Geld ot Liefde. BLQOKER'S Draagt Plouvier's Schoenwerk. Woensdag 12 Mei. DAALDERS CACAO. No. 111. Feuileton. 47e Jaargang. 1909» BINNENLAND. HOUDT VAST AAN VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin gisteren voor het eerst ge durende korten tijd het bed kun nen verlaten. De blijde gebeurtenis. De feestdrukte is gisterenochtend te 's Gravenhage eerst recht begon nen. Zaterdag- en Zondagavond be wogen zich reeds duizenden door de straten, die opgegaan waren ter be zichtiging van de schier overal ont stokenfeestverlichtingen, voor zooverre daarbij althans gebruik is gemaakt van electriciteit. Vooral in het cen trum der stad was het verbazend druk en de café's waren overvol. Hier en daar speelden muziekkorpsen opwek kende muziek. Een eindelooze file van rijtuigen bewoog zich overal door de ontzag lijke menschenmassa, zonder dat nochtans de orde, dank zij den maat regelen der politie en de medewerking der voetgangers, één oogenblik in ge vaar werd gebracht. De feestverlichting wekte overal de groote bewondering van de velen, die, beter wellicht dan Zaterdagavond, in staat waren alles in oogenschouw te nemen. De illuminaties van rijks-, provin cie- en gemeentewege waren na tuurlijk nog niet ontstoken. Het waren de particuliere verlichtingen en die voor welke de gezamenlijke bewoners der straten de zorg hadden op zich genomen, en waarin zij zoo uitne mend geslaagd zijn. Gisterenochtend had de residentie het aanzien van de gewone nationale feestdagen, maar uit den aard der zaak nog beduidend drukker, wegens den toevloed van menschen van el ders. Vele winkelzaken bleven den geheelen dag gesloten, maar de meeste sloten tegen het middaguur. Ook de schooljeugd kreeg eerst na twaalf uur vrij. De gezanten der vreemde mogend heden hadden allen gisteren weder de vlaggen hunner Rijken uit de ge zantschapswoningen doen ontplooien. H. M. de Koningin-Moeder reed des middags kwart over eenen met klein gevolg uit om eenige gedeelten van de feestelijk getooide residentie te bezichtigen. Bij het zien voorrijden van de Hofrijtuigen posteerden de in de om geving van het Paleis aanwezige vrij talrijke feestgangers zich ter weers zijden van het plein vóór de met groen- en lichtsiingers versierde vor stelijke woning en hieven bij het weg rijden van Koningin Emma een luid gejubel aan, een hoerageroep, dat, overgenomen door andere feestgan- 45.) „Geef antwoord ik ben een slechte oomik laat u honger lijden, hé „Maar beste mijnheer Kaiser „Gij hebt mij verwijtend aangezien en dat kan ik niet verdragen. Spreek Hanna, geeft men u genoeg te eten en te drinken Paula en Max lachten ook over Hanna's gezichtje vloog een glimlach, toen zij zich tot Marie wendde. „Ik verzeker, u, lieve Marie", zei zij „dat ik nog nooit in mijn leven gelegenheid heb gehad, zoo'n goede keuken te leeren kennen, als tegen woordig. En wanneer ik van deze gelegenheid zoo slecht profiteer, dan is dat alleen mijne eigene schuld". „Maar men behandelt u slecht men verwaarloost u vervolgde Kaiser. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. (Adv.) gers zich voortplantte langs den weg welken Hare Majesteit langs Voor hout en Parkstraat volgde naar het Plein 1813 en verdere in feesttooi prijkende straten. Gisterenavond was de heele bin nenstad één flonkering van lichten. Onder die lichtende daken schoof een ontzagwekkende menigte voort, want loopen kon men nietdaar was geen denken aan. 'tWas een menigte van tienduizenden, waaronder duizenden uit alle deelen des lands. Hoogstraat, Noord Einde, Plaats, Buitenhof, Veenestraat, Vlamingstraat één lichtgloed.Voora! de Vlamingstraat die ook overdag een eleganten indruk maakt, was bewonderenswaard Daar tegenover was de Schoolstraat, die geheel overdakt was met Oranje-lam pions, Imisschien wat minder fijn, maar toch was ook dit 'n warm stukje stad- versiersel. De grachten zijn er kaaltjes afge komen Alleen de Waldeck-Pyrmont- kade met daaraan grenzende Swee- linckplein, was algemeen versierd met ballons in de sierlijke wilgen boven de donkere gracht. Waarlijk feeëriek Gondels voeren er rond met mu zikanten en in den prachtigen avond voldeed dit schitterend geheel prach tig. 'n Succes voor de Duinoordbe woners De gemeentelijke verlichting van het Piein 1813 was zeer smaakvol. De duizenden lichtjes in de omlijsting van hooge boomen met hun teere groen, ze deden 't bij uitstek mooi. Zoo zou men kolommen kunnen vullen met appreciaties van al die illuminaties óók die, van particuliere „Volstrekt niet oom 1" „En al doe ik het al niet, zoo doen het toch de bedienden. Daar is bijvoorbeeld vrouw Hörig, onze huishoudster. Zij laat u hare booze luim ontgelden, zoodra ik den rug heb gekeerd. Zij sluit u op en slaat u, als ge met elkaar alleen zijt is het niet zoo „Maar oom riep Hanna beleedigd. „Gij hebt dus geene klachten „Neen, neen, neen „Gij hoort het, juffrouw Marie". „Mijnheer Kaiser, ik heb mij nooit veroorloofd, aan zulk eene belache lijke beschuldiging ook maar te den ken, laat staan uit te spreken". „Maar niemand kon het u kwalijk nemen, wanneer gij het hadt gedaan, 't Heeft mij zelf bezorgd genoeg ge maakt, dat ia haar dagelijks bleeker en magerder zag worden, terwijl ik haar toch juist heb laten komen, op dat zij frisch, rood en rond werd. Ik wilde mij in dit opzicht bij u rehabiliteerenik wilde u door da den toonen, dal ik beter ben, dan mijne woonden soms doen vermoe den. En nu moet zij juist mij ten behuizingen en van vele winkels. Men begrijpt hoe er geïllumineerd werd, uit 'n paar cijfers. Zoo o. a. werd voor een van de hoofdstraten der stad ongeveer f 5000 ten koste gelegd en een winkelier, niet eens in een van de allervoornaamste straten, legde een som van f 1000 ten koste aan de illu minatie van zijn huisZoo waren er straten, waar de gemeente tal van vragers om elecfrischen stroom moest teleurstellen, wijl de kabels niet op zóó'n stroom-sterkte berekend waren Men zag dan ook nog veel vetpotjes gebruiken en lampions en kaarsen De groote trek der Haagsche feest gangers was natuurlijk voor de over- groote meerderheid naar den weg, welke de lichtstoet, die door het feestcomité was georganiseerd, zou volgen. Nu dit kan reeds aanstonds geconstateerd worden: deze lichtstoet is voor het comité een waar succes geweest. Met gejubel werden de deel nemers ontvangen door de duizenden en nog eens duizenden, die in dichte rijen langs den weg geschaard ston den, van heinde en verre saamge- stroomd om zich te verblijden met de blijden. Op de achterplaats van de Oranjekazerne was de plaats van aantreden voor de honderden deelnemers aan den stoet. Met vroo- lijke bedrijvigheid had daar de op stelling plaats. Geruimen tijd voor het uur van vertrek, half negen, stonden de jagers en grenadiers, die den optocht als fakkeldragers zouden begeleiden, totaal ongeveer 250 man schappen van het regiment, aange treden, benevens een sterk politie- detachement. Later kwam ook nog een afdeeling huzaren de plaats op rijden. Van lieverlede trokken de ver- eenigingen en corporaties met muziek de ruimte binnen. Precies op tijd was de stoet gevormd en kon worden op gemarcheerd. Over zooveel mogelijk gelijke afstanden waren de muziek- en fanfarekorpsen geplaatst. De vrees dat 't niet gemakkelijk zou gaan om door de menigte te komen, is ir, geen enkel opzicht bewaarheid. De afzetting van den weg was boven allen lof verheven. Het publiek, hoe wel in de vroolijkste stemming, werkte uitmuntend hiertoe mede en hiermede was dus het pleit voor de politie gewonnen. Er werd behoorlijk ruim baan baan gelaten en zoodoende behoefde de lichtstoet met de duizen den ballons, Bengaalsch vuur en andere fakkels zich niet voetje voor voetje schuifelend voort te bewegen, maar kon op de maat der muziek geregeld worden voortgemarcheerd.Op het bordes van het voormalig Paleis van nu wijlen den Prins van Oranje spijt mij en mijne tafel in miscrediet brengen". Men lachte over zijn klacht, en Max zei troostend „Maak u daarover geen zorg,beste vriend Gij zelf zijt het beste bewijs voor de deugd van uw kelder en de voedzaamheid uwer keuken. Uw aan blik moet ook den grootsten twijfe laar tot beter inzicht brengen". Max leunde zich terug in zijn stoel en blikte voor den eersten keer op dezen avond opmerkzaam in Han na's gelaat. Met smart zag hij, dat dit lieve gezicht nog teeder en door zichtiger was geworden dan vroeger. „Als zij eens ziek werdals zij eens stierf!" dacht hij, en hij voelde, hoe een vreeselijke angst zich bij deze gedachte van hem meester maakte. Hanna, die plotseling opkeek en misschien de zorg op zijn gelaat las, glimlachte en schudde het hoofd. „Mij scheelt heelemaal niets", ant woordde zij op zijne stomme vraag, „ik gevoel mij inderdaad zeer wel. Ik heb er nooit heel sterk uitge zien, en ben toch nooit in mijn le ven ernstig ziek geweest". „Uw uitzicht rechtvaardigt echter op den Kneuterdijk stond Z. K. H. Prins Hendrik, gekleed in generaals uniform, om den "stoet te zien voor bijtrekken. Een gejubel ging op uit de manifestanten, toen zij de aan wezigheid van Z. K. Hoogheid be merkten en de Prins zijnerzijds groette vriendelijk en bracht het militair saluut bij het voorbijtrekken van de oud-strijders. Steeds verder trok de stoet te mid den van de juichende menigte, een menschenmassa niet slechts op straat staande, maar ook achter de vensters, tot op de daken der huizen. Serpen tines werden uit de ramen over de hoofden der tochtgenooten geslingerd, bengaalsch vuur zette hier en daar de omgeving in rossen oranjegloed of in rood, wit en blauw. De optocht telde behalve de militairen ongeveer 1500 deelnemers, maar de ongeorga niseerde feestgangers, die op gerui men afstand achter den stoet hossend en dansend volgden, waren ontelbaar. Bij het omzwenken van de Wagen straat naar de Gedempte Gracht dreigde het een oogenblik dat deze joelende massa zou doorbreken, maar een flinke politiemacht wist dit te voorkomen en toen er ten slotte geen houden meer aan was, was de licht stoet reeds een straat verder. Langzaam aan naderde de stoet zijn begin- en eindpunt: de Oranje kazerne, maar het was aan de men- schenmenigte die zich langs zijn weg had opgesteld nog niet te bemerken, want overal stonden de trottoirs prop vol. Terwijl de stoet langs het schit- tererend verlicht monument op het Plein 1813 trok, verliet de burge meester, die tot dusver met de hee- ren van het feestcomité was meege wandeld den stoet. Door de Zeestraat, de javastraat, de Nassaulaan ging het op de kazerne aan. In lange lijnen gingen ze stadwaarts de jubelende en zingende Hagenaars, totdat ze een kluwen vormden in de nauwe straten van de binnenstad. Velen die het wisten dat de Prins zou uitrijden, lieten lichtstoet en verlich ting in den steek en trokken naar het Paleis, omdat het daar een mooi, een onvergetelijk oogenblik kon worden. Maar de politie was slim geweest hield zich dom, had machtsvertoon achterwege gelaten en zoo stroomden er velen voorbij, omdat ze 't niet ge loofden, dat de Prins zich in de drukte der feestelijke stad zou wagen. Maar de Prins heeft de voorgenomen tocht ondernomen en toen hij in de kleine tenue van generaal in de eenvoudige met twee paarden bespannen victoria stapte, toen daverden ze hem tegen de hoera's uit de compacte menschen- de zorg uwer vrienden", antwoordde hij. „Ik wenschte", zei ze zacht, „dat onze vrienden geene meer gerecht vaardigde zorg hadden, dan mijn voorkomen. Ik weet echter, dat dit niet zoo is ik weet, dat men ons iets zoekt te verbergen, en vermoed een gevaar, dat u of uw eigendom bedreigt. Ge moest ons meer moed toekennende waarheid, al is ze nog zoo erg, is toch te verkiezen boven alle onzekerheid". Hij zag op, toen zij zoo sprak, en hunne oogen ontmoetten elkander. Hanna sloeg dezen keer den blik niet neer, hield de oogen open en ernstig zocht zij de zijne. Max voel de, hoe zijn hart weer sneller begon te kloppen. „Goed," zei hij, „ik wii aan uw verlangen voldoen, üij hebt juist geraden ik moet op eene daad van geweld rekenen. Ik hoop echter, dat ge mij voor mans genoeg houdt, mij en mijn eigendom te beschermen. Overigens heeft men mij tijd gelaten, voor versterking mijner strijdkrachten te zorgen. Eenige der meest ver trouwde lieden van mejuffrouw dé massa, toen moest hij opnieuw de overtuiging krijgen, hoezeer de Hage naars het op prijs stellen dat de ge maal der Koningin daadwerkelijk deelt in de feestvreugde. Vriendelijk salu- eerende nam de Prins, naast wien een adjudant had plaats genomen de ovatie in ontvangst en stapvoets ging het Koninklijk rijtuig het Noordeinde, de Hoogstraat en de Veenestraat door, eerst onopgemerkt omdat elk escorte ontbrak, maar weldra ontdekt en dan het middelpunt vormende van jui chende, joelende en zingende feest gangers. Maar op de Gedempte Gracht werd het voor den Prins een zegetocht, daar steeg het enthousiasme ten top. Daar uitte de geestdrift zich op on gekend hartelijke wijze en daar moest die geestdrift door een enkel woord tot den Prins gesproken tot uiting komen. Nu dat ging. De voorzitter van de buurtcommissie, de heer Van der Rijn, sprak een kort woord doch hartelijkeen gelukwensch en een heilwensch voor Prinses Juliana. De Prins betoonde zich zeer in genomen voor al de hartelijkheid en dankte in enkele vriendelijke woor den, die niet vergeten zullen wor den door de bewoners van dit nijvere kwartier, die toch reeds zoo voldaan waren, omdat burgemeester Sweerts in den loop van den dag persoon lijk was komen kijken en het feest comité dankte voor het ruime aan deel dat het in het openbaar hulde betoon had genomen. De Prins vervolgde zijn tocht langs enkele verlichte straten en was na dat hij op den Kneuterdijk den licht stoet had zien voorbijtrekken te ruim negen uur terug in het Paleis in het Noordeinde, dat H. M. de Koningin-Moeder tegen half elf ver liet, luide toegejuicht door de me nigte, die zich opnieuw daar had verzameld en niet moede werd te juichen en te jubelen. En zoo hebben de Hagenaars en de talrijke gasten van buiten feest gevierd. Terwijl wij dit schrijven, zegt de „Nieuwe Courant", herinne ren we ons ten slotte een typisch tooneeltje, dat geheel dit feest van echte vreugde, zonder brooddron kenheid of gemeenheid, heeft geken merkt. in de Parkstraat hebben wij voor het eerst van ons leven politie agenten in dienst zien dansen en meehossen. Meegesleept door een gezelschap vroolijke feestgangers, die er de echte stemming in hadden, werkte dit zoo aanstekelijk dat de mannen het niet langer konden hou den, een poos aan hun waardigheid de brui gaven en dapper meededen. Iets verder in de Alexanderstraat een enorme menigte in rondedans voor het huis van den burgemeester, zin gende de burgemeester gaat nooit verloren Contagne zullen onder aanvoering van mijn dapperen Kramer het woon huis verdedigen, dat wij aanvanke lijk, uit gebrek aan manschappen, dachten prijs te geven. Uw oom en ik met nog eenige vastberaden kna pen nemen de verdediging der fa briek op ons. Dadelijk na tafel ga ik mij verwijderen, om bijtijds op mijn post te zijn. Gij en Marie zul len in de bescherming van dit huis veiiig zijn". Hij had snel en zacht gesproken, onverstaanbaar voor de anderen, die trouwens in een levendig gesprek waren gewikkeld. Thans stond men van tafel op. Kaiser bood Marie den arm en voerde haar in het andere vertrek, in welks midden, bestraald door het heldere licht van de licht kroon, de nieuwe piano stond. Met eene zekere plechtigheid verzocht hij haar, de eerste te zijn, die daar op speelde. Marie voldeed snel aan dit verzoek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1