vrijdag- "binnênlandt m iei m if m tm. No. 146 47e Jaargang. 1909. 25 Juni, VLISSINGSCHE COURANT prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. j TELEFOONNUMMER 10. flbonnernents-flduertentiën op zeer uoordeelige uoortoaarden Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelijksche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLÏSSING= SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Juli. De herstemmingen. De ochtendbladen bespreken na tuurlijk den uitslag der gisteren ge houden herstemmingen. „Zestig veertig", aldus vangt de „N. R. Ct." haar artikel aan en het blad vervolgt dan In de nieuwe Kamer, die hare werkzaamheden met September aan vangen zal, beschikt het ministerie over eene meerderheid van twintig stemmen. Ziedaar het droevig eind resultaat van deze verkiezing. De rechterzijde zal heer en meester zijn over het land, en van de machtspo sitie waarin zij gekomen is, het ge bruik kunnen maken, dat haar goed dunkt. Veel consideratie zal er niet worden gebruikt, en behoeft met zulk eene overwegende meerderheid ook niet te worden gebruikt. Eene grond wetsherziening naar antirevolutio nairen trantverplichte verzekering en tarief van invoerrechten, waaron der onze handel en nijverheid gebukt zullen gaan, en waarmede de prijs van tal van verbruiksartikelen zal worden in de hoogte gedreven en, als sluitstuk, een regen van school- subsidies. Dat alles, althans, is de rechter zijde, volgens de verkiezingspro gramma's waarmee zij ter stembus optrok, verplicht tot stand te brengen. Wel bleek men aan de roomsche zijde reeds vóór de verkiezingen, niet al gemeen op al wat beloofd werd ge steld te zijn, maar de groote stuw kracht, de motor is dan ook in de antirevolutionaire partij. Dat maakt de vooruitzichten nog troosteloozer. Kuyper-triumphatorHet voorspelt inderdaad weinig goeds, dat dit de uitslag is geworden van dezen strijd. Eene nieuwe Kuyper-periode op komstSlechts één hoop restdat, dank zij het gebrek aan overeen stemming van staatkundige beginse len onder de rechterzijde, van de be loofde wetten de meeste het niet verder zullen brengen dan tot het tweede dee! van het Staatsblad van de firma Nederbragt. Wij zullen dan de laatsten zijn, om daarover te klagen. Dank zij de roomsche hulptroepen, waarop de antirevolutionaire partij bij deze stembus voor Calvijn op nieuw heeft mogen rekenen, gaat zij met het leeuwenpart van den buit uit het strijdperk heen. Zij wint daar door de zetels in Amsterdam VII en VIII, Enschedé, Rotterdem IV en V en Utrecht II, terwijl de betere stem ming, waarin de oude Friesch-chris- telijk-historische, thans bij de chris- telijk-historischen Unie aangesloten, ten aanzien van de antirevolutionairen op het oogenblik verkeeren, Gorin- chem en Kampen deed winnen. Daarenboven kon Enkhuizen, waar de steun der christen-democraten werd verkregen met toezegging van steun in Den Helder die echter, naar het schijnt, uitbleef worden heroverd. Tegenover dit winstcijfer 9 staat voor de partij slechts één verliespunt. Ede, door den tot commissaris der Koningin in Gelderland benoemden antirevolutionair Van Citters bezet, ging aan de christelijk-historische partij over. Dit verlies, gevoegd bij het échec, dat dr. Kuyper te Dor drecht leed, bevat eene aanwijzing, dat de oude Kuypervrees er bij de kiezers links èn rechts nog diep in zit. De candidaat, die te Ede gesteld was, is een zoo hartstochtelijk antirevolutio nair, als er nauwelijks een derde wordt aangetroffen, een volbloed Kuyperiaan, die voor niets staat. Met een minder geprononceerd candidaat had de antirevolutionaire partij onge twijfeld het district, dat volgens het gesloten stembusaccoord aan haar toekwam, behouden. Déze candidaat kon echter bij de christelijk-histori sche kiezers geen genade vinden, hun partijleiders en partij-pers ten spijt. De coalitie kan over den uitslag tevreden zijn, zegt de „N. Ct.". Haar overwinning van 11 Juni is er op sprekende wijze door bevestigd. Dc hougstgespannen verwachtingen mogen al niet verwezenlijkt zijn, bij de zes reeds op de linkerzijde ver overde zetels won zij er vijftwee districten van Rotterdam en een van Utrecht voor de antirevolutionaire, een district van Amsterdam en Haar lem voor de Christelijk-historische partij. Het ministerie Heemskerk is, naar ons voorkomt, door de uitkomst van de herstemmingen stevig bevestigd. De wijze toch, waarop de kiezers de minderheid waarop het steunde, in een meerderheid hebben omgezet en het aandeel dat aan de verschillende groepen der rechtsche coalitie van de winst is te beurt gevallen, geven geen aanwijzingen tot eenige politieke reconstructie van het kabinet tenzij het mocht zijn in de richting van versterking van het Christelijk-histo rische element, waarop zich echter de partij van dien naam nooit sterk belust getoond heeft. Zeker is, dat, 23.) En toch wie zou het kunnen gelooven toch kwamen er oogen- blikken, waarin hij niets vuriger verlangde dan het openen van het testament van wijlen zijn schoonpa pa, opdat het erfdeel van Hildegard mocht worden uitbetaald. Hoe geheel anders zouden de zaken voor hem geloopen zijn, wanneer de senator gezond thuis gekomen ware Ja, de dingen hadden voor hem een gun- stigen keer genomen. Hildegard zou genezen, en, in het bezit van een aanzienlijk vermogen, zouden zij voortaan een heerlijk le ven kunnen hebben, onbekrompen en vrij van alle zorgen. Zoo werd zijn gemoed in beroering gebracht door de meest uiteenloopende ge dachten en gevoelens, terwijl hij bij al moge de aanwas van de antirevo lutionaire groep met acht zetels groot zijn (veel grooter dan der partij toe komt) de uitslag der verkiezingen van 1909, na den herstemmingsdag van gisteren, niet als een persoonlijke zege van dr. Kuyper kan worden beschouwd. De overwinningen, meer in het bijzonder door hem en zijn getrouwen op 11 Juni behaald, zijn gisteren niet voortgezetde sociaal democraten hebben hem een paar vrij-liberale zetels erbij in handen gespeeld ziedaar al. Maar overi gens bemachtigden hij en de zijnen geen enkelen vrijzinnigen zetel meer; Ede gaf een geluid, dat aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat, en met Schoteriand en Hoogezand voorop sloegen, in de districten waar tus- schen links herstemd moest worden, tal van christelijke volgelingen het Kuyperiaansch advies om stipt zich te onthouden, glorierijk in den wind. Dat is een goede trek in den dag van gisteren. De toeleg tot verscher ping der politieke uitersten is niet gelukt. Het „Hlb." zegt: De steeds schom melende balans heeft zich weer van links naar rechts bewogen. De be weging naar de verkeerde zijde, die reeds duidelijk bij de stemming bleek te bestaan, heeft zich voort gezet. De gezamenlijke partijen der rechterzijde beschikken in de volks- vertegewoordiging over een meerder heid van 20 stemmen. Over de gevolgen voor het land van een kerkelijke meerderheid in Eerste en Tweede Kamer behoeven wij thans niet in beschouwingen te treden. De „Maasbode" heli een juichtoon aan, wat trouwens van dit katholiek orgaan gemakkelijk te verklaren valt. Want de rechterzijde heeft reden tot juichen te over. Het niet gedachte, het niet voor ziene is dan werkelijkheid geworden de rechtsche victorie, die Vrijdag 11 Juni reeds een feit was, is nu compleet en krachtig bevestigd ge worden door de tweede stembus. Niet licht zal de manifestatie van een Christelijk volk, dat met hoog blijden jubel het transparante cijfer tot 60 zag klimmen, vergeten worden door de duizenden en nogmaals dui zenden, die voor ons bureau den uitslag verbeidden. Al wederom een zee van menschen En ten aanschouwe van die allen en in het heerlijke gevoel van wat ons door Gods beschikking dezen avond is te beurt gevallen, drong zich bij ieder de hechte en onwan kelbare overtuiging vast in het ge- het matte licht der nachtlamp menig maal uren lang aan het ziekbed zijner vrouw waakte. Dan trad juf frouw Janutsch bijna onhoorbaar binnen en bood hare diensten aan. Mijnheer de graaf moet vol strekt wat gaan rusten. Op mij kan mijnheer de graaf zich gerust ver laten het is voor mij niet moeilijk bij mevrouw de gravin te waken. En het was aandoenlijk om te zien, hoe de bejaarde vrouw sedert hare meesteres ziek en hulpbehoe vend was, zich inspande om haar zorgvuldig te verplegen en bij haar te waken. De oude dienares bezat een warm, trouw hart, alleen wilde zij hare vermeende rechten in het huisbestuur niet laten verkorten, en sedert Hildegard haar kalm haar gang liet gaan, dweepte juffrouw Janutsch met hare jonge meesteres. HOOFDSTUK VU. Terwijl in de ziekenkamer te Mis- lowice de dagen eentonig voorbij gingen en men geen aandacht schonk aan de pracht der ontluikende na tuur, zoolang de toestand der jonge gravin ernstig gevaar opleverde, moed, dat Nederland een Christelijk land is, en derhalve, na zoo lang durige verdrukking van een over- machtigen en overmoedigen tegen stander, ook Christelijk geregeerd moet worden. Die dit nu nog in twijfel zou trek ken, met een zoodanige behoeft toch inderdaad geen rekening meer ge houden te worden. En de slagen, die op links zijn neergekomen, zijn in waarheid ont zettend. De stembus heeft zich ten tweede maie gewroken over de mannen, die maar al te lang en zeer tot schade van ons volk, in het gestoelte van eer en macht waren gezeten. Dat een man als Plate op het slag veld bleef, spreekt meer dan vele boekdeelen. En dan wie er met Plate nog meer sneuvelden Vroeger een Lely, een Limburg, een Blooker, een Van Styrum, nu werden er daarenboven in het groote mau soleum der vrijzinnigheid bijgezet mannen ais een Van Raalte, die door geen ministerieele lauweren meer kon behouden blijven, een Roëil, de grootste en eerbiedwaardigste onder hun groote mannen, dragers van de liberale intelligentie, van de hoogge roemde vrijheidsideeën, van weten schap, van bestuurskracht en bescha ving. Een zoodanigen slag kan geen par tij, zeker niet het reeds zoo lang wankele liberalisme, meer te boven komen. En dit is dan ook voor ons, Chris tenen, de hooge beteekenis van dezen victoriedag. 't is niet maar een nederlaag, die tijdelijk is, of enkel een wisseling van parlementariërs, over wier infe rioriteit of superioriteit te redetwisten valt, neen, we hebben dieper te schou wen, en dan zien wij in dit dalende avonduur reeds den morgen gloren van een nieuw tijdperk voor Neder land, aan welks begin de wijd-uit- waaiende banier van recht en ge rechtigheid voor ieder geplant staat. Want men besefte het wel, wat ons heden in den schoot viel, is de rijpe vrucht van lange, lange jaren. De vrucht niet van eeniger, maar van veler moeilijken arbeid, toewij ding en geestdrift. 't Is de heerlijke bekroning van dat Christelijk gemeenschapsgevoel, dat ons allen te samen heeft gedreven tegen een haast niet te overmeesteren vijand, maar dat toch machtiger en overweldigender is gebleken dan al het verblindende en ai de oogen schittering, waardoor het liberalisme werd er ook een droeve tijd door leefd te Hamburg in het oude huis der familie Romer. Het bericht van den plotselingen dood zijns vaders schokte den ar men Eduard zoozeer, dat de genees heer hem niet kon vergunnen naar Mislowice te reizen om het lijk van den senator naar Hamburg te bege leiden. Graaf Paul wilde zijn zieke vrouw niet verlaten en zoo werd uit Ham burg een oude, trouwe dienaar der familie Römer gezonden om het stof felijk overschot zijns meesters naar de vaderstad over te brengen. Mevrouw Brinken en Karei ble ven bij Eduard. Het was een aan grijpend oogenblik, toen zij allen aan de met bloemen getooide lijk baar traden, die in de groote zaal van het oude patriciërshuis was ge- plaats. Nog geen jaar geleden werd in die zelfde zaal een vrooiijk brui loftsfeest gevierd. Hildegard in haar prachtig bruidstoilet was toen de trots en vreugde van haar vader ge weest, en daar op dezelfde plaats, waar toen de feestdisch was aange richt, lag nu een man, die afgedaan ons al te lijdzaam volk een halve eeuw achtereen heeft begoocheld. Deze gedachte is het dan ook, die de overwinning van heden voor ons zoo rijk en vooral zoo duurzaam maakt. Ambtenaren Rijksverzekeringsbank. Vanwege de Vereeniging van Amb tenaren bij de Rijksverzekeringsbank is verschenen het jaarboekje waarin is opgenomen de nieuwe organisatie ten gevolge van de vestiging in het tijdelijk gebouw. Uit den inhoud blijkt, dat, behalve de zeer hooge rangen van secretaris generaal, directeur-generaal, secreta ris, kabinetschef, directeur, onder directeur, raad-adviseur, medische en wiskundige adviseur, administrateur, samen ten getale van 54, bij de de partementen van algemeen bestuur, de Rijkspostspaarbank en de Rijks verzekeringsbank werkzaam zijn79 referendarissen, 115 hoofdcommiezen, 199 commiezen, 14 controleerende geneesheeien (R. v. b.), 71 agenten (R. v. b.), 385 adjunct-commiezen, 283 klerken (alleen de R. v. b.), waar men geen onderscheiding in de eerste en tweede klerken heeft), 307 eerste klerken, 301 tweede klerken, 215 vaste schrijvers, 141 tijdelijke schrij vers en 54 assistenten. Tot en met 18 Juli zijn echter aan de Rijksverzekeringsbank eervol ont slagen 54 tijdelijke schrijvers. Reservekader. De minister van marine, waarne mend minister van oorlog brengt door deze, ter kennis van belangheb benden dat het eerstvolgend examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger van het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal plaats hebben op 15 Juli en,zoo noodig, op een of meer volgende dagen deze verbintenis kan gesloten worden door hen die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn. had met alle vreugden en smarten dezer wereld, terwijl ginds ver van haar geboorteplaats de schoo- ne, eens zoo bloeiende dochter des huizes in ijlkoortsen lag en tegen den dood streed. Arme Eduard hij had alles ver loren. Rijk aan aardsche goederen was hij nu, maar zijn ziel hongerde, zijn hart dorstte naar liefde, en hoeveel liefde was er met zijn vader ten grave gedaald Met bijna zieke lijke dweperij hing hij aan zijn vriend Karei, den eenigen persoon tegen over wien hij zonder terughouding zijne droefenis kon uitspreken. Om den diep treurigen jongeling niet te berooven van deze weldaad, willigde mevrouw Brinken in, dat zij met haar zoon nog eenigen tijd in het oude patriciërshuis zou blijven tot Eduard weer zoover in zijn gewone doen zou gekomen zijn, om te kun nen denken aan de uitvoering van het reisplan, dat hij nog met zijn vader reeds lang had vastgesteld. Daags na de begrafenis van den senator werd het testament geopend. Hildegard en Eduard erfden elk de helft van het voorhanden zijnde Verkiezing Prov. Staten. Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland in het kiesdistrict Am sterdam 1 is gekozen de heer D. Ra- husen (lib.) met 2012 stemmen; de heer C. H. van der Velden (christ. hist.) verkreeg 1315 stemmen. Dat een ambtenaar honderdduizend gulden per jaar verdient, waarvoor hij slechts 14 dagen in 't geheele jaar behoeft te werken, is een curiositeit, welke zeker wel mag vermeld wor den, althans tegen den komkommer tijd. Zulk een witte raaf is een ambte naar in dienst van dè regeering der geld en van het geldswaardige pa pier aan zijn zoon liet de heer Römer ook het oude huis aan den Alster na, dat reeds geslachten de zetel der familie was geweest en dat volgens den uitdrukkelijken wensch van den overledene de woning van Eduard en zijn mannelijke nakome lingen moest blijven. Eduard nam alles op, alsof dat vanzelf sprak, zonder bijzonder be langstelling, zelfs met zekere onver schilligheid. Zwak van lichaam als hij was en zoo diep bedroefd, gevóelde hij zich als verlamd en volstrekt niet in staat om plannen voor de toekomst te maken, en evenmin verlangde hij naar de vermaken en de genietingen des levens, die hij zich door zijn rijkdom kon verschaffen. Eén wensch had hijéen denkbeeld nam voort durend vastere vormen aan, als hij met gebogen hoofd zwijgend neder- zat of 's nachts menig uur slapeloos doorbracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1