Donderdag 24 Juni No. 145 1909. Gemeentebestuur Fëuii eton. ~bïnnbnlandT 47e Jaargang. Van Week fof Week. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 53. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, uitge* zonderd bij wekelijKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VEÏSSlNG= SCHE COURANT" koste, loos tot 1 Juli. SCHOOLWEZEN. Da Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de openbare lessen aan onderstaande gemeente scholen zuilen worden gehouden als volgt Donderdag 1 Juli, 24 uur n.m. school E, klassen 6 en 6a Vrijdag 2 juli, 24 uur n.m. schooi E, klassen 7, 8 en 9, (Hoofd de heer W. J. FRIJLING) Dinsdag 6 Juli-, 2—4 uur n.m. school A, 12de klasse, (Hoofd de heer P. LANDSMAN) Donderdag 8 Juli, 24 uur n.m. school B, 12de klasse (Hoofd de heer J. F. OP DEN ZIEKE) Vrijdag 9 Juli, 2—4 uur n.m. school C, 6de en 7de klasse, (Hoofd de heer O. JURRY) Maandag 12 Juli, 2—4 uur n.m. school D, 6de klasse, (Hoofd de heer J. D. C. DE VRIES) Dinsdag 13 Juli, 2—4 uur n.m. school F, 12de klasse, (Hoofd de heer J. E. VAN DER SL1KKE). Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze lessen bij te wonen, terwijl aan hen op diezelfde uren gelegenheid wordt gegeven tot bijwonen der lessen in alle klassen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. O. H. VüRTHElM, Secretaris. Het heeft er allen schijn van, alsof zoowel de Duitsche regeering als de verschillende partijen in den Rijksdag, aarzelen om eene beslissing te ne men over de financieele hervorming, met het oog op de groote gevolgen. De van regeeringswege ingediende nieuwe voorstellen zijn dan ook maar weer naar een commissie verwezen. Daarna is overgegaan tot de tweede lezing van het oorspronkelijke re- geeringsontwerp. Voorstellen om de door de financieele commissie voor gestelde nieuwe belastingen, als be trof het eene eerste lezing, in beraad slaging te nemen, öf ze te schrappen, werden verworpen, en dit beschouwt men als eene eerste overwinning van het conservatief-clericale verbond. 'tls wel een zonderling verschijn sel, dat een volk, dat zoo weelderig leeft als het Duitsche, er zoo moeilijk 22.) Met een geweldigen schok kwa men die dieren tegen het lichte rij tuigje van graaf Orlowskydeze hield met een forschen ruk zijne paarden in, doch nu maakten deze eene te vlugge wending en het rij tuigje stortte met de inzittende per sonen in de sloot naast den straat weg. Alles was in enkele oogenblik- ken gebeurd. Gelukkig bleven de paarden in hun ontsteltenis stokstijf staan. De koetsier en graaf Orlowsky waren de eersten, die weer op de beenen stonden. Zij hadden geen kwetsuren opgeloopen, doch mijn heer Römer en Hildegard lagen voor dood. Snel vloog Paul naar zijn vrouw, lichtte haar op en keek of zij bloedde. Na eenige seconden sloeg zij de oogen op, en nadat zij foe te bewegen is, iets op te offeren, om een bedrag bijeen te brengen, dat toch dringend noodzakelijk is om de verkregen macht en aanzien te be houden en de welvaart teverhoogen. Wanneer wij de voornaamste der belastingen, door de regeering voor gesteld, op den keper beschouwen, dan zijn zij inderdaad nietzóoverwer pelijk. Wat is er tegen dat menschen, die zich de weelde veroorloven van zeer dure sigaren te rooken, ze nog iets duurder betalen In de hotels koopen de heeren hun sigaren bij de kellners voor zes en negen centen. En men kan gewone merken immers vrijstellen Ook een advertentiebelasting kan in onzen tijd nuttig zijn. Er zijn huizen die een halve ton per jaar aan ad- vertentiën omzetten, waardoor het debiet van sommige artikelen lang zamerhand in handen komt van enkele firma's. De kleine advertenties behoeft men niet te treffen. Bovendien is het niet bepaald noodzakelijk dat adver tentiebladen meer dan 25 percent dividend aan de aandeelhouders uit betalen. Zoo is het ook met de reukwerken. Men verkoopt in Berlijn flesschen van vier tot tien gulden. Waarom zouden daar niet een paar kwartjes bij kun nen En wat de successiebelasting be treft en die van het zegel op effecten, daar zijn wij Hollanders al zoo lang mee vertrouwd, dat, wij er niets on billijks in kunnen vinden. Ook het grondverkoopzegel is heel billijk, want in Berlijn stijgt de waarde der gronden verschrikkelijk en wor den schatten verdiend door make laars in huizen en bouwterreinen. Maar men wil dat alles niet. En dan moet men weten dat volgens het oordeel van deskundigen, door strenge strafbepalingen tegen belastingont duiking, gemakkelijk de geheeie be- noodigde vijfhonderd millioen mark zonder belastingverhooging te krijgen zou zijn Nog altijd staat het niet vast of de internationale troepen Kreta zullen ontruimen, maar het onweer is niet van de lucht af. In een tweede nota heeft Turkije andermaal verzocht niet tot dien maatregel over te gaan en men hecht daar zoodanig aan dit schijnbezit, dat er bij hoog en laag verklaard wordt dat volk en leger geen behandeling dezer zaak als die van Bosnië en Bulgarije zullen dulden. De regeering heeft ook een officieele verklaring afgelegd, dat zij Turkije's rechten op Kreta wenscht te bewaren dat zij eene vredelievende oplossing wenscht, maar zich tegen eiken aan val krachtig zal verdedigen. Dat ziet er dus allesbehalve lief uit; te meer daar ook de Kretensers haar man had herkend, keek zij angstig rond en vroeg Waar is papa? Daar kwam de koetsier nader en zeide Wil mijnheer de graaf zoo goed zijn spoedig mee te komen Hij wees naar de plek, waar de heer Römer onbeweeglijk nederlag. Nauwelijks had Hildegard dit ge hoord, of zij verzamelde al haar krachten, stond op en knielde met den graaf het volgende oogenblik bij haar vader neder. De oude heer gaf geen teeken van leven meer, een donkerroode vlek aan den linkerslaap wekte 't ver moeden, dat hij met het hoofd tegen den stam van den boom was ge slingerd en daar roerloos was blij ven liggen. Och, papa, goede, lieve papa, kijk me eens aan, kom tot u zelven jammerde de arme Hildegard in doodsangst. Zij trachtten eenige druppels wijn in zijn mond te krijgen, wreven zijn voorhoofd met eau de cologne alles was vruchteloosgeen spier be woog zich, van de ademhaling -was TELEFOONNUMMER 10. zich schrap zetten. Zij hebben berg- artillerie besteid en rusten zich ijverig ten oorlog toe. In Turkije is de ziel vanhetverzet de generaal Mahmoed Siefket, die nog altijd in Constantinopel een soort van militaire dictatuur uitoefent en men vreest dat deze man het tot groot-vizier zal brengen, waarna wel een zuiver militair gouvernement in Turkije zal optreden. De Jong-Turk- sche leiders, hoewel zij in het nieuwe kabinet, na de jongste overwinning op de reactie, geen zitting namen, trachten toch hun macht over de re geering te behouden. Zij hebben bij de behandeling der grondwetsherzie ning de instelling van vice-ministers voorgesteld, met de bedoeling om op die wijze langs een achterdeur het kabinet binnen te komen, en, zonder eenige verantwoordelijkheid, het in de macht te krijgen. Men kon echter geen meerderheid van twee derden voor het voorstel krijgen en nu denkt men dat de grootvizier, die het voor stel steunde, het veld zal ruimen. Een en ander bewijst dat de bin- nenlandsche toestand van het herbo ren rijk niet zoo rooskleurig is als bij aanvang wei eens werd vermoed. H'. - Zooals men weet hebben Czaar en Keizer elkander, zooals de heeren plegen te doen, recht hartelijk om helsd en de Czaar vervolgt zijn reis, waarvan bezwaarlijk kan gezegd worden dat men den reiziger overal met open armen ontvangt. De Zweed- sche socialisten zijn op hun achterste beenen gaan staan en er was zelfs in de Kamer een interpellatie aange kondigd, die echter niet is toegestaan. Recht vermakelijk is het, te zien hoe men van andere zijde moet zoeken naar argumenten om den Czaar een eenigszins fatsoenlijke ontvangst te verzekeren. Zoo hebben sommige bladen er op gewezen, dat de Rus sen hun telegraaf-toestellen in Zweden bestellen, en verbeeld u nu eens dat die bestelling een anderen kant uit ging De Engelsche werklieden gaan vrij wat verder en geven hun afkeer on verholen te kennen, vooral waar de „Times" de onhandigheid had van een hooggestemde lofrede op den Czaar te houden. De radicale ,,Star" neemt het conservatieve blad a faire en zegt ronduit dat het Engelsche volk een afschuw heeft van den met bloed bevlekten patroon van al het slechte dat er is in de Russische bureaucratie. Op de ïzelfden toon gaat het blad voort. Waardiger en vooral meer waar, merkt de „Daily News" op, dat het Engelsche «olk met genoegen de 101 saluutschoten zou betalen, als die den Czaar konden bewegen den staat van beleg op te heffen, het gestadig op niets te bespeuren, de gelaatstrekken werden voortdurend stijver, evenals het geheeie lichaam. Mijn Hemel, mijn Hemel, hij is dood Met dien smartkreet zonk de doch ter neer naast het lijk van haar vader. Aan de vereende krachten van graaf Orlowsky en van den koetsier mocht het eindelijk gelukken het rijtuig overeind te krijgenwonder genoeg was het nog bruikbaar. Het lijk van den senator werd er in ge legd op de achterbank nam graaf Pau! plaats en liet zijne vrouw in zijn arm rustenterwijl de koetsier op den bok ging en de teugels nam. Langzaam als bij een begrafenis reed men nu terug, en eindelijk ein delijk hield het rijtuig stil voor „het paleis" te Mislowice. HOOFDSTUK VI. Onder het rijden had Hildegard reeds een paar keeren de oogen opge slagen en gekermd van pijn. Of haar bewustzijn was teruggekeerd, wist Paul niet, en hij paste wel op, dat hij het droevig voorval niet in haar ge heugen terugriep. fiboniiements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. hangen te staken, de gevangenissen te ledigen en een einde te maken aan de administratieve balingschap. Had den wij drie jaar geleden geweigerd, zegt het blad, om de leening van honderd millioen aan te gaan, zonder raadpleging van de Doema, dan zou Rusland nu waarschijnlijk vrij zijn. Het blad voegt er den troost bij dat de Czaar toch niet op Engel- schen bodem komt en zoo zal het ook wel wezen. Misschien komt hij wel eens een kijkje nemen op het jacht des konings, waar dan ook de gebruikelijke omhelzingen kunnen plaats hebben, maar overigens zal de gelukkige reiziger wel op eigen ter rein blijven. Laat ons hem een voorspoedige reis toewenschen. Het Russische volk zou er wel niet bij winnen als hem iets kwaads overkwam. Staatscommissie werkloosheid. Naar wij vernemen, zegt „De Tijd", zijn verschillende vooraanstaande per sonen uit de vakbeweging door mi nister Talma aangezocht om zitting te nemen in de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoeknaar de oorzaken der werkloosheid. Hier onder bevinden zich personen uit de christelijke zoowel als uit de neu trale vakbeweging. Uit een door mr. Troelstra gehou den rede bleek reeds dat o.a. de heer Troelstra en de heer Keesing tot zitting nemen in deze commissie wa ren aangezocht. Zeker is vermeldenswaard dat aan de Prinses Julianafeesten te Princen- hage is deelgenomen op geestdriftige wijze door Graaf Marnix de St. Al- degonde, uit Lier (België), een af stammeling van den dichter van het „Wilhelmus", den trouwen vriend van Prins Willen van Oranje.' De thans levende nazaat, de groot ste landeigenaar te Princenhage, heeft als blijk van ingenomenheid met de geboorte der Prinses aan zijne talrijke pachters toegekend eene verlenging der voor hen voordee- lige pachten over een zoo langen termijn, dat vele hunner kinderen daarvan nog groote voordeelen kun nen genieten. Sportbetooging voor H. M. de Koningin. Vrijdag 25 Juni a.s. des avonds te half negen, wordt te Amsterdam in het „American Hotel" onder leiding van den heer H. Tersteeg, bestuurs lid van de afdeeling Amsterdam van „Volksweerbaarheid", een vergade ring gehouden van afgevaardigden van sport, en openluchtspeivereeni- Zoo werd de gravin voorzichtig naar boven gedragen, ontkleed en met behulp van juffrouw Janutsch door de kamenier zorgvuldig te bed gelegd. Het lijk van den senator bracht men naar de kamer waar hij gelo geerd had, terwijl de jonge graaf een renbode naar de naburige stad zond om een geneesheer te halen. Zoo verliepen er een paar bange uren. Hildegard lag met open oogen en hoogroode wangen zij scheen he vige koorts te hebben en dronk be~ geerig van een verkoelenden drank, dien men haar aan de lippen bracht. Zij sprak geen enkel woord, her haalde malen schokte haar lichaam hevig. Toen de geneesheer, een lang, def tig man met grijs haar, aan Hilde- gard's bed trad, meende zij haarva der te zien. O, wat heb ik akelig gedroomd riep zij, terwijl zij met de hand de oogen bedekte, ik droomde dat u dood was, papa, en ik was ook dood, en toch kon ik nog denken en alles voelen Ach, heb medelij den, begraaf papa en mij nietwij gingen, zangvereenigingen en muziek gezelschappen, ter nadere bespreking van het plan om bij gelegenheid van de eerstvolgende komst van H. M. de Koningin in de hoofdstad, een groote sportbetooging met avondfeest in te richten. Voorts zullen op deze verga dering een algenieene regelingscom missie en een centrale commissie voor de algemeene leiding worden gekozen. Van sport-, zang- en mu- ziekvereenigingen die met hel pian instemmen, maar wegens onbekend heid van haar adres geen uitnoodi- ging tot deze vergadering ontvingen zullen afgevaardigden één per ver- eeniging nochthans heel welkom zijn. Zesde congres van den Midden standsbond. In de Maandag gehouden vergade ring van het comité van de organi satie tot het houden van het 6e na tionale congres van den Middenstands bond werden de volgende besluiten genomen. In de eerste plaats zal het congres als eenig punt op de agenda heb ben het onderwerp „Het Krediet- vraagstuk van den Middenstand". Hiervan zijn reeds in druk verschenen de prae-adviezen van de heeren L. J. O. van der Maesen, W. H. Neder- hoed, dr. j. Nouwens en mr. E. J. Korthals Altes. Verwacht wordt nog het prae-advies van de heeren Fideldy Dop, L. Bernard en J. Qorris. De commissie voor de ontvangst der afgevaardigden heeft besloten op Dinsdag 13 Juli des namiddags te 2 uur in een der zalen van het hotel Krasnapolsky zitting te nemen, ten einde de geloofsbrieven met bet be stuur van den Middenstandsbond in ontvangst te nemen, 's Avonds te half acht zullen door B. en W. van Amsterdam de afgevaardigden van het congres ten raadhuize officieel wor den ontvangen. Daarna vindt in het lokaal „Frascati", O. Z. Voorburgwal, de kameraadschappelijke ontvangst plaats van afgevaardigden en leden van den Middenstandsbond door de vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Het Kogge schip". Woensdag 14 Juli te halfzes vindt de officieele maaltijd plaats in een der groote zalen van het Paleis voor Volksvlijt en des avonds te 9 uur wordt een feest aangeboden door het uitvoerend comité der Middenstands tentoonstelling in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Donderdag 15 Juli des morgens te 9 uur heeft het congres plaats. De geheeie dag,, zoowel voor- ais na middag, blijft beschikbaar voor het houden der beraadslagingen over dit voor den Middenstand zoo gewichtig onderwerp. zijn nog niet werkelijk gestorven Zij drukte het hoofd in de kus sens en rilde. De geneesheer verordende ijs- kompressen op het hoofdmen moest daarmee dag en nacht voort gaan, totdat hij terugkwam. En nu begon er een moeilijke tijd voor graaf Orlowsky. Hij bracht uren door aan het ziekbed van zijn vrouw, voortdurend gekweld door zorgen en gewetenswroeging. On danks zijne lichtzinnigheid was hij toch vatbaar voor betere gevoelens hij beminde Hildegard op zijn ma nier; toen hij zag, hoe zij gepijnigd werd door angstwekkende voorstel lingen en onrustig lag te woelen, toen hij hoorde, hoe zij verwarde taal sprak, werd hij bevangen door de vrees, dat de dood hem zou be- rooven van zijn geliefde vrouw. De liefde, die zij hem had getoond, het geduld dat zij met hem had gehad, zag hij nu helder voor oogen, ja helderder dan ooit, en zijn lichtzin nigheid drukte hem zwaarder. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1