Draagt Piouvier's Schoenwerk. Woensdag 16 Juni, Gemeentebestuur Feuilleton. No. 138 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij weKelijKsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING* SCHE COURANT" koste loos tot 1 Juli. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden die daarbij belang kunnen hebben dat op 23 en zoo noodig op 24Juni eene schietoefening zal gehouden worden van het fort „Harssensop 24 en zoo noodig op 25 Juni van het fort Hoek van Holland op 16 en zoo noodig op 17 Juni van het fort Ijmuiden dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te be komen ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des v.m. 9 tot des n.m. 4 uur. Vlissingen, 15 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Herstemmingsadvies. Het hoofdbestuur van den vrijzin- nig-democratischen bond heeft een „advies aan zijn partijgenooten" ge publiceerd, waarin allereerst wordt gezegd De uitslag der eerste stemming is voor ons in meer dan één opzicht een teleurstelling geweest, maar daar tegenover staan gelukkig ook licht punten. De verliezen die wij op 11 Juni leden, moeten voor ons een spoor slag te meer zijn om alle krachten in te spannen voor het behoud der zetels. Daarom wordt opgewekt om bij de herstemming de eigen candidaten krachtig te steunen. Daar waar voorstanders van alge meen kiesrecht in herstemming komen met candidaten der rechterzijde is de houding, door onze geestverwanten aan te nemen, even gemakkelijk te bepalen. In alle districten waar de strijd er aldus voorstaat, is het plicht der onzen, hun steun te verleenen aan dengene die op dit voor ons overheerschende punt in beginsel hetzelfde wil als wij. Uit dien hoofde wordt aangespoord de verkiezing te bevorderen van de unie-liberalen en sociaal-democraten, die met candidaten der rechterzijde in herstemming komen. Waar vrije liberalen staan tegenover kerkelijke candidaten, wordt de keuze moeilijker, maar toch moet ook daar de balans overslaan ten gunste der vrije liberalen, niet alleen omdat zij 15.) Zij liep in die richting en ging hem voorbij, doch zij had nog pas weinige schreden gedaan ot zij hoor de voetstappen achter zich en de bijna gefluisterde vraag Schoone Rezia, waarom ont vlucht ge mij Zij keek niet om, maar sloop vlug een kleine zijkamer binnen, waar zij met kloppend hart op een sofa plaats nam. Hoe stormachtig klopte het in haar hoofd, zij vreesde bijna, dat zij haar rol niet ten einde zou kunnen spelen, doch zij was reeds te ver gegaan, nu wilde zij ook alles hooren, alles weten Zij besloot Fransch te sprekenzij wist, dat Suska ook dikwijls die taal bezigde. Oraaf Orlowsky trad binnen, sloot de zware damasten portière achter zij het ook min of meer gedwon gen een toenaderende houding hebben aangenomen tegeno\er het algemeen kiesrecht, maar vooral ook omdat zij èn in den strijd op geeste lijk, met name op onderwijsgebied, die ons opnieuw te wachten staat, èn bij het vraagstuk der handelspolitiek zonder twijfel schouder aan schouder met ons zullen strijden. Daarom worden aanbevolen de vrije-liberalen, die in herstemming komen, uitgenomen die in het district Assen, waar tusschen een vrijzinnig- democraat en een vrij-Iiberaal her stemd moet worden. Het moeilijkst wordt voor ons de keus in die districten waar twee voor standers van algemeen kiesrecht be- hoorende tot Liberale Unie of tot de sociaal-democraten, staan. De houding van de liberale kies- vereeniging in het district Assen, aan gesloten bij de L. U., welke vereeni- ging de candidatuur-Treub heftig had bestreden, doet ons echter eenigszins aarzelen te meer daar door die hou ding bedektelijk steun werd verleend aan den liberalen candidaat, die uit drukkelijk verklaarde geen voorstan der te zijn van algemeen kiesrecht en uit dien hoofde ook grondwets herziening niet urgent te achten. Wij zijn echter overtuigd dat het hoofdbestuur bereid zal zijn de can didatuur-Treub openlijk te bevorderen met alle middelen waarover het be schikt. In die overtuiging worden ten slotte aanbevolen de Unie-liberalen, die met sociaal-democraten in herstemming komen. De commissie van advies van den Bond van Vrije-Liberalen, gelet op de politiekeconstellatie van het oogen- blik, heeft besloten den leden van dien Bond te adviseeren in die di stricten, waarin geen vrij-liberalen in herstemming komen, hun stem uit te brengen op Unie-liberalen of vrijzin nig-democraten. Voor de herstemmingen waarin geen candidaten van deze partijen betrok ken zijn onthoudt de commissie zich van het aangeven van een algemeene gedragslijn. Het bestuur van den Aigemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen heeft besloten aan de aangesloten kiesvereenigingen te adviseeren, bij de komende herstemmingen voor de Tweede Kamer geen enkelen socialist te stemmen, ten aanzien der liberale candidaten de kiezers vrij te laten en de christelijke candidaten ten sterkste te steunen. In een hoofdartikel in „Het Volk" geeft mr. Troelstra te kennen, dat de zich en kwam vrijmoedig naast Rezia op de sofa zitten. Waarom ontvlucht je me toch, Rezia Je weet hoe gaarne ik in je nabijheid vertoef Je moest liever in de nabijheid van de Sneeuwkoningin vertoeven dat zou beter zijn. Waarom zeg je dat nu Suska Je schijnt wel onvriendelijk tegen mij te willen zijn. Ik zeg het omdat het zoo is. Dan zal ik gaan, maar de ge legenheid is te schoon, eerst zal ik een enkel kusje rooven, zeide hij en nadat hij zijn eigen masker had afgelegd, trok hij met over moedige hand ook het hare af. Hevig ontsteld tuimelde hij terug, hij zag het doodsbleeke gelaat van zijn vrouw voor zich. Hildegardstamelde hij ver schrikt en hij knielde voor haar ne der. O, veroordeel mij nietO, wat een afschuwelijke vergissingjam merde de graaf, terwijl hij het gelaat in de plooien van haar kleed verborg. Sta op, mijnheerHet kome diespel is ten einde. Wees zoo goed, socialistische kiezers, die in de 5 dis tricten, waar de vrij-liberalen in her stemming komen, den doorslag geven, geen enkele reden hebben voor deze tegenstanders van democratie en so ciale hervorming naar de stembus te gaan. In aansluiting hiermede deelt de Rotterdamsche correspondent van „Het Volk" mede, dat de sociaal-de mocraten in IV den heer Plate bij de herstemming niet zullen steunen. De correspondent vreest, dat de heer Plate zai vallen. Dankbetuiging. De voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's-Graven- hage ontving Zaterdagnamiddag van H. M. de Koningin het volgende te legram „Ik betuig den Kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage mijn meest hartelijken dank voor het fraaie kerkboek, op dezen gedenkwaardigen dag aan onze dochter geschonken. Ik geef U de verzekering, dat zij dit geschenk, haar aangeboden door den Kerker- raad der Gemeente, waartoe zij het voorrecht heeft te behooren, steeds in hooge eere zal houden." Middenstandstentoonstelling. Hedenmiddag werd in de schouw burgzaal van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam de Middenstands tentoonstelling geopend. Het woord werd hierbij gevoerd door den mi nister van binnenlandsche zaken, den heer mr. Th. Heemskerk en den voorzitter van het uitvoerend comité den heer J. S. Meuwsen. Het kapitalisme ter redding der sociaal-democratie. Het is een vreemd geval, maar toch staat 't er, en wel in „het Volk" zelf. De sociaal-democratie kan slechts gered worden door het smadelijk kapitaal. In een advertentie van „het Volk" staat namelijk te lezen „Reddeloos verloren" zijn wij, indien niet on middellijk Geld en nog eens Geld in voldoende mate binnenkomt." Zoo ziet men, dat zelfs bij de so ciaal-democratie het geld en nog eens het geld alles doen moet. („Ms'o.") Wedstrijden in marcheeren. In de eerste dagen van September zullen wedstrijden in het Marchee ren plaats hebben in verschillende gedeelten van ons land. De Bond voor Lichamelijke Op- mij naar mijn rijtuig te geleiden, zeide Hildegard op koeien toon. Willoos volgde hij haar bevelals verstomd zaten zij naast elkaar in het rijtuig. Thuisgekomen snelde Hilde gard naar haar kamer. De graaf wilde daar ook binnen treden, doch zonder hem een woord waardig te keuren, maakte zij een afwerend gebaar en sloot de deur voor zijn neus dicht. Beiden brachten een zeer pijnlij ken nacht door. Hildegard was naar lichaam en geest uitgeput, zij had geen kracht om geregeld te denkenmet bran dende oogen lag zij te woelen en rond te zien zonder de haar omrin gende voorwerpen te herkennen. Graaf Orlowsky ging geheel niet te bedhij was in een leunstoel ge zonken en dacht na over zijn moei lijken toestand. Ontkennen kon hij nietHildegard had met eigen ooren de woorden gehoord, die voor Sus ka bestemd waren Ja, de toestand was zeer ongun stig voor hem, het was om wan hopig te worden. En toch het mocht kosten wat het wilde, hij flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. voeding heeft de deelneming aan deze wedstrijden ook opengesteld voor militairen, onder voorbehoud, dat een belangrijk percentage behoort tot de miliciens der jongste lichting. Er zal vier dagen gemarcheerd moeten worden terwijl de af te leggen afstand 140 K.M. bedraagt, dus 35 K.M. per dag. De tenue voor de militairen is a. veldtenue zonder ijzerwerk in de tas- schen en zonder ranselb. veldtenue met model bepakkiing van ransel en patroontasschen. De burgers, die aan dezen wed strijd deelnemen, mogen zich kleeden naar verkiezing. Elk deelnemer, die den afstand volgens de voorschriften aflegt, ontvangt een bronzen medaille of bronzen kruis. Tuinbouw. Kalksalpeter. Aan verschillende land- en tuin- bouwvereenigingen werd dezer dagen een brochure toegezonden, handelende over de nieuwe, aan de meeste land en tuinbouwers nog onbekende mest stof kalksalpeter. De naam geeft reeds te kennen, dat we hier te doen heb ben met een fabrikaat, hetwelk stik stof bevat in denzelfden vorm als het Chilisalpeter en daarom met deze meststof, wat de uitwerking aangaat, op één lijn kan worden gesteld. (Stikstofkalk en kalkstikstof, ook twee nieuwe meststoffen, bevatten de stik stof niet in direct opneembaren vorm.) Het is niet alleen een triumf der wetenschap, maar ook voor land- en tuinbouw een zaak van de hoogste beteekenis, dat de belangrijkste en duurste der planten-voedingstoffen voortaan kan worden verkregen uit de onuitputtelijke bronde damp kringslucht. Dit is een schoone be lofte voor de toekomst. Met belang stelling zullen daarom zeker onze lezers het volgende lezen. In de lucht boven een Hectare land zit, gerekend naar de tegenwoordige prijzen van Chilisalpeter, voor een waarde van ongeveer 40 millioen gulden (f40,000,000) aan stikstof. Het is dus geen wonder, dat bij de groote behoefte, die er voor stikstof- mest bestaat, zich velen in de laatste jaren hebben beziggehouden met de beantwoording der vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de luchtstikstof te benutten voor de plantenvoeding. Die vraag is nu beantwoord in be vestigenden zin. Het is gelukt, de luchtstikstof te binden in een vorm waarin ze tot plantenvoedsel kan die nen en wel in een verbinding van moest met zijn vrouw tot verzoening zien te komen. Wat zou er van hem worden als Hildegard zich van hem losmaakte, ja misschien echtscheiding aanvroeg Dan was hij geruïneerd, want hij had weer ongelukkig ge speeld, bovendien tijdens het ver blijf te Warschau veel geld verbruikt, en den lsten April a.s. moest hij aan den geldschieter Broskowitsch een wissel van een aanmerkelijk be drag voldoen. Alleen de senator Römer kon hem redden Onder voorwendsel van groote verbeteringen aan de landerijen en aanbouw van schuren, wilde hij zijn schoonpapa verzoeken hem geld te leenennu mocht Hildegard dus in geen geval aan haar vader schrijven, voordat hij alle middelen had be proefd om zijn vrouw tot vergiffenis te bewegen. Den volgenden morgen schelde Hildegard hare kamenier, die weldra verscheen. - Wij vertrekken dezen middag naar Mislowice, sprak de gravin. Zorg er voor, dat alles wordt inge pakt en breng mij nu theeik ge voel me niet recht wel na zoo'n kalk met salpeterzuur, volgens de methode van de heeren Birkeland en Eyde. Kalksalpeter, dat onder de bena ming van Norge-salpeter in den handel komt, wordt bereid in de fabriek te Notodden in Noorwegen. De oxydatie der luchtstikstof wordt daar verkre gen door middel van;den electrischen boog in kunstig ingerichte ovens. Het verkregen stikstofoxyde wordt ver volgens veranderd in salpeterzuur en daarna door verbinding met kalk in kalknitraat of kalksalpeter (Calcium- Nitraat) met ongeveer 13 pet. stikstof. Het salpeterzuur is dus hierin gebon den aan kalk en is in dien vorm, evenals Chilisalpeter, direct opneem baar. Uit talrijke proefnemingen is ge bleken, dat Noige-salpeter minstens even goed werkt ais Chilisalpeter. Zelfs heeft het eenige voordeelen boven Chili. Dit laatste bevat n.I. dikwijls een schadelijke stof, Perch- loraat genaamd, en dat heeft men in het Norge-salpeter niet te vreezen Bovendien bevat Norge-salpeter nog vrij wat kalk en dat is ook een plan tenvoedsel. Chilisalpeter is een na tuurproduct en moet gebruikt worden, zooals het gedolven wordt, terwijl Norge-salpeter een fabrikaat is en men bijgevolg zooveel mogelijk voor deelen vereenigd heeft. Norge-salpeter is eenigszins hy- groskopisch, d. w. z. vochtaantrek- kend. Vooropgesteld, dat het juist behandeld wordt, beteekent dit even eens een voordeel boven Chilisalpe ter, aangezien Norge-salpeter, in de open lucht liggend, zich volkomen oplost door aantrekken van water damp uit den grond zoowel ais uit de lucht. Chilisalpeter bezit deze eigenschap pen in mindere mate en heeft, om zich volkomen op te lossen, regen noodig. Bij aanhoudende droogte bezit dus Norgesalpeter een zeer te waardeeren voordeel, want dan heeft het de gewone snelle uitwerking, terwijl Chili onder deze omstandig heden de uitroei verbrandt. Voordat Norge-salpeter in den han del wordt gebracht, wordt het ge smolten, geborreld en dan in vaten verpakt, welke van binnen met pa pier zijn bepiakt. Met bewaren moet men de natuurlijke voorzorgsmaatre gelen in acht nemen, d. w. z. het moet goed droog worden bewaard en de vaten mogen vóór het uitstrooi en niet worden geopend. Hef uit strooien gaat, trots de hygroskopische eigenschappen, even gemakkelijk als va Chili-salpeter. Het makkelijkst is het uitstrooien op droge dagen. Vochtig of regenachtig weder ver oorzaken natuurlijk, evenals bij chili salpeter, het kleverig worden. De vaten mogen pas op het veld worden drukken nacht. Hildegard was gekleed in een morgenjapon en zag er zoo bleek uit, dat de kamenier haar bezorgd aankeek. Daar werd opeens geklopt. Louise opende vlug de deur en ont ving een briefje uit de handen van den huisknecht, dat zij aan hare meesteres overgaf. Hildegard las den inhoud en zeide daarop schijnbaar kalm Ik Iaat mijnheer de graaf ver zoeken hier te komen. Met gebogen hoofd trad graaf Paul de kamer zijner vrouw binnen. Zij zeide niets en daarom begon hij aarzelend Als berouwhebbend zondaar verschijn ik hier, Hildegard 1 Als het je mogelijk is, schenkt mij dan ver giffenis laat je hart nog éénmaal ten gunste van mij spreken. Geloof mij, ik weet, dat ik verkeerd heb ge daan. Hij was voor haar neergeknield en verborg het gelaat in de handen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1