Woensdag GHERIJ&BLESKERI! lek f 0.57 5 50 - 0 62 6 - ekl. - 2 07 - 6.70 II, Feuilleton, tsr-Schelde, Markiezen, Z0q en Rolluiken aai, BINNENLAND. Is BIJ r gevraagd; —O t en herstelt ordiger voorVlissingen rinestraat 8. 3 ZOOM". 'ivier De Doom. n-op-Zoom. 'GEDANE WA8SC0E verfrollen. n enz., worden oJ a t i s verstrekt bi: nde. ASSELBERGS Co,!. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. DELBURG, eiken VRIJDAG van 1 1 amy kade 30, V 1 i s, HUIS voor klein gezin eveer f 18.— Br. fr! „Vlissingsche Ct." littegevende •l: ste Eiig-elsche tsl uitend met tl t. van s met een eg sewaar- tenissen in afgebeeld. li 1372 cent. ?okin 60'62. De komende Troonrede. De „Standaard" schrijftReeds nu ziet men met verlangen uit naar de komende Troonrede. En zulks wel met warmer belangstelling dan voor heen. Toen de Kabinetten van 1888 en 1901 optraden, leefde men in geen andere verwachting, dan dat slechts een tijdelijk voordeel behaald was. Zelfs zij die gehoopt hadden, dat deze kabinetten de overgangsperiode overleven zouden, koesterden toch geen oogenblik de hoop, dat een langere periode, ja een definitieve periode van levensduur voor rechts zou zijn. ingeluid. Men zag het libe raal bewind reeds weer komen. Thans daartegen is voor de eerste maal een periode ingetreden, waarvan alge meen de verwachting is, dat ze voor zeer langen tijd het bewind aan rechts zal laten ja' misschien voor altoos de liberale bewindvoering zal hebben uitgesloten. Maar juist daarom is de verantwoordelijkheid, die op het te genwoordig bewind rust, zoo ernstig en zoo moeilijk. Het Kabinet had vóór de stembus, en 0. i. zeer terecht, geen eigen program geproclameerd. Het wachtte af, welke strooming bij de Staatspartijen aan de stembus ter overwinning zou leiden. Vandaar dat naar goeden Constitutioneelen eisch de strijd ditmaal niet om het Kabinet kon gaan. Naar goeden Con stitutioneelen eisch strijdt men niet om personen, maar om zaken. Het program van de Regeering nu, dat bij de stembus ontbrak, en moest ontbreken, zal thans in de Troonrede moeten komen. Vooruit loopen mag men op dit program niet, maar we wachten het af met vertrouwen. Niet alsof het Kabinet gebonden zou zijn aan ons Program van actie. Het is een gemengd en geen Anti revolutionair Kabinet. Maar toch ook de Antirevolutionaire partij neemt in de Coalitie haar plaats in, en drie ónzer mannen zitten in het bewind. En wat ook meeteltwij stonden met ons Program van actie niet alleen. Ook de Roomsch-Katholieke Staats partij schoof gelijke wenschen naar voren. De beschuldiging tegen dr. Kuyper. Toegevende dat dr. Kuyper door de bekende ridderordezaak onherstel baar geblameerd is, betoogt het „Nieuws v. d. Dag" dat zijn tegen standers, verblind door hartstocht, twee dingen niet voldoende uitéén- gehouden hebbenlintjeshandel, ge- schacher met ridderorden, en ander zijds compromitteerende handelingen. Zij vergeten, dat het verband tus- schen voordracht voor een koninklijke 1808. am. 3,4 ct sn 6,35 dj a) 4,10 c) en 7,05 na. 2,15 a) en 5,05 1) b) 3,43 en 6.35 d) h) ten na bet vertrek var srke n.Naaaaa vca.3,57 Breekene, Borosele en ar Breekens, Borselen an de boot van 10,45 gen van 16 April tol -0—0- 33.) Dat hij daar menigmaal werd heen getrokken om Martha te kunnen zien, was voor hem zeiven geen ge heim meer. Ook nu was zijn geest onophoudelijk met haar bezig, ter wijl hij, in gedachten verdiept, met gebogen hoofd voortstapte. Bij de woning van Mr. Wight gekomen keek hij op en zag Martha, die juist naar buiten trad, blijkbaar van plan om een wandeling te gaan maken. __Nu of nooit, dacht hij, en terwijl hij haar de hand drukte, zeide hij Juffrouw Martha, hebt gij eenige oogenblikken tijd om naar mij te luisteren Zoo gaarne zou ik u eene vraag willen doen. Zijne stem beefde. Martha volgde hem in den tuin met het gevoel, dat er een gewichtig oogenblik was aan- onderscheiding en diensten aan de partij bewezen, door den beschuldig den oud-minister beslist en nadruk kelijk wordt geloochend. Doch, het „N. v. d. D." wijst er op, dat de indruk, daar zeer leelijke din gen gebeurd zijn, blijft bestaan, en noch dr. Kuyper noch zijn medestan ders beijveren zich om dien indruk weg te nemen. Dr. Kuyper heeft, na zijn ééne antwoord, niet meer gespro ken. Men kan dat duiden als een hooghartig, minachtend stilzwijgen. Wat echter te denken van het stil zwijgen der anderen, waarom staan zijn "paladijnen roerloos in dezen nood Willen zij schild en speer niet heffen, of kunnen zij niet De ook door ons uit de „Std." overgenomen driestar„Reconstruc tie" geeft het „N. v. d. D." aanlei ding tot de volgende woorden Dr. Kuyper houdt dus de eer aan zich. Het is een trotsch gebaar, dit kleine manifest, maar men merkt ook den bitteren glimlach. Vrienden, mannen-broeders, gij zult geen last meer van mij hebben. En hoe men denke over de verhoudingen in de „coalitie-partijen", wat er ook in den boezem der anti-revolutionairen dezer dagen moge gebeurd zijn, men kan toch de gedachte niet van zich zetten, dat nog anderen dan de partijen der linkerzijde dr. Kuyper's weder-optre- den, elk weder-oprijzen van dezen zeer machtige, uiterst ongewenscht moesten vinden. Dat bleek zonneklaar, wat de Roomschen betreft, onmiddel lijk na de verkiezingen, en wat de andere partijen en groepen aangaat laten wij, om billijk te zijn, het er voor houden dat deze opzienbarende, voor den betrokkene compromittante zaak, hun op dit oogenblik niet on gelegen komt. Geen enkele uiting in de gezaghebbende organen van rechts de vorige week vernomen, kan ons doen gelooven dat dit vrijwillig te rugtreden van den invloedrijken man anders ontvangen zal worden dan met een zucht van verlichting. De „N. Ct." meldt: Maihilde Westmeijer zal over eenige dagen een brochure uitgeven. Kamerverkiezingen. De kiesvereeniging „Vooruitgang IV" te Amsterdam stelde definitief candidaat voor de Tweede Kamer Professor G. A. van Hamel (U. L.) met 27, de heer Lely bekwam 7 stem men. De heer Deen trok zich terug. Huldiging Generaal Kool. Na afloop der parade te 's-Graven- hage, welke gisteren gehouden werd ter eere van de verjarende vorstin- weduwe Van Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden, werd door den generaal-majoor, adjudant in gebroken, hetwelk beslissen zou over heel haar volgend leven doch haar hart sprak ten gunste van den ernsti- gen jonkman aan hare zijde. Op zijn vraag, of zij zou kunnen besluiten zijn levenslot te deelen, en of zij hem beminde zooals hij haar liefhad, grenzeloos tot in alle eeuwigheid, antwoordde zij met een oprecht ge meend „Ja". Eduard nam haar in zijne armen, drukte haar aan zijn hart, bedekte hare handen met kussen, keek haar in de heldere oogen en zeide her haalde malen Ben ik zooveel geluk waard Zal het mij niet ontglippen als een droombeeld Martha streek zacht met hare hand over zijn voorhoofd en zeide glimlachend Neen, neen, 't is geen droombeeld Ik wil je goede engel zijnmaar je moet me beloven, dat je alle zorgen en droeve gedachten van je zult zetten, als ik bij je benWil je dat Eduard Peinzend knikte hij en had daar bij moeite om een bangen zucht te onderdrukken daarop traden beiden TELEFOONNUMMER 10. buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, baron Van Voorst tot Voorst in opdracht der Koningin aan den lui tenant generaal Kool commandant van het veldleger, ter gelegenheid van diens 50-jarig dienstfeest als of ficier het dieristkruis voor 50-jarigen dienst, ditmaal met briljanten, onder een hartelijke toespraak uitgereikt. Generaal Kool bedankte en ver zocht zijn eerbiedigen dank aan H. M. de Koningin over te brengen. Generaal Van Voorst tot Voorst noodigde de troepen uit een driewerf „Leve de Koningin" en daarna een drievoudig „Leve Generaal Kool" aan te heffen, waaraan op geestdriftige wijze werd voldaan. De wet houdende bepalingen om trent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen van de landmacht beneden den rang van officier is met ingang van 1 Juli, wat contributie heffen betreft, reeds in werking getreden. De contributie bedraagt zes ten honderd van het aan hun rang of stand verbonden standpensioen tot een maximum van f 26.40. De ver schuldigde bedragen zullen wekelijks van de soldij worden ingehouden. Hoe ver kan men gaan Dat is de vraag, welke men zich bij de bemesting moet stellen. Nog maar ai te veel vraagt men zich zelf afZou ik niet met zóó- of zóóveel kunnen volstaan, zou ik daar mee een redelijken oogs' verkrijgen En het gevolg daarvan is dikwijls, dat de bemesting lang niet voldoende is om de hoogst mogelijke opbrengst te kunnen verwachten. Toch blijven velen zoo voortsukkelen, 't zij uit verkeerde zuinigheid als gevolg van een slecht voorziene beurs, 't-zij uit onkunde. Het laatste is ook veelmaals het geval. En dit is te wijten hieraan, dat men geen proeven neemt, waaruit men zou kunnen leeren in welke hoeveelheid de verschillende mest stoffen de hoogste winst kunnen ge ven. Deed men dit, dan zou men stellig in zeer vele gevallen tot ver rassende uitkomsten komen. Hoevelen zijn b.v. van meening, dat een bemesting van 58 balen kaïniet op grasland en dan nog maar alleen op zand- en veengrond een flinke bemesting is, waarbo ven men niet kan gaan zonder zich schade te berokkenen. En op klei grond nu, daar bekommeren zich velen in 't geheel niet om een kali bemesting. Wat hebben nu proeven, genomen door den Zwitserschen hoog leeraar prof. dr. Dürst te Aargau, doen zien Laat ik het u vertellen. Hij had bij zijn proef van weide-be- het huis binnen. Martha ging recht streeks naar hare kamer zij moest eerst een poos alleen zijn, om zich vertrouwd te maken met haar jong geluk. Eduard liet zich bij Mr. Wight aanmelden deze was Martha's voogd en dus was zijne toestemming tot de verloving noodig. Mr. Wight zat aan zijne schrijfta fel. Bij het binnentreden van den jonkman stond hij op, met een handgebaar noodigde hij hem vrien delijk uit tot plaats nemen en ging naast hem zitten. Ik begrijp wel, waarom ge van daag hier komt, begon hij. Ge wilt iets naders vernemen omtrent Mr. Beatcher, dien ik u als eersten boek houder heb aanbevolen. Dat is niet de voornaamste reden van mijn komst, geachte Mr. Wight, antwoordde Eduard eenigs- zins verlegen. Het betreft eene aan gelegenheid, waarvan mijn levensge luk afhangt. Ik bemin uwe nicht, mejuffrouw Martha Brockdorf, en verzoek u om hare hand. Met hoog opgetrokken wenkbrau wen en voorover gebogen, alsof hij het niet had verstaan, vroeg de koop- Abonnemenfs-flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. mesting op middelzwaren kleigrond aan alle 7 perceelen 8 baal slakken- meel per H.A. gegeven en bovendien aan de perc. 37 een kaïniet-be mesting in stijgende giften van 4, 6, 8, 10 en 12 baal. De perc. waren 2 are groot en er waren evenveel con- trole-perceelen. De proef werd aldus genomen in 1906, op gelijke wijze in 1907, terwijl in 1908 de nawerking werd nagegaan, maar tevens werd gemest inet stalmest plus kali-phos- phaat. De uitkomst over de beide eerste jaren, waarvan het eerste droog, het tweede vochtig was, wees op een toename van den oogst, die verband hield met de aangewende hoeveel heden kaïniet. Bij de giften 1000 en 1200 was het verschil geringer, zoo dat de proefnemer concludeerde, dat de voor de praktijk in aanmerking komende grens voor kali bij deze proefneming bereikt schijnt te zijn. Lezer, onderzoek op uw grasland of dit juist is Over de 3 jaren werden de vol gende zuivere opbrengsten verkregen, voorzoover de kunstmeststoffen be trof door slakkenmeel alleen f 52 door slak en 800 kaïniet: f 114.75; idem met 1200 kaïniet f 195.70; idem met 1600 kaïniet f288.50; idem met 2000 kaïniet f 340.50 idem met 2400 kaïniet f 309.30. Door de toenemende kali-giften is dus regelmatig een verhooging van de zuivere opbrengst verkregen. En dat op kleibodem Zoo we zeiden verrassend zeker voor menigeen. Varia. Meelwormen kan men ir. een kist of bus met zemelen wel eenige we ken in voorraad houden, maar als men een volière van eenige beteeke- nis heeft, of zijn kuikens, jonge fa zanten, enz. op die lekkernij wenscht te onthalen, is een 1000-tal meel wormen, waarvoor men f 0.75 a f 0.90 per 1000 stuks betaalt, al heel gauw opgepeuzeld en is het veel voordee- liger om zelf meelwormen te telen. Men neemt daartoe bussen, inmaak- potten of kislen. De potten kan men door sterk neteldoek afsluiten, en de kisten door schuifdeksel, waarin een opening is aangebracht van 2 centi meter in het vierkant, en bedekke dit dan door horretjesgaas. In de kist of in den pot legt men nu, tot een hal ven decimeter hoogte, zemelen, waar op een wollen lapje, dan weer ze melen, vervolgens weer een lapje, totdat de kist of de pot tot op 2/s is gevuld. Na de welverzorgde kistjes met ongeveer 5 a 600 meelwormen bevolkt te hebben, zette men ze op een matig warme plaats. De wormen voeden zich met zemelen, maar nu en dan geve men geweekt wittebrood, stukjes wortel en stukjes zuiver vleesch en afschraapsel van wortelen, man Wat zegt ge Heb ik u goed begrepen Doet ge aanzoek om mijn nicht Zoo is het, Mr. WightReeds veel heb ik aan u te danken, zoo gaarne zou ik ook mijn hoogste le vensgeluk door uwe toestemming verkrijgen. Maar is het u bekend dat mijn nicht geen vermogen bezit, dat zij een arm meisje is vroeg Mr. Wight, terwijl hij Eduard verbaasd aankeek. Ik ben zoo gelukkig, bij de keuze van een levensgezellin naar de stem van mijn hart te kunnen luis teren, antwoordde Römer trotsch. Mijn positie is van dien aard, dat ik uwe nicht een onbezorgd bestaat kan verschaffen. Als er dus bij u geen andere bedenkingen bestaan.... O, Neen, volstrekt niet, viel de koopman in. Het is een onver wacht geluk voor mijn arme nicht! Wanneer zij u genegen is, kan ik natuurlijk geen bezwaar hebben te gen deze verbintenis. Ik had echter niet gedacht, dat ge zoo lichtvaardig zoudt handelenik meende wel, dat ge een beter rekenmeester zoudt zijn. niet te veel op eens, want het voedsel mag niet tot bederf overgaan. Van tijd tot tijd moet men de zemelen ververschen. De kisten of potten moet men niet alle tegelijk bevolkende eene een poos (naar behoeften na tuurlijk) na de andere, zoodat als de derde leeg is, de eerste weer gevuld moet zijn. Om aan kippen, die liever zelf de eieren consumeeren, dit euvel af te leeren, legt men hier en daar een porseleinen ei in de ren, en plaatst de leghokjes in donkere hoeken. Geef den dieren ook groen voer en dier lijk voedsel. Haal de eieren zoo spoe dig mogelijk weg en leg dan eens een uitgeblazen ei (dop) gevuld met mosterd in een leghokje. Ten slotte kan men zijn toevlucht nemen tot de speciaal voor eiereters ingerichte leg hokjes. Vlissingen» 6 Juli. De Nationale Schietwedstrijd. De nationale schietwedstrijd van 26 Juni tot 5 juli gehouden door de Kon. Scherpschutters-vereeniging „Vlissingen" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, werd gisteren op den vastgestelden tijd des avonds 7 uur gesloten. Was de belangstelling voor den wedstrijd in het begin der vorige week niet bijzonder groot, de laatste dagen werd zeer druk geschoten. Vooral Zondag, niettegenstaande het slechte weer, zijn vele schutters uit alle deelen der provincie herwaarts gekomen om mede te dingen naar de fraaie prijzen door de vereeniging voor dit nationaal concours beschik baar gesteld. Gisteren werd mede druk gevuurd en de laatste dagen waren dan ook voor de feestvierende vereeniging werkelijk een groot succes. Niet alleen dat schutters uit alle deelen onzer provincie waren opge komen ook uit verderaf gelegen plaat sen als Utrecht, Zutfen, Rotterdam, Delft enz. kwamen bekende beoefe naars der schietsport naar onze stad om te trachten hier lauweren te oog sten. Deze belangstelling was voor de vereeniging een aangename satisfactie voor de moeite en zorgen door haar besteed om den wedstrijd zoo goed mogelijk te doen slagen. En het mag met gerustheid geconstateerd worden dat de Kon. Scherpschutters-vereeni- ging „Vlissingen" met de grootste voldoening op dit nationaal concours kan terugzien. Van alle kanten werd de inrichting van den wedstrijd eenstemmig gepre zen en het bestuur den grootsten lof gebracht voor de wijze waarop het dit concours had voorbereid. Wij voldoen dan ook gaarne aan Zoo werd dan de verloving van den heer Römer met mejuffrouw Martha Brockdorf bekend gemaakt. Daar er aan de zaak niets meer te veranderen was, schikte Mr. Wight zich spoedig in het geval, im mers, nu behoefde hij niet voor de toekomst van zijn nicht te zorgen. Zijne vrouw en Edith zagen echter de schoone Martha vertrekken, en sedert veranderde het oordeel der dames over Eduard Römer op won derbaar snelle wijze. Edith vond op den duur die droefgeestige trek op Eduard's gelaat toch wel vervelend, en hare moeder sprak als hare mee ning, uit, dat daarachter wie weet welk geheim verborgen kon wezen, en daarom was ze blij dat Eduard's keus niet op hare dochter was ge vallen, want tot eene verloving met Edith zou zij nooit hare toestemming gegeven hebben. a Eduard was in dezen tijd vroolij- ker en beminnelijker dan ooit te voren. (Wordt Vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1