1 Sm És BH*. Draagt Plouvier's II Juni. Schoenwerk. Tinnen landT"" Vrijdag Gemeentebestuur» Feuilleton, 47e Jaargang. 1909. VL1SS1NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. POLITIE. Melk verordening. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van 28 Mei 1909, is vastgesteld de volgende verorde ning regelende den verkoop van melk in de gemeente Vlissingen. Artikel 1. Onder melk wordt in deze verordening verstaan alle melk, hetzij al dan niet bewerkt, die afkomstig is van koeien en welvolle melk, afge roomde melk, karnemelk, kindermelk, room en slagroom, zulks voor zoover niet het tegendeel daaruit blijkt. Melk onder de benamingen van ziektekiem- vrije, gepasteuriseerde en gesterili seerde melk, wordt voor de toepas sing der verordening met melk gelijk gesteld, behoudens de bijzondere eischen daarvoor geldende. Art. 2. Het is verboden melk ten verkoop voorhanden te hebben of rond te venten, die niet is normaal van smaak, reuk, kleur en samenstelling. Zij moet afkomstig zijn van gezonde koeien, niet meer dan ten hoogste 15 milligram vuil per liter bevatten en vrij zijn van schadelijke bestand- deelen, alsmede van ziektekiemen, terwijl er niets aan toegevoegd of onttrokken mag zijn. Hoeveelheden melk grooter dan 3 liter in het gebouw of op het erf van den melkverkooper aanwezig, worden beschouwd als ten verkoop voorhanden te zijn. Art. 3. Als volle melk mag slechts worden afgeleverd, rondgevent of ten verkoop voorhanden gehouden, melk waaraan niets is toegevoegd of ont trokken, met een vetgehalte van min stens 2.5 pet., een gehalte aan vaste stof van minstens 10.5 pet. Als afgeroomde melk mag slechts worden afgeleverd, rondgevent of ten verkoop voorhanden gehouden, volle melk waaraan de room gedeeltelijk is onttrokken doch waaraan niets is toegevoegd. Alskarnemelk mag slechts worden afgeleverd, rondgevent of ten verkoop voorhanden gehouden, het product door kamen van volle melk of room of bij de melkzuurgisting van gepasteuriseerde ondermelk verkregen. Karnemelk moet een gehalte hebben aan vetvrije vaste stoffen niet lager dan 7 pet., een zuurgraad niet hooger dan 40 (aantal, ccm. l/4 N. Alkali op 100 ccm. melk) en een wei geven van een soortgelijk gewicht niet lager dan 1.023. Als kindermelk mag slechts worden afgeleverd, rondgevent of ten verkoop voorhanden gehouden in ge sloten flesschen van ongekleurd glas, volle melk die een vetgehalte van ten minste 3 pet. heeft en welker verpak king voorzien is van een etiket of -o—o- 11.) Telkens sloeg zij het oog op haar man die onophoudelijk in de nabij heid der schoone gravin Bradsky vertoefde. Zij spraken meest Poolsch met elkaar. Hildegard verstond daar van bijna niets, doch uit het drukke gesprek, de levendige gebaren en het overmoedig lachen van beiden begreep zij wel dat die twee met elkaar schertsten en dat er tusschen hen zekere vertrouwelijkheid be stond. Men ging aan tafel. Alsof dat van zelf sprak, bleef graaf Orlowsky aan de zijde der schoone Suska, en Hil degard meende op te merken, dat gravin Bradsky nu en dan een spot- tenden blik op haar wierp. Zij ge voelde zich als vernietigd, haar hart kromp ineen. opschrift vermeldende den naam „Kindermelk." De verpakking mag niet geopend kunnen worden dan door verbreking van een zegel of merk. Gepasteuriseerde, ziektekiemvrije of gesteriliseerde volle of afgeroomde melk moet voldoen aan de algemeene eischen in art. 2 gesteld en mag bovendien geene nicro-organismen bevatten die bij eene overenting in steriele melk bij eene verwarming gedurende een half uur op 70" Celsius gedood worden. Eene hoeveelheid van 10 cM.3 dezer melk moet onder toevoeging van 2 druppels eener 1% oplossing van Waterstofperoxyde en van 2 druppels eener2% oplossing van paraphenyleen diamine binnen 15 minuten blauw gekleurd worden. Om trent de verpakking dezer melk geldt eveneens hetgeen bepaald is ten op zichte van de kindermelk. Als room of slagroom mag slechts worden afgeleverd, rondgevent of ten verkoop voorhanden gehouden, het product dat zich afscheidt bij staan of centrifugeeren van melk, hetwelk een vetgehalte moet hebben, be dragende voor room minstens 10° 0 en voor slagroom minstens 25% Volle melk, of afgeroomde melk en kindermelk mag bij het koken niet stremmen of schiften. Art. 4. Alvorens het beroep van melkverkooper in deze gemeente uit te oefenen is de belanghebbende verplicht van zijn voornemen daartoe schriftelijk kennis te geven aan Bur gemeester en Wethouders. Zij die het beroep van melkver kooper reeds uitoefenen bij het in werking treden dezer verordening, zijn verplicht de bedoelde kennis geving te doen binnen een maand na hare afkondiging. Art. 5. Het is verboden den melk handel uit te oefenen, of eene in richting tot het steriliseeren, pasteu- riseeren, of op eenige andere wijze be werken van melk te exploiteeren in andere lokalen dan die, welke vooraf door Burgemeester en Wethouders zijn onderzocht en goedgekeurd. Van deze goedkeuring wordt aan belang hebbende een schriftelijk bewijs af gegeven. De goedkeuring kan bij een met redenen omkleed besluit van Burgemeester en Wethouders ten allen tijde worden ingetrokken. De belanghebbende kan hiertegen binnen veertien dagen na de dagteekening van bedoeld besluit bij den gemeen teraad in beroep komen. De eischen waaraan de in dit artikel bedoelde lokaliteiten moeten voldoen, zijn ver meld in art. 14. Art. 6. Ieder melkverkooper in de Zij schrikte op uit haar droef ge peins, toen Paul over de tafel heen haar riep en zeide Lieve Hildegard, ik word hier bestormd met verzoeken, dat wij ook de wintermaanden te Warschau zul len komen doorbrengen, maar als goed echtgenoot wil ik geen besluit nemen, zonder vooraf je oordeel er over gevraagd te hebben. En ik beweerde, dat uw man onder de pantoffel staat en niets durft doen zonder verlof van zijn gestrenge meesteres, zei gravin Brads ky lachend. Ik heb mijn man nog nooit hinderpalen in den weg gelegd, ant woordde Hildegard, blozend van er gernis. Wanneer hij iets nuttig of goed acht schik ik mij natuurlijk gaarne naar zijn inzichten. Bravo 1 Bravo 1 riepen alle heeren en met de glazen opgeheven bogen ze voor Hildegard en dronken haar toe. Dit was voor haar een triomf, waaraan de schoone Suska zich er gerde. Doch zij bedwong zich snel en wendde zich opnieuw tot Hilde gard met de woorden gemeente wonende is verplicht om boven of terzijde van de buitendeur die toegang geeft tot het gebouw waarin de melkhandel wordt uitge oefend, in duidelijk leesbare letters van ten minste. 5 cM. hoogte aan te brengen en aangebracht te houden het opschrift: „Melkhandel." Art. 7. Het is verboden uit per- ceelen waarin eene besmettelijke ziekte in den zin der wet voorkomt, melk te verkoopen of rond te venten. Kan het bij art. 20 der Wet op de besmettelijke ziekten bedoelde ken- teeken verwijderd worden, dan wordt het in het le lid van dit artikel be doelde verbod geacht te zijn opge heven, na ontsmetting van de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen lokalen, vaten en gereedschap pen. Art. 8. Het is aan personen die lijdende zijn aan etterende wonden in het aangezicht of aan de han den of die lijdende zijn aan besmet telijke ziekten, verboden tijdens den duur van hunne ziekte het bedrijf van melkverkooper uit te oefenen of in dat bedrijf werkzaam te zijn. Art. 9. Het is verboden voor het ten verkoop voorhanden hebben van melk, andere vaten, kannen of bus sen te gebruiken, dan die, welke ge makkelijk gereinigd kunnen worden en geene schadelijke bestanddeelen aan de melk afgeven. Deze mogen voor geen andere doeleinden worden gebruikt. Art. 10. De voor het afmeten be stemde maten of andere hulpmiddelen moeten voorzien zijn van een handvat van voldoende 1 mgte, zoödat elke aanraking van de melk met de hand kan vermeden worden. Art. 11. De in het vorig artikel be doelde maten of hulpmiddelen, als mede de vaten, kannen of bussen, waarin de melk wordt bewaard of gevent, moeten behoorlijk gereinigd zijn in voor de gezondheid onscha delijk water. Art. 12. In de gebouwen of in ge deelten daarvan waarin melk wordt bewaard, bewerkt of ten verkoop voorhanden gehouden en op de erven die daarbij behooren, mag geen mid del tot watervoorziening aanwezig zijn dan een zoodanig, dat voor de gezondheid onschadelijk drinkwater oplevert. Bij aanwezigheid van een middel tot watervoorziening, dat voor de gezondheid schadelijk drinkwater oplevert, kunnen Burgemeester en Wethouders den verkoop van melk in deze gebouwen of gedeelten daar van verbieden of desnoods beletten. Art. 13. Het is verboden melk te vervoeren in ander dan stofdicht ge- De zaak is dus beklonken. Na rijp overleg met mij heeft uw man dat plan nuttig en goed geacht, niet waar, heer graaf? Daarbij keek zij hem vragend aan. Ge hebt uwe toestemming ge geven waarde gravin. Zooals wij hier bij elkaar zijn, zullen wij elkaar dus binnenkort te Warschau weder zien en daar met elkaar een vroolijk carnaval vieren Leve de vreugd 1 Leve de da mes 1 klonk het van alle kanten. De algemeene uitgelatenheid had haar hoogste punt bereikt, men stond van tafel op. Graaf Konsky week niet van Hildegard's zijde, maar Paul Orlowsky werd op een andere plaats zoodanig in beslag genomen, dat hij zich niet om zijne vrouw bekommer de. Zoodra zij de kans schoon zag, sloop zij in de nabijheid van haar man. Zij wilde hem verzoeken, spoe dig met haar huiswaarts te rijden, daar zij zeer geplaagd werd door hoofdpijn. Hij stond met gravin Bradsky in een vensternisde zware gordijnen onttrokken hem bijna ge heel aan de blikken van het overige gezelschapreeds wilde Hildegard COURANT. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Abonnements-fiduertenfiën op zeer ooordeelige uooruiaarden. sloten vaatwerk. De maat die bij het venten van melk gebezigd wordt, moet in het vaatwerk zijn gehangen of eene stofvrije bergplaats worden gegeven. Melk, die ten verkoop voor handen gehouden wordt, moet be waard worden in vaatwerk met ge sloten deksel. Bij versch gemolken melk mag gelegenheid worden gege ven tot uitwaseming der melk. Art. 14. De lokalen, waarin melk wordt afgeleverd, ten verkoop voor handen gehouden, bewaard, behan deld of bewerkt, moetena. afge scheiden zijn van woon- en slaap vertrekken en mogen niet als zoodanig worden gebruikt; b. geen onmiddel lijke verbinding hebben met privaten, urinoirs, beerputten, mestvaalten of zinkputten c. behoorlijk rein gehou den en gelucht worden d. voorzien zijn van gewitte, geverfde of met verglaasde tegels bedekte wanden, van eene stofdichte zoldering en van eene vloer van steen of asphalt. In deze lokalen is het bewaren of het ten verkoop voorhanden hebben van sterk riekende en van stof of vuil aanbrengende artikelen verbo den. Bestaande lokaliteiten, die bij het in werking treden dezer verorde ning aan deze eischen niet voldoen, moeten binnen een jaar daarmede in overeenstemming worden gebracht. Art. 15. De vaten, emmers, kannen, gesloten melkwagens of bussen waarin melk wordt afgeleverd, ten verkoop voorhanden gehouden, rondgebracht, uitgestald of vervoerd, moeten in dui delijk leesbare opschriften de zich daarin bevindende soorten van melk vermelden. De flesschen waarin melk wordt afgeleverd, ten verkoop voor handen gehouden, rondgebracht, uit gestald of vervoerd, moeten eveneens van duidelijk leesbare opschriften behelzende de namen der zich daarin bevindende soorten van melk, zoo mede den naam en de woonplaats van den leverancier voorzien zijn. Deze flesschen moeten niet geopend kunnen worden dan door verbreking van een, de sluiting bedekkend, ze gel of merk. Art. 16. Ieder die melk ten verkoop voorhanden heeft, verkoopt of rond vent, is verplicht de melk aan de ambtenaren der politie op hunne aan vrage onmiddellijk te vertoonen, de keuring daarvan toe te laten en te gedoogen dat de melk of een gedeelte daarvan van ten hoogste 2 liter te gen vergoeding van den gewonen prijs, ter keuring medegenomen wordt. Art. 17. De zorg voor de naleving dezer verordening wordt opgedragen aan de beambten der politie. Aan deze ambtenaren wordt de last ver- hem aanspreken, toen zij iets hoor de, dat haar als verstijfd deed staan. Dat was de stem van haar Paul, die zoo smeekend den naam „Suska" fluisterde! Zij wilde niet verder luis teren 'zij maakte zich zelf wijs, dat ze verkeerd gehoord moest heb ben en ijlde naar een aangrenzende kamer. Daar hoorde zij, hoe er stoe len en tafels werden verschoven zij zag dat er dobbelsteenen en kaarten op tafel kwamen en het grootste deel der gasten deelnam aan de spelen, die nu begonnen. Ook gravin Bradsky waagde eenige goudstukken op de kaarten, en Paul was een der ijverigste spelers. Tevergeefs trachtte Hildegard hem een wenk te geven, of hem toe te fluisteren Och kom, laat ons naar huis gaan. Dit had slechts tengevolge, dat hij misnoegd uitriep Stoor mij nu niet 1 Geduldig wachtend, bleef haar dus niets over dan plaats te nemen bij eenige bejaarde dames en uit de verte haar man gade te slaan. Hoe schoon was hij, terwijl hij daar zoo opgewonden zat te spelen 1 Maar strekt om, ter verzekering van de na koming der bepaling dezer Verorde ning de woningen, winkels, bereid- plaatsen, stallen en bergplaatsen der ingezetenen, ten allen tijde, binnen te treden, zulks met inachtneming van de bepalingen der wet van 31 Au gustus 1853, „(Staatsblad" no. 83.) Art. 18. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen, of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. De voorwerpen waarmede de overtreding is gepleegd, kunnen worden verbeurd verklaard, voor zoover zij den ver oordeelde toebehooren. Aldus vastgesteld door den ge meenteraad van Vlissingen, in zijne vergadering van den 28 Mei 1909, De Gemeenteraad voornoemd, (w.g.) V. DOORN V. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w.g.) WITTEVEEN. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun bericht van den 4 Juni 1909 no. 120, 3e afdeeting, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Juni 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. H. M. de Koningin naar het Loo. H. M. de Koningin vertrekt a.s. Vrijdag tegen 2 uur 's namiddags naar Het Loo met onderstaand ge volg: Baron van Pabst van Binger- den, le kamerheer; gen.-majoorbaron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant en sous-chef van het militaire huis; le luit. jhr. Reigersberg Versluys, or- donnance officier. Tevens zullen als gewoonlijk weder op Het Loo aanwezig zijn graaf Van Bylandt, hofmaarschalk, en jhr. Van Geen, Hr. Ms. particulier secretaris. Vanwege het kabinet der Koningin zal op Het Loo werkzaam zijn baron De Vos van Steenwijk, referendaris. De Koningin en de Prins naar Engeland Naar aanleiding van berichten, die in de Engelsche en de Nederlandsche pers verspreid zijn over eene reis, welke H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in den herfst naar Engeland zouden onder nemen, hebben wij inlichtingen in gewonnen ter plaatse, waar men het weten kan. Het is ons gebleken, dat daar volstrekt niets omtrent eenige plannen betreffende eene reis naar Engeland bekend is. („N. R. Ct.") toch ook zag hij er onheilspellend uit. Zijn oogen stonden strak, zijne bewegingen waren haastig, hij scheen in een zeer goede luim te zijnher haalde malen hoorde Hildegard hem lachen. Eindelijk eindelijk kwam hij bij haar, zeer opgewonden vrien delijk reikte hij haar de hand en zeide Neem me niet kwalijk, kindlief, dat ik je geduld zoo lang op de proef heb gesteld. Ik ben gereed je te volgen en ik hoop, dat de boet predikatie niet al te streng zal wezen. Laat genade boven recht gaan, schertste gravin Bradsky bij het af scheid nemen. Zwijgend zaten graaf en gravin Orlowsky naast elkaar in het rijtuig. Hij had een slecht gewe ten en zij was bedroefd beiden wa ren alzoo niet in de stemming om een gesprek te voeren. Slechts één maal vroeg hij zijne vrouw, of ze nog hoofdpijn had en toen zij „ja" zei, werd het stilzwijgen in het rij tuig niet weder verbroken. Zoo kwamen zij na een half uur rijdens te Mislowice aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1