lel of Liefde. Dinsdag4 11 Mei. No. 110 1909. Feuilleton. 47e Jaargang. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De geboorte van Prinses Juliana. Het officieele bulletin van heden morgen luidt, naar men ons uit 's Oravenhage seint „De toestand van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana is in alle opzichten zoo geheel bevre digend, dat vanaf heden, buitenge wone omstandigheden uitgesloten, geen officieele bulletins meer ver schijnen. Prof. KOUWER. Dr. ROESS1NGH. Het Weekblad „Moleschott" schrijftDe geboorte van Prinses Juliana wordt inhetgeheele land als een historisch feit, als een nationaal feest gevierd. De allerbeste wenschen voor kraamvrouw en kind maken wij tot de onze en wfj verheugen ons hartelijk over de goede tijdingen, die ons over beiden bereiken. Over één feit zijn wij zeer bij- zonder verheugd en wei over het bericht dat H. M. de Koningin reeds van den aanvang af ernstig voorne mens is geweest haar kind zelf te voeden. Dit voornemen is zoo lazen wij uitstekend verwezenlijkt kunnen worden en ook in dat opzicht laat de toestand van moeder en kind niets te wenschen over. Dit bericht geeft ons goede hoop, dat de Prinses niet alleen zal opgroeien tot vreugde harer ouders, tot heil van vaderland en volk, maar ook tot een gezond, weerstandkrachtig persoon, die opgewassen zal zijn tegen de taak, die haar wellicht wacht. Er is echter nog een reden voor ons om verheugd te zijn Het Koninklijke voorbeeld. Dit voorbeeld zal meer uit werken dan de tallooze brochures over het groote nut der natuurlijke voeding. De moeders mogen het zelf voeden hunner kinderen mode gaan noemen— indien zij het maar doen, dan hindert het niet, hoe het genoemd wordt. Niemand zal zich meer te voornaam kunnen achten dien last op de schou ders te nemenniemand zal zich door werkzaamheden kunnen doen weerhouden dien plicht te vervullen. Als de Koningin niets anders ge daan had en niets anders meer voor Haar volk deed, dan het bevorderen der natuurlijke voeding der zuigelin gen, dan zou Haar regeering reeds alleen daarom een zegenrijke zijn. De Koningin voedt Haar kind zelf. Zegt het voort en, gij moeders, volgt Haar voorbeeld. Gedenkplaat. De „Oranjevaan", maandblad voor den Nationalen Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal" heeft een gedenkplaat uitgegeven ter gelegen heid der Koninklijke geboorte. OO 44.) Marie had daar zwijgend gestaan, de oogen gericht op het beeld der vrouw, die zoo gelukkig had kunnen zijn en door eigene schuld zoo ellen dig en eenzaam was geworden. Zij voelde diep medelijden met den man, met wiens levensgeluk zoo schan delijk was gespeeld. Zij gevoelde er berouw over, dat zij hem zoo dikwijls hard en onvrien delijk had behandeld. En toch, trots de vele kleine krenkingen, die hij van haar had moeten verduren, was hij tegenover haar de grootmoedigheid zelve geweest. Zij boog het hoofd, zij gevoelde dat een onweerstaanbare on troering zich van haar meester maakte. „Ik heb dikwijls gedacht", ver volgde Hanna,. terwijl zij het met veel discretie vermeed, Marie in het Deze plaat bevat de portretten van Z. M. Koning Willem 111 en van H. M. Koningin Emma en verschillende fotos van H. M. Koningin Wilhelmina, vanaf de prilste jeugd van H. M. geleidelijk.opklimmend tot het laatst uitgegeven portret. Het spreekt vanzelf dat ook de beeltenis van Z. K. H. Prins Hendrik op deze Gedenkplaat voorkomt. Deze Gedenkplaat is uitnemend geschikt voor wandversiering. Staatspensionneering. Vrijdagavond werd door den Christ. Bestuurdersbond te Dordrecht eene vergadering gehouden ten einde te bespreken het onderwerp „Staatspen sionneering of Verplichte Verzeke ring". Nadat het onderwerp was ingeleid en besproken, nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aan De Christel. Bestuurders- bond te Dordrecht, vergaderd 7 Mei 1909, gezien de propaganda, die in den laatsten tijd het geheele land door wordt gemaakt voor Staatspension neering (pensionneering door- en ge heel op kosten van den staat), uit gaande van het beginsel, dat in eene goed geordende samenleving gelijk ieder ander behoort te kunnen leven van zijn eigen inkomsten de ar beiders in hun loon zooveel behooren te vinden, dat zij daarvan met hun gezin hun geheele leven door kunnen leven, overwegende dat de staatspen sionneering met dit beginsel geen re kening houdt, maar eiken arbeider beschouwt als een armlastige, die op zijn ouden dag geheel heeft te leven van hetgeen anderen voor hem'bij elkander brachten, overwegende voorts, dat de zorg voor invaliden dringender voorziening behoeft dan die voor ouden van dagen en de eerste door de voorstanders der Staatspen sionneering blijkbaar over het hoofd wordt gezien, althans op den achter grond gedrongen, verwerpt het stelsel der Staatspensionneering, verklaart voor te staan wettelijk verplichte in- validiteits- en ouderdomsverzekering, besluit: op bevordering van de spoe dige totstandkoming van het laatste bij de regeering aan te dringen, en door ruime publicatie dezer motie alle vak- en werklieden-vereenigingen inzonderheid de christelijke uit te noodigen zich in gelijken geest uit te spreken. Het bestuur van den bestuurders- bond zou gaarne zien, dat alle ver- eenigingen of afdeelingen van bonden, die aan de uitnoodiging, in het slot der motie vervat, mochten voldoen, een afschrift van hare uitspraak met opgave van het aantal leden, dat de vereeniging of de bondsafdeeling telt zonden aan het secretariaat van den Christelijksn Bestuurders gelaat te zien, „ik heb dikwijls ge dacht, dat hef eene vrouw, die mijn oom hoogachtte en in wie hij on bepaald vertrouwen kon stellen, niet moeilijk moest vallen, met hem ge lukkig te zijn. Er ligt zooveel goed heid en grootmoedigheid in zijne na tuur. En wanneer het waar is, dat men een mensch het best leert be- oordeelen, als men hem in zijn huis en in het verkeer met zijne onder geschikten ziet, dan moet men een hooge meening krijgen van de waar de van zijn karakter. Hij is een goedig heer, altijd bedacht op het welzijn zijner dienaren. Men merkt spoedig dat hij niets liever ziet, dan dat ieder gaarne in zijn huis mag vertoeven. Maar Marie ge neemt mij toch niet kwalijk, dat ik zoo spreek?" „O lief kind, hoe kon ik dat Spreek verder ik hoor gaarne den lof van een vriend. Als ge mij „kind" noemt, dan moet ge het u laten welgevallen, mijn moedertje te zijn. Mag ik u zoo noemen zijt ge er mee tevreden „Van gansche harte 1 Ik werd reeds moedertje genoemd, toen ik nog bond te Dordrecht (Rozenstraat 7). Aan de regeering en aan de nieuw te vormen Tweede Kamer zullen dan bovengenoemde motie en die, waar van afschriften zijn ingekomen, ge zamenlijk worden aangeboden. Op deze wijze denkt de bestuur dersbond op minder kostbare wijze hetzelfde te bereiken als wanneer eene groote landelijke meeting ware ge houden. Christ.-Hist. Unie. Omtrent de vergadering van de Christelijk-Historische Unie, Vrijdag te Utrecht gehouden, meldt de „Ned." nog, dat ze, na langdurige bespre kingen over de bij de verkiezingen te volgen gedragslijn met 98 tegen 7 stemmen de volgende regeling heeft goedgekeurd: le. De zittende leden der drie rechtsche partijen handhaven. 3e. In de in 1905 verloren districten de partij steunen, die zij verloor. 3e. In de groote steden de beslissing aan de plaatselijke besturen overlaten. 4e. In de nieuw te veroveren districten zijn de partijen tegenover elkander geheel vrij. Eveneens werd instemming betuigd met het voorstel van het hoofdbestuur, om den komenden stembusstrijd te voeren tot behoud van het kabinet- Heemskerk. Bij de bespreking van enkele speciale wenschen werd uit gesproken, dat ook de Unie wil mee werken tot voorziening in de bestaande volksnooden, dat hare in het program omschreven beginselen daarbij richt snoer zullen zijn, doch dat die be ginselen niet zijn uitgewerkt op alle punten van practische politiek, die aan de orde kunnen komen, terwijl andere, ook gewichtige punten, niet in zoo rechtstreeksch verband staan met die beginselen, dat daaromtrent geen verschil van gevoelen tusschen hare leden mogelijk zou zijn. De Unie laat in dezen aan hare leden groote zelfstandigheid van oordeel. Door mr. dr. Schokking werd er óp gewezen, dat in dezen vooral alle eenzijdigheid dient te worden verme den, en dat men sprekende van volksnooden, vooral de belangen van den middenstand niet voorbij moet zien. Deze woorden vonden hartelijke instemming. De vergadering, die door dr. Schok king met gebed was geopend, werd door dr. G. H. Wagenaar met dank zegging gesloten. Jhr. G. to. Verspyck. Op 87jarigen ouderdom is te 's Ora venhage overleden luitenant-generaal jhr. G. M. Verspyck, een der grootste figuren uit de Indische krijgsgeschie denis. Te Gent geboren, werd hij op zijn 20ste jaar tweede luitenant, kwam 4 jaar later bij het Indische leger en lang zoo oud niet was, als gij thans zijt. En de zoon, dien ik in liefde en zorg heb opgevoed, zal zijne rech ten thans op u overdragen. Ik ver moed, dat ik hem zal verliezen aan niemand, wier liefde hem meer geldt dan de mijne. Eene moeder kan zich niet vroeg genoeg gewennen aan het verliezen, ik vrees, dat ik deze on dervinding over korter of langer tijd ook door u bevestigd zal vinden. De man echter, aan wien ik u eens af sta, moet geheel man zijn. Slechts de beste zal genade vinden in mijne oogen". „Maak u niet bezorgd, moedertje 1 Het gevaar, mij te verliezen, is niet groot. Verlangt ge, dat ik eene over eenkomst met u sluit, om heelemaal niet te huwen Ik ben er toe be reid". Marie hief het gelaat van het jonge meisje op en zag haar in de oogen. Zij was van plan haar schertsend van onoprechtheid te beschuldigen. Maar Hanna's oogen zagen met zoo'n treurigen, hulpzoekenden blik tot haar op, dat zij zweeg. Liefdevol omarmde zij haar en deed heur hoofd tegen hare borst rusten. Zoo ston- klom daar op tot de hoogste rangen. Met generaal Van Swieten ondernam hij, als tweede bevelhebber, de tweede expeditie tegen Atjeh in 1873 en keerde terug wegens verschil van inzicht omtrent de wijze van krijgs voeren. Jarenlang was hij lid van het hoofdcomité van Het Roode Kruis en eenige jaren voorzitter van de Ver eeniging „Moed, Beleid en Trouw." Hij ontving het grootkruis der huis orde van Oranje en het comman deurskruis der Militaire Willemsorde. Spoorweg van Brouwershaven naar Burgh. In een nota naar aanleiding van het Verslag omtrent het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Brouwershaven naar Burgh, beantwoordt de minister van water staat eenige vragen en opmerkingen. De bevolking van de door de ont worpen lijn te verbinden gemeenten bedroeg op 1 Jan. 1908 te zamen 5630 zielen. Maar behalve aan deze bevolking zal zegt de minister de lijn ook ten goede komen aan de op eenigen afstand blijvende gemeente Serooskerke en aan alle door de lijn BrouwershavenZijpe reeds verbon den plaatsen, vooral aan Zierikzee. Zoowel Serooskerke als Zierikzee hebben dan ook bijdragen toegezegd. Van de doortrekking van de ont worpen lijn naar de haven te Burgh- sluis werd afgezien, omdat de Prov. Staten van Zeeland, zoomin voor de verbetering van de bedoelde haven als voor de aansluiting van den spoorweg daarvan, een bijdrage wil den verleenen, terwijl de Rotterd. Tranweg Mij. wel bereid zou zijn geweest om, indien die haven zoo danig zou moeten worden verbeterd, dat zij voor de ontwikkeling van het goederenvervoer op de aansluitende lijn van belang kon geacht worden, in de kosten van verbetering en aan sluiting een derde bij te dragen, doch niet bereid bleek om, nu de haven verbetering achterwege bleef en de aansluiting niet door de provincie werd gesubsidieerd, die aansluiting toch te maken en te exploiteeren. De minister wijst er voorts op dat bij het besluit waarbij de Prov. Sta ten van Zeeland in 1903 subsidie verleenden, geen richting van de lijn is vastgesteld, doch is bepaald dat de aanleg zal geschieden volgens door Ged. Staten goed te keuren plannen en bestekken. Er bestaat geen aanleiding om te betwijfelen dat met het aanhangige plan dat slechts in enkele onderdeelen van het bereids door hen goedgekeurde Ged. Staten wel zal worden inge stemd. den zij nog, toen een kloppen aan de deur haar opschrikte, en een dienaar het bericht bracht, dat men met de thee wachtte. In de zaal, waar de lampen reeds brandden en de theetafel gereed stond, gingen Paula en Reinhard, die kort na zijne zuster was aangekomen, in gesprek met elkaar op en neer. Zij schenen gewichtige zaken te be handelen, want Paula sprak levendig met zichtbare opgewondenheid. Max luisterde ernstig en opmerkzaam naar hare woorden en was blijkbaar met zijne aandacht zoo geheel bij de zaak, dat hij bij het binnenkomen der beide meisjes slechts vluchtig opkeek en zich tevreden stelde met eene buiging uit de verte. Evenwel werd het gesprek niet vervolgd, want Kaiser kwam uit de andere kamer. Reinhard had met eenige zorg het oogenblik zien komen, waarin hij Hanna zou terugzien. Hij was zich bewust, dat zij zich tegenover haar door het geval van het oogenblik had laten meesleepen, thans moest hij, wilde hij overeenkomstig plicht en geweten handelen, dubbel op zijne hoede zijn. En dat te meer, Salarisverhooging post- en telegrafie. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Reeds een drietal weken geleden meldde ik, dat in het wetsontwerp behelzende de salarisverhooging van personeel bij de post- en telegrafie vrij belangrijke wijzigingen zullen worden aangebracht, voornamelijk in de voorgestelde salarissen voor com miezen en directeuren. In aansluiting hieraan kan ik thans meedeelen, dat deze salarissen zullen worden ver laagd, d. w. z, lager gemaakt dan door minister Bevers was voorgesteld. Minister Regout had reeds aanstonds de wenschelijkheid daarvan ingezien, vooral na het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Het ontwerp zal ech ter in geen geval vóór het najaar in behandeling komen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland," onder bevel van den kapitein ter zeeJ.B. Snethlage, 7 dezer te Ponta Delgada aangekomen, en is Hr. Ms. pantser dekschip „Friesland," onder bevel van den kapitein ter zeeW.J. Cohen Stuart, dienzelfden dag van genoemde haven vertrokken. De commandant van eerstgenoemd pantserdekschip was voornemens, na aanvulling van den kolenvoorraad, on middellijk de reis naar Nederland voort te zetten. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen hef beroep tc Schore door ds. R. van der Waal te Nieuw-Beierland. Het Centraal Comité van vrij zinnige Hervormden in Nederland heeft als zijn oordeel uitgesproken, dat vrijzinnigen niet kunnen medewerken aan het plan der Synode tot oprichting van een opvoedingsgesticht voor jon gens vanwege de Ned. Herv. Kerk, doch de behartiging dier zaak moeten overlaten aan de orthodoxe leden der Kerk, indien er geen waarborgen wor den gegeven, dat inzake de opvoeding der op te nemen jongens met de vrij zinnige beginselen zal worden gere kend. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Axel (B.) door ds. E. J. Schou ten te Bolnes. Evang. Luth. Kerk. Gisterenmorgen werd de proponent H. Snijder bij de Evangelische Luth. gem. te Groede ingeleid door prof. J. W. Pont van Amsterdam, met Hand. 1 vs. 21, 22. Daarna geschiedde de inzegening door ds. H. R. Snijder, van Vlissingen. Aan de handoplegging werd mede deel genomen door prof. Pont, en ds. J. L. Bleeker van Middelburg, 's Middags deed de nieuwe herder en leeraar zijn intrede met 2 Cor. 46. daar hij voelde dat de betoovering, waarvoor hij reeds eenmaal was be zweken, hare macht over hem niet had verloren. Hanna had bij het zil veren theeservies plaats genomen, en vervulde zwijgend hare taak van gastvrouw. Rondom haar werd luid en opgewekt gesproken, zij echter hoorde alleen het angstige kloppen van haar hart, en de stem in haar binnenste die haar toefluisterde „Zij zijn het met elkaar eens geworden o, was deze dag toch eerst ten einde, en kon ik alleen zijn 1" Plotseling schrok zij op. Men had haren naam genoemd en omziende, zag zij aller oogen op zich gevestigd. „Maak mij daarom geen verwijt, juffrouw Marie!" hoorde zij haren oom zeggen, „ik heb daaraan geen schuld. Vraag haar zelve, of zij in mijn huis gebrek moet lijden „Maar mijnheer Kaiser begon Marie. „Verdedig mij, kind, tegen deze aanklachtvervolgde Kaiser, half werkelijk boos. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1