BLOOKERS Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag' 3 Juni. No. 127. 47e Jaargang. 1909. DAALDERS CACAO. Bij deze Courant beleert een Bijvoegsel. r¥ÏNNËNLANPT FeuiDletoiL VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden JL30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar. plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden op eersten Pink sterdag de voormiddaggodsdienst oefening bij in de Wilhelminakerk aan het Louise de Coligny-plein, on der het gehoor van dr. Van Gheel Gildemeester. H. M. de Koningin-moeder was in de Groote kerk, waar dr. Schokking voorganger was. H. M. de Koningin te 's Gravenhage. H. M. de Koningin zal, te begin nen met de volgende week, verschil lende officieele lichamen in de ge legenheid stellen Hare Majesteit hunne gelukwenschen aan te bieden met de geboorte van Prinses Juliana. H. M. zal alsdan in audiëntie ont vangen Maandag 7 Juni ten lU/s voor middag den Raad van ministers ten 5l/i uur nam. de leden van het corps-diplomatique te 's-Graven- haee Woensdag 9 Juni 's nam. 43/4 uur de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal5 uur de leden van den Raad van State 5uur de leden van de Algemeene Rekenkamer Donderdag 10 Juni 's nam. 43/4 uur de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal5 uur den Hoogen Raad der Nederlanden. Gekozen Kamerleden. Gisteren zijn bij enkele candidaat- stelling tot leden der Tweede Kamer gekozen verklaard de heeren, in de districten Helmond mr. E. R. H. Regout, (r. k.) Rheden jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer (r. k.) W a al w ij k mr. J. A. Loeff (r. k.) 's Hertogenbosch jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, (r. k.) Roermond mr. F. J. Bolsius, (r. k.) Sittard J. H. J. Beckers, (r. k.) V e g h e 1 B. R. F. van Vlymen, (r. k.) Weert jhr. mr. V. E. L. de Stuers, (r. k.) Zevenbergen A. C. A. van Vuuren, (r. k.) Breukelen: J. H. de Waal Malefijt (anti-rev.) Verkiezing tweede Kamer. Bij de gisteren plaats gehad heb bende officieele candidaatstelling zijn candidaat gesteld in de volgende districten Middelburg, J. H. Blum, (an- tirev.,) door P. K. Geschiere te Grijps- kerke en 59 andere personen uit Wal- 4.) Ik ben wel klaar, maar het werk voor Eduard is nog niet af, en ik moet het vast en zeker zoo straks meenemen. Wat voor werk is dat dan vroeg mevrouw Brinken, terwijl zij de kamer binnentrad. Och, het is een vertaling uit het Duitsch in het Latijn. Die schrijf ik voor hem afhij was gisteravond zoo vermoeid en had er geen tijd meer voor. U weet wel, dat ik altijd veel spoediger met het werk klaar ben dan hij. Maar zal de leeraar het niet bemerken, dat jij het geschreven hebt, en zult gij dan niet allebei ge straft worden Zie maar eens zelf, antwoordde Karei, en hij hield zijne mama het GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. (Adv.) cheren, W. A. de Rijcke en 59 anderen L. van Andel en 59 anderen en H. J. de Graaft en 59 anderen jhr. mr. E. A. O. de Casembróot, vrij-lib., door F. N. v. d. Bilt en 47 anderen en P. F. Auer alhier en 49 anderen mr. G. W. Sannes, (soc.-dem.,) door C. van der Weel en 59 anderen Herm. Snijders, vrijz. dem., door H. L. Gerth van Wijck en 59 andere personen uit Walcheren, J. G. van Niftrik Jr. te Vlissingen met 49 an deren en P. van Sorge en 49 anderen. De eerste onderteekenaars wonen, voor zoover geen woonplaats ver meld is, te Middelburg, Goes, mr. H. Goeman Borgesius, (lib.) dr. J. van den Brink, (soc.- dem.) jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, (chr. hist.) Z i e r i k z e e, H. C. Vegtel, (anti- rev.) F. M. Wibaut, (soc.-dem.) Oostburg, mr. P. Dieleman, (aut.-rev.) G. A. Vorsterman van Oyen, (vrijz.-dem.) mr. G. W. Sannes, (soc. dem.) H o n t e n i s s e, H. A. van Dalsum, (vrij-kath.) P. F. Fruijtier, (roomsch- kath.) Jhr. R. R. de Muralt, (lib.) Middenstandsenquete. Gelijk bekend is, is bij Kon. be sluit van 15 September 1908 no. 49 ingesteld een commissie, met op dracht een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handel- drijvenden middenstand, welke com missie den naam draagt van „com missie voor de middenstandsenquête." Omtrentdeze commissie wordt het volgende gemeld De commissie is ingedeeld in een werk voor, of u mijn schrift kunt onderscheiden en dat van Eduard. Neen, werkelijk, het schrift gelijkt sprekend, riep zijn mama ver baasd. Maar hoe doe je dat Je hebt toch je eigen hand van schrijven. Karei antwoordde Ik heb het eens beproefd, toen ik Eduard wilde helpen. Het gelukte uitstekend, en zoo kon ik hem nu en dan een dienst bewijzen. Hij heeft dikwijls last van hoofdpijn, dat weet u wel. Maar het is toch niet goed, Karei. Jelui moet den leeraar niet op zoo'n manier misleiden. Beloof me, dat je het niet weer zult doen. Maar vandaag moet ik het toch in ieder geval afmaken, anders zou Eduard erg in verlegenheid komen, en bovendien heeft hij beloofd, dat hij me vanavond meeneemt naar de opera op zijn kosten. Na de opera ga ik natuurlijk mee om bij hem thuis te soupeeren. Dat vind ik eigenlijk niet goed, Karei, sprak mevrouw Brinken, he( hoofd schuddende. Je schijnt je in onze bescheiden omstandigheden niet meer op je gemak te gevoelen. centraalbureau en drie afdeelingen, waarvan de eerste belast is met het onderzoek in de provincies Gronin gen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland, benoorden de Waalde tweede met het onderzoek in de provincies N.-Holland, Z.-Holiand, en Utrecht, en de derde met het onderzoek in de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Gelder land, bezuiden de Waai. Het centraal-bureau is samenge steld uit de beereh dr. D. Bos, te Winschoten, algemeen voorzitter, te vens voorzitter der eerste afdeeling prof. mr. A. Anema, te Amsterdam, algemeen secretaris en mr. H. B. Tjeenk Willink, te Amsterdam, ad junct-secretaris de eerste afd. be staat verder uit de heeren mr. W. J. Koppius, te Groningen A. H. Laseur, te Utrecht; en mr. j. E. Hesse, te Groningen, secretaris de tweede afd. uit de heeren mr. A, M. J. baron Van Wijnbergen, te Arnhem, voorzitter; M. Fiedeldy Dop, te Am sterdam A. Den Held Jr., te Rotter dam en mr. J. R. H. Van Schaik, te Arnhem, secretaris; de derde afd. uit de heeren dr. J. Nouwens, te Heeswijk, voorzitterSchaepkens van Riempst, te MaastrichtA. Hu- son, te Vlissingen en F. de Vries, te Amsterdam, secretaris. Naar men verneemt, heeft de com missie thans voor een goed deel haar voorbereidende werkzaamheden be ëindigd. De gemeenten beneden 2000 in woners zullen worden onderzocht door de gemeentebesturen, die daar voor een circuiaire zullen ontvangen, met als voorbeeld een verslag van de gemeente Heeswijk, waar de en quête reeds is aangehouden. Van de gemeenten met een zielen tal tusschen de 2 en 20 duizend, zijn een 70-tal ais typen uitgekozen, die door plaatselijke enquêteurs, dooi de commissie benoemd, zullen wor den onderzocht. Deze enquêteurs zullen tot taak hebben een beschrijving te leveren, eerst van den algemeenen toestand der plaats (waarbij behandeld zullen worden de volgende punten bevol king en karakter van de plaats, ver keersmiddelen, schoolwezen, crediet- en bankwezen geldelijke toestand van de ondernemers) en vervolgens van de afzonderlijke vakken, waarbij telkens de volgende elf punten be sproken moeten worden 1 uitoefe ning van nevenbedrijven2 de op leiding van den ondernemer; 3. het vaste- en bedrijfskapitaal4. de aan schaffing der grondstoffen 5 de werk tuigen en machines 6. de arbeids- Door de weelde, die in het huis van den senator Romer heerscht, ben je geheel verwond, en je mocht wel eens gaan beseffen, dat je in het leven eene geheel andere positie zult innemen dan je vriend. Slechts door vlijt en volharding zal jij kun nen verkrijgen, wat hem zonder moeite ten deel valt. Leer nog bij tijds je zeiven iets ontzeggen, en met weinig tevreden te zijn. Dat ligt helaas niet in mijn aard en zal mij zeer zwaar vallen, zei Karei, de oogen ontevreden neer slaande. Doch na een seconde richtte hij het hoofd weer op, toonde een op geruimd gelaat en vervolgde U zult zien, mama, mij valt nog eenmaal een groot geluk ten deel ik ben geboren om een rijk, onafhankelijk man te worden. Mijn ziel dorst naar al het schoone, dat de wereld ons oplevertais ik moet leven in bekrompen omstandigheden, zou ik ten onder gaan. Zorg er voorloopig maar alleen voor, dat je een goed eind-examen aflegt en dan in de voetstappen van je vader treedt en een kundig dok krachten en arbeidsvoorwaarden 7. de verwerking der grondstoffen 8. de verkoop9. de boekhouding10 het vereenigingsleven 11. algemeene en bijzondere opmerkingen. Een leiddraad voor dit onderzoek en vragenlijsten, die aan de patroons bij het onderzoek ter plaatse zullen worden toegezonden, zijn reeds vast gesteld. Te Winschoten heeft deze enquête plaats gehad en de beschrij ving hiervan zal ais model voor de andere plaatsen dienen. Ook in - gemeenten boven 20,000 zielen zal een onderzoek ingesteld worden naar den toestand van ver schillende bedrijven, terwijl later nog een afzonderlijk onderzoek zal ge schieden naar onderscheidene vraag stukken ais o. a. het crediet-vraag- stuk, oneerlijke concurrentie,Zondags rust, winkelsluiting, vliegende win kels, openbare verkoopingen van nieu we goederen, openbare markten, ven ters enz. Dit alles is echter nog in voorbereiding. Legaten. Wijlen mevrouw de wed. L. G. Valkenburgh-Peletier, te Zaltbommel overleden, heeft aan de instellingen aldaar de volgende legaten vermaakt: Nederl. Hervormde kerk f 5000, diaconie der Ned. Hervormde kerk f 5000, Hervormde weeshuis f 5000, oude mannen- en vrouwenhnis f5000, Vereeniging tot Evangelisatie f 500, de daaraan verbonden Zondagschool f 200, alles vrij van successierechten. Vlissingen, 2 Juni. Grand Hotel. Het eerste concert op Zondag 30 Mei ji. werd gegeven door het „Hol- landsch Vokaal Trio", bestaande uit de dames Aaltje Kubbinga-Burg, so praan, Hermine Scholten, mezzo-so praan en jacoba Dresden Dhont, alt, met Sem Dresden als begeleider. Het 23 tal zangnummers, waarop de dames het vrij talrijk opgekomen pu bliek vergastte, voldeden zonder uit zondering zeer goed en vestigden den indruk, dat dit trio, overal, waar het optreedt, wel succes zal hebben. De sopraan is zeer goed. Rustig, met helderen klank, binnen de gren zen van het bereikbare, zingt zij hare liederen. Onder deze dienen in't bij zonder vermeld Marchen van Arno Holz en het aardige Gretel van Carl Busse. Men kan hetzelfde zeggen van mej. Hermine Scholten, mezzo-sopraan. Onder de drie verdienstelijk gezongen liederen stipten wij vooral aan Die ter wordt. En dan een ouden, schatrijken patiënt vindt die mij tot eenig erfge naam benoemt, voegde Karei er lachend bij, kuste zijne mama en ging toen de kamer uit. Zij kon niet lang boos op hem blijven, immers hij was haar een en alles en hij verstond meesterlijk de kunst, de harten voor zich te winnen. HOOFDSTUK 1IL Slechts weinige mijlen van War- schou verwijderd iigt Mislowice, de bezitting van graaf Orlowsky. Het heerenhuis, door de boeren „Het Paleis" genoemd, heeft volstrekt geen paleisachtig voorkomen. Zooals de meeste woonhuizen op de landgoe deren der Poolsche edellieden is het langwerpig van vorm, het heeft slechts één bovenverdieping en ziet er niet zindelijk uit. De stallen voor paarden, rundvee en varkens staan in de on middellijke nabijheid van „Het Pa leis." In de open ruimte daartusschen ligt aan de eene zijde een tuin, die zonder eenigen smaak is aangelegd. Sedert gisteren heeft Hildegard Orlowsky hier haar nieuw tehuis ge Mainacht van L. Holtz. Mevrouw Ja coba Dresden Dhont is geen onbe kende en lang niet de minste van het drietal. Haar geluid is, dunkt ons, nog klankvoller geworden haar stem heeft nog weer in degelijkheid, vast heid van vorm en helderheid ge wonnen. De trio's waren eveneens mooi vooral voldeden goed Schwesterlein en die beide Ganse in de eerste af deeling en Rosenlied in de tweede. Onvolledig zou de vermelding van dit concert wezen, wanneer de heer Sem Dresden niet werd genoemd. Met zoo'n begeleider kan heel wat goeds en degelijks worden uitgevoerd. Zijn accompagnement is bijzonder fraai, bescheiden en nauwgezeter zijn zelfs oogenblikken geweest, dat de aandacht van den zang werd af geleid door het prachtig pianospel bijv. in Des Kindes Gebeten Marchen. De eerste avond op het Grand Hótel was dus èn om de heerlijke weers gesteldheid èn om de degelijke mu ziek en den fraaien zang reeds een genotvolle. Eene ernstige verzuchting moet ons van het hart. Bij het doorbladeren van het tekstboekje kwamen ons de woorden van den dichter voor den geest Mijue moedertaal la de achooaete taal t Wie of haar ook kleiaeere, 'k Min ze als mijn vaderland 'kStrijd er voor met hand en tand; O, mijn Neerlandach, Dat houd ik steeds in eere Wat blijft er, o dichter, van uwe van liefde voor onze taal sprekende ontboezeming, wanneereen Hollandsch vokaal-trio van dames 23 liederen zingt, waarvan niet minder dan 20 in 't Duitsch en slechts drie, zegge drie van A. Valerius in oud-Hollandsch. Arm Nederland Is het dan zoo treurig met ons gesteld, dat alles uit den vreemde moet worden gehaald? Klinkt dan het epitheton Hollandsch op de buitenzijde van het tekstboekje niet als een parodie Eene dergelijke min achting voor ons schoon Hollandsch doet pijnlijk aan. Dat het concert sloot met een zeerj mooi gezongen Wilhelmus van Nassouwe was nu juist in deze dagen een zeer waardig en treffend slot. Het werd staande aan gehoord en luide toegejuicht; het edele viertal werd teruggeroepen, om nogmaals de bewijzen van tevreden heid van den kant van het publiek in ontvangst te nemen. Maandagavond werd een concert gegeven door mevrouw Ida Thornberg, piano en den heer Julius Thornberg, viool. Beiden deden zich kennen als kunstenaars van den eersten rang. Mevrouw Thornberg is een prach tige pianistemet volkomen be- heersching van haar instrument speelt zij de moeilijkste muziek met een vonden. Van de huwelijksreis kwam het jonge paar tegen den avond te Mislowice aan. Hoe had de jonge vrouw naar dat oogenblik verlangd Het ongestadige leven met haar echtgenoot op reis was haar op den duur niet bevallen. Doch de indrukken, die zij op deed bij haar aankomst, waren lang niet aangenaam. Voor de hoofddeur werden pek- vuren gebrandhet bediendenper- soneel, in opgedirkte livrei, kuste met kruiperige onderworpenheid den zoom van het kleed der nieuwe meesteres, en de dikke huishoudster, een vrouw van middelbaren leeftijd, met een muts met vuurroode linten op het onordelijk gefriseerde haar, kwam haar in de voorhal al buigen de tegemoet en bracht in gebroken Duitsch haar welkomstgroet. Wel juffrouw Janutsche, hoe is het er mee vroeg de graaf. Is alles gereed voor de ontvangst van me vrouw de gravin (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1