Geld ot Liefde. ienUst Verfwaren. terij ISTELWEBK. f 0.57 5 50 - 6.- - 2 07 - (5 70 10 ZQHDAGSBLAO 1LCBEREN. bendienst. 47e Jaargang. 1909. Zaferdag 15 Mei. Feuilileton. ■apieren. - O 02 dienst •Schelde. No. 114. BINNENLAND. IAAT. PONZEN. VERVEN. sSEN. lectie "glas. NZ. iriek gevende ingelsche it end ïr.et Courant". liddelVurg v.v. 401' 5.50t 7.55* "1.30* 1.15§ 2.-* 5.50§ 6.55* Remise. Zeilmarkt. t Badhuis. ,15f 6.25f 8 40* L.15* 2.—2.45* 50* 6.55§ 7.50* dan tot de Re- aarkt. Ihuis. vertrekken tot [Badhuis. te tijd. rg- Domburg. 25, 9.23, 12.18, ation S.8.) 9.20. 10.40, 1.35,4.15, Joudekerke. 6.—, 6.20, 6.45, 10.20, 10.40, 12.30,1.-, 1.30*, 4.30, 4.50, 5.20, 40, 8.20. vm. 6.10, 6.30, '.50, 10.10, 10.30, 'm. 12.10, 12.45, f, 3.40, 4.10, 4.40, 7 30,8.—, 8.30. n des Zondags uit. 3,43 e) en 6,36 d) ■,10 c) en 7,05 2,15 a) en 5,05 |3,43 en 6.35 d) b) a het vertrek van ï.Nenzen vm.8,51 akens, Boreseleen ireskens, Borselen ■e boot van 10 45 van 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De doop van H. K. H. Prinses Juliana. Het „N. v. d. D." verneemt dat, hoewel de datum van de doopplech tigheid van Prinses Juliana nog niet definitief is vastgesteld, het toch in het voornemen iigt, deze op 7 Juni te doen plaats hebben. Voorts verneemt het blad, dat het Hof van plan is den 15 of löden Juni naar het Loo te vertrekken. Ook dit is nog niet definitief bepaald. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd aangenomen een reeks wetsontwerpen, waaronder dat tot nadere toekenning van een renteloos voorschot van 3.5 ton aan de Westlandsche Stoomtram- Maatschappij en van een renteloos voorschot tot een maximum van f132.400 voor den spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. Bij tweede lezing is de schepenwet aangenomen. Een verzekeringsmarrtfest. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft een oproep gericht „aan alle ouders van kinderen en al degenen, die belang stellen in goed volksonderwijs", om de openbare school te steunen door hun kinderen er heen te zenden en door er voor te zorgen, dat het be stuur van ons land slechts komt in handen van personen, 'die wil len strijden voor goed volksonderwijs, die zijn verklaarde voorstanders van de eene openbare, neutrale volks school. Staatscommissie voor den Middenstand. Gisteren vergaderde te 's-Graven- hage de 3de sub-commissie, van de staatscommissie voor den midden stand, naar aanleiding van het in gekomen schriftelijk rapport van de heeren Meuwsen en Nouwens, om trent hun reis naar Oostenrijk, om aldaar de middenstandscoöperatie te onderzoeken. Besloten werd, dit om vangrijke rapport aan de staatscom missie te doen toekomen, en deze in overweging te geven, machtiging te verzoeken aan H. M. de Koningin, om dit rapport spoedig in druk te doen verschijnen. Gemeente-ambtenaren. De Nederlandsche Bond van ge meente-ambtenaren zal 11 Juli te Zwolle een buitengewone algemeene vergadering houden. D.oor het bestuur wordt naar aanleiding van een ver zoek van een aantal bondsleden voor gesteld de algemeene bondsvergade- 48.) Bij iederen nieuwen slag vreesden de ademloos luisterenden het kraken van versplinderd houtwerk te zul len hooren, Zij moesten erkennen, dat de poort aan het geweld van deze stooten niet lang weerstand kon bieden. „Hij is te langmoedig hij verschoont ze te veel", riep Paula toornig. „Zij hebben luid genoeg tot hem gespro ken, deze ellendige knapen. Thans moest hij zijne vuurwapenen het ant woord laten geven." „Zijn aarzelen stelt hem in mijne oogen des te hooger", antwoordde Hanna zacht. „Ik begrijp en billijk het, dat hij eerst in het laatste oogen- biik tot dit verschrikkelijk middel zijn toevlucht nemen wil." „Maar dat is met ongelijke wa- CAdv.) ringen voortaan niet meer te houden op Zondagen of algemeen erkende christelijke feestdagen. Een commissie heeft uitvoerig rap port uitgebracht over de oprichting vaneen museum voor gemeentebeheer. Overeenkomstig dit rapport stelt het bondsbestuur voor in beginsel tot de oprichting van zoodanig museum te besluiten en aan het bestuur op te dragen het doen van pogingen tot verkrijging van financieelen steun. Blijkens het jaarverslag van het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van offi cier. waren er bij hef einde van het boekjaar 1908 4086 leden, terwijl het aantal weduwen in het genot van pensioen steeg tot 395. In 1908 werd aan nagelaten betrekkingen voor eens uitbetaald f 21,209.66, aan pensioenen f13,410. Deze bedragen waren sedert de oprichting onderscheidenlijk f 132,481 en f 261,181, totaal f 393,662. Met betrekking tot de vraag, wat met het fonds gedaan moet worden bij de oprichting van een rijkspensioenfonds, is door het hoofdbestuur, na gehoord deskundig advies, besloten een af wachtende houding aan te nemen, om te zien, hoe dit rijksfonds er zal uit zien.Wat er echter ook moge gebeuren, van opheffing zal geen sprake zijn. Voorbereidend militair onderricht. ingevolge het bepaalde in de re- geiing van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deel neming aan dit onderricht, dat koste loos wordt verstrekt, moeten geschie den voorden lstenjuni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, bij den cominandeerende-officier der infanterie of der vesting-artiilerie pens strijden. Bedenken zij zich ook? Wat, dunkt u, dat zijn lot zal zijn, wanneer hij in hunne handen valt Hanna antwoordde niet, Paula's woorden riepen ontzettende, huive ringwekkende beelden voor haren geest. Zij verborg het gelaat in de bevende handen, en alsof hare voe ten de kracht hadden verloren om haar te dragen, zeeg zij aan Marie's voeten op den grond neer. Steeds heviger en sneller volgden de slagen op elkander, en steeds luider en dreigender klonk het wilde geschreeuw der aanvallers; Daar ein delijk zelfs Hanna moest erken nen, dat ernstige tegenweer thans dringend noodig was klonk het eerste schot uit de fabriek, waarop snel achter elkaar meer andere uit het zijdwaarts gelegen woonhuis volgden. De uitwerking liet niet op zich wachten. Een wilde, languitgerekte kreet, als van eene troep gewonde roof dieren toen eene plotselinge stilte. Zij duurde slechts eenige oogen- blikken, maar in deze pauze klonk van den kant van Eiinsieben het b. in de overige plaatsen bij den burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-offi- cieren en burgemeesters zenden vóór of op t Juli aan den inspecteur der infanterie een staat in, vermeldende onder meer, weike jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden in specteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het ondericht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buiten land of om andere redenen onschul dig zijn aan te late aanmelding, mee- nen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 Octo ber a.s. begint, nadrukkelijk opmerk zaam te moeten maken, op de nood zakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. 'tWas wel een algemeene vreugde bij en na de geboorte onzer Prinses Waar het hart vol van is, daar loopt de mond van over, en zoo kon en kan men nog nergens komen of Prin sesje Juliana is het onderwerp van 't gesprek, zoowel onder 'tjonge volkje als onder de oudeven, In het Von delpark te Amsterdam zaten, Zondag ochtend een meisje en een jongetje samen te praten, heet ernstig, met kinderlijke naïviteit, over de groote gebeurtenis. Opeens vraagt het meisje schuchter met een verlegen trek om den mond„Zou de Koningin het van alie menschen het eerst geweten hebben, dat zij een kindje had ge kregen V" ïn het volle besef van zijn manneiijke meerderheid en van zijn grootere kennis van alle zaken des levens antwoordt de kleine man be slist „Natuurlijk De Koningin leest toch ook de kranten Voor een 18tal moeders, wier blijde verwachting tegelijk met die van Hare Majesteit in vervulling is gegaan en die daarom dezer dagen door H. M. met een wieg en luiermand werden verblijd, was dit zeker een bijzondere reden tot blijdschap. En deze bestond ook zeker voor hen, die door de Ko ningin geheele of gedeeltelijke kwijt schelding van straf hebben gekregen in 't geheel 473 gedetineerden en 425 niet-gedetineerden (veroordeelden tot boeten enz.) Onder hen, die in deze blij zijn met de blijden, behoort ook de be kende, iaat ik zeggen de beroemde Cocadoris van het Amstelveld. „Ook ik," sprak Cocadoris dezer dagen tol flbonnenferits-Hduertentiën op zssr uoordeelige voorwaarden. het om hem verzamelde publiek, „ook ik ben een echte Oranjeklanten daar schaam ik me niet voor. Ik verheug me over dat kleine Oranjetakje, dat daar aan den grooien Oranjeboom is gebloeid. Als je bedenkt, hoe de Oranje's ons geholpen hebben tijdens den SOjarigen oorlog, dan voel je je dankbaar gestemd." En dan vertelt de beroemde spreker van zijn bezoek ten Paleize Wat die nieuwe Prin ses betreft, ik wou eerlijk gezegd verleden week de kraamkamer eens zien. En daarom ben ik naar Den Haag gegaan. „Wat mot je vroe gen de schildwachts, ik liet m'n vi sitekaartje zien Cocadoris Direct kwam de heele wacht in 't geweer. Toen ik eenmaal binnen was, kwam er zoo'n bonte pauw naar me toe. „Watmot je vroeg ook hij. „Mr. Co cadoris," zei ik. „O, derde deur links om den hoek," antwoordde hij. Om den hoek liep ik jhr. Van Geen tegen z'n lijf. ,,U wenscht?" vroeg hij. „Mr. Cocadoris," zei ik nogmaals. „Gaat uw gangklonk het uit den mond van den beminnelijken man. En zoo kwam ik in de kraamkamer. En raadt nou eens wat die koninklijke ^prinses tegen me zei „Coca, Coca riep ze. Nou, de rest zal wel volgen. De tranen schoten d'r van in m'n oogen. Ik heb subiet de baker een maffie gegeven. En weet je wat ze toen gedaan hebben Ze hebben mij 't paleis uitgebakerd." De een voor den ander heeft niet te kort willen schieten in uiting zij ner deelneming. Zoo begroette „De Fiets" het Koninklijke kind met het volgende aardige gedichtje Prinsesje, zijt ons wellekom i Er zijn er niet, die harder juichen En blij9r hunaer vaandels buigen, Pan heel de fi'e'tsersdrom. Prinsesje, rijd Uw'levensweg, Als op een' weg van rozebl&ren. Met banden, die de punctures sparen, Geluk altijd, nooit pech I Prinsesje, start op gladde baan, Eu rijd er vele, vele ronden, Met bloemen slechts en groen omwonden Steeds op geluk en voorspoed aan. Wees welkom ons Prinsesje-klein Als wij nu in de lentje rijen, Het hart vol vreugde en verblijen, Zal 't om Uw glimlach zijn. ja, Holland is wel Oranje-gezind Daar moet men den vreemdeling over hoorenDie maken het zoo mooi, nóg mooier dan het is. Lees b.v. eens, wat een Engelsch blad de „Daily Chronicle over „Holland in gespan nen verwachting!" „Voor het een voudige witte paleis staat den ge- heelen dag de volksmenigte te wach ten. De wijdgebroekte schippers heb ben hun eeuwenoude schuiten in. de kanalen verlaten en staan op hun klompen met lange pijpen in den mond op het heugelijk nieuws te wachten, tot de kleine Mijnheer ge komen is, gereed om naar hun wit- schelle gefluit der locomotief, een toon die het hart der drie meisjes met blijde hoop vervulde. „De trein! de trein! Ik zie hem", riep Paula. „Als eene slang kronkelt hij door het dal. De redders zijn daar. Moed, HannaHannaMarie, droog uwe tranenThans is hij gered." Zij hielden elkander omvat, wee- nend van vreugde. Maar een bang uur moest nog verloopen, eer de redders werkelijk verschenen. En ge durende dezen tijd vreesden zij meer dan eenmaal, dat de hulp te laat zou komen. „O, als zij er maar eerst waren ais zij er maar eerst waren En Paula, wier moed en vertrouwen met de naderende hulp was teruggekeerd, antwoordde troostend en vo! hoop, en hare frische, heldere stem klonk bemoedigend in het oor harer beide vriendinnen. „Het schieten moet beneden in Elmsleben gehoord kunnen worden het zal hun verkondigen hoe noodzakelijk hunne hulp is," zei zij, „Zeker zullen zij geen minuut ver liezen. En de zekerheid, dat huip nadert, zal onze arme belegerden aanmoedigingen om vol te houden tot het laatste. Thans mogen wij niet meer klagen thans ben ik zeker van den goeden afloop." Zij was, de dikke takken van een notestruik als ladder gebruikend, naar boven geklommen, om beter te kunnen uitzien. Omgeven door het Ioover stond zij daarhaar schoon hoofd stak er boven uit, hare op- gehevene armen grepen in de tak ken van eenen boom. Van de zijde der fabriek klonken de schoten en dreunden de slagen met steeds kor tere tusschenpoozen. Het kraken van het houtwerk en het friumfgeschreeuw, dat ieder be haald voordeel begeleidde, drongen steeds luider, steeds onheilspellender tot haar door. „Hoe ontzettend dat klinktIs er nog niets te zien, Paula niets o God, als zij eens te laat kwa men „Moed, moed wanneer ik ze eerst zie dan zijn ze ook met een paar minuten hier." „Welk wapen zou het zijn in fanterie gekapte vrouwen te snellen, die al breiende de heuglijke tijding afwach ten. De blozende boerinnetjes en melkmeisjes blozen al harder en har der en staren met hun blauwe oogen naar de vensters van het paleis, alsof die haar iets verteilen konden. Geheel 's Qravenhage heeft opgehouden met werken de handel staat stil, de win keliers verkoopen bijna niets anders dati oranjeklont, briefkaarten met ooie vaars en andere toepasselijke artike len. Iedereen gaat 's avonds naar bed met de ramen wijd open om maar voora! een der eersten te zijn, dié de kanonschoten hoort, die aankondigen dat Holland's kleine Mijnheer geko men, om daarna op klompen de straat te kunnen opsneden om het heuge lijke nieuws te bespreken", enz. enz. Nietwaar, er zit oranjebloed in den Hollander, zooals ds. Westrik Maan dag aan de feestvierende Zufphensche jeugd vertelde van iemand, die ge zegd had„Ais je me dood maakt en je snijdt me open, dan vind je niets dan oranjebloed." In deze dagen schaadt een tikje overdrijving niet. Moge het nog lang klinken, wat thans weer allerwegen weerklinkt ,,'t Oranjebloed gaat nooit verlorenKeuvelaar. Rechtzaken. .De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens wederspannigheid: J. P. C„ 20 jaar, arbeider te Ooes, tot 14 dagen gevangenisstraf wederspannigheid 1 i c h a- melijk letsel tengevolge hebbende en opruiïng:C. B„ 30 jaar, en C. v. d. D„ 20 jaar, werklieden te Vlissingen, de eerste tot eene maand en de tweede tot zes weken gevangenisstraf; mishandeling:. J. v. d. V., 19 jaar, iandbouwersknecht te Axel, tot 1 maand gevangenisstraf, en J. P. F. de G„ 18 jaar, schippersknecht te Ter Neuzen f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis overtreding der jacht wet: D. O., 20 jaar, landbouwers knecht te St. Laurens met bevestiging van het vonnis van den kantonrech ter te Middelburg tot tweemaal f5 boete subsidiair 2 dagen hechtenis 1 a n d 1 o o p e r ijC. v. P., 51 jaar, behangersknecht, en j. van O., 40 jaar, arbeider, beiden zonder vaste woonplaats thans gedetineerd te Mid delburg, de eerste tot 3 dagen hech tenis en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaar, en de tweede tot 12 dagen hechtenis b e d e 1 a r ijM. M„ 56 jaar, wever, zonder vaste woonplaats thans gede tineerd te Middelburg, tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijks werkinrichting gedurende één jaar „Neen, cavallerie, dragonders." Zij wendde het gelaat afwant zij vreesde, dat hare vriendinnen, trots het onzekere schemerlicht, haren blos konden zien. „Hoe weet ge dat, Paula," vroeg Marie. „Door den landraad. Er moest ge zorgd worden voor de noodige stal ling ze is hem ter beschikking ge steld. Alles werd per telegraaf afge daan." „Misschien voert Richard, mijn jongste broeder, het commando," zei Marie. Er volgde geen antwoord, maar Paula blikte ijveriger dan ooit in de richting van Elmsleben. „Nog altijd niets te zien, lieve „Neen, maar geloof mij, thans kan het niet lang meer duren." Weder heerschte er een oogenblik stiizwijgen. Toen zei Marie „Wij krijgen natuurlijk allen in kwartiering, niet waar?" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1