Draagt Plouvier's Schoenwerk. schwaren rsma. Vrijdag 18 Juni, Feuilleton, No. 140. 47e Jaargang. 1909. 9ITRY af 31 Engeland. lenst. ensf lelde. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. flbonnemefifs-Aduerfenfiën op zeer uoordeelige uoormaarden. a jnogelyke middelen, be- als gö moede zyt Uw ■ndermyiieu, als go ba- dat er bestaat voor Geneesmiddel t Dovastraat, Amsterdam. |by alle Apotheker», navraag gratis. ngen bij S. A. at. |nd boekïma V 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 1.—, 1.30*, 4.50, 5.20, 1.20. 6.10, 6.30, p.10, 10.30, 2.10, 12.45, 4.10, 4.40, 8.—, 8.30. i uit. p2 7.V. |.50f 7.55* |.15§ 2.-* Ï50§ 6.55* arkt. luis. 1.25 j- 8.40* i—2.45* 55§ 7.50* ïot de Re kken tot ais. sn 6,35 d) n 7,05 en 5,05 1.35 d) h) jrtrek van va. 3,51 oraeele en Borselen an 10,45 Lprü tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weKelijKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. De herstemmingen. Aan de afdeelingen der Liberale Unie is door het hoofdbestuur het volgende schrijven gezonden Het hoofdbestuur van de Liberale Unie acht zich verplicht ook thans bij de herstemmingen een advies aan de afdeelingen te geven. Voor alles moet natuurlijk al het mogelijke worden gedaan om aan alle candidaten, die zich met het pro gram der L. U. vereenigen, de meer derheid te bezorgen. Ook behoort in de districten, waar wij geen eigen candidaten hebben, beslist partij te worden gekozen. Nu de coalitie reeds in de meerderheid is en met name de antirevolutionnai- ren bij eerste stemming zes zetels hebben veroverd, is het van het groot ste belang bij de herstemming althans te voorkomen, dat het régime, waar onder ons volk van 19011905 heeft gezucht, in de naaste toekomst nog scherper zal worden toegepast. Daarom is ons advies Stemt links. De „Tijd" geeft het advies om overal,' waar een liberaal van de een of andere nuance met een sociaal democraat in herstemming komt, dezen laatste met alle kracht te weren door den anderen te helpen kiezen. Er tnag tegenover een Rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer aldus motiveert het blad dit advies gerust een aaneengesloten libe rale oppositie zijn, mits deze een loy ale en opbouwende zij. In een dis trict als Amsterdam III bv. zouden wij liefst alle stemmen van Rechts zien overgaan op prof. Van Hamel. En al zouden de Uuie-Iiberalen, Vrije liberalen Vrijzinnig-democraten ook overal elders hun stemmen geven aan den socialist, liever dan een man van Rechts,wij houden ons aan de waarheid, dat van twee kwaden al tijd één 't minste is, en aan het voor schrift dat men allereerst het grootste kwaad moet trachten te beletten. In „Nederlandsche Stemmen, Na^ tionaal-Historisch Weekblad", wordt het volgende advies gegeven Voor de herstemming willen wij minder onthouding aan onze-geestver- wanten aanbevelen ais de eerste maal, omdat wij ons voor kunnen stellen, dat bijv. bij de keuze tusschen een anti-revolutionair en een sociaal democraat menigeen zijn stem op den eersten zal willen uitbrengen om tot iederen prijs den laatsten te weren 00- 17.) Met bevende hand brak hij den brief van graaf Paul open en las „Zeer geachte schoonpapa 1 Ge zult wel verwonderd zijn een schrijven van mij te ontvangen, ter wijl Hildegard tot dusver de brief wisseling met u onderhield. Om een bijzondere reden vat ik echter de pen op en wend mij rechtstreeks tot u, in de vaste overtuiging, dat ge uwe kinderen gaarne met raad en daad zult willen bijstaan. Zoo als ge van mijne vrouw hebt ver nomen, brachten wij de wintermaan den te Warschau doornu zijn wij weer thuis, doch bij mijn terugkeer in Mislowice heb ik opgemerkt, dat verscheidene groote herstellingen aan schuren enz. niet langer uitgesteld mogen worden. Daar ik op dit oogén- toch, opwekken om op Calvinistische candidaten te stemmen kunnen wij niet. De Kamerverkiezingen. De (roomsch-kath.) „Gelderlander" wijst er op, hoe gewenscht evenre dige vertegenwoordiging is voor ge zonde partijverhoudingen. Dat is nu weer gebleken, zegt zij, in Enschedé, waar de beste roomsch- kath. candidaten het steeds tegen over den socialist moesten afleggen, terwijl nu een anti-revolutionnaire onbekendheid bij eerste stemming ge kozen wordt. Hoe practisch de tactiek in deze ook moge gebleken zijn, uit het oog punt van partij-eer en partijbelang blijft het te betreuren, dat districten als Wijk-bij-Duurstede en Enschedé, die, zoolang de coalitie duurt, eigen lijk rechtens aan de roomsch-kath partij toekomen, wegens de onbe trouwbaarheidvan anti-revolutionnaire en christ.-historische kiezers aan een dezer partijen moeten overgedragen worden. Deze premie op ontrouw, gebrek aan discipline en weerzin tegen het katholicisme zal door de evenredige vertegenwoordiging worden opgehe ven. Tot de invoering daarvan kun nen de roomsch-katholieken zich troosten met de overtuiging, dat de politieke trouw aan hun zijde verder gaat dan bij hun bondgenooten. Wat overigens de partijverhouding rechts aangaat, kunnen vooral de christelijk-hisforischen tevreden zijn met de bereikte resultaten. Zij zullen waarschijnlijk 10 zetels bezetten in het parlement tegen 20 anti-revolu- tionnairen en 25 katholieken. Deze partijverhoudingwaarborgt het oogen- blikkelijk voortbestaan van het kabi net-Heemskerk, maar wekt onzeker heid ten opzichte van de sociale verzekeringswetten, die op komst zijn. Nu moet schrijft de „Zutph. Ct." de rechterzijde ook de taak vervullen welke haar op de schou deren is gelegd. Wat hebben haar verdedigers niet afgegeven op de „on macht" der linkerzijde om te regee- ren. Wat hebben ze niet gepocht op eigen eenheid, op hun gebleken ge meenschappelijk streven om ons va derland de zegeningen deelachtig te doen worden van de door hen be loofde hervormingen. Welnu, Iaat hen beginnen In deze vier jaar moeten ze nu brengen wat ze beloofd heo- ben, moet de dwangverzekering er door zijn, moet de bescherming der nationale nijverheid in gang wezen, moet de bijzondere school geldelijk nog krachtiger komen te staan te- blik uit eigen middelen de kosten van dit herstellen niet kan bestrijden, verzoek ik in het vaste vertrou wen op uwe goedheid om twin tigduizend thaler ter leen, waarvoor ik gaarne vijf procent rente wil be talen totdat ik u het kapitaal kan teruggeven. Ik hoop daartoe binnen niet te langen tijd in staat te zijn. Het zou mij bezonder aangenaam zijn, als ge mij het geid zoo spoe dig mogelijk liet toekomen, om bij den aanvang van het betere jaarge tijde dadelijk aan de werkzaamheden te kunnen beginnen. Met de beste wenschen voor uw welzijn en na vele groeten van Hildegard en van mij. Uw gehoorzame schoonzoon Paul Orlowsky." De senator zat een poos over de zen brief gebogen, terwijl hij peins de en de toekomst treurig inzag. Ook zonder de ontvangst van den naamloozen brief zou dit plotselinge verzoek van graaf Orlowsky om zulk eene aanzienlijke som hem tof na denken gestemd hebben. Thans echter tw'jfeHe Romer niet meer aan hetgeen hij reeds lang ge- genover de openbare, moet het he melhoog geprezen prutswerk, dat men huismanskiesrecht heeft gedoopt, in onze wet zijn vastgesteld. Onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft benoemd in de Huisorde van Oranje tot com mandeur: Harer Majesteits Kamer heer i. b. d. jhr. mr. dr. W. Röell en den'president-kerkvoogd van deNe- derd. Herv. gemeente te 's Graven- hage, jhr. O. J. A. Repelaer van Driel tot officierden president en voor zitter van den aigemeenen en van den bijzonderen kerkeraad te 's Gra- venhage, ds. H. Zeydner; tot ridder le klasse den president der Kon. Zangver. „Excelsior" te 's Graven- hage, J. R. Snoeck Heukemans tot ridder 2e klasse den dirigent der Kon. Zangver. „Excelsior" te 's Gra- venhage, j. Schoonderbeek toege kend het Kruis van Verdienste in zilver van de Huisorde van Oranje aan den koster van de Willemskerk te 's Gravenhage, W. J. Innemée. Aubade voor de Koningin. Gisteravond werd in Krasnapols- ky te Amsterdam een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van verschillende zangvereenigingen in en buiten Amsterdam, bijeengeroe pen door het Comité voor de aubade aan H. M. de Koningin in 1901. Vertegenwoordigd waren 38 ver- eenigingen. Medegedeeld werd dat de componist Van 't Kruys een can tate heeft gecomponeerd, getiteld „Oranje-Nassau-cantate", die hij aan H. M. de Koningin heeft aangeboden. H. M. heeft deze cantai welwillend aanvaard, en daarbij den wensch uitgesproken, dat de componist deze in de hoofdstad des rijks voor Haar zou doen uitvoeren. Toen het Comité voor de aubade in 1901 van deze zaak hoorde, be sloot het een vergadering van zang vereenigingen bijeen te roepen en daar voor te stellen aan den heer Van 't Kruys medewerking aan te bieden tot uitvoering van deze can tate. Besloten werd aan het Comité voor de aubade 1901 de verdere voorbe reiding dezer zaak op te dragen.Het Comité zal een tweede vergadering van zangvereenigingen bijeenroe pen op 24 Juni a. s., waar het zal worden uitgebreid tot een comité van 15 personen ter voorbereiding en re geling van een aubade aan H. M. de Koningin bij haar eerstvolgend bezoek aan de hoofdstad. Daar zal dan de Oranje-Nassau-cantate worden ten gehoore gebracht. vreesd hadzijn schoonzoon was een speler; en Hildegard zag den afgrond niet, waarin zij zou meege sleept worden. Spoedig was zijn be sluit genomen. Hij wilde dadelijk naar Mislowice reizen, zonder vooraf zijn komst te melden. Door eigen aanschouwing wilde hij leeren kennen, hoe de za ken daar stonden, eerst dan kon hij in het belang van zijne beklagens waardige dochter handelen. Eduard werd bekend gemaakt met den toe stand, en mevrouw Brinken wend verzocht om voor een week met haar zoon haar intrek te nemen in het huis van den senator. Ik reken er op, dat ik over een week wel weer hier zal wezen, en dan maken wij ons gereed voor onze groote reis naar het Oosten, sprak de heer Römer den volgenden morgen tot Eduard toen die hem tot aan het spoorwegstation uitgeleide deed. Ik heb nog een verzoek te doen, papa. Als u mij dat wil toe staan, zal het genoegen van de reis voor mij dubbel zoo groot zijn, zei Eduard. Het wordt verwacht dat een negen duizendtal zangers en zangeressen onder wie drie duizend kinderen, aan de aubade zullen deelnemen. Tijdelijk Voorzitter der Tweede Kamer. Zooals men weet wordt de eerste zitting der Tweede Kamer, nadat de beide Kamers in vereenigde zitting plechtig zijn geopend, gepresideerd door het oudste lid in jaien, die als dan aan de orde stelt het opmaken van een voordracht van drie leden, waaruit H. M. de Koningin den voor zitter der Tweede Kamer benoemt. „Zelandia" meldt, dat het nieuwe Kamerlid voor Oostburg, de heer G. A. Vorsterman van Oyen, thans deze eer zal hebbenhij werd 11 Juli 1836 te Giize-Reijen geboren. Dit bericht kan alleen juist zijn, totdat de herstemming in Zutfen zal hebben beslist, of de heer Lieftinck zijn mandaat hernieuwd zal zien. Im mers, de heer Lieftinck, de nestor der vorige Kamer, werd geboren in 1835 te Odoorn. Ned. Aannemersbond. De Nederlandsche Aannemersbond houdt Woensdag 14 en Donderdag 15 Juli a.s. te Vlissingen en te Mid delburg de jaarlijksche algemeene vergadering. De agenda bevat o. m. het volgende voorstel van het Hoofd bestuur „De algemeene vergadering, over wegende dat het onderwijs aan de Middelb. Technische School van den bond om redenen van verschillenden aard door vele jongelieden niet zal kunnen worden gevolgd, van oordeel dat ook voor die jongelieden zooveel mogelijk de gelegenheid behoort te worden opengesteld om behoorlijk vakonderwijs te kunnen ontvangen, draagt het Hoofdbestuur op eene commissie te benoemen, ten einde nader te onderzoeken in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is om van Bondswege, bij voorkeur in meerdere plaatsen en op bescheiden voet, de oprichting te bevorderen van inrich tingen van technisch vakonderwijs ten behoeve van die jongelieden, die om eenigerlei reden verhinderd zijn de lessen aan de Middelbare Tech nische School van den Bond te vol gen". Ons Loodswezen. Ons thans zoo goed georganiseerd loodswezen was oorspronkelijk een particuliere onderneming. Die toestand behoort echter al lang tot het grijs verleden. Ais ik je wensch kan vervul len, zal ik dat van harte gaarne doen. En nu vaarwel, mijn zoon Zorg voor je gezondheid en schrijf spoedig. Vaarwel, papa zeide Eduard, plotseling door een vreemde ontroe ring aangegrepen. Ik hoop, dat de zaken te Mislowice niet zoo slecht staan als u vreest en dat ailes beter afloopt dan u denkt. God beware je, Eduard. Met deze woorden wuifde de heer Römer zijn zoon een laatsten af scheidsgroet toe. Te Mislowice gingen de zaken intusschen haar gewonen gang, voor het uiterlijk tenminste. Gekweld door ongerustheid, liep graaf Paul op zijne bezittingen rond bijna dagelijks bracht hij een bezoek bij een der edelen en moest hij al eens thuis blijven, dan verdiepte hij zich in de kranten om de blikken zijner vrouw te ontgaan. Toch be merkte zij dat minder dan hij vreesde. De arme Hildegard was afgetobd naar lichaam en ziel. De gemoeds aandoeningen en de lichaamsinspan- ning tijdens het winterseizoen te Meer dan twee eeuwen is het loods wezen door den staat geëxploiteerd geweest. Dit blijkt o. m. uit een oud docu ment, waarboven staat „Nieuwe Ordonnantie en Instructie van de Staaten van Hollandt en de West- Vrieslandt, beroerende het Stuck van de Pilotage en aankleve van dien Waar na alle aangenomen Loots- luyden op Huysduynen, Heider, Pet ten, Calantsoogh, Texel en andere plaatsen daar omtrent haar sullen hebben te reguleeren". In een reglement van 44 artikelen worden dan door de Staten aan schippers en stuurlieden, mitsgaders aan de iootsluyden voorgeschreven waaraan zij zich zoo ongeveer te houden hadden. Ook het te betalen loodsgeld werd door een tarief aangegeven, en liep van 12 tot 110 gulden per schip. Oost-Indië-vaarders moesten be langrijk meer betalen dan andere vaartuigen, t. w. in plaats van f 2 f 6. Het tarief voor schepen, uit Guinea komende, liep van f 20 tot f 210. Voor schepen, uit West-Indië, Curacao en Suriname, werd een gelijk bedrag gevorderd. De bedoelde ordonnantiën eindig den aldus„Gedaen in Den Hage onder Onsen Grooten Zegeie, den 24 October 1693, Onder stondt, Ter ordonnantie van de Staaten. w. g. Simon van Beaumont". Ter kwijting van de betaalde loods gelden moest door de loodsen wor den afgegeven een quitantie van dezen inhoud „Quitantie, dienende soo ten behoeve van de schippers ais iootsluyden. Ick ondergeschreeven Lootsman, woonende tot bekenne ontfangen te hebben uythanden van den schipper woonende tot de somme van guldens over Pilotagiegeldt van het schip diepgaande voeten in een nader reglement van 1709, wordt ook het loon geregeld, terwijl voor de loodsgelden een zomer- en een wintertarief wordt ingevoerd. Eene resolutie van 6 Sept. 1713, bepaalt, dat haringschepen niet ge noodzaakt zijn van een loods gebruik te maken. Is er sinds dien heel wat gewijzigd en verbeterd bij ons loodswezen, dit geldt ook van de loodsvaartuigen. Vooral in de laatste halve eeuw is in dit opzicht veel tot stand gebracht. De loodsvaartuigen, vijftig jaren ge leden nog in gebruik,, droegen den niet zeer weiluidenden naam van schooiers. Warschau lieten zich in de stilte van het landleven eerst nu goed gevoe len liefst had zij maar al door wil len slapen en niet denken. Werk te huis had zij niet, juffrouw Janutsch voerde nog altijd het huisbestuur reeds lang had de jonge gravin af gezien van alle pogingen om haar dit te ontwringen. Met een boek in de hand lag zij half lezend, haif droomend in een leuningstoel bij het open venster van haar kleine salon op de bovenverdieping. Een zacht lentewindje bewoog de gor dijnen en in de takken van den bloeienden pereboom kwinkeleerde een vroolijk paartje vinken. Ach, kon ik mij nog maar met een onbezwaard hart over al deze dingen verheugen, zooais vroeger! zuchtte Hildegard. Ik heb heelemaal verleerd onschuldig vroolijk te wezen. Daar hoorde zij vlugge voetstap pen op de trap. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1