Draagt Plouvier's Schoenwerk. Maandag 14 Juni. No. 136 47e Jaargang. 1909. gij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Het wetsontwerp tot regeling der banken van leening en zijne geschiedenis. Feuileton. B1NNENLAND. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal beregend, Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. 11. "(Slot.) De voorgestelde regeling der ban ken van leening begrijpt alle inrich tingen daaronder, waar men er zijne gewoonte van maakt om roerende goe deren in ontvangst te nemen tegen afgifte van geld en het weder afgeven van die zaken tegen ontvangst van geld of andere roerende zaken aan houders van de bij de ontvangst af gegeven stukken of andere voorwer pen. Door deze bepaling hoopt men te bewerken dat er in het geheel geene beleenbanken meer onder ver momde namen zullen voorkomen. Elke inrichting is dus eene bank, waar zij, die er hun goed brengen, de kans behouden om de zaak terug te bekomen, hetgeen natuurlijk ook in eene gewone opkooperszaak kan voorkomen. Dat het bankiersbedrijf en soortge lijke bedrijven van de toepassing der wet zijn uitgezonderd, spreekt eenigs- zins van zelf. Inrichtingen waar uit sluitend geld op edele metalen wordt geleend, vallen er evenmin onder. Wat nu de gemeentelijke banken van leening betreft, is het de bedoeling om eenerzijds de besturen zooveel mogelijk vrijheid van beweging te latenanderzijds om de bestaande bepalingen van het nu nog geldende Koninklijk besluit aan te vullen en te verbeteren. Het bedoelde besluit bepaalde den termijn, binnen welken het overschot van de verkoopsom, ingeval de pan den verkocht worden, kan worden opgevorderd, op twintig maanden. In het belang van het beheer der bank zal de termijn tot twaalf maanden worden verkort. Een geheel nieuwe bepaling neemt het euvel weg, dat het beleenen van goederen door ouders meermalen aan kinderen wordt opgedragen, hetzij uit gemakzucht, hetzij uit schroom. Maar op die wijze worden de kinderen met den gang naar de bank van leening vertrouwd en daarom wordt voorge steld om een leeftijdsgrens van zestien jaar te stellen. Maar het behoeft wel geen betoog, dat de eigenlijke hoofdstrekking der wet is, te waken tegen de misbruiken der pandhuizen, welke onder een schuilnaam worden gedreven. Zijn dat inrichtingen, die een gunstige uitzondering maken op den regel dat het publiek in dergelijke instellingen wordt uitgezogen, welnu, dan zal de wet aan deze banken ten goede komen. Zij hebben de naleving ervan niet te vreezen en zullen hoogstwaar- 0—0 13.) En toch kon zij er niet toe beslui ten haar toestand in de brieven aan haar vader of aan tante Brinken be kend te maken. Zij schaamde zich over haar echtgenoot en koesterde misschien nog de stille hoop, hem eenmaal door liefde en geduld we der voor zich te winnen. En hoe zag het er uit in het ge moed van Paul Oriowsky Door den dagelijkschen omgang met gravin Bradsky was zijne -vriendschap voor haar zeer groot geworden, Twee jaar geleden had hij haar te War schau leeren kennen, waar de arme wees bij hare tante Paninska in woonde. De schoonheid der jonge gravin Mirolawska trok vele heeren naar de salons der oude prinses. Suska werd door allen bewonderd schijnüjk de concurrentie sterk zien verminderen. Zonder toelating van burgemeester en wethouders zullen particuliere banken voortaan niet mogelijk zijn en deze zijn bepaald verplicht om de toelating in sommige gevallen te wei geren en inzonderheid wanneer mis bruiken ten nadeele van de beleeners te duchten zijn. Het ontwerp heeft in sommige op zichten overeenkomst met de Drank wet. De toelating geldt voor bepaalde localiteiten en geeft alleen bevoegd heid aan den bankhouder of zijn schriftelijk gemachtigde. Het woord „pandhuis" moet duidelijk zichtbaar op een wit bord zijn aangebracht. Verder zijn een aantal bepalingen, die voor de gemeentelijke banken in de wet geschreven zijn, ook op de par ticuliere toepasselijk verklaard. Ook hier is openbare verkoop van de niet ingeloste panden voorgeschreven, na openbare aankondiging en bezich tiging voor een ieder. Nog twaalf maanden na dien verkoop behoudt de rechthebbende 'de bevoegdheid om op te vorderen hetgeen de opbrengst van het verkochte pand meer bedraagt dan de beleensom met de renten. Op Zon dagen of algemeen erkende christe lijke feestdagen worden panden niet aangenomen of afgegeven en wordt ook geen geld verstrekt of in ont vangst genomen. Ook hier worden panden of gelden niet aangenomen van kinderen die den leeltijd van zestien jaar niet hebben bereikt en van personen die in staat van dron kenschap verkeeren en het behoeft wel geen betoog, dat de overtreding van al dergelijke bepalingen door den strafrechter kan worden vervolgd. Ook op ander gebied ontbreekt het niet aan zorg voor de publieke be langen, welke op dit gebied tot dus ver schromelijk werden verwaarloosd. Zóó ontmoeten wij b. v. de bepa ling, dat wanneer in eene gemeente eene besmettelijke ziekte is uitgebro ken, kleederen en andere zaken, die besmet kunnen zijn, niet dan na ont smetting worden aangenomen. Maar de voornaamste grief tegen de stille pandjeshuizen is altijd wel deze geweest, dat zoovele hunner in stellingen waren van heling van ge stolen goed. Het werkt natuurlijk de misdaad in de hand, wanneer men eenigszins de zekerheid heeft dat ont vreemde voorwerpen gemakkelijk van de hand kunnen worden gezet. Het is hem, die den diefstal pieegt, niet om die voor hem gevaarlijke voor werpen te doen, maar wel om geld' en nu mag men veilig aannemen dat de pandhuishouder, die een vermoe- en geprezen. Onder al die hulde betuigingen bleef zij koel, totdat op zekeren dag graaf Paul Oriowsky in de salons van hare tante verscheen en dadelijk haar hart veroverde. Ook hij gevoelde genegenheid voor het schoone meisjezij bekenden elkaar hunne liefde en onderhielden briefwisseling. De ouders van graaf Paul waren toen reeds doodhij was eigenaar der familiebezittingen, doch deze waren bezwaard met een grooten schuldenlast. Verwend en veeleischend als hij was, had hij al wel honderdmaal bij zich zeiven ge zegd, dat een meisje zonder fortuin geen passende partij voor hem was. Hij had geen lust zich te bekrimpen integendeel hoopte hij door een rijk huwelijk zijn geldelijke omstandig heden te verbeteren. Hij wist wel, dat gravin Suska geen vermogen bezat, maar hij hoopte, dat de tante, prinses Paninska, vorstelijk voor hare nicht zou zorgen en zoo liet hij zich met kloppend hart op ze keren dag bij de oude dame aan melden. Hij bekende haar zijn liefde voor de jonge gravin en zeide, dat het den van de waarheid heeft, voor het voorwerp, dat natuurlijk nooit inge lost wordt, minder zal geven dan in andere omstandigheden het geval zou geweest zijnmaar wat nood Al wat er van komt is voor den dief winst en beide partijen maken dus goede zaken ook de pandhuishou der, want deze koopt stellig goedkoop in en zal zoo duur mogelijk ver- koopen. Aangifte van ontvreemde of ver loren zaken wordt dan ook in een af zonderlijk register ingeschreven en tot pand aangeboden,zaken die met duide lijke omschrijving als ontvreemde of verloren zijn aangegeven, worden aangehouden en daarvan wordt ter stond aan het hoofd der plaatselijke politie kennis gegeven. De pandhuishouder mag zijne kos ten niet anders berekenen dan in den vorm van rente. Feitelijk gebeurt dat anders en worden soms allerlei kosten onder verschillende benamingen in rekening gebracht. Zóó begrijpt de beleener niet hoe duur hem de zoo genaamde hulp te staan komtmaar wanneer hem b.v. ronduit gezegd wordt dat hij vijftig percent rente be taalt, dan zal de zaak hem wèi dui delijk zijn. Die rente in de wet te bepalen, was niet mogelijk, want veel hangt van de beleensom afmaar de woeker moet in ieder geval wor den tegengegaan en daarom zal het gemeentebestuur, dat op den' duur wel in staat zal wezen te beoordee- Ien of zekere grenzen voor de rente gesteld moeten worden, de bevoegd heid hebben om onder goedkeuring van Gedeputeerde Sia.cn een maxi mum van rente te bepalen. De gemeenteraad zal bovendien ook andere bevoegdheden hebben, b. v. om eischen aan de localiteiten te stellen, sluitingsuren te bepalen, enz. In het algemeen hebben wij van het ontwerp met genoegen kennis genomen. Wanneer men zich plaatst op het standpunt, dat bij den tegen- woordigen stand van hetcredietstelsel, dat nog geen geschikten vorm van crediet voor den minderen man be vat, de beleenbanken nog niet kunnen worden gemist, dan moeten er in ieder geval waarborgen zijn tegen woeker en bedrog en tegen de aan moediging tot misdrijf. In dit opzicht schijnt het ontwerp van wet ons ge slaagd toe en aan de totstandkoming er van kunnen wij dan ook niet twij felen. zijn liefste wensch was met zijn Suska voor het echtaltaar te treden. De prinses liet hem uitspreken en zei toen Uw aanzoek komt mij niet on verwacht, jonge vriend Het is mijne aandacht niet ontsnapt, dat gij ge negenheid voor mijne nicht hebt op gevat ik weet ook, dat dit gevoel wordt beantwoord. Niets staat dus aan eene verbintenis in den weg, zoodra ge in staat zijt uit eigen middelen mijne nicht een passende positie in de wereld te verschaffen. Graaf Paul keek verlegen naar den grond, terwijl de oude dame ver volgde Natuurlijk zal ik met genoegen aan mijne nicht, die ik als een doch ter liefheb, een rijken uitzet meege ven maar fortuin heeft zij van mij niet te wachten. Zoolang ik leef, trek ik een jaargeld uit de familie goederen, maar bij mijn dood komt alles aan de mannelijke erfgenamen. Dat viel graaf Oriowsky op het lijf als een koud stortbad de droo- men van liefde, geluk en rijkdom vervlogen op in rook. Het ge sprek met de oude prinses had ten De blijde gebeurtenis. H. M. de Koningin heeft op het adres van gelukwensching van de Tweede Kamei der Staten-Generaal het volgende geantwoord „Mijne Heeren Ik ben zeer gevoelig voor de ver zekering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van hare hartelijke deelneming in den zegen, welken God Ons geschonken heeft. Ontvangt, Mijne Heeren, Mijn op rechten dank voor Uwe diepgevoelde gelukwenschen bij de geboorte van onze Dochter. Ik koester den hart- grondigen wensch, dat, door de op voeding van ons Kind, Haar leven ten zegen moge strekken voor het Va derland." De uitslag der Kamerverkiezingen. Zoo bij geen der herstemmingen door de rechterzijde één district ge wonnen wordt, zal de kerkelijke coalitie toch in de nieuw verkozen Tweede Kamer een minimum meer derheid van tien stemmen hebben. Reeds zijn 54 kerkdijken verkozen terwijl er in één district, Ede, her stemming is tusschen den officiëelen coalitiecandidaat dr. Rudolph én den christelijk-historischen jhr. Schim- melpenninck. De rechterzijde beschikt dus minstens over 55 stemmen, ter wijl het hoogste stemmen-aantal dat de linkerzijde in het gunstige geval halen kan slechts 45 is. De rechterzijde heeft bij deze ver kiezingen niet één zetel verloren. En in zes districten zal zij den zetel van een lid der linkerzijde innemen. De Unie-liberalen dragen in deze zes het grootste aandeel, nl. drie. In Enkhuizen heeft de heer Goeman Borgesius den in 1905 gewonnen zetel weer moeten inruimen, in Gor- kum heeft de heer Pierson de gewon nen plaats niet kunnen behouden en in Kampen is het derde, het in 1905 door de Unie-liberalen veroverde district Kampen waarvoor de heer Reijne zitting had verloren gegaan. Van de overige door rechts ge wonnen districten behoorde één, Amsterdam VII, waar dr. Blooker door den heer Middelberg vervangen is, aan de vrij-liberalen, is één district, Amsterdam VIII, ontrouw geworden aan den vrijzinnig-demo craat Nolting, die plaats heeft moeten maken voor den a.-r. aannemer De Vlugt, terwijl in het derde district, Enschedé, in de plaats van den sociaal-democraat Van Kol de anti- revolutionnair Elhorst gekozen is. gevolge, dat graaf Paul reeds den volgenden dag Warschau verliet en schriftelijk afscheid van Suska nam. Hij schreef, dat een beschikking van het noodlot hen scheidde, dat hij het beminde meisje niet aan zich wilde ketenen, daar hij voortaan slechts in bekrompen omstandighe den, ja in ontbering zou moeten le ven. Suska lachte uit volle borst, ver brandde den brief en verloofde zich vier weken later met den ouden, schatrijken graaf Bradsky. Het bericht van deze verloving ontving graaf Oriowsky te Hamburg, waar hij toen eenigen tijd vertoefde. Kort daarna verloofde hij zich met de dochter van den rijken senator Rómer, en weldra voerde hij haar naar het echtaltaar. Hildegard vermoedde echter niets van de betrekking die er vroeger tusschen haar man en gravin Bradsky had bestaan maar zij leed zwaar, toen zij begon in te zien, dat Paul geheel in hare macht was. Zoo naderde de dag, dat het ge maskerd bal zou plaats vinden. Hil degard verkeerde in een koortsach- Alle zes de gewonnen districten zijn dus door de anti-revolution- nairen gewonnen. Immers in Enk huizen is de anti-revolutionnaire propagandist Oosterbaan gekozen, in Gorkum de heer Pollema, in Kampen graaf Van Lynden van Sandenburg. De overwinning is dus in het bij zonder een overwinning voor de anti- revolutionnaire partij en beteekent een versterking van het felste en minst gematigde deel der clericale coalitie, van de directe volgelingen van dr. Kuyper, zegt het „Hbld." De vrij-liberalen verloren behalve den éénen genoemden zetel nog twee andere, daar in Oostburg in stede van den afgetreden heer Hennequin de vrijzinnig-democraat Vorsterman van Oyen is gekozen, terwijl de heer Van Styrum is afgevallen in Haarlem, waar de vrijzinnig-democraat mr. Thiel met mr. Van Lennep (chr.-hist.) in herstemming komt. De unie-liberalen verloren behalve de drie reeds genoemde districten ook Amsterdam II, waar de heer Lely is afgevallen. Daar komt de sociaal-democraat Oudegeest in her stemming met den christelijk-histori schen heer Snoeck Henkemans. De vrijzinnig-democraten, die, zooals wij reeds mededeelden, in het district Haarlem kans hebben een zetel te winnen, verliezen be halve Amsterdam VIII ook Amster dam IX, waar mr. Van Deventer niet, de sociaal-democraat Vliegen wel in herstemming komt met den anti- revolutionnairen Haagschen advocaat De Vries; voorts Den Helder waar de unie-liberaal De Meester in her stemming komt met den christen democraat Staalman, en 's-Graven- hage I, waar mr. Limburg zijn kans tegenover den anti-revolutionnair Krap aan den socialist Ter Laan heeft moeten afstaan. De sociaal-democraten hebben Enschedé verloren doch kunnen in Amsterdam II en IX en in 's-Gra- venhage I nieuwe zetels winnen. Voegen wij hier nog aan toe, dat in zes districten leden van de lin kerzijde tegen elkaar in herstemming komenin Amsterdam III, Hooge- zand, Leeuwarden, Schoterland, Zaan dam en Assen. In de vijf eerste dis tricten komen sociaal-democraten met vrijzinnigen in herstemming, slechts in Assen gaat de strijd tusschen een vrijzinnig-democraat en een unie-li beraal. Zekerheid voor de linkerzijde be staat er dus slechts omtrent zestien zetels. De ochtendbladen bevatten reeds beschouwingen over den uitslag. De „N. R. Ct." zegt o.a. De slag is verloren. De eerste stemming is voor geene tigen opgewonden toestand tot el- ken prijs wilde zij meer weten van de verhouding tusschen haar man en die gevaarvolle vrouw. Daarom had zij een plan bedacht, aan welks slagen zij vast geloofde doch hoe ongerust zag zij het oogenblik tege moet, dat zij de waarheid zou leeren kennen 1 Graaf Oriowsky en zijn vrouw hadden voor elkaar niet geheim ge houden in welk costuum zij naar het bal zouden gaanhij zou gekleed zijn als een Italiaansch bandiet, zij als de sneeuwkoningin uit het be kende sprookje. Toevallig hoorde Hildegard bij de modiste die haar costuum gereed maakte, dat gravin Bradsky daar ook liet werken, dat zij op het bal zou verschijnen, ge kleed als Rezia üit de opera „Obé- ron". Gravin Bradsky en Hildegard kwa men in lengte en postuur geheel overeen onder strenge geheimhou ding bestelde Hildegard nu een tweede costuum, geheel gelijk aan dat van gravin Bradsky. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1