Geld of Liefde. 20 Mei. 47e Jaargang. EN, itschappij iw ienst ;helde. Donderdag- BINNENLAND, No. 118 1909. 1. I81/» cent 25 12 SN BURG IA". IK. dgekeurd in p. f 100.000, OERS. Ir, Spiegels, in het geval oor onvoor- heid, straat- premiën. eeland, DER EI1K. ringen. te melden |lrargr.v. 5.50t 7.55* l.lö§ 2.-* 5.50§ 6.55* nise. markt, idhuis. 6.25f 8.40* 2.2.45* 6.55§ 7.50* tot de Re- trekken tot Lh.ui.8, 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 1.,1.30*, 4.50, 5.20, 8.20. i. 6.10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.46, 3, 4.10, 4.40, kO, 8.—, 8.30. ZondagB uit. o) en 6,35 dj 1 en 7,05 i a) en 5,05 tn 6.35 d) h) vertrek van |zen vm.8,50 Borasele en ne, Boraelen van 10,45 .6 April tot VLISSINGSCHE COURANT prijs per drie maanden ƒ1.30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken re£el meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Wegens den HEMEL= VAARTSDAG zal morgen geen nummer dezer Courant verschijnen. Van Week tof Week. O De menschelijke natuur verloochent zich toch nimmer geheel. Wij zien dat nu weer aan de Fransche post en telegraafbeambten. Voor de tweede maal heeft de bond zich gestort in eene onverantwoordelijke onderne ming, die terecht een aanval genoemd is op het nationale leven, ter vol doening aan eigen grieven en uit verbitterdheid tegen de regeering. Het is dan ook geen wonder dat deze onderneming werd toegejuicht door alle der republiek vijandige elemen ten en waarschijnlijk wel in het ge heim gesteund door personen die voor de ambtenaren en hun daad niets gevoelen, maar elke gelegen heid aangrijpen om het leven der tegenwoordige staatsinrichting van Frankrijk te verkorten. Maar het dwaze plan is jammerlijk mislukt. Waarom Door de houding van Kamer en regeering Hoogst waarschijnlijk niet. Nog eensde menschelijke natuur verloochent zich niet en een staking gelukt wel wan neer zij het gevolg is van een min of meer plotselinge opwelling, wan neer zij als bij onderlinge afspraak plaats heeft; maar zoodra er sprake is van proclameeren, van bevelen dus en gehoorzamen op gezag, verandert de houding, die men eerst aannam en blijkt men er niet van gediend te zijn. De geschiedenis toont daarvan meer dan één voorbeeld. Ook in Ne derland gelukte de spoorwegstaking van 1903, maar de kort daarop ge proclameerde algemeene staking mislukte jammerlijk en maakte de leiders der beweging eenvoudig be lachelijk. Dat is een bemoedigend teeken, en wanneer de Fransche re geering nu een verstandig gebruik weet te maken van de opgedane er varing en het teruggekeerde gezond verstand in de goede richting weet te leiden, geen wraak neemt, maar ook geen zwakheid toont, dan zal het gebeurde aan Frankrijk in het vervolg meer goed doen dan het eerst kwaad heeft gedaan. ={"- Keizer Wilhelm van Duitschland is dan weer van zijn uitstapje terug, na laatstelijk met keizer Frans Jozef den gelukkigen afloop der Bosnische onderneming, van Duitsche zijde een soort van wraak over Algesiras, te hebben gevierd. Een telegram aan den koning van Italië, door een snor kend dito beantwoord, moet de wereld er aan herinneren, dat de driebond nog stevig op zijn beenen staat. Jam Feuillleton. O—O 52.) Na eenige oogenblikken echter bleef hij staan en zag haar ernstig aan. „Gij kunt echter niet ontkennen" zei hij, „dat hetgeen ik u te bieden heb, u bevredigt. U bevallen mijn huis, mijn tuin, mijne rijtuigen en mijne paarden, niet waar? Wanneer ik een arme man was geweest, had gij nooit aan mij gedacht. Ontberin gen met mij te deelen, daarvoor hadt ge bedankt hè Wanneer Marie niet de geschiede nis var. zijn huwelijk had gekend, ban zou zijn wantrouwende aard misschien nog in dit oogenblik ha zen toorn hebben gewekt. De woor den echter, die Hanna gisteren had gesproken, klonken nog in haar oor {n stemden haar zacht en toegevend. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fiduertenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. mer dat» de wereld er zoo weinig van gelooftIn Juni gaat men in Noord-ltalië Fransch-Italiaansche ver broederingsfeesten vieren. Het zal dan eene halve eeuw geleden zijn dat de Franschen en Italianen Lombardije veroverden en dat stuk van de kaart aan Italië kwam. Op die feesten zal men waarschijnlijk meer goeds van Frankrijk dan van Oostenrijk verne men en zal het weer lieel duidelijk blijken dat Italië nog lang niet vol daan is en o zoo graag nog 't een en ander er bij zou hebben. Intusschen heeft de teruggekeerde keizer vermoedelijk te Wiesbaden reeds een onderhoud met zijn kanse lier gehad en zal deze hem eene be slissing gevraagd hebben in zake de financieele quaestie. Zal von Bülow heengaan Zal de Rijksdag worden ontbonden Of zal men nog eens een huismiddeltje probeeren, van dien aard dat de kanselier blijft en de keizer niet met de Pruisische jonkers overhoop komt te liggen Ziedaar vragen waarop wel spoedig een ant woord zal moeten worden gevon den, maar juist dat moeten is het lastige geval. De conservatieven en clericalen hebben het in de Rijksdag commissie gewonnen in de tabaks- quaestie en het den nationaal-libe- ralen president onmogelijk gemaakt om te blijven, maar men komt er toch geen stap mee vooruit. Tusschen Oostenrijk en Hongarije dreigen nieuwe twisten. Vóór Oosten rijk de inlijving van Bosnië en Herze- gowina zoo knap tot stand bracht, bestuurde de gemeenschappelijke mi nister van financiën van beide deelen der monarchie die gewesten. Wat er nu gebeuren zal is een open vraag, waarover menig woordje vallen zal maar thans heeft de minister, de heer Von Burian, voor het oprichten van de Bosnische landbouwbank concessie gegeven aan de Hongaarsche handels bank, zonder Oostenrijk daarin te kennen. Verder heeft hij aan die bank eigenmachtig het voorrecht verleend, om de Bosnische onvrije boeren los te koopen van hun leenroerigheid aan de grondbezitters, waartoe hij aan de bank uit 's Rijks middelen voorschotten wil doen, ofschoon Oostenrijk twee derden bijdraagt in de gemeenschappelijke middelen der monarchie. Dat geeft van Oosten- rijksche zijde heel wat standjes en 'tis best mogelijk dat Von Burian weg moet; maar hij is een Hongaar en zijn heengaan zuilen de Hongaren Oostenrijk niet vergeven. In Buda pest heerscht te dezer zake reeds een hevige opwinding en men kan er zich van verzekerd houden, dat de poppen weer goed aan het dansen zullen gaan. „Ik heb mijn leven lang geen rijk dom bezeten en er ook nooit naar verlangd," zei ze bedaard. „Mijne behoeften zijn zoo eenvoudig en mijne liefhebberijen zoo weinig kost baar, dat ik hem ook verder ontbe ren kan. Ja, ik wensch niet eens an ders te leven, dan tot dusverre. Waarom zou ik hebzuchtig de hand uitsteken naar geld, dat voor mij—" „O, vergeef, vergeef het mijVer geet wat ik heb gesproken Ge zult nog dikwijls geduld met mij moeten hebben, want ik ben een verbitterd, knorrig mensch. En geloof ook niet, dat ik dwaas genoeg bei., om aan spraak te maken op een liefde, die zich met een hut en een hart tevre den steltIk ken mij zelf en houd rekening met mijne jaren. Het leven leert bescheidene zelfschatting en daarom „Ik wil in dit geval echter geene bescheidenheid," viel Marie hem half lachend, half verdrietig in de rede. Iedere man kan van de vrouw, die zijn eerlijk, eervol aanzoek aanneemt, eene even eerlijke genegenheid ver langen. ik ben mij bewust, aan dit verlangen te kunnen voldoen is In Turkije vermaakt men zich nog voortdurend met terechtstellingen en men hangt er zoovelen op, dat de Sultan, die daarvan een afkeer moet hebben, op het geven van amnestie heeft aangedrongen. Hij heeft echter niets te zeggen feitelijk heerscht er een militaire dictatuur, die hem op den troon plaatste omdat er nu een maal iemand op den troon moet zit ten, maar zijn gezag is schijngezag. De grondwet, die herzien wordt, za! dan ook de macht des Sultans zeer besnoeien, wat op zich zelf niet kwaad is. De Senaat of Eerste Kamer was vroeger een door den Sultan benoemd college, doch voortaan zal deze slechts een derde der leden be noemen de overigen zal het volk kiezen. Ook zullen de prinsen van den bloede niet langer van rechtswege in den Senaat zitting hebben. In klein-Azië blijft het er vrij treu rig uitzien de soldaten zijn er ook reeds aan het muiten geslagen, zoo dat het einde nog zal zijn, dat het Macedonische legercorps ook daar de orde zal moeten gaan herstellen. Het wordt waarlijk hoog tijd. De aanneming van het ontwerp eener constitutie voor een vereenigd Zuid-Afrika onder Engelsche opper hoogheid, was een blijde tijding. De evenredige vertegenwoordiging der koloniën in het algemeen parlement is nu prijs gegeven, hetgeen een groot verlies beteekent aan zetels, voor de Engelsche progressieven in de Kaapkolonie en voor de constitutio- neelen in den voormaligen Vrijstaat. De evenredige vertegenwoordiging is behouden voor den ScLoat en de ge deputeerde staten der provinciën. Den 11 en dezer is het aangenomen ont werp door de verschillende gedele geerden geteekend en daarmede is de geschiedenis van Zuid-Afrika een nieuw en hoogst belangrijk tijdperk ingetreden. ïfs Naar het schijnt is de Sjah van Perzië wel wat laat tot een ander inzicht gekomen en worden zijne verzekeringen omtrent het herstel der constitutie niet meer geloofd. De nationalisten slaan een hoogen toon aan en eischen dat hij afstand van de regeering zal doen. Twee strijd machten, om nu eens zulk een groot woord te gebruiken, die van Resjit en Ispahan, trachten zich te ver eenigen en willen dan de hoofdstad omsingelen. Het corps dat Tabris be legerde is dan ook dadelijk terugge roepen, te meer daar er onder de troepen in de hoofdstad muiterij heerscht. De nationalisten in Tabris en de Russische soldaten heeten het goed met elkander te kunnen vinden. Dat zal wel wezen ter wille van de lion- u deze verklaring genoeg „Ik dank uik zal uwe woorden niet vergeten," autwoordde hij zacht. „En wanneer zal het zijn Bedenk, dat ik niet veel tijd te verliezen heb „Niemand heeft tijd te verliezen, wanneer het er op aankomt, geluk kig te worden, ook ik niet." „Goed Laat ons dan vaststellen met vier weken, is u dat goed „Ja." Eer zij er op bedacht was, had hij haar hoofd tusschen zijne beide handen genomen niet onstuimig, maar voorzichtig en zacht en haar op voorhoofd en lippen gekust. En toen zij door dit voorval eenigszins van streek gebracht, met blozend ge laat haren hoed weer terecht zette, hoorde zij, een snellen, lichten tred den gang afkomen. „Dat is Paula," fluisterde zij haas tig. „Vergeef me, dat ik mij verwij der! Ik zal straks beter gestemd zijn, om haar te ontmoeten." Zij sloeg ijlings een zijpad in, en toen zij hare schreden naar het huis richtte, hoorde zij hoe Paula's frissche stem mijnheer Kaiser een vroolijk „Goe den morgen 1" toeriep. Zij zag niet derden kameelen met levensmiddelen, die dagelijks de stad binnentrekken en dien uitgehongerden wel te stade komen. Overigens, of ze van de kat, dan wel van den kater gebeten wordt, enz. Tweede Kamer. Gisterenavond of beter hedennacht want het was 12 uur is de Tweede Kamer uiteengegaan. De heer Bylandt bracht onder instemming van alle leden een woord van dank aan den voorzitter, den heer J. Roëll voor zijn leiding gedurende deze vier jaren. De voorzitter dankte voor deze welwillende woorden. De heer van Gijn, die 20 jaren liet district Dordrecht vertegenwoor digde, nam van alle leden afscheid. Inlijving van loteiingen bij de militie. Daar het in dit jaar veelvuldig is voorgekomen, dat loteiingen reeds hun betrekking hadden opgezegd, meenende in Maart ingelijfd te wor den, terwijl zij omstreeks ultimo Februari bericht kregen, dat dit eerst in September zou geschieden, heeft het Kamerlid mr. Dolk aan de re geering gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn op een veel vroeger tijdstip, bijv. in December, te bepalen in welke maand een loteling ingelijfd zal worden en ook dan reeds kennis daarvan te geven aan de betrokkenen. De minister van oorlog, aan wien deze vraag was toegezonden, heeft haar overgebracht aan den minister van binnenlandsche zaken, aangezien die vraag betrekking had op een handeling, die vóór de inlijving der loteiingen plaats vindt. Laatstge noemde minister heeft het volgende antwoord ingezonden „Alvorens beslist kan worden of een" loteling, begrepen in het aandeel door een gemeente in de lichting te dragen, bestemd is om in Maart dan wel in September bij de militie te worden ingelijfd, behoort vast te staan, dat hij voor volledige oefening moet worden ingelijfd. Dit laatste hangt evenwel af van de vraag, wie van de in het aandeel begrepen loteiingen den voorrang hebben voor inlijving tot korte oefening, zulks in verband met het door hen verworven bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid en met hun lotingsnummer. De aanwijzing van deze laatste categorie kan niet vroeger geschieden dan na het tijdstip (25 Januari), waar op volgens art. 55 van 't Koninklijk besluit van 2 December 1901 („Staats blad" no. 720), laatstelijk aangevuld en gewijzigd bij Koninklijk besluit ven 9 Januari 1909 („Staatsblad" no. den lachenden blik, die hare ver dwijnende gestalte volgde, ook niet den schalkschen glimlach, waarmee Paula haren voogd veelbeteekenend aankeek. „Goeden morgen, jonker Paul zei deze. „Vroolijk en frisch, in weer wil van den slapeloozen nacht „Uwe verschijning, waarde heer, moet alle zo^g verdrijven. Gij ziet er zoo frisch, zoo stralend en -hoopvol uit op uw voorhoofd schittert zoo duidelijk de vreugde en de trots van den overwinnaar, dat men niet twij felen kan aan de goede tijding, welke gij brengt." „Gij zijt een uitstekend physiog- noom, beste jonker. Ge ziet door jas en vest tot in het hart, en ontdekt den zonneschijn, die daar zit". „Dus vergis ik mij niet de par tijen hebben de wapens neergelegd en vrede gesloten „Beter nog", antwoordde Kaiser. „De oorlogvoerende machten hebben een verbond gesloten, waardoor de wederzijdsche belangen voortaan wor den vereenigd. Naar menschelijke be rekening zal 't een verbond worden tot heil en zegen van alle belang 10), uiterlijk het bewijs van voorge oefendheid door of ten behoeve van de loteiingen, die het verwierven, moet zijn ingeleverd. Is na 25 Januari uitgemaakt, wie tot korte oefening en wie, in verband daarmede ter volledige oefening moet worden ingelijfd, dan eerst kan een aanvang worden gemaakt met de splitsing van laatstbedoelde groep van loteiingen in hen die in Maart en hen die in September moeten worden afgeleverd, een en ander volgens het voorschrift van het vierde lid van art. 55bis en van art. 55ter van ge noemd Koninklijk besluit. Zoolang het voorbereidend militair onderricht plaats heeft op den tegen- woordigen voet, is vervroeging van den datum 25 Januari niet wei moge lijk. Immers het onderricht wordt gegeven in twee wintercursussen om de inlevering der bewijzen van voor geoefendheid te kunnen doen ge schieden, moet thans reeds het onder zoek naar de voorgeoefendheid begin Januari aanvangen. Door de inlevering op een nog vroegeren datum te stellen, zou de tweede wintercursus in het geheel niet tot zijn recht komen. Het is dus onmogelijk op een veei vroeger tijdstip, bijv. in December te bepalen in welke maand een loteling ingelijfd zal worden." Vrouwenkiesrecht. Door het dagelijksch bestuur van denNationalen Vrouwenraad in Neder land is een verzoekschrift gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze wordt uitgenoo- digd „der Staten-Generaal een ont werp van grondwetsherziening te doen geworden, dat als hoofdpunt tot herziening steltde invoering van vrouwen kiesrecht". Vlissingen, 19 Mei. De feestviering op 1 Juni. De ter elfder ure gedane uitnoodi- ging tot bijwoning eener vergadering op gisterenavond half tien in het „Concertgebouw", ter bespreking van plannen de feestviering op Dinsdag 1 Juni betreffende, was slechts matig bezocht, wat voor een deel was toe te schrijven aan het late uur, ander deels aan de late bekendmaking. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de heeren Kalbfleisch, Wit- teveen en H. J. M. van Raalte van het feestcomité, voorts het bestuur van „Vlissingen Vooruit". Door uitsledigheid van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Kou- dekerke, nam de heer C. A. Kalbfleisch het presidium waar. Hij begon met het doel dezer vergadering uiteen te zetten, dit was hoofdzakelijk plannen voor de feestviering te beramen. hebbenden." „O, hoe mij dat verheugtriep Paula terwijl zij de handen van haren voogd hartelijk drukte. Dat is inder daad eene gebeurtenis, waaraan men de beste verwachtingen kan vastknoo- pen. Gij hebt uwé morgenuren goed gebruiktik feliciteer u. Gij hebt niet slechts als verstandig man voor uw eigen geluk gezorgd, maar tevens als patriot en scherpzinnig staatsman gehandeld. Alle twist zou spoedig bijgelegd zijn, wanneer uw voorbeeld navolging vond" „Gij schijnt niet weinig lust te hebben, jonker Paul, alle politieke, kerkelijke en nationale conflicten op deze wijze op te lossen. Gij past toe den hoofdregel der staathuishoud kunde, dat hij, die met goed gevolg voor zijne eigene bezittingen zorgt tevens den nationalen rijkdom ver meerdert, ook toe op het geluk, op het huiselijke zoowel als op het nationale, en leidt daaruit de ver plichtingen af, die op u als goed staatsburger rusten hé (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1