I I 29 Mei. No. 125 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur, Gemeenteraad. I Likeuren de Genever rcas Bols agd [avendienst. m dienst Schelde. Zaterdag BINNENLAND. nagemaakt fee-venaard. RDAM. Honderd gul» anden op Hypo- D., Bureau van verschot de ileel- Vereeni- ils w?nst ij den Jl Q. 6.—, 6.20, 6.45, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30*, 5, 4.30, 4.50, 5.20, 7.40, 8.20. vm. 6.10, 6.30, f9.50, 10.10, 10.30, m. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4.40, 10, 7 30,8.—, 8.30. ;en des Zondags uit. |Middell)urg7.v. t.40f 5.50f 7.55* .2.30* 1.15| 2.-* fc.—* 5.50§ 6.55* le Remise. Zeilmarkt. iet Badhuis. 5.15f 6.25J 8 40* 1.15* 2.—2.45* >.50* 6.55§ 7.50» ,10f it dan tot de Re» jUmarkt. adhuis. vertrekken tot Badhuis. i. 3.43 c) en 6,35 dj 4,10 el en 7,05 2,15 a) en 5,05 1)3,43 en 6.35 d) h) I ua het vertrek van n.Neuzeu vm.8,50 eskens, Borsseleen Breskens, Borselen de boot van 10,45 van 16 Apnl tot VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. P.bonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 122 al. 2 en 150 der algemeene verordening van politie brengt ter algemeene kennis dat bij gelegenheid der Feestviering op Dinsdag den len Juni a.s. lo. het afsteken van Bengaalsch licht en ander vuurwerk in de geheele ge meente geoorloofd zal zijn, doch dat het werpen van z.g. voetzoekers en zevenklappers is verboden 2o. het sluitingsuur der tapperijen, op dien dag, wordt bepaald op 2 uur na middernacht. En noodigt de ingetenen uit, om van hunne ingenomenheid met de feestviering blijk te geven door het uitsteken van vlaggen. Vlissingen 28 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SLUITING SECRETARIE. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat, bij gelegenheid van de Feest viering, op Dinsdag den len Juni a.s. de Gemeente-Secretarie, op dien dag, voor het publiek zal zijn gesloten, behalve voor het eventueel afgeven van candidaten-lijsten ingevolge art. 51 der Kieswet. Vlissingen, 28 Mei 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. VERZETTEN MARKTDAG. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de wekelijksche marktdag van Dinsdag den lsten Juni a.s. verzet wordt op Woensdag den 2en Juni e.k. Vlissingen, 28 Mei 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Koningin naar het Loo. Door den burgemeester van Apel doorn is gisteren, naar aanleiding van een juist te voren ontvangen schrijven van den particulier secreta ris van H. M. de Koningin, het vol gende ter openbare kennis gebracht dat H. M. de Koningin het bijzon der op prijs stelt, dat de ingezetenen van deze gemeente het voornemen hebben opgevat, om bij H. D. terug komst op het Loo, H. M. feestelijk te ontvangen dat, hoewel onder groote waardee- 2.) Ik ben ook niet bijzonder in genomen met mijn zwager en ik ge loof dat papa ook wel bedenkingen tegen hem had. Maar waarom moest Hildegard dan trouwen Ze is pas achttien jaar oud, vroeg Karei weer driftig. Dat zou je aan bruid en brui degom moeten vragen. Paul en Hil degard verklaarden, dat zij niet zon der elkaar konden leven. Hij heeft papa gezegd, dat zijne tegenwoor digheid pp zijn landgoed in" Polen dringend veteischt werd, en daarom werd de trouwdag ook reeds kort na de verloving vastgesteld. Er is nu niets meer aan te veranderen, wij moeten een vroolijk gezicht toonen. Ha, daar zijn we al bij de kerk. Karei zweeg, alleen een diepe ring van de gevoelens van aanhan kelijkheid, waarvan de ingezetenen wederom blijk geven, het evenwel in de gegeven omstandigheden voor H. M. onmogelijk is, om op dien dag huldebetoogingen in ontvangst te ne men en het de wensch van H. M. is, om bij aankomst op het Loo zich terstond naar het Paleis te begeven doch dat op een nader te bepalen dag gelegenheid zal worden gegeven tot het houden van een défilé van vereenigingen en corporatiën, alsmede van andere huldebetuigingen. De burgemeester noodigt daarom de ingezetenen uit, aan de wenschen van H. M. gevolg te geven en ver zoekt aller medewerking, opdat bij den terugkeer op het Loo overeen komstig den uitgesproken wensch worde gehandeld. De foto's van Prinses Juliana. Naar wordt gemeld zijn door de firma Quy de Coral den eersten dag waarop de foto's en prentbriefkaarten, door de firma uitgegeven, beschikbaar werden gesteld, zevenduizend foto's en 200,000 prentbriefkaarten verkocht. Omtrent de voorgeschiedenis van deze met zooveel ongeduld in binnen- en buitenland verbeide nationale uit gave, vernam de „Avp." uit dezelfde bron het volgende Zeer onaangenaam werd H. M. de Koningin verrast door de talrijke vol komen gefingeerde afbeeldingen van Prinses Juliana. De meeste dier foto's waren, voor zoover het afbeeldingen waren waarop de Koninklijke familie voorkwam, ontleend aan reeds be staande portretten met de noodige fantar.ie en zeer te misprijzen vrijmoe digheid en onkieschheid werd er dan een z.g. „afbeelding" van't Prinsesje bijgewerkt. In verband met den vuri- gen wensch der Koningin, het geheele Nederlandsche volk in den kortst mo gelijken tijd met het portret van haar kind te laten kennis maken, nam H. M. reeds veertien dagen na de blijde gebeurtenis een foto van Prinses Juliana, want het spreekt van zelf, dat onder de gegeven omstandigheden door niemand anders dan een lid der Koninklijke Familie de foto's konden worden genomen. Nu moest het vraagstuk worden opgelost, op welke wijze men gevolg kon geven aan den wensch van H. M. om in enkele dagen de grootst mogelijke verspreiding aan de foto's te geven. Men wendde zich tot de firma Quy de Coral wier directeur eenige malen ten paleize confereerde en zich natuurlijk bereid verklaarde de Ko ninklijke Familie in deze aangelegen heid te assisteeren. De firma Quy de Coral werd aanvankelijk uitgenoodigd in twee dagen tijds de geheele zaak in orde te maken, doch dit meende de firma niet te kunnen aanvaarden zucht ontsnapte aan zijn beklemde borst. Een uur later vinden wij den bruiloftstoet in de schitterend in gerichte salons ten huize van den senator Römer. Hildegard, die haar moeder reeds vroeg heeft verloren, omhelst feeder een bleeke, vriende lijk uitziende dame en fluistert Lieve tante Brinken, ik moet u nogmaals hartelijk danken voor al de liefde en goedheid, die gij mij altijd hebt betoond. Ik hoop, dat ge mij in het vervolg ook nog eei. beetje zult liefhebben. Beste kind, wij zullen je hier zeer missen. Mijn beste gelukwen- schen vergezellen je naar je nieuwe tehuis, fluistert mevrouw Brinken, terwijl zij de omhelzing van haar nicht feeder beantwoordt. Graaf Paul Orlowsky, de jonge echtgenoot, beweegt zich met onbe rispelijke bevalligheid tusschen de gasten, ontvangt hunne gelukwen- schen en drukt dezen en genen de hand. Een opmerker zal misschien vinden, dat de senator en zijn schoonzoon elkaar tamelijk koel be jegenen, ofschoon den ouden heer en vroeg en verkrec-g daarom vier dagen tijd. In viermaal 24 uur heeft zij dank zij de goede hulp van het personeel deze reuzentaak volbracht. Ook de kwestie van prijs en wijze van verspreiding en verkrijgbaarstelling werd door H. M. de Koningin per soonlijk geregeld. De wensch van H. M. was het om deze uitgave te doen zijn een volksuitgave in den waren zin des woordsvandaar dat H. M. er uitdrukkelijk op stond dat geenerlei recht van uitgave werd voorbehouden en dat ieder in de ge legenheid zou worden gesteld in den korst mogelijken tijd de foto's te re- produceeren en op deze wijze bij dui zenden tegelijk weder onder het pu bliek te brengen. De getallen 7000 en 200.000 zijn dan ook slechts de opgaven van de foto's welke direct door de handen der firma Ouy de Coral gingen. Doch men kan het aantal gereproduceerde portretten veilig op duizendmaal zooveel stellen, indien men nagaat dat niet alleen tal van dagbladen met duizenden en dui zenden exemplaren oplaag de portret ten in hunne kolommen opnamen, doch dat o.a. redacties van buiten- Iandsche bladen zelfs de moeite na men speciale vertegenwoordigers naai de firma te zenden om Dinsdagmorgen ten spoedigste het portret in ontvangst te kunnen nemen. Van andere uitga ven, als geïllustreerde Diaden en prent briefkaarten, behoeft natuurlijk niet gesproken te worden. Ten slotte vermelden wij als een aardige bijzonderheid dat een groote chocoladefirma in de Kalverstraat den middag van de uitgave reeds 25000 etiquette» niet het origineele portret van Prinses Juliana in huis had. Men kan dan ook veilig aan nemen dat althans wat het vasteland aangaat het portret van prinses Ju liana onder de oogen van de mees- ten reeds is gekomen, en aan den wensch van H. M. de Koningin dan ook inderdaad op de beste wijze is gevolg gegeven. Portretten der Koninklijke famiiie. in het zoojuist verschenen nummer van het tijdschrift „Eigen Haard" komen, zooals van zelf spreekt, de nieuwste photographische opnamen voor van prinses Juliana. Men vindt ze alle vijf, gecombineerd en in twee kleuren gedrukt, zoodat deze pagina ongetwijfeld in veie huiskamers een plaatsje aan den wand zal vinden. Aardig is, dat in hetzelfde nummer de laatste portretten van Prins Hendrik zijn opgenomen. Het nummer zal dus ongetwijfeld veel worden gevraagd. Juni a.s. De feestrede zal worden ge houden door ds, B. ten Kate uit Rotterdam. Den 22en Juni zal des avonds een bidstond plaats hebben waarbij ds. Voorhoeve uit Amsterdam zal voorgaan. De directeur ontving dezer dagen o.a. een gift van f 5000 bij testamentaire beschikking. Neerbosch. Het jaarfeest van de Weesinrichting zal dit jaar gehouden worden op 23 geen warmte van gevoel ontbreekt. Immers juist nadert hij zijn dochter en kust haar met vaderlijke teeder- heid. Kom spoedig eens bij ons, lieve papa, en breng dan Eduard mee naar Mislowice, zegt Hildegard. Wat een genoegen zal het zijn, als ik u daar in mijn nieuwe woning mag ontvan gen. We zullen zien, of ik dit na jaar eens bij je kan komen, antwoordt mijnheer Römer; voorloopigmoet je maar dikwijls schrijven, dat zal me de scheiding lichter maken. Op dit oogenblik treedt een livrei knecht binnen en meldt den heer des huizes, dat de tafel gereed is. De senator biedt eene deftige dame in violetkleurig fluweel zijn arm. Graaf Orlowsky snelt op zijn jonge vrouw toe en allen treden aan paren de eetzaal binnen. Het huis Römer stond bekend als een der rijkste van Hamburg en de geheele aanrechting der bruiloft op heden rechtvaardigde opnieuw deze meening. Kostbaar zilverwerk en prachtige bloemstukken versieren den disch, de uitgelezenste spijzen en Tweedaagsch Muziekfeest te Middelburg. (Tweede dag). Het concert op den avond van dezen dag werd geopend met Psalm 114 van den voortreffelijke!! compo nist Felix Mendelssohn Bartholdy, zoodat ook in het jaar, waarin de honderdste geboortedag van dezen grooten toonkunstenaar wordt her dacht, aan diens nagedachtenis hulde werd gebracht met de uitvoering van dit nummer. In Psalm 114 wordt her innerd aan de wonderen door den Heer gedaan bij de verlossing der Israëlieten uit Egypte. Hij is gezet voor achtstemmig koor niet orkest. De blakende gloed, die den componist moet hebben bezield, werd door het koor heerlijk weergegeven. Door den vraagvorm, waarin het derde vers is gezet, en dat zeer mooi a capella werd gezongen, trad de glans der andere verzen zeer duidelijk naar voren en trof het effect volkomen doel. Dit nummer werd gevolgd door Sinfonia eroïca— heldensymphonie van L. van Beethoven, een nummer, dat uit vier afdeelingen bestaande, een uur vorderde voor de uitvoering, zoodat voldoende stof werd gegeven, om met bewondering en eerbied tot dezen genialen toonkunstenaar te kun nen opzien. Deze symphonie heeft haar ontstaan te danken aan de al gemeene geestdrift, waarmede de door geheel Europa gelauwerde Napoleon werd gevierd, ofschoon zij nooit te zijner eer is uitgevoerd, want de groote maestor kon bezwaarlijk een kunstwerk opgedragen laten aan een man, dien hij later een tyran noemde. De uitvoering lokte warme toejui chingen uit en de directeur had ook nu weer een zeer fraaie bloemenhulde in ontvangst te nemen. Na de pauze werd het eerst ge geven „Piet Hein", Hollandsche Rhapsodie voor groot orkest onder leiding van den componist, den heer Peter van Anrooy, directeur van het Harmonie-orkest te Groningen, zeiven. Het algemeen bekende thema van de zilvervloot is daarin zoo meester lijk en rijk geïllustreerd weergegeven en werd zoo verdienstelijk en met zooveel vuur gespeeld en gedirigeerd, dat de uitvoering met een daverend applaus werd begroetden compo nist werd een prachtige lauwerkrans aangeboden. dranken worden rondgediend en de stemming der gasten wordt steeds levendiger. Vooral is dit op te mer ken aan de jonge vrouw, de schoone achttienjarige Hildegard. Hoe schit teren hare bruine oogen onder den myrtenkrans, wanneer zij met de uitdrukking van de innigste liefde haar echtgenoot aanziet, die haar ter sluiks de hand drukt en woordjes van de teederste liefde toefluistert. Zijn gelaatstrekken zijn edel, zijn haar donker, de kleur van zijn ge laat is bleek; zijn donkere oogen kijken nu eens hartstochtelijk, dan weer droomerig en zijn lange slanke gestalte komt voordeelig uit. Bij de dames maakt hij vooral een zeer gunstigen indruk; zoo veroverde hij reeds bij de eerste kennismaking het hart der jonge, onschuldige Hilde gard. Hij was voor een paar maan den naar Hamburg gekomen, om bij een vriend den winter door te bren gen. De stad beviel hem bijzonder hij maakte kennis met de aanzien lijkste familiën, veroverde veler harten en vroeg ten slotte de eenige doch ter van den rijken senator Römer ten huwelijk. Hildegard, door velen Als eene aangename, weldadige af wisseling werd daarna de interessante en muzikaal ongetwijfeld zeer hoog staande Scène und Arie der Beatrice uit Schiller's Braut von Messina ge zongen door mej. Tilia Hill. Met de uitvoering van deze com positie voor sopraan-solo van Joh. Cleuver werd een nieuwe parel ge hecht aan de kroon van verdiensten van den hoog begaafden en talent vollen directeur der vereeniging. Over zang en voordracht kan niet anders dan met grooten lof worden gewaagd, evenzoo over de muziek. Mej. Tilia Hill was wel genood zaakt terug te keeren om de hulde van het enthousiastisch publiek in ontvangst te nemen en de Commis saris der Koningin, de heer mr. H. j. Dijckmeester, offreerde in persoon den eminenten componist-dirigent een prachtigen lauwerkrans. Als laatste nummer vermeldde het program Fragmenten uit „die Meister- singer von Niirnberg" v an R.Wagner, waarvan wij slechts een klein ge deelte bijwoonden, maar dat zeker niet minder dan al het andere, dat te genieten gegeven is, zal hebben voldaan de indruk dien wij kregen van het SilentiumMacht kein Reden und Gesumm'en van Ha Sachs 's ist Sachs SehtMeister Sachs geven daarvoor voldoenden grond. En hiermede zijn wij aan het einde van onze taak. Met een terugblik op beide concerten kan zonder twijfel worden geconstateerd, dat de ver eeniging het 75-jarig bestaan heeft gevierd op eene wijze, der hooge en goddelijke kunst waardig. Veel, zeer veel is van de krachten, den ijver en de toewijding der choristen in deze dagen gevorderdbewonderens waardig is de kunstmin, die zij hebben getoond, om met hunne natuurlijke krachten hulde te brengen aan eenige groote meesters, wier naam door hunne onsterfelijke werken steeds wijd en zijn zal klinken. Met dankbaarheid zien wij terug op wat in die beide avonden op kunstgebied te genieten en te bewon deren is gegevenonuitwischbaar zullen de indrukken zijn, toen ont vangen en lang nog zal de herinne ring nawerken aan het schoone twee daagsch muziekfeest, dat de zang vereniging „Tot oefening en uit spanning" met zooveel toewijding en geestdrift en zoo'n reusachtig succes heeft gevierd. Zitting van Vrijdag 28 Mei, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. benijd om den hoogen rang van haar aanstaande, graaf Orlowsky niet minder om de rijke huwelijksgift zijner schoone bruid. De senator had zich laten verblinden door den gra ventitel van zijn schoonzoonhet aanzoek van een jonkman, gesproten uit eene der Hamburgsche patriciërs- familiën, zou hem aangenamer ge weest zijn, en al waren zijne infor- matiën omtrent den jongen graaf niet ongunstig uitgevallen, toch had hij zijn dochter liever in zijne nabijheid gehouden. De goederen in Polen lagen hem wat ver af. Doch als een feeder minnend vader gaf hij ten slotte toestemming tot het huwelijk. Links naast den heer des huizes zit mevrouw Brinken, Karel's moe der. Zij is de weduwe van een dok ter en nog niet oud ze zal hoog stens veertig jaar tellen, maar haar voorkomen is niet jong meer, ze ziet er verwelkt en lijdend uit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1