Geld ot Liefdi Draagt Schoenwerk. 11 Mei. IRTEN, No. 113 47e Jaargang. 1909. P: éis? 0JV. 057 5 50 0 02 6. 207 670 Vrijda Gemeentebestuur. Feuilleton» >de, r 90. 2.20 vende Lgelsche nd met BINNENLAND." acobstraat 14. arwerKen. g s t van een IXE-SPEtDEH. uwe den. Te be- op eersten nkeihuis. luis aan de luis aan de op eersten |in gezin, joigebouw van de Firma U ZOHEM. 4, Prins Hen- id een flinke >rzien. billijke con- jssing. Geen ïgen bij dhr. 27 beneden. f 16.40 1.05 19- 125 19- 1.25 1.10 1.90 180 145 1.10 is. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat gedurende 2 dagen in den loop der maand Mei 1909, schietoefenin gen zullen plaats hebben van het fort Pampus dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddag 4 uren. Vlissingen, den 13 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De geboorte van Prinses Juliana. De burgemeester der hoofdstad, mr. W. F. van Leeuwen, heeft de gemeenteraadszitting van gisteren ge opend met een toespraak, gewijd aan de gebeurtenis, „die stad en land met zooveel blijdschap heeft vervuld." Spreker wees er echter op, dat wij naast blijdschap ook met dankbaar heid zijn vervuld. Dankbaarheid nu de benauwende gedachte, dat een maal het Huis van Oranje aan Ne derland zou komen te ontvallen, dat historische banden van beproefde innigheid zouden worden verbroken, van ons is weggenomen en plaats gemaakt heeft voor hoop, gegronde hoop, dat ook een jonger geslacht dan het onze gelukkig zal kunnen leven in Nederland onder de zegen rijke regeering van een telg uit het Huis van Oranje. Burgemeester en Wethouders heb ben niet geaarzeld naast de telegram men van gelukwenschen aan H. M. de Koningin-Moeder en aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden verzonden in een adres aan Hare Majesteit de Koningin uiting te geven aan deze gevoelens. „Wanneer de hoofdstad ging spr. voort straks.wederom het voorrecht zal hebben de Konink lijke Familie binnen haar grenspalen te zien, dan twijfel ik er niet aan of de regeering van Amsterdam zal er prijs op stellen in persoon haar ge voelens te uiten. Zij zal zich dan op maken naar het Koninklijk Paleis om hulde te brengen aan Hare Majesteit de Koningin, die voor de natie in ieder opzicht is een voorbeeld van plichtsbetrachting, hulde aan Haren Koninklijken Gemaal, wiens werkda- dige belangstelling in alles wat het welzijn van het land kan verhoogen, hem de sympathie waarborgt van zijn nieuwe landgenooten, hulde aan de gelukkige ouders van Prinses Ju liana. Zij zal daarbij niet vergeten 47.) En als of de stralen der opgaande maan niet alleen de duisternis maar ook de stilte deden verdwijnen, klonk in de verte een gedruisch, aanvanke lijk slechts zacht, gelijk het ruischen van een verwijderd water, maar al lengs aanzwellend, als het bruisen van een ontwakenden storm. Het was een dof geluid, onverklaarbaar voor den oningewijde, doch maar al te goed bekend voor de drie luisterende meisjes. „Zij zijn het. Zij zijn het", riep Hanna, angstig de handen wringend. „En ik begon reeds te hopen, dat de arme misleide menschen tot in zicht zouden gekomen zijn van de ellende, die zij van plan zijn op hun eigen hoofd te doen neerdalen". „Zij moeten oogsten, wat zij zaai Hare Majesteit Koningin Emma, de gelukkige grootmoeder, wier onover troffen toewijding aan 's lands belang in moeilijke tijden Haar een blijven de plaats in onze harten heeft verze kerd. En de burgerij Van die zijde kan de Koninklijke Familie van een hartelijke ontvangst verzekerd zijn. Getrouw aan Amsterdamsche traditiën om gewichtige nationale gebeurtenis sen feestelijk te herdenken met de landsvorsten in haar midden, zal zij ook deze nationale gebeurtenis fees telijk en waardig willen herdenken, wanneer de Landsvorstin binnen Amstel's veste toeft. Wij hopen, dat dit tijdstip niet ver af zij. De ver vulling dezer hoop sluit in zich kracht, voorspoed en gezondheid, die wij Hare Majesteit en Haar Huis van harte toewenschen." Staatkundige brief van mr.Van Houten. De twaalfde staatkundige brief van mr. Van Houten begint aldus Alvorens aan het onderwerp van dezen brief te beginnen past een juichtoon, dat de mogelijkheid der troonsbeklimming van een vreemde, wel van hoogen stand, maar uit een familie van dienaren van een anderen staat, verder verwijderd is. Maar mijn klacht blijft, uitvoerig ontwikkeld in No. 3 der vorige Serie Brieven (2 November 1907), wat toch regeering en volk bezielt, roekeloos een gevaar te blijven loopen dat in bange dagen zwaar op aller hart drukt. Volgens een interview wordt aan De Savornin Lohman de gedachte toegeschreven, dat ons volk vreemde vorsten spoe dig assimileert. Zekermits zij indi vidueel hier in innige verbinding met ons eigen vorstenhuis treden. Maar dit feit telt niet, als een geheel vreemd vorstenhuis optreedt. Dan ont staat er een geval als b.v. bij het optreden van het Hannoversche vor stenhuis in Engeland, dat lang 011- zoo niet anti-nationaal bleef en ge durende meer dan één geslacht zijn afkomst niet verloochende. Doch hoe dit zij, geen volksbelang noopt de troonsopvolging in de zijlinie onbe perkt te behouden. De eerste de beste gelegenheid moet worden aangegre pen, om eerder dan thans keuze te doen intreden. Liefst met vrijheid om ook den republikeinschen regeerings- vorm te kiezen, al erken ik dat onze tegenwoordige toestand met een na tionaal, geëerbiedigd en het volks recht eerbiedigend vorstenhuis, daar boven voordeelen aanbiedt. Maar 'tis niet nu te voorzien welke denk wijze tijdens de gedachte eventualiteit zal heerschen. Vervolgens overgaande tot de ac- den", zei Paula streng. „Zij zijn misleid", riep Hanna warm. „En wanneer ik bedenk", nam Marie het woord, „hoe bij de mees ten hunner juist de edelste gevoelens, hunne trouw aan de vroegere regee ring, hunne vaderlandsliefde, ja zelfs hun godsdienst is misbruikt om hen tot deze daad van geweld te ver leiden, dan doet het mij dubbel smartelijk aan, dat het juist mijn broeder moet zijn, die als tegen stander en aanklager tegen hem op treedt. Wanneer ik door hen werd aangevallen, ik geloof, het wapen in mijne hand zou trillen zelfs als ik het tot wettige zelfverdediging voerde. „Wilt gij uw broeder er een ver wijt van maken, dat hij onrecht van zich afweert vroeg Paula. „O zeker niet„antwoordde Marie snel. „Maar ik beklaag de noodza kelijkheid, die er hem toe dringt". „En meent ge, dat hij hen niet evenzeer beklaagt als gij, moedertje vroeg Hanna vriendelijk. „Ik ben er van overtuigd, dat hij niet liever wil, dan met zachtheid behandelen. Ik twijfel er niet aan, dat hij zoo ver- TELEFOONNUMMER 10. tueele politiek, noemt mr. van Houten het een curiositeit, dat Kuyper en Treub aan het Duitsche dwangver- zekeringsstelsei vasthouden en meent, dat dit tot vreemde combinaties aan leiding kan geven. Mr. van Houten zet dan de be kende argumenten tegen verplichte verzekering uiteen. Maar ook over Staatspensioen is mr. van Houten niet te spreken Hij schrijftNu voorzie ik, dat mij uit de arbeidende klasse geantwoord wordtwees maar niet bezorgd, wij volgen Kuyper en Treub niet wij zien heel goed in, dat zij ons en voor zoover zij ook bijdragen en ri sico's aan de Staatskas opleggen, ons en onze medeburgers gezamenlijk laten betalen wat wij krijgen en de kosten der ambtenarij bovendien. Wij stemmen alleen op hen, die ons ouderdomspensioenen beloven, zon der dat wij premie behoeven te be talen. Mijn repliek iswat dezen u beloven, moet, behalve hetgeen gij zelf er voor in de belastingen bij draagt, komen uit andermans beurs. Gij kunt het natuurlijk met hen pro- beeren, maar op de vervulling van dergelijke beloften speculeerende, houdt gij op, uw eervolle rol als be strijders van uitbuiters te vervullen, en wordt gij zelf uitbuiters der schat kist. Riemen snijden van andermans leer is en blijft onrecht, en de wet die het mocht veroorloven is en blijft een onrechtvaardige wet. Zij die beloven het ten uwen behoeve te doen staan zedelijk laag; nog lager zelfs, dan zij, die u met eigen geld mochten willen omkoopen. En hen mag men met volle nclit verdenken, dat zij er ook op rekenen, dat er niets van komt en slechts van u trach ten te profiteeren, om voor zich zetels te veroveren. Er is het kan niet genoeg wor den herhaald slechts één in den Staat geoorloofd middel, om onver mogende gebrekkigen, incurabelen en versleten ouden te gemoet te komen en dat is een goed georganiseerde armenzorg. AI die onuitvoerbare en onrechtvaardige verzekerings- en pen sioensbeloften staan slechts aan het geen de hulpbehoevenden werkelijk kan baten, in den weg. Die ervaring heeft ons publiek nu toch, zou ik zeggen, lang genoeg gekocht. Bond voor Staatspensionneering. De agenda der dit jaar op 6 Juli te houden algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering vermeldt o.m. een voorstel van de afd. Utrecht otn art. 1 te wijzigen in dezen geestDe Bond voor Staats- flbonnemenfs-Rduerfentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. schoonend te werk zal gaan, als maar eenigszins met zijne veiligheid vereenigbaar is". „Wat dat kind een welbespraakte verdedigster is riep Paula, op wier gelaat zich, trots de spanning van het oogenblik, een schalksch glim lachje vertoonde. „Ik heb heden reeds voor den tweeden keer gelegenheid, deze eigenschap in haar te bewon deren". Het met iedere minuut sterker wordend geluid sneed ieder antwoord af. Thans waren het geen onver klaarbare tonen meer; men onder scheidde duidelijk den tred van vele voeten en den klank van talrijke stemmen. „Het is onmogelijk, deze onzeker heid langer te verdragen", riep Pau la, nadat andermaal een lang stil zwijgen was gevolgd. „Laat ons naar beneden gaan Wanneer wij over de weide achter den tuin gaan, kunnen wij zonder gevaar den heuvel be reiken, vanwaar wij de geheele om geving kunnen overzien. Niemand zal ons opmerken, als wij den straatweg vermijden". Nog eer hare vriendin had uitge pensionneering beoogt het tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders van een door de wet te bepalen leeftijd, en wier inkomen beneden een door die wet te bepalen bedrag blijven, recht wordt toegekend op een staatspensioen zonder premie betaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande en nog te heffen belastingen." Het hoofdbestuur stelt in zijn pre advies twee zaken voorop: lo. Moet alles, wat in deze gewichtige dagen den Bond op losse schroeven kan zetten vermeden worden2o. Men moet en kan ervan overtuigd zijn, dat allen in hoofdzaak hetzelfde willen het ouderdomsvraagstuk zoo goed mogelijk opgelost te zien. Daarom ontraadt het hoofdbestuur de aanne ming van het voorstel, ook omdat het de deur sluit voor hen, die in „pen sioen voor iedereen" hun ideaal zien. Mr. Nolens Hoogleeraar. De gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren tot buitengewoon hoogleeraar in de arbeidswetgeving mr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer. Willem Hubert Nolens werd den "n September 1860 te Venlo geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht in de jaren 18801884 in de rechts- en staatswetenschap, en in 18841887 in de theologie aan het Seminarie te Roermond, waar hij den 26n Maart 1887 de H. priesterwijding ontving. Den 12n Febr. 1890 werd hij te Utrecht cum laude gepromoveerd tot doctor in de staatswetenschap, op een proefschrift, getiteld „De leer van den H. Thomas van Aquino over het Recht" en op Stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. Dr. Nolens werd na het overlijden van mr. Leopold Haffmans door het kiesdistrict Venlo afgevaardigd naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal en sinsdien telkens herkozen. Sedert 1888 doceert hij staatswetenschap aan de Katholieke H. B. S. met 5 jarigen cursus te Rolduc, en de zedelijke wijsbegeerte en de sociale weten schap aan het Seminarie aldaar. De Christen-demokraten. Het partij-bestuur der Christen- demokraten, door verschillende af- deelingen aangezocht tot het geven van nader advies inzake de generale verkiezingen in Juni a. s. heeft het volgende ter kennis van de partijge- nooten gebracht Aangezien de zelfstandige formatie der christendemokraten in 1905, ten sproken, had Hanna zich reeds klaar gemaakt om te gaan. Met sidderen de handen hulde zij ook Marie in een ruimen donkeren schawl en voerde vervolgens hare gasten zwij gend en in den donker de trap af. Beneden in de voorkamer hield vrouw Horig de wacht met eenige harer flinkste dienstmeiden. Slechts met te genzin opende zij voor de jonge da mes, die aan hare hoede waren toe vertrouwd, de huisdeur. Zij bleef nog geruimen tijd op den drempel staan, om haar het voornemen te ontraden. Eerst toen zij zich ervan had overtuigd, dat rondom het huis alles stil en rustig was, liet zij ze gaan. Zwijgend doorliepen de drie vriendinnen den tuin en traden door een kleine poort op de stille weide. De heuvel, waarvan Paula had ge sproken, was spoedig bereikt. Zijn top was gekroond met dicht struikgewas, waar boven een paar oude noteboomen hunne forsche kruinen verhieven. De diepe schaduw der boomen, alsmede de lage muur, door de struiken gevormd, dienden de meisjes tot een schuilhoek, van waaruit zij, zonder zelve opgemerkt slotte hare oorzaak vond in de ab solute afwijzing door de gecoaliseerde christelijke partijen, van den door de christen-democraten gestelden eisch, dat alsnog aan hare programs van actiezou worden toegevoegd „Grond wetswijziging om te komen tot in voering van kiesrecht voor gezins hoofden en daarmee gelijkgestelden", zoo moet het als een feit van betee- kenis worden geacht, dat thans zoo wel de anti-rev. als de R. K. staats partijen, aan het gezinshoofdenkies recht een plaats geven op hare pro grams voor de komende periode, waardoor alzoo aan den eisch door de christen-democraten in 1905 ge steld, is voldaan en hun optreden ten deze volkomen is gerechtvaardigd. Ons program van actie, aldus luidt het advies verder, komt thans in hoofdzaak overeen met dat der boven genoemde staatspartijen, terwijl noch de staatspensioneering, noch ook het algemeen kiesrecht, geheel of gedeel telijk door de linker partijen geac cepteerd en op den voorgrond ge plaatst, door ons in beginsel kan worden aanvaard. Dan zegt het partijbestuur van oor deel te zijn dat de Christen-demo kraten op voorwaarde en onder uitdrukkelijk beding, dat de gecoali seerde Christelijke partijen zich be reid zullen verklaren mede te wer ken, hen den hun rechtmatig toeko menden invloed te verzekeren, met volkomen behoud hunner zelfstandig heid ditmaal zullen behooren te bevorderen de verkiezing van can- didaten der rechterzijde, die instem men met bovengenoemde programs. Teneinde nu onze kleine krachten, aldus eindigt het advies, zoo noodig, zooveel mogelijk te concentreeren, wordt den afdeelingen, die daarvoor speciaal in aanmerking komen en die bereids onze desbetreffende mededee- ling ontvingen, dringend verzocht geen candidaten te stellen, alvorens in het bezit te zijn gekomen van ons nader advies daaromtrent. Middenstandsenquête. De ,,'s-Hert. Ct." schrijftNaar wij vernemen, zal binnenkort in verschil lende plaatsen de Middenstands-en quête beginnen. Deze zal, wat betreft de zuidelijke commissie (Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en Gelderland bezuiden de Waal) in 25 plaatsen, welke van 2 tot 20 duizend inwoners hebben, worden gehouden. Voor al die plaatsen is reeds be noemd een plaatselijke-enquêteur. Die verschillende enquêteurs zullen nu, naar wij vernemen, een vergade ring houden te 's-Hertogenbosch op 't stadhuis einde dezer maand. Deze vergadering zal worden gepresideerd door den heer dr. J. Nouwens, voor- te worden, het geheele tooneel van den strijd konden overzien. Paula's oogen waren de scherpste zij was dus ook de eerste, die ze recht wist te vinden. „Dat kunnen niet alleen de arbei ders der fabriek zijn", zei ze snel en ademloos sprekend, „daarvoor zijn er veel te veel. Al het gepeupel uit de omgeving schijnt zich verza meld te hebbenmen is blijkbaar van plan, eene groote demonstratie te houden tegen de gehate Pruisen. HoortWat zouden die slagen beduiden „Het klinkt, alsof zij steenen wer pen tegen de groote poort der fa briek", zei Marie sidderend. „Dat kenmerkt de heele ellendige troep", riep Paula verachtelijk. „Zij wagen zich niet dichterbij een paar moedige mannen houden de gansche bende in toom". De doffe, dreunende slagen her haalden zich. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1