Zaterdag 26 Juni. No. 147. 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuun BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiijkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. lP8p" Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelijKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLJSSING* SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Juli. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier No. 13 der Bedrijfsbelasting, dienst 1908/1909. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is gezonden, het door den Directeur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohier no. 13, wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1908/1909; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De herstemmingen. De rechtsche bladen vieren de overwinning. „De Stand." echter acht een waarschuwend woord wel op zijn plaats. „Vast zijn de nu voor Rechts ge wonnen districten niet. We bedoelen hiermede dat we niet in alle zestig districten sterk genoeg bleken, om de gezamenlijke Linksche fractiën te verslaan. Flad al wat Links staat zich tegen ons vereenigd, zoo zouden we vermoed dijk Rotterdam IV, Utrecht II, Haarlem en Amsterdam 11 niet ge wonen hebben, en zouden we op 56 zijn blijven staan; waar alleen tegen over staat, dat bij beter voorbereiding Gouda weer aan ons had kunnen terugkomen. „Daarom roeme men nog niet te hoog. Een meerderheid van zestig is nog niet evenredig aan onze meer derheid onder de kiezers. Met die maat gemeten, zou de meerderheid op 56 a 57 moeten staan. En gelijk reeds in de Deputatenrede werd op gemerkt, wie boven zijn wezenlijke electorale kracht gaat, heeft zich op teleurstelling voor te bereiden." Maar, zegt het anti-rev. hoofdor gaan, men kan in de vier jaren die nu vrij komen beproeven de bataljons van rechts te vermeerderen. oo 24.) Hij wilde reizen, doch niet alleen, zijn vriend Karei moest hem verge zellen. Alleen wanneer zijn vriend meeging hoopte hij nog belang te kunnen stellen in de schoone na tuur, in de uitbreiding van zijne kennis, in de verruiming van zijn gezichtskring, zonder Karei had dit alles voor hem geen waarde. Alleen reeds de gedachte, dat hij zonder gezelschap de wijde wereld in zou moeten gaan, enkel ter wille van zijne gezondheid, zooals de dok ter hem telkens zeide alleen die gedachte reeds maakte hem onge lukkig en moedeloos. Dan wil ik liever thuis ster ven, aan mij is toch niets gelegen, sprak Eduard, toen mevrouw Brin ken zijn voorstel onuitvoerbaar had „Na een belangrijke overwinning als thans behaald is, neigt men allicht tot een stemming van zekerheid, die de actie verlamt, en straks in berouw geboet wordt. Hiertegen te waken, is thans stellig plicht. Niet alleen moet thans mobiel blijven wat onder de wapenen staat, maar de aanwerving van nieuwe hulptroepen en de-inlij ving van nieuwe recruten moet on verpoosd doorgaan." „De Rotterdammer" juichtEen schoone overwinning 1 Onder den ze gen des Heeren hebben de christelijke partijen hun aantal zetels in de Tweede Kamer zien klimmen tot het nog on gekende getal van 60. 60 staat het tegenover 40. Het vereenigd liberalisme en socia lisme liggen door deze stembus ver slagen. Weer was het stille verbond ge sloten. Luidkeels riepen de sociaal-demo craten, dat zij weigerden op vrije liberalen te stemmen, en overigens verluidde, dat er onder hen weinig lust bestond om voor de liberalen in het vuur te gaan. Maar een blik op de stemmencijfers bewijst, dat nagenoeg overal de sociaal-democraten naar de bedreigde liberale vesting zijn te hulp gesneld. Het familie-bloed kroop weer. Edoch, liberalisme en socialisme, thans eendrachtig tegen de „gehate clericalen" optrekkend, hebben an dermaal moeten aanschouwen, dat de christelijke partijen eenige zetels ver wonnen. Gode zij dank. „De Nedeilander" schrijftDe groote rechtsche meerderheid, die er thans is, van den aanvang af gesteund (an ders dan in 1901) door een gelijk soortige meerderheid in de Eerste Kamer, stelt tot krachtigen arbeid in staat en legt dus den plicht daartoe op. Moge dit èn door de Kamer èn door het Kabinet bedacht worden. Wij herhalen wat wij na 11 Juni schreven „Van wien veel gegeven is, zal vee! geëischt worden." Moge door een ernstig en energiek, een onpartijdig en vertrouwenwekkend bewind de ze gen van de beginselen der rechter zijde in de aanstaande vier jaren in zeer ruimen kring worden gevoeld. Moge het ernstig streven voorzitten, den achterstand in onze wetgeving op zoo velerlei terrein ook op zooveel punten, waarover de partij programma's zwijgen, omdat geen partijverschil ze beheerscht voor een groot deel in te halen. En mogen de moeilijke en ingewikkelde vraag stukken, waarvoor onze tijd de par lementen van de meeste beschaafde landen plaatst, een belangrijken stap nader tot hun oplossing worden ge bracht. „De Tijd" zegtZóó hadden wij genoemd en weigerde haar zoon Karei op zijne kosten voor zes maan den met hem op reis te laten gaan. Bedenk toch eens Eduard, hoe veel kostbare tijd daarmee voor Ka- rel zou verloren gaan. Hij moet zich zoo spoedig mogelijk met ernst aan zijne studie wijden, anders wordt hij nog oud en grijs, voordat hij als ge neesheer is gevestigd en een goede praktijk heeft verworven. Moeder, geloof toch niet dat die zes maanden op reis voor mij geheel verloren tijd zouden zijn, bracht Karei daartegen in. Ook in het belang van mijn toekomstig be roep moet ik overal mijn oogen en ooren flink open houden 1 Ik krijg nooit weer zoo'n schoone gelegen heid om iets van de wereld te leeren kennen. Met verfrischten geest en uitgebreider kennis keer ik terug om dan met alle krachten te werken aan de bereiking van mijn doel. Het hoofd schuddende glimlachte mevrouw Brinken, toen Eduard we der het woord nam om haar over te halen. En het denkbeeld, dat ge daar mee den eenigen, ja misschien den het niet verwacht en nauwelijks er- hoopt! De overwinning van Woensdag beteekent niet minder dan een keer punt in de staatkundige geschiedenis van Nederland. Voor het liberalisme was liet de dies ater, de ongeluksdag, welke reeds lang zijne schaduwen vooruitwierp, maar die toch eerder gekomen is, dan de politieke augu- ren durfden voorspellen. Uitvoerig behandelt „De Tijd" dan de rusultaten van den gevoerden strijd en de oorzaken van de verkre gen uitkomst, waaronder het o.a. wijst op de oneenigheid in eigen boezem van de linkerzijde. Ook „De Tijd" waarschuwt als „De Stand." Het behoeft onzerzijds niet ver bloemd te worden, dat de overwin ning ten deele dient geweten te worden aan factoren die van voor- bijgaanden aard kunnen zijn en het bezit van een zoo groote meerder- derheid althans wisselvallig maken. Hadden Vrij-Liberalen en socialisten elkander trouw en met geestdrift ge steund, de winst der christelijke par tijen ware wellicht tot de helft ge reduceerd. Kan eenerzijds niet ontkend wor den, dat een vrij groote meerderheid van het Nederlandsche volk zich met beslistheid voor een echt christelijke staatkunde heeft verklaard, ander zijds mag niet voorbijgezien worden, dat de tegenwoordige stand der chris telijke partijen niet de juiste uitdruk king van hare innerlijke kracht is. „Het Centrum"Kabinet en Rech terzijde mogen gelijkelijk met de uit komst van dezen gedenkwaardigen strijd worden gelukgevvenscht, en op beide rust thans de taak den toestand die verkregen is, te bestendigen voor langen tijd. Dit kan geschieden, en dit zal ook, naar wij vertrouwen, geschieden. Het Kabinet staat sterk door zijn beginselen, sterk door de overweldi gende meerderheid, waarmee het kiezersvolk zich voor die beginselen uitsprak, sterk door de persoonlijke qualiteiten zijner leden. De linkerzijde heeft daar weinig tegenover te stellen. Bekwame en werkzame mannen telt men zeker ook daar. Maar de liberale partij is zoodanig verzwakt, dat ervoorloopig van haar terugkeer aan het bewind geen sprake kan wezen, terwijl vrij zinnig-democraten en socialisten daar toe nog minder in staat moeten wor den geacht, en zij allen tezamen te zeer verdeeld en met elkaar in tegen spraak zijn, om met vereende krach ten een homogeen bewind in 't leven te roepen. Rechts is troef in den lande en zal, gelijk men op goede gronden ver wachten kan, dit voor onafzienbaren tijd blijven. Natuurlijk zonder misbruik te laatsten wensch van een armen ver laten zieke vervult, zeg eens, tante, kan dat denkbeeld u niet be wegen, om uw toestemming te ge ven Laat Karei mij vergezellen, en ik zal u eeuwig dankbaar zijn. Zoo van alle kanten met verzoeken bestormd, gaf mevrouw Brinken einde lijk toe. Een heerlijke reis was 't die de vrienden maakten. Zij vertoefden een paar weken aan het meer van Genève, trokken daarop naar Italië, staken de Middellandsche Zee over en reisden verder door het Suezkanaal naar het tooverachtig schoone Oosten. Zonder noemenswaardige voorvallen ging de reis over Roode Zee voort eindelijk dook de havenstad Aden aan den gezichtseinder op. Toen de jongelieden voet aan wal zetten, zagen zij een bont, vreemd soortig schouwspel. Aden door de Engelschen in 1839 veroverd is op den bodem van een uitgebranden vul kaan gebouwd en omgeven door woes te rotsen. De bevolking bestaat hoofdzakelijk uit Arabieren en En gelschen maar men treft er ook vele vreemdelingen aan van allerlei maken van de verkregen positie. Ondanks de zwartgallige voorspel lingen, die aan de overzijde werden gedaan, kan niemand zoo onnoozel zijn, in ernst te meenen, dat nu „on duldbare tyrannie" het vaderland bedreigt, of een tijdperk van „fana tiek" bestuur en „onderdrukking" is ingeluid. Samenwerking met groepen of le den van Links, zal naar te hopen valt, op meer dan één punt mogelijk blijken, en het bewijs staat opnieuw te worden geleverd, dat principieele en practische politiek elkander niet uitsluiten. Ook „Het Centrum'' wijdt een waardeerend woord aan jhr. Röell. De voorzitter van de Tweede Kamer. Als voorzitter van de nieuwe Ka mer werd reeds eenigen tijd geleden en wordt na den uitslag der herstem mingen te meer, de heer De Visser genoemd. Ministerraad. De ministerraad vergaderde giste ren in buitengewone zitting. De voorzitter van den raad, de minister van binnenlandsche zaken mr. Heems kerk, vertrekt heden naar het Loo ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Eenheid in de spelling. Naar men verneemt, is eerlang te verwachten de instelling van een staatscommissie, aan welke opge dragen zal worden het doen van voor stellen tot het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal. Dr. Kuyper zou als voorzitter van de staatscommissie optreden. Militaire berichten. De kolonels E. A. Roest van Lim burg en G. A. Buhlman, resp. commt. van het 6e en 3e reg. inf., zijn be stemd om bij de najaarsmanoeuvres in Gelderland en Utrecht als scheids rechters op te treden. Met ingang van 1 juli a.s. is be noemd tot hoofdofficier bij den staf van 6e reg. infanterie de luit.-kol. Spruyt van het korps. Door dezen hoofdofficier zal de functie van plaat selijke commandant waargenomen worden. Rechtzaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens overtreding der jacht wet: J. M., 19 jaar, boerenknecht te Nisse, met bevestiging van het vonnis van den kantontechter te Goes tot f 5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis vernieling: H. R., 30 jaar, ar beider te Aardenburg tot f5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis natie. De plantengroei heeft er een volmaakt tropisch karakter en de temperatuur is er drukkend heet, althans voor hen, die daar niet ge boren zijn. Zoodra Eduard en Karei den voet aan wal hadden gezet, werden zij aangesproken door een jongen Duitscher, die zich als gids aanbood. Zijne diensten werden aangenomen. Allereerst lieten de jongelieden zich naar het beste hotel der stad bren gen daar spraken zij met den gids af om den volgenden morgen in de vroegte een uitstapje te maken in de rotsachtige omstreken. Reeds vóór zonsopgang wilden zij de hoogste rots beklommen hebben, om het vergezicht op Aden, de ha ven en de zee te kunnen genieten, voordat de hitte hen zou dwingen een schuilplaats te zoeken onder de palmen of onder de linnen ten ten. Na zonsondergang lokte een koel zeewindje de vrienden nog eens naar 't strand. Menschen in de meest uiteenloopende kleederdrachten be wogen zich hier in bonte mengeling door elkaar, allerlei talen en tong- beschadiging: L. L. V., 70 jaar, landbouwer te Clinge tot f25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis poging tot diefstal: I. J. 14 jaar, schoenmakersjongen te Vlis singen tot 4 maanden tuchtschool diefstal: L. J. de R., 15 jaar, A. Z., 15 jaar, beiden te Groede en F. D. C., 18 jaar, te IJzendijke, land bouwersknechts, de eerste tot f 7 boete,subsidiair 14 dagen tuchtschool, de tweede werd ter beschikking der regeering gesteld en de derde tot 14 dagen gevangenisstraf diefstal metinklimming: A. A., 17 jaar, zonder beroep te Vlis singen tot 1 jaar tuchtschool mishandeling: W. D„ 20 jaar, landbouwersknecht te Axel tot 1 maand gevangenisstraf en W. F. V., 26 jaar, visschersknecht te Phi lippine en N. C., 39 jaar, huisvrouw van E. B., zonder beroep te Zuid- dorpe, beiden tot f 15 boete, subsi- niair 15 dagen hechtenis mishandeling en eenvou dige b e 1 e e d i g i n g J. M., 31 jaar, schipper te Ierseke tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis valschheid in geschrif te: L. W. M., 16 jaar, en P. K., 14 jaar, landbouwersknechts te Colijns- plaat, ieder tot f 10 boete, subsidiair 10 dagen tuchtschool overtreding van rijksbe- lasti ng,wederspannigheid, vernieling en beschadi ging: A. M., 20 jaar, arbeider te Eede tot 1 maand gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de aan gehaalde goederen overtreding van rijksbe- lasting: C. J. H., 40 jaar, land bouwer te Eede tot 1 dag gevange nisstraf en J. P. M., 32 jaar, winke lier te Aardenburg tot 7 dagen ge vangenisstraf, beiden met verbeurd verklaring van de aangehaalde goe deren vrij gesproken: J. C. de K., 38 jaar, commissionair te Hulst, be klaagd van het plegen van ontuchtige handelingen en F. M. H., 42 jaar en L. v. H., paardenverkooper te Ede en C. van G. 31 jaar, werkman te Stekene, thans gedetineerd te Mid delburg, beiden beklaagd van dief stal. Bij beschikking der rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding in de zaak te gen A. J. v. B., 35 jaar, bankwer ker, wonende te St. Nicolaas (België), beklaagd van het plegen van onze delijke handelingen met kinderen be neden den leeftijd van 16 jaar te Hulst. Een werkman te Schore door de rechtbank te Middelburg veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens diefstal van een rijwielian- vallen werden hier gehoord en toch waren de vrienden als het ware alleen met elkaar. Niemand stelde belang in hen, zij konden ongestoord wandelen en met elkaar praten, als of zij geen medemenschen op de wereld hadden. Zoo gaven zij zich dan geheel over aan het genot van den heerlijken avond. Den volgenden morgen verlieten zij reeds vroeg hun legerstede, daar zij slechts weinig slaap genoten had den. De vreemde, bonte indrukken, welke de Arabische stad op hen had gemaakt en de begeerte om zooveel mogelijk van de belangwekkende omgeving te zien, deden hun vroeg tijdig opstaan. Hun jeugdige gids van den vorigen dag kwam op het afgesproken uur. Voorzien van groote, witte zonneschermen en eenige leef tocht begaven zij zich op weg. De wandeling was wel de moeite waard. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1