Geld of Liefde. BLOOKERS 8 Mei, DAALDERS CACAO. Feuilleton. 47e Jaargang. BINNENLAND. No. 108 1909. VL1SS1NGSCHE COURANT Zaterdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De geboorte van Prinses Juliana. Uit 's Gravenhage wordt ons van hedenmorgen geseind dat, aangezien de toestand van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana on veranderd gunstig blijft, morgen geen officieel bulletin meer zal verschijnen. De minister van financiën maakt in de „Staatsct." bekend, dat binnen eenige dagen gereed zullen zijn de aan 's Rijks Munt in bewerking zijn de stempels voor een gedenkpenning naar aanleiding van de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. De penning, gemodelleerd en af gewerkt door den stempelsnijder bij 's Rijks Munt J. G. Wienecke, met een middelijn van 65 m.M„ is op aanvraag, te richten aan den waar- nemenden muntmeester van 's Rijks Munt te Utrecht, verkrijgbaar tegen den prijs van pl. m. f 10 voor een zilveren exemplaar en van f3.25 voor een bronzen exemplaar, waarbij étuis kunnen geleverd worden tegen bij betaling van f 1. De aflevering zal zoo spoedig mo gelijk plaats hebben in volgorde der bestellingen. De Nationale Oranjebond „Wat ook vall' trouw staat pal" te Amster dam gaf gisterenavond ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Juliana een groot kinderfeest in het Paleis voor Volksvlijt. De zaal was stampvol. Er werden vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht door het gemengd koor van de Luth. Ver- eeniging „Wees getrouw" en een proloog, uitgesproken door de Hol- landsche maagd. Verder zorgde de muziekkapel „Harmonie" voor vroo- lijke wijsjes, traden Hollandsche duet- tisten op en werd een bioscoopvoor stelling gegeven. De kinderen amu- seerden zich uitstekend. In de pauze werden aan hen rondgedeeld beschui ten met oranjemuisjes en een oranje- kleurigen feestdrank. Tweede Kamer. De heer Troelstra interpelleerde gisteren in verband met de invoe ring van de wet, regelende het Ar beidscontract. Interpellant vroeg, of de minister van justitie, naar aanleiding der bij de invoering van genoemde wet ge bleken bezwaren, wetswijziging over weegt. Interpellant ving aan met te con- stateeren dat invoering der arbeids wet in de industrieele wereld groote beroering en een ontketening van strijd tusSchen arbeid en kapitaal tengevolge heeft gehad. De arbeidscontracten zijn aan de 42.) „Wel is mij. in uwe woorden veel nog niet helder, de hoofdzaak ech ter, namelijk: dat gij eene blijde, gelukkige toekomst tegengaat, be grijp ik en verheug mij er over. En nu, lieve, hebben wij een schoonen, langen dag voor ons wij willen hem genieten en vroolijk zijn". „En wilt ge mij als uwe zuster aannemen en mij beloven mij lief te hebben, zooals men een zustertje liefhebben moet „Ja, Paula maar ik begrijp niet „Dat moogt ge ook nog niet, mijn klein zusje", antwoordde Paula, haar teeder omhelzende. „Gij moet aan mij gelooven en mij liefhebben. Ik wil het u honderdvoudig teruggeven - want, kunt ge u niet voorstellen, MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. (Adv.) arbeiders opgedrongen. Van welwil lendheid van de werkgevers is geen sprake. Hij hoopte dan ook, dat men bij iedere regeling der arbeidsverhoudin gen niet meer zooveel zal overlaten, en critiseerde, dat de werkgevers eenvoudig een streep hebben gehaald door tal van goede bepalingen en misbruik makende van hun macht, op schandelijke wijze er contracten hebben doorgejaagd. Staatkundige Brief. Blijkens zijn jongsten Staatkundigen Brief is mr. Van Houten van oordeel, dat er voor de liberalen een groot en gunstig verschil is met 1905. Uit de toen bij de kabinetsformatie begane fouten is, naar hij meent, ook in par lementaire kringen genoeg leering ge trokken, om herhaling niet te doen vreezen. Als de christelijk-historischen zich weder vast aansluiten aan Kuy- per, is gelijke anti-Kuyperiaansche slotgroepeeringals in 1905 waarschijn lijk en behoeft zij niet te worden vermeden wegens de toen daarop ge volgde ongelukkige kabinetsformatie. Voor liberale kiezers, die van de aanstaande verkiezing althans dit re sultaat willen hebben, dat het gesuk kel met dwangverzekeringsontwerpen voor goed ophoudt, is thans het tijd stip gekomen voor eendrachtige sa menwerking, om te zorgen, dat er overal een candidaat in de baan komt, die behalve natuurlijk in anti- Kuyperiaansche denkwijze speciaal op dat punt hun zienswijze vertegen woordigt. Of de liberale candidaat tot de Unie-liberalen, tot de vrije libera len of tot geen van beiden behoort, doet weinig ter zake. Aanbeveling door een gemengd liberaal verkiezings comité ware zelfs het ideaal. hoe onuitsprekelijk gelukkig het mij eenzaam moet maken, plotseling, als van den hemel gezonden, niet slechts twee lieve zusters te vinden, maar ook eene heele familie, waarvan ieder lid op zich zelve mij onuitsprekelijk dierbaar is HOOFDSTUK XIV. De zorg voor hare vrienden in de fabriek belette de beide jonge meisjes zoo vroolijk te zijn, als zij zich had den voorgenomen. Wel vermoedden zij het beiden hare bezorgdheid uit te spreken want Paula wilde het drei gend gevaar voor Hanna verbergen, en deze, die wel had begrepen, dat men iets voor haar verzweeg, had iedere vraag daaromtrent onderdrukt. Maar toen de dag steeds meer ver liep, zonder Marie of bericht van haar te brengen, toen de avond ein delijk daalde en niets de eenzaam heid der villa en hare bewoners stoorde, toen kon zelfs Paula hare onrust niet langer meester worden. Zij had van het venster uit misschien wel voorden honderdsten keer den weg langs gezien, en toen zich daar thans ook nog iets vertoonde, wend- Aan sentimenteeie overwegingen ten aanzien van aftredende leden be hoeft ditmaal weinig te worden ge hecht. Daar hebben ze het niet naar gemaakt. Wat nieuw liberaal bloed kan waarlijk geen kwaad. De opgewekte zucht om voor hulp behoevenden beter te zorgen dan bij onze versnipperde armenzorg plaats heeft, eischt bevrediging. Maar de wijze waarop, kan en mag geen punt van strijd bij de stembus worden. Daaromtrent zijn de nieeningen nog in de eerste gisting. De actueele quaestie is, om op practische wijze regelmatiger aanraking te verzekeren tusschen den hulpbehoevenden inva lide en de hulpvaardige massa der betergestelden. Ten onrechte worden, meent mr. v. H„ de kosten op fabel achtige sommen geraamd. Ook tegen woordig reeds worden op allerlei manieren schatten besteed alleen on regelmatig en stelselloos. Wordt dit in regelmatige kanalen geleid, dan zijn matige rijkssubsidiën toereikend. Aan de liberale kiezers in elk dis trict zij dus de plicht op het hart gedrukt te zorgen, dat er een candi daat van de geschetste denkwijze worde gesteld. Men late zich niet af schrikken door schijnbaar ongunstige kansen. De verkiezingen hebben in Juni a.s. onder zooveel nieuwe om standigheden plaats, dat zoo goed als nergens, behalve beneden den Moer dijk, vroegere stembusresultaten maat staf kunnen zijn voor de toekomst. De Drentsche kiesvereeniging, die Treub's gedragslijn afkeurt, maar geen tegencandidaat stelt, pleegt onver schoonbaar plichtverzuim en verdient geen navolging. Mr. M. J. G. M. Kolkman. Gisteren was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de tegenwoordige minister van financiën, mr. M. J. C. M. Kolkman, als Kamerlid voor het toenmalige dubbele district Nijmegen zijn politieke loopbaan begon. De Katholieke Kamerclub heeft den herinneringsdag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en den jubilaris een fraaie bloemenhulde gebracht. Abonnements-Rduertenfiën op 2eer uoordeelige uoortuaarden. Door het Hoofdbestuur van de Liberale Unie is een brochure uit gegeven, getiteld „Waarom bij voor keur in de richting van Staatspensio- neering." Muntverslag. Verschenen is het verslag van den waarnemenden muntmeester over de muntwerkzaamheden in het jaar 1908. Vervaardigd werden 3 millioen gul dens, 4 millioen nikkelen stuivers en 1.7 millioen centen. Voorts, voor Ned. Indië 4 millioen guldens, 2 millioen halve guldens, 3 millioen dubbeltjes, 3.12 millioen halve guldens, 3 mil de hij zich met een half onderdrukte zucht tot hare vriendin. „Kom!" zei ze, „ik kan hier niet langer rustig in de kamer zitten ik moet frissche lucht scheppen. Laat ons in den tuin gaan! Ik ben te moede, als moest ik hier binnen stikken". Het weer was tegen den avond opgeklaard de wind was naar het oosten omgeloopen en had de grijze wolkensluier saamgerold. En toen de beide vriendinnen arm in arm naar buiten traden, kwam de zon te voor schijn en verlichtte voor haren on dergang met volle pracht nog een maal de schoone omgeving. „Zoo lachend en vriendelijk, als 't gelaat mijner tante Clemence des avonds als' er bezoek komt, nadat zij vooraf den ganschen dag onte vreden en brommend heeft rondge- loopen", zei Paula. „Aan een klein beetje huichelarij maken wij allen ons wel schuldig niemand vertoont gaarne ten alle tijde zijne ware stemming. Wij geven die zaak echter een lieflijke naam, wij noemen het zelfbeheersching", antwoordde Hanna. lioen dubbeltjes, 5.12 millioen 2Va cent stukken, 12% millioen centen en 8,4 millioen halve centen. Eindelijk ook nog 91,006 gouden dukaten ten verzoeke en voor rekening van de Javasche Bank, de Ned.-Indische Handelsbank en de Ned.-Indische Escompto-Mij. Wijziging der Gemeentewet. De commissie uit het Nat. Ver bond van Gemeente-Ambtenaren is, naar „De Rechtstoestand" meldt van oordeel, dat voor de verkrijging eener rechtsregeling voor de gemeente ambtenaren in de gemeentewet al léén die artikelen dier Wet in een adres aan H. M. de Koningin voor wijziging zullen behooren te wor den voorgedragen, welke betrek king hebben op het dienstverband van gemeente ambtenaren. De com missie acht het niet op haar weg te onderzoeken of er meerdere wij ziging der Gemeentewet met het oog op de uitgebreide exploitatie van gemeentebedrijven als anderszins wen- schelijkof noodigisdaardithaarinziens op den weg der regeering of van den wetgever ligt, en zij zich beslist alleen te houden heeft aan de behartiging der ambtenaarsbelangen in het alge meen en die der verzekering hunner rechtspositie in het bijzonder. De feestnummers van Eigen Haard. Was het vorig nummer van „Eigen Haard" dat daags na de blijde gebeur tenis verscheen, bijzonder interessant terwijl een afzonderlijk feestnummer was bijgevoegd, het nummer, dat zoo juist is verschenen, zal zeer zekér in den smaak vallen en door allen, die hebben deelgenomen aan de feest viering der laatste dagen, gaarne wor den bewaard. Behalve het portret van Juliana van Stolberg bevat het een groot aantal photographiën uit alle deelen des lands, waarop duidelijk te zien is hoe overal de tijding met blijdschap werd vernomen en hoe ieder het zijne ertoe heeft bijgedra gen om de stemming zoo feestelijk mogelijk te doen zijn. De twee laatste nummers van „Eigen Haard" vormen een aardige herinnering aan de laatste dagen. Spaarbank van het N. 0. G. Op 1 Januari 1908 bedroeg het ka pitaal f 2.974,685.207a. Vermeerderd in 1908 door inlegging en bijschrijving van rente met f 376,906,85'%, te za- men f 3,351,592,06. Verminderd door terugbetaling met f456,880.75. Kapi taal op 31 December 1908 bedroeg f2,894,711.31. Het aantal deelnemingen bedroeg op 31 December 11. 1817. „Dat is eene deugd, die ik nooit heb leeren beoefenen", zei Paula. „En toch geloof ik, dat juist het leven van iedere vrouw rijk is aan oögenblikken, waarin de beoefening van die deugd plicht kan worden", antwoordde hare vriendin. „Bah wat mij betreft, ik ben be voorrecht boven duizend anderen. De driftigheid van mijn temperament doet zijner liefde geen afbreuk. Ik zei u reeds, hij bemint mij zooals ik ben, met al mijne fouten en zwak heden". Hanna zweeg, en de beide meisjes gingen verder. „Nu den hemel dank 1 daar komt eindelijk ooms rijtuig. En hij en Marie zitten er in", riep Hanna met zoo'n levendige blijdschap, dat men daaraan eerst de grootte harer zorg kon kennen. De begroeting was allerhartelijkst. Kaiser in de beste luim men kon het aan hem zien hoe blij het hem maakte, Marie in zijn huis te voeren. Hij drukte Hanna op het hart, toch vooral eene oplettende gastvrouw te zijn en te zorgen, dat het dén gast aan niets ontbrak. Nederlandsche Post- en tele graafbond, Door den Nederlandschen Post- en Telegraafbond is een geschrift uit gegeven in antwoord op de brochure „In.'t belang van het recht", die door de vereenigde broederschappen van commiezen der posterijen en telegrafie, de vorige maand werd verspreid. Op reeds vroeger door den Bond ontwikkelde gronden blijft hij van meening, dat in het belang van de ambtelijke verhoudingen, dus in het belang van den dienst mag heeten, de herziening van de salarisregeling der commiezen gepaard te doen gaan meteenalgeheelereorganisatie van het kantoorpersoneel bij posterijen en telegrafie, een reorganisatie, die drin gend noodig wordt geacht, niet alleen door de klerken, doch niet minder door de commiezen en door ieder, die met de huidige organisatie gron dig bekend is of haar van nabij heeft kunnen gadeslaan. Lichamelijke opvoeding. De minister van oorlog heeft er zijne goedkeuring aan gehecht dat door de landmacht aan wed strijden van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding in 1909 wordt deelgenomen, voor zoo ver de belangen van den dienst daardoor althans niet geschaad zul len worden. De wedstrijden zullen bestaan uit voorbereidende- en eindwedstrijden, en de eerstgenoemde wedstrijden zijn weder onderverdeeld in korps- (garnizoens-) wedstrijden, districts wedstrijden en voorbereidende wed strijden te paard. De eindwedstrijden zullen worden gehouden te 's Gravenhage vermoe delijk op 29 en 30" September, 1, 2 en 4 October e.k. HSTI M op PEE ÏM. Laat Oost en West de blijmaar hooren, Die Kroon en Volk vervult met vreugd I Voor Neerland is een kind geboren, Een kind, dat'aller hart verheugt. Wees welkom, welkom Koningskind 1 Vóór uw geboorte reeds bemind. De blijde jubel heeft dan eindelijk mogen klinken de Oranjestam leeft en zal leven De oude band tusschen Oranje en Nederland wordt weer sterker gevoeldde lijn, die ons reeds zoo lang met het Koninklijk Huis verbindt, wordt voortgezet. „Wat zal ze blij zijn!" schreven we de vorige week. En nu, nu smaakt zij de door Nederland ge vierde vorstin de moedervreugde, de moederweelde 1 De bloeders van Nederland begrijpen, wat er nu trilt in iiaar hart O, moederliefde is onuitsprekelijk groot Een rijke bron, die nimmer draalt te vloeien Een eeuwig vuur, dat nooit gebreekt te gloeien Een lang gebed, van 't kraambed tot den dood. „En daar een goed ding zelden alleen komt", zei hij, „is er voor u ook nog eene kleine verrassing. De nieuwe piano van Bechstein is gear riveerd, ik heb het instrument reeds laten uitpakken en eer het heelemaal donker is, zult ge haar in de zaal hebben". HanRa bracht Marie in hare wo ning, en de beide vriendelijke kra mers, voorzien van alles wat voor een. jong meisje het verblijf aange naam kon maken, maakten ook op haar een buitengewoon gunstigen indruk. Het frappeerde haar, dat Kaiser, die in zijne woorden altijd eene zekere ruwheid had geopen baard zoo'n fijn gevoel toonde te be zitten voor de behoeften zijner nicht. In Hanna's woonvertrek hingen twee schoone vrouwenportretten, het eene, eene teedere, slanke blondine voor stellend, was dat harer moeder, het andere, dat met vurige bruine oogen de wereld inkeek, dat der overleden vrouw van haren oom. Marie bleef voor de beide schilderijen staan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1