Donderdag 23 Juli. 8 46.) No. 169 47e Jaargang. 1909. gemeentebestuur.:, Van Week tof Week. IMNNENLANDT" VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen; brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus aanvangende 16 Augustus e.k. wenschen toegelaten te zien tot eene der Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, dat van af Maandag 19 Juli tot en met Maandag 2 Augustus e.k. uitslui ten ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormid dags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt, en dat ingeschreven kunnen wor den alle kinderen, die op het tijd stip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bo vendien voor de scholen C (Groene- woud), D (Groote Markt), en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 16 Februari 1910 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een Trouwboekje zijn, wordt ver zocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 16 juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WiTTEVEEN. Zeer snel zijn de gebeurtenissen in het Perzische rijk elkander opge volgd. Reeds Donderdag jl. was het duidelijk dat de Sjah zijn hoofdstad niet behouden zou en werden onder handelingen met de belegeraars aangeknoopt. Deze waren al bijzon der gematigd in hun voorwaarden en daarop volgde de overgave. Vervolgens werd een nieuw kabi net gevormd, waarin de aanvoerder der nationalisten als minister van oorlog zitting nam. Liachof, de Rus sische commandant der Kozakken, werd met zijn corps gespaarddes te opmerkelijker, wijl hij toch de man was, die in 1907 voor den Sjah den bekenden Staatsgreep uitvoerde en het parlementsgebouw liet beschie ten, terwijl vele verdedigers der con stitutie het met den dood moesten bekoopen. Het groote feit van den dag is in- tusschen de troonsverwisseling want, door eene nationale vergadering is op het parlementsplein, ten aan- hoore eener ontzettende menigte, de jonge prins Ahmed Mirza tot Sjah uitgeroepen, na afzetting van den vorigen. Dit nieuwe staatshoofd is nauwelijks Nadat Manfred de eerste smart over de scheiding had overwonnen, toyam zijn levenslust weer boven »'l stelde belang in de telkens af wisselende tooneelen der reis, zoo wel ter zee als later door een ge- elte van Italië. Mr. Beatcher was oor zijn jongen vriend een aange naam reisgenoot; hij was niet al- h rfeet!j ^scheiden maar ook zeer escnaafd en weionderwezen, zoodat hield Z'Ch gaame met hem onder_ Steeds kwamen zij nader bij het «oei van hunne reis, bij Hamburg, de vaderstad der familie Römer. ~.aar stapte aan het voorlaatste station een jonge dame in de coupé waarin Mr. Beatcher en Manfred hadden plaats genomen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. veertien jaar. Hij is de oudste zoon der voornaamste vrouw van den onttroonden Mohammed Ali en de tweede zoon van dezen, daar de oudste niet in aanmerking kon komen, omdat zijne moeder niet afkomstig was uit het huis der Kadzjaren, die sedert 1794 in Perzië aan de regee ring zijn. De afgezette Sjah zocht en vond een verblijfplaats in het buitenverblijf van het Russisch gezantschap en Rusland zal hem, als het noodig mocht wezen, zeker bescherming verleenen, zonder daarom verder te gaan. Nogmaals wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de Russen zich met den binnenland- schen toestand des Rijks niet zullen bemoeienmaar men kan er zich wel van verzekerd houden dat Enge land dat ook niet zou toestaan. De Perzen zelf willen er ook niets van weten. Met den afgezetten Sjah vlak bij zich en een Russische krijgsmacht op 135 kilometers afstand, zijn zij lang niet gerust en vertoogschriften worden aan de Europeesche volken verzonden, waarin de Perzen protes teeren tegen het vertoef der Rus sische troepen in hun vaderland. Laat ons maar hopen dat de jong ste gebeurtenissen de dreigende ver deeling van Perzië voorloopig gestuit hebben. Het behoeft wel geen betoog, dat de kanselierswisseling in Duitschiand eene zaak van internationale betee- kenis is, waarbij al dadelijk op den voorgrond treedt dat de nieuwe func tionaris geen diplomaat is, waaruit waarschijnlijk terecht de gevolgtrek king wordt gemaakt, dat voortaan de keizer zijn eigen minister van buiten- landsche zaken zal wezen iets wat, de persoonlijkheid des keizers in aanmerking genomen, zeer zeker niet zonder gevaar is. Vandaar dan ook dat de Engelsche bladen er de aan dacht op vestigen, dat Von Bethmann- Holiweg, de nieuwe kanselier, bij geen der naijverigheden en misver standen van een ongelukkig verleden is betrokken geweest. Hij heeft een schoone lei, en daarom hopen zij dat hij de gelegenheid zal aangrijpen om de breuk in Europa te heelen, die steeds de oogmerken der gemeen schappelijke beschaving bedreigden. Overigens is het oordeel over den nieuwen titularis zelf gunstig. Tot verbetering der internationale verhoudingen, speciaal tusschen En geland en Duitschiand, zal de schit terende vlootrevue, thans in het Ver- eenigd Koninkrijk gehouden, zeker wel niet van bijzonder gunstigen in vloed zijn. 't Moet een grootsch en schitterend schouwspel wezen, maar het is een publiek geheim, dat men Manfred's aandacht werd onwille keurig getrokken door die fraaie, slanke gestalte in donker reisgewaad, door dat bleeke gelaat en die bruine lokken, maar vooral door die prach tige, heldere oogen. Hij moest zich geweld aandoen om niet nieuwsgierig te schijnen hij bemerkte zelf, dat zijne oogen telkens weder rustten op het bekoor lijke schepsel, dat tegenover hem had plaats genomen. Wie zou ze we zen Zeker behoorde zij tot den aanzienlijken stand. En behaagziek was zij nietheel bescheiden zat zij in haar hoekje, haalde een boek uit haar lederen handtasch en verdiepte zich in de lectuur. Daar de lange wimpels hare oogen geheel over schaduwden, meende hij veilig haar te kunnen aanzien en hij kwam tot het besluit, dat hij nog nooit zulk een bevallig, aantrekkelijk meisje had aangetroffen. Misschien voelde zij zijn blik op haar gelaat rusten, misschien ook vond zij het werkelijk te warm in de coupé genoeg, zij stond plotseling op en trachtte het por tierraampje te openen. Dit gelukte er de bevolking mee bewerken wil om maar steeds in nieuwe vlöotuit- breiding te bewilligen, eene uitbrei ding die ten slotte aan liet krank zinnige begint te grenzen en natuur lijk de concurrentie van elders ver scherpt. Bovendien gaat Engeland Spanje helpen om ook daar een nieuwe oor logsmarine te scheppen. Zooals men weet is de Spaansche vloot in 1898 door de Amerikanen vernield en Spanje is er niets minder door ge worden maar 't staat nu eenmaal gekleed, een vloot te hebben, al is men nog zoo arm, en daarom is nu, waarschijnlijk door tusschenkomst van koning Eduard, te Madrid een contract geteekend tusschen de Spaan sche regeering en een Engelsch syn dicaat, voor den aanbouw van een vloot, tegen de som van 84 millioen gulden. Leve de concurrentieEn dan.... een aardig buitenkansje voor den oolijken John Buil. sf» Gunstig luiden de berichten om trent de Spaansche bezitting Melila in Marokko. Versterkingen zijn aan gekomen en de Mooren van het Rif hebben reeds hunne onderwerping aangeboden. Dat is dus heel mooi en men kan voortwerken aan den spoorweg, die men daar bezig is aan te leggen, een nieuwigheid die den Moor natuurlijk een doorn in het oog is. Het nieuws omtrent Moelai Hafid luidt minder gunstig. De vijandelijke tioepen moeten Fez reeds binnen gerukt zijn en, natuurlijk, aan 't plun deren geslagen weze.;maar wat er van den Sultan geworden is, wordt ons nog niet medegedeeld en wij zuilen dus eene bevestiging der ge ruchten en andere bijzonderheden dienen af te wachten. Met Zuid-Afrika's eenheid is het nu zoover gevorderd, dat binnen afzien- baren tijd het constitutie-ontwerp bij het Britsche parlement in behande ling komt. Kaapsche ministers, gedelegeerden uit Natal, de president der Kaapsche Kamer, Christiaan Botha, lid der Wet gevende vergadering van Orangia en eene deputatie van kleurlingen zijn in verband met deze zaak reeds in Engeland aangekomen. Een groote strijdvraag, die nu nog te beslissen valt is die der rechten van de inboorlingen. Hier en daar heeft men de kleurlingen altijd als onvolkomen wezens beschouwd en men wil ze wel grootmoedig behan delen, maar geen gelijke rechten met de blanken toekennenzooals van andere zijden wordt verlangd. Toen Karei de Vli van Spanje de haar niet zoo spoedig. Manfred stond op met de woorden Mag ik u van dienst zijn, me juffrouw De jonge dame bedankte hem voor zijne dienstvaardigheidhunne blik ken ontmoetten elkaar en beide jonge lieden kleurden. Opeens liet de locomotief een scherp gefluit hooren, de deuren der waggons werden opengeruktzij waren te Hamburg aangekomen, veel te spoedig naar Manfred's zin. Nog stond hij besluiteloos naast zijne schoone reisgenoote, niet we tende of hij haar zijn diensten zou aanbieden of niet, toen er een jong dienstmeisje op haar toetrad met de woorden Goeden avond, freule 1 Mag ik uw bagagebewijs hebben Goeden, avond, AnnaHoe gaat het thuis klonk het vriende lijk terug. Mevrouw de gravin is een beetje verkouden, anders was ze ze ker gekomen om u af te halen. Langer kon Manfred hier niet blij ven staan, dit begreep hij en daar om volgde hij schoonvoetend Mr. Salische wet, die vrouwen van de regeering uitsloot, ophief, volgde hem in 1833 zijne dochter Isabella op, en ontstond in dat jaar de bloedige burgeroorlog, die tot 1839 voortduur de, en die gevoerd werd onder leiding van Don Carlos, den broeder van Karei. Sedert hebben de Carlisten altijd, doch te vergeefs, het recht van den regeerenden tak der Bourbons over Spanje betwist. Vele bloedige bur geroorlogen zijn daaruit ontstaan, doch in den laatsten tijd vergenoegt men zich bij iedere troonopvolging met een protest. Het overlijden van den pretendent, Don Carlos de Bour bon, hertog van Madrid, zal op den staatkundigen toestand van Spanje wel geen invloed hebben. Het nieuwe hoofd der Carlisten is prins Jaime, die, in Russischen krijgsdienst ge gaan, zich gelukkig verre houdt van de woelingen der politiek. Jhr. Mr. J. Roëll. De bekende staatsman en voorzit ter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Roëll, wordt heden, Woensdag, 65 jaar. Hiervan is hij 32 jaar lang zoo goed als onafgebroken lid van de volksvertegenwoordiging gewe.est. Ge durende drie jaren (1894—1897) was hij lid van het door hem gevormde ministerie. Zijn schitterende staats mansloopbaan is trouwens genoeg zaam bekend. Telegram van baron Sweerts de Landas. De ,,N. Ct." had den heer Sweerts de Landas geschreven over het ar tikel van het „Hbid.", betrekking heb bende op een bijdrage, die baron Sweerts in de antirevolutionaire par tijkas zou gestort hebben, door het „Hbid." in verband gebracht met eene pressie door dr. Kuyper uitge oefend om den neer Sweerts tot Com missaris der Koningin in Gelderland benoemd te krijgen. De „N. Ct." deelt uu mede van baron Sweerts uit Adelboden (Zwit serland) een telegram ontvangen te hebben van den volgenden inhoud „Wensch met geen enkel woord op onzinnige verdachtmaking in te gaan." Begrafenis mr. 0, J. H. graaf van Limburg Stirum. Gisteren werd, onder zeer groote belangstelling, na een voorafgaanden lijkdienst in het woonhuis aan het Noordeinde, die door ds. Van Gheel Gildemeester geleid werd, op Oud Eik en Duinen begraven, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, oud- Kamerlid. Aanwezig waren o. a. de Bëatcher. Alleen veroorloofde hij zich nog eene buiging te maken, welke met een licht knikje werd be antwoord. Zou dit een afscheid voor eeuwig zijn Woonde zijne schoone onbe kende te Hamburg, of kwam zij er slechts een bezoek brengen Deze vragen hielden de eerstvolgende da gen voortdurend zijne gedachten be zig, en er was niemand, die ze kon beantwoorden. Zoo hoopte hij dan op een gelukkig toeval, dat hen sa men zou brengen, en mocht dit ge beuren, dan zou hij wel zorgen,- dat hij haar spoor niet weer bijster werd en dat hij wat meer omtrent haar te weten kwam. In het oude huis der familie Rö mer was de benedenverdieping voor den jongen erfgenaam ingericht, ge reed om hem te ontvangen. Een eigenaardig gevoel overmeesterde hem, toen hij de vertrekken in gebruik nam, waar zijn grootvader en zijn vader gewoond hadden immers, hij wist dat hij als hun opvolger be stemd was om het huis Römer hier opnieuw te doen bloeien. Dit was een schoone taak, die hij gaarne voorzitter der Tweede Kamer, Roëll, de Kamerleden, mr. De Savornin Loh- man, Van Idsinga, Van Dedem, Van der Velde, Van den Berch van Heem stede, De Ram, Mees en Van Deventer. De minister van koloniën, verhinderd zelf deel te nemen, werd vertegen woordigd door jhr. dr. Van Karne- beek, chef der afdeeling, waartoe de Ind. eeredienst behoortvoorts ver schillende deputaties uit stichtingen door den nu overledene gesteund. In overeenstemming met den laatsten wensch van den overledene waren geen bloemen gezonden. Ook werden er geen grafreden gehouden. Handelsavondschool. De Prov. Staten van Zuid-Holiand hebben met 38 tegen 30 stemmen verworpen een voorstel van Ged. Staten om f 400 subsidie toe te staan voor een te Dordrecht op te richten handelsavondschool. Militaire wedstrijden. Ter voorbereiding van de wedstrij den uitgeschreven door den Neder- landschen Bond voor lichamelijke opvoeding en te houden te 's Graven- hage op 1, 2 en 4 October 1909 zul len met goedkeuring van den minis ter van oorlog districtswedstrijden worden gehouden. Op 28 Augustus a. s. te Breda, maximum deelnemers 180, voor de garnizoenen, Vlissingen, Middelburg, Bergen op Zoom, Willemstad, Geer- truidenberg, Breda, Dordrecht en Ter Neuzen. in iedere plaats waar de wedstrij den gehouden worden is met de voor bereiding en leiding ervan een com missie van officieren belast. Deze heeft de beschikking over f75 voor het bestrijden van onkosten en het aanschaffen van prijzen, welke bestaan moeten uit medailles, kruizen, linten of diploma's. Bovenbedoelde wedstrijden zullen bestaan uita. korfbalwedstrijden voor twaalftallenb. slingerbalwed- strijden voor zestallenc. voetbal wedstrijden voor elftallen d. vuistbal- wedstrijden voor zestallen; e. zeskamp voor zestallen en persoonlijkbestaande uit: vrije oefeningen, wedloop met hindernissen, polsstokhoogspringen, slingerbalvèrwerpen, rekstok- en bar- ren-oefeningen f. andere wedstrijden, als het verlangen daartoe tijdig is kenbaar gemaakt. Vlissingen, 21 Juli. Schouwburgzaal Groote Markt. Voor eene uitverkochte zaal werd gisteravond door de vereenigde too- neelisten van het Grand théater te Amsterdam, directie gebr. van Lier opgevoerd: „De Big van het 168e", aanvaardde, want hij voelde lust en moed om flink aan dit werk te be ginnen, Mr. Beatcher, twintig jaar ouder dan hij en rijk aan ervaringen, stond hem met raad en daad ter zijde ook bezocht Manfred alle hee- ren, aan wie zijn vader hem aanbe velingsbrieven had meegegeven en die hem in zijn jonge onderneming van nut konden zijn. Zoo had hij gedurende den dag genoeg te doen maar 's avonds slenterde hij nu eens hier, dan weer daar, bijzonder in de wijken der aanzienlijken, steeds ho pende een spoor te vinden van haar die bij dag en bij nacht zijn geest bezighield. Doch steeds was zijn zoeken vergeefs. Het is zeer dwaas van me, ja het dient tot niets, een schepsel na te jagen, dat de ontmoeting in den trein al lang vergeten is, sprak hij bij zich zelf. Een gravin Die zou zeker met medelijden op mij neer zien en mij uitlachen ais zij eens wist hoe het met mijn hart gesteld isen zou het nu eindelijk eens tijd worden om de familie een be zoek te brengen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1