fleesch. UB. ur: Zuivere hebben, )i kunst- ken" be- ons land 10 Juli. elijk. No. 159 47e Jaargang, 1909. ting. <ie artikelen Zaterdag jen tevreden, laarne franco jichinaal gebroken 3CCO Thee, m dienst. er-Schelde. BINNENLAND. nriraiinriBTg" MISS COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. bet beneden, acisstraat No. 33. tegen 1 Aug. a.s. Vliss. Courant." juffrouw wenscht persoon uit be stand. [A 17, aan het Alg. 20SM0P0LIT AS", )en Haag. 12 ct. per ons. waterhoudend, fcnbevelend, I, Walstraat 19/21. |en-Miideltjurgy.v. 4 40f 5.50f 7.55* B+ 12.30* 1.15§ 2.—* 5.—* 5,50§ 6.55* 0.25§ |n de Remise, de Zeilmarkt. het Badhuis. 5.15f 6.25t 8 40* 1.15* 2.2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* II.lOf |rder dan tot de Re« Zeilmarkt. Badhuis, ion vertrokken tot Sjiiet Badhuis, 1909. nm. 3,43 e. en 0,35 dj a) 4,10 o) en 7,05 nm. 2,15 a) en 5,05 b) 3,43 en 0.35 d) h) ten na het vertrek van prke n.N'saaen vm.8,51 Breskens, Borsseleen ar Breskens, Borselen in de boot van 10,45 igen van 18 Apnl tot Hofberichten. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld dat de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana in alle opzichten gunstig is. De groei en ontwikkeling der Prinses mag zeer zeker dank zij de ongestoorde natuurlijke voeding een zeer voor spoedige worden genoemd. De beschuldiging tegen dr. Kuyper. In „De Standaard" komt een inge zonden stuk van dr. Kuyper voor, van den volgenden inhoud „Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder in de bekende zaak nader van mij te hebben doen hooren. De wijze echter waarop men, als ware 't bij druppels, zijn ondersteld bewijs-mate- riaal publiceert, maakt mij dit niet wei doenlijk. Ik kan niet nogmaals het woord nemen, zoolang ik niet weet, of nu al de stukken voor mij liggen." „Het Volk" bevestigt de juistheid van de inededeeling van mr. Tideman dat deze met dit plan geen enkele aanraking gehad heeft dan de beide interviews, waarom het hem verzocht, en dat de daarna door het blad ge publiceerde brieven niet door de be middeling van mr. Tideman zijn ver- kregen. Ons nationaal vermogen. In het dienstjaar 1 Mei tot 30 April 1899 waren in Nederland volgens de aanslagen in de vermogenbeïasting, 437 miliionnairs. In het dienstjaar 1907/8 waren er 517. Hét totaal hunner vermogens, voor zoover de be lasting-ambtenaren dat konden gewaar worden, was in 1898 9 f 848.429.000, in 1907/8 f 1032.009.000. Het aantal aangeslagenen in de vermogensbelasting, d.w.z. bezitters van een kapitaal van f 13000 of meer, steeg in die jaren van 78.814 op 90.969. Trots de verwoestingen dus, door den bankzwendel in die jaren die achter ons liggen in hetNederlandsche kapitaal aangericht, is het aantal be zitters gestegen. Sneller dan de be volking, steeg het aantal bezitters, steeg het aantal miliionnairs en sneller dan het aantal miliionnairs steeg het aantal hunner millioenen. De bevol king steeg met 13.9 pet. het aantal bezitlers steeg met 15,4 pet., het aan tal miliionnairs steeg met 18.5 pet., het aantal millioenen van de miliion nairs steeg met 21.6 pet. Gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam. De uitslag der gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen te Amster dam is als volgt 36.) Angstig sprak hij die woorden en kermde hijen 't volgend oogen- blik richtte hij zich plotseling op en uitte een luiden kreet. Slechts langzaam herstelde Eduard Romer zoover dat hij zich weder met zijne handelszaak kon bemoeien en toen trok het algemeen de aan dacht, dat hij nog minder spraak zaam was dan te voren hij leek wel menschenschuw geworden. De beklagenswaardige man lijdt stellig aan een zielsziekte, oordeel den zij, die medelijden met hem hadden. Die jonge Römer is een onuit staanbaar zonderling, oordeelden weer anderen. Martha leed hieronder niet weinig, ook zij werd ernstiger en stiller. District 1dr. C. F. Frowein (s. d. a. p.) 360H. J. den Hertog (lib.) 1430C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem (iib.) 2050dr. C. A. L. Ra demaker (r. k.) 946; j. v. d. Tempel (s. d. a. p.) 258. Gekozen de heeren H. j. den Hertog en C. L. M. Lam brechtsen van Ritthem. District IImr. E. M. Meijers (v.-d.) 774; J. C. Peltenburg (s. d. p.) 106; J. W. Sleet (s. d. a. p.) 757 J. W. Smit (r. k. aftr.) 1246; C. H. v. d. Velden (c. h. aftr.) 1147; L. v.d. Wal (s. d. a. p.) 697 Herstemming tusschen de heeren mr. E. M. Meijers, J. W. Sleet, J. W. Smit en C. H. v. d. Velden. District IIIZ. D. J. W. Gulden (s. d. a. p.) 4722 Jac. Polak (lib. aftr.) 3959 D. J. Wijnkoop (s. d. a. p.) 145. Gekozen de heer Z. D. J. W. Gulden. District IVZ. D. j. W. Gulden (s. d. a. p.) 910; L. Serrurier (lib. aftr.) 1510. Gekozen de heer L. Ser rurier. Vacature Zeehandelaar. Air. B. E. Asscher (lib.) 1653J. W. Sleet (s.,d. a. p.) 750. Gekozen de heer mr. B. E. Asscher. District V J. G. v. Kuykhof (s. d. a. p.) 2595 B. C. E. Zwart (lib. aftr.) 3544. Gekozen de heer B. C. E. Zwart. District VIdr. P. C. F. Frowein (s. d. a. p.) 622F. J. Perquin (r. k. aftr.) 1804; Th. Ruys Gzn. (anti-r. aftr.) 1693 J. v. d. Tempel (s. d. a. p.) 541. Gekozen de heeren F. J. Perquin en Th. Ruys Gzn. District Vil: prof. mr. D. P. D. Fabius (a. r. aftr.) 1266; J. E. W. ten Have 118; A. F. C. D. Kooien (r. k.) 1188; j. v. d. Tempel (s. d. a. p.) 301 J. G, v. Kuykhof (s. d. a. p.) 466dr. C. de Vlan (lib. aftr.) 1256. Herstem ming lusschen de lieeren prof. mr. D. P. D. Fabius, A. F. C. D. Kooien, J. G. van Kuykhof en dr. C. de Man. District VIII Ch. E. H. Boissevain (v. d.) 1246; Jan ter Haar Jr. (c. h. aftr.) 1349 J. G. v. Kuykhof (s. d. a. p.) 341 H. A. Meijer (s. d. a. p.) 266; KL de Vries Szn. (v. d.) 1307 mr. S. de Vries Czn. (a. r. aftr.) 1331. Herstemming tusschen de heeren Ch. E. H. Boissevain, Jan ter Haar Jr., KI. de Vries Szn. en mr. S. de Vries Czn. District IXJos. Ingenohl (v. d.) 1397; H. J. den Hertog (lib.) 2399; J. G. van Kuykhof (s. d. a. p.) 4877 J. H. Scheltema (lib. aftr.) 3535C. A. L. Rademaker (r. k.) 2579 J. v. d. Tempel (s. d. a. p.) 4342. HeVstem- ming tusschen de heeren J. G. van Kuykhof, J. H. Scheltema, C. A. L. Rademaker en J. v. d. Tempel. Nationale vereeniging tegen de werkloosheid. Gisteren vergaderde te Utrecht, onder presidium van mr. C. J. baron van Tuyl van Serooskerken de na tionale vereeniging tegen de werk loosheid. Onder meer wag aan de orde gesteld de vaststelling van de Alleen de liefkozingen van haar kleinen Manfred, die voorspoedig opgroeide, waren nog in staat een glimlach op haar bleek gelaat te voorschijn te roepen. Het was October geworden vree- selijke stormen geeselden de golven der zee en bruisten rondom de wo ning van de familie Römer. De kleine Manfred moest wegens een lichte ongesteldheid de kamer houden Martha was een uurtje naar de familie Wight gegaan, waar men dien dag Edith's verjaardag vierde. Ediiard liet zijne gelukwenschen en een fraaien bloemruiker door zijne vrouw overbrengen. Hij kon zelf niet komen, want hij moest de rekening van het afgeloopen kwartaal opma ken ook moest hij nog een groote som gelds incasseeren wegens ver kochte katoen, enz. Het werd reeds duister. Eduard zat iu zijn schrijfvertrek over een dik boek gebogen. Mr. Beatcher, zijn eerste boekhouder, was juist heen gegaan, nadat hij vijfhonderd pond sterling voor verkochte katoen had uitgeteld voor zijn heer. Daar klonk opeens in de stilte statuten en het huishoudelijk regle ment. Bij art. I der concept-statuien maakte de heer Gertz de opmerking, dat er op moest gelet worden, dat de vereeniging niet doet wat andere lichamen reeds hebben gedaan. De voorzitter antwoordde, dat reeds voor- loopige besprekingen werden ge voerd met het centraal bureau voor sociale adviezen, zoodat de gegevens dezer beide lichamen elkander zou den kunnen aanvullen. Te dezen op zichte hebben de plannen echter nog geen vasten vorm aangenomen. In art. 8 werd op voorstel van den heer Gertz een zoodanige wijziging ge bracht, dat de voorzitter door de al- gemeene vergadering wordt aange wezen. Behoudens een kleine redactiewij ziging werden vervolgens alle artike len van het concept goedgekeurd. Op voorstel van den heer J. G. Kruis uit 's Gravenhage, werd beslo ten, dat het voorloopig bestuur zal blijven fungeeren tot de eerstvolgende algemeene ledenvergadering, alwaar het zijn mandaat ter beschikking der leden zal stellen. Nog werd besloten, dat in het najaar een bijeenkomst zal gehouden worden, alwaar de er varingen in de laatste twee jaren met den werkloozensteun en de werk- loozenverzekering opgedaan, een on derwerp van bespreking zullen vor- men. Museum voor gemeentebeheer. De Nederlandsche bond van ge meente-ambtenaren zal zoo mogelijk aan zijne voor gemeenten en ambte naren nuttige instellingen een hoogst belangrijke toevoegen. Uitvoerig voor gelicht door eene deskundige com missie, wenscht hel bestuur na machtiging van de algemeene verga dering pogingen in het werk te stellen tot bekoming van geldelijken steun van rijk, provinciën, gemeenten en anderen ten behoeve van een museum voor gemeentebeheer. De oprichting van eene inrichting, waar gemeentebesturen en ambtenaren ken nis kunnen nemen van de meest doeimalige hulpmiddelen bij de uit voering der gemeentelijke administra tie en van het beheer van gemeente lijke bedrijven en waar zij zich omtrent de aanschaffing en het gebruik dier hulpmiddelen kunnen doen voorlich ten is zeker een eisch des tijds. Bedenk toch eens, dat in menige ge meente in ons land de administratie nog op verouderden voet is ingericht en de toepassing van moderne denk beelden ten opzichte van administratie en beheer veel te wenschen overlaat. Vertrouwd mag daarom worden, dat het den bond ook bij deze zaak van algemeen belang aan den noodigen geldelijken steun niet zal ontbreken, van het schrijfvertrek het luide schrei en van den kleinen Manfred. Eduard Römer wetende dat zijne vrouw niet thuis was, sprong op en snelde naar de kinderkamer aan het andere eind van de gang. De knaap was zijn oogappel en hij was bijna al te bezorgd voor zijn kind. Gelukkig was er geen reden voor ernstige bezorgdheid bij het spelen was het kind gevallen, had een buil aan het voorhoofd gekregen, maar spoedig was het tot bedaren gebracht en liet zich troosten met een stukje suiker goed. Vlug wilde Römer weer aan zijn werk gaan, doch voordat hij zijn schrijfvertrek had bereikt, ontmoette hij in de gang den zoon van zijn boekhouder, Mr. Robert Beatcher, een knap, flink jongmensch, sedert een jaar onder leiding van zijn vader ten kantore der firma Römer werk zaam. Ik wenschte wel twee dagen verlof te vragen, mijnheer, sprak de jonkman haastig. Waar wilt ge heen, Robert Ik zou gaarne een vriend gaan bezoeken, die kort geleden getrouwd Ambtenaren ter secretarie. B. en W. van Haarlem doen, inge volge een vroeger gedane toezegging, een voorstel tot regeling van de tractementen der ambtenaren ter se cretarie en hun rang en getal. Die bezoldiging wordt aldus voor gesteld dé hoofdcommies, tevens chef van de secretarie, f2500—3000; de andere hoofdcommiezen f 1850 2450 de controleur der gemeente- financiën f 20002500; de commies redacteur f 14002400; de commiezen f 13501850; de adjunct-commiezen der ie klasse tl 1501350; de adj.- commiezen der 2e klasse f 950— 1150; de klerken der le klasse f650 —950de klerken der 2e klasse f 350650de belastingschrijvers f 700—1000. Adjunct-commiezen en klerken, in het bezit van het diploma, afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen of van een door B. en W. even hoog of hooger gestelde bevoegdheid, genieten eene verhooging hunner bezoldiging be rekend naar f 50 per jaar, met dien verstande, dat de maximum-bezoldi ging voor adjunct-commiezen der le klasse gesteld, daardoor niet zal kunnen worden overschreden. De controleur der gemeente-finan- ciën is in de Haarlemsche gemeente administratie nieuw. B. en W. meenen, dat zijn aanstelling de financiën der gemeente ten goede zal komen het college wil hem, onmiddellijk onder den secretaris, belasten zoowel met het inwinnen en verstrekken van in- licntingen, het kohier betreffende, als met de werkzaamheden, die met financieele- verhouding tusschen dc secretarie en de gemeentebedrijven verband houden. Grondige bekenheid met accountantswerk zal voor hem dus een eerste vereischte zijn. „Steek je tong eens uit" en „Laat me je pols eens voelen", dat is het eerste, wat we ons, als we bezoek krijgen van den dokter, door hem hooren bevelen. Het eerste verzoek of bevel ligt vele dokters ook op de tong en den pols voelen geschiedt door hen als het ware werktuigelijk. Dit laatste is op treffende wijze ge bleken bij den jongsten politieken sluipmoord in Engeland, gepleegd door Mado lal Dhingra, een jongen Hindoe. Deze studeerde sedert drie jaar te Londen voor ingenieur, of liever hij studeerde zoo goed als niet, doordat de politiek hem het hoofd in de war had gebracht. Dientengevolge droop hij voor zijn examen en kwam alzoo tot een ongerijmden moord aanslag.; Een dokter wierp zich op hem en verklaarde later, dat de jonge man volkomen kalm was ge- is. Als u het goed vindt, zou ik nog hedenavond willen vertrekken, om morgen den Zondag reeds bij hem te kunnen doorbrengen. Wanneer uw vader u kan mis sen, heb ik er niets tegen, zeide Römer. Maar hebt ge soms geld noodig voor de reis, voegde hij er bij, kom dan mee naar mijne ka mer ge hebt uw salaris van de vorige maand nog niet ontvangen. Dank u dat heeft geen haast. Met een buiging wilde de jonk man zijn patroon voorbijgaan, doch deze reikte hem de hand en zei Goede reis en veel pleizier, Robert. En weder zat Eduard aan zijn schrijftafelVoor hem lagen de boe ken, rekeningen en gelden, zooals hij ze enkele oogenblikken geleden had verlaten. Hij begon de bankno ten nog eens na te tellen voordat hij ze in de brandkast sloot. Eenmaal, tweemaal, driemaal gingen ze hem door de handen, telkens schudde hij het hoofd en begon opnieuw te tellen. Ik vergis me toch niet, mom pelde hij eindelijk, er ontbreekt hon- weest. Hoe hij dit kon verklaren Wel, de Aesculaap had den Hindoe uit gewoonte nog in de gauwigheid den pols gevoeld. Knap hé Ja, som mige menschen zijn danig bij de pinken. Dat heeft ook de burgemees ter van een gemeente nabij Roermond getoond te zijn. Er waren twee af tredende leden van den gemeenteraad, éen kon wegens vertrek niet meer in aanmerking komen en voor die va cature daagden twee liefhebbers op. De burgervader hield echter niet van stemmingsdrukte. Hij ging daarom eens gemoedelijk praten met de beide heeren, die reeds gereed waren hun lijstje in te dienen. Zoover kwam het echter niet. Zij lieten zich bewegen door het lot te laten beslissen, wie de gelukkige zou zijn. En zoo kwam het, dat een der pretendenten de ge lukkige werd, omdat hij het langste strookje trok. De andere scheurde zijn candidatenlijsje aan stukken. Een bijzonder pracktisch man, die burgemeesterDat moet men toch maar wezen, om zaken te doendan kan men het ver breneen in de we reld. De overleden koning van Naikeve, een klein eilandje van den Tidsji- archipel (Australië) heeft door zijn levensloop ook getoond practisch aangelegd te zijn. Hij heette eigenlijk Eduard Thomson, was een Amerikaan van geboorte, en keerde indertijd we gens een ongelukkige liefde aan zijn vaderland den rug toe. Hij ging zwer ven en kwam zoo terecht op het eilandje Naikeve. Aan het hof ver scheen hij als eerste blanke. Er brak een opstand uit, die door Thomson gedempt werd de koning sneuvelde echter en werd door zijn dochter op gevolgd. De slanke, blauwooge Ame rikaan werd haar gunsteling en haar gemaal. Vijftien jaar lang was Thom son de heerscher van het eiland en heeft dit al dien tijd wijs en vaderlijk bestuurd. Thans is hij heengegaan en de woorden op zijn grafsteen een reusachtig rotsblok, welk opschrift door Thomson zelf is opgegeven, vertolken zijn dankbaarheid„De liefde en trouw, die de beschaving mij onthield, vond ik hier bij deze bewoners der Fedsji-eilanden". De koningsdochter Lahanita gat dus gaarne den schepter in de han den van den blanken man over, zich blijkbaar liever aan zijn heerschappij onderwerpende dan zelve heerschappij te voeren. Zeer verstandig van haar. Nu wij zoo ongemerkt op het onder werp „de man" zijn gekomen, geven wij daarvan aan onze lezers de vol gende beschrijving ter lezing. Het nuttigste dier voor de vrouwen van groote beteekenis, is en blijft in geacciimeerden toestand de „man" (homo sapiens masculinus). In wilden staat heet hij „vrijgezel". Is hij ge vangen, getemd en gedresseerd, dan heet hij „echtgenoot". derd pond sterling. En toen de oude Beatcher het geld gaf, was het in orde, dat weet ik zeker. Somber keek hij voor zichdoch opeens schoot hem de gedachte door het hoofd „Zou Robert hier geweest zijn en in een zwak oogenblik niet hebben kunnen weerstaan de ver leiding, om de hand uit te steken naar het eigendom van een ander Voor zijn doen kleedt de jonkman zich veel te keurig, hij geeft gaarne veel geld uit; misschien heeft hij schulden gemaakt hij zag de banknoten liggen en O, kon ik hem redden, en hem van den rand des afgronds terugtrekken en hem bewaren voor een leven vol gewe- tensknagingIk weet helaas zelf zoo goed, wat het beteekent een onver zoende schuld zijn leven lang te moeten medesleepen." Deze gedach ten gingen Eduard bliksemsnel door het hoofd. Onmiddellijk sloot hij alle papieren van waarde weg en ging naar het kantoor Is Mr. Robert nog hier vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1