ling. Geld of Liefde. ten, Donderdag 13 Mei. No. 112. 1909. -ratsen Feuilleton, 47e Jaargang. its rnilen es m iNDEE. Van Week tot Week. BINNENLAND, a, Dtste Her ten elig- f n ll 65, RG.I WETHOU- |llen op R. S. |ur, in het IdeBU'ï- IOOL in n zijn ver ten kantore neester, die geeft, nebben den halve flesch. f 0,65 f 0,55 f 0,50 en echte :lk-Zeep ;o„ Rade* ;acht rein dig uiter» sselzachte mooie bij P. DE rr. \T. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés haar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 —O Op het oogenblik dat deze regelen worden geschreven, is in Frankrijk de sociale toestand meer bedroevender dan ooit. Een botsing kan bezwaarlijk uitblijven en is er dan ook reeds. Het is, wij hebben het meermalen betoogd, de staat die zich keert tegen den staat, en niets is meer geschikt om een omwenteling te veroorzaken, dan zulk een allertreurigst verschijnsel. De eertijds zwakke houding der regeering heeft aan den tegenwoor- digen toestand zeker schuld en is oorzaak dat de ambtenaren thans han delen in strijd met de inzichten der regeering, haar openlijk van allerlei leelijke dingen beschuldigen en aller lei dwaze eischen stellen. Gelukkig is de regeering thans een weinig beter gewapend en schijnt de zaak dan ook wel aan te durven. De zeven ambte naren, die voor de zoogenaamde ge schonden rechten hunner vakbroeders waren opgekomen en tegen wie eene disciplinaire vervolging was ingesteld, zijn door den raad van tucht ontsla gen en thans brak eene nieuwe staking van post- en telegraaf-beambten uit. Al kan de regeering nu veel beter in de voornaamste behoeften van den dienst voorzien, eene tweede staking, zoo kort na de eerste, zou toch in derdaad een nieuwe ramp voor Frank rijk beteekenefi, en dan is het nog de vraag, of de beambten van post en telegrafie alleen zullen blijven staan. Ook onder het spoorwegper soneel bestaat gisting. Op het congres der machinisten en stokers te Mar seille, ging het ook warm toe, naar aanleiding van zekere eischen in ver band met het ontslag van één hun ner. Onder de zeemiliciens schijnt ook weer wat te broeden-. Op ver schillende plaatsen buiten Parijs be ginnen de werklieden der telegraaf lijnen en de onderbeambten en be ambten der posterijen zich met hun broeders in de hoofdstad solidair te verklaren maar ook wezenlijke werk lieden doen mee, te Lyon b. v. de lieden in de bouwvakken en 't is maar eens eene uitzondering wan neer men verneemt van een corps ambtenaren zooals dat in 't arrondis sement Douai, dat zijne gehechtheid aan de republikeinsche instellingen uitspreekt en aanspoort om den re delijken weg te blijven bewandelen. Wij vreezen evenwel dat zulke op zich zelf staande betoogingen niet bij machte zullen wezen om het dreigend conflict te keeren. Terwijl de keizer van Duitschland op het Ionische eiland Corfu ver toeft, blijft de quaestie van de her vorming der financiën van zijn rijk met onverminderde kracht aan de 46.) En toen onder hare geoefende han den de eerste tonen door het hooge Vertrek klonken, toen had zelfs voor haar verwend oor de heerlijke klank iets zoo verrassends, dat zij de han den liet zinken en met een verruk- kelijken glimlach opkeek. „Ge zijt dus tevreden?" Dat verheugt mij dat verheugt mij zeer", riep Kaiser. Hij had zijn blijdschap niet be hoeven uit te sprekenzij was op zijn gelaat te lezen. Marie, die ge durende het gesprek aan tafel meer dan eenmaal den uitroep „welk een materialist welk een erge materia list zijt gij had moeten onder drukken, voelde zich door deze har telijke blijdschap weder met hem verzoend. Zij reikte hem glimlachend orde. Die geheele hervorming betee- kent dan eigenlijk verzwaring van den belastingdruk met een half milliard, maar men komt er geen stap verder mee. De Pruisische jonkers, die van belastingen op hun bezit niets weten willen, schijnen wel vast besloten het werk te doen mislukken. Von Bülow houdt altijd nog vol en speelt thans zijn laatste troeven uitmet andere woorden, hij dreigt met heengaan. Nog vóór Pinkster zou hij weg willen maar voor 't oogenblik geiooven wij aan bangmakerij en vermoeden dat de Pruisische conservatieven dat ook wel geiooven. Na nog eenige vorstelijke ontmoe tingen keert de keizer 23 dezer terug en vermoedelijk zullen er dan wel spijkers met koppen worden geslagen. In Turkije gaat men voort met in hechtenisnemingen. Door de Jong- Turken betrouwbaar geachte leger afdelingen komen te Constantinopel in garnizoen en de ontbonden batal jons der lijfwacht van den oud-Sultan naar Saloniki. Deze maakt het best.Zijn leven loopt geen gevaar en hij heeft er nog een tiental dames bij gekregen. Zijn geld hebben de Jong-Turken echter nog nietwant de banken, in hoofdzaak die van Engeland, moeten geweigerd hebben om het hun toevertrouwde aan den Turkschen staat uit te kee ren. Men hoopt echter den ex-Sultan te bewegen tot het afgeven van cheques, waarmede natuurlijk de zaak in het reine zou komen. Jammer maar dat het in Klein-Azië zoo slecht gaat. Het moorden en branden gaat er nog steeds door. Alleen te Adana moeten vier duizend Armeniërs zijn omgebracht en alle Armenische kerken verbrand. De Mo hammedanen maken een goed gebruik van de hun door de omstandigheden geboden gelegenheid. Ook de Grieken zouden dat wel gaarne willen doen en hebben weer eens een poging gedaan om de mo gendheden te bewegen niet langer te toeven met de verlangde vergunning tot inlijving van Kreta bij Grieken land maar zij hebben waarschijnlijk hun tijd slecht gekozen en de mo gendheden zullen op dit oogenblik met Turkije wel liever niet in conflict komen. «S In Perzië wil het met de zaken ook nog niet opschieten. De Sjah gaat maar steeds voort met het uitvaardi- digen van proclamaties, waarbij hij algemeen amnestie en natuurlijk weer een constitutie belooft; maar de con- stitutioneelen hechten aan dat alles geen de minste waarde en twee steden, Resps en Ispahan, staan gereed hun strijdkrachten vereenigd op Teheran de hand, die hij niet slechts warm tusschen de zijne drukte, maar ook met eerbiedige hulde aan de lippen voerde. Toen zij weder begon te spelen het was haar lievelings stuk, Beethoven's sonate pathétiguc bleef hij naast haar staan en be schouwde haar met blikken, die hare wangen donkerder kleurden. Zij was zich bewust nooit zoo slecht te heb ben gespeeld. In stilte verweet zij zich de ontevredenheid, die zij straks had gevoeld. „Ik ben dwaas", zei zij bij zich zelve, „van een man op zijne jaren en van zijne levenservaring idealisme te verlangen. Laat hij dan het tafel genot iets te hoog schatten en er te groote waarde aan hechten ik wil mij steeds herinneren, dat deze zwak heid duizendmaal vergoed wordt door fijne goedhartigheid en dege lijkheid. Hanna heeft gelijk. Het kan niet moeilijk vallen, met dezen man gelukkig te worden". Een half uur later waren de drie meisjes weer alleen. De lampen wa ren in de zaal uitgegaan, de luiken en deuren gesloten, en het geheele huis lag stil en donker, als borg het te doen aanrukken. De Russen hebben nu echter eene flinke legermacht op de been en. wij zijn vast overtuigd, dat zij den beheerscher der Perzen in hun eigen belang wel de hand boven het hoofd zullen houden. De stad Tabris daarentegen schijnt zich met den Sjah verzoend te hebben, zelfs heeft men er den geboortedag van den vorst feestelijk herdacht. De omkeer schijnt ons wel wat plotseling en heel groot toe, Te Bloemfontein, de hoofdstad van den voormaligen Oranje-Vrijstaat, is thans de tweede conferentie bijeen om de schepping van een Zuid-Afri- kaansch gemeenebest te bevorderen. In den laatsten tijd ging het met die zaak niet goed, omdat de Kaapkolonie aandrong op gelijke vertegenwoordi ging van de kiezers in de steden en op het land. Het overwicht van de Hollandsche boerenbevolking in het parlement zou daardoor verzekerd worden, maar van de Unie, die volstrekte gelijkheid van het Engelsche en het Hollandsche element beoogt, zou dan niets te rechtkomen. Op de conferentie te Bloemfontein scheen de zaak voornamelijk af te hangen van de houding van Trans vaal en nu hebben Botha en de zijnen er het beginsel van gelijke rechten bij vertegenwoordiging van de kiezers van stad en land in het voorgestelde Zuid-Afrikaansche parlement, metgoed gevolg staande gehouden. Men wil nu dat de crisis wel voorbij zal zijn. Amendementen der Kaapkolonie, waardoor de kiezers van het platteland werden bevoordeeld, moeten mislukt zijn. ftbonnements-flduerientiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. De blijde gebeurtenis. In enkele hoofdstraten te 's Gra- venhage brandden gisterenavond nog verschillende verlichtingen. Men schijnt in de residentie noode afscheid van het feestvieren te nemen. De Vlamingstraat prijkte weer in hare volle feestverlichting.Honderdenmaak- ten ook nog gebruik van de gelegen heid, door B. en W. geboden, om eens de schoone illuminatie van het onafhankelijkheidsmonument op Plein 1813 te bewonderen. Ook in het stadskwartier, naar Ju liana van Stolberg gedoopt, vierde men de blijde gebeurtenis gisteravond nog eens, al was het natuurlijk niet in vergelijking te brengen met den echten jool van Maandagavond. De Nederlandsche kolonie te Lon den vierde gisteren de geboorte van Prinses Juliana met een feest, waar voor 800 uitnoodigingskaarten waren uitgegeven. De gasten werden ont- niets dan vrede en slaap in zijn schoot. XV. De uren van den nacht verliepen langzaam, gelijk allen, die in angst en zorg worden doorgebracht. Mid dernacht was reeds nabij en nog had zich geene der drie meisjes ter ruste gelegd. Zij hadden hare zorg niet voor elkander kunnen verbergen, en waren spoedig overeengekomen, de zen nacht niet van elkaar te schei den. Dicht op elkaar gezeten ver toefden zij in Hanna's woonkamer, van tijd tot tijd luisterend, of een gedruisch in de verte de bevestiging van haar vermoeden zou brengen. Zij hadden de lamp niet durven aansteken, uit vrees, dat het licht in hare kamer de opmerkzaamheid kon trekken van den een of anderen rondsluipenden arbeider, wat met het oog op de nabijheid der fabriek volstrekt niet onmogelijk was. Slechts een zwak schijnsel viel uit de slaap kamer, waar achter goed gesloten gordijnen een klein nachtlicht brand de, in haar vertrek. Doch dit zwakke schijnsel was voldoende, om te doen vangen door den Nederlandschen ge zant, baron Gericke van Herwijnen, die bijgestaan werd door den ge- zantschapsraad jhr. A. van der Goes en den Nederlandschen consul-ge neraal, den heer Maas. Al de nota belen uit de Nederlandsche kolonie waren tegenwoordig, en alle gasten waren getooid met oranjelint en met nationale kleuren. Er werden Neder landsche nationale liederen gezongen en er heerschte veel geestdrift. De Nederlandsche gezant hield een korte toespraak. Hij zeide, dat het Nederlandsche volk, zoowel zij, die buiten de grenzen, als zij, die in het vaderland waren, het verlangen koes teren, uitdrukking te geven aan hun vreugde over het feit dat de beminde Koningin een erfgename van den troon ter wereld gebracht. Hulde aan den Prins. Op zijn doorreis naar Het Loo heeft Prins Hendrik gisteravond eenige oogenblikkenaanhet station te Utrecht vertoefd, daar hij van trein verwisselen moest. Dit was bij een aantal perso nen te Utrecht bekend geworden. Er was dan ook bij aankomst te 7 uur veel volk op de perrons, dat aan Z. K. H. een spontane hulde gebracht heeft. Aanwezig was ook het muziek corps van de genie, dat telkens de Nederlandsche liederen deed hooren. Onder het spelen en zingen van het Wilhelmus en onder groot gejubel vertrok de Prins, die herhaaldelijk groette. Bakkerswet. Thans iseen wetsontwerp ingediend tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. Voorgesteld wordt te verbieden dat bakkersarbeid wordt verrichta. des Zondags, b. des nachts en c. op den dag volgende op dien, waarop bak kersarbeid gedurende de iaatste twee uren van den nacht geoorloofd is. Het verbod van bakkersarbeid geldt niet gedurende de laatste twee uren van den nacht -. a. op Zaterdag, b. op vijf andere dagen in het kalender jaar en c. op verdere dagen, in dien daarvoor vrijstelling is verleend. In ten hoogste drie nachten in een kalender jaar, doch in eiken nacht gedurende niet meer dan drie uren, mag bakkersarbeid worden verricht. Van deze bevoegdheid mag slechts gebruik worden gemaakt op uren, niet met den Zondag (of met den Israëiietischen Sabbat) samenvallende. Deze hoofdbepalingen van de wet worden door den minister van land bouw, nijverheid en handel kortelijk toegelicht. De minister wijst op het zeer bijzonder karakter, dat de aan drang bezit, die uit de betrokken kringen komt om bescherming dooi den wetgever. zien, hoe bleek zij waren van angst en bange verwachting. Zoo verliep het eene uur na het andere in be kommerd stilzwijgen. Voor en na ging eene van haar opstaan, om zacht een venster te openen en scherper naar buiten te luisteren. Doch niets liet zich hooren dan het zachte rui- schen der bladeren in den nacht wind of het verwijderde blaffen van een hond. 't Was zoo stil buiten, dat de slagen der fabrieksklok, die het uur van middernacht verkondig den, duidelijk tot haar doordrongen. „Pas twaalf uur!" zei Hanna fluis terend, „zal deze nacht dan nimmer eindigen „De uren der donkerheid hebben wij althans spoedig achter ons", ant woordde Marie even zacht. „Na middernacht gaat de maan op binnen een uur zal de omgeving helder verlicht zijn". „Misschien hebben zij juist hierop gewacht", merkte Hanna op. „Wees maar niet moedeloos troostte Paula. „Ieder uur dat zij laten voorbij gaan, is voor ons een voordeel. Als onze militaire vrienden met den „Onze Vloot." De Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" heeft van de Stoom- vaart-maatsch. Rotterdamsche Lloyd een bedrag van f 100 ten geschenke ontvangen. Vergelijkend onderzoek commies posterijen en telegrafie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis dat in Juli a. s. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben voor ambtenaren der posterijen en telegrafie die wen- schen te worden opgeleid voor com mies der posterijen en telegrafie. Hiervoor worden 30 plaatsen open gesteld, waarvan ten hoogste 3 voor vrouwelijke candidaten. Levert het voor de ambtenaren te houden exa men geen voldoend aantal geslaagden op, dan wordt een nader aan te kon digen examen voor surnumerair der posterijen en telegrafie gehouden. Verzoeken om toelating tot het eerstbedoelde examen behooren vóór 16 Juni a. s. aan den directeur-gene raal te worden toegezonden, belegd met eene opgaaf van de werken in het Fransch, Duitsch en Engelsch ten minste 2 in elke van die talen welke de candidaat gelezen heeft. Het programma van het examen staat uitvoerig omschreven in de „St. Ct." no. 110. Vlissingen, 12 Mei. Een Brahmsavond. Door Vlissing's Gemengde Zatig- vereeniging, met medewerking van mevrouw H. V. en den heer V. d. K., beiden van Middelburg, werden gis teravond in het Concertgebouw eene reeks van liederen ten gehoore ge bracht, alle van den grooten compo nist Joh. Brahms. Zoo'n concert biedt éene uitste kende gelegenheid aan afdoend ken nis te maken met een componist en van dezen kant bekeken, is het voor zeker van groot nut en beteekenis. Toch rijst de vraag, of er in den rijken voorraad van composities van Brahms geene te vinden zijn, een an der karakter dragend, dan die, welke gisteravond werden gezongen, zoodat er meer afwisseling in kleur ware geweestde uitvoering zou er zeer bij hebben gewonnen, want de zang voldeed over 't algemeen zeer goed de indrukken echter voor de hoorders waren voor een groot gedeelte niet van blijvenden aard. En dat ligt voor namelijk aan de muzikale, soms on bereikbaar hoog zwevende gedachten (zooals bijv. in het Schicksalslied), waarin de anders eenvoudige en goed verstaanbare woorden van den tekst zijn gegoten. Ernst, strenge ernst, zonder te vervallen in somberheid in- nachttrein te Elmsleben arriveeren, kunnen zij tegen het aanbreken van den morgen hier zijn". „Dat duurt nog drie uren, een lange tijd, waarin veel kan gebeu ren", zei Hanna. Weder zwegen de drie meisjes een langen, zorgvollen tijd. Slechts het tikken der pendule op den schoor steenmantel verbrak de stilte, en voor en na een zacht gefluisterd woord of een half onderdrukte zucht. „Deze spanning is nauwelijks lan ger te verdragen", zei Paula einde lijk, terwijl zij opstond en aan het venster trad. „Een gevaar onder de oogen te zien, dat ons zelve bedreigt, mag erg zijn, maar duizendmaal er ger is het nog „Stviel Marie haar haastig in de rede, „hoort ge niets In ademlooze spanning luisterden de meisjes. De maan was opgegaan. Wel stond zij nog niet zoo hoog, dat zij haar konden zien, maar de duis ternis had toch reeds plaats gemaakt voor een mat schemerlicht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1