ar, (nip" mi raagt ouvier s ichoenwerk. eschwaren arsma. Woensdag 9 Juni. Feuilleton. No. 132 47e Jaargang. 1909. Thee, Verzekering, laat 31 AAUW, ndieost. dienst BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. r schenen jfeving iets $ie in po- REN, Arts die den leze partij licht nie- :n dit ge- i er door n. Onge- lemeen de las g inziel Tan naam ïlein 1 is ist wordt verdeeld. let. per ons. erhoudend, riend, dstraat 19 21. IMME. ,>an Kapitalen rente, Wedu- rzorging enz., liën. igen worden en Agent [ER Jzn. end R.G. 1JDAG van 1 30, Vlis- 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 30,1.-, 1.30*, 30, 4.50, 5.20, 8.20. m. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 40, 4.10, 4.40, 30,8.—, 8.30. es Zondags uit. elburgv.r. 5.50J 7.55* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* miBe. ilmarkt. adhuis. 6.25+ 8 40* 2.—2.45* 6.55§ 7.50* tot de Re« it. a. tot dbuil) VLIS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Gala-diner ten Hove. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins geven hedenavond ten 8 uur een gala-diner ten Paleize. Aan de Koninklijke tafel zijn ge- noodigd de hoofden der vreemde missiën bij het Ned. Hof: de voor zitters van de beide Kamers der Sta- ten-Generaalde ministers, leden van het kabinet (de heer Kolkman kan wegens ziekte in zijn gezin niet aanwezig zijn)de ministers van staatde vice-president van den raad van statede voorzitter van en de procureur-generaal bij den hoogen raad de president der rekenkamer de beide kanseliers der ridderorden de voorzitter van den hoogen raad van adel; de gouverneur der residen tie de directeur van het kabinetde Commissarissen der Koningin in de provinciën des lands de burgemees ters van Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, benevens alle dienst doende dames en heeren van het Hof. De tafels voor de pl. m. 125 gasten zijn aangericht in de groote zaal en in de galerijzaal. Het orkest der kon. mil. kapel luis tert het diner op met concert. Gift van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van 's Gravenhage, ter gelegenheid van de toediening van den Heiligen Doop aan H. K. H. Prinses Juliana, eene belangrijke gift doen toekomen, ten behoeve van de armen van 's Gravenhage. De aubade aan H. M. de Koningin. De Feestzang „Oranje en Neder land" gedicht door P. Landsman en getoonzet door M. H. Van 't Kruijs, die onder 's componisten leiding hedenmiddag H. M. de Koningin zal worden toegezongen, is voor deze gelegenheid vervaardigd. Het gedicht zal aan hen, die op de tribune plaats nemen worden uitgereikt, maar de muziek blijft manuscripthet werk zal dan ook na deze aubade niet meer worden uitgevoerd. De indeeling is als volgt: een korte inleiding voor orkest waarin de melodie voorkomt van het „al is ons Prinsje nog zoo klein" volgens de oorspronkelijke lezing van 1747, waarna het koor jubelend invalt op de woorden „De Oranjewimpel wap pert" enz. Na dat koor een tweede jubelzang„Stijge dan 't jubellied", door welken zang het Wilhelmus ge vlochten is. Hierna volgt op de oor spronkelijke melodie van 1747, het Prinsenlied, op andere woorden „Dat nieuwe, frissche jonge leven". Alsnu komt een zeer gedragen -O—O 9.) Mevrouw de gravin heeft zelf thee willen zettenmevrouw is van middag in mijn keuken gekomen mevrouw wil zelf voor het diner zorgen en ik ben toch altijd de keukenmeid geweest, ik wil alleen voor de keuken zorgen, ot Hier brak de graaf den woorden vloed der opgewonden vrouw af en trachtte haar tot kalmte te brengen door de verzekering, dat men hare goede hoedanigheden wel kende en dat hare rechten niet verkort zouden worden. Wees nu echter verstandig juf frouw JanutschLaat ons niet in den steek en bezorg ons spoedig een lekker souper, voegde hij er bij. Doch de gramstorigheid der zwaar gekrenkte huishoudster was niet zoo koor in 3/2 maat. „Wat ongekende drukte nu 't Paleis verblijdt", ge volgd door een nieuw opgewekt koor met fanfares van trompetten en ba zuinen „Hoe heerlijk is thans aller wensch vervuld, de beê van Konin gin en landDaarna een nummer voor alle orkesten, waarop het koor zingt: „Heil, heil, de Koningin, die met Haar volk steeds één zich weet", waarna, op een gedragen melodie, aan H. M. de Koningin, Prins Hen drik en H. M. de Koningin-Moeder de zegenwenschen worden toege zongen. Het nummer eindigt met de twee eerste coupletten van het Prinse lied van 1660, volgens de oorspron kelijke lezing wat de melodie betreft. Alleen de tekst is gewijzigd „Al is 't Prinsesje nog zoo klein". De componist zal, na de aubade, aan H. M. de Koningin een afschrift van zijn toonzetting aanbieden, maar voor mogelijke uitvoeringen in klei nen kring zal het werk niet meer ter beschikking zijn. Eerste Kamer. Gisteravond hield de Eerste Kamer een korte vergadering, waarin de voorzitter mededeelde, 'dat Woensdag in openbare vergadering zullen be handeld werden de subsidiewet voor de Hoogere Burgerscholen en de overige wetsontwerpen, die alsdan gereed zullen zijn. De foto's van het Prinsesje. Eenige bekende uitgevers hier te lande hebben een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin zij er over klagen dat de firma Guy de Coral en Co. geen gevolg heeft ge geven aan het door H. M. geuite verlangen om de photo's van Prin ses Juliana verkrijgbaar te stellen ter reproductie, voor uitgevers van il- lustratiën en prentbriefkaarten, plio- tographen, enz. De firma heeft volgens adressanten reeds van af 23 Mei door het ge- heele land bij eiken boek- en kunst handelaar prentbriefkaarten ten ver koop doen aanbieden, of bestellingen doen aannemen, zoodat toen Dins dag 25 Mei uitgevers en photogra- phen photo's ter reproductie konden koopen, reeds aiie boek- en kunst handelaren van briefkaarten waren voorzien. Voorts bleek, dat de verkochte photo's geen photo's waren, maar wel lichtdrukken, welke voor reproductie ongeschikt zijn, waardoor aan vele uitgevers en photographen groot na deel berokkend is. Adressanten verzoeken H. M. eer- spoedig bezworen. Och, ik ben hier niet meer in telik moet weg van hier, ver weg, snikte zij. Denk daarover eerst maar eens goed na, zei de graaf, terwijl hij een goudstuk in hare hand liet glijden. Daarop keerde hij haar den rug toe en voegde zich weer bij zijne gasten. Nauwelijks een uur later kwam de knecht zeggen, dat er opgediend washet souper, door juffrouw ja nutsch gereed gemaakt, was zoo voortreffelijk, dat de graaf geen spijt had van zijn goudstuk. Het kwam hem voor alsof de huishoudster bij elk gerecht wilde zeggen: „Ziet ge wel? Ik kan hier niet gemist worden Waar vindt ge iemand zooals ik ben En beseffende, dat de oude huishoudster hier geheel onmisbaar was, zei graaf Orlowsky den volgen den morgen vriendelijk, doch zeer beslist tot zijne vrouw Lieve Hildegard, ik moet je verzoeken juffrouw Janutsch voortaan zelfstandig en ongestoord in de keu ken te laten werken, zooals zij vroe ger gewoon was. Zij kan niet ver TELEFOONNUMMER 10. biedig, het daarheen te willen leiden, dat de firma Guy de Coral en Co. alsnog origineele photo's verkrijgbaar stelt. Grondwetsherziening. De „Ned." verwacht, indien aan het kabinet gelegenheid gegeven wordt zijn taak met vaste hand voort te zetten, dat „in de aanstaande- pe riode mede voorbereid zal worden eene grondwetsherziening." In het publiek besef heeft zich naar de' „Ned." verklaart de wen- schelijkheid hiervan allengs vastgezet en het kabinet zelf heeft bij het jongste begrootingsdebat niet ondui delijk te kennen gegeven, dat zij op zijn program zou komen. Zoo links wint, zou hetzelfde geschieden, en juist hierin ligt 'een der redenen, waarom een overwinning der rechter zijde dubbel gewenscht is. Want het blad acht het 't veiligst, dat grond wetsherziening geschiede onder recht- sche leiding. Niet om er een partij- wet van te maken, maar om zeker te gaan, dat geen Christeiijk-nationale beginselen in het gedrang komen, en om te verhinderen, dat de overzijde op dit punt partijwetgeving drijft. Het gebeurde onder het kabinet De Meester is voor de „Ned." waar schuwend. Wanneer ooit een ontwerp grondwetsherziening werd ingediend in een teeken waarin het niet moet staan, dan was het onder het jongste liberale kabinet. Geen kabinet, dat erfelijk belast is met de fout van het ministerie-De Meester, maar het nieu we bewind, dat tegenover die fout volmaakt vrij staat, brenge ons hoopt het blad naast vele gezonde hervormingen op menig gebied ook de herziening der hoogste staatswet. flbonnemerits-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Bij Kon besluit zijn benoemd a. tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau prof. dr. J. Kouwer te Utrecht en dr. G. H. Roessingh te 's Gravenhage b. tot ridder in de orde van den Nederlanschen Leeuw dr. J. H. Gerretsen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage. Het Vrije Ruilverkeer. De vlugschriftjes van de vereeni- ging „Het Vrije Ruilverkeer", waar van de hoofdzetel is gevestigd te 's Gravenhage, volgen thans elkan der vlug op. Ditmaal is aan de hand van de rede, door den heer Plate te Rotterdam gehouden, een betoog voor vrijen handel verschenen, waar van het slot luidt Men make zich geen illusie dat bij ons de boom der bescherming an- dragen, dat iemand haar op de vin gers ziethet scheelde gisteren niet veel, ot zij had mij den dienst op gezegd. Daar zou ik niet om getreurd hebben, antwoordde Hildegard op vroolijken toon. Maar wij zouden in de grootste verlegenheid komen. Je kunt toch zelf niet in de keuken gaan, als wij gasten hebben, en met alien eerbied voor je bekwaamheden moet ik toch zeggen, dat je niet zoo'n heerlijk sou per zoudt kunnen gereedmaken ais juffrouw Janutsch ons gisteren be zorgde. Maar dan ben ik een nul in mijn eigen huis, als ik geheel niets meer te bevelen heb en de keuken meid den scepter voertzeide Hil degard gekrenkt. Ik zal je eens zeggen wat je bent, antwoordde de graaf vriende lijk. Je bent mijn bekoorlijk vrouwtje, het sieraad van mijn huis en een sieraad in ieder gezelschap, is dat nog niet genoeg Hij was opgestaan, omhelsde en kuste haar en Hildegard, geheel in gepalmd, maakte geen tegenwerpin ders gevoed zou worden dan elders. Zeker, onze zeden zijn strenger, wij zijn ontvankelijker voor de publieke opinie, voor goed of afkeuring op zedelijk gebied. Maar dat ook bij ons, indien er van protectie sprake is, de gr'ooten en machtigen gemak kelijker gehoor vinden dan de kleine ren, daarvan kennen toch ook wij voorbeelden. Wij hebben ons goed bevonden bij het stelsel van vrij ruilverkeer, wen- schelijk voor een klein land met be perkt afzetgebied. Houden wij de vlag van vrijen handel hoog in het belang der stof felijke welvaart, maar niet minder ter voorkoming van zedelijken achter uitgang. Hoenderteelt. Van een rationeele hoenderteelt is de toom de grondslag. Als de toom niet gezond, vol kracht en in den besten toestand is, kunnen geen be vredigende resultaten worden ver kregen. Slechtseen voortreffelijke toom levert normale broedeieren en deze geven weer krachtige, levenslustige kuikens. Bij het samenstellen van een goeden toom kan de fokker de vol gende punten in het oog houden. Allereerst dan de haan is de halve hoenderhof, d. w. z. de invloed van den haan strekt zich uit over alle eieren van de bij hem behoorende hennen. Daarom moet de fokker bij de keuze van den haan zeer voor zichtig zijn. De haan moet het ras in vorm en kleur zoo goed mogelijk vertegenwoordigen, hij moet volko men gezond, levenskrachtig en een opmerkzaam beschermer zijner kip pen zijn en een levendige geslachte lijke werkzaamheid bezitten. Boven dien moet de haan geheel volwassen zijn en het noodige gewicht hebben. Bij de keuze van een haan mag de fokker nooit onverschillig zijn, maar dient hij den haan aan een voortdu rende controle te onderwerpen. De beweging, de ondervinding en het geslachtsleven van den haan moeten zoo min mogelijk gebreken hebben. Zijn uiterlijk mag niet slecht zijn. Zoodra de veeren den glans ver liezen en borstelig worden, kam en keellappen verkleuren, de trotsche houding verloren gaat en een in el kaar zitten is waar te nemen, kan van een doortastend en bevruchtend treden van de hennen geen sprake meer zijn. Ook bij de verzorging van den haan wordt vaak nog zeer ver keerd gehandeld. Hij krijgt met de gen meer; zij schikte zich in haar lot. Zij wist nu, dat zij in haar huis nimmer een werkkring zou vinden, zoolang die juffrouw Janutsch het bestuur in handen had allengs werd zij overmeesterd door een gevoel van moedeloosheid en leegte, dat noch door de liefkoozingen van den graaf, noch door de vele verstrooiin gen uit haar jeugdig gemoed kon verbannen worden. HOOFDSTUK IV. De herfst trad dit jaar bijzonder vioeg ineen scherpe noordoosten wind joeg het dorre, geel geworden loof op, en dreef Hildegard in huis terug, toen zij in den tuin nog een bloemruiker bij elkaar wilde zoeken. Sedert wij haar het laatst zagen, is er in haar leven niet veel veranderd. Nog altijd houdt juffrouw Janutsch de teugels van het huisbestuur in handen. De jonge gravin heeft alle pogingen gestaakt om haar den scep ter te ontwringen. Hiidegard's eenig streven is nu, een goeden invloed op haar man te oefenen zij moest zich- zelve bekennen, dat dit moeilijk, kippen jaar uit, jaar in, hetzelfde voederde kippen brengen eieren voort, de haan moet geslachtelijk werkzaam zijn en wordt daarbij dik wijls mager. Daarom is het goed, als de haan af en toe één of twee dagen wordt afgezonderd en dan naast groenvoer, vleeschbeendermeel en graan krijgt, waardoor hij gezonder en langer bruikbaar blijft. Want zoo als bekend is, eet een goede haan bij de kippen veel minder dan deze laatsten, doch roept zijn dames bij een lekker beetje een slechte en luie haan wordt daarom ook spoedig vet, Gedurende het ruien moet de haan ook langen tijd afgezonderd worden, welke scheiding haan en kippen zeer goed bekomt. Nooit moeten hanen bij elkaar opgesloten worden. De hoofdzaak bij de verzorging van den haan is dusiedere maand twee dagen afzonderen en alleen voederen, en gedurende het ruien langeren tijd afzonderen. Het is van groot gewicht voor den toekomstigen haan, ais hij reeds in zijn jeugd goed verzorgd en gevoed wordt. Tot dit doel worden door vele fokkers de haantjes vroegtijdig van de jonge hennen gescheiden en tot op het oogenblik, dat zij gebruikt zullen worden, met andere haantjes samengehouden. Deze maatregel is verkeerd. Een haan, die gedurende bijna een jaar niet treden kon, zal, tot de kippen toegelaten, bij de be vrediging van de natuurdrift veel te brutaal optreden en zoowel de kippen als zich zelf door te veel treden be- nadeekn. De fokker handele dus op een andere manier. De hanen, die in de toekomst als teeldieren zullen gelden, worden vroegtijdig met een paar krachtige, gezonde, oudere kip pen afgezonderd zij kunnen dan nu en dan „tred"-proeven bij de kippen nemen en bij het ouder worden de kippen werkelijk treden. Deze maat regel heeft zich in de praktijk als de beste doen kennen. Bovendien kan de fokker de haantjes reeds in vele dingen gadeslaan, wat hij zon der kippen niet kon dus altijd geeft deze maatregel voordeel. De slechtste methode is die, om de haantjes alleen af te zonderenop éen na de beste, om de haantjes en de jonge kippen door elkaar te laten loopen, en de beste, om de uitmuntendste jonge haantjes met eenige oude kippen bij elkaar te zetten. Wij komen nu tot de kip. De kip moet met dezelfde zorg uitgekozen worden als de haan. Gezondheid en een flinke lichaamsbouw komen in de eerste plaats in aanmerking, daarna grootte en gestalte, ten laatste de kleur. Maar ook de nuttige eigenschappen moeten in het oog gehouden worden, daar een teelt in dit opzicht veel voordeel oplevert. De fokker moet maar ook zeer noodig was. Zij was niet blind meer voor de gebreken van haar Paul, zooals in de eerste tijden van haar huwelijk. Wel be minde zij hem nog met geheel haar hart, met vreugde zou zij voor hem elk offer gebracht hebben, wel viel het hem nog gemakkelijk zijne vrouw door het bewijzen van teedere liefde te verzoenen, wanneer hij haar be droefd had maar zij keek niet meer tegen hem op als ware hij een we zen, dat alle mannelijke deugden in zich vereenigde zij stelde niet meer dat kinderlijk vertrouwen in hem, als toen zij hem verzocht haar geld in bewaring te nemen. Dat graaf Orlowsky dikwijls in geldverlegenheid was, ontsnapte niet aan Hiidegard's opmerkzaamheid. Telkens als de senator Römer aan zijne dochter het vastgestelde (zeer hooge) speldengeld zond, wist Paul door verzoeken en allerlei voorspie gelingen zijne vrouw over te halen hem het grootste gedeelte van het ont vangen geld in handen te geven. (Wordt vervolgd.) kt

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1