Zaterdag 5 Juni. No. 129. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. TïnÉfiiTFÏHir VL1S Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, ij TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-ftdoertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden De Doopplechtigheid. Het programma van de plechtig heden, vastgesteld bij gelegenheid der bediening van den Heiligen Doop aan Hare Koninklijke Hoogheid de jong geboren Prinses in de Willemskerk, op Zaterdag 5 Juni 1909, is vastge steld als volgt Ariikel 1. Hare Majesteit de Konin gin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, begeven zich Zaterdag den 5 Juni, omstreeks 11/„ uur des namiddags, naar de Willemskerk. Het Koninklijk Ouderpaar wordt aan den ingang der kerk afgewacht en ontvangen door den opper-cere- moniemeester en een commissie uit den kerkeraad en uit het college van kerkvoogden der Nederduitsch Her vormde Gemeente, en begeleid naar de voor Hoogstdezelven bestemde zetels. Aan beide zijden van Hare Majes teit en Zijne Koninklijke Hoogheid worden de zetels ingenomen door Hare Majesteit de Koningin-Moeder en door Hare Koninklijke Hoogheid de Groothertogin Marie van Mecklen burgSchwerin, Hare Koninklijke Hoogheid de Vorstin-Weduwe von Wied, Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses Thekla van Schwarzburg- Rudolstadt, Hare Doorluchtige Hoog heid de Vorstin van Erbach-Schön- berg, Hare Doorl. Hoogh. de Prinses Louise von Wied, Zijne Hoogheid Johann Albrecht Hertog van Mecklen- burgRegent van het Hertogdom Bruns- wijk, Zijne Hoogheid Adolf Friedrich Hertog van Mecklenburg, Zijne Door luchtige Hoogheid de Vorstin van Erbach-Schönberg. De groot-officieren, de grootmees teres van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder, de dames du Palais, de Hofdames en het gevolg der Vorste lijke gasten, bevinden zich een half uur vóór de komst van Hare Majes teit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid in de banken achter de Koninklijke zetels. Art. 2. Bij het binnenkomen der Vorstelijke personen in de kerk, zal door de Koninklijke Zangvereeniging „Excelsior" gezongen worden. De godsdienstige plechtigheid neemt aldaar een aanvang met het zingen van een vers uit een der Psalmen of Gezangen, waarna de plaatsvervan gende Hofprediker dr. Gerretsen, aan wien de bediening van den Heiligen Doop door Hare Majesteit is opge dragen, een gebed uitspreekt en een toespraak houdt. Art. 3. De jonggeboren Prinses zal inmiddels, een kwartier uurs na het vertrek van Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, van het Ko ninklijk Paleis naar de Willemskerk Dt sim és Ié. -0—0 6.) Graaf Orlowsky werd bijna ja- loerschmaar toen de gasten laat in den nacht vertrokken waren, viel Hildegard hem om den hals en zei Ach, Paul, hoe heerlijk vind ik het, dat wij nu weer alleen zijn Toen moest de graaf om zijn eigen dwaasheid lachen. Op zijne Hilde gard kon hij vertrouwenzij bemin de hem, hem alleenhij gevoelde zich eigenlijk onwaardig zulk een vrouw te bezitten. Immersbedroog hij haar niet? Had hij niet haar vader en haar in de meening ge bracht, dat hij rijk was En hij wist maar al te goed, hoe zwaar zijn be zittingen .met hypotheken belast wa ren, hij wist maar al te goed, dat hij bij zijn aanzoek om Hildegard's hand vooral gedacht had aan den worden geleid in de navolgende orde ade ceremoniemeester, gezeten in een koets, bespannen met twee paar den, gaande naast ieder portier één lakei b. de kamerheeren, bestemd de slippen van het Doopkleed te houden, gezeten in een koets, bespannen met twee paarden, gaande naast ieder portier één lakei c. Hare Koninklijke Hoogheid de jonggeboren Prinses, met de waar nemende giootmeesteres en den groot meester van Hare Majesteit de Ko ningin, en de verpleegster, gezeten in een koets, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast ieder portier. Een escadron huzaren, waarvan de eene helft voor en de andere helft achter den stoet, zal als eere-escorte optreden. De trein zal den navolgenden weg nemen Door de Paleis-, Oranje-, Park- en Alexanderstraten, de Sophialaan tot voor de deur der kerk, zijde Maurits- kade. Art. 4. Aan den ingang der kerk wordt de jonggeboren Prinses opge wacht door den opper-ceremoniemees- ter en de voornoemde commissie uit den kerkeraad en de kerkvoogden en, na het einde van de toespraak, geleid ter zijde van den predikstoel. De opper-ceremoniemeester, de grootmeester en de ceremoniemeester stellen zich ter rechter- en linkerzijde van de jonggeboren Prinses de ka merheeren, slippenhouders van het doopkleed, daarachter. Art. 5. Het formulier betreffende den Heiligen Doop, voorgelezen zijnde, zal de waarnemende groot meesteres Hare Koninklijke Hoogheid de jonggeboren Prinses, met een diepe buiging voor Hare Majesteit de Koningin, aan Hoogstdezelve over geven, ten einde Hare Majesteit het Koninklijk kind ten doop houde. De heilige doop verricht zijnde, wordt de godsdienstige plechtigheid met gebed en gezang geëindigd. Na het uitspreken van den zegen zal de waarnemende grootmeesteres het Ko ninklijk Kind van Hare Majesteit over nemen. Art 6. De jonggeboren Prinses wordt met hetzelfde ceremonieel en langs denzelfden weg, omschreven in ar tikel 3, naar het Koninklijke paleis teruggevoerd. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid verlaten daarna de kerk en worden, voorafgegaan door een opper-ceremoniemeester en de com missie uit den kerkeraad en de kerk voogden, naar Hoogstderzelver rijtuig geleid. De aubade aan H. M. de Koningin. Op het Malieveld te 's Gravenhage algemeen bekenden rijkdom van se nator Romer. Doch hij verdreef deze onaange name gedachten door zich voor te nemen, om als de gelukkige echtge noot van zulk een bekoorlijke vrouw solider en zuiniger te wordenge heel op den achtergrond zag hij papa Römer als laatste reddingsanker in den nood dat troostte hem. Den volgenden morgen, toen het jonge echtpaar samen had ontbeten en nog wat gezellig praatte, zeide Hildegard opeens Zeg eens, Paul, je doet me ze ker wel het genoegen, spoedig eens met mij naar Warschau te gaan, niet waar Heeft mijn vrouwtje alweer lust tot reizen? Ik meende, dat je recht blij waart, dat je nu eindelijk thuis bent, antwoordde hij vriendelijk. Daar'heb je wel gelijk in, Paul zeide zij een beetje verlegen; ik ben recht gelukkig, nu wij de reis achter den rug hebbenmaar ik zou zoo gaarne mijn huis naar mijn eigen smaak willen inrichten. Verwonderd keek hij op, terwijl zij vervolgde wordt druk gewerkt in verband met de aubade, die door duizenden zan gers en zangeressen aanstaanden Dinsdag aan H. M. de Koningin zal worden gebracht. Twee groote tri bunes voor ger.oodigden en andere van toegangskaarten voorziene perso nen worden gebouwd en daartus- schen komt de Koninklijke tribune te staan. Over de tribunes plaatsen zich dan de deelnemende zangvereenigin- gen en daarachter en aan weerszijden is voor het publiek nog uitstekende gelegenheid, om de aubade te volgen en de Koningin te aanschouwen. De Koninklijke loge wordt keurig met palmen versierd en zal ook op an dere wijze weelderig worden getooid. Een Engelschman aan het woord. Tijdens de Oranje-feesten te Medan publiceerde Cecil Gray, vertegen woordiger van Lloyds Greater Britain Publishing Cy., onder den titel van „The Hope of Holland" een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen God beware de KoninginGod zegene de Prinses van Oranje-Nassau Bij geen natie in Europa wekt de gelukkige gebeurtenis, die nu met zooveel vreugd gevierd wordt, meer belangstelling dan in Engeland, welks lotgevallen zoo nauw met die van Holland zijn aaneengeschakeld ge weest. Wij Engeischen kunnen nooit vergeten, dat wij met de Hollanders hebben gestreden en dat wij in hen hebben gevonden dappere, ridderlijke en edelmoedige vijanden, dat zij ge vochten hebben zij aan zij met ons en dat zij bewezen hebben bijna onwan kelbare vrienden te ;jn en dat in een tijd toen duisternis heerschte in de geschiedenis van ons land, wij ons tot Holland vervoegden om een Ko ning en een goede Koning kregen. Dit is de reden dat wij ons verheu gen met 'Holland en dat wij bidden dat al wat goed en niets wat kwaad is moge komen over deze zuigeling, die heden is de zuigeling voor heel de wereld. Prosit. Door een gelukkigen samenloop is de geboorte van uw Prinses komen te vallen op den vooravond van Mei Uw Prinses is een kind der lente. Laat ons hopen dat geheel haar leven zij als een zomersche dag En zoo is uw Prinsesje van Oranje- Nassau een Mei-koningin. Moge zij dit altijd blijven. Op dezen schitte rendsten, dezen blijdsten dag van het geheele blijde nieuwe jaar, nog eens de glazen omhoog God zegene de Prinses van Oranje- Nassau. God behoede de Koningin. Herhalingsoefeningen. Door den minister van oorlog is Ik ben gisteren de kamers bo ven gaan zien, en als je het goed vindt, zou ik het kleine gele salon en het kamertje daarnaast met uit zicht op het bosch voor mijn eigen gebruik willen inrichten. Maar alles is daarvoor toch reeds ingerichtriep de graaf uit. Hildegard stond op, sloeg den arm om den hals van haar man en zeide vleiend Noem mij nu niet dwaas, Paul ik wou zoo gaarne daar dat salon en dat kamertje als mijn rijk recht gezellig inrichten, zooals ik dat thuis gewend ben geweest, en daarom wou ik met je naar War schau. Je weet, papa heeft me vóór ons huwelijk een flinke som geld gegeven om hier passende meubelen te koopen. Ik verzocht je, 't geld gedurende de reis voor mij in be waring te nemen en nu, beste man, moet je het mij teruggeven en met mij naar Warschau gaan. Als een kind verheug ik mij in liet voor uitzicht, met jou de meubelmagazij nen te gaan bezoeken. De jonge graaf antwoordde niet dadelijkhij fronste het voorhoofd een schrijven gericht aan de comman- deerende officieren van de regimen ten infanterie, waarin de minister o. m. mededeelt, dat het in zijn voor nemen ligt om te bevorderen, dat in afwijking in zooverre van den tot nu toe in deze gevolgden regel bij de regimenten infanterie, in 1910 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zullen worden geroepen de verlofgangers der lichtingen van 1903, van 1904 en 1909. In verband hiermede zullen de mi liciens-verlofgangers der lichting van 1906, aan wie dezerzijds bereids werd vergund om voor de in dit jaar te houden herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen in 1910, te gelijk met de miliciens der lichting 1907, die oefeningen moeten volbren gen te gelijk met de miliciens der lichting van 1909, terwijl de miliciens der lichting van 1904, aan wie werd toegestaan de in dit jaar te houden herhalingsoefeningen te volbrengen in 1910, te gelijk met de miliciens der lichting van 1905, die oefeningen zullen moeten verrichten na en in aansluiting met die waarvoor zij in 1910 zullen worden opgeroepen. Wat waren dat eenig mooie Pink sterdagen Wat is er volop genoten door duizenden en nog eens dui zenden, door rustig thuisblijvenden bij open raam, in prieel of op ander schaduwplekje in den tuin, door wan delaars en voetgangers, want ook dezen zijn er nog, door fietsers en automobielrijders, door duizenden, die van rijtuig of den tuin gebruik maak ten Genoten van de vrije dagen, van lucht en zonneschijn, van Gods schoone natuur En verblijdend is het waar te ne men, dat op zulke dagen bij al dat genieten de alcohol meer en meer op den achtergrond geraakt. Algemeen begint men in te zien, dat men niet alleen best feestvieren en plezier hebben kan zonder zich op te winden, maar dat zonder den alcohol het ge not ook reiner en edeler, en zonder bitteren nasmaak is. In verband hiermede is het zeker merkwaardig, dat door de vereeniging van café-houders „Vergunning" te Helder per advertentie in de plaatse lijke bladen aan het publiek is ver zocht, ter gelegenheid van de aldaar te houden fuliana-feesten „zoo min mogelijk" spiritualiën te gebruiken. Een mooi voorbeeld Wanneer het feestvierend publiek nuchter blijft, dan zal het niet zoo licht tot dwaze of ergerlijke dingen overgaan of overslaan. Zooals eenige sportslui deden bij de Derby-rennen, die Koning Edward in het gedrang brachten. Zij hadden vermoedelijk en wierp zijn sigaret ongeduldig weg. Ik meende, dat die kamers bo ven nog wel goed genoeg waren en wij de groote uitgaven voor een nieuw ameublement konden sparen, zeide hij eindelijk. Maar, beste Paul, het behoeft je geen penning te kosten, antwoord de Hildegard zachtjes. Ik ben over tuigd, dat het geld van papa meer dan genoeg is om al mijne wenschen te bevredigen. Ja, beste vrouw, als ik dat geld nog had, zou je gelijk hebben, zeide de graafhet kostte hem moeite, deze opheldering te geven. Waar is dat dan gebleven Het is toch niet gestolen Neen, kindlief, maar onze lange reis heeft veel meer gekost dan ik kon vermoedentoen wij hier aan kwamen, was het geld voor de nieu we meubelen ook verbruikt. Dat is onmogelijk! Maar och, je zegt het alleen voor de grap, riep de jonge vrouw uit, en daarbij tracht te zij haar man in de oogen te zien, doch hij ontweek angstvallig hare blikken. Ik denk niet aan grappen, het goed gewonnen en toen stevig gedron ken, en gingen toen zoover den goe- digen Koning op den rug te kloppen, en éen vergst den eerbied zoover, dat hij Z. M. aldus toesprak„Uw Ma jesteit, gij hebt de twee duizend, en nu de Derby gewonnen, kan je ook niet het ministerie er uit werken De Koning gaf geen antwoord, hij had al zijn aandacht noodig voor zijn hoed, dien hij in het gedrang bijna verloor. Hadden die heeren, om hun dorst te lesschen, zich bij water gehouden, dan zouden zij stellig binnen de perken zijn gebleven. Water is de drank bij uitnemendheid. Maar dan zuiver waterEn niet een smerig vocht zooals doorhetechtpaarZilhouw, eigenaars van een groot restaurant aan den Havel, bij Heilihensee, waar 's zomers duizenden heentrekken om te genieten van lucht, water en bosch, aan hun gasten voorzetten. Die brave menschen deden voor a 1 het eten en drinken vuil Havel-water gebruiken, dat in emmers uit de rivier geschept werd. Groote stukkendoode vis- schen, planten, kikkerbroed, wipte men met de hand er uit. De melk, gewasschen met dat vuile water, werd a 15 ets. per glas verkocht; soms dreven er doode muizen in, zoodat de meiden weigerden ze te drinken, maar volgens mevrouw Ziehouw, was ze voor de Berlijners nog goed genoeg om te drinken. De soepketel was tevens vuile wascb- ketel. De wateremmers werden ook gebruikt, om de dweil in uit te spoe len, waarmee de vloer en een zekere nuttige gelegenheid, gedaan was: Brood en koek werden bewaard in een mand, waarin eens een kat de moederweelde had gesmaakt. Dat schandelijk bedrijf is gelukkig aan den dag gekomen en het brave echtpaar veroordeeldzij tot 500 mark (f 300) boete en 3 maanden gevangenis, hij tot 500 mark en één maand gevangenis. Zij hebben dus nu gelegenheid hun zonde te overdenken. Ook de overheid dient te zorgen voor zuiver drinkwater, zij in de eerste plaats. Zoo dacht er ook een inwoner van Ems over. Hij had een aanschrijving gekregen, het water van zijn put te laten onderzoeken. Hij zond dan ook een monster naar Wiesbaden, evenwel niet uit zijn put, maar genomen uit de stedelijke water leiding. De inzender vond dit blijk baar een mooie gelegenheid om eens te weten te komen, hoe het daarna stond. Al spoedig kwam het rapport van het onderzoek, dat luidde „Het water is ongezond, de put moet ge dempt worden." Wat zal men daar in Ems nu met de waterleiding doen 1 Aan de be trouwbaarheid van dat rapport zal toch wel niet getwijfeld mogen wor- is inderdaad waar, wat ik gezegd heb. Paul, hoe kon je zoo iets doen klonk het verwijtend van Hildegard's lippen. Hij zag een traan in hare oogen glinsteren. Dat was hem toch te ergongeduldig maakte hij zich los uit haar arm en ging de kamer uit terwijl hij sprak Zie mij niet zoo bestraffend aan alsof ik een misdadiger ware 1 Hij zeide haar echter niet, dat hij het geld niet voor de reis had moe ten gebruiken, maar dat hij gespeeld en die groote som verloren had in dien nacht toen zijne jonge vrouw in het hotel te vergeefs op hem had gewacht, De volgende dagen heerschte er op Mislowice een gedrukte stem ming. Hildegard was zeer bedroefd, haar kinderlijk vertrouwen in haar echtgenoot was geschokt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1