BLOOKER'S 30 JtlDL Woensdag* No. 150 1909. Feuilleton, DAALDERS CACAO 47e Jaargang. Gemeentebestiiufo BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. BEKENDMAKING. Verkrijgbaarstelling soldijen Zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen te wier behoeve, ingevolge Kon. besluit van 28 Juni 1898 no. 42, een gedeelte zeetraktement of soldij is afgestaan, ter Gemeente-Secretarie (bureau bevolking) kunnen worden afgehaald dagelijks van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissingen, 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH L. B. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de openbare lessen aan onderstaande gemeente scholen zullen worden gehouden als volgt Donderdag 1 Juli, 24 uur n.m. school E, klassen 6 en 6a Vrijdag 2 Juli, 2—4 uur n.m. schooi E, klassen 7, 8 en 9, (Hoofd de heer W. J. FRIJLING) Dinsdag 6 Juli, 24 uur n.m. school A, 12de klasse, (Hoofd de heer P. LANDSMAN) Donderdag 8 Juli, 24 uur n.m. school B, 12de klasse (Hoofd de heer J. F. OP DEN ZIEKE) Vrijdag 9 Juli, 24 uur n.m. school C, 6de en 7de klasse, (Hoofd de heer G. JURRY) Maandag 12 Juli, 2—4 uur n.m, school D, 6de klasse, (Hoofd de heer J. D. C. DE VRIES); Dinsdag 13 Juli, 2—4 uur n.m. school F, 12de klasse, (Hoofd de heer J. E. VAN DER SLIKKE). Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze lessen bij te wonen, terwijl aan hen op diezelfde uren gelegenheid wordt gegeven tot bijwonen der lessen in alle klassen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHEIM, Secretaris. Het antwoord van dr. Kuyper. De „Standaard" van gisterenavond bevat het volgende schrijven van dr. Kuyper In no. 2829 van „Het Volk" leest men de mededeeling van een inter view, reeds blijkens den titel Lint- jeshandel, strekkende om den indruk te maken, als had ik in 1903 de ver- 27.) En toch was hij ernstig, ja bijna droef gestemd hij scheen opeens vele jaren ouder geworden. Zijn natuurlijke opgeruimdheid was vervlogen en had plaats gemaakt voor het drukkend bewustzijn eener zware schuld. De droefenis om den verloren vriend was het niet alleen die zijn geest verlamde, het waren de folteringen, die zijn geweten hem nu reeds deed lijden nu de eerste opwinding plaats maakte voor kal mer nadenken. Met kracht poogde hij dien druk van zich af te wentelen hij had im mers niemand benadeeld dan Hilde- gard, en die was volledig gewaar borgd door het erfdeel dat zij ont vangen had. Te Madras zou hij ook voor zijn moeder zorgen hij zou de kost slechts de helft uan andere goede cacao. De prijs uan een bus oan 1 Kilo (tiuee pond) bedraagt f 1.50 (een daalder).Kleinerebus sen naar uerhouding. Hooit los uerkrijgbaar. (Adv.) leening van een ridderorde bevorderd, teneinde daaruit munt te slaan, niet spreekwoordelijk, maar in eigenlijken zin. Naar aanleiding hiervan veroorloof ik mij op te merken le. dat ik het aanzoek om een de coratie in Januari 1902 gedaan, ter stond afsneed door op te merken, dat hiervoor geen enkele titel aanwezig was. Bij het aanzoek werd van geld- aanbod ook niet met één enkel woord gerept 2e. dat anderhalf jaar later te mijner kennisse kwam, dat de consul-gene raal van Griekenland zich in nationa- len zin verdienstelijk had gemaakt, doei' aan de Nederiandsche krijgs gevangenen uit den Boerenoorlog, die Engelschen op één der Bermuda eilanden hadden geïnterneerd, de mid delen te verschaffen, om naar hun vaderland terug te keeren, alsmede door aan de Nederiandsche kolonie op Ceylon gelden te zenden voor de wederopbouwing van haar monumen tale kerk uit de 17e eeuw, die was ingestort. Vooral in den consul-gene raal van een vreemde mogendheid mocht dit niet onopgemerkt blijven, en uit dien hoofde is hij toen voor gedragen voor een decoratie in de orde van Oranje-Nassau. 3e. dat ik het feit, dat de aanzoek- ster van den gedecoreerde f25 per week ontving, eerst zag uit het thans meegedeelde interview. Wel wist ik, dat zij en hare familie reeds voor jaren geholpen werden 4e. dat na of in verband met deze decoreering, door mij niets, onder wat vorm ook, is ontvangen noch voor mijzelf, noch met bestemming voor een verkiezingsactie, die in 1903 bo vendien niet aan de orde was 5e. dat het volgende jaar bij de Provinciale stembus van 1904 mij niet f 7000, maar tweemaal f 2000 door genoemden consul-generaal ter be villa bij de Brockpoort aankoopen en aan haar ten geschenke geven. Ja, hij zou Eduard's naam eere aan doen. Ook trachtte hij plannen voor zijn toekomst te ontwerpen. Hij bezat nu rijkdommen, waarom zou hij geen schitterende huishouding opzetten en zijn leven geheel naar zijn smaak inrichten Maar zouden die kwel lende gedachten zich ook laten ver jagen Zou hij niet altijd en overal vervolgd worden door die verschrik kelijke inwendinge stem, welke hem telkens toeriep Ge zijt een misdadiger, ge zijt een eerlooze Hij loosde een diepen zucht. Als het mogelijk geweest ware, zou hij nu nog alles ongedaan ge maakt hebben, zou hij de gebeurte nissen van de laatste dagen als een boozen droom afgeschud hebben doch het was te laat. De brieven, die den dood van Karei Brinken me dedeelden, waren op weg naar Ham burg met nauwkeurigheid berekende hij, wanneer ze daar zouden aanko men en zijne moeder zouden treffen als een bliksemstraal uit den helde schikking is gesteld, gelijk'hij dit steeds bij elke verkiezing de gewoonte heeft te doenen gelijk hij ook nu bij de stembus van 1909, als man van rechts, dit deed 6o. dat niet dooi dezen heer in ■1905 mij f 11.000 zijn gezonden, maar dat deze som van f 11.000 het totaal bedrag was van eene bijeen- verzameling door bedoelde jonge dame bij onderscheidene personen voor de stembus gehouden, die op mijn ver zoek, maar geheel eigener beweging, gelijk zij, in echt Engelschen stijl, nog op allerlei andere wijzen bij de verkiezing als agente zonder aan stelling optrad 7o. dat ik mijne dochter verzocht haar voor die energieke bemoeiing mijn dank te betuigen, en zelf, toen alles afgeloopen was, haar dien dank voor mijn vertrek, herhaalde 8o. dat er nooit of nimmer tusschen de verstrekking van deze gelden, en bovenbedoelde decoratie, eenig ver band is gelegd of beweerd, 't zij van beding in den zin vart een do ut des; doch dat veeleer herhaaldelijk door mij, en zulks met nadruk, ver klaard is, dat al zulk verband recht streeks was uitgesloten, hetgeen be aamd werd. Dit herhaalde ik nog onlangs, toen zij wederom voor de stembus van 1909 gelden aanbracht 9o. dat ik op een mij gedane vraag of mij ook nationale belangen in den vreemde bekend waren, die om bij zonderen steun riepen, ik door mijne dochter liet wijzen op Smyrna en Groenland, zonder dat ik hiervan verder., iets hoorde lOo. dat de andere heer, van wien in het interview gerept wordt, niet op de lijst kon geplaatst zijn, daar het Kabinet, dat aftrad, uiteraard geen lijst gearresteerd heeft 11 o. dat ik aan mannen van het vak de vraag ter beoordeeling laat, of het niet een res mali exem pli is, zoo een Curator, die in zijn qualiteit iets op het spoor meent te komen, dat geheel buiten de zaak ligt, brieven en kaarten hem niet door zijn cliënt, maar door een derde, on der verband van geheimhouding toe vertrouwd, zonder daartoe door dien derde gemachtigd te zijn, laat regis- treeren en ze later als politiek wapen, gelijkte Ommen geschied is, gebruikt. En 12o. dat ik in de meening van de redactie van „De Nieuwe Courant", alsof een minister in functie zich vol strekt buiten alle stembus-actie moet houden niet geheel deeldat Engeland en Amerika deze manier van doen veel eer eeren, en dat nog onlangs zelfs in „De Nederlander" het spreken bij de stembus door een minister werd bepleit. Maar dat, ookal verschilt men hierin van mij in opinie, het toch wel nooit een minister verboden zal zijn, om van een hem bekende gelden, die ren hemel. En als hij nu de waarheid be kende, moest hij zichzelven aan het gerecht overleveren als schriftver- valscher en bedrieger voor zijn arme moeder zou dat nog erger zijn dan de tijding van zijn vermeenden dood. Terugtreden was dus niet mo gelijk; hij moest voortgaan op den ingeslagen weg, met schuld beladen moest hij als Eduard Römer zijn leven voortsleepen, steeds bevreesd voor het ontdekken der waarheid, zelfs bij het genot van alles wat zijn rijkdommen hem konden verschaffen. Geluk en vrede zou hij nimmer vin den, tevergeefs had hij den vreese- lijken misstap begaan. HOOFDSTUK VIII. In Mislowice keerde de arme, zwaar beproefde Hildegard langzaam tot het leven terug. Sedert zij weer geregeld kon den ken had zij tijdens hare ziekte me nigmaal de moede oogen gesloten met den wensch, dat zij niet meer zou ont waken. Zij had reeds zooveel smar telijks ondervonden, ze was nog jong wat stond haar in een lang leven met het oog op de stembus bijeen verzameld zijn, in ontvangst te nemen, teneinde ze over te maken aan den Thesaurier van het Comité, waarvoor ze bestemd zijn, en waarvan hij zelf 25 jaren lang voorzitter is geweest. De redactie van het „Vaderland" heeft een kort onderhoud met dr. Kuyper gehad, waarvan zij o. m. het volgende mededeelt: „Op onze vraag, of Z.Exc. nooit vroeger van Lehmann had gehoord, ook niet in zijn des heeren Kuy- pers Amsterdamschen tijd, kregen wij een beslist ontkennend antwoord. Hoezeer de heer Lehmann zich ook in de hoofdstad des rijks in zekere bekendheid mag verheugen, nooit had Z.Exc., die ook destijds gewichtige zaken had te behandelen en geen koffiehuizen of sociëteiten bezoekt, van dezen heer gehoord, a plus forte raison waren hem de „Lehmannetjes" die in de rechtzaak Haas en Van Hall een gewichtige rol speelden, totaal onbekend. Van dit gansche proces trouwens had Z.Exc. geen kennis ge nomen. Eerst door mej. Westerdijk is hij met Lehmann in kennis gekomen en sedert werd deze de consul-generaal van Griekenland aan 's ministers ta fel genoodigd, tegelijk met allerlei diplomaten en aanzienlijke personen. Van mej. Westerdijk zelf heeft de ex-minister-president wel nu en dan praatjes gehoord, maar op de vraag, of men iets positiefs te haren nadee- le wist, nooit bevestigend antwoord gekregen. „Anders zoo merkte de heer Kuyper op zou ik toch waarlijk haar niet hebben geschreven of doen schrijven door mijn dochter." Zeer keurt hij de handeling van den heer Tideman af, als een van groote en in een advocaat ongeoorloofde indis cretie. Hij toch was de raadsman van den heer Van Dieren Bijvoet en deze had geen beschikkingsrecht over de brieven van mej. Westerdijk. Deze moet dan ook ten hoogste veront waardigd zijn geweest over het ge bruik, dat dr. Tideman er van maakte, zelfs is er kans op een proces des wege. Natuurlijk gaat deze quaestie, de vraag, in hoeverre de heer Tideman correct handelde of niet buiten de Nederiandsche dagbladpers, om die de heer Kuyper was het met ons eens de eenmaal aan het licht ge brachte feiten kan bespreken, zonder zich harerzijds aan indiscretie schul dig te maken Eerste Kamer. Gisteren werden een aantal wets ontwerpen goedgekeurd, o. a. dat tot toekenning van pensioen aan de we duwen en weezen van militairen en ge- pensionneerde militairen van de land nog te wachten Haar taak om op haar echtgenoot een goeden invloed uit te oefenen, scheen in haar zwakte zoo reusachtig groot en onuitvoerbaar, dat zij er voor schrikte, en aan den anderen kant gevoelde zij, dat zij hem nog altijd lief had en dat zij sterven zou als zij wederom bewijzen van zijn. lichtzinnigheid en ontrouw mocht krijgen. Als zij schijnbaar sluimerend daar nederlag, zag zij tusschen de half gesloten oogleden haar Paul bij haar bed zitten, zij zag zijn schoon, edel profiel en de uidrukking van bange zorg op zijn bleek gelaatdan vlamde de liefde in haar hart op en zoo, slingerend tusschen hoop en vrees, keerde Hildegard langzaam tot het leven terug. Hare jeugdige levenskracht en de zoele zomerlucht bevorderden de ge nezing weldra was zij in staat aan den arm van haar echtgenoot korte wandelingen te doen of kleine rijtoe ren met hem te ondernemen. Bezoe ken aan de buren werden niet ge bracht. Hildegard's toestand en de rouw over haar vader waren vol doende verontschuldiging. Graaf Paul was tegenover zijne vrouw een voor en zeemacht beneden den officiers rang, zoomede het wetsontwerp waarbij tot October alsnog de gele genheid wordt opengesteld tot het inwisselen van muntbiljetten. Blijkt deze termijn te kort, dan zal de minister Kolkman nadere verlenging overwegen. Harlingen. De heer Ankerman, (Chr.-Hist.), predikant bij de Hervormde Ge meente te Wommels (Fr.), zal de candidaat der rechtsche partijen zijn bij de a. s. verkiezing in het district Harlingen, noodig geworden door het bedanken van dr. De Visser. Nederland en Venezuela. Dr. Paul, de ontslagen gevolmach tigde der Venezolaansche regeering, ontkent in de „Temps", dat hij in zijn onderhandelingen met Holland zijn volmacht overschreden heeft. De heer Paul meende te goeder trouw, dat de goedkeuring van het uitvoerend bewind op het door hem en den Nederlandschen minister De Marees van Swinderen opgestelde protocol voldoende was, maar presi dent Gomez meende, dat hij 't pro tocol aan de goedkeuring van het Venezolaansche congres zou moeten onderwerpen. Door de diplomatieke betrekkingen met Venezuela af te breken, heeft z. i. de Nederiandsche regeering ongetwijfeld te Caracas pressie willen uitoefenen, en de re geering van Venezuela, deze pressie niet duldende, heeft toen haar poli- deken agent, hem, dr. Paul, opgeof ferd. Dr. Paul acht de handelwijze van de Nederiandsche regeering niet gerechtvaardigd, omdat alleen de for- meele verwerping van het protocol een schorsing van de diplomatieke betrekkingen zou kunnen billijken. Bestrijding van Bladluizen. Als een middel, dat met goed ge volg ter bestrijding van luis kan worden aangewend, staat sedert tal van jaren in den tuinbouw een af treksel van Quassia-hout bekend. Meermalen hebben wij-zelf het aan gewend en waardeerden het als een eenvoudig, goed werkend en onscha delijk middel. De bereiding kostte echter nog al tijd en zoo bleef vaak de aanwending achterwege, terwijl door een eenvoudig „aftrekken" niet alle werkzame bestanddeelen werden verkregen en daar meer gecompli ceerde toestellen noodig waren. De tuinbouw mocht zich dan ook verplicht gevoelen, toen eenige jaren geleden een Quassia-preparaat, onder den naam van Quassia Zeep „Rosa rium", in den handel werd gebracht, beeld van oplettendheid en liefde. Zoo moest iedereen wel denken, dat zij het echte, stille huiselijk geluk gevonden hadden. Over het verleden werd niet ge sproken, al kwam de herinnering daaraan soms boven. Hildegard had haars vaders erfdeel aanvaard, de geldzorgen waren nu verdwenen daaronder leed het goed humeur van graaf Paul dus niet meer, zooals vroeger 't geval was. Alleen scheen het wel, of hij somstijds last had van vervelingde vroolijke gelagen met zijn luchthartige vrienden, de prik kelende opwinding van het spel wa ren hem eene behoefte geworden. Het ontging niet aan Hildegard, hoe hij dikwijls verstrooid bij haar zat, terwijl zij trachtte hem te boeien door een mooi boek of door heer lijke muziek. Van haar broeder Eduard had Hildegard vernomen, dat hij met Ka- rel Brinken op reis was gegaan en geruimen tijd buitenslands zou ver toeven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1