8 Juli Feuilleton. No. 157 47e Jaargang. 1909. Donderda Gemeentebestuur* VaiTWeek tot We@k. BINNENLAND. P^OV. STATEN VAH ZËELAMO." VLISSINGSCHE COURANT 0' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. M ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zee\ arenden die daarbij belang kunnen hebben,: dat op 14 en zoo noodig ook op 15 Juli a. s. van het fort „Pampus Zuiderzee; op 15 Juli en zoo noodig ook op 16 Juli van het fort „Harssens reede van Texel, schietoefeningen zullen plaatshebben; dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag, van des v. m. 9 tot des n. m. 4 ure. Vlissingen, 7 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Men wil en 't is waarlijk te hopen dat de crisis in Perzië hare ontknooping nadert. Revolution- naire troepen hebben zich ten slotte rondom Teheran vereenigd, sluiten de stad in en wachten op het bevel tot den aanval. De gezanten van Rusland en Groot-Brittanje hebben den Sjah doen weten, dat op steun van de zijde dezer mogendheden niet te rekenen valt. Intusschen zijn Russische troe pen, die bij Bakoe in den Kaukasus samengetrokken waren, ingescheept naar Enzeli, een Perzische havenplaats aan de Zwarte zee. Met welk doel Dat blijkt uit een circulaire, door de Russische regeering tot de andere mogendheden gericht. Zij is bevreesd dat de revolutionnairen het zullen winnen en dan de Europeesche ge zantschappen, de Europeanen zeiven en hunne bezittingen, in gevaar zul len komen en het doel der expeditie is daarom uitsluitend, zoo noodig be scherming te verleenen en den weg open te houden. Is dat doel bereikt, dan zullen de troepen onmiddellijk terugkeeren. Engelsche bladen vertrouwen deze circulaire niet en houden zich over tuigd dat Rusland zich alvast zijn deel in den buit wil verzekeren. Zij zeggen, en dat is tenminste niet on juist, dat de Europeesche ingezetenen nooit reden gehad hebben om voor het Perzische volk vrees te koesteren. 'tis best mogelijk dat de eerste verdeeling van Perzië voor de deur staat en Engeland, dat zich meer als belanghebbende in Perzië heeft op geworpen, zal natuurlijk ook een deel inpikken, dat aan de Perzische golf. In die golf kruisen steeds Britsche schepen en van Bombay uit kan men spoedig troepen vervoeren, om die b. v. te Rencter-Abbas aan land te zetten. TELEFOONNUMMER 10. fibormemenfs-fiduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Perzië is nu eenmaal een konink rijk dat in zich zelf verdeeld is, en daarom zal het niet kunnen bestaan. o—o- 34.) Het geluk, dat hij door de liefde smaakte, bracht verschillende goede eigenschappen, die als begraven ge legen hadden, weer aan het licht; het zorgen voor de inrichting zijner nieuwe woning gaf hem zooveel te denken en te doen, dat tijdelijk althans de aanklagende stem in zijn binnenste tot zwijgen werd ge bracht. Nog in den loop van het jaar vierde men stil en eenvoudig de bruiloft van het jonge paar, natuur lijk ten huize van Mr. Wight. Mary stortte vele tranen bij het scheiden van Marthaalleen het vooruitzicht, dat zij haar in de villa in Mountroad dikwijls zou kunnen bezoeken, was in staat om de kleine eenigszins tot bedaren te brengen. In Hongarije zit men nog altijd met het demissionaire kabinet-Wekerle, dat de zaken zoo'n beetje gaande houdt. De onafhankelijkheidspartij wil het roer weer alleen in handen hebben. Natuurlijk moet dit leiden tot verdere ontbinding der monarchie en daarom wil de kroon het tot el- ken prijs vermijden. De Keizer deed het voorstel, dat deze partij een ka binet zou vormen, waarin het presi dentschap en de portefeuilles van financiën en van binnenlandsche za ken echter zouden gegeven worden aan onafhankelijke personen, die het vertrouwen des keizers genieten. Dit voorstel is echter niet aangenomen en de moeilijkheden worden dienten gevolge voortdurend grooter. De on afhankelijkheidspartij is onder het te genwoordige Hongaarsche kiesrecht zeer sterk. In 1905 kon men, op haar bevel, in Hongarije geen belastingen betaald en geen recruut gelicht krij gen, en nu zijn voor het loopende jaar wel de begrooting aangenomen en de recrutenwet toegestaan, maar in 't najaar komen die zaken toch weer aan de orde. Dan zal er ook een buitengewoon crediet gevraagd worden voor de vloot en tot dekking der annexatiekosten van Bosnië. In derdaad, het staat er niet fraai voor. Terwijl men in Duitschland zich verdiept in gissingen, wie toch de eerlang te verwachten nieuwe Rijks kanselier zal wezen, wordt het werk der financieele hervorming in hoofd zaak naar den smaak der vereenigde conservatieven en clericalen afgedaan en zelfs de bondsraad schijnt te zijn omgedraaid. Het land neemt echter de zaak niet zoo heel kalm op. Uit den onlangs te Berlijn opgerichten Hansa-bond, spruiten overal vertakkingen voort dagelijks worden protestvergaderin gen gehouden en vooral de sociaal democraten trekken hevig tegen de jonkerpartij te velde. Te Berlijn is ook een Duitsche boerenbond opge^ richt, die zich in hoofdzaak de be strijding der politiek van het groot grondbezit ten doel stelt. Intusschen vertoeft de Keizer op zijn jacht te Kiel en als het halve millioen binnen is, zal hij een plei- ziertochtje langs de Noorsche kusten ondernemen. Ach ja, les rois s'amusent, maar als men moet uitgaan op de manier van den Russischen Czaar, is de aardigheid toch niet groot. Z. M. is dan van Stockholm vertrokken. Er De tijd vervloog snel. Het handels huis Romer was begonnen zaken te doenEduard wijdde zich daaraan met grooten ijver en Martha bestuur de hare kleine huishouding als een zorgzame vrouw, zij trachtte haar woning zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken. Het mocht haar niet gelukken zijn sombere stemming op den duur te verjagen, en dat maakte haar dik wijls droevigdoch zij werd niet moede hem te omringen met steeds nieuwe bewijzen van hare liefde. Eduard had het bericht van zijn aanstaand huwelijk naar Hamburg gezondenook graaf Paul en Hilde- gard kregen eene huwelijksaankondi ging, daar hij uit een brief van Hil- degard had vernomen, waar zij ver toefde. Bijna gelijktijdig ontving hij daarop gelukwenschen van zijne zus ter en van mevrouw Brinken. Hoe bloedde hem het hart toen hij den brief van zijne moeder ontving waar in zij haar verdriet over het verlies van haar zoon zoo aandoenlijk uit sprak Ach, ware het mogelijk, dat ik mij aan uwe voeten kon werpen om ver gaat een gerucht dat de anarchisten een aanslag op zijn leven hadden beraamd, maar wegens de strenge afzetting van de straten hun plan niet konden volvoeren. Tegen de komst van den Czaar in Frankrijk hebben nu ook de socia listen in de Kamer geprotesteerd. Niemand minder dan jaurès deed het, maar waardig en gematigd. Hij er kende zelfs dat ontmoetingen tusschen staatshoofden kunnen meewerken tot den vrede, maar hij vestigde tevens de aandacht op de protesten in En geland, waar de hooge bezoeker wel genoodzaakt zal wezen om op zijn schip in de nabijheid van Cowes rond te zwalken. De minister van buitenlandsche zaken kan moeilijk een ander ant woord geven, dan zijn collega te Londen indertijd heeft gegeven het geen niet belette dat van de uiterste linkerzijde „moordenaar" geroepen werd. 't Is te hopen dat alles maar goed afloopt. V Zit de Sjah van Perzië in den knel, met den gebieder van Marokko schijnt dit al niet minder het geval te wezen. Ja, als men de verschil lende berichten nagaat en er een con clusie uit trekken wil, dan zou men wel zeggen dat het met Moeiai Hafid mis loopt. De strijdkrachten van den Rogbi, of pretendent, Bov-Amara (dat beteekent de vader der ezelin), bele geren den Sultan in zijn hoofdstad; maar de verdediging is zeer groot. Alles loopt den pretendent na. Dat gaat zoo, als men succes heeft, 't Is de oude geschiedenis van de opkomende t.i de ondergaande zon, maar voor de Europeesche mo gendheden kan het alweer een lastig geval worden. Sultan Mohammed V van Turkije maakt het vrij wat beter. De man wordt bepaald populair ook de natio nale partij in Egypte is hem komen huldigen als Schalif van vierhonderd millioen Mohammedanen. Nu 't moet wel iets wezen om trotsch op te zijn, als men zoo vele onderdanen heeft, bestaat het onderdaanschap in geval dan ookgrootendeelsindeverbeelding, of althans op het papier. De Egyptenaren spraken tevens de hoop uit, dat Egypte ook een grond wet mocht ontvangen. Bij die gele genheid moeten de oude Pharao's in hun onmetelijke graven zich wel hebben omgekeerd. Wat kunnen de tijden toch veranderen 1 Ja, jong Egypte zou wel graag weer aaneen gesloten staan tegen Turkije, natuur lijk om die gehate Engelschen kwijt te raken maar de kans is niet heel groot. In een nieuwe nota in zake de Kretenzer-quaestie, waarschuwt de Porte de mogendheden om niet verder te gaan dan het wegnemen der in ternationale bezettingstroepen. Alle concessiën, die aan de christenen op Kreta onder het protectoraat der mo gendheden verleend zijn, weigert Turkije te erkennen. Men beschouwt dit als nul eri van geener waarde, verklaart zich bereid om aan Kreta zelfbestuur toe te staan, maar vordert overigens herstel van den toestand van 1898 (vóór de begrooting). Dat begint er naar uit te zien. De troepen blijven zich bewegen naai de Grieksche grenzen. Twee regi menten artillerie gaan er ook heen. De houding van Griekenland blijft kalm en waardig. Van dien kant zoekt men althans geen oorlog maar toch, 'tzal moeten buigen of barsten. giffenis te krijgen lieve moeder wat zou ik daarvoor geven 1 zuchtte hij, toen hij zich in zijne kamer had op gesloten en den brief aan zijne lip pen drukte. Doch wat zou er van Martha wor den, als Eduard nu nog zijn gehee- len rijkdom aan de rechtmatige erf genamen wilde teruggeven. Zou Martha's hart niet breken, als zij vernam, dat zij haar levenslot had toevertrouwd aan een bedrieger, een falsaris Neen, tot aan zijn levens einde moest hij de ketenen mee- sleepen, waarin hij zich zeiven had geklonken 1 Dit was zijn plicht tegenover Martha! Maar duidelijk zag hij nu in, dat hij verkeerd gedacht had, toen hij meende door rijkdom ge lukkig te zullen worden. Ook de rustelooze werkzaamheid in zijn beroep, zelfs het leven aan Martha's zijde vermocht niet hem kalmte en vrede te geven. Het was alles te vergeefs, hij bleef een arm en gefolterd mensch. Op aansporing van Martha's bloed verwanten bracht Eduard Römer met zijn jonge vrouw de noodige bezoe Hef ministerie. Men schrijft uit den Haag aan „De Tijd" Naar met stelligheid wordt verze kerd, zal behalve minister Sabron, die zooals „De Tijd" giste ren meldde om gezondheidsrede nen zal aftreden, ook minister Iden- burg heengaan. Deze zou namelijk den heer van Heutsz opvolgen als gouverneur-generaal van Ned.-indië. Omtrent minister Nelissen, wiens gezondheidstoestand eveneens te wenschen overlaat, schijnt tot dus verre nog niets met zekerheid be kend te zijn. Kamerverkiezing in Amsterdam IV. Officieel zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Amsterdam IV prof. mr. G. A. van Hamei (U. L.) en D. J. Wijnkoop (S. D. P.) De stemming heeft plaats op Dinsdag 13 Juli. Staatspensionneering. Gisteren werd te Utrecht de 9e al- gemeene vergadering gehouden van den bond voor Staatspensioneering. Vertegenwoordigd waren 101 afdee- lingen. De vergadering werd geopend door den heer Frans Pastoor, oud katholiek, vert, van Haarlem, die in zijn welkomstwoord hulde bracht aan de werkzaamheid der propagandisten. Spr. omschrijft het beginsel van den bond, dat strekt om zwakken, die zonder hulp onder zullen gaan, door de krachtigen te doen steunen. Sedert een 10 tal jaren toont men meer me delijden te hebben met de zwakken, dat zijn ouden van dagen dit moet echter niet zijn een zaak van het hart, doch een zaak van kalme bere kening. Meer vindt echter de opinie ingang, dat de zaak practisch uitvoer baar is. ken. Gij kunt u niet in uw eigen huis opsluiten als een slak, zei mr. Wight op zekeren dag. Men ver wondert zich dat ge aan het gezellige leven geen deel neemtvan alle kanten wordt gevraagd waarom ge zoo teruggetrokken leeft. En nu volgde een zeer bewogen leven voor Eduard en Marthade eene uitnoodiging volgde op de an dere. Het jonge paar viel bijzonder in den smaak, in het bijzonder Mar tha, door haar knap uiterlijk en hare fraaie stem, die goed uitkwam bij de Duitsche liederen, welke zij zong zonder zich lang te laten bidden. Eduard was menigmaal niet zeer spraakzaam, maar kon toch wel on derhoudend en geestig zijn. Algemeen vond men, dat hij bijzijn vele schit terende eigenschappen een ongeluk kige neiging tot zwaarmoedigheid bezat of anders een slecht humeur had. Zijn speculatiën gelukten alle; hij had een goede kijk op de zaken en wist steeds het rechte oogenblik te kiezen. De zaak bloeide en Mr. Wight was trotsch op zijn beschermeling. In het jaarverslag van den secre taris Averd het laatste half jaar een gelukkige periode voor de bonds leden genoemd. Wil men zeggen, dat in de domineerende partijen in de nieuw-gekozen Volksvertegenwoordi ging men niet veel voelt voor de beginselen van den bond, dan be denke men dat van geen enkele an dere regeering spoedige invoering van de beginselen van den bond verwacht kan worden. De bond telde 1 Jan. 1909 237 af- deelingen, 23744 leden en 430 alge- ineene leden, 37 afdeelingen werden opgericht en opgeheven 8aange sloten zijn 66 bonden en landelijke vereenigingen, met circa 25.000 leden, zoodat de bond sterk is 49174 leden na 1 Januari 1909 zijn nog opgericht 111 afdeelingen met 5222 leden en traden nog 3 vereenigingen met 400 leden toe, zoodat de bond totaal sterk is 54896 leden. Het verslag van den penningmeester wijst aan ontvangsten f 7343, uitga ven f 6693, saldo 1 Jan. f649. De ontwerp-begrooting voor 1910 werd vastgesteld op f8800. De volgende vergadering is weder te Utrecht. In behandeling kwam een eerste motie-Utrecht, de wenschelijkheid uit sprekend, dat althans voorloopig pro- praganda worde gemaakt voor het denkbeeld, dat ieder vaderlander, die den door dewet te bepalen leeftijd heeft bereikt en wiens inkomen beneden het door de wet bepaald bedrag blijft, zonder voorafgaande premiebe taling recht heeft op Staatspensioen. Tegelijkertijd werd behandeld een voorstel tot wijziging van artikel 1 der statuten, welke wijziging bevat in genoemd artikel te lezen: Neder landers van een door de wet te be palen leeftijd en wier inkomsten be neden een door die wette bepalen bedrag blijven. Het hoofdbestuur ontraadde ernstig op de motie en het voorstel-Utrecht in te gaan. De zomervergadering werd gister avond te half acht door den Commis saris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. De zitting werd bijgewoond door 36 ledenafwezig waren' de heeren Den Bouwmeester, Lucasse, Van Teylingen, Hennequin, Fruijtier en Elenbaas. De Commissaris der Koningin hield, alvorens met de werkzaamheden werd aangevangen, de volgende toespraak Mijne Heeren Bij den aanvang van deze zomer- zitting willen wij met dankbaarheid de gebeurtenis herdenken, welke op 30 April dezes jaars plaats greep, de Zoo verliep een jaar. Toen brak de dag aan, waarop aan Eduard een zoon en erfgenaam werd geschon ken; volgens aller meening was dit het eenige, wat nog aan zijn volko men geluk had ontbroken. Eduard hield zijn kind in de armen en tranen verduisterden zijn blik toen hij zich over het jonge schepseltje boog. Mocht gij gelukkiger worden dan je beklagenswaardige vader 1 Moge God mijn zonde niet aan u. straffen, bad hij zacht. Martha smaakte zalige moeder vreugde in het zien van haar knaapje, dat zoo verstandig uit zijn donkere oogjes keek. Als zij haar echtgenoot in sombere gedachten verzonken vond, hield zij hem den kleine Man fred voor en zei Kijk eens, Eduard, wat een schat wij hebben. Moeten wij niet verheugd en dankbaar zijn Het kind stak de ronde armpjes naar zijn vader uit en dan vloog er wel een matte glimlach over Eduard's ernstig, bleek gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1