IfOOt, m 41). Zaterdag* 12 Juni, ner. No. 135 47e Jaargang. 1909. n can- n Heer ide 1.57 50 62 .07 .70 lsche met BINNENLAND. VAÜ DEN DAK OP DEN IAK. m uit te .nd, Middelburg BILT. ELS. •t Souburg S, Eendracht" >lder, ris. mburg, r het ge- onze icolaad iek VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Dankbetuiging van H. Koningin. M. de De „St.-Ct." van gisterenavond no. 134 vangt aan met de volgende kennisgeving van den directeur van het kabinet der Koningin Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen om, door middel van de „Nederlandsche Staatscourant", den hartelijken dank te betuigen van Hare Majesteit en van Zijne Konink lijke Hoogheid den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, voor detallooze gelukwenschen, welke Hoogst Dezelven mochten ontvangen uit het vaderland, zoowel als uit de overzeesche bezittingen en uit het buitenland, bij gelegenheid van de voorspoedige geboorte van Hoogst Derzelver Dochter. Prinses Juliana. Naar het Haagsche Corresponden tiebureau uit goede bron verneemt, zal de lijfarts van H. M. de Kóningin, dr. Roessingh, zich in verbinding stel len met den speciaal voor kinderziek ten practiseerenden geneesheer-direc teur van het Kinderziekenhuis te Utrecht dr. Haverschmidt, om in over leg met dezen geneesheer de belan gen te behartigen van de gezondheid van de jonggeboren Prinses Juliana, welke gezondheid in alle opzichten reden tot tevredenheid blijft geven. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd, na nog eenig debat, waarbij de heer Van der Feltz verklaarde het ontwerp uit consequentie te aanvaar den, en de heer Van Nierop het ontwerp had bestreden, de subsi dieregeling voor de bijzondere hoo- gere burgerscholen aangenomen met 32 tegen 7 stemmen. Nog werden goedgekeurd een aantal kleine wetsontwerpen, o. a. een tot toekenning van een renteloos voor schot voor den aanleg van een spoor weg van Brouwershaven naar Burgh en de suppletoire waterstaatsbegroo- ting voor wijziging van de pontons aan de buitenhaven te Vlissingen. Hierna ging de Kamer, tot nadere bijeenroeping, uiteen. Troepen voor Indië. Voor de aanvulling van het In dische leger, in de jaren 1909 en 1910 wordt uit Nederland de uitzen ding gewenscht van onderscheidenlijk 2790 en 1546 man. De verdeeling van die militairen over de verschillende wapens zou, zoo mogelijk, behooren te geschieden als hieronder is aangegeven. In 1909: 497 artilleristen, waaronder 15 ser 12.) Den volgenden morgen bij het ont bijt bracht de graaf heel vrijmoedig het gesprek op de verhuizing naar Warschau. Ik vind dat we over een paar weken, dus in het begin van Novem ber, maar van hier moesten gaan. Het wordt hier buiten al tamelijk onpleizierig wonen en het verblijf in de stad zal ook beter voor je wezen, lieve Hildegard. Terwijl hij zoo'sprak, stak graaf Paul zijn sigaar aan. Het zou me wel toelachen, ant woordde Hildegard maar ik vrees, dat wij gravin Bradsky overal in de gezelschappen zullen ontmoeten, en ik kan haar niet uitstaan. Dat spijt me; maar je zult je best moeten doen, dien afkeer te geanten (of korporaals) en 20 korpo raals der vesting-artillerie; 56 genie soldaten (geen kader der genie)75 cavaleristen (geen kader der cavale rie) en overigens alleen minderen der infanterie. in 1910: 188 artilleristen, waaron der 12 sergeanten (of korporaals), 17 korporaals der bereden artillerie, en 13 sergeanten (of korporaals) en 24 korporaals der vesting-artillerie 40 geniesoldaten (geen kader der genie) 87 cavaleristen (geen kader der ca valerie) en voorts alleen minderen der infanterie. De mode is wreed. De lust tot opschik van het geslacht der vrouwen kost jaarlijks aan millioenen en nog eens milioenen schepselen het leven. Uit Chicago wordt melding gemaakt van een nieuwe wreedheid. Om iets nieuws op het gebied der hoede- speiden op de markt te brengen, heeft men, om te beginnen, 5000 ge hoornde padden uit Texas langs scheikundigen weg verhard, om ze als koppen van hoedespelden te ge bruiken De bewerking moet zeer pijnlijk zijn. Er zijn thans 50 duizend lévende padden besteld. Dierenvrien den klagen luide, maar zonder veel sücces. Waar is de beschaving zoo vraagt men. Die vraag rijst ook, wanneer men leest, telkens weer, dezer dagen zelfs nog in een bericht uit Den Haag, dat mannen van naam en positie eerherstel meenen te erlangen door een duel. De redacteur van de socia listische „Volkszeitung" ontving van een reserve-officier te Leipzig een uitdaging tot een duel en wel op een geheel nieuwe wijze, n. 1. per aangeteekenden brief. De redacteur, blijkbaar een leuke baas, drukte den brief in zijn blad af met het bijschrift „As voorwaarde bevelen wij aan den vechtregel van kolonel Popoff in de operette „Der tapfere Soldat" „krom me sabel en 80 pas afstand an ders zou het grootste ongeluk kun nen gebeuren. Nietwaar, dat was een verstandig antwoord. Ook de kroon prins George van Servië, die eenige dagen geleden majoor Ohanowitsj in het paleis te Belgrado beleedigde, weigerde met dezen te duelleeren. Hij wilde niet vechten „met moordenaars en samenzweerders". Nu, dat klinkt erg braaf maar toch wel wat vreemd uit den mond van Zijne Hoogheid, dié er blijkbaar niets tegen heeft om een door die moordenaars en samen zweerders met bloed bevlekte troon te beklimmen en voorloopig als re sultaat van den gepleegden konings moord kroonprinsesje te spelen... Zijne Hoogheid toont zich een heele held openlijk heeft hij thans verklaard overwinnen, want de familie Bradsky behoort tot de kringen, waarin wij ons bewegen. Wij kunnen haar niet vermijden, luidde het bescheid van den graaf om zijn vrouw niet aan te zien, keek hij ondertusschen naar de rookwolkjes van zijn havana. En nog iets, Paul, sprak zij weer, nadat zij een poosje had na gedacht. Zal het verblijf in Warschau niet veel geld .kosten? Veel meer, dan je in onze omstandigheden mag uitgeven Je bent toch altijd even ver standig en bezorgd, zei de graaf haif spottend maar op dit punt kan ik je gelukkig nogal geruststellen. Ik heb gisteren met spelen een vrij aanzienlijke som gewonnen zonder dat geld was ik toch reeds besloten den winter in de stad door te bren gen, dus is er geen bezwaar om mijn voornemen uit te voeren. Zelfs mijn bezorgd wijfje kan met een ge rust hart naar Warschau trekken. Ik vind het echter onaangenaam dat je met spelen dat geld hebt ver kregen. Wie het verloren heeft, komt daardoor misschien in ongelegen heid, zeide Hildegard treurig. den majoor, indien deze niet onmid dellijk voor den krijgsraad gebracht en gedegradeerd werd, op de straat te zullen afranselen met een honden zweep. Wel een model-kroonprins Als een mensch zich door zijn harts tochten en driften laat beheerschen, komt hij tot allerlei dwaze, soms krankzinnige daden, welke hem later berouwen.Dit bleek ook Zondag weder te Parijs, waar de 27 jarige vrouw van den ingenieur Boucher haar 10 jaar ouderen man doodschoot uit ijverzucht. De man was zoo heet het een trouw echtgenoot en goed vader, maar had het ongeluk buiten gewoon knap van uiterlijk te zijn, zoodat zijn verschijning de aandacht der vrouwen trok. In een vlaag van razende ijverzucht, terwijl haar man zich kleedde, doodde mevrouw Boucher hem. Zij ging met haar kind naar de politie en gaf zich aan. Schrei end verklaarde zij„Hij was te knap, hij zou mij toch ontnomen zijn." Arme vrouw, arm kind Welk een strijd heeft zij wellicht gestreden vóór zij tot de misdaad kwam. Een strijd van geheel anderen aard strijden de vrouwen van de „Vereeni- ging voor vrouwenkiesrecht" in ons land gedragen de dames zich heel wat kalmer en netter dan de kies rechtjuffers in Londen. Te Haarlem stelt men de dichtkunst in dienst der beweging. Een nieuwe briefkaart is uitgegeven als propagandamiddel onder een 5-tal teekeningen vinden we het volgende rijm Op kantoor als klerk Doen we 't zelfde werk. In de fabriek Werken we geliek Voor de klas Komen we beiden van pas Om ziekte te weren Strijden zoowel dames als heeren. Maar komt bet op kiezen 'an Dan kiest alleen de man. Zoo langzamerhand wint dus de emancipatie veld en raakt men ver wend met het ideewaar de man is, zal ook de vrouw zijn. Maar toch héelemaal zal dat vooreerst wel niet opgaan. Dat begreep een catechisant nog beter dan zijn godsdienstleeraar, die, tot zijn leerlingen sprekende over de gevaren op hun levenspad, zeide: „En moet geen uwer zijn, die ooit een plaats bezocht, waarheen hij ook zijn zuster niet zou kunnen brengen". En vervolgende „Is er een uwer, die de waarheid van dezen wijzen regel niet zou willen onderschrijven Een der jongeren stak den vinger op. Hoe Zoudt gij een plaats kennen en willen bezoeken, waarvan gij wist, dat uw zuster er niet van noode had Welke is die plaats dan? Spreek!" „Bij den barbier!" luidde het ant woord. En het jonge mensch had gelijk, niet waarZoover zal de begeerte zelfs van de meest geëmancipeerde Dat zijn noodelooze gewetens bezwaren, kind, antwoordde Paul. Het verlies van de som geld zal den rijken graaf Bradsky niet hinderen waarschijnlijk denkt hij daar vandaag niet meer aan. Zeg eens, Paul, zou graaf Bradsky wel een gelukkig leven hebben met zijne vrouw? vroeg Hil degard beschroomd. Zij leven vreedzaam naast el kaar, antwoordde Paul. De graaf heeft op gevorderden leeftijd nog een mooie jonge vrouw gekregen en zij een rijken echtgenoot. Meer had den zij allebei wel niet verwacht zij zijn dus gelukkig op hunne ma nier. O, Paul, hoe akelig klinkt me dat in de ooren Wederzijdsche liefde en achting zijn toch de hoofd voorwaarden in het huwelijk, niet waar Denk je er ook zoo niet over Wel zeker, maar het geld mag daarbij niet ontbreken. Dat speelt een groote rol in het leven, ant woordde hij, doch daarbij ontweek hij hare blikken. dame wel niet reiken. Die godsdienst- ieeraar liep er dus in. Maar nog erger ging het, volgens het „Hbld.", een anderen leeraar eener vaderland- sche gemeente. Hij zou een paar nieuwe kerk-autoriteiten installeeren en hij deed dit met een plechtige toespraak. De beide boeren waren niet weinig ontsticht, toen dominé de gemeente verzocht hun een psalm toe te zingen. Psalm 135 vs. 1 had de leeraar uitgekozen, een zeer toepasse lijk vers, maar bij vergissing gaf hij het 10de vers op en de stichting der boeren ging ongetwijfeld in andere gevoelens over, toen de gemeente hun toezong Ooreii ziet men aan hun hoofd, Maar zij hooren er niet mee Zij, van ademtocht Jnroofd, Zijn nog minder dan het vee. Die tot hem om hulp genaakt, Worde hun gelijk gemaakt. Hoe de prediker zich uit de situ atie redde, wordt niet verteld. Maar pijnlijk was zij op dat oogenblik zeker voor beide partijen. Zulke grappige vergissingen geven echter anderen stof tot lachen. Zoo ook het volgende stijlbloempje, dat wij plukken uit „De Nederlandsche Stemmen"Hoewel het volkomen zeker is, dat de Tweede Kamer in het nog loopende zitting jaar het wetsontwerp niet meer in behandeling zal nemen, heeft de mi nister van justitie toch nog de „vruch ten van zijn arbeid op het gebied der zedeloosheid aan de Kamer wil len aanbieden." Goed bedoeld voorzeker, maar slecht gezegd mi nister Nelissen voorgesteld als een zwierbol! 't Is wel vermakelijk. En vermakelijk min of meer zullen wij waarschijnlijk ook vinden, wat een Yankee, de heer Brady, een eenvou dig architect te Baltimore, heeft ge daan. Deze heeft geheel op eigen kosten een standbeeld onthuld voor.... Adam. Het bestaat uit een beton-zuil met het opschrift„Aan onzen stam vader Adam, door een van zijn dank bare nakomelingen." Misschien zijn er ook onder ons, die met de Yan kee's van meening zijn, dat „door dit standbeeld in een lang gevoelde be hoefte is voorzien en een haast on verklaarbaar verzuim hersteld." Maar allen zonder onderscheid zullen moe ten lachen om hetgeen de hertog van Orleans deed, toen hij op zijn reis, door een klein stadje, in een herberg een kop bouillon gebruikte en de kastelein hem daarvoor f 250 in re kening bracht. De hertog maakte geen enkele tegenwerping, maar gaf den burgemeester van het plaatsje f 500 voor de armen onder beding, dat hij de vertering zou voldoen. Deze be greep den wenk en betaalde den kastelein met.... een rijksdaalder en gaf het overige geld aan de armen. Tableau! Keuvelaar. HOOFDSTUK V. V*er maanden later vinden wij graaf en gravin Orlowsky te War schau waar zij sedert het begin van November in een hotel van den eer sten rang eenige kamers hadden be trokken. De carnavalsfeesten, die dit jaar zeer schitterend waren, liepen ten einde. Half Maart zal er nog een groot gemaskerd bal plaats hebben en spoedig daarna zullen de Pool- sche edelen met hunne gezinnen de stad verlaten om naar hunne landgoederen terug te keeren. Hildegard zit alleen in hare kamer de avondschemering valt. De jonge vrouw laat de handen in den schoot rusten en hare gedachten zijn bezig met hare geliefde bloedverwanten te Hamburg. De laatste vier maanden hebben bij Hildegard wel hare sporen nage laten zij is innerlijk en uiterlijk veranderd. Hoe smal is haar gezichtje, gewordenHoe groot schijnen die oogen met hunne treurige uitdruk king 1 Een groot verdriet drukt hare ziel. Er is nog geen jaar verloopen se Voorstel van Burgemeester en Wethouders tothet ver- leenen van concessie voor electriciteit, Burg. en Weth. hebben aan den ge meenteraad ter goedkeuring aangebo den de concept-voorwaarden van eene electriciteits-concessie aan de Société Anonyme des Tramways a vapeur Flessingue-Middelbourg et extensions. Uit de onderteekening door twee administrateurs, zooals in de statuten van de maatschappij wordt voorge schreven, blijkt dat zij genegen is nevensgaande voorwaarden te aan vaarden. De zeer uitvoerige correspondentie, alsmede de rapporten van den door B. en W. geraadpleegden deskundige, den heer N. J, Singels, directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf te 's Gravenhage, liggen voor de leden ter visie. Artikel 1. De Concessie omvat het uitsluitend recht tot het leggen en hebben van leidingen in- en over den openbaren gemeentegrond en het openbaar gemeentewater, dienende voor de levering van electrischen stroom in de gemeente Vlissingen voor verlichting, voor het overbrengen van beweegkracht, huishoudelijk-, in dustrieel en medisch gebruik, of wel voor andere doeleinden. De gemeente zegt hare medewerking toe tot het verkrijgen van de noodige vergun ning van andere autoriteiten. De maatschappij „De Schelde" zal echter het recht behouden om de bestaande kabel van af hare terreinen aan de Dokkade naar de Ijzergieterij te gebruiken voor overerbrenging van electriciteit haar bedoelde Gieterij. De telefoon-Maatschappij zal even zeer haar draadnet mogen blijven gebruiken voor telefonische doel einden. Een en ander zonder eenige ver goeding aan den concessionaris voor de electriciteit verschuldigd te zijn. Artikel 2. De concessie vangt aan met den datum van dit raadsbesluit, en eindigt den 30 Juni 1935. Art. 3. Door den consessionaris wor den geene werken op het terrein der centrale en evenmin in- of over de openbare wegen en wateren der ge meente gemaakt, dan na inzending aan- en goedkeuring door Burge meester en Wethouders van de plan nen en de tegelijk in duplo op eene schaal van minstens 1 a 1250 in te zenden teekeningen. De centrale zal minstens eene grootte moeten hebben van 2 dynamo's a 150 K.W. ieder, ten behoeve der stroomfevering. De uitvoering der werken moet stipt geschieden volgens aanwijzing, door of vanwege Burgemeester en Wet houders te geven, zoowel wat betreft den tijd van werken als de te nemen dert Hildegard met een hart vol innige liefde en kinderlijk vertrouwen haar echtgenoot in den vreemde volgde en nu reeds weet zij dat hij hare liefde niet waard is, dat hij haar vertrouwen heeft teleurgesteld, ja, dat hij haar ontrouw is gewor den. Langzamerhand onder duizend martelingen is zij tot die over tuiging gekomen, en terwijl haar de schellen van de oogen vielen en zij moest aanzien, hoe haar echtgenoot zich liet beheerschen door zijn harts tocht vóór het spel en de vriend schap voor gravin Bradsky, was zij genoodzaakt alle avonden in schit terende gezelschappen te lachen, te schertsen en te dansenEerst laat in den nacht was het haar dan ver gund, haar gelaat diep in de kussens van haar bed te verbergen en heete tranen te schreien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1