Geld of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag m Mei. No. 122. 1909. Gemeentebestuur. Feuilleton. 47e Jaargang. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN BINNE NL AND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groots letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. OPENBARE VERGADERING van den op Vrijdag 28 Mei, nam. 2 uur. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Te verleenen ontslag aan A. van de Putte als secretaris- rentmeester van het Burger-Weeshuis. D. Benoemingen 1. Van plaatsvervangende leden in de stembureaux 1909/1910. 2. Van voorzitters, een plaatsver vangend voorzitter, leden en plaats vervangende leden in de stembureaux voor de eventueele stemmingen en herstemmingen voor een lid van de Tweede Kamer en leden van den gemeenteraad. 3. Van leeraren aan de Hoogere Burgerschool. E. Te behandelen punten: 1. Uitloting van 8 obligaties stede lijk gevestigde schuld. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop, van grond van J. J. C. Amorgaste. 3. Idem tot opheffing van de 8e en 9e klasse van school E, 4. Idem tot beschikking op het adres van J. Osté c. s. betreffende de melkverordening. 5. Idem tot het in eigendom af staan van eene strook gronds aan de Vereeniging „Zeevaartschool." 6. Idem tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school C. 7. Idem van het onderwijzend per soneel aan school D. 8. Idem tot het verleenen van res titutie van een gedeelte der koop penningen aan A. Caljé en M. P. Kieviets q.q. 9. Idem tot het vastellen der rooilijn voor het nieuwe gedeelte Spuistraat. 10. Idem tot het verleenen van vergunning aan G. K. de Waardttot het innemen van gemeentegrond. 11. Idem aan j. G. jorritsma voor het plaatsen van stoelen en tafeltjes op gemeentegrond. 12. Idem tot het verpachten van perceelen weiland. 13. Idem tot het benoemen van een ambtenaar tot bijstand van den con troleur van den hoofdelijken omslag en van den gemeente-ontvanger. 14. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1908. 15. Idem tot restitutie van betaalde trottoirkosten aan A. F. P. Hoelandt. 16. Idem tot goedkeuring der re keningen over 1908 van de gezond heidscommissie, het Algemeen Arm 56.) „Ge behoeft niet zoo ongeloovig te kijken, ik spreek bij ondervinding. Reeds bij de eenvoudigste toespe ling op onze wenschen en verwach tingen, maakte ze mij straks eene scène, waarvan mij de ooren nog tuiten." „Van wie spreekt ge eigenlijk, beste heer?" vroeg Max verwonderd. „Nu, van de uitverkorene uws harten noemdet ge haar niet zoo Maak u geen illusie, mijn jongen, van die zaak wordt niets en men kan u er slechts geluk mee wen schen, dat het zoo is. Daar heeft ze mij straks een onzin uitgekraamd, waarvan iemand de haren te berge rijzen. „Zusterlijke liefde" gevoelt ze voor u hebt ge ooit zoo'n dwaas heid gehoord Zusterlijke liefde Bij deze woorden van Kaiser scheen er eindelijk licht te komen in de duisternis, waarin Max tot dusverre bestuur en de Commissie der Zee- mans- en Visschers-Beurs. 17. Idem tot verhuring van het voormalig tolhuis aan den Koude- kerkschen straatweg aan J. de Rijcke. 18. Idem tot het maken van af drukken van eene historische kaart van Vlissingen. 19. Idem tot het vaststellen van het le suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag. 20. Beschikking op reclames hoof delijken omslag dienst 1908. De medaille der blijde verwachting. Zooals vóór eenigen tijd bericht werd, is door den stempelsnijder aan 's Rijks Munt, den heer J. C. Wie- necke, in opdracht van de regeering, een medaille ontworpen, welke H. M. de Koningin Zaterdag is aange boden in goud, zilver en brons, en welke medaille betrekking heeft op de plaats gehad hebbende blijde gebeurtenis. Wij werden in de gelegenheid ge steld een zilveren exemplaar hiervan te bezichtigen en zijn alzoo in staat eene beschrijving van dit waarlijk merkwaardige kunstwerk te geven. Ten eerste de voorzijde. Deze ver toont de Nederlandsche Maagd staande op een met helm begroeid duin. Zij heeft de pasgeboren Oranjetelg in de armen en houdt ze tegen de borst gedrukt, haar een kus op het voor hoofd gevende. Op den achtergrond ziet men de zee. Achter de figuur der Ned. Maagd rijzen twee versierde vlaggemasten op, die men zich kan voorstellen langs de geheele kust onafgebroken te zijn opgericht. De vlaggemasten zijn verbonden door eene guirlande van lentebloesems. Op de schildjes aan de masten gehecht de datum van de blijde gebeurtenis 30 April 1900. Ook de schildjes zijn versierd met lentebloemennarcis, tulp, iris, enz. De keerzijde vertoont onderaan, door den rand der medaille afgesneden, een gedeelte van „de Hollandsche Tuin", waarboven uit steekt de afgeknotte tronk van den alouden Oranjestam. Uit dien stam ontspruit een jonge krachtige tak, die het geheele bovengedeelte van de medaille vult als begin van een nieuwen Oranjestam, waaraan men de portretten der vorstelijke ouders aanschouwt, met de koninklijke kroon gedekt. Achter deze voorstelling schieten stralen uit, die de wolken verdrijven tevergeefs naar een uitweg had rond getast. Hij brak uit in een luid, har telijk lachen, terwijl Kaiser hem half verdrietig, half verwonderd aanstaar de. Eer hij echter eene verklaring kon geven, werd er zacht geklopt, en Marie's aardig, blozend gelaat verscheen in de opening der deur. „Binnen maar, binnen maar!" riep Kaiser, die zijne ergenis dadelijk vergat toen hij haar zag „Maar wat brengt ge ons daar Deze vraag gold de beide gestal ten, die achter Marie in de kamer waren geslopen Paula en een jongen, slanken dragonderofficier, van wien zijne zuster niet te veel had gezegd, toen zij hem een toonbeeld van jeugdige mannelijke schoonheid noemde. „Paula's kennis uit Baden-Baden verklaarde Marie, terwijl zij glim lachend op den jongen luitenant wees, „mijn broeder Richard „Dezelfde, van wien ik u reeds sprak," voegde Paula er blozend bij. „Wel is waar een andere dan uw huwelijkscandidaat, zijn broeder „Een minnaar," nam Richard zelf het woord, „die om uwen vaderlij ken zegen bidt 1" Zij stonden hand in hand voor den verbaasden gastheer en zagen TELEFOONNUMMER 10. welke zich in de laatste jaren om den Holiandschen Tuin samenpakten, door het uitblijven der heugelijke ge beurtenis. In tegenstelling met de gewone voorstelling van bevallige, ranke vrouwefiguren, vooral op de Fransche medailles waar te nemen, heeft de ontwerper er de voorkeur aan ge geven hier de Nederlandsche Maagd als eene krachtige, forsche vrouw voor te stellen, daar dit" meer over eenkomt ir.et het uiterlijk van ons ras. Op de vele medailles en munten van de zeventiende eeuw is de Neder landsche Maagd ook steeds krachtig en forsch voorgesteld. De afmeting der medaiile is 65 millimeter. De minister van financiën heeft den heer Wienecke volkomen vrijheid gelaten in de conceptie en hem alle mogelijke faciliteiten ver leend voor de uitvoering, en dit vooral met het oog op den betrek kelijk korten tijd welke tusschen de opdracht tot en het voltooien van dezen arbeid kon verloopen. Zijne Excellentie was het volkomen eens met den ontwerper wat opvatting en uitvoering aanging. („Hbl.") flbonnements-ftduerfeniiën op zser uoordeelige uoortuaarden. De geboorte van Prinses Juliana. Niet alleen hier in Vlissingen, maar zelfs in Kaapstad verscheen den vol genden dag na de geboorte van Prinses Juliana „Ons Land", hoofd orgaan der Hollandsch sprekende be volking, op oranjepapier en bevatte ter inleiding, onder het opschrift „Hoerahet volgende keurig Afri- kaansch gedichtje H o e r it Gelukgij fraaie, frugbaar lant Daar an die verre Noord-see strant, Gij kleine, kalme, kloeke ras, Uw Vrijheits-boom die staat weêr [vas. LaatNeêrlands volk di Gotheid lowe Nou is dit weêr „Oranje Bowe", Ja! ider die di Vrijheid min Sing „Lewe Hollands Koningin". Nou gaan di jubel-skote los Daar in die sierlik Haagsche Bos. Van Maas tot Amstel's lieflik boord Wort nou di vreugte-sang gehoord. Van Berg-en-Dal tot Suider-see Sing ieder Vaderlander mee, Selfs hier in ons Suit-Afrika Roep d'Afrikaander ook „Hoera." Wie Neêrlands bloet door d'aders [straal Van Tafelbaai tot in Transvaal hem aan met blikken, waarin naast een ernstige bede een vroolijke, jeug dige moedwil fonkelde. Kaiser had hun glimlachend zijne beide handen gereikt. „Kinderen," zei hij, lost zich het raadsel zoo op Nu, weest gelukkig met elkaar! Maar eene bedriegelijke kleine heks zijt ge toch, Paula." Max echter was naar zijne zuster gegaan en had haar in zijne armen gesloten. „Moge het tot uw geluk zijnzei hij, en zijne ernstige, mannelijke stem trilde van ontroering. „Dat zal het. Ik ben zeer geluk kig," antwoordde Marie, terwijl zij met vroolijken, helderen blik tot hem opzag. „En ook gij zult het worden, lieve broeder. Zie van het eerste oogenblik af was zij mijn lieveling. Welk eene goede, lieve echtgenoote zal zij voor u zijn Voor u heb ik haar gewenscht en de uwe zal zij worden." „Ge spreekt zeer stellig, Marie." „Ik kan het doen, want gij wordt bemind, zooals gij het verdient. Ga heen, en laat het u door haren mond bevestigen Ik wil thans ech ter voor het eerst beproeven, hoe ver mijn invloed reikt bij mijn toe- komstigen heer en gemaal. Ik zie aan Hij hef met ons 'n dankbaar liet O Godverlaat die kindjie niet. Maar geef dat Nassau's nageslag Nog lank die lant regere mag, D i e lant wat soo veul liefde toon An stamgenote wat hier woon. Mag daar die kleine zwakke kint Genade in uw Oge vint, Dat sij mag opgroei froom en rein Om Holland's volk tot heil te zijn. De blijde gebeurtenis gevierd. Te Gheel (België) heeft dezer da gen de „Vereeniging in het belang van lijdende Nederlanders, verpleegd te Gheel" onder zeer groote belang stelling gevierd de geboorte van prin ses Juliana. De patiënten, die moeite noch kosten ontzagen om dit feest te doen slagen, vereenigden zich des morgens om 10 uur onder het ge hoor van den 81-jarigen ds. Van Dissel, den oprichter der vereeni ging in „Neerlands Stichting", een gebouw, hoofdzakelijk voor gods dienstoefeningen bestemd tot het houden van een dank- en bidstond. Van den gevel van het gebouw wap perden driekleur en Oranjewimpel de patiënten waren getooid met oranjestrikjes en luisterden vol aan dacht naar de woorden van ds. Van Dissel, die sprak naar aanleiding van den eersten brief van Paulus aan de gemeente te Corinthe, hoofd stuk 5 vers 8. In een kort historisch overzicht liet spreker het licht vallen op wat de Oranjes voor Nederland ge weest zijn, om .ten slotte God te dan ken voor den rijken zegen, ons land geschonken in prinses Juliana. Staande hief de gemeente het laatste vers van gezang 3 aan. De godsdienstoefening werd o.a ook bijgewoond door den consul-ge neraal van Nederland, den heer Van den Bergh, van Antwerpen, eere voorzitter van den Disselkring. Des middags was er feest in hotel „Het Lam" waar de verpleegde krank zinnigen samenkwamen, die zelf de feestzaal fraai met groen, vlaggen en bloemen hadden versierd. Het mannenkoor zong onder leiding van een 19-jarigen verpleegde, terwijl andere verpleegden accompagneerden. Vele versnaperingen, waaronder ook beschuiten met oranje-muisjes, wer den rondgediend ter verhooging van de feestvreugde. De Kamerverkiezingen. Het „Utr. Dagbl." zegt, dat het nu wel vaststaat, dat over de geheele zijn gerimpeld voorhoofd, dat die beiden zonder mij een harden strijd zouden hebben. Zij zijn echter tot iedere concessie bereid, en ik wil met moederlijken heldenmoed voor mijn lieven jongen opkomen." Terwijl Max de kamer verliet, wendde Marie zich tot de groep aan het venster en op haar gelaat lag daarbij een glimlachje, dat bij alle liefelijkheid en vriendelijkheid toch een zeker zelfvertrouwen liet ver moeden. Toen Reinhard eenige oogenblik- ken later de deur der tuinzaal open de, zag hij haar, die hij zocht, aan gindsche zijde van het vertrek staan. Zij stond met den rug naar de deur, door welke hij binnentrad en boog zich over een tafel waarop eene menigte bloemen lagen. Zij plaatste ze in hooge, zilveren vazen en was zoo verdiept in deze bezigheid, dat zij de naderende schreden niet hoor de. Eerst toen hij haar het licht on derschepte, zag zij op. Was het nu het onverwachte van zijne verschij ning, of las het jonge meisje op zijn gelaat de uitdrukking van hetgeen zijne ziel zoo onstuimig bewoog hoe het zij, op haar plotseling ver- bleeken volgde een even snel blo zen. Hare hand steunde vaster op de linie, voor zoover de partij-indeeling betreft, de aanstaande politieke strijd een herhaling van 1905 gaat worden. Sedert de onlangs gehouden vergade ring der Christelijk-Historische Unie is dienaangaande alle twijfel uitgeslo ten. Zal het uit de rechterzijde voort gesproten ministerie-Heemskerk de inzet voor den verkiezingsstrijd zijn Volgens de Christ.-Historische Unie weimaar zij beheerscht de politiek der rechterzijde niet en bij de twee andere groepen rechts is van warme geestdrift voor het ministerie-Heems kerk bitter weinig te bespeuren. On gerept behoud van het ministerie zal onmogelijk het shibboleth der geheele rechterzijde kunnen zijn. Deze eischt een agressieve, uitdagende politiek. Zal dan het gemeenschappelijk pro gram der rechterzijde de strijdleus niet alleen vormen, maar haar ook kunnen bezielen Dit is niet waar schijnlijk, want ook dit program mist de eigenschappen, welke als 't essen tieel kenmerk der rechtsche politiek kunnen worden beschouwd. Een soort heilige oorlog staat nu verklaard te worden met dwangver zekering als oorlogsbuit. Een antithese- strijd wordt ontketend met invoerrecht op draadnagels en petroleum ais hoogste goed. Op den bodem der geheele rechtsche politiek ligt niet anders dan haar streven om de macht in den staat te veroveren en daartoe het liberalisme te verguizen en ten onder te brengen, een scheidsmuur op te trekken tus schen de deelen van één volk, de godsdienstige gezindheid der natie te misbruiken als hulpmiddel in den nrlitieken strijd. Tegenover het samen optrekken der rechtsche partijen bestaat er bij de drie vrijzinnige groepen geen sa menwerking, zelfs geen gezindheid totsamenwerking. Rooskleurig kunnen op deze wijze de stembusverwach tingen onmogelijk zijn. Van links door de coalitie bedreigd, zou, zelfs bij eendrachtig optreden, de strijd al moeilijk zijn. Nu daar nog de inner lijke verdeeldheid bij komt, kan de uitslag der verkiezingen gemakkelijk worden voorspeld. Tot later kan uit gesteld worden het vaststellen der ver antwoordelijkheid voor dezen wan toestand. Maar nu is 't de tijd voor een laatste aansporing tot nuchterheid. Zouden, als gevolg van het onder ling krakeel, de vrijzinnige partijen gedecimeerd uit den verkiezingsstrijd terugkeeren, hoe smartelijk dat ook zou wezen, toch kunnen die verliezen in de toekomst worden aangezuiverd. Dat kwaad kan dus nog weer hersteld. Maar onherstelbaar is, bij eventu eel verlies der linkerzijde, het groote tafel en de zilveren vazen rinkelden zacht tegen elkaar. „Vergeef mij! Ik heb u verschrikt," zei Max, zelf verschrokken bij den aanblik van het sidderende meisje. „Ik heb te snel gehoor gegeven aan den wensch, u een bericht mee te deelen, dat mij gelukkig maakt." „Het beste bericht ligt wel in uwe verschijningge zijt ongedeerd te ruggekomen uit de gevaren van dezen nacht." „Maar wat ik u thans mee te dee len heb, geeft het behouden leven eerst zijne waarde. Het maakt mij tot een vrij man het vergunt mij de uitoefening van schoone menschelijke rechten. De druk der omstandigheden is van mij genomen. Ik kan voor haar tre den, die ik bemin sedert het eerste oogenblik, dat ik haar zag en tot haar sprekenik heb u geen schit terend lot te bieden, maar wilt ge het met mij deelen, zooals het is? Hanna, weik antwoord zal ik ont vangen Hij stond voor haar, het edele hoofd gebogen, de oogen, die zij zoo lief had, ernstig vragend op haar gericht. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1