Geld of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. Vrijdag 7 Mei. No. 107. 47e Jaargang, 1909. Feuilleton. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. De geboorte van Prinses Juliana. Het hedenmorgen uitgegeven offici eel bulletin, dat ons uit's Gravenhage geseind werd, luidt als volgt „Over den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin zoowel als van H. K. H. Prinses Juliana valt niets dan goeds te vermelden." De afdeeling Amsterdam van het Alg. Nederl. Verbond zal, ter eere der geboorte van Prinses Juliana, op Maandag 10 dezer op het Beursplein een voorstelling geven van historische lichtbeelden, betrekking hebbende op ons Vorstenhuis en de groote gebeur tenissen, daarmedejin verband staande. De beelden zijn in hoofdzaak ontleend aan de verzameling van het Rijks Prentenkabinet en aan schilderijen uit het Rijksmuseum. De Amateur-Pho- tografen-Vereeniging heeft de tech nische leiding op zich genomen. Een doek van 100 M'1. wordt op het Beursplein opgesteld, zoodanig, dat de lichtbeelden te zier, zullen zijn van de Damzijde en van de Station zijde. De voorstelling zal om 9 uur beginnen. De afbeeldingen zullen worden genummerd, terwijl een pro gramma, ongeveer 120 nummers be vattende, tijdig aan de bladen zal worden gezonden en bovendien, voor zoover beschikbaar, kosteloos zal wor den verspreid. De Prinses van Oranje. Het „Hbl," bevat onder dit op schrift een artikel van rnr. H. Louis Israël, dat wij belangrijk genoeg achten het in zijn geheel over te ne men. Het was te voorzien dat de ge boorte van prinses Juliana den strijd zou doen hernieuwen of zij, zoolang zij het eenige kind der koningin blijft, of althans alleen zusters zal hebben, het recht heeft op den titel Prinses van Oranje, In de eerste tij den is die vraag van weinig belang. Ons volk zal haar aanvankelijk noe men ons prinsesje en later, indien er geen prins van Oranje is gekomen, ongetwijfeld den ouden naam van het stamhuis doen voortleven, en van de jonggeborene spreken als van de prinses van Oranje. De titel kroon prinses is onhollandsch evenals kroonprins en zal hier stellig niet gebruikt worden. Van meer belang wordt het wel of niet toekennen van den titel prinses van Oranje indien de vraag nog gesteld kan worden op 1 Mei 1927! Als de jonggeborene dan haar 18e jaar heeft vervuld, en als prinses van Oranje optreedt heeft zij, krachtens art. 30 van de Grondwet, een jaar- lijksch inkomen van fl 100.000, krachtens art. 26 grondwet is zij vrij O—O 41.) „Verontschuldigen? Aanklacht?Zul- ke woorden mogen niet gebruikt worden, wanneer gesproken wordt van den persoon, waaraan wij bei den thans denken". Zij sprak deze woorden met een levendigheid, die haar gelaat met een donkeren blos bedekte. Paula stond voor haar, het hoofd ter zijde gebogen en beschouwde haar glim lachend. „Carissina mia, laat ons niet twis- lenzei ze vriendelijk. „Het ligt "iet in mijne bedoeling, „den per soon" te willen beleedigen, want hij staat bij mij nauwelijks minder hoog aangeschreven, dan bij u. Maar ik kan toch niet verklaren, dat ik het geheel met u eens ben. Is het niet freed van u, mijn gevoel van eigen van alle personeele lasten en krach tens de artt. 41 jo. 31 grondwet is zij van rechtswege regentes bij ver hindering der Koningin om de re geering waar te nemen. Deze drie rechten zijn uitdrukkelijk vastgeknoopt aan het zijn prins van Oranje. Nu bepaalt art. 29 der grondwet „de oudste van des konings zonen, of verdere mannelijke nakomelingen, die de vermoedelijke erfgenaam is van de kroon, des konings eerste onder daan, en voert den titel prins van Oranje", d. w. z. de troonopvolger voert den titel prins van Oranje in dien hij is zoon of kleinzoon van den regeerenden koning. Is de troonopvolger daarentegen een broeder, oom of neef van den regeerenden koning, dan draagt hij dien titel niet. Geldt nu hetgeen de grondwet in het mannelijke zegt ook voor het vrouwelijke Is de troon opvolgster een prinses van Oranje, indien zij is dochter of kleindochter van den regeerenden koning of van de regeerende koningin Prinses van Oranje als aanduiding van de gemalin van den prins van Oranje is, evenals koningin als aan duiding van de gemalin des konings, een afgeleid gebruik van den titel, waaraan geen staatsrechtelijke noch burgerrechtelijke bevoegdheden ver bonden zijn, en over dit oneigenlijk gebruik dier benamingen zal dus nim- ner geschil ontstaan. De vraag hier boven gesteld is daarentegen wel van staatsrechtelijken aard. Toen de Grondwet in 1887 herzien werd, was men het over dit punt nog niet eens. Het laatste lid over het formulier van afkondiging der wetten aan het oud artikel 116, thans art. 72, toegevoegd, bewijst deze onzekerheid. Algemeen nam men aan dat, evenals in al onze wetten, tenzij nadrukkelijk anders bepaald is, de mannelijke vorm ook geldt voor de vrouwen, zooals ook het woord „koning" in de geheele Grondwet geldt voor een „koningin", indien de Kroon der Ne derlanden door een vrouw gedragen wordt. Men wist toen evenwel nog niet zeker of de regeerende vorstin naar Hongaarsch voorbeeld koning of naar Engelsch voorbeeld koningin zou heeten. Na de troonsbestijging van konin gin Wilhelmina is echter bij de wet van 22 Juni 1891 (Stb. No. 125) uit drukkelijk vastgesteld dat bij alle wettelijke formulieren de vrouwelijke vorm van het woord koning zou wor den gebruikt, „zoolang eene koningin de kroon draagt." Deze wet noopt om bij analogie waarde te kwetsen door de bewe ring, dat ik ieder blijk van sympa thie, dat mij te beurt valt, moet dee- len met mijnen mammon Verant woordt u niet, kleine Ik doorzie uwe bedoeling, en heb u daarom, zoo mogelijk, nog liever dan vroeger. Maar tegenspreken moet ik u toch. Gesteld, een rijk meisje was toch eenmaal eens eene neiging ten deel gevallen, die alleen hare persoon, niet haar vermogen gold. Nemen wij aan, dat die neiging uit ging van een man, die niet wist, dat zij rijk was. Denk u nu, Hanna, dat dit meisje voor het eerst in haar le ven werkelijke liefde zag schitteren in het oog van een man, en dat wel trots al hare dwaasheden en gebre ken. Stel u voor, dat zij waarnam hoe zijne oogen en gij moet u de schoonste bruine oogen denken, die ge ooit hebt gezien ernstig zagen, wanneer zij ernstig was, hoe ze op flikkerden, als zij vroolijk lachte. Denk u, dat zij zien kon, hoe zich over zijn schoon, mannelijk, gelaat een donkere blos verspreidde, wan neer haar tred zich liet hooren, dat zij uit duizend kleinigheden kon we- hetzelfde aan te nemen voor den titel en de bevoegdheden van den prins van Oranje. Zij verklaart waarom thans de jonge prinses met dien titel behoort te worden aangeduid, of schoon hare moeder tijdens het leven van koning Willem III officieel den titel niet heeft gevoerd. In de wet tot rege'ling der voogdij over de tegen woordige koningin de wet van 14 September 1888 Stb. 150 wordt over haar gesproken als„H. K. H. Wilhelmina Helena Pauline Maria, prinses der Nederlanden", terwijl bij de Koninklijke besluiten van 27 De cember 1815 en 24 November 1824, de latere koning Willem II officieel wordt aangeduid als de Prins van Oranje. Het lijdt geen twijfel dat, indien Koningin Wilhelmina nog bij het leven haars vaders haar 18e levens jaar zou hebben vervuld, eene wet in den geest der wet van 1891 haar uitdrukkelijk titel, voorrechten en be voegdheden van den Prins van Oranje zou hebben verleend, zoodat deze wet van 1891 aan de wet van 1888 betreffende de voogdij, het karakter van precedent ontneemt. Het spreekt van zelf dat, mocht de Koningin nog een zoon krijgen, prinses Juliana door dat feit den titel: Prinses van Oranje zou verliezen,even als de oudste zuster van den tegenwoor- digen Spaanschen koning, door de geboorte van haar broeder na den dood van zijn vader, van koningin weder prinses van Austurië werd. Prinses Juliana zou eveneens den titel verliezen indien zij in het huwe lijk trad zonder voorafgaande, bij de wet verleende toestemming. Ten slotte: hoe dan ook, Prinses van Oranje of niet, prinses van Oranje-Nassau biijft zij steeds: dat is de familienaam, dien ieder lid van het stamhuis draagt en waarmee ook prinses Juliana bij de geboorte-acte in den burgerlijken stand is inge schreven. Middenstandstentoonstelling. De middenstandstentoonstelling, die in de maanden Juni, Juli en Augus tus te Amsterdam zal worden gehou den, wordt flink aangepakt en over de deelneming valt niet te klagen. Er is nog maar weinig ruimte beschik baar in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt en in de tentoonstel lingsgebouwen, welke in den tuin van het Paleis worden opgericht. In het geheel zullen door de tentoon stelling in beslag worden genomen de groote zaal en vijf bijzalen, bene vens het gebouw in den tuin, dat een oppervlakte van 5500 M~. heeft. Een ten: eindelijk word ik bemind ter wille van mij zelve. Nu Hanna, wilt ge na deze verklaring uwe wreede bewering nog handhaven, en kunt ge het dat meisje kwalijk nemen, dat zij ter wille van deze liefde van alles afstand doet, dat zij met een licht hart alles wegwerpt familie, adel, rijkdom, ja, als 't zijn moet, geboor tegrond en vaderland „Hoe zou ik dat kwalijk kunnen nemen, lieve Ik zelve zou immers in een dergelijk geval evenzoo han delen. Maar uw verhaal is toch niet geheel juist. De man van wien ge spraakt, wist, dat het meisje rijk was. En daar zijn karakter trotsch is en onafhankelijk, dwong hij zich, koud en terughoudend tegenover haar te zijn. Hij verborg zijne liefde voor haar, om niet van hebzucht en geldgierigheid beschuldigd te worden. Nu moest zij hem tegemoet komen, en zij deed het met zulk eene groot moedige, koninklijke openhartigheid dat al zijne tegenwoordige beden kingen daardoor overwonnen moesten worden". „Ge vergist u, ge vergist u, Hanna Tegenover hem ik zweer het u der bijzalen zal worden ingericht als leeszaal en zal voorts bevatten de officieele inzendingen van Oostenrijk, Boheme, België, Frankrijk, Duitsch- land en Nederland. Onze regeering zal bovendien ex- poseeren in de groote zaal. Op de tentoonstelling zullen verschillende bedrijven in volle werking te zien, zijn, o. a. een bakkerij, een sigaren fabriek, een schoenmakerij, een stof- feerderij, enz. Het middenstandscongres, dat tij dens de tentoonstelling zal worden gehouden, belooft belangrijk te zul len zijn. Dezer dagen kwamen daar voor in twee praeadviezen, een van dr. Nouwens over het crediet, dat de middenstand moet geven, een ander van mr. E. J. Korthals Altes, dat meer geeft een geschiedenis van het crediet. Stichting Vrederust. Gisteren werd in tegenwoordigheid van den ministèr van binnenlandsche zaken en andere autoriteiten het krankzinnigengesticht Vrederust, ge legen bij Bergen-op'-Zoom, van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, plechtig ingewijd. Behalve de minister waren aanwezig de Commissaris der Konin gin in Zeeland, het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland de heer ljzermans, het bestuur en de leden van genoemde Vereeniging. Verschillende sprekers voerden het woord, waarna de stichting werd be zichtigd. Vacantiecursus in spreekonderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem gedurende het tijdvak van 26 Juli tot en met 14 Augustus een vacantiecursus in spreekonderwijs zal worden gehouden. Tot den cursus kunnen 36 deelnemers worden toege laten. Zij die voor deelneming in aan merking wenschen te komen, moeten vrij zijn van spraakgebreken. Zij moe ten zich vóór 1 Juni 1909 aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, met duidelijke vermelding van naam, voor naam, leeftijd, woonplaats en aard hunner betrekking. Degenen die werkzaam zijn aan scholen voor achterlijken, en zij die belast zijn met het onderwijs in het lezen aan opleidingsinrichtingen, zul len de voorkeur genieten. Slechts bij uitzondering zullen tot deelneming aan den cursus toegelaten worden perso nen, die den leeftijd van 35 jaar be reikt hebben. heeft zij zich ooit koen en onvrou welijk gedragen. Toen zij begon zijne liefde te ver moeden, kwam een gevoel van zoo oneindig groot geluk over haar, dat haar gewone overmoed haar verliet en zij deemoedig en schuchter werd bijna, alsof zij Hanna was ge weest. Toen kwam echter nog voor haar een ware tijd van twijfel en onzekerheid. Men had waargenomen, dat tusschen de beide jonge men- schen een genegenheid ontstond, en de gastheer, die veel van den jon gen man hield raadde hem, snel toe te pakken hij zou er toch voor zorgen, dat het rijkste meisje uit het geheele district hem niet ont ging. Zoo werd het hem bekend, dat zij, die hij liefhad, voor de beste partij der provincie gold. Hij be merkte, hoe men hem baatzuchtige bedoelingen toerekende, en wel met een schijn van recht. Want hij zelf was arm en men wist, dat zijne po sitie bedenkelijk stond. Maar men had niet gedacht aan den gevoeligen trots van den man. Hij trok zich te rug hij ontweek haar, die hij be minde hij wilde liever het ver- Wluntbiljetten. De voorgestelde verlenging van den termijn gedurende welke alsnog gele genheid zal bestaan tot inwisseling van muntbiljetten, vond in de afdee ling der Tweede Kamer algemeen in stemming. Eenige leden verzochten ruime en doelmatige publiciteit van deze bepaling. Tegen het denkbeeld van sommigen om den termijn op eenige jaren te stellen kwamen vele leden op. Centrale gezondheidsraad. Eene aanvullingsbegrooting van binnenlandsche zaken is ingediend, waarbij de noodige gelden worden uitgetrokken voor den laatsten termijn voor de kosten van stichting van het centraal laboratorium ten behoeve van het staatstoezicht op de volksgezond heid. Tevens wordt aangevraagd eene som van f 2750, zijnde over een half jaar een jaarwedde van f 5000 en eene persoonlijke toelage van f 50D, wel ke door den beoogden directeur zijn bedongen. Voorts wordt gerekend dat noodig zullen zijneen hoofd van eene bacteriologische en 'n hoofd van eene chemische afdeeling voor welke als maximum jaarwedde wordt gerekend op f4000. Het verder per soneel zal voorhands moeten bestaan uittwee assistenten met een salaris ieder van f 1500 twee amanuensissen met een salaris ieder van f 1000 en een administratief ambtenaar voor f 900 a f 1000. Voor instrumentatiën wordt f 18.000 uitgetrokken en f 1500 wordt aangevraagd voor reis- en ver- blijfkesten voor directeur en afdee- lingshoofden. De sergeanten-onderwijzers inge deeld bij de staven der bataljons zullen voortaan den rang van sergeant-fou- rier-instructeur bekleeden. De ser geanten le klasse en de sergeants-fou- rier-instructeur zullen rang nemen tusschen de sergeant-majoors en de gewone sergeanten. Vlissingen, 6 Mei. Wij hebben kort geleden melding gemaakt van een adres dat aan Burg. en Weth. is gezonden, waarin be zwaren werden uiteengezet tegen de toestemming om bij den verbouw van het café Bos buiten de rooilijn te bouwen. Daar adressanten op dat adres geen gunstige beschikking hebben ontvan gen, is thans door de besturen van de Belgische Loodsensocieteit „Unie" en van de „Sociëteit Nederlandsch Loodswezen", benevens door 2 be woners van den boulevard De Ruy- ter, -te dier zake een adres aan den gemeenteraad gericht. Adressanten wijzen er op dat tot wijt op zich laden dat hij wankel moedig, dan dat hij baatzuchtig was. Hij had echter niet bedacht, welk bitter leed hij haar berokkende, die hem reeds even lief had, als hij haar. Nu, Hanna, dat ik het kort maak er kwam een dag, een schoone onvergetelijke dag, waarop zij elkaar eindelijk begrepen, waar op hij haar aan zijn hart sloot en zij hem kon toefluisteren „Tusschen ons is er geen mijn en dijn gij zijt meester over alles, wat ik ben en heb". Zij stond met schitterende oogen en een diepen blos op de donkere wangen voor hare jonge vriendin, die met een ietwat bleek gelaat had ge luisterd en zich thans langzaam met de hand over het voorhoofd streek als wilde zij eene onaangename ge dachte doen verdwijnen. „Zoo moest het wel eindigen", zei ze toen, terwijl ze zich met geweld tot een glimlach dwong, „want ik herhaal het: niemand die u goed kent, zal anders kunnen, dan u har telijk liefhebben, dierbare Paula." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1