Beid of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag 19 Mei. No. 117. BINNENLAND. Feuilleton. 47e Jaargang. 1909. VLISSIINGSCHE COURAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10 Geschenk aan de Koningin. Het hoofdcomité voor de inzame ling van gelden voor het geschenk van Indië heeft een kennisgeving ontvangen, dat H. M. het bedrag, in Indië verzameld, bestemd wil zien voor een liefdadigheidsinstelling in Indië, er. wel voor een leprozenge- sticht. t Prof. M. J. de Goeje. Na een langdurige ziekte is te Lei den op ruim 72 jarigen leeftijd prof. M. J. de Goeje overleden. Hij had met het einde van het studiejaar 1905—1906 ingevolge de bepaling der wet zijn ambt als hoogleeraar aan de Leidsche universiteit moeten ne- derleggen, dat hij veertig jaren met zijn groote gaven van geest en hart vervulde. En De Goeje's werkzaam heid bleef niet binnen de grenzen der collegekamer besloten, zij werd voor de studie der Oostersche letteren en van het Arabisch in het bizonder van groote beteekenis. Verder heeft hij sinds een reeks van jaren een groot aandeel gehad in de taak der Leidsche Hoogeschool met betrekking tot de vorming van Indische ambtenaren. Voorts heeft hij steeds een ruim oog gehad voor vele maatschappelijke be langen. Jaren lang had hij zitting in den Leidschen gemeenteraad en zijne adviezen over onderwijszaken werden daar steeds gewaardeerd, terwijl hij tevens in verschillende philanthropi- sche en andere vereenigingen zitting had. Dr. Michael Jan de Goeje werd 13 Augustus 1836 te Dronrijp geboren. Zijn voorbereiding voor de universi teit ontving hij grootendeels van zijn vader, die predikant in Heerenveen was, later aan het gymnasium te Enk- 51.) „Och, wees zoo goed en keer te rug Het huis uws broeders is thans geen geschikt verblijf voor dames," wanneer hij zoo sprak, wat zou zij antwoorden Zij vermoedde niet, hoe spoedig dit vraagstuk zou worden opgelost. Want terwijl zij er nog over dacht, hoe zij zich in dit geval had te ge dragen, was zij aan een bocht van den weg gekomen en stond het voor werp harer gedachten oog in oog, tegenover haar. Hoe had zij er naar verlangd, hem te zienEn thans stond zij daar sidderend, niet in staat, om hem met een woord te be groeten. Slechts hare hand kon zij hem toereiken en hem aanzien met oogen, die door tranen verduisterd werden. En thans precies 1 Thans huizen. Sept. 1854 werd hij als stu dent te Leiden ingeschreven en pro moveerde er den 12 October 1859 tot doctor in de letteren. In Juni 1866 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de Semitische talen aan de Leid sche hoogeschool. Gedurende het studiejaar 1881—1882 was hij rector- magnificus. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, Groot Officier in de orde van Medjedië van Turkije, Comman deur in de orde van de Poolster van Zweden, Officier van het Legioen van Eer en Ridder in de orde „Pour le Mérite" van Pruisen. Gemeente-ambtenaren. Door het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Nederland wordt 20 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) de jaariijksche gedelegeerden-verga dering gehouden in een bovenzaal van het café „Riche," Nieuwe plein, te Arnhem. Als voornaamste punt komt in behandeling dereorganisatie van het verbond. Een speciale commissie heeft aan gaande de wenschelijkheid van reor ganisatie haar rapport uitgebracht en daarin geconcludeerd dat van een goede werking der landelijke organi satie, ook voor de gemeente-ambte naren, de centralistische vorm gebie dend is, en gebroken moet worden met het tot nog toe gevolgd federa tieve stelsel. Mede is in behandeling een proeve van ontwerp tot wijziging der gemeen tewet met een toelichtende memorie, welke na aanneming door de afge vaardigden der verschillende gemeen- te-amotenaarsvereenigingen met een adres aan H. M. de Koningin zal worden gezonden. Deze wetswijziging beoogt een rechtsregeling in de ge meentewet voor het personeel in dienst der gemeente vast te leggen, althans in die wet de gemeentebesturen en gemeenteraden de verplichting op te leggen bepalingen omtrent de arbeids voorwaarden voor het personeel vast te stellen. Examens Surnumerair bij de Belastingen en Ontvanger. Op 1 Sept. en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het examen B voor surnumerair der directie belastingen, invoerrechten en accijnzen, waaraan kunnen deelnemen zij die het daarbij bedoelde examen A met gunstig gevolg hebben afge legd. Tevens zal gelegenheid worden ge geven tot het afleggen van het exa men voor ontvanger. kwamen bijna dezelfde woorden over zijne lippen, die zij zich geen twee minuten geleden had voorge zegd. Zij moest lachen, toen zij ze hoorde, en lachend haalde zij haren zakdoek te voorschijn, om zich de tranen af te drogen, die onophoude lijk over de wangen rolden. „Waar wilt ge toch heen, juffrouw Marie vroeg hij, terwijl hij haar van onder zijne borstelige wenkbrau wen scherp aankeek. „Het is goed, dat ik u tref, want daar kan men u nog niet gebruiken. Ik kan er niet meer aan doen ge moet met mij te- rugkeeren Doch stel u gerusthet is met uwe broeders heel goed." Geen spoor van sarcasme lag in zijn glimlach hij scheen hare ontroering zeer verklaarbaar, zeer natuurlijk te vinden. „En van u zeiven spreekt ge heele- maai niet? Meent ge, dat wij ook voor u niet bezorgd zijn geweest Zijt ge geheel ongedeerd „Jawel, onbeschadigd en volkomen frischOverigens stond ik uwen broeder ook ter zijde als medestrij der, maar als bezonnen vriend, en zoo noodig, als invloedrijke midde- De verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten, moeten uiterlijk op 1 Juli e.k. bij het depar tement van financiën zijn ingekomen. Voor verdere inlichtingen zij ver wezen naar de „St. Ct." No. 117. De Nederiandsche vioot. Binnenkort zal bij de firma de Muinck Co. te Amsterdam (kunst handel en gros) verschijnen een plaat, in den vorm van een 6-dubbele prentbriefkaart, voorstellende de Ne deriandsche vloot tot 1903, naar het bekende schilderij van den heer Chr. Dommelshuizen. De firma de Muinck gelooft door deze uitgave die in alle opzichten wat duidelijkheid en afwerking betreft goed geslaagd mag heeten mede te werken onze vloot nog meer populair te maken. Wij ontvingen een exemplaar van „de Wereldvraag", orgaan ten dienste van de bestrijding der tuberculose. Het blad verschijnt maandelijks en kost 40 cent per kwartaal. Land- en Tuinbouw. De Aardpeer. Het zou me niet verwonderen, wan neer vele lezers bij het lezen van dit opschrift groote, ongeloovige oogen opzetten en bij zich zelf vragen Wat is dat' nu voor vrucht Is dat geen vergissingmoet dat „peer" geen appel zijn Neen, belangstellende vrager, het opschrift is goeder is werkelijk een vrucht van dien naam, en zij komt ook in oris land voor weinig, ja, en daarom willen wij er eens de aandacht op vestigen. Dit verdient ze, want het is een zeer goed veevoeder, waarvan de teelt op onze arme, schrale gronden waarschijnlijk voldoende loonend zou zijn en waar mee men althans wel eens de proef mag nemen. De aardpeer, welke ook wel als menschenvoedsel is gebruikt, maar als zoodanig als te flauw en zoet niet voldeed, wordt in an dere landen, inzonderheid in denElzas, in Zuid-Duitschland en Hongarije, nog al verbouwd. Bij ons komt ze weinig, naar we meenen alleen in tuinen, voor. Er is echter een tijd geweest, in de 17e eeuw, dat zij in Zeeland nog beter bekend was dan de aardappel. Van uit Terneuzen heeft de aardpeer zich over de provincie Zeeland en Vlaanderen verspreid, zij heette toen evenwel „articiocken on der d'eerde" of onderaardsche arti sjok, welke naam eraan gegeven was door den predikant te Terneuzen laar. Wanneer onze militaire hulp een half uur later, dat wil zeggen te laat gekomen was om het bin nendringen der wilde bende te ver hinderen, dan had ik u van dienst kunnen zijn. Ik ben hier ter plaatse goed bekend en ook eenigszins be mind. Misschien had mijne waar schuwende stem een uw dierbaar leven kunnen redden, wanneer het tot een uiterste was gekomen." „O gij lieve vriend, gij denkt aan alles, gij zijt altijd edelmoedig, dap per en bezonnen." „Uw lof zou mij bijna trotsch kunnen maken, juffrouw Marie." „Mijn lof 1 Een armzalig loon voor alles, wat ge aan ons hebt gedaan „Ik verlang geen beter. Droogt thans echter uwe tranen Uwe zorg om uwe broeders is zeer zeker na tuurlijk genoeg; daar ik u echter de verzekering kan geven, dat „Waarom spreekt gij alleen van de zorg over mijne broeders vroeg Marie staan blijvend en hem in 't ge laat ziende. „Wilt ge geen andere laten gel den Wilt ge mij niet gelooven, wanneer ik u zeg, dat mijn angst in ftbonnements-ftdvertentiën op zeer voordeeüge voorwaarden. Petrus de Hondt of Hondius, een der eerste kweekers van het nieuwe ge was, dat waarschijnlijk op 't eind der 16e of 't begin der 17e eeuw naar Europa is overgebracht. Vermoedelijk is de aardpeer vroeger ooktopinam- boer, thans in enkele deelen van Friesland en Overijse! windaardappel geheeten afkomstig uit het N.-O. deel van Noord-Ainerika, alwaar men ze nog in 't wild aantreft ten zuiden van 't Michiganmeer in Indiana. Ge noemde predikant teelde de topinam- boer op zijn groote buitenplaats „Moufe Schans" nabij Terneuzen hij schreef zooals wij vermeld vinden in een „Bijdrage tot de geschiedenis der aardpeer" inVriend van den Landman, 1828 nog kort vóór zijn dood, in 1621 een groot werk in versmaat over het buitenleven op „Moufe Schans." Onder de vele wilde en gekweekte planten, welke daarin uitvoerig beschreven worden,komt ook de aardpeer voor, waarvan hij o.a. zegt „En soo lange sal men weten, Van mijn Hof in Nederland, Als men sal do knoesten eten, Aldereerst do3i' mij geplant"! De aardpeer behoort met de zonne bloem tot de samengesteldbloemigen, als zij bloeit, bij ons is dat zelden het geval dan draagt zij kleine, gele bloemhoofdjes, van lint- en buisbloemen voorzien. De ovaal vormige bladeren zijn enkelvoudig, ruw en kort behaard zij worden in den herfst als veevoeder gebruikt en leveren een vrij groote massa. De hoog opschietende stengels, houtig en eveneens ruw behaard, worden in 't najaar geoogst om als brandstof te dienen. De knollen zijn duidelijk ge leed en ietwat toegespitst; vandaar de naam. Zelfs bij zorgvuldig rooien blijft er wel zooveel van in den grond terug, dat daaruit een nieuw gewas kan groeien. In den herfst zijn de knollen nog bitter, men laat ze daarom in den grond overwinteren, opdat ze dan door de omzetting van de in de vrucht voorkomende inuline in suiker zoet zuilen wor den bevriezen doen ze niet. Men kan ze zoowel in 't voor- als in 't najaar poten, waartoe men 1520 inud per H.A. behoeft. Voor varkens er. rundvee zijn ze, in niet te groote hoeveelheid, een geschikt voeder, minder voor paarden en schapen. Op alle soorten grond kan de aardpeer worden verbouwd, maar ze is het best op haar plaats op de lichte bodems, waar ze een oogst kan geven van 10—20000 KG. Varia. Perziken, 's morgens vroeg gegeten, dezen verschrikkelijken nacht even zeer u als hen heeft gegolden U misschien nog meer Ik heb er mij zelve over verwonderd en mij eene liefdelooze zuster genoemd, maar ik kon het niet verhinderen en al had ik het kunnen doen, dan had ik het toch niet gewild dat mijne gedachten steeds bij u, den edelen grootmoedigen vriend waren, dat mijne voornaamste zorg u betrof. En thans, nu ik, alle bedenkingen weg werpend, wilde heensnellen, om mij ervan fe overtuigen hoe het staat, thans was het weer de wensch Zij kon niet verder spreken. Hij had hare handen gegrepen en ze vast in de zijne gedrukt. „Dus om mij hebt gij angst uit gestaan, Marie Mij zijt ge tegemoet gesneld, mij hooptet ge aan te tref fen „Waarom vraagt gij nog „Moet dat befeekenen, dat ge wer kelijk iets van inij houdt?" „IetsHet is niet grootmoedig, dat ge twijfelt." Zij stonden tegenover elkaar, en toen zij nu tot hem opzag met ern- stigen, innigen blik en toch met een zijn zeer gezond. Om perziken eeni- gen tijd goed te houden, moet men ze éen of twee dagen vóór ze ge heel rijp zijn, afplukken, niet borste len en op een koele plaats leggen. De kenmerken van rijpheid som migen geven er de voorkeur aan den perzik niet geheel rijp te laten worden aan den boom met het oog op het langer goedhouden van de vrucht zijn de volgende de groene kleur, daar waar dé steel zit, is overgegaan in een gelede perzik heeft zijn eigenaardigen reuk gekregende vrucht laat spoedig los, wanneer men haar even heen en weer beweegt. Perzikpitten bezitten de eigenschap troebel water helder te maken 6 pit ten, stukgemaakt, zijn voldoende om 100 liter water in een paar uur hel der te maken. De paarden moeten schoon gehou den en in elk opzicht met zorg be handeld worden. De huid der paarden moet door dagelijksche behandeling van al, wat er aan kleeft, ontdaan worden. Wordt de huid met vuil be dekt, dan veroorzaakt dit storing in de werkzaamheid en de gezondheid er van en het welzijn van het paard wordt er door benadeeld. Worden de kribben, drinkbakken, enz. niet zin delijk gehouden, dan krijgen de paar den een tegenzin in het voeder. Ze eten niet meer met den noodigen eetlust, laten gewoonlijk voederresten in de kribben en het gegeven voeder geeft niet het vereischte voedsel. Muf meel vermengt men met ver- sche zemelen en zeeft het mengsel, zoo noodig, herhaalt men ditde muffe reuk en smaak verdwijnen geheel. Vlissingen, 18 Mei. Het Groene Kruis. In de gisterenavond in het Con certgebouw,- onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke gehouden algemeene ledenvergadering der afd. Vlissingen van „Het Groene Kruis", werd door den secretaris, den heer mr. F. S. Witteveen, na lezing der notulen van de vorige vergadering, het navolgend verslag over 1908 uitgebracht: Met voldoening mag worden ge constateerd, dat de vereeniging zich in het afgeloopen jaar in bloeienden toestand bevond. Het ledental, dat op 1 Januari 1908 1287 bedroeg, ver minderde door vertrek en om andere redenen met 90 personen, terwijl daarentegen 142 nieuwe leden toe traden, zoodat het ledental op 31 December tot 1339 was gestegen. De verplegingsartikelen werden 1543 maal in bruikleen uitgegeven. Uit de rekening van den penning meester blijkt, dat deze sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag glimlach op de lippen, toen legde hij haren arm vast in de zijne. „Zie zoo," zei hij, „nu willen wij naar huis gaan. Naar huis, wij beide met elkaar. Hoe veelbelovend dat klinkt. MarieEn ik dacht altijd, dat ge niet veel van mij hield. Op een weinig dankbaarheid meende ik wei is waar te mogen rekenen, maar dat juist heeft mij teruggehouden. En wanneer ik toch eens lust kreeg, om den beslissenden stap te wagen, dan hebben uwe eerlijke oogen mij gewaarschuwd." Zij liepen stevig voort. Marie hield dapper tred met hem. Toen zij den tuin binnen stapten, en de schoone villa voor hen lag, vroeg hij „Hoe bevalt u mijn huis? Zult ge er gaarne in wonen „Zeer gaarne, want het bevalt mij goed, maar de eigenaar bevalt mij nog beter." Een gelukkig lachje gleed over zijn gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1