Geld of Liefde. 27 Mei. Donderdag No. 123. 47e Jaargang. 1909. 0.57 550 002 6.— 207 670 vende igelsche nd met reid. Van Week tof Week. BINNENLAND. Tl. i8Vs cent 25 12 w M .EN BURG leen echte nelk-Zeep Co.. Rade« zacht rein i^dié uiter- eelzachte nd mooie ik bij P. DE .ET. ^iderd gul- in op Hypo- Bureau van VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j flbonnsmenfs-Adüerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Niet zonder spanning verbeidde men in de afgeloopen week de sa menkomst te Wiesbaden tusschen den Duitschen keizer en den Rijkskanse lier. Van dit onderhoud verwachtte men het resultaat, dat de regeering op de eene of andere wijze stelling zou nemen in zake de groote belas- tingquaestie, tegenover de conserva tieven, die alle plannen doen mis lukken. Veel is er van die samenkomst niet uitgelekt, maar wat wij weten geeft den indruk dat men met de handen in het haar zit, wat ook vrij natuur lijk is. De keizer moet de politiek van den Rijkskanselier goedgekeurd en dezen zijn volle vertrouwen ge schonken hebben, en dat is wel noo- dig ook, want het is duidelijk dat men van meet af aan beginnen kan. Conservatieven en clericalen hebben ^alle voorstellen der regeering be- effende de belasting op het bezit Boor de financieele commissie doen verwerpen en nu zou er na Pinkster een nieuw ontwerp successiebelasting worden ingediend. Inmiddels heeft de Pruisische Ka mer een veldtocht ondernomen, met het oogmerk om zich geheel te zui veren van sociaal-democratische ele menten. Het mandaat van die socia listen, die voor Berlijn zijn gekozen is ongeldig verklaard op grond van gebreken in de kiezerslijsten en van ongeoorloofde pressie, door de so cialisten op de kiezers uitgeoefend. Die laatste grond is zóó gezocht, dat hij zelfs voor leden, die anders de socialisten geen vrienden noemen, veel te kras was. Toch is de zaak doorgedreven en de kiezers zullen dus uitspraak moeten doen. Op dit oogenblik hebben de socialisien nog drie leden in de Kamer. hs In Frankrijk zal men nu den rechts toestand der ambtenaren tegenover den Staat, bij eene wet gaan regelen. Op zich zelf is dat zeer goed en met het beginsel, dat de ambtenaar een deel uitmaakt van het Staatsgezag zelf, is het niet in strijd of behoeft het althans niet te wezen. De leer van zeker personnage in een der ro mans van dr. Jan ten Brink, dat een ambtenaar alleen recht heeft op zijn bezoldiging en overigens niets dan plichten, komt ons minstens zeer over dreven voor. 't Is maar de vraag, hoe ver zulk eene regeling van rechtspo sitie gaat. Dat bepaalde regelen worden gesteld voor aanstelling, bevordering enz. is zeer goed en niet het minst in Frankrijk, waar nog ai veel misbruiken schijnen voor te ko men, vooral het misbruik van be gunstiging, dat natuurlijk tot onte vredenheid leidt. 57.) Waren het de tranen in haren blik, of belette de groote en het onver wachte van het over haar uitgestorte geluk haar helder te zien Als een nevel zweefde het voor hare oogen wat verder geschied was, kon zij later nooit duidelijk vertellen. Maar zij placht glimlachend te beweren, dat haar echtgenoot op dien gedenk- waardigen dag zeer eigendunkelijk met haar te werk was gegaan. Hij had zoo zei ze, haar toestemming niet eens afgewacht, maar haar in de arrr.en gesloten, haar gekust en zijne bruid genoemd. „Dus ook dat nog!" zei Kaiser een half uur later, toen hij met Marie aan den arm, het andere paar achter zich, de tuinzaal binnentrad, waar Max en Hanna arm in arm voor de Wat het stelsel van straf betreft, gaat het ontwerp nog al ver. Ver schillende raden worden ingesteld, die in meer belangrijke gevallen de zaak hebben te beoordeelenmet hooger beroep tot bij de Kamers toe. De politiek zai er op die manier wel niet buiten blijven. De uitdrukkelijke erkenning van het recht tot het oprichten van ver- eenigingen van ambtenaren als zoo danig, schijnt evenmin vrij van be denking. Wij hebben daarop reeds herhaaldelijk gewezen. Men staat in Frankrijk echter voor het onloochen bare feit, dat de Staat in den laatsten tijd zijn gezag niet kon of wilde hand haven en niets voorzeker is gevaar lijken voor dat gezag. Men voorziet dat de ambtenaren zich langzamer hand toch zullen toeëigenen wat ze ais hun recht beschouwen en het moet toegegeven worden dat een vrijwillige afstand dan ten minste de positie van den staat en van de re geering kan redden. Zooals wij wel hadden verwacht, heeft men in de Italiaansche Kamer eene jegens Frankrijk vriendschappe lijke demonstratie gehouden, toen het eene haive eeuw geleden was dat Napoleon 111 zijne troepen Lombardije deed binnenrukken, om, met de Ita lianen vereenigd, het Lombardisch- Venetiaansch koninkrijk aan de macht van Oostenrijk te ontrukken. Bij Mon- tebello had het eerste treffen plaats en dat feit bracht men in de Kamer in herinnering en aan het Fransche volk werd een gioet van dankbaar heid gezonden. De regeering hield er zich buiten, om in Duitschland en Oostenrijk geen ontstemming te doen ontstaan, maar het is toch een publiek geheim dat de groote massa van het Italiaansche volk van den driebond niets weten wil. Volgens gerucht zou de gewezen Sultan van Turkije, Abdul Hamid, er in toegestemd hebben om het vermo gen, dat hij in buitenlandsche banken had belegd, aan den staat over te dragen en zou de Turksche regeering dientengevolge met die banken in onderhandeling zijn getreden.Sommige banken moeten evenwel zwarigheden maken en de vrees geuit hebben, dat de toestemming van den ex-Sultan geen vrijwillige daad is. Overigens vernemen wij niet veel meer dan dat de krijgsraden hun somber werk voortzetten en voort durend deelnemers aan den opstand naar de galg verwijzen. Men schijnt het vooral gemunt te hebben op hoofd-officieren, die hunne verheffing te danken hadden aan de gunsten van den ex-Sultan. Ook heeft men den jongsten zoon van dezen, den jongen Burhan-eddin, den meest geliefden der zoons in hechtenis genomen en is men voornemens hem naar zijn vader te Saloniki op te zenden, 't Is een hard lot, op dien leeftijd in een fat soenlijke gevangenis te gaan, en in letterlijken zin worden hier de zonden der vaderen aan de kinderen gewroken. Ook in Rusland worden nog steeds vele doodvonnissen voltrokken, of schoon het aantal gelukkig toch af nemende is. Jammer dat de regeering thans weer met geloofsvervolgingen begint. Te Odessa zijn een groot aantal leden van een zekere gods dienstige secte in hechtenis genomen, omdat ze godsdienstoefeningen hiel den zonder vergunning, en toch werd een'ige jaren geleden volledige gewe tensvrijheid toegezegd. Met de Polen schijnt de Russische regeering ook weer bijzondere plan nen te hebben. Sedert de inlijving genieten de Polen toch altijd nog zekere rechten. In de kieswet was aan Polen eene afzonderlijke verte genwoordiging voor de Doema voor behouden maar nu gaat men om met het plan om al die privileges af te schaffen, de Poolsche districten anders in te deelen en deze op die wijze weer samen te smelten met het eigen lijke Russische rijk. De Poolsche patriotten protesteeren natuurlijk he vig maar 't zal hun wel evenmin als eenig ander reeds ingeslokt volk baten. De Engelschen zijn weer eens een beetje zenuwachtig. Nog Tijd zit de schrik van de uitbreiding der Duitsche vloot er in en de menschen droomen er van aanvallen. De uitvinding der luchtscheepvaart heeft ten slotte het zaakje geheel bedorven. Er schijnt nu en dan in het Vereenigd Koninkrijk een luchtschip opgelaten te worden, zonder dat men weet van waar het komt, en natuurlijk is het dadelijk een D u i t s c h luchtschip. Nader is toch gebleken dat de Engelschen zelf schuld hebben en dat onderscheidene, zoowel Britsche ais buitenlandsche fabrikanten, een aantal hunner fabrikaten opgelaten hebben, bij wijze van reclame. Nu zal de bedaardheid wel weer terugkeeren, maar 't is toch zonderling, dat men de menschen zoo gemakkelijk van streek brengt en het is bovendien teekenend voor de onderlinge verhou ding, die nog lang niet zoo welwil lend is, als ze wel kon en ook be hoorde te wezen. Vermoedelijk lezen de Engelschen te veel fantastische romans, maar het is dringend noodig dat ze hun gezond verstand eens laten medespreken en niet telkens den boel opwarmen. tafel stonden, waarop de vazen nog altijd op hun inhoud wachten. „Dus ook dat moet ik nog beleven. Als ik de zaak goed beschouw, dan vind ik, dat ik door u allen op onbe schaamde wijze ben gedupeerd." „Ik heb er geen schuld aan," zei Max snel. „Gij moet toestemmen, dat ik van plan was, met open kaart te spelen. Qij zelf hebt verwarring gebracht in de zaak. Gij hebt mij eenen raad gegeven, dien ik niet kon volgen, en eene waarschuwing toegefluisterd, die overbodig blijkt te zijn. Gij toon- det u zoo onhandelbaar, dat ik ten slotte de zaak zelf ter hand moest nemen." „Dus ik word ze op eenen dag kwijt, de beide plaaggeesten mijns levens, mijne nicht en mijne pupil God zegene u, kindvervolgde hij, Hanna in zijne armen sluitend. „Het heeft mij zoo goed gedaan, u in mijn huis te hebben, dat ik u gaarne nog langer zou hebben gehouden. Maar het kind van mijn huis zult gij ook in 't vervolg blijven, met alle rech ten daaraan verbonden, hoort ge Het kind mijns broeders, de eenige bloedverwant, die ik heb, zal onder mijn laat verkregen geluk niet lijden. En wat ik mij altijd had voorgeno men te doen, ik doe het te liever, nu mijn beste vriend en zwager te vens mijn schoonzoon wordt. En thans zijn wij, hoop ik, gereed en kunnen aan tafel gaan." „Eerst zou ik nog gaarne een bo de naar tante Siddy zenden wegens de inkwartiering" zei Paula. „Ach, tante Siddy riep Kaiser. „De inkwartiering is er reeds," ver volgde hij, terwijl hij ijverig in zijn zak zocht en een brief te voorschijn haalde, „en hier is een schriftelijke jammerkreet over dat feit. Tien dra gonders benevens tien paarden en een officier nog op den koop toe waren haar aangezegd Ik, als voogd moest er met kracht tegen opkomen. Zij verzet zich vooral tegen den of ficier de armeZij vermoedt niet, dat die haar voor goed in huis komt rukken." „Ik hoop de dame spoedig met deze gedachte te verzoenen," zei Richard glimlachend. „Dat za! mij aangenaam zijn, mijn jongen. Want zoodra ge aan de H. M. de Koningin. Gisterenmorgen heeft H. M. de Koningin wederom een rijtoer in de stad gedaan, overai eerbiedig en har telijk begroet. Om kwart over elven verliet H. M. 't paleis aan de achter zijde door de Koninklijke stallen en om twaalf uur precies keerde zij door den gewonen ingang in het Noord einde terug, waar toevallig een groot aantal vreemdelingen stonden, die opgetogen waren de Koningin zoo uitstekend te hebben gezien. De portretten van Prinses Juliana. Gisteren zijn de portretten van Prinses Juliana in den handel ge bracht, en het is inderdaad eigen aardig om te zien, hoe gretig ze ge kocht worden. Drommen menschen verdrongen zich te 's-Gravenhage voor de winkels, waar ze verkrijgbaar zijn. Het is of werkelijk iedereen een foto van de jonge Oranje-Prinses in zijn bezit wil hebben. Natuurlijkslaan ook weer de kooplui hun slag. Ze loopen met Oranje getooid door de straten en verkondigen luid, dat het eerste portret van Prinses Juliana bij hen te koop is. Wat men van den verkoop verwacht, blijkt o.a. hieruit, dat een bekende firma te 's-Graven hage gisterenmorgen telegrafisch van iemand buiten de stad een bestelling van 10.000 portretten ontving. Wel aardig is, dat gisteren ook een nieuw portret van Prins Hendrik is verschenen. In den fotohandel van Guy de Coral, in de Kalverstraat te Amster dam, had men gisteren geen handen genoeg, om de vele kooplustigen te bevredigen, die spoedig een der portretten van Prinses Juliana wilden hebben, welke door de Koningin zeif vervaardigd zijn. Stroomen menschen gingen uit en in den winkel en de prentbriefkaarten gingen bij honderd duizenden weg, terwijl de eigenlijke foto's bij duizenden verkocht werden. Als men daarbij in aanmerking neemt dat reeds tienduizendtallen vooraf besteld werden, dan kan men eenigszins een denkbeeld krijgen van den omzet. Vlissinjjen, 26 Mei. De melkverordening. Naar aanleiding van het om advies in handen van B. en W. gestelde adres van J. Osté en P. A. Lombaard, respectievelijk voorzitter eti secretaris van de Melkslijtersvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier, is door Burg. en Weth. een voorstel aan den raad gedaan waaraan het vol gende is ontleend voorwaarden hebt voldaan die ik u heb gesteld „ja," viel Richard hem in de rede, „ik zal er aan voldoen, als een eer lijk man. Max," wendde hij zich tot zijnen broeder, „ik volg daarmee ook uwen raad en uwen wensch ik verlaat den dienst en word land man." „Mooi," vervolgde Kaiser, terwijl Max zijnen broeder toeknikte, wan neer dit dus is geschied, wil ik overeenkomstig mijne belofte tegen alle uiterlijke aanvechting voor uwe zaak opkomen tante Clemence neem ik voor mijne rekening. Maar daar mee moet liet ook genoeg zijn. Met uwe huiselijke aangelegenheden wil ik niets te doen hebben. Ge moet zelf maar zien, hoe ge baas wordt in huis Richard blikte glimlachend op Paula, die aan zijnen arm hing. „Ik hoop voor deze taak geschikt te zijn," zei hij, terwijl hij zijne lip pen op hare donkere lokken drukte. „En ik weet het zeer bepaald," zei Marie, hare beide broeders met zus terlijken trots beschouwend. „Er is eene oude traditie in ons Adressanten maken in hun adres bezwaar tegen de huns inziens te hooge cijfers in de melkverordening van het vetgehalte van volle melk, bedragende 2.7 pet. en van de vaste droge stof, zijnde 11 pet. Verder kun nen zij zich niet vereenigen met de wijze van bemonstering, die tegen woordig wordt gevolgd. Zij vragen daarom aan den raad lo. Om het vetgehalte en de vast# droge stof die volle melk minstens moet bevatten, respectievelijk te ver lagen tot 2.5 pet. en 10.3 pet.2o. alle melkverkoopers kort na elkaar te doen bemonsteren3o. verdachte personen herhaaldelijk te doen be monsteren en hen waarschuwingen toe te zenden4o. de bemonstering te doen plaats hebben door deskun digen 5o. het opleggen van hoogere boetes bij geconstateerde overtredin gen. Dit laatste punt ligt buiten bevoegd heid van den raad, daar het behoort tot de taak van de rechterlijke macht. In de gemeente-verordening is een strafmaximum bepaald, doch het is aan den rechter overgelaten om be neden deze grens in ieder voorkomend geval straf op te"leggen. Omtrent de overige punten hebben B. en W. verschillende deskundige adviezen ingewonnen, die hun alle welwillend zijn verstrekt, waarvoor zij bij dezen openlijk een woord van dank brengen. B. en W. hebben namelijk het oordeel ingewonnen van de Gezond heidscommissie, den inspecteur van de volksgezondheid, Van Ledden Hulsebosch, den zuivelconsulent voor Zeeland, aismede van den commis saris van politie, die bij zijn rapport een drietal adviezen van hier geves tigde apothekers omtrent de monster- name en de methode van onderzoek van melkmonsters heeft ingezonden. Uit bedoelde adviezen blijkt, dat zoowel de inspecteur van de volks gezondheid als de Gezondheidscom missie en de commissaris van politie bezwaar hebben tegen verlaging van het minimum vetgehalte. Alleen de zuivelconsulent adviseert tot verlaging van bedoeld cijfer en wel tot 2.5 pet., zulks voornamelijk op grond van een door hem gedaan onderzoek van mon sters, doch de Gezondheidscommissie wijst er volgens B. en W. terecht op, dat dit onderzoek in de maanden Juli en Augustus heeft plaats gehad en dat juist in dien tijd het vetgehalte het geringst is. B. en W. achten het daarom beter om zich aan te sluiten bij de overige adviezen en den raad voor te stellen geen verlaging te brengen in den minimum eisch voor het vetgehalte. Anders is evenwel het oordeel van Burgemeester en Weth. over de vaste stof. Op grond van het oordeel van den inspecteur, de Gezondheidscom- huis, die zegt, dat een Reinhard nog nooit door den haat eener vrouw heeft geleden, noch ooit lijden zal." Kaiser vond misschien, dat de beide voor hem staande represen tanten van den naam geschikt wa ren, om den ouden roem van hun geslacht te handhaven. Hij voegde alhans geen woord meer bij zijne indirecte waarschuwing. „En nu," zei hij vroolijk, „wil ik wel het voorstel doen, om zonder verzuim aan tafel te gaan. Komt aan, dames en heerenIk heb se dert gisterenavond zeer veel beleefd en zeer weinig genoten. En met het oog hierop zal Marie het mij, hoop ik, vergeven, wanneer ik beken, dat op dit oogenblik de beide machtig ste factoren, die den mensch bewe gen, de liefde en de honger, mijn inwendigen mensch vrijwel in de dezelfde mate beheerschen." EINDE.

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1