Vrijda 16 Juli gemeentebestuur binnenland" ■L No. 164 47e Jaargang. 1909. Feuilleton. VLISSIN Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Bepaling sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der algemeene ver ordening van plaatselijke politie; brengt ter algemeene kennis: dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende da kermisweek, door hem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht, terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 15 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. REKENING. Ter lezing liggen der gemeentereke ning over het jaar 1908. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat, ter voldoening aan de voor schriften van art. 219 der gemeentewet de rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente over het dienst jaar 1908, op heden, ter secretarie der gemeente, voor ieder ter lezing is nedergelegd en dat afschriften daarvan, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Vlissingen, 15 juli 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Rijksmiddelen. In de „St. Ct." van gisteravond is opgenomen het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de afgeloopen maand Juni, waardoor het financieele resultaat van 's Rijks in komsten over het eerste halfjaar van 1909 bekend is. Deze maand was bizonder gunstig voor 's lands geldmiddelen. Zij bracht op f 16,506,520,28, tegen f 15,181.435,96 in Juni 1908, dus dit jaar f 1,325,084.32 meer. Zulk een stijging is lang niet voorgekomen en, met het oog op den aard der rubrie ken, waaruit zij voortkwam, mag zij als een verblijdend fee ken worden gewaardeerd. Bij een vergelijking van de ver schillende rubrieken over de maand Juni zien wij, dat dit jaar meer werd ontvangen op de grondbelas ting f 272,000, het personeel f 141,000, de bedrijfsbelasting f 160,000, de in voerrechten f 135,000, den suikerac 0—0 41.) Hij bemerkt niets van den schoo- nen zilveren maneschijm; met wan kelende schreden gaa hij naar een boschje kreupelhout. Een oogenbük later verbreekt een revolverschot de nachtelijke stilte. Slapende vogels worden met schrik wakker en ont vluchten de plek, waar een afgrijse lijke daad is volbracht. Er komt levendigheid op het ter ras. Menschen loopen haastig her en derwaarts en na eenig zoeken is de ongelukkige gevonden. Alweer een slachtoffer 1 Dat is reeds het tweede in dit jaar 1 zegt iemand onder de aanwezigen. Het lijk wordt opgenomen en weg gebracht. En daarna heerscht weder- MmctüeeCarlotiUe °P terraS van cijns f 190,000, het gedistilleerd f 600, het geslacht f31,000, de gouden en zilveren werken f 1000, de zegel rechten f 5000, ,de successierechten f168,000, de hypotheekrechten f 14,000, de domeinen f31,000, de posterijen f 56,000, de rijkstelegraaf f 60,000, de Staatsloterij f 82,000, de jacht- en vischakten f3000, en de loodsgelden f 22,000. Minder leverden op de vermo gensbelasting f3000, de wijnaccijns f2000, die op het zout f12,000, en die op bier f 3000 en de hypotheek rechten f 27,000. Gaan wij nu de resultaten van het eerste halfjaar na, in vergelijking met die van de eerste zes maanden van 1909, dan blijkt dat dit jaar meer werd ontvangen uit de grondbelas ting f 169,000, de personeele belas ting f 142,000, de bedrijfsbelasting f247,000, het recht op de mijnen f 7000, de invoerrechten f 424,000, den suikeraccijns f 283,000 en dien op het geslacht f45,000, de gouden en ziveren werken f18,000, dezegel- rechten f605,000, de registratierech ten f 126,000, de hypotheekrechten f25,000, de domeinen f268,000, de posterijen f 147,000, de rijkstelegraaf f263,000, de Staatsloterij f84,000, de jacht- en vischakten f 1000 en de loodsgelden f35,000. Hiertegenover stond een minde re ontvangst bij de vermogensbe lasting van f66,000, bij den wijn accijns van f 11,000, dien op het gedistilleerd van f272,000, dien op het zout van f 20,000 en dien op het bier van f21,000, en bij de successie rechten van f 139,000. Uit deze cijfers blijkt, dat men dus ook over het eerste halfjaar van 1909 zeer tevreden kan zijn. In dat tijdperk werd ontvangen f78,257,304.971/», en in de eerste 6 maanden van 1908 to taal f 75,894,853.8772- Het accrès be draagt derhalve op dit oogenblik f2,362,451.10. („N. Ct.") De uitslag der verkiezingen. Dr. Bronsveld schrijft in „Stemmen voor Waarheid en Vrede" dat hij een woede als thans bij deze verkiezin gen is losgebarsten, zelden of nooit heeft aanschouwd Bij de anti revolutionairen werd weer waarge nomen de oude vereenzelviging van Gods eer en Gods rijk met dr. Kuy- per en zijn partij. Dat gaf aan den strijd al het hartstochtelijke en be denkelijke van een godsdienstoorlog. Dat de kerkelijke partijen zouden zegevieren had dr. B. verwacht. Het begon er onder het ministerie De Meester den schijn van te verkrijgen of de afstand tusschen liberaal en sociaal-democraat kleiner werd. En de christelijk-historische Unie droeg tot de overwinning der kerkelijke partijen veel bij. HOOFDSTUK XI. Na vele uren van pijnlijk wachten staat Hildegard van hare legerstede opde dag begint reeds aan te bre ken. Zij heeft zich dien nacht niet ontkleed, maar in spanning op haar bed gelegen zonder te slapen, voor bereid op het ongeluk dat zij voelt naderen. Nu wordt zij echter door angst en ongerustheid zoo overmeesterd, dat ze het niet langer kan uithouden. Zij moet spreken met een menschelijk wezen, de stilte in hare vertrekken drukt loodzwaar op haarzij wil naar beneden gaan, naar madame Pelletier. Vooraf echter gaat zij aan het ven ster, zet dit open en luistert, ziet scherp rond, om eenïg spoor van haar echtgenoot te ontdekken. De hefnel wordt in het Oosten licht rood, de koeleanorgenlucht doet haar arm en hoofd goed en zoo leunt zij bijna zonder te denken een paar minuten stil op de vensterbank. Zou hij daar komen Haar hart klop alsof het moest TELEFOONNUMMER 10. De nederlaag van dr. Kuyper in 1905 was in menig kiesdistrict een vrucht van den weerzin, dien vele hervormde rechtzinnigen nog altijd gevoelden tegen den vader der dole antie, en tegen het samengaan met de roomschen. De „Unie" heeft met succes dien weerzin weten te fnuiken of tot een minimum te herleiden. In haar sta tuten is van de Hervormde Kerk geen sprake meer, en haar protestantsch karakter is zeer flauwtjes. Wat er nog van overbleef, werd bovendien door de toelichting van rnr. De Savornin Lohman zoo onbestemd, dat er aan het samengaan met de coalitie niets meer in den weg stond. De heeren De Visser, Verkouteren, Ankerman en andere voormannen der Unie zouden op de stemmen der anti-revolutio nairen en roomschen in Juni kunnen rekenen, er. dat was voor die heeren een groote gerustheid. Wat is nu de taktiek geweest der fractie, welker leider de heer Lohman is Zij heeft aanhoudend gepolemizeerd tegen dr. Kuyper, en daardoor aati zijn oude vijanden grond gegeven voor de mee ning, dat men nog altijd niet behoorde tot een der zijnen. „Niet voor Kuy per dat moest blijven vaststaan. Voorts werden hervormde gevoelig heden ontzien, door bijna nergens een roomschen candidaat te stellen, en zooveel mogelijk de keus te ves tigen op mannen, die lid zijn der Hervormde Kerk. Honderden, die in 1905 een liberaal verkozen boven een antirevolutionair, hebben zich, dagelijks voorgelicht door den slim- men „Ned." nu laten overhalen om te stemmen op mannen als de heeren v. Lynden v. Sandenburg, v. Hoog straten, Snoeck Henkemans, e.a. die bekend staan ais leden onzer Natio nale Kerk. Aan de „Nederlander" komt, naar onze meening, een groot deel toe van de eer der overwinning door de coalitie behaald. Zeer wel is'tons bekend, dat meer dan één leider der Chr. Hist. Unie zeer sterke persoon lijke anti-pathiën heeft tegen dr. Kuyper, maar het heeft hen niet ver hinderd, mee te werken aan zijn triomf bij de stembus. Heeft de „Nederlander" zeif niet ds. Rudolph aanbevolen als een „bekend socio loog?" Wij meenen erop te moeten wijzen, dat de „Nederlander", die door zooveel predikanten wordt ge lezen, voor een hervormd en protes tantsch mensch even gevaarlijk is als de „Standaard". De „Nederlander" heeft er toe meegewerkt, dat te Utrecht de heer Roëll niet is herkozen, en wij kunnen het niet goed zetten, dat het blad nü het verdwijnen van dien treffe- lijken man uit de Kamer betreurt. Waarom heeft het dan zijn lezers bersten, haar ademhaling dreigt stil te staan. Een mannelijke gestalte wordt zichtbaar, doch met een enkelen oog opslag weet Hildegard, dat dit niet haar Paul is, doch dokter Colonna zij begrijpt, dat die haar een groot onheil komt aankondigen. Welk een onbeschrijflijke smart doortrilt in zulk een oogenblik het arme menschenhartHet vernieti gende woord is nog niet gesproken, maar de hoop verbleekt en uit de dreigende onweerswolk kan eik oogenblik de bliksemstraal neer schieten, die een bioeienden akker in een woestenij verandert. Tot eiken prijs wil ik zeker heid hebben, roept Hildegard, terwijl zij de trap afvliegt. Dokter Colonna, een waardig oud heer met grijs haar, treedt haar te gemoet ook madame Pelletier opent juist de deur harer woonkamer en vangt nog bijtijds de wankelende Hildegard in hare armeu op. Zeg mij vlug waar mijn man is en waar het ongeluk gebeurde, dokter. De stem der jonge vrouw klinkt ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. niet aangeraden, zich liever van stem ming te onthouden, dan te stemmen op den tegen-candidaat van den heer Roëll 't Had op den weg gelegen van den heer Lohman om openlijk te protes teeren tegen het onzalig fanatisme der Utrechtsche antirevolutionairen en christelijk-historischen, maar hij deed het niet, en is mee verantwoordelijk voor hun houding, en voor het ver bannen uit ons parlement van man nen, die erin behooren. Mede onder dien invloed hebben vele eenvoudige gemeenteleden gestemd op de heeren, die zij kennen als getrouwe kerk gangers, bestuurders van christelijke comité's en inrichtingen. De samen koppeling van godsdienst en politiek wordt ook. door de „Nederlander" in de hand gewerkt. Wij moeten er ons in verheugen, dat bij een groot deel van ons volk het een aangenamen indruk maakt, dat zij, die ons regeeren en vertegen woordigen, Christus door hun wandel belijden en verheerlijkenmaar het misbruik, dat van deze zaak gemaakt wordt, en het farizeïsme, dat men er door bevordert, kunnen niet sterk genoeg door ons worden afgekeurd. Middenstandscongres. Gisterenochtend is het 6e congres van den Middenstandsbond te Am sterdam in de schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt geopend. Onder de aanwezigen merkte men o.a. op minister Talma met den re ferendaris Everwijn, den burgemeester Van Leeuwen en den wethouder jitta. De Belgische regeering was vertegen woordigd door de heeren Julius Koch en J. Schoonheyd. Voorts zag men vele bekende middenstanders. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde en verknochtheid aangeboden, met de beste wenschen voor Haarzelven, haar gemaal en haar dochter. De heei G. Muller hield als voor zitter der regelings-commissie de welkomstrede, waarin hijdebeteekenis van het congres uiteenzette, waarna hij den voorzittershamer aan den heer Meuwsen, „onzen professor in de middenstandskunde" overhandigde. Aan de openingsrede van den heer J. S. Meuwsen ontleenen wij het volgende Spreker herinnerde aan 1902, toen de Middenstand georganiseerd werd thans viert hij reeds een der schoonste triomfen. Spreker gaat ver volgens na wat de bond reeds ge wrocht heeft en staat uitvoerig stil bij de tentoonstelling, waarvan hij gezégd heeft en nog zegtHier kan de Middenstand ter schole gaan Voor het 7e Bondscongres heeft spreker als punt van behandeling (vooraf praeadviezen) in overweging, heel anders dan gewoonlijkhaar gelaat staat spookachtig bleek, ter wijl zij den ouden heer smeekend aankijkt. Weet ge dan reeds klinkt het aarzelend van de lippen des dokters. Ik weet niets, en toch weet ik alies Hij heeft mij verlaten, hij heeft mij verlaten, hij heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Zeg eens, dat het niet waar is ais ge kunt dokter Snikkend was Hildegard ineenge zakt; er verliepen een paar minuten, zonder dat iemand een woord sprak. Tracht bedaard te zijn, me vrouw. In de allereerste plaats moe ten wij aan uwe gezondheid denken, en het is uwe heilige plicht, dit ook te doen, - Hildegard antwoordde niet dade lijk. Madame Pelletier wilde haar be praten om op de sofa te gaan liggen. Daar sprong Hildegard plotseling overeind en riep Breng mij naar mijn man Ik moet hem zienO God, ik moet tenmintse zijn lijk zien Dat mag ik in geen geval toe staan, sprak da do'.cïar op vutan naar aanleiding van den stand ter tentoonstelling van het rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden plannen ten einde wettelijke bepalingen te verkrijgen, waarbij het plegen van vervalschingen van levens middelen enz. strafbaar wordt gesteld. Er dienen instellingen in het leven geroepen te worden, waar de klein- industrieel onpartijdig kan worden voorgelicht omtrent alle technische aangelegenheden van zijn vak... zoo gedecentraliseerd mogelijk. Hulde bracht spreker daarna aan de ver schillende commissies en haarleden, in het bijzonder aan de heeren Frik kers, Stahle, van Meegeren, Muller,' Verster, Citroen, Kaufmann, Kaiser en Catz. Ten siotte noodigde spreker Z.Ex. minister Talma uit de vergadering te willen openen. De minister opende hierop het congres met waardeerende woorden vóór de middenstandsbeweging, die hij oorspronkelijk sceptisch vond, aangezien hij steeds op een element stuitte, waarvan hij mislukking vrees de wat hij in het buitenland wil doch hier niet vond. In de vorige eeuw kwam de middenstand tot ontwikke ling en het middel voor haar gezon den opbloei moest in samenwerking der leden gezocht worden. Spreker acht den middenstand te staan tus schen de arbeiders en de intellec- tueelen. Luide verkondigden de mid denstanders hun grieven, soms over dreven. De middenstand moest zijn siand. en crediet ophouden, werd ge zegd en daarvoor moeten middelen worden aangegrepen om mede te gaan met den tijdgeest. Men pronkt met coöperatie, waardoor men veel kan doen en ook in dit opzicht kan ons land tevreden zijn. Aangenaam is het spreker te zien, dat de mid denstand den goeden weg uitgaat, daarom is steun der regeering te wachten. Hij wenschte het congres het welverdiend succes toe. De mi nister deelde nog mede, dat H. M. de Koningin benoemd had tot officier in de Oranje-Nassau-orde den heer Meuwsen, tot ridders de heeren mr. C. Frikkers en F. C. Stahle. De heer Meuwsen dankte den minister voor de toegekende eerbewijzen. De Papendrechtsche politie. In zake het onderzoek betreffende de Papendrechtsche politie kunnen wij mededeelen, dat dit onderzoek, hetwelk nog steeds loopende is, reeds van den beginne af geleid werd door den raad-adviseur bij het departement van justitie met den inspecteur Van de Poll, van de Rot- terdamsche politie, die aan den heer Voormolen door den minister was toegevoegd. Reeds spoedig na zijne benoeming toon. Ge moogt het lijk niet zien dat zou voor u zeer nadeelige ge volgen kunnen hebben. In uw ge heugen moet ge de nagedachtenis aan uw man bewaren, zooals ge hem het laatst gezien hebt. En nu, mevrouw, moet ge mijn raad opvol gen. Laat u naar uw kamer bren gen, ge hebt rust noodig, Madame Pelletier en ik zullen u niet verlaten. Willoos als een ziek kind liet Hildegard zich naar hare kamer brengen doch het zien van de ver trekken, waarin zij gisteren nog met haar Paul samen was, deed hare smart weer boven komen, en zij be gon zoo hevig te schreien, dat haar lichaam er van schokte. In overleg met madame Pelletier beval de dokter, dat voor de arme, jonge weduwe eene kamer in orde moest gebracht worden, onmiddellijk naast de woonkamer van madame Pelletier. Na verloop van een unr was Hildegard zorgvuldig te bed ge bracht in haar nieuw verblijfai sliep zij niet, toch lag zij stil op het heerlijke bed en scheen dankbaar voor de trouwe zorg en deelneming, die zij ondervond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1