Geld of Liefd Dinsdag "binnenlandT No. 116 47e Jaargang. 1909. Gemeentebestuur. Feuilieton. VLIS Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Kiesdistrict Middelburg. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend -. lo. dat op Dinsdag den 1 Juni e.k. de verkiezing zal plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wel ter vervulling van de plaats van den heer mr. C. Lucasse, die met den 3en Dinsdag van September aan de beurt van af treding isterwijl zoo noodig de stemming en herstemming zullen gehouden worden resp. op Vrijdag 11 en Woensdag 23 Juni e.k. 2o. dat de opgaven van candida- ten door een of meer der personen die haar onderteekend hebben, per soonlijk kunnen ingeleverd worden op Dinsdag den 1 Juni e.k., van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den Burgemeester van Mid delburg, hoofdplaats van het kiesdi strict, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgaven zitting zal houden ten raadhuize aldaaren 3o. dat de lijsten voor bedoelde opgaven van af heden tot op den dag der verkiezing ook kosteloos ver krijgbaar zijn ten raadhuize alhier. Voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de. inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van., ten hoogste honderdtwin tig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende, dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inleve ring bestemde opgave, als bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend." Vlissingen, den 17 Mei 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De titels van Prinses Juliana. De vraag is ons gedaan schrijft de „N.- R. Ct." welke de volledige titels van Prinses Juliana zijn. Van bevoegde zijde deelt men ons als antwoord daarop het volgende mede De titels van H. K. H. Prinses Juli- 0-0 50.) Van de aanvallers was niets meer te zien. Zij hadden nog voor de aan komst der gewapende macht ijlings de vlucht genomen. Maar de sporen, die zij op het tooneel van den nach telijken strijd hadden achtergelaten, deden de meisjes huiveren. Verwoes ting overal, waarheen zij ook zagen En verschrikkelijker nog dan de om gewoelde bodem, de vernielde deu ren en vensters, de neergetrapte bloemperken van den tuin, waren de roerlooze donkere gestalten, die als offer van den nachtelijken strijd wa ren achtergebleven. HOOFDSTUK XVI. De morgen, die op den verschrik- kelijken -nacht volgde, was zoo vrien delijk erf zonnig en de tuin der villa TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-ftduertentiëri op zeer yoordeelige uooru/aarden. ana zijn geen andere dan die, welke in H. D. geboorteakte zijn vermeld Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, het enz. enz. is niets dan een traditionecle vorm. Ook H. M. de Koningin heeft nooit andere titels gevoerd en die ook niet kunnen voeren reeds Koning Wil lem 1 en zelfs Prins Willen V heb ben alle titels van hunne verloren goederen prijs gegeven. Hulde aan H. M. de Koningin. Eenige dames van gepens. ambte naren en officieren uit Ned-Oost-Indië te 's Gravenhage, hebben het plan opgevat, H. M. de Koningin een bloemenhulde aan te bieden ter ge legenheid van Hr. Ms. volledig her stel. Aanvankelijk was het plan, deze te doen bestaan in een versiering van de trap en de vestibule van het Paleis, wanneer de Koningin weder voor de eerste maal zal uitgaan. Dit plan stuitte echter op bezwaren en daarom is thans voor de hulde geko zen de aanbieding van een fraaien bloemenmand met begeleidend schrij ven. De Rijksmiddelen. Allengs beginnende maandelijksche overzichten van de opbrengst der Rijksmiddelen weder den gewensch- ten vooruitgang te vertoonen. Het overzicht van April sluit zich in dit opzicht bij dat van Maart aan. Wel is het accres nog niet bij elke bron van inkomst afzonderlijk te bespeu ren, maar de totale ontvangst is toch stijgende. De opbrengst was f 13,151,958.47°, tegen f 12,897.053.44s in April 1908. De vermeerdering be draagt dus f 254,905.03. Uit de bedrijfsbelasting werd mee r dan in April 1908 ontvangen het be drag van f 52,000, uit de invoerrech ten f63,000, den suikeraccijns f95.000, den wijnaccijns f9000, de belasting op gouden en zilveren werken f 2000, de zegelrechten f73,000, de hypo theekrechten f7000, de successierech ten f142,000, de posterijen f31,000, en de rijkstelegraaf f40.000. Min der brachten op de. grondbelasting f29,000, het personeel f34,000, de vermogensbelasting f78,000, het ge distilleerd f70,000, de zout-accijns f15,000, die op bieren en azijnen f 3000, en die op het geslacht f 2000, de registratierechten f 1000, de do meinen f 16,000, de Staatsloterij f 9000 en. de loodsgelden f 2000. De opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar valt voor de verschillende rubrieken eveneens mede, bij vergelijking met hetzelfde tijd perk van 1908. Zoo leverden dit jaar. meer op de bedrijfsbelasting f 245,000, het recht op de mijnen f7000, de invoerrechten f 212,000, de Kaiser lag zoo vredig en frisch in het licht der morgenzon, dat Marie, die juist uit het huis was gekomen en langzaam de stoep afklom, bijna geneigd was, de gebeurtenissen van den nacht voor een boozen droom te houden. Zoo kalm en stil was alles in het rond, dat zij de aarde had kunnen beschouwen als een pa radijs van vrede en geluk, welks harmonische schoonheid nooit kon worden ontheiligd door wilden harts tocht en ruw geweld. En toch tril den hare zenuwen ten gevolge van den doorgestanen angst, en deed haar het hart pijn, wanneer ze dacht aan de onvermijdelijke gevolgen. Nog was geen nader bericht uit de fabriek tot haar gekomen. Slechts van vrouw Horig had zij vernomen, dat, terwijl zij sliep, een bode de kens en linnengoed voor de gewon den had gehaald en vluchtig had meêgedeeld, dat alles goed stond. Maar in weerwil van dit bericht kon zij toch niet gerust zijn. Thans be rouwde het haar bijna, dat zij niet aan haar eerste ingeving gevolg had gegeven, dat zij niet dadelijk na het einde van den strijd naar de fabriek suikeraccijns f 440,000, de wijnaccijns f 1000, de gouden en zilveren wer ken f 17,000, de zegelrechten f 362,000, de registratierechten f117,000, de hypotheekrechten f 17,000, de domei nen f 20,000, de posterijen f 72,000, de rijkstelegraaf f 172,000, en de Staats loterij f 1000. Hiertegenover stond een mindere ontvangst op de grond belasting van f 38,000, het personeel van f 50,000, de vermogensbelasting van f39,000, de accijns op het ge distilleerd van f273,000, die op het zout van f 13,000, die op bier en azijn van f21,000, die op het ge slacht van f 16,000, de successierech ten van f175,000, en de loodsgelden van f7000. Het totaal van de eerste vier maan den is f46,931,938.64, en dat van de eerste vier maanden van 1908 f45,897,461.47. Derhalve bedraagt de toeneming der inkomsten tot nu toe f 1,052.477,17. („N. Ct.") Kamerverkiezingen. De Prov. Bond. van r. k. kiesver- eenigingen in Noord-Brabant heeft het volgende besluit genomen: De Provinciale Bond van r. k. kiesvereenigingen in Noord-Brabant Overwegende dat, waar in de ge geven omstandigheden, de inzet van den komenden verkiezinsstrijd voor de katholieken enkel zijn kan behoud van het tegenwoordige ministerie en verkrijging of versterking der recht- sche meerderheid. Overwegende dat dit ministerie zijn volle vertrouwen geniet en het ge noegzaam bekend is, welke plannen het zal uitvoeren, injien het door een uitslag der verkiezing in zijn positie wordt gehandhaafdover wegende dat, al is met het oog daarop een program van actie niet noodzakelijk, het toch, gelet op de aanstaande wetgevende periode niet ongewenscht is, dat ook de Bond aan zijn voornaamste wenschen uiting geveoverwegende dat daarbij op den voorgrond wordt gesteld de wensch naar behoud van volkomen eensgezindheid tusschen de katholieke Staatspartij en naar de bevestiging van de coalitie tusschen de anti liberale partijen in den lande is van oordeel lo. dat de herziening van de tarieven van in- en uitvoer, ten einde te erlangen een redelijke bescherming van den nationalen arbeid en ter verkrijging van de gelden, noodig ter uitvoering van de sociale wet geving noodzakelijk is 2o. dat dringend noodzakelijk is definitieve regeling der administrative rechtspraak3o. dat ook de verdere gelijkmaking van openbaar en bijzon der onderwijs moet worden doorgezet, met betere ineenschakeling van het onderwijs in zijn verschillenden om- was gesneld, om te helpen zooveel ze kon en te zien, hoe het met hare geliefden was. Maar dit plan had zij bij nader overleg weer opgegeven. Zij had ingezien dat zij, die men met opzet uit het huis had verwij derd, niet ongeroepen mocht terug- keeren. Ook hare beide vriendinnen waren van meening geweest, dat men geduld moest hebben en dat men zich niet mocht blootstellen aan de kans, op het gelaat der mannen verwondering of zelfs afkeuring te lezen, bij hare verschijning. Zoo wa ren zij zwijgend teruggekeerd in het huis en op hare kamer gegaan. Marie had echter geen rust kunnen vinden. Bij het eerste geluid, dat zich bene den in huis liet hooren, was zij op gestaan, had zich snel gekleed en vervolgens den tuin opgezocht. Daar stond zij nu en blikte vol verlangen naar de fabriek. Slechts een korte afstand scheidde haar van de plek, waarheen het haar trok met eene macht, die sterker was dan zij. Zij had reeds de tuindeur geopend en het welbekende voe.tpad betreden, eer zij zich nog geheel bewust was, wat zij deed. Het was een aangena- vang4o. dat een geleidelijke en voorzichtige doorvoering der sociale wetgeving een eisch des tijds is en speciaal de verzekering met steun van den Staat van werklieden en daarmede gelijk te stellen personen, tegen ouderdom en invaliditeit, ur gent is 5o. dat deze dringende aan gelegenheden. niet mogen worden op den achtergrond gedrongen door her ziening van het kiesrecht, waarvan de noodzakelijkheid niet vaststaat en waarvan de uitbreiding niet dringend is, en dit zeker, indien daarvoor noo dig zoude zijn grondwetsherziening met haar geringe kans van binnen de eerstvolgende jaren te slagen 6o. dat, zou eventueel, na uitvoering van bovengenoemde desiderata, kiesrecht herziening aan de orde worden ge steld, gezinshoofden-kiesrecht als grondslag van het kiesrecht zou be- hooren in aanmerking te komen en in ieder geval ernstige overweging verdient invoering van evenredige vertegenwoordiging en meervoudig stemrecht. Staatkundigs Brief. De heer mr. S. van Houten schrijft in no, 13 van zijn nieuwe serie Staatkundige Brieven Eindelijk hebben ook de christelijk- historischen vergaderd en zich onder de vleugelen der papo-Kuyperianen nedergevlijd. Overmoedig zijn zij ze ker niet, zelfs niet moedig. Zij lijden ook niet aan het gewone zwak der politieke partijen onzer dagen om meer te beloven, dan zij kunnen. Zij beloven totaal niets. Daar hun laatste antecedenten hoofdzakelijk bestaan in het volgen van hun leider De Sa- vornin Lohmau bij het van hem spreekwoordelijk geworden „tegen spreken en vóór stemmen", is dit trouwens ook maar het voorzichtigst. Kuyper zit er mee verlegen. Hij begrijpt heel goed, dat zij door zijn steun herkozen willen worden, maar na de verkiezing vrij zijn, om het woord van Van Dedem „Kuyper wordt geen minister" niet op te vatten in den zin, waarin zijn chef Lohman het interpreteerde nl. „zoolang Heems kerk er zit," maar in den meer waar- schijnlijken zin van „wij zullen er wel tegen waken en Heemskerk tegen Kuyper handhaven." Maar van het standpunt van den kiezer kan er toch niets aantrekke lijks in zijn, zulk een vleesch-noch- visch-man te kiezen. Ook met hand having van Heemskerk kan hij zoo veel kwaad doen in samenwerking met de papo-Kuyperianen. Is hij b.v. voornemens de dwangverzekering uit te breiden Men weet het niet en hij weet het zelf niet. Zal hij pro tectie invoeren of ons tegenwoordig handelsstelsel handhaven Men weet het niet en hij weet het zelf niet. Zal men weg, die den kronkelenden loop eener beek volgde en door dicht elzenhout werd overwelfd. Met snelle schreden liep zij voort. Hare zorg was zoo groot geworden, dat zij iedere bedenking onderdrukte. En zoo vroeg zij zich af wie kon 't haar eigenlijk ook kwalijk nemen, dat zij zekerkheid wilde hebben over het lot harer geliefden Wie kon er haar een verwijt van maken, dat zij ongeroepen kwam Het waren immers hare broeders, die zij tegemoet snelde Maar toch werd haar tred onwil lekeurig meer aarzelend. Bij hem toch was een man, in wiens oogen zij voor geen geld van de wereld onvrouwelijk of driest had mogen schijnen. Niet alleen de zorg voor hare broeders was het, die haar voorwaarts dreef reeds gedurende den nacht had zij duidelijk gevoeld, dat deze niet meer het eenige geluk van haar leven waren. Ja, hare tra nen hadden den man gegolden, die haar voor weinige weken nog bijna vreemd was geweest, om hem had zij de meeste zorg en angst moeten uitstaan. En waarom zou zij den hij nog meer geld voor bijzondere scholen geven, de reeds blijkende misbruiken maar laten voortwoeke ren Men weet het niet en hij weet het zelf niet. Zal hij onder het vaandel van huismanskiesrecht 't tegenwoordig kiezerlichaam gaan „versterken" door noodlijdende huisvaders met honge rige gezinnen Men weet het niet en hij weet het zelf niet. Vermoedelijk zal hij dit alles doen als Kuyper zegeviert; natuurlijk nadat Lohman met overvloed van redenen zal hebben betoogd, dat het glad ver keerd is, het te doen. 't Hangt er maar van af, of de con servatieve en conservatief-liberale kiezers, die door hun opvatting der onderwijssubsidiën en meer nog door afkeer van socialistische schoolon- onderwijzers en half-socialistische liberalen naar Kuyper zijn gedreven, van zulke afgevaardigden gediend zijn. Kunnen zij hen achten en ver trouwen Als menschen ja, maar als afgevaardigden Dat kan ik niet be grijpen. Ik begrijp, dat men een man van bekwaamheid en zelfstandigheid, als hoedanig, 't zij in 't voorbijgaan opgemerkt, in de christelijk-historische groep zich Van Idsinga heeft betoond de beslissing over alle opkomende vraagstukken toevertrouwt, maar dan moet men toch iemand hebben, die wat hij verkeerd acht, ook durft te weren. En dan is er nog iets. Men moet toch, vooral als men op die wijze onbegrensd vertrouwen schenken wil, bijzonder ook op karakter zien. Be paaldelijk van dat standpunt rijst de vraag- of Lohman en de leden zijner groep niet weten, hoe zij over de vier bovengenoemde punten van Kuyper's program denken, dan wel of zij het wel weten, maar slechts niet zeggen. Het eerste mag met enkelen het ge val zijn, ten aanzien van de meesten, vooral de ouderen, geldt zeker het laatste. En waarom zeggen zij het dan niet Dat is een karakterquaestie. Wil men van beide wallen eten kool en geit sparen Kuyper als grootkiezer voor zich laten werken en hem in het parlement in de macht hebben Inderdaad, als de christelijk-histo- rischen door het volgen van een zoo onoprechte politieke gedragslijn, als zij dezer dagen te Utrecht hebben aangenomen, hun politieke stelling kunnen verbeteren, dan moet voor de politiek het „eerlijk duurt het langst", of gelijk graaf van Lynden het inder tijd eens in de Kamer uitdrukte „ho nesty is policy", uit de spreekwoor den geschrapt worden en vervangen worden door: „onoprechtheid brengt het verst". Voor de liberale kiezers kunnen na deze aangenomen houding leden der christelijk-historische groep geen aantrekking uitoefenen, tenzij zij zich schat, die zij in haar hart had ont dekt, voor hem, den rechtmatigen eigenaar verbergen Zij wist, dat het hem gelukkig zou maken, wan neer hij zag, dat zijne liefde werd beantwoord. Ja, zij wilde hem in haar hart laten lezen thans, in de opwinding van het oogenblik, scheen haar dat gemakkelijk te zijn. Maar weer werd haar tred aarze lend, wanneer hij nu plotseling te genover haar stond met den sarcas- tischen glimlach op de lippen en den scherpen blik zijner grijze oogen zou zij dan den moed vinden, om haar voornemen uit te voeren Hij was een kalm, bedachtzaam man, die er niet van hield, dat'men naar ingevingen van het oogenblik han delde. Als zij hem thans ontmoette en hij, zijne zware wenkbrauwen op trekkend, wat bij hem altijd een tee- ken was van afkeurende verbazing, tot haar sprak„Waar wilt ge heen, juffrouw Marie (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1