Draagt Plouvier's Schoenwerk. Vrijdag* 1 Juni, No. 128. 1909. Gemeentebestuur. Feuillleton. ^BlNNÊNLANDT 47e Jaargang. Van Week tof Week. VL1SSIINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, BEKENDMAKING. Stemmingiter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat ten gevolge van de op den 1 Juni j.l. plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kies district Middelburg, waartoe deze gemeente behoort, op Vrijdag 11 Juni e.k., van des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur eene stemming zal gehouden wordenen dat de namen der candidaten zijn BLUM, J. H. CASEMBRÖOT DE,Jhr. Mr. E. A. O. SANNES, Mr. G. W. SNIJDERS, H. Tevens Wordt de aandacht ge vestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een „ander uitgevende, aan eene krachtens „wettelijk voorschrift uitgeschreven „verkiezing deelneemt, wordt gestraft „met gevangenisstraf van ten hoogste „een jaar." Vlissingen, den 2 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Met den dag ongeveer wordt het financieele vraagstuk in Duitschland ingewikkelder. Op welke wijze dan ook, de vijf honderd millioen mark zullen er moeten komen en men kan zich zeer goed voorstellen, dat het volk daar niet om lacht. Voor een buitenlander evenwel is de geschie denis min of meer vermakelijk. Het regeeringsvoorstel omtrent de sigaren- belasting, volgens hetwelk die be lasting zou worden geheven naar het merk, zoodat de jonkers hun fijn sigaartje overeenkomstig de fijnheid zouden moeten betalen, is ook al door de financieele commissie ver worpen. De belasting zal volgens die commissie verband houden met het gewicht, en aangezien de sigaar van den minderen man nog al zwaar weegt, zal deze dus moeten bloeden. De belasting op de effecten, op het gemaal, op de waardevermeerdering der onroerende goederen, op gloei lampen, gloeikousen en lucifers en het uitvoerrecht op steenkolen, zijn door de conservatieven, trouw ge holpen door de mannen van het cen trum, aangenomen, al welke heffingen evenwel niet door den Rijksdag in het algemeen plan waren opgenomen. Maar hoe is dit geschied? De com 0—0- 5.) Alles in orde, mijnheer de graaf. Daarop maakte zij weer een bui ging en opende een breede deur, terwijl twee livreibedienden met armluchters voorgingen. Tn het mid den der ruime kamer stond de tafel gedekt voor twee personen en het souper was opgediend. De kamer werd nu verlicht door een menigte waskaarsen, die op hooge armluch ters brandden. Hildegard miste da delijk het gezellige licht eener lamp en het zingen van den theeketeljuf frouw Janutsch was gewoon in de keuken thee te zetten. Hildegard kreeg een gevoel, als ware zij een vreemdelinge in haar eigen huis, doch zij trachtte dit voor haar man. te verbergen. Beiden wa ren vermoeid en gingen vroeg naar TELEFOONNUMMER 10. missie had alleen de bevoegdheid om nader te beraadslagen omtrent datgene waarover de vroeger in den Rijksdag gehouden algemeene be raadslagingen liepen. Allerminst had zij het recht om met nieuwe voor stellen voor den dag te komen. Maar de meerderheid stoort zich daar hoe genaamd niet aan, waarvan ten slotte het gevolg is geweest dat de meer vrijzinnige partijen voor de eer be dankt hebben en zijn gaan loopen. De meerderheid heeft nu het rijk alleen. De vraag is nu maar of de re geering zwichten zal en de zooge naamde erfdeelbelasting zal opgeven, en zoo niet, wat er dan gebeuren moet. Van officieele zijde wordt wel beweerd dat de regeering zich geen belastingstelsel zal laten opdringen, dat het groot grondbezit begunstigt tot schade van handel en nijverheid maar de conservatieven en clericalen hebben nu eenmaal de meerderheid, tenzij alle 1 irikerpartijen zich krachtig aaneensluiten. De uitspraak, door het Haagscbe scheidsgerecht gedaan in het be kende Casablanca geschil, dat een oogenblik dreigde de verstandhou ding tusschen Duitschland en Frank rijk ernstig te verstoren, mag waar schijnlijk als eene nieuwe overwin ning van het beginsel der scheids- rechtelijke uitspraak instaatsgeschillen worden beschouwd. Beide partijen zijn op sommige punten in 't gelijk gesteld en zullen nu wederkeerig hun leedwezen over het gebeurde moeten betuigen, het geen Duitschland trouwens voorge steld had vóór de zaak aan de be slissing van het Haagsche Hof on derworpen werd. In Duitschland moppert mén er nog een beetje over, dat het scheidsgerecht de uitlevering van de drie deserteurs, Duitsche on derdanen, van de hand heeft gewe zen, maar overigens erkent men dat op waardige en voor de internationale betrekkingen alleszins voldoende wij ze, aan een zeer onaangenaam voor val een einde is gemaakt. In Frankrijk is men nog meer te vreden. Daar is van den aanvang af beweerd dat het Duitsche consulaat te Casablanca geen recht had om deserteurs van het Fransche vreem delingenlegioen, niet behoorende tot den Duitschen landaard, op een Duitsch vaartuig in te schepen, en dat dit consulaat evenmin recht had om aan drie andere, Duitsche of voor Duitschers gehouden manschappen van het legioen zijne bescherming te verleenen. bed. Morgen, als ik uitgeslapen ben, zal alles mij wel anders voorkomen, dacht de jonge vrouw. Maar de dag van morgen kwam, en toen bemerkte zij, hoe weinig haar nieuws thuis beantwoordde aan de verwachtingen, die zij daarvan had gekoesterd. De dochter uit het huis van den rijken Hamburgschen patriciër, ge woon aan stipte orde en zindelijk heid, werd pijnlijk getroffen door het gebrek aan reinheid en regel maat, dat zij overal in opmerkte. Bij haar rondgaan in de kamers, die alle meer waren ingericht tot ont vangst van gezelschappen dan tot woonvertrekken, zag Hildegard ver scheidene scheuren in de venster gordijnen, bij de verkleurde zijden overtrekken der fauteuils en cauceu- ses zag zij de afgescheurde franje neerhangen en aan de lijsten .van spiegels en schilderijen bemerkte zij spinnewebben. Dat moet anders worden, zeide zij tot haar kamenier, een Ham- burgsch meisje, dat haar 'in den vreemde gevolgd was. Wij moeten In ons oog is natuurlijk de geheele quaestie een pruiqauestie, hetgeen niet wegneemt dat dit onbelangrijke geschil Europa bijna in lichterlaaie had gezet. Enfin, de grootste ruzie komt ook in het dagelijksch leven uit prulquaesties voort, hetgeen geen gevolg is van de quaestie zelf, maar van het feit dat de partijen elkander niet kunnen uitstaan. Een bijzonder verstandig woord spreekt in deze de Parijsche „Temps", een woord dat niet genoeg aan de vergetelheid kan worden ontrukt. Het blad spreekt ook over de tegenstel ling tusschen de nietige oorzaak en de mogelijke vreeselijke gevolgenen zegt dan „Die tegenstelling kan niet genoeg worden overdacht. Beide par tijen bezitten een te uitnemend deel van 'tgemeene erfgoed der bescha ving, om dergelijke strijdigheden niet af te keuren. Zij zijn verplicht om niets te verzinnen, teneinde die te vermijden. Dit is de eigenlijke slot som, uit deze belangrijke scheids- rechtelijke beslissing op te maken, en wij heboen reden om te gelooven, dat de betrokken regeeringen er de blijkbare wijsheid van inzien. Laat ons voor den wereldvrede op- rechtelijk hopen,dat het zóó moge zijn. Zooals men weet is Finland de staat, waarin de sociaal-democraten het sterkst in den Landdag vertegen woordigd zijn. Er hebben nu pas weer nieuwe verkiezingen plaats ge had, waarbij de bedoelde partij nog 1 lid is vooruitgegaan. De oud-Finnen daarentegen, de eenigen die het nog een beetje met den Traar-Groothertog vinden kunnen, zijn daarentegen ach teruitgegaan. Het was te voorzien, toen de regeering den vorigen Land dag zoo plotseling ontbond. Het eenige gevolg is geweest, dat de Finnen, prat op hun nu al tamelijk besnoeide vrijheden en privilegiën, nog meer op hun achterste beenen zijn gaan staan. Natuurlijk zal nu weer nieuwe ontbinding volgen, maar lang zamerhand wordt het daar toch een onmogelijke toestand. De Tsaar ver langde dat de Senaat een door den Landdag verworpen wet toch afkon digde. Daarop hebben ai de Senatoren hun functie neergelegd, behalve vijf oud-Finnen, in wier handen nu feite lijk de regeeringszaken berusten. Uit Perzië vernemen we thans be trekkelijk weinig. Het opmarcheeren van verschillende nationalistische troepen naar de hoofdstad schijnt gestaakt te wezenterwijl de ver standhouding met de lieden van Tabris met den Sjah beter blijft. Er is daar altijd nog een Russische troe- daar eens over spreken met juffrouw Janutsch. Die kijkt me altijd van terzijde boos aan, als ik in de keuken kom om wat warm water of een strijkijzer te halen. Wij kunnen het niet met elkaar vinden. Stel je gerust, Louise, antwoord de de gravin op goedigen toon. Dat zal langzamerhand wel veranderen. Juffrouw Janutsch is hierin het huis houden de baas geweest, zoolang mijn man ongetrouwd waszij moet eerst aan den nieuwen toestand ge wennen. Maar ik zal niet eerder rusten, voordat ik hier in huis het roer in handen heb. In dit opzicht overschatte de arme Hildegard echter hare krachten. Zij nam zich voor om met haar man te spreken en hem om steun te vragen voor haar plan om zelf de plichten der huisvrouw te vervullen en in plaats van juffrouw Janutsch iemand anders in dienst te nemen, wanneer die vrouw zich niet kon schikken in haar nieuwe rol van onderge schikte. De jonge gravin vond ech ter geen goede gelegenheid om eens mét haar man te spreken. Hij was fibonnements-Adoerfentiën op zeer t/oordeelige uoorwaarden. penafdeeling, maar de Britsche lan dingsdivisie in de Perzische Golf is weer vertrokken. Over 't algemeen is het in 't oosten vrij stil. De Sultan van Turkije heeft, naar men wil, eigenhandig aan de Europeesche banken geschreven om zijne schatten naar Saloniki op te zenden. Hij zou dat geld dan onder de troepen willen verdeelen, wat men al licht zou kunnen opvatten als een poging om te zijnen gunste een sol- datenoproer te verwekken. De regee- ring zal zich echter wel niet met een kluitje in 't riet laten sturen en wel zorgen' dat zij in het bezit komt van datgene wat zij voor den Staat heeft opgeëischt. jammer dat het militaire bewind te Constantinopel langzamerhand in een schrikbewind ontaardt. De talrijke en voortdurende terechtstellingen begin nen bij de bevolking ontroering te veroorzaken en leiden begrijpelijker wijs de aandacht af van het éénig noodige, nl. het kalm maar krachtig voortarbeiden aan de verbetering der binnenlandsche toestanden. De tijdingen omtrent de Zuid- AfrikaanSche eenheid luiden minder gunstig. In Natal begint een bedenke lijk verzet op te komen tegen de deelneming aan de Unie. Motiën ten gunste van die Unie, op vergaderin gen voorgesteld, worden verworpen. En toch is in het ontwerp der over eenkomst voor de Natalsche belangen bijzondere zorg gedragen. Wanneer Natal zich onthoudt, wat men ook in Engeland deze kolonie euvel schijnt te duiden, zal dat zeker niet in haar belang wezen en het vaste voornemen moet bestaan, er zich niet aan te storen, zoodat de overige koloniën zich toch vereenigen zullen. Zelfs bij 't feestvieren kunnen Oos tenrijkers en Hongaren elkander niet verdragen. Wij doelen hier op de feesten ter nagedachtenis van Joseph Haydn, den grooten toondichter, den componist van het voor den Oosten rijker zoo sympathieke lied „Gott erhalte Franz den Kaiser", die in 1809 stierf en te Eisenstadt in Hon garije op het landgoed der prinsen Esterhazy begraven ligt. De Oosten rijkers kunnen dat niet verkroppen en beweren dat de prins het stoffelijk overschot onrechtmatig naar Honga rije had doen overbrengen. Aan hate lijkheden dientengevolge geen gebrek, zoodat de feesten er hun glans door verloren hebben. Hierbij komt nu de verbittering in Hongarije over de weigering van voor den middag naar het bosch gereden, had met zijne beambten velerlei zaken te besprekenhij had voorbereidende maatregelen getroffen voor een vossenjacht, die hij binnen kort wilde houden, en na het diner, dat te Mislowice om vijf uur gehou den werd, kwamen verscheidene rij tuigen met gasten uit de omstreken. Graaf Konsky, graaf Potschoreck, de heer van Jablonowitsch, de heer van Gurakowsky en nog meer an deren kwamen met hunne dames. Zij hadden met elkaar afgesproken, dat zij het bezoek niet zouden afwachten van graaf Orlowsky, die vroeger veel met deze bevriende familiën had om gegaan, maar dat zij hem en de jonge gravin zouden verrassen, om hen welkom te heeten. Met vreugde greep dit luchthartige volkje elke ge legenheid aan om zich te vermaken, en ditmaal kwam er nog een goede dosis nieuwsgierigheid bijmen wilde de jonge gravin zien en leeren kennen. Hildegard bemerkte zeer goed, hoe zij van alle kanten werd gadegeslagen, terwijl men onder vra gen en vertellen zeer druk in gesprek was. De donkeroogige dames, in Oostenrijk om deel te nemen aan de aanstaande tentoonstelling in Italië, die eenigszins een politiek karakter zal hebben. De Hongaren ontzeggen aan de regeering der monarchie het recht daartoe en dreigen om, onder Hon- gaarsche vlag, toch mee te doen. De brandstof wordt weer aan alle kanten opgestapeld. De feesten te Scheveningen. Gisteren vierde Scheveningen feest ter eere van de geboorte van Prinses Juliana. De met vlaggetjes versierde trams der Scheveningsche lijnen had den het al vroeg in den ochtend druk met het vervoer der velen, die den optocht der schoolkinderen wil den zien. Wel was de lucht donker, dreigde er regen en biies de Noordenwind, maar Scheveningen's bevolking was er niet minder opgewekt onder. In den voormiddag trok door het dorp naar het wandelhoofd een op tocht van schoolkinderen met ver sierde bokken- en sport-wagens, die heel wat bekijks vond en dat over waard was. In den namiddag ging de groote optocht rond, die helaas ten gevolge van het duistere weder niet volkomen tot zijn recht kwam. In den namiddag wachtte het feest vierende dorp een bijzonder prettige verrassing. H. M. de Koningin liet zich door het gure en regenachtige weder niet weerhouden, maar kwam in open rijtuig, bespannen met vier paarden, bereden door jockey's, met groot gevolg naar Scheveningen. Aan den ingang der Helmstraat stond de eerewacht te paard van Scheveningsche ingezetenen. Even vóór de Keizerstraat bij de eerepoort waarvan de kroon electrisch verlicht was, hield de Koninklijke koets, onder groot gejuich der wachtende menigte, stil. Daar stonden alle leden van de feestcommissie geschaard ter ont vangst van de Hooge Bezoekster. De voorzitter, de heer A. Hoogen- raad, sprak tot H. M. enkele woor den van gelukwensch met H. M. herstel en van diepe erkentelijkheid voor de hooge eer, aan Scheveningen te beurt gevallen, nu het Koninklijk bezoek te mogen ontvangen bij den eersten officieelen rit, die H. M. na de blijde gebeurtenis maakte. Namens het feestcomité verzocht hij eerbiedig aan H. M., als hulde te willen aan vaarden twee bloemruikers, welke H, M. werden overgereikt, de eene bouquet door de jongejuffrouw De Niet, in witte kleeding, en de andere door jongejuffrouw Groofveldt, een meisje in Scheveningsche kleeder dracht. Beiden kinderen drukte de Koningin hartelijk de hand. nogal opzienbarende kleeding, be wogen, zich heel vrij, en de heeren gaven haar ruimte gelegenheid om alle kunstgrepen der behaagzucht te vertoonen. Graaf Orlowsky was ge heel in zijn element. Hildegard bemerkte hoe hij ook hier zijne rol speelde, hoe men zich met hem bezighield, hoe ook zijne beminnelijke gezelligheid op prijs werd gestelddoch zij zelf gevoelde zich vreemd in dezen kring, en werd daarom al stiller en stiller. Na het souper, dat onder leiding van juf frouw Janutsch zeer spoedig klaar gemaakt was, sloegen de jongere heeren een dansje voor, een van hen ging voor de piano zitten en trom melde op het zeer ontstemde instru ment een galop, waarbij alle dames en heeren in een vlug tempo over den vloer zwierden. Ook Hildegard kon zich aan dit ge noegen niet onttrekkenzij danste licht en gaarne, hare wangen gloei den, hare oogen schitterden, hare terughouding was verdwenen, men vond haar nu schoon en beminnelijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1