No* 139 47e Jaargang. 1909. Donderdag 17 «fiuii. Van foï Me@k. BLüQKER'S DAALDERS CACAO VL1SSIMGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het is ons niet bekend of de Csaar aller Russen bijgelooviger is dan an dere menschen, maar zijn reis schijnt onder slechte voorteekenen plaats te hebben; want het keizerlijke jacht is, na uitgestoomd te zijn, reeds des avonds teruggekeerd. 17 dezer zouden de gekroonde hoofden van Duitsch- land en Rusland elkander in de Finsche wateren ontmoeten. Daarna gaat de Czaar, van wien wij moeite hebben te gelooven dat hij voor zijn pleizier uit is, naar Stockholm, en verder ook naar Engeland en Frank rijk. Vast staat het, dat hij althans in Engeland niet aan wal komt. Op 't water is hij veiliger en dan, de jongste onthullingen van Kropotkin (zie ons jongste overzicht) hebben in het Vereenigd Koninkrijk ongetwij feld de weinig vriendschappelijke ge voelens voor den Czaar nog sterk ver minderd. Daarbij komt dat Kropotkin en andere uitgewekenen een aantal Russische onderwijzers en onderwij zeressen hadden uitgenoodigd om eens een bezoek aan Londen te bren gen, maar onder zware straffen werd hun verboden, aan de uitnoodiging gehoor te geven. De Engeischen stellen waarschijn lijk heel wat meer belang in de ma noeuvres met 144 oorlogsschepen, Za terdag jl. te Spithead gehouden ter eere van de leden der Britsche en kolo niale journalisten-conferentie. Treurig spel van het noodlotOngeveer te gelijkertijd verloor de Russische oor logsvloot twee schepenhet eene tengevolge van een onhandige ma noeuvre. Ook stelt men in Engeland vrij wat meer belang in den Zuidpoolvaarder Shackleton, die anderhalf jaar weg is geweest en van wien men zich herinneren zal, dat hij er met zijne expeditie bijna in slaagde, de Zuidpool te bereiken. 28 dezer denkt de koene reiziger in Albert Hall te Londen voor 't koninklijk aardijkskundig ge nootschap op te treden. Niet zonder genoegen heeft men ook in Engeland de tijding vernomen dat, tegen veler verwachting, de ko lonie Natal zich ook bij den kolo nialen Statenbond van Zuid-Afrika heeft aangesloten. De volksstemming wees een verpletterende meerderheid voor de aansluiting bij de Unie aan. Het staat thans aan de Britsche re geering om de kroon op het groote werk te zetten. Het is zeer waarschijnlijk dat de mogendheden hunne troepen nog niet van Kreta zullen wegnemen, al mocht ook de gestelde termijn verstreken zijn. Zij zullen daardoor zeker ver standig handelen, maar de quaestie -o—o- 16.) m 10,45 .pril tot Alles bleef stilmen hoorde slechts het zuchten va den graaf en het snikken der arme, ongelukkige Hil- degard. Schrei je Schrei je om mij riep Paul de knieën van zijne vrouw omvattende. Je tranen branden mij op het hart en toch schenken ze mij een troostje laat me nog niet ge heel los, je acht me nog niet verlo ren, je wilt me niet verstooten, ach, laat mij nog een weinig hoop, zeg me een enkel woord van troost! Ik heb je eenmaal innig liefge had, fluisterde Hildegard nauwelijks verstaanbaar, terwijl zij de hand op zijn donker golvend haar legde, maar je hebt mij bedrogen, voegde zij er snikkend bij. Ik bezweer het je, Hildegard, Breek mef de sleurdrink in plaats uan koffie, BHHsaauHSSHaBHn uéei goedkooper, üéei gezonder, g altijd goed. (Adv.) is daarmee niet uit. Men meent dat Turkije, om zich in het schijnbezit van Kreta te handhaven voor geen oorlog zal terugdeinzen. Over Griekenland hebben de Tur ken zich overigens in geen enkel opzicht te beklagen, maar op Kreta zelf is men niet kalm. De gewapende militie toont zich zeer strijdlustig en voorziet zich van krijgsbehoeften. De mogendheden kunnen niet veel an ders dan tot gematigheid aansporen, maar 't is best te begrijpen dat de Kretenzers niet gaarne zullen zien, dat hun sedert zoovele jaren gekoes terde hoop nu weer verijdeld wordt. Nog hoopt men dat de Turken zuilen aarzelen om 't tot een oorlog met Griekenland te laten komen, we gens de gelijktijdige moeilijkheden met Albanië. Zooals men weet ge noten de Albaneesche bergstammen onder het vroegere bewind eene schier onbeperkte vrijheidmaar de tegenwoordige regeering wenscht dat Albanië eene gewone en op de ge wone wijze bestuurde Rijksprovincie zijzeker een zeer billijke eisch, doch waarvan dat bergvolk niets weten wii. Nadat afgifte van wapenen, door de Turksche regeering geëischt, geweigerd was, is eene expeditie begonnen, zijn door dezen eenige dorpen genomen en enkele verster kingen plat geschoten. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze beweging nog veel bloed zal kosten. In Perzië zijn nieuwe onlusten uit gebroken ditmaal in de stad Mesjev. Dit is een groote stad, van 70 of 80 duizend zielen, doch waarvan wij totnogtoe weinig vernamen. Het is de hoofdplaats der provincie Chorasan en een plaats van bedevaarten. Men wil dat er nu volkomen anarchie heerscht en de Europeanen gevaar loopen. Van de oorzaken verneemt dat ik niemand anders liefheb dan jou riep hij. Ik was verblind ik weet het zelf niet, hoe ik zoo dwaas heb kunnen zijn maar je drijft me tot wanhoop, als je me loslaat. Och, wees voor mij de goede enge), die mij weer in het.rechte spoor brengt. Kon ik maar vertrouwen in je stellen, klaagde Hildegard op roeren den toon maar het is, alsof je de zelfde Paul niet meer bent op wien ik vertrouwde als op mij zelf. Tracht nog een enkele maal vertrouwen in mij te stellen, smeekte hij vleiend. Je zult er geen berouw van hebben. Het kostte de arme jonge vrouw een zwaren strijd in haar gemoed, maar eindelijk sprak zij Beloof mij dan bij alles, wat je heilig is, Paul, dat je nooit gra vin Bradsky zult wederzien, nooit eenige vriendschapsbetrekking met haar zult onderhouden, en dat je vandaag nog met mij Warschau ver laat. Ik wil alles beloven wat je verlangt en wat ik zelf als mijn ge luk en als mijn hei!ig°n plicht be schouw, verzekerde de graaf. En men tot dusver weinig en het is dus onzeker of ook deze nieuwe ramp met de constitutioneele beweging in verband staat. In de Duitsche belasting-quaestie is weinig nieuws. Toch dienen wij onze lezers op de hoogte te houden van het weinige dat er is immers binnenkort zai de Rijkskanselier in den Rijksdag het standpunt moeten uiteen zetten, dat de regeering in het brandende vraagstuk inneemt. Intus- schen onderhandelt hij met de ge volmachtigden van den Bondsraad, die te Berlijn zijn aangekomen. Fei telijk is het eene vergadering van de ministers van financiën van alle bondsstaten. Bankiers, kooplieden en industri- eelen uit alle oorden des Rijks zullen Zaterdag ook te Berlijn vergaderen, om daar een indrukwekkend protest te doen hooren tegen de belasting voorstellen der clericalen en conser vatieven inzonderheid tegen de voor gestelde belastingen op beursfondsen, tabak, lucifers, steenkolen, reuk werk enz. Onder de nieuwstijdingen der jong ste dagen bevindt zich ook weer iets, dat betrekking heeft op het zoo genaamde Hemelsche rijk. De Chi- neezen moeten met tal van zaken re kening houden en daaronder ook met den naijver tusschen de Europeesche mogendheden. Drie bankiers-groepen, een Engelsche, een Fransche en een Duitsche, hebben heel lang met de Chineesche regeering onderhandeld over het plan tol aanleg van spoor wegen in twee provinciën. De Fran sche en Engelsche belanghebbenden verdachten er de Duitsche van, dat deze hen wilden verdringen om voor zich alleen de concessie van alle lij nen te verkrijgen. Gelukkig is men het thans eens geworden. Men heeft er een soort van akkoord van ge maakt en iedere natie krijgt, om het zoo eens uit te drukken, een deel van den buit. China kan daardoor binnen korten tijd weer een eindje nader tot de beschaving komen. De Fransch-Italiaansche verbroe deringsfeesten worden ijverig voort gezet. Thans neemt ook Rome er met geestdrift deel aanmet nog meer geestdrift naar het schijnt, dan in het voormalige Lombardije. Ook Milaan doet nog dapper mee maar nu wordt het toch tijd om zich den beker der vreugde van de lippen te zetten en aan ernstige zaken te denken. Te Rome had men aan het Oos- tenrijksche ambassade-gebouw alles gesloten en had men heel wat troepen en politiemacht moeten posteeren mag ik dan hopen, dat je mettertijd mijn dwaze verblinding wilt verge ten Blijft er voor mij dan nog een kans, dat mijn teeder bemind vrouw tje niet voor mij verloren is voegde hij er smeekend bij. Hildegard liet haar hoofdje tegen zijn schouder rusten en weende in stilte. Terwijl graaf Orlowsky met zijn vrouw nu een tamelijk rustigen, ge lukkigen tijd beleeft, slaan we een blik in het huis der familie Romer te Hamburg. Gedurende de wintermaanden had Eduard dikwijls gesukkeld met zijn gezondheid, doch zijn studie had hij slechts zelden laten rusten. Hij er, zijn vriend Brinken zouden weldra hun eindexamen aan het gymnasium doen. De senator had met zijn zoon reeds lang een plan ontworpen voor een reis naar het Oosten. Het lag in hunne bedoeling over Weenen en Triëst naar de Levant te gaan. In stilte hoopte Eduard, dat Karei Brin ken hem en zijn vader op de reis zou vergezellen hij wilde zijn vader verzoeken het reisgeld voor Karei te betalen en mevrouw Brinken wilde om ongewenschte manifestatiën te voorkomen. Men kan bezwaarlijk aannemen dat Oostenrijk met die feestvreugde van harte instemt en daarom zou het ver standig wezen, zich nu een weinig te matigen. 'bTnnenlandT De Rijksmiddelen. Mei 1909 heeft ongeveer dezelfde resultaten voor 's rijks schatkist op geleverd als Mei van het vorig jaar. Het overzicht van de opbrengst der middelen in de „Staatsct." van gis teravond geeft een totaal van f 14,818,846.05°, tegen f 14,833,956.44° in Mei 1908. dus slechts f 15,110.39 minder. Toch kan, bij een vergelijking van genoemde twee maanden, op een stij ging bij de meeste middelen gewezen worden, daar de betrekkelijk ongun stige uitkomst van de afgeloopen maand voor het grootste deel is ver oorzaakt door een toevallig mindere opbrengst van den suikeraccijns, welke bijna 31a ton iager was dan verleden jaar. Deze geringer ontvangst werd slechts gedeeltelijk .«gedekt door een hooger bedrag van ruim 2 ton, dat van de domeinen werd ontvangen. De verschillende rubrieken nagaan de, blijkt, dat dit jaar meer oplever den de personeele belasting f51,000, de invoerrechten f 77,000, de zout- accijns f6000, die op bier en azijnen f 3000, en die op het geslacht f 29,000, de belasting op gouden en zilveren werken f1000, de zegelrechten f76,000, de registratierechten f 37,000, de hy- poiheekrechten f2000, de successie rechten f21,000, de domeinen f218,000, de posterijen f 20,000, de rijkstele graaf f33,000 en de loodsgelden f 20,000. in Mei 1909 werd minder ont vangen dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar uit de grond belasting f 65,000, de bedrijfsbelasting f 159.000, de vermogensbelasting f 25,000, den suikeraccijns f 348,000 en den wijnaccijns f9000, terwijl het gedistilleerd, de staatsloterij en de jacht- en vischacten geen noe menswaardige verschillen met het vo rig jaar aantoonen. De cijfers var. de eerste vijf maan den van 1909 stellende naast die over gelijk tijdperk van 1908 blijkt, dat meer opbrachten de personeele be lasting f 1000, de bedrijfsbelasting f 86,000, het recht op de mijnen f 7500, de rechten op den invoer f 289,000, de suikeraccijns f92,000, de accijns op het geslacht f 14,000, de gouden en zilveren werken f 18,000, de zegel rechten f 437,000, de registratierech ten f 153,000, de hypotheekrechten f 19,000, de domeinen f237,000, de hij bestormen met verzoeken om hare toestemming tot deze reis. Voorloopig sprak hij echter niet over zijn plannenzelfs tegenover Karei bewaarde hij hierover het stilzwij gen. Zoo brak de gewichtige dag van het examen aan. Eduard was stil en ernstig, Karei welgemoed en vol ver trouwen, toen zij samen dien mor gen naar het gymnasium stapten. Na eenige uren van bange ver wachting, die zoowel de senator als mevrouw Brinken eindeloos lang schenen, kwamen de jongelui weer thuis. Beiden hadden het examen met gunstigen uitslag doorstaan. Men had plannen gemaakt om den avond gezellig ten huize van den senator door te brengen, doch in den loop van den dag ontving de heer Römer twee brieven, die als droppels alsem in den beker der vreugde vielen. De eene brief was van graaf Or~ iowsky, de andere was van een on bekende hand en niet onderteekend. De naamlooze brief luidde „Hooggeachte Heer Senator 1 Een onbekende, die nauwkeurig posterijen f91,000, de rijkstelegraaf f204,000, de staatsloterij f 1000 en de loodsgelden f14,000. Minder werd in,dat tijdperk ont vangen uit de grondbelasting f102,000, de vermogensbelasting f 63,000, den wijnaccijns f8000, dien op het gedis tilleerd f272,000, dien op het zout f7000 en dien op bier en azijnen f 18,000 en de successierechten f 154,000. De geheele opbrengst is tot nu toe f 61,750,784,69°, tegen f60,713,417.915 in de eerste vijf maanden van 1908, zoodat de toeneming f 1,037,366.78 bedraagt. („N. Ct.") Herstemmingsadviezen. In de „Standaard" deelt het Cen traal Comité mede dat in de j.l. Maan dag gehouden vergadering werd be sloten de kiesvereenigingen op te roepen, om in alle districten, waar een anti-revolutionair, een roomsch katholiek of een christelijk-historisch candidaat, met inbegrip van Den Hei der, op 23 Juni e.k. in herstemming komt met nog grooter krachtsinspan ning dan op 11 Juni 1.1. diens ver kiezing te helpen bevorderen doch daarentegen in de zes districten, waarin twee candidaten der linksche groepen tegenover elkander staan,zich van alle steun aan deze te onthouden. Het Centraal Comité gevoelt zeer wel, dat de besturen der kiesvereeni gingen niet alle kiezers van onze partij in hun macht hebben, maar dringt er daarom te meer op aan, dat de besturen der kiesvereenigingen op geenerlei wijze een der beide candidaten in deze zes districten zullen steunen. De „Nederi." adviseeert, in alle districten, waar het gaat tuschen libe raal en socialist, den liberaal krachtig te steunen. Middenstands-tentoonstelling. Gisteren is te Amsterdam de Mid denstands-tentoonstelling, reeds bijna 2 jaren in wording, op plechtige wijze geopend, in tegenwoordigheid van vele genoodigden, onder wie werden opgemerktde minister van binnenl. zaken mr. Th. Heemskerk, mr. Ever wijn, die minister Talma vertegen woordigde, de burgemeester van Am sterdam mr, W. F. van Leeuwen, eere-leden en vele leden der ver schillende subcomités, voorts expo santen, velen met hun dames. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van het uitvoerend comité der tent. en van den Middenstandsbond, hield de openingsrede waarin hij allen het welkom toeroepende, een kort over zicht gaf van de tegenwoordige Mid denstands-organisatie, waaraan deze expositie haar aanzijn had te danken. Spreker besloot met er op te wijzen, dat deze tentoonstelling zonder re is ingelicht, waarschuwt u voor uw schoonzoon, graaf Paul Orlowsky Hij is lichtzinnig en niet oprecht zijn landgoederen zijn zwaar belast met hypotheekschulden, de financi- eele omstandigheden staan slecht. In het spelen om aanzienlijke som men zoekt hij zijn geluk, doch daar door geraakt hij voortdurend dieper in schulden. Hij misleidt zijne vrouw, maar zij is blind voor zijne gebreken. Wees dus gewaarschuwd Deze brief, die op den omslag den poststempel „Warschau" droeg, gaf den heer Römer veel te denken. Over het algemeen hechtte hij wei nig waarde aan naamiooze brieven, doch de mededeelingen van dezeti onbekenden schrijver stemden he laas maar al te zeer overeen met de vrees, die de senator reeds lang omtrent zijn schoonzoon koesterde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1