iroot. Eolei. Draagt Plouvier's Schoenwerk. 28 Mei. tien Vrijdag No. 124 Feuil eten. ter. 47e Jaargang. 1909. uit te Els. lassau." LU SON. Ik er. dienst. nd, Middelburg bilt. tf Souburg: Hl16,50 I.1 -115 II. -19,-- II, - 115 II. - 1,55 |oon 7. ïeeland van rimburgsche :elt zich aan ASSURAN- Rotterdam, Jopmansgoe- Rivier- en jkenstraat 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 0,1.—, 1.30*, O, 4.50, 5.20, 8.20. a. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 10, 4.10, 4.40, |30, 8.—, 8.30. i Zondags uit. ienst liturg v.v. 5.50f 7.55* 1.15| 2.-* 5.50§ 6.56* Imise. ilmarkt. adhuis. 6.25f 8 40* 2.—2,45* 6.55§ 7.50* n tot de Re- rtrekken tot dtuis. chelde. i c) en 6,35 dj cl eu 7,05 15 a) en 5,05 J en 6.35 d) h) et vertrek van ;uaen var.8,51 is, BorEaele en eens, Borselen oot van 10,45 16 April tot VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen, j, TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. De doop van Prinses Jnliana. Z. K. H. de Prins heeft gistervoor middag het inwendige van de Wil lemskerk in oogenschouw genomen in verband met haar inrichting ter gelegenheid van den aanstaanden doop zijner dochter Prinses Juliana. Nader vernemen wij dat de plech tigheid nagenoeg met hetzelfde cere monieel en hetzelfde programma zal plaats hebben als die in 1880. Het aanvangsuur is bepaald op haiftwee in den namiddag van 5 juni. De blijde gebeurtenis. Zooals bekend, bevatte het pro gramma van het Feestcomité 1909, opgericht tot viering van de blijde gebeurtenis te 's-Gravenhage, als hoofdnummer het plan om H. M. de Koningin na haar algeheel herstel een gelukwensch van de burgerij der residentie in den vorm van een zang- hulde aan te bieden. De voorzitter van het Feestcomité, jhr. mr. Gevers Deynoot, mocht thans vernemen dat H. M. met genoegen deze aubade zal komen hooren en wel op Dinsdag 8 Juni op een nader te bepalen uur. Aanvankelijk was het voornemen de uitvoering te geven voor het Paleis in het Noordeinde, maar, met het oog op de groote deelneming der vereenigingen, die meezingen, de wenschelijkheid om het publiek zoo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen getuige van dit grootsche feest te zijn en het voorkomen van gedrang, zooals onlangs bij de serenade op den Kneuterdijk, heeft 't H. M. be haagd te voldoen aan het verzoek van het Feestcomité om deze feest- hulde niet voor het Paleis, doch in het Malieveld te komen in ontvangst nemen. In het midden van die groote ruimte, welwillend door de ministers van landbouw en van oorlog voor deze gelegenheid ter beschikking ge steld, zal door de 32 zangvereeni- gingen, begeleid door 7 muziekkorp sen, de cantate „Oranje en Nederland", gedicht van den heer P. Landsman uit Vlissingen, op muziek gebracht door M. H. Van 't Kruijs, H. M. toe gezongen worden. Voor H. M. en de Vorstelijke familie wordt in de Maliebaan opge richt een Koninklijke loge, ter weers zijden waarvan zich twee lange tribunes voor genoodigden en de be zitters van toegangskaarten zullen uitstrekken. Behalve dit dagfeest zal 's avonds in het Malieveld, vermoedelijk te ver lichten met electrische booglampen, vanwege het Feestcomité een groote muziekuitvoering worden gegeven, i.) -O—O HOOFDSTUK 1. De vriendelijke lentezon schijnt helder aan den blauwen hemel. Alles lijkt wel verjongd, verwarmd, opge- vroolijkt. Zelfs de oude, deftige woning van den senator Manfred Römer, te Ham burg, ziet er in de gulden zonnestra len minder somber uit dan gewoon lijk. De hooge vensterruiten weer kaatsen het zonlicht zoo schitterend, dat de zware zijden gordijnen van donkerrood en lichtgeel damast daarachter bijna niet te zien zijn. Een lange rij van prachtige rijtui gen staat voor het deftige huis en aan de overzijde der straat ziet men een nieuwsgierige, babbelende me nigte, vol verwachting den blik tel- waaraan 300 executanten zullen mede werken. Ten besluite van de Julianafeesten zal het comité te 97s uur der burgerij een toepasselijk vuurwerk aanbieden Tweede Kamer. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Marchant heeft de minister van oorlog geantwoord, dat naar aanleiding van schriftelijk bij hem ingediende bezwaren van het bestuur der militaire wederkeerige waarborgmaatschappij „Onderlinge Voorzorg" tegen de voorgenomen sa menvoeging dier vereeniging met de vereeniging voor onderofficieren „Ons Belang", waartoe op de ledenverga dering van eerstgenoemde vereeni ging in beginsel was besloten, de minister aan het hoofdbestuur van „Ons Belang" schriftelijk heeft ver zocht, mede te deelen, of het bereid was, aan een onpartijdige, door hem te benoemen commissie, inzage te geven van alle bescheiden en eor- respondentiën. Het hoofdbestuur was daartoe echter niet bereid, doch ver zocht de zaak bij den minister per soonlijk te mogen toelichten. De mi nister verwees het hoofdbestuur naar den secretaris-generaal van oorlog. Deze heeft daarop in Februari beide partijen gehoord, waarbij „Onderlinge Voorzorg" volhield, dat „Ons Belang" beoogde zich fondsen van „Onderl. Voorzorg" toe te eigenen, hetgeen „Ons Belang" ontkende. „Onderlinge Voorzorg" heeft daarop bij den mi nister van justitie gerequesteerd, om onderzoek hiernaar in te stellen, on der overlegging van een vertrouwe lijke circulaire van „Ons Belang", welker inhoud van dien aard was, dat de minister van oorlog haar aan alle legercommandanten ter kennis heeft gebracht, om hen van het stre ven der vereeniging op de hoogte te stellen. Bij navraag bij militaire autoriteiten, is den minister gebleken, dat deze zich van bemoeiing met on- derwerpelijke geschillen hebben ont houden. De minister is niet bereid te bevorderen, dat aller bemoeiing van hoogerhand met dezen geschillen voortaan achterwege blijve, doch wenscht zich volle vrijheid van han delen voor te behouden. De Kamerverkiezingen. De christ. hist, kiesvereeniging te Dordrecht heeft besloten de candida- tuur van dr. A. Kuyper, die door de anti-rev. kiesvereeniging is gesteld, te steunen. Dit geschiedt als gevolg der onder handelingen, gevoerd met de anti- kens gericht houdende op de breede deuren der deftige patriciërswoning. Daar komen twee livreibedienden en zetten de deuren open, zoodat ons een blik naar binnen vergund wordt. De breede trap, met prachtig gesneden leuning, is belegd met een kostbaren tapijtlooper, die reikt tot aan de straat, waar de rijtuigen staan. Daar komt een bevallige jonge dame, nauwelijks den kinderschoe nen ontwassen, aan de hand van een schoonen jongen man de trap af. Een japon van witte zijde omsluit haar slanke gestalte, een myrtenkrans rust op haar donker haar en houdt tevens haar bruidssluier vast. Dames in fluweel en zijde gehuld, bejaarde heeren met ridderorden op de borst, officieren in schitterende uniformen en jonge dames in lichte, ruischende kleeding, vormen den deftigen bruid stoet van het jonge paar. Allen stappen in de gereedstaande rijtuigen en zijn in een ommezien uit het gezicht verdwenen dan ver spreidde zich de nieuwsgierige me nigte. Wat een leventje hebben die rijke lui toch, zei een dikke vrouw Abonnemsnfs-fiduerfenfiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. rev. partij te Franeker, waarbij deze beloofd heeft de candidatuur der christ. historischen in dat district te steunen. De Halve Maan. Door de Ned. Vereeniging „Onze Vloot" wordt aan het schip „De Halve Maen" een companiesvlag der Oost- Indische Compagnie ten geschenke gegeven. Deze vlag zal ic New-York van het hek der Halve Maen waaien. De leden van „Onze Vloot" zullen op vertoon van hun bewijs van lid maatschap vrijen toegang tot bezich tiging der „Halve Maen" hebben te Amsterdam op 24 en 25 Juni en te Rotterdam op 2 en 3 Juli. Land- en Tuinbouw. Verdelging van Herik. Een der meest algemeen verspreide onkruiden is de herik, welke veel overeenkomst heeft met de wilde radijsevenals dit heet het in den volksmond kiek, gele kiek en krodde, en draagt bovendien nog in verschil lende streken de namenherk, hederik, herrik, hering, krod, gele merk en robert. Namen genoeg dus Wel een bewijs, dat deze plant als onkruid algemeen verbreid is. Inzonderheid treft men haar aan op kleibouwland, vooral tusschen koolzaad, doch ook in haver en andere zomergewassen. Tal van akkers kan men aantreffen, welke geheel door dit lastig en on schadelijk onkruid zijn verontreinigd. Niet zelden is dit in zoodanige mate het geval, dat de oogst daardoor tot op de helft wordt teruggebracht. Laat men de planten ongehinderd groeien en komen ze tot rijpheidj dan worden de akkers vaak voor een halve eeuw overvloedig van zaad voorzien. Offert men het verbouwde gewas aan het onkruid op, omdat het niet gelukt dit in jeugdigen toestand te vernie tigen, dan dient de vervoedering te geschieden vóór de vorming van de hauwen, daar het voedsel anders purgeerend werkt en te veel speeksel doet afscheiden. Worden de herik- planten metde zomervruchten geoogst, dan moet het zaad na het dorschen worden afgescheiden en alléén ge bruikt. Nevens de voedende en olie houdende bestanddeelen bevat het zaad ook myrosine of myronzuur (zijnde een vorm van stikstof), waaruit bij voldoende hoeveelheid vocht, dus ook in de maag der staldieren, de met recht gevreesde mosterdolie ontstaat. Uit bovenstaande blijkt, dat een met herik vervuilde akker niet ge makkelijk is te zuiveren, en geen met een zwaar beladen mand aan den arm. Alle dagen lekker eten en drinken, allerlei pleiziertjes ja, zulke lui kunnen het wel uithouden.. Die rijke lui hebben er geen begrip van, hoe ons soort van men- schen moet zwoegen voor het dage- lijksch brood, meende de vrouw die naast de dikke stond. En toch ziet mijnheer Römer er menigmaal uit, alsof groote zorgen hem drukken, zei weer een derde, en een jonge werkman in een kiel voegde er lachend bijHet is alles geen goud wat er blinkt. In een der laatste rijtuigen op weg naar de kerk zitten twee knappe jon gelui, leerlingen der hoogste klasse van het gymnasium. Men zou hen voor tweelingbroeders kunnen houden, zooveel gelijken ze op elkaar. Alleen heeft Eduard Römer donker haar en zijn gelaat is ernstiger, terwijl Karei Brinken lichtblond haar heeft en meestal vroolijker uit de oogen kijkt dan zijn makker. Hij zit ietwat terneergeslagen naast zijn vriend totdat deze eindelijk zegt Kom, Karei, wees een man en neem de zaak niet te zwaar op, je wonder dan ook, dat menige land bouwer met een bezwaard hart langs zijn velden gaat, waarop de forsche planten 50 a 80 c.M., ja,, soms wel een Meter hoog in menigte opschieten en met hun duizenden en nog eens duizenden lichtgele bloemp jes de akkers versieren, een versie ring echter, welke hem geld, veei geld kost, en dat jaar op jaar. Zeker, er zijn bestrijdingsmiddelen, welke min of meer doei treffen, en welke men niet mag nalaten, zoo mogelijk, aan te wenden, ook al be reikt men daarmee niet alles. Tegen den bloeitijd wordt dan ook met allerlei werktuigen tegen dit onkruid te velde getrokken. Ook het vlak af schoffelen waarbij de werkman achterwaarts loopt, ten einde de los gemaakte planten niet meer vast te trappen heeft een nuttig effect. Toch zijn dikwijls de resultaten weinig bevredigend of moet een krachtige bestrijding achterwege blij ven, bij gebrek aan arbeidskrachten. De laatste jaren heeft men in onder scheidene deelen, maar vooral in het Zuiden van ons land, een bestrijdings middel toegepast, dat een snel ver rassend resultaat gaf: de herik-ver- delger voor ons land in den handel gebracht door Hubr. Janssen van Son te Roermond, 't is een fijn poeder, dat over de jonge haver, rogge of tarwe wordt uitgestrooid, met de hand of met een kunstmeststrooier, en onmiddellijk vernietigend op het onkruid inwerkt. Reeds vóór 2, 3 jaar hoorden we er met lof van gewagen, maar eerlijk gezegd 't leek ons verdacht, 't leek ons te reclame-achtig. Sedert echter heeft het middel steeds meer terrein veroverd en las men in verschillende landbouwbladen warme aanbevelingen. In Brabant schijnt men het veel te gebruiken. In de bonds- pakhuizen te Deurne, Oirschot, Val- kenswaard, Rijsbergen, e.a. houdt men het in voorraad ter levering aan de leden. Vandaar, dat wij er eens de aandacht op willen vestigen en hopen, dat onze lezers, die daartoe in de gelegenheid zijn, er dit jaar eens een proef mee zullen nemen. Ook wij zijn dit voornemens en zullen later den uitslag onzer proefneming mededeelen; wederkeerig houden we ons voor berichten aangaande verkregen uit komsten aanbevolen. Het iniddei is eenvoudig in gebruik, kost weinig arbeid en geeft een snelle en, naar het heet, zekere uitkomst, 's Morgens om 4 uur ongeveer, dus vóór de zon opkomt, wordt het poeder, waarvan circa 250 K.G. per H.A. moet worden gebruikt, uitgestrooid, dan, wanneer het onkruid nog klein is, bederft daarmee al je plezier van de bruiloft. Op het oogenbiik zie je er uit als een doodenverklikker. Scherts nu niet, EduardJe weet niet hoe pijnlijk het is, wanneer ons hart gekwetst wordt in zijn hei ligste gevoelensZij is je zuster, maar toch, ik moet je zeggen, dat Hildegard op onverantwoordelijke wijze met mijn hart gespeeld heeft. Hoe bedoel je dat Heeft zij je ooit haar woord gegeven vroeg Eduard eenigszins spottend. Ach, je wilt mij niet begrijpen, viel Karei driflig in. Zij heeft me niet ééns maar wel honderdmaal met haar mooie oogen aangekeken en toege lachen, zoodat ik wel van steen had moeten zijn om daaronder ongevoelig te blijven. Maar zij kon toch onmogelijk verloven met een jonkman, die nog in de hoogste klasse van het gymna sium zit, al waren zijne bedoelingen nog zoo goed gemeend, antwoordde Eduard lachend. Prikkel me niet tot het uiterste, anders zou ik je vriend niet langer kunnen zijn, riep Karei met gesmoorde stem. liefst, als het 3 tot 7 blaadjes heeft. Het moet nat zijn van den dauw en er moet geen regen te wachten zijn. Komt de zon op, dan wordt eenklaps alle onkruid zwart en sterft. Een goede oogst is dan verzekerd, want het gewas lijdt door de bestrooiing niet. Niet alleen de herik wordt er door vernietigd, maar ook andere onkruiden, welke minder sterk zijn dan haver, tarwe of rogge, als wilde zuring, brandnetels, goudsbloem, dis tels, korenbloemen, mos, enz. 't is te begrijpen, dat, waar zulk een uitwer king van de toepassing van dit middel werd gezien, velen der ooggetuigen, zooais wij lazen, het besluit namen, voortaan niet meer zooveel geld voor wieden uit te geven, maar eveneens den „herik-verdeiger" aan te wenden. Onder de gebruikers, van wie wij een aanbeveling lazen, behooren ook de Eerw. Paters Trappisten te Tilburg, die „een goede en zekere werking" verzekeren. VERDI's REQUIEM. De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg viert haar 75 jarig bestaan met een twee- daagsch muziekfeest. Reeds meerma len zijn wij in de gelegenheid geweest omtrent de uitvoeringen van dit eerste rang gemengd koor met den rneesten lof gewag te maken van wat op kunst gebied daarbij valt te genieten en te bewonderen, 't Spreekt van zelf, dat bij het vieren van een bestaan van drie kwart eeuw alle pogingen in het werk zijn gesteld, om dit zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn en de keuze der nummers voor een tweedaagsch con cert ïTtet de grootste nauwgezetheid zou geschieden. Opmerkelijk treffend is dan ook die voor den eersten concertavond. Wij wagen het niet in te gaan op de mo tieven, die er toe geleid hebben de aandacht te doen vallen op een Re quiem deze zullen vele geweest zijn en wanneer naast den eisch van hooge kunstwaarde ook die heeft voorgeze ten van diepgevoelde piëteit, dan kon waarlijk die keuze niet meer betee- keuisvol geweest zijnimmers, dan wordt ook in den vorm van een ge wijde doodenmis de nagedachtenis gevierd van zoo velen, die in het afgelegde tijdperk hunne beste krach ten hebben beschikbaar gesteld voor den bloei dezer vereeniging en de verheffing van de tot het hart spre kende toonkunst, die in zoo tailooze vormen hare beoefenaars in de gele genheid stelt haar te dienen en te vereeren. Eene gedienstige hand van een zeer verdienstelijk musicus heeft reeds eenige weken geleden met groote nauwkeurigheidverhaald, hoe de com ponist van groote opera's er toe is gekomen een werk van zuiver gees- Och kom, Karei, neem het niet zoo ernstig, sprak Eduard, hem de hand toestekende. Aarzelend stak Karei ook de zijne toe. Laten wij ons voorloopig nog maar niet oin de meisjes bekommeren en laten wij trouwe vrienden blijven je weet, dat ik niet zonder jou kan leven. Goed, maar ontzie dan mijn gevoel, totdat de tijd mijn smart ge lenigd heeft, antwoordde Karei kal mer. Daarop haalde hij een portret uit zijn notitieboekje te voorschijn en reikte dit met een afgewend gelaat aan zijn vriend toe met de woorden Hier, Eduard, neem dit portret, dat ik tot heden ais een heiligdom bij me gedragen heb. Ik wil door niets meer herinnerd worden aan haar, die mij zoo bitter misleid heeft. Moge zij gelukkig worden met haar Pooischen graaf als het mogelijk is. Hij heeft niet de eer in mijn smaak te vallen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1