fa Baiai oncertj Imi Donderdag 15 Juli No. 163 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur, Feuilleton. g 14 Juli ~L6 Juli LAMT pour Piano, Woorden» Aliassen, in ERE BURGERSCHOOL, den Boekbands! van irrefseo. HAAGSCHE 3EKER Jzn. Mlddelbnrg achinaaf gebroken ecco Thee, lskantoor wordt o spoedig mogelijk In een ird KLERK. I telefoonnummer 10. Van Week tof Week. BINNENLAND. INGEN. Entrée f O.SO. verkrijgbaar bij de ÏILDERNISSE, g: 3 SAMEHTINI, (Se Boer, (Boeren- flfUo, Qsolo^io, daat (Held mijner Ie Boer (Heinerle, 8 Wlhsfe (Dummer larprinses (Dollar- me wan Puecini, Hiarprinses (Wie- re Heilige sfad, i, Geh'n wir in's I6S (Hm,Hm, Wals) sp, Der SVSann mit en sumt nicht mehr) Wir tanzen ringel Boer (De infante- StS (Automobiel- ijs 25 cent. ia toezending van AAT. SïAVHfflAffï, ïgen van Kapitalen in Lijfrente, Wedu- iderverzorging enz., li Premiën. dichtingen worden loor den Agent traat. van af 2 uur in te spreken. de alleen echte elienmelk-Zeep VN 6 Co., Rade^ eft een zacht rein d jeugdig uiter= fluweelzachte tterend mooie per stuk bij P. DE N SALET. ARTS te spreken, te Kerk No. 15. 12 ct. per ons. In waterhoudend, mbevelend, R, Walstraat 19/21. igaaf van opleiding, voordige werkkring, salaris, alsmede opie getuigschriften, sche Courant" let- VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis: dat op Donderdag 22 Juli e. k., van des morgens acht tot des namiddags vijf ure, de herstemming zal geschie den ter vervulling van eene plaats in den Gemeenteraad voor het kiesdis trict Vlissingen III. De candidafen in alphabetische volgorde zijn: AUER, P. F. MANSE, T. Tevens wordt de aandacht geves tigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzeiteiijk zich voor een „ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten „hoogste een jaar." Vlissingen, den 14 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid, Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat van 22 Juli—14 Augustus a. s. schietoefeningen gehouden worden van verschillende verdedigingswerken in de stelling van den Helder; dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op el- ken werkdag van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur. Vlissingen, 14 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Met bekwamen spoed hebben de Duitsche belastinghervormers zich van hun taak gekweten. De regeering heeft er zich verder niet mee bemoeid. Het zegel op de effecten is aangeno men, ondanks het vroegere verzet der regeering. Daarna zijn brandewijn-, bier- en tabaksbelasting er door ge jaagd. De vijfhonderd millioen mark zijn er nu zoo ongeveer, op het pa pier ten minste en per slot van re kening is het daarom toch eigenlijk te doenwant zonder den gewapenden vrede, die alles verslindt, kan ook het Duitsche rijk zich zelf niet meer denken. 't Staat dan nu ook vast, dat prins Von Biilow, sedert 17 October 1900 Rijkskanselier en minister-president in Pruisen, als zoodanig aftreedt. Op 40.) Och, blijf maar niet op, Hiide gard. En houd mij niet langer op het is tijd, dat ik heenga. Zij had beide armen om zijn hals geslagen en liet haar hoofd tegen zijne borst rusten. Vlug maakte hij zich los uit hare omhelzing drukte ü°g ^eeü kus op haar voorhoofd, Sdemha,a! rg zegSen -Vaarwel Paul, en denk aan mij !M en wee was hij. s Als vastgenageld bleef Hiidegard eemge oogenblikken op de plaats staan, waar hij haar had verlaten wezenloos staarde zij voor zich' Doch opeens klonk het weer in haar binnenste „Laaf hem niet heen gaan Zij snelde naar het venster om hem terug te roepen, doch hii was reeds te ver weg. In de verte zich zelf is dat niet zulk een belang rijke gebeurtenis als het in een we zenlijk constitutioneel land wezen zou. Op den keizer is hij zeker niet geheel zonder invloed geweest, maar ten slotte bleef het toch de keizer die alles besliste en daarvan zelf de verantwoordelijkheid op zich nam, en in zulk een stelsel kunnen staat kundige figuren bezwaarlijk krachtige figuren zijn. Daarvoor zijn zij te veel hovelingen en groote dienaren van een groot heer. De prins is nog maar zestig jaar. Hij bezit eenige millioenen en kan dus met zijn Itali- aansche vrouw in het schoone Italië nog eenige genoeglijke jaren door brengen. De historie zal hem waar schijnlijk vergeten, maarwie kan ook staan in de schaduw van den ijzeren man uit de storm- en dwang- periode Aan ijzeren kanseliers en ijzeren politiek heeft Duitschland geen be hoefte des te meer aan zelfstandige mannen met een krachtige vooruit- gangspoiitiekdie echter, naast een Keizer als Wilhelm II, niet bestaan baar zijn. Wat Perzië betreft kunnen wij ons bepalen tot een paar feiten, die den geheelen toestand teekenen en waar schijnlijk op de toekomst van beslis- senden invloed zullen zijn. De Rus sen zijn werkelijk voornemens Te heran te bezetten en rukken daarop aan met 4000 man infanterie, 800 man cavalerie en 24 stukken geschut. In de buurt van de stad wordt vrij scherp gevochten tusschen de troepen v;m den Sjah en de vereenigde re- volutionnairen, die bij de gezant schappen een schriftelijk protest te gen de ontscheping der Russische troepen op Perzisch gebied hebben ingediend. Een eerste gevolg van de nadering der Russen is, dat de be legeraars den naasten omtrek van de stad reeds ontruimd hebben. Decon- stitutioneele komedie wordt intus- schen onverdroten voortgezet. Of schoon geen haar op het hoofd van den Sjah er aan denken zal de ge dane beloften te vervullen zoolang de Russen in de buurt zijn, worden afdrukken van de nieuwe kieswet te Teheran op straat verkocht In de Kretenzer quaestie blijft de houding der Grieken voor en na correct. De Grieksche gezant te Con- stantinopel heeft aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken de verzekering gegeven dat zijne regee ring geen maatregelen had verzuimd om het overschrijden der Turksche grenzen door Grieksche vrijscharen te verhinderen. Toch zet Turkije zijn militaire toerustingen gestadig voort, en, wat erger is, de Turksche over- flbormements-Adoertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. zag zij hoe de avondwind met zijne donkere lokken speelde en toen verdween hij uit het gezicht bij den hoek eener straat. O Paul, je bent voor mij ver loren klonk het aanhoudend in haar binnenste. Zij scheen wel in een staat van verdooving te verkeerenhet eene uur verliep na het andere en zij bemerkte niet eens, dat zij eindelijk in het duister zat. En graaf Paul? Hij ging niet rechtstreeks naar het „Café du Commerce" waar zijne vrienden hem wachtten. Hij wilde eersf een poosje alleen zijn, voordat hij den noodlottigen stap deed. In den afgeloopen nacht had hij bijna niet geslapenzijne geldzorgen, waarvan hij wist, dat ze aan zijne lichtzinnigheid te wijten waren, had den hem voor oogen gestaan, alsof ze vragen wilden Wat zal er nu van je worden Wat moet er nu worden van je onschuldige vrouw, die niets weet van het dreigend ge vaar En daarop wist hij geen ant woord te geven, hoe hij zich de hersens ook inspande. Van het heden passen een stelsel van plage rijen en kwellingen toe op de talrijke Grieksche ingezetenen, dat op den duur wel eens onhoudbaar zou kun nen blijken. Arrestatien en huiszoe kingen zijn aan de orde van den dag, onder voorwendsel dat er woelingen tegen de veiligheid van het Turksche rijk bestaan. Een grenzelooze ver ontwaardiging maakt zich van de Helieensche bevolking meester en daarover is men in Athene terecht niet zonder zorg. De berichten uit Marokko waren in den laatsten tijd alles behalve gun stig. De Sultan wordt nog altijd door twee zijner tegenstanders bedreigd en zijn troon blijft voortdurend wankelen. De Mooren van het Rif hebben het niet voor het eerstte kwaad met Spanje. Dat onrustige volkje is onafhankelijk van den te Fez resi- deerenden Sultan en de Spanjaarden hebben daar vaste posten. Een dezer posten is thans door de Mooren aan gevallen en men heeft den aanval niet anders dan met gevoelige ver liezen kunnen afslaan. Maar de Spaansche regeering wil het er niet bij laten. Er komen berichten over vrij aanzienlijke oorlogstoerustingen, met de bedoeling om de aanvallers te tuchtigen en de Spaansche bezit tingen tegen verdere aanvallen te beveiligen. In den Czaar van Rusland begint een beetje meer moed te komen. Hij heeft waarlijk weer eens gereisd in het binnenste van zijn rijken maakte een uitstapje naar Poltawa. Dit. is de plaat? waar, op 8 Juli 1709, Peter de Groote den Zweden eene beslissende nederlaag toebracht en de Russen, of eigenlijk de Mus- covieten,hun heerschappij bevestigde over de Oostzeeprovinciën. De Czaar werd natuurlijk met groote geestdrift, onder leiding van den „bond der echt Russische mannen" ontvangen. Die met dezen bond niet meedoet, doet verstandig door te maken dat hij wegkomt. In Engeland is tegen 25 dezer een grootsche demonstratie tegen het be zoek van den Czaar aangekondigd. Ook worden de Fransche socialisten opgewekt om tegen het bezoek in verzet te komen en het bestuur van de socialistische partij te Rome heeft ook, in een voltallige vergadering, besloten tegen het bezoek op te ko men. Dat ziet er dus niet erg vrien delijk uit en wij zijn er inderdaad 'benieuwd naar, of al die vriendelijk heden op des Czaren plannen van invloed zullen zijn. In ieder geval is de Czaar geen wezenlijk welkome gast, maar ook niet welkome gasten moet men, helaas, wel eens ontvangen. Dat ondervindt men maar al te goed in de Russische groote kapitaal, dat Hiidegard vijf jaren geleden van haar vader erfde, was nog slechts een zeer klein ge deelte overgeblevenzijn landgoed bracht hem niets op, hij en zijn vrouw hadden niet geleerd te sparen. Als hij aan de toekomst dacht gaapte die hem aan als een afgrond van ellende en vertwijfeling. Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd. Het is de laatste kans, het inoet gebeuren, mompelde hij. Nog eens voor het laatst zal ik mijn geluk beproevenloopt het mis dan zij God mij genadig. Hij trad een winkel binnen, kocht een revolver, stak het wapen bij zich, en stapte toen voor het uiterlijk heel kalm naar de plaats, waar hij volgens afspraak zijne vrienden zou ontmoeten. Ge komt zeer laat, waarde graaf, riep de heer Von Potschorock hem tegemoet, en graaf Bradsky voegde er bij Laat ons spoedig opbreken het rijtuig dat ons naar Monte Carlo zal brengen, wacht reeds. Graaf Orlowsky dronk haastig een glas sherry en reed daarop met zijne hoofdstad, waar de cholera talrijke slachtoffers maakt. Het stadsbestuur gaat bij die nieuwe ramp met de oude slordigheid en lichtzinnigheid te werk. Men is niet bij machte om de be volking van gezuiverd drinkwater te voorzien en laat eenvoudig waar schuwingen aanplakken, om geen ongekookt water te drinken. Dat men de stad ontvlucht, is begrijpelijk, maar dat de leden der commissiën voor de gasthuizen alien met vacantie zijn gegaan, is meer dan ergerlijk. En dan moet men iets weten van Russische toestanden. De bakkerijen en de winkels van levensmiddelen en lekkernijen, zijn ongelooflijk vuil. Het geheele leven trouwens is er vuil en in hooge -mate onzindelijk zijn ook de Russische keukenprinsessen die, lui of gemakzuchtig, haar gereed schappen eenvoudig met vuil water omspoelen. Indien de gevreesde ziekte, die de menschen toch vol strekt niet behoeven te vreezen wan neer zij maar de lessen van weten schap en ervaring op prijs stellen en een klein beetje meer verantwoorde lijkheidsgevoel bezitten, naar buiten mocht overslaan, dan ziet het er voor het Russische rijk droevig uit, want ten piatte lande vooral speelt ook het bijgeloof een groote rol en is alle wetenschap uit den booze. Over wat in Rusland geschiedt verwonderen we ons al lang niet meer; inaar met dit al moet men innig medelijden hebben met een volk, waarover, louter door de schuid der machthebbenden, voortdurend zoo vele rampen worden uitgestort. Hofberichten. Op Het Loo had gisteren het turn- feest plaats, door het Koninklijk echt paar gegeven. Genoodigd waren ci viele en militaire autoriteiten uit de provincie, burgemeester en eenige autoriteiten van de gemeente Apel doorn. Het Koninklijk Echtpaar ver eenigde de gasten in het Kon. Park bij het oude Loo, waar buffetten wa ren opgesteld. Het bezoek was zeer talrijk. De fraaie uniformen en dames toiletten trokken in Apeldoorn veel aandacht. Tweede Kamerverkiezing Amster dam IV. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor de Tweede Kamer in dis trict IV, te Amsterdam, zijn uitgebracht 1371 geldige stemmen. Prof. mr. G. A. van Hamel (lib.) verkreeg 1249 en D. Wijnkoop, (S. D. P.) 122 stem men zoodat gekozen is prof. mr. g. A. van Hamei. De ridderorden-zaak. De heer. W. Hovy, lid van de Eerste vrienden weg. Hij was in een beste luim, lachte veel en hield het gesprek op zoo aangename wijze levendig, dat graaf Bradsky hem op den schouder klopte en zei Ge zijt nog altijd dezelfd vroo- lijke klant, Orlowsky. Het schijnt wel, of de jaren voorbijgaan zonder dat ge oud wordt. Te Monte Carlo aangekomen kreeg de koetsier bevel om uit te spannen en op de heeren te wachten. Slechts een korte poos schonken de heeren hunne aandacht aan het prachtige vergezicht, dat men op het terras kon genieten. Alleen graaf Paul stond in gedachten verzonken zijn blik rustte op de blauwe gol ven der zee en verder op de Alpen. Met moeite onderdrukte hij een zuchthij dacht aan Hiidegard, en nog nooit in zijn leven had hij de schoonheid van Gods schepping zoo recht gevoeld als in deze oogenblik ken. Keer terug, ach, keer terug riep een stem in zijn binnenste, en tergelijkertijd sprak een andere stem Te laatGe kunt niet meer terug, Kamer, spreekt in „De Nederlander", naar aanleiding van de uittreksels die dat biad heeft opgenomen in zake „dedroeve lintjesquaestie van dr. Kuy- per", er zijn leedwezen over uit, dat in dat blad propaganda werd gemaakt voor zooveel vijandige en'kwetsende uitingen tegenover eeri geestverwant". De schrijver zegt o. a.Al zal ieder christen met u betreuren dat genoemde oud-minister een onvoorzichtige han deling heeft verricht, de wijze om die op te blazen tot een daaraan geheet ongeëvenredigde afmeting, zóó dat ze bijna gelijk zou staan met landsver- raad, acht ik in strijd met de goede trouw en in elk geval met de chris telijke' liefde. „De Nederlander" merkt hierbij op, dat dc publieke zaak publiek be sproken moet worden. In een quaestie als de onderha vige acht de „Nederlander" de taktiek. van de „Standaard" die niets, en van veie anti-revolutionaire bladen, die alleen de hen welgevallige persuitin gen mededeelen, veel gevaarlijker dan het objectief weergeven van demee- ningen der voor- en tegenstanders van dr. Kuyper. Een gerucht tegengesproken. De secretaris van de anti-revolu tionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Dordrecht schrijft het volgende aan de „N. Rott. Ct." Eenigen tijd geleden kwam in uw geëerd blad het bericht voor, dat dr. Kuyper aan den secretaris der anti- rev. kiesver. te Dordrecht een brief had gezonden, waarin hij zich be klaagde over den uitslag der Kamer verkiezing in het district Dordrecht. Zoolang dit bericht een gerucht bleef, heb ik het gelaten voor hetgeen het was. Nu echter „De Vaderlander" dit bericht als grond voor een karakter- beoordeeling van dr. Kuyper neemt, meen ik uw redactie te moeten mede deelen, dat het bestuur der anti-rev. kiesvr. te Dordrecht nooit een brief van dr. Kuyper heeft ontvangen die over dit onderwerp handelde. Departement van oorlog. Naar het „Hbld." verneemt, zal, ter vervanging van generaal Sabron, als minister van oorlog optreden de ge- neraal-majoor W. Cool, inspecteur van. het militair onderwijs. Generaal-majoor W. Cool (niet te verwarren met luit.-generaal A. Kool), commandant van het veldleger, werd geboren in het jaar 1848. In 1869 werd hij benoemd tot 2n luitenant bij. het wapen der genie, waarna in 1872 zijn bevordering tot ln luitenant ge schiedde. In 1879 werd de heer Cool kapitein, in 1898 majoor, in 1901 lui tenant-kolonel, in 1905 kolonel en in 1907 generaal-majoor. Generaal-ma- Nu moet ge er op of er onder, alles winnen of alles verliezen Daar trad graaf Bradsky op hem toe en zeide Ge verliest hier uw kostelij- ken tijd, kom, ga mee En alle drie gingen naar het speellokaal.Graaf Paul was de laatste aarzelend zette hij den voet over den drempel. Smartelijk aangedaan wenden wij ons af om niet te zien, hoe een man, rijk begaafd naar lichaam en ziel, zich in het verderf stort, hoe de goede engel zijne zijde onvlucht en hoe de hartstocht van het spel hem overmeestert, om hem in het ongeluk te kunnen storten. De uren verloopen. Het heerlijke landschap ligt in diepe vrede, de maan is opgekomen en stort haar zilveren licht uit over de sluimeren de natuur. Daar stapt een bleeke man naar buiten 't terras op zijn haar is ver ward, zijn gelaat ontsteld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1