icict. ood lis bezorgd. Vrijdag 9 Juli. ids aan- iBER as. No. 158 1909. antiën Feuilleton. ieer, is de 47e Jaargang. >n 160. Ylissingen. BEKER. iteit van het ing „EIGEN IC BINNENLAND. ster-Schelde. i J» 3 SCll, «3 <op voortreffelijken korrelden Bouillon, mat in elke ge- il geschikt voor de )kje a 2Va cent bij beveelt zich aan n van ASSURAN- oolis te Rotterdam, iels, Koopmansgoe- Land-, Rivier- en asje Buskenstraat. rA VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder kwam gisteren met klein gevolg te Apel doorn aan. H. M. de Koningin ont ving Hare Moeder aan het station. De trein kwam een kwartier te laat, tengevolge waarvan H. M. de Konin gin eenigen tijd op het afgezette ge deelte van het perron wandelde. Bij aankomst onderhield H. M. de Ko ningin-Moeder zich na hartelijke be groeting met Hare dochter eenige oogenbiikken met den burgemeester van Apeldoorn, die mede op het sta tion aanwezig was. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, juichte de vorstelijke familie hartelijk toe. Een extratrein van Noord-Hol land had juist een groot aantal per sonen het station binnengebracht, zoodat de begroeting van het publiek nog grooter en geestdriftiger was dan in gewone omstandigheden. De Prins vertrok gisterenmorgen 9 uur naar Duitschland alwaar hij tot Zaterdag verblijven zal. Kamervoorzitters. Ook de Haagsche briefschrijver van de „Tijd," heeft vernomen, dat het lang niet onwaarschijnlijk is, dat dr. De Visser voorzitter der Tweede Ka mer wordt, en dat in ieder geval de christelijk-historische partij den can- didaat zou aanwijzen. De andere par tijen van rechts hebben geen man, die zou willen en tevens geschikt is. De anti-revolutionnairen hebben nie mand dan dr. Kuyper, en deze is te doof. Van de katholieken zal ntr. Loeft niet willen om gezondheidsredenen en dr. Nolens vermoedelijk geen lust hebben in Den Haag een geheele huishouding op te zetten. Voor een katholiek tot president meent de briefschrijver zal beter gelegenheid zijn, als vermoedelijk bin nen niet langen tijd de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Schimmelpen- ninck, geen herbenoeming zal wen- schen. De beschuldiging tegen dr. Kuyper. Bij het bericht van het „Vad." waarin vermeld wordt dat mej. West- meijer geen brochure zal schrijven, teekent de „N. Ct." aan „Ons bericht dat mej. W. een bro chure zou uitgeven was van Maan dagavond de nadere informatie kan dus juist zijn. Mathilde W. vertoefde tot Zaterdag of Zondag jl. met haar moeder te Gastein en zou, volgens onze inlichtingen, dadelijk na haar terugkomst in Nederland opnieuw naar het buitenland vertrekken. Zij weigerde iemand te ontvangen." Mr. P. Tideman verzoekt aan de „N. Crt." mede te deelen dat de Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoormaarden o—o r 10©». b) nm. 3,43 c) en 6,35 d) 35 a) 4,10 cl en 7,05 nm. 2,15 a) en 5,05 D a) b) 3,43 en 6.35 d) h) nuten na het vertrek akerke n.Noazan vm.8,5 sar Breskene, Borsaeleen naar Breekens, Boreelen r kan de boot van 10,45 c dagen van 16 April tot 35.) Het echtpaar Römer trok zich met tertijd weder meer uit de gezelschap pen terug. De gezondheid van Edu ard gaf meermalen reden tot bezorgd heid hij vermagerde, sliep onrustig en verouderde snel. Hij beweerde Jl'n'e' tegen laaf opblijven kon en Martha was blij, dat ze thuis kon blijven, want zij liet haar kind niet gaarne aan de zorg van anderen over. Op zekeren morgen kreeg zij van haar oom een uitnoodiging om dien middag te komen dineeren. Mr Wight schreef Geheel onverwacht hebben wij zeer aangenaam bezoek uit Duitsch land gekregen, zekeren heer Brock dorf, een verre bloedverwant van ons. Hij meent, dat hij eenige jaren ge leden je man te Montreux heeft lee- iaatstelijk door „het Volk" gepubli ceerde brieven niet door zijne be middeling verkregen zijn. Hij heeft geen enkele andere aanraking met „Het Volk" gehad dan de beide in terviews waarom het blad hem ver zocht en de daarna door het blad gepubliceerde brieven heeft het niet door zijn bemiddeling verkregen. Hoe komt het „Volk" dan aan deze brieven En wel zéér speciaal aan den bekenden brief uit Plom- bières met de „onmiskenbare hand" van dr. Kuyper geschreven Het zou waarschijnlijk interessant zijn, de her komst van dit laatste schrijven eens te vernemen. Een historicus over de politiek. Onder dit opschrift verscheen in de „N. Ct." een eerste opstel over de staatkundige inzichten, die naar aan leiding der jongste verkiezingen dr. H. T. Colenbrander onder den titel „Nederlaag" in de „Gids" van deze maand ten beste gaf. De „Nieuwe Ct." geeft voorloopig eenige aanhalingen en een korte sa menvatting. Het blad leidt deze in met te zeggen, dat dr. C. waarlijk de verontschuldiging niet behoefde, waarmede hij, „een in staatkundige kringen onbekende", meende te moe ten aanvangen. „Het is een te zeldzaam genot „een in staatkundige kringen onbekende" van zijn geestesgehalte in het open baar te hooren spreken over wat wij, in staatkundige kringen bekenden, van dag tot dag van zóó nabij zien, dat net ons moeite kost den kijk op het verschiet te behouden. Iets troost rijks ligt er in, te ervaren, dat de man die zijn blik uit hef venster van het Rijksarchief liet weiden in som mige opzichten dezelfde waarneming deed als de dageiijksche klant van den staatkundigen bioscoop. Ook mag men hopen, dat door halve geestverwanten zekere waarheden ge williger zullen worden aangehoord, nu een geschiedkundige, rustig buiten het strijdgewoel ze uitspreekt op de eerste bladzijden van „De Gids". Het is goed dat hij ze heeft uitgesproken, al is het hem niet gelukt de dichte nevelen die over de toekomst van „linkerzijde" en „rechterzijde" hangen te verdrijven. Zijn diagnose althans van de politieke kwalen waaraan wij lijden komt ons scherper en juister voor dan zijn therapie". Ook het „Centrum" toont zich zeer ingenomen met dr. Colenbrander's inzichten in onzen staatkundigen toestand. Het haalt o. m. het volgende aan Onze volkseenheid zal nimmer in voldoende mate bestaan, zoolang de kerkelijke kringen eenige de minste reden hebben zich te beschouwen als burgers van de tweede klasse, of ren kennen, toen hij met Karei Brin ken op reis ging. Het zal Eduard zeker wei genoegen doen, dat hij een landgenoot kan ontmoeten met wien hij over het vaderland kan spreken. Martha ging vlug naar de kamer van haar man zij vond hem aan de schrijftafel, maar hoe verschrikte zij, toen zij de verandering van zijne gelaatstrekken bemerkte onder het lezen van den brief Eduard, om Gods wil, wat scheelt je riep zij in den grootsten angst. Hij was achterover gezakt in zijn stoelhij bedekte de oogen met zijn bevende handen, de kleur van zijn gelaat was aschgrauw en met half verstikte stem antwoordde hij Een bezwijming 1 Martha hield hem een glas water aan den mond, hij dronk er begee ring van, zij wreef hem de slapen met eau de cologne, liet hem „vlie gende geest" ruiken, en wilde juist naar de kamerschei gaan om door een bediende den geneesheer te la ten ontbieden. Toen Eduard zich oprichtte en een afwerend gebaar zelfs maar zoolang de nawerking van dat gevoel, dat eenmaal op volkomen verklaarbare wijze bij hen ontstaan is, in hunne houding merkbaar blijft. „Het is een zegenrijk feit, dat zij, in en door den schoolstrijd, onder leiding van Kuyper en Schaepman, de wereld der staatkundige actie zijn binnengeleid, die hun nu, hopen wij voor eenigen duur, een school is ge worden van staatkundige verant woordelijkheid. Wat hunne beginse len in de moderne maatschappij ver mogen, zal nooit worden uitgemaakt door hunne lofzangen of onze invec tieven „The proof of the pudding is in the eating". Gelijk wij ontkennen dat christelijke zin het uitsluitend eigen dom zou zijn van deputaten en ka pelaans, weten wij ook zéér v/el, dat ware vrijzinnigheid volstrekt niet ge pacht is door onze kiesbazen. Groot zijn de gedachten en klein de men- schen, die haar dienen. Wij hebben genoeg vertrouwen in het geheele Nederlandsche volk, om eene nume rieke meerderheid daaruit, die, naar men gezien heeft, waarlijk niet van één dag is, zonder ergernis aan het bewind te zien. „Indien het gevolg is, dat politieke ervaring, politieke bekwaamheid, het gevoel van politieke verantwoordelijk heid meer gelijkmatig over de Neder landers worden verdeeld indien ook de kerkelijken de ondervinding op doen, die ons niet bespaard is ge bleven, hoe bot een werktuig de wel is in een geestelijken strijd, zullen voor onze toekomst, voor de regel matige functionneering r trzer in wezen reeds zeer democratische staatsin richting, allergewichtigste resultaten zijn bereikt, die door een onafgebro ken liberaal bewind (gesteld de oude liberale partij bestond nog ongedeeld) nimmer zouden zijn verkregen." W. Voormolen. Te 's-Gravenhage, waar hij, sedert hij zijn ambt verliet, woonde, is in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer W. Voormolen, oud-hoofd commissaris van politie te Rotterdam, wiens groote verdiensten indertijd door de regeering erkend werden door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Voormolen was, gelijk men zich herinneren zal, bij Konink lijk besluit van 19 April van dit jaar belast in verband met de be kende Papendrechtsche strafzaak, met het onderzoek naar de vraag of de politie in de gemeente Papendrecht aan redelijke eischen voldoet, dan wel of het nemen van eenigen ad ministratieven maatregel tegen de aldaar dienst doende ambtenaren d?r rijkspolitie geboden is. Het is niet maakte. Het is al iels beter, zeide Edu ard. Ik wil geen dokter hebben, maar wil dadelijk te bed. Rust is het eenige wat ik noodig heb. Ik heb vreeselijk hoofdpijn al meer dan een uur gevoel ik me niet wel. Denk je dan, dat je dezen middag nog naar oom zoudt kunnen gaan vroeg Martha. O neen, antwoordde hij haas tig, dat volstrekt nietWees zoo goed de slaapkamer donker te ma ken mijne oogen doen mij pijn. Leg me ook koude kompressen om het hoofd en zorg vooral, dat niemand mij stoort Wil je dan oom en zijn gast niet zien Ik heb je al gezegd dat nie mand mij mag storen, antwoordde hij ongeduldig. Niemand mag bij mij komen dan jij en onze huisknecht, de oude John. Misschien kan ik dan morgen weer opstaan, voegde hij er bij toen hij bemerkte, hoe angstig en bezorgd Martha hem aankeek. Wat zal daarvan komen Zoo op gewonden heb ik Eduard nog nooit gezien, dacht de arme jonge vrouw. bekend of de nu overledene zich voor zijn dood van die opdracht heeft kunnen kwijten door het uitbrengen van een rapport aan den minister van justitie a an wien volgens de bewoor dingen van het Kon. besluit het ver slag van de uitkomsten van zijn on derzoek moest worden ingediend. De heer Voormolen had aanvan- lijk de marine-loopbaan gekozen. In het jaar 1875 kwam hij als adelborst le klasse in dienst en werd Decem ber 1877 luitenant-ter-zee 2e klasse. Voor krijgsverrichtingen bij deelne ming aan expedities op Atjeh en naar Samalagan droeg hij het eereteeken voor dergelijke expedities. Bond van Staatspensionneering. In aansluiting met het gisteren reeds medegedeelde diene, dat na de pauze het voorstel Utrecht verworpen werd met 79 tegen 19 stemmen. Daarna kwam aan de orde de motie Utrecht luidende „De algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, voor het oogenblik latende rusten de vraag of voor de toekomst moet aangedron gen worden op een gelijk staatspen sioen voor iedereen, spreekt de wen- schelijkheid uit, dat althans voorloo pig propaganda worde gemaakt voor het denkbeeld „leder Nederlander, die een door de wet te bepalen leef tijd heeft bereikt, en wiens inkomsten beneden een door de wet te bepalen bedrag blijven heeft, zonder vooraf gaande premiebetaling recht op Staats pensioen op grond van zijn leeftijd en het ontoereikende van eigen in komsten." Daarnaast stelde het hoofdbestuur de volgende motie voor„De alge meene vergadering van den Bond van Staatspensionneering, gehouden 6 Juli 1909 te Utrecht, lettende op de eenstemmigheid waarmede bij de voorbereiding der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, alle candidaten en alle thans gekozenen voor zoover zij niet bij enkele candidaatstelling werden toe gewezen, zich verklaard hebben ten gunste eener spoedige oplossing van het vraagstuk der wettelijke ouder domsverzorging van oordeel, dat de daardoor bij arme ouden van dagen opgewekte verwachting recht heeft op bevrediging, dringt er bij de re geering op aan, ten spoedigste over te gaan tot het in het leven roepen eener pensioenregeling, zonder pre miebetaling, aanvankelijk voor de al- lerbehoeftigsten, wijst in verband daarmede op de regelingen, die in Engeland in 1909 en in Denemarken in 1891 reeds getroffen zijn en besluit deze motie te brengen ter kennis van H. M. de Koningin, van de hooge regeering en van de ieden der beide Kamers van de Staten-Generaal,in den maar in de verste verte vermoedde zij de ware oorzaak van zijn vreemd gedrag niet. Eduard lag weldra te bed met ge sloten oogen om het hoofd was een koudwaterverband gelegd en de gor dijnen van de vensters waren dicht getrokken. Men zou gemeend hebben, dat hij siiepdoch al zijn denken en gevoelens was in zulk een hooge graad geprikkeld, dat hij zijne sla pen voelde kloppen, dat hij zijne handen zenuwachtig voelde schokken dat hij zijne tong aan het gehemelte voelde kleven. Het bewustzijn van zijne schuld had hem reeds veel doen lijden, menig uur was hij door zijn geweten gefolterd, maar nu kwam bij al dat lijden nog de vrees voor ontdekking. Hier in Indië, verwijderd van alle betrekkingen uit zijn verleden, had hij gedacht volkomen veilig te zijn; doch met éen slag was hem dit gevoel van zekerheid ontnomen door de komst van dien bekende uit Duitschland. Bij al zijne gewetens wroegingen kwam nu nog de angst voor de openbare schande en ver vorm van een volkspetitionnement." Beide moties maakten een onder werp van levendige beraadslaging uit met het resultaat dat de motie-Utrecht werd verworpen met 73 tegen 22 stemmen en de motie van het hoofd bestuur werd aangenomen bij opstaan en zitten. Vervolgens kwam aan de orde een motie-Enkhuizen luidend: „Het hoofd bestuur zorge er voor, indien er gel den beschikbaar zijn, openluchtmee tings te organiseeren. De afdeelingen kunnen desbetreffende voorstellen bij het hoofdbestuur doen. De beslissing van plaats en sprekers blijft bij het hoofdbestuur. De meetings worden -echter nooit op Zondag gehouden." Ontraden door het hoofdbestuur werd ook deze motie verworpen een Voorstel-Beverwijk luidend de afdee lingen dragen jaarlijks 40 pet. van hun bruto-inkomsten af aan de hoofd- kas. Verder zeide het hoofdbestuur toe dit jaar te voldoen aan het voor- stel-Heemskerkom een prijsvraag voor de beste tooneelstukjes en voordrach ten toepasselijk voor de propaganda van den Bond van Staatspensionnee ring, uit te schrijven. Bij de rondvraag gaf een der Am- sterdamsche afgevaardigden nog in overweging om, telkens als Staats pensionneering in de Kamer aan de orde of in bespreking zal komen, monstermeetings te organiseeren. Nederlandsche Bond van Post- en Telegraafbeambten. Te Maastricht wordt de 16e alge meene jaarvergadering' van den Bond „De Post" gehouden. De agenda, waarop over de 100 punten voorkomen, werd gisteren af gehandeld tot punt 32. Besloten werd om te ijveren voor traktementsver- hooging met het oog op de hoogere eischen des fijds en de verhooging van den levensstandaard. Wat be treft vergoeding voor loket- en qui- tantiedienst wordt voorgesteld aan al de ambtenaren, met geldelijk beheer belast, een exPa toelage te verstrek ken. Over de afschaffing van het klassestelsel werd breedvoerig ge discussieerd, en besloten een flinke actie daarvoor te voeren. Het voeren van krachtige actie voor het verkrijgen van rechtstoestand en vol pensioen na 30 dienstjaren of op 55-jarigen leeftijd, wordt zonder dis cussie aangenomen. Besloten wordt te ijveren voor een vancantie van 11 dagen in den zomer of 3 weken in den winter, terwijl lang en breed gesproken werd over vrije dagen, vrije avonden, maximum aan tal diensturen, dat men op 8 wenscht gebracht te zien en het gelijkstellen van een uur nachtdienst met 1 */3 uur dagdienst. Het voorstel van het bonds- bestuur om propaganda te maken nietiging van alles waf hij verkregen had nadat hij zijne eer had prijsge geven. Den volgenden dag kwam de heer Brockdorf vragen, of zijn be zoek kon worden aangenomen. Edu ard loog niet toen hij liet zeggen, dat hij nog niet hersteld was en dus geen bezoek kon ontvangen. Den derden dag kwam Mr. Wight zelf eens naar Eduard zien en ver telde ook dat de jonge Brockdorf dien morgen verder gereisd was toen maakte de vreeselijke spanning bij den patiënt plaats voor eene al- geheele ontspanning. De laatste twee nachten had hij zonder een oogen blik slaap doorgebracht; nu slui merde hij in en sliep vier-en-twintig uren achtereen. Stellig was die slaap echter niet zeer verkwikkend, want Martha hoorde haar man meer dan eens halfluid zeggen Och praat me toch niet over Ka- rel Brinken ofWie kan dit bewij zen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1