Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag 23 Juni, No. 144 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. Feuilleton. land- en Tuinbouw. Prov. Staten van Zeeland. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, li TELEFOONNUMMER 10. Hofberichten. De Koningin en de Prins hebben Zondagmorgen de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Apeldoorn bijgewoond, onder het gehoor van ds. Van Meer, die tot tekst had Markus VIII22—25. Des namiddags ongeveer 3 uur maakten de Koningin en de Prins een wandelrit door het nog grooten- deels versierde Apeldoorn. De Prins mende zelf het tweespan schimmels. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zondag als naar gewoonte de eeiste godsdienstoefening tijdens Haar zo merverblijf op Soestdijk bijgewoond in de Hervormde Kerk te Baarn on der gehoor van ds. H. H. Meuienbelt. Nederland en Venezuela. De „N. Crt." bevat bijzonderheden over het aan dr. De Paul verleend ontslag als gezant van Venezuela. Het blad meldt, „dat het aan dr. De Paul verleende ontslag in zeer nauw verband staat met hetgeen in de laatste daaraan voorafgaande we ken tusschen de Nederlandsche en de Venezuelaansche Regeering is voorgevallen en dat het op 19 April j.l. door den minister Van Swinderen en de heer De Paul geteekenöe pro tocol buiten werking geraakt en van nadere beslissingen afhankelijk ge worden is." Wijziging Rijkspostspaarbankwet. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer werd gewezen op de sociale belangen die de Rijkspost spaarbank zou kunnen bevorderen, zoo zij een deel harer gelden daar voor beschikbaar zou stellen. Ook zou zij door het verleenen van land bouwkrediet den landbouw kunnen steunen. En de vraag behoorde te worden overwogen, of niet tot kleine bedragen lijfrenten bij de Rijkspost spaarbank verkrijgbaar behoorden te zijn. Niet algemeen echter kon men zich met deze denkbeelden vereenigen. Verscheidene leden waren van oor deel dat de Rijkspostspaarbank geen andere functiën moest vervullen, dan die waarvoor zij was ingesteld. Een socialistisch Commissaris der Koningin. Zooals men weet heeft de Com missaris der Koningin in Friesland ontslag gevraagd. Het oudste lid van Gedeputeerden eveneens. En nu zal dus de heer Van der Zwaag als waarnemend Commissaris der Ko ningin optreden. o—o- 21.) Hij was slechts een onbemiddeld handelsman, hij had reeds groote verliezen, door geldleeningen aan voorname jonge heeren, geleden, hij had zelf ook voor vrouw en kinde ren te zorgen, enz. enz. Genoeg, genoeg, sprak de heer Römer om den man in zijn woor denvloed fe stuiten, en daarop zich tot zijn schoonzoon wendende, vroeg hijIs deze wissel echt Erkent ge deze vordering "als gegrond Paul wierp een blik op het ver- wenschte papier en zonder den se nator aan te zien, antwoordde hij op doffen toon De wissel is in orde. Kalm, alsof de zaak hem geheel onverschillig was, betaalde de oude heer aan Broskowitsch de som gelds, Oud-'s-Hertogenbosch. Zondag zijn op „Oud-'s Hertogen bosch" de oude schuttersgilden en gilden verschenen, die in Noord- Brabant de gedachten nog doen voortbestaan aan de oud-Germaan- sche gilden, en zoo eigenaardig de den bij de typische geveltjes van „Oud-'s-Hertogenbosch". Die kleur rijke rokken of tabbaarden, schut- kovels, banieren en vaandels, die stoere Brabanters, ze hoorden zoo geheel in de oude veste, en de tal rijke bezoekers hebben zich dan ook verlustigd in den aanblik van zoo'n harmonisch geheel. Het „vendelen" trok bijzonder de aandacht. Vendelen, dat is het vlugge en bevallige zwaaien met het vaan del, dat met den stok rust op de hand des vendelaars, die het om zijn hoofd, om de schouders, om de len denen en knieën, eerst in staande, daarna in hurkende en zittende hou ding, laat bewegen met groote kracht en behendigheid, om het op het eind hoog in de lucht op te werpen en met zekerheid weer op te vangen. Het algemeen applaus zeide dat voor zeer velen, voor de meesten, het een ongewoon en belangwekkend schouwspel was geweest, en de ven delaars mochten bij de vele, waar onder meer dan 300 jaar oude, be wijzen van bekwaamheid in het ven delen een nieuwe medalje voegen hun door „de regeeringhe van Oud- 's-Hertogenbosch" erkentelijk vereerd. Het steriliseeren van Groenten en Vruchten. Beter dan de inmaak in bussen zeiden we in een vorig artikel is de conserveering in glas. Ieder, die omtrent de bus-inmaak ervaring heeft, za!toestemmen,datdeze methode verre van volmaakt is. De bezwaren daarvan kunnen we beknopt aldus samenvatten De methode is nog al omslachtigzij brengt ieder jaar nieuwe onkosten mee de smaak van het geconserveerde laat vaak te wen- schen over„de bliksmaak staat velen tegen vergiftiging en ziektever schijnselen waren vaak van het ge bruik der blikconserven het gevolg het bewaren van zure vruchten in blik moet beslist worden ontraden. Die bezwaren noopten tot het ne men van proeven met glas, met ge wone flesschen, welke proeven in sommige gevallen vrij bevredigende resultaten gaven. In het algemeen kon ook deze bewarings-wijze echter niet voldoen, omdat: lo. de afsluiting der die bijna een klein vermogen uit maakte, wees toen naar de deur en zeide Wees nu zoo goed om op staanden voet heen te gaan en niet terug te komen. Als ge ooit weer hier mocht komen, zou ik voor u niet te spreken zijn. Zoodra de deur achter Brosko witsch gesloten was, snelde graaf Paul op zijn schoonvader toe, greep naar zijn hand en wilde hem over stelpen met dankbetuigingen voor de grootmoedige hulp in den nood, doch de senator wees hem koel te rug. Wat ik gedaan heb, deed ik ter wille van Hildegard, die helaas, je naam draagthet oordeel, dat ik me over u gevormd heb, staat ech ter vast. Ondanks al je mooie woor den, die je nu aan mij verspil!, weet ik dat je karakter lichtzinnig en niet oprecht is: daarom zal ik schikkin gen maken om te verhinderen, dat na mijn dood het erfdeel van mijne dochter in jou handen komt. Met die woorden verliet hij de kamer en graaf Orlowsky waagde het niet hem te volgen. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden. lucht niet steeds volkomen was en alsdan bederf intrad 2o. de hals der flesschen te nauw was, waardoor deze moeilijk waren te vullen of te ledigen en dit dikwijls niet kon geschieden, zonder den inhoud te beschadigen 3o. om dezelfde reden groote vruch ten in het geheel niet konden worden ingemaakt; 4o. de flesschen niet zei den van de hitte sprongen. In de laatste jaren is een andere wijze van conserveeren in gebruik gekomen, welke al de genoemde na- deelen ondervangt, nl. het sterilisee ren door middel van Wech's Sterili sator, merk „Frischhaitung". Dit toe stel, door den heer D. de Clercq te Bloemendaal ingevoerd (het door dezen aldaar gevestigde proefstation is geregeld voor belangstellenden ge opend) voidoet in de praktijk uit stekend. De prachtigste resultaten werden op de eenvoudigst denkbare wijze verkregen. De glazen van Wech hebben een wijden hals, zoodat men ze gemak kelijk kan vullen en ledigen en ook gemakkelijk kan reinigen de sluiting is veel eenvoudiger dan bij gewone flesschen. De behandeling der vruchten in Wech's toestel is uiterst eenvoudig. De glazen worden met de groenten of vruchten gevuld. Vele, bijv. alle soor ten aardbeien, frambozen, bessen, pruimen, enz. kunnen in hun eigen sap ingekookt worden, aan andere, bijv. peren, appels, enz. wordt een weinig slap suikerwater ot gewoon water toegevoegd (hieromtrent geeft de gebruiksaanwijzing de meest nauw keurige voorschriften, welke men slechts heeft te volgen, om goede resultaten te verkrijgen), daarna wor den de ringen op de geslepen randen gelegd, de deksels er los opgezet, en nu de gevulde glazen 6 aan 6 in den houder onder de veeren geplaatst en de zoo beladen houder in den ketel, die met koud water is gevuld, gezet. Het water wordt nu, óf op het fornuis, öf door stoom aan de kook gebracht. Na eenigen tijd kokens (temperatuur op de thermometer af te lezen) wordt de houder er uitge nomen en als hij genoegzaam is af gekoeld, worden de glazen onder de veeren uitgehaald en in de bewaar plaats gebracht. De deksels zijn nu, doordien er een luchtledige ruimte is ontstaan, door den luchtdruk zóó stevig bevestigd, dat er van losraken geen sprake is. (De uitgeoefende druk bedraagt 27 Kilo per deksel.) Om het glas te openen, vat men den gummiring op het eene of andere punt aan en trekt hem voorzichtig naar zich toe, de ring wordt daar- Bij Hildegard had de oude heer nog veel te praten eer zij beloofde, met hem voor een paar weken naar Hamburg te gaan, waar zij weer wat op dreef kon komen. In zijn binnenste koesterde mijn heer Römer den wensch, dat Hilde gard zich van haar echtgenoot zou laten scheidendoch toen hij het waagde hierop een kleine toespe ling te maken, was zij zoo vast be sloten aan de zijde van haar echt genoot te blijven, dat de senator dit onderwerp niet weer aanroerde en aan die kleine zwakke vrouw zijne bewondering niet kon onthouden. Ik heb beloofd mijn Paul in goede en kwade dagen ter zijde te staan, zou ik hem dan nu verlaten, zoodat hij nog meer afdwaalt Neen papa, dat zult ge van mij niet ver wachten En bovendien, voegde zij er met bekoorlijken glimlach aan toe, bovendien heb ik hem lief, on danks al zijn gebreken God gave, dat hij eindelijk besefte, welk een schat voor hem de liefde is, sprak de senator met een zucht. Het plan voor de reis naar Ham door op die plaats dunner en laat een weinig lucht toe, zoodat het dek sel dan onmiddellijk los op den glas- rand komt te liggen. Kan men, wat een enkele maal voorkomt, den ring niet vatten, dan steekt men voor zichtig tusschen ring en glasrand een stopnaald of het mesje, dat bij de bussen geleverd wordt. is het eene of andere glas niet voldoende gesteriliseerd, zoodat er kans op bederf zou zijn, dan is het onbedrieglijk teeken daarvan, dat het deksel, in plaats van er rotsvast op te sluiten, los op het glas ligt; het gebruiken van bedorven goed is daardoor uitgesloten. Een dusdanig glas wordt eenvoudig even gedurende 5 a 10 minuten overgekookt en de fout is hersteld. De voordeeien van Wech's vinding zijn de volgende: 1. Toestel in glazen behoeven slechts eens aangeschaft te worden, ze lijden in 't geheel niet door de bewerking, 2. jaarlijksch onderhoud of geregeld terugkeerende aanvulling of vervan ging van het toestel, glazen, enz. is er, zoo te zeggen, niet; het eerst be paalt zich tot een enkelen ring, die slecht wordt, of tot het vervangen van een enkel door eigen schuld ge broken glas. 3. Het steriliseeren gaat vlug en van het resultaat is men absoluut zeker, mits nauwkeurig gewerkt wordt. 4. De toestand van het geconserveerde wordt auto matisch aangetoond. 5. Groenten en vruchten behouden haar oorspron kelijke kleur, vorm en geur. 6. Eti ketten zijn eigenlijk overbodig, daar vergissingen onmogelijk zijn, omdat men met éen oogopslag ziet, waar uit de inhoud van het glas bestaat. 7. Vergiftigingen zijn niet mogelijk, omdat het geconserveerde alleen met glas in aanraking komt. 8. Het uiterlijk van den geconserveerden voorraad is keurig, een omstandig heid, welke natuurlijk door huisvrou wen op hoogen prijs wordt gesteld. 9. De bewerking is zoo eenvoudig en gemakkelijk, dat ieder haar ver richten kan. 10. Het openen der glazen geschiedt in een oogenolik, zonder krachtsinspanning. 11. Na het gebruik blijft er niet, zooals bij andere methoden, een zoo goed als waardeloos blik over, maar een inmaakglas met ring en deksel van geheel dezelfde waarde, alsof dat alles nieuw ware. Een ander voordeel voor de huis vrouw is hierin gelegen, dat, indien zij ooit eens verlegen is met toebe reide spijzen, bijv. bij het uitblijven van verwachte gasten, zij niet ver legen behoeft te zijn, indien zij Week's sterilisator in huis heeft. De spijzen burg werd nader besproken. Hilde gard verklaarde beslist, dat haar verblijf hl hare geboorteplaats ten huize van haar vader haar zeker geen goed zou doen, als Paul niet meeging en dus alleen hier bleef. Zoo stemde de heer Römer er ein delijk in toe ook zijn schoonzoon bij zich te noodigenhij deed dit alles terwille van zijn dochter. Graaf Orlowsky keurde alles goedhij stelde zich het verblijf te Hamburg als een aangename afwis seling voor en misschien gelukte het hem nog door zich aangenaam voor te doen, den ouden heer af te bren gen van zijn voornemen betreffende de verandering van zijn testament. Werd het testament veranderd,dan zou het zeker ten nadeele van hem zijn. De dag van het vertrek was be paald, de koffers stonden gepakt en Hildegard verheugde zich reeds in het vooruitzicht dat zij in haar va derstad zoovele vrienden en beken den zou terugzien. De trein, waarmee zij zouden rei zen, passeerde reeds 's morgens ne gen uur het naaste spoorwegstation, dat nog twee uur rijdens van Mis worden eenvoudig in de glazen ge daan en gesteriliseerd en kunnen daarna onbepaalden tijd bewaard worden. Voor dit doel gebruikt Weck een kleinen sterilisator voor één glas een beugel houdt dan de deksels op de plaats en een voetje zorgt voor den gewenschten afstand van den bodem. Wanneer men bedenkt, dat de toe voeging van suiker geheel overbodig is, dan wordt het duidelijk, dat dtt voor hen, die gewoon waren hun aardbeien, kersen, bessen, frambozen, abrikozen, perziken, enz. tot jams of geleien te verwerken, een groote be sparing is. Door het gebruik van Week's ste rilisator blijven de groenten en vruch ten, zooals de natuur ze opleverde alleen worden alle kiemen, die erin waren, gedood, en belet men door hermetische (luchtdichte) sluiting, dat er van buiten andere toetreden. Ge zonder voedsel is dus niet denkbaar. Om vlug te kunnen werken, is het gewenscht twee houders bij één ketel te nemen terwijl de een staat te be koelen, kookt men den tweeden in. Week's sterilisator, merk „Frisch haitung", is voor de huishouding van onschatbare waarde. Men schaffe zich een toestel met eenige glazen aan, koope er de volgende jaren telkens eenige bij, zoodat men van lieverlede een vrij groot aantal verkrijgt. Alsdan kan men in den zomer, wanneer groenten en vruchten overvloedig en goedkoop zijn, hiervan in ruime mate profiteeren, en door steriliseering zich een mooien voorraad van zoo goed als versche producten voor de win termaanden verzekeren. in de zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland zal aan de orde komen het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuwbenoemde leden, de heeren J. A. Neeteson en W. Ka- kebeeke. Verder zal de benoeming plaats hebben van het lid der Staten, be doeld bij art. 89 der provinciale wet. In behandeling zullen komen voor stellen van Ged. Staten tot aanhou ding van een verzoek van E. Huijghe- baert om een renteloos voorschot voor den aanleg van een electrischen tramweg van Knocke naar Breskens tot aanhouding van een verzoek van de stoomtramwegmaatschappij Bres kensMaldeghem om een renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg van Oostburg naar Cadzandtot wijziging van het re glement op de wegen en voetpaden in Zeeland en tot vernieuwde vaststel ling van het reglementtot wijziging van het reglement voor het waterschap De Damespolder en tot vernieuwde lowice verwijderd lag. Alzoo ver lieten zij des morgens zeven uur „het paleis." Het was een heerlijke lentemorgen en de rit in het rijtuig werkte verfrisschend en opwekkend op Hildegard's zenuwen. Zij was druk in gesprek met haar vader, die haar vertelde van zijne reisplannen met Eduardwie de jonge vrouw gezien had met haar door de frissche morgenlucht rood gekleurde wangen, zou niet vermoed hebben, dat zij zooveel moeielijke uren, zooveel nachten in tranen had doorgebracht. Reeds had men ongeveer de helft van den weg afgelegd de moedige bruinen, door graaf Orlowsky zelf bestuurd, liepen in flinken draf, toen er plotseling een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richting kwam aanrennen klaarblijkelijk had de bestuurder van dien wagen zijne paarden niet meer in bedwang. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1