ITT, tó. R'S AO Qeld of Liefde, ESTIGÜ 1RS 6 M N: THnnenlandT Donderdag" No. 106 47e Jaargang. 1909. de fabriek morden en iruikers be- trborg van tit. bussen ;n der ver- jkenis zijn. )nd) f 1.50 >nd) Oei© »nd) n @.421 >riek f 0.57 - 5 50 - 0 62 - 6 gekl. - 2.0? - 6.70 Feuilleton. hittegevende beste Engelsche uitsluitend uaet Van Week tof Week. tegen transpireeren i der voeten en voch- tige handen. 60 ct. per doos. ijgbaar bij IAAT, Oude Markt 2. fSENSSTRAAT 1, uitsluitend te consul- heelkunde en vrouwen van 12Vür/>- 'SENSSTRAAT 1, 819 en 1V.-21,. is) 0.18 VL1SS1NGSCHE COURANT tegen transpireer®" der voeten en voch tige handen. 60 ct. per doos. rijgbaar bij StING, Aagje Dekenstraat. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 pegels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, werdt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnemenfs-Fidoerientiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. O Bij al de vreugde, die ons, Neder landers, vervult, is het inderdaad vermakelijk, te zien hoe hier en daar in het buitenland de geboorte van ons Prinsesje besproken wordt. Aan de Engelsche pers is een pak van het hart genomen want de over weldiging van Nederland door het Duitsche rijk, wanneer het Huis van Oranje eens mocht uitsterven, is het spook, dat die pers dag en nacht vervolgde en de „Times" wijdt aan de gebeurtenis dan ook een zeer warm artikel en acht het een bijzon der gunstigen samenloop van om standigheden, dat juist in het ge boortejaar van Neerlands hoop, de Hollanders en Britten in Zuid-Afrika elkander de broederhand reiken. Men zal moeten erkennen, dat het verband tamelijk ver te zoeken is In Duitschland vergeet men na tuurlijk niet dat het Prinsesje een Duitsche grootmoeder en een Duit- schen vader heeft en is men vol geestdrift. Over 't algemeen is de blijde ge beurtenis het onderwerp waarover voor het tegenwoordige in de pers het meest gesproken wordt. Andere onderwerpen zijn er tijdelijk door naar den achtergrond gedrongen. De belangstelling in de zooge naamde Mei-betooging, ten bate van het stelsel van den achturigen werk dag, begint hoe langer hoe meer te verflauwen. Voor de twintigste maal is dit Meifeest nu reeds gevierd en over 't algemeen kan men zeggen, dat de werklieden er een rustigen, vrijen dag van maken. Het is bijna alom kalm toegegaan. Zelfs in Frank rijk. De post- en teiegraafbeambten waren nog het rumoerigst en protes teerden heftig tegen het voornemen der regeering om een zevental belha mels te ontslaan. Het was overal zeer slecht weer, behalve misschien in Zuid-Amerika, waar het minder goed is afgeloopen. In Argentinië is het zoogenaamde proletariaat nog maar in zijn opkomst en daar is het dan ook in de hoofdstad, Buenos Ayres, nog ai warm toegegaan, zoodat een aantal menschen gedood of gekwetst werden. Wanneer de normale arbeidsdag nog niet is ingetreden, zal de Meidag, die er den weg toe bereiden moet, wel reeds tot de geschiedenis behooren. In hoofdzaak op grond dat hij de heilige boeken heeft vernield, zich staatsgelden heeft toegeëigend, zijne onderdanen gedood of gevangen gezet, zijn eed geschonden en burgeroorlog verwekt heeft, is Sultan Abdul Hamid 40.) „Neen, hartje, dat is het niet, dat js het althans niet alleen. Wel acht ik het voordeel niet gering, rijk te zijn. Integendeel nog nooit in mijn leven is mijn vermogen mij zooveel waard geweest, nog nooit heb ik mij zoo over mijn bezit ver heugd, dan juist thans. Maar mijn "ertrouwen komt voort uit eene an dere bronuit mijne groote, innige, opofferende liefde. Als men met hlijder harte zich zelve en alles, wat won bezit, geeft men aan hem dien lnen lief heeftwanneer men oprecht 2e?t„Gij zijt mijn koning, en als cen koning zult ge beschikken over Mos, wat thans het uwe is. Gij en do uwe zullen geene zorgen kennen, v?°r mij echter begeer ik verder hi'ts, dan door u bemind te worden dan afgezet en met voldoend vrou welijk gezelschap in een villa te Sa- loniki, onder dak gebracht. Hij zit er dus heel knusjes. Wat die heilige boeken betreft, dit ziet op eenige documenten, waarin aanhalingen vervat waren uit den koran, over de afzetting van een Sul tan. Deze documenten, zich in zeker hospitaal bevindende, werden een jaar of tien geleden op last van den Sultan in beslag genomen en ver nietigd. Ofschoon in zeker opzicht van zijn vrijheid beroofd, is Abdul Hamid er totnogtoe goed afgekomen. Vermoe delijk zal men hem in de beurs straf fen, door hem te noodzaken tot te ruggave van de waarde der te zijnen bate verbeurd verklaarde goederen van vele gedoode of verbannen on derdanen. Zijn vermogen wordt op bijna honderd millioen gulden ge schat en hij kan er dus iets van missen. Overigens hebben de krijgsraden in Constantinopel handen vol werk. Dagelijks worden er muitelingen ter dood of tot dwangarbeid veroordeeld. Ook priesters, ambtenaren en journa listen worden vervolgd en zelfs leden van de zoogenaamde Liberale Unie, die zich van het Jong-Turksche Co mité afscheidden, moeten het ont gelden. Mohammed V, die dertig jaar lang een rustig leven heeft gehad in de zoogenaamde prinsenkooi, een zachte gevangenis, maar dan toch een ge vangenis, zal aan de werkelijkheid wel een beetje vreemd zijn geworden, en men is dan ook vrij algemeen van gevoelen, dat hij ongeveer dienst zal doen ais de gekroonde president van een republiek. Missch ien zal het nog wel minder wezen en zal een voudig het Jong-Turksche Comité in werkelijkheid over Turkije regeeren. De nieuwe regeering mag zich in- tusschen wel beijveren om in Klein- Azië orde te scheppenwant het gaat er daar verschrikkelijk naartoe. Men brandt en moordt naar hartelust. Overal breken ongeregeldheden uit. Zendelingen worden op den brand stapel gezet en het is volstrekt on mogelijk om die zaak op zijn beloop te laten. De tusschenkomst van bui- tenlandsche mogendheden zou anders het noodzakelijk einde zijn. Wat Perzië betreft, meende men vrij algemeen, dat zoowei de Sjah als zijn vijanden, het optreden der Russen als een groot gevaar voor het Rijk zouden beschouwen en dat zij op grond daarvan tot eene toenade ring zouden komen. Toen de Russen noordelijk Perzië binnentrokken, wer den zij eerst beschoten doch tevens werd medegedeeld, dat men geen oorlogszuchtige bedoelingen koester gij dierbare menschen, verder niets, dan u te mogen beminnen met alle kracht, die in mij woont" wat dunkt u, Hanna, mag iemand die zoo denkt en spreekt, ook met eenig ver trouwen op wederliefde hopen Er lag iets in Paula's woorden, wat Hanna tot bewonderen hoopte, en toch wilde de stem niet zwijgen, die haar toefluisterde, dat eene on vrouwelijke koenheid ten grondslag lag bij Paula's houding in deze zaak. ja wanneer zij reeds zeker was geweest van wederliefde, dan had zij zoo mogen spreken; maar den hartstochtelijken gloed schilderen van een gevoel, waarvan zij wel wist, dat het niet werd beantwoord, maar te spreken van haar onvermoeid streven naar de liefde van een man, in wiens blikken, zooals zij zelve erkende, zij vaak afkeuring had ge lezen Hanna vond het onbegrij pelijk. En toch miste Paula's vurige, groothartige natuur hare uitwerking niet op het meisje. Eene ingeving volgend die sterker was dan rede neering sloeg zij de armen om hare vriendin, die met schitterende oogen en een donkere blos op de wangen de, maar alleen den doortocht wilde beletten. Desniettegenstaande zetten de Russen door en bereikten de bui tenwijken van Tabris. Van de bovenbedoelde toenadering zou dus nu sprake kunnen wezen, en dan zou tegelijkertijd blijken welke de ware bedoelingen der Russen zijn. De tijdingen uit Turkije, waar de constitutie zegevierde, zullen echter die toenadering nu wel weer beletten. De constitutioneelen in Perzië zullen er zich ongetwijfeld zeer bemoedigd door gevoelen. Dat deze constitutioneelen of nati onalisten nog meer beducht zijn voor de Russen dan voor hunnen hen vervolgenden Sjah, schijnt wel waar te wezen. Het zal dus nu de vraag wezen, welke strooming het wint en of de Perzen iets van Turkije, dat waarlijk de handen al vol genoeg heeft, verwachten kan. s Engeland krijgt nu ook zijn finan- cieele zorgen, maar zal er vermoedelijk gemakkelijker uitkomen dan Duitsch land. De pensionneering der ouden van dagen en de vlootuitbreiding kosten ontzettend veel. De begrooting sluit ongeveer met een tekort van 180 a 190 millioen gulden; een te kort waarvan wij ons nauwelijks een voor stelling kunnen maken. En het zal er niet beter op worden, want nieuwe verzekeringswetten zijn reeds aange kondigd. Men zal daarom alvast be ginnen met minder schuld te delgen maar op zich zelf baat dat niets en de belastingen zullen het gat moeten stoppen. Wel kan men vermeerderde opbrengsten verwachten van reeds ingevoerde or verrioogde belastingen, terwijl men nu ook de auto's zal aanspreken maar de hoofdschotel van liet financieele menu is stellig de inkomstenbelasting. Zooals wij opmerkten, de Engel- schen zullen dat zaakje wel opknap pen maar wij leeren er toch weer uit, dat aan alles een einde komt. De gewapende vrede kan het rijkste land der wereld uitputten en de sociale hervormingen, hoe nuttig ook, zullen de krachten van menigen staat te boven gaan, wanneer zij niet met radicale financieele hervorming ge paard gaan. De geboorte van Prinses Juliana. Het ons hedenmorgen uit 's Gra- venhage geseinde officieele bulletin luidt „De toestand van H. M. de Ko ningin en van H. K. H. Prinses Ju liana is in alle opzichten gunstig." In de gisterenavond onder voor zitterschap van baron J. E. N. Schim- melpenninck van der Oye gehouden voor haar stond. „Ja, lieve Paula", zei zij met be wogen stem, „ja, ik ben er van over tuigd gij zult worden bemind, gelijk gij het verdient. Welke man kan blind zijn voor de hooge waar de van hetgeen gij hem biedt En niemand, die u goed kent, zal het kunnen ontkennen, dat de grootste schat, dien ge hem geeft met uwe hand, niet in uwen rijkdom bestaat". „Dat is het Hanna, dat is het, waarnaar ik heb gesmacht, zoolang ik denken kan bemind te worden ter wille van mij zelve!" riep Paula, de liefkoozingen harer vriendin storm achtig beantwoordend. „O, als ge wist, hoe weinig liefde ik heb lee ren kennen! Men heeft mij omgeven met weeldemen heeft mij verwend en zich gebogen voor mijn heersch- zuchtigen wilmen heeft mij ge vleid. Maar bemind heeft mij nie mand sedert mijn zesde jaar, toen ik vader en moeder verloor. Niet eenmaalmijne tantes hebben het kind van hunnen broeder nooit om zijns zelfs wil liefde en goedheid bewezen. Alles was lage gewinzucht en vuile berekening. Nooit hebben vergadering van de Eerste Kamer werd door den griffier een missive voor gelezen van den minister van binnen- landsche zaken, waarbij mededeeling wordt gedaan dat Hare Majesteit de Koningin den 30en April voorspoedig bevallen is van een Prinses. De Voorzitter verhief zich van zijn zetel en hield de volgende toespraak Mijne Heeren De vraag is haast overbodig of het in overeenstemming met uw intentie is om deze mededeeling met een adres van gelukwensch te beantwoorden. Deze heuglijke gebeurtenis, zoo lang betwijfeld, met angst verbeid, zoo jubelend ontvangen en door Gods goedheid op zoo voorspoedige wijze verwezenlijkt, is het alsof een last is afgenomen van de schouders van het Nederlandscha volk. Dan is er nog iets, dat mij en U allen zeker bij deze gelegenheid heeft getroffen. Wat den vreemdeling bij Ons verwondert, dat is hetgeen hij niet begrijpt, dat hij ons benijdt, dat is den hartelijken,degelijken,nationalen band die bestaat tusschen Nederland en zijn Vorstenhuis, een band, Mijne Heeren, welke door onze gansche ge schiedenis heengaat, die in donkere oogenblikken soms niet te bespeuren is, maar die zich in gewichtige levens momenten in ons volk onweerstaan baar, spontaan krachtig openbaart, een band, ik aarzel niet het te zeggen, die een der beste waarborgen is van ons nationaal volksbestaan. tk stel U voor, Mijne Heeren in dien geest de Koningin te antwoorden. Met een krachtig bravo betuigde de Kamer haar instemming met dit voor stel. De Kamer begaf zich daarna in de afdeeiingen tot het kiezen eener commissie van redactie om een adres van gelukwensch te ontwerpen, dat morgenochtend te 11 uur in openbare behandeling zal worden gebracht. Het ontwerp-adres van gelukwen- sching der Tweede Kamer aan H. M. de Koningin, dat in de zitting van heden werd behandeld, luidt aldus Mevrouw Met onuitsprekelijke vreugde ver- Mam de Tweede Kamer der Staten- Generaal het heuglijke feit van de geboorte eener Prinses. De geestdrift door deze zoo vurig verbeide gebeurtenis alom in den lan de gewekt toont opnieuw, hoe hecht de trouw is, welke het Nederlandsche Volk aan Uwe Majesteit verbindt. Ook wij beschouwen de geboorte der Prinses ais een zegen des Aller- hoogsten voor Uwe Majesteiten Haren Doorluchtigen Gemaal, doch niet min der voor het Vaderland. Die geboorte bevestigt en versterkt 'de eenheid van den Staat. Zij verze kert het voortbestaan van de innige verhouding tusschen Vorstenhuis en mijne bloedverwanten gedacht aan mijn geluk, altijd slechts aan hun eigen voordeel. Zij zouden mij zon der aarzelen ellendig maken voor mijn gansche leven, zoo zij er slechts baat bij vonden". „Pas op, Pasila", zei Hanna waar schuwend, „dat ge uwe bloedver wanten geen onrecht doet! Tegen over uwe tante Sidonie dat weet ik zeker is uw wantrouwen mis plaatst". „Tante Sidonie!" riep Paula met een verachtelijk gebaar. „Ge vergist li, Hanna, wanneer ge meent, dat tante Siddy mij lief heeft ter wille van mij zelve. Hare aanhankelijkheid geldt mijn huis, en het gemakkelijke, genotvolle leven, dat ze daarin kan leiden". „Niet alleen, zeker niet alleen Verlang toch niets onmogelijks, Pau la Mejuffrouw de Contagne heeft u zeker hartelijk lief; dat legt haar echter niet de verplichting op, blind te zijn voor de voordeelen, die het verblijf in uw huis haar biedt. Gij moet u in 't algemeen ver trouwd maken met de gedachte, lieve Paula, dat ieder bewijs van sympa- Volk, welke hare diepe wortelen heeft in 's Lands geschiedenis. In het heden en in het verleden ligt de waarborg, dat de Prinses, onder de wijze en liefderijke zorgen Harer Ouders opgevoed, op de trouwe aan hankelijkheid des Volks zal kunnen rekenen. Uwe Majesteit veroorlove ons Haar eerbiedig onze diepgevoelde geluk- wenschen aan te bieden." Grootscher, zeldzamer betooging dan gisterenavond is, het kan zonder overdrijving worden gezegd, nimmer in de residentie gehouden. Juichend en joelend, dansend en zingend, zijn ze opgegaan de Hagenaars, bij duizenden, ja tienduizenden, naar het oude Paleis van wijlen Prins Willem van Oranje op den Kneuterdijk, de verzamelplaats voor de muziekuit voering ter eere van de geboorte van Neerlands Vorstenhuis, georga niseerd door het Haagsche comité van volksfeesten. Daar was tegen 8 ■uur al geen doorkomen meer aan. Er heerschte een drukte en be drijvigheid, een vroolijke opgewon denheid, die toenam naar mate het uur naderde, waarop de betooging zou beginnen. Ze wilden niet gaan staan, de duizenden, maar ze moesten, want reeds kort na achten begon de menigte zich in alle richtingen te zetten. De politie, bereden en onbereden, begon met kracht en macht de ruimte vrij te houden voor de zangers en muzi kanten en voor de genoodigden, maar het scheen niet mogelijk en het is ook niet gelukt. Van „lijnen" van geleidelijkheid geen sprake op dezen avond. Opgepakt en nog eens opge pakt stond de massa, die van terug dringen niet wilde weten en die ook niet terug kon, omdat het ruimi Voorhout en de even ruime Kneuter dijk geen plaats meer liet voor allen, die er een plaats wilden vinden. Bovendien, de Prins zou komen. Dat wist men en aan Hem wilde men een ovatie bereiden, spontaan en hartelijk, overweldigend als het kon. Welnu, het is overweldigend geweestZulk een enthousiasme, zulk een gejubel, zulk een gejuich, het moge dan banaal klinken, is eenvoudig onbeschrijflijk. Salvo's van gejuich klonken den Prins tegemoet, toen hij door de opge pakte menigte uit de Heulstraat kwam voorbijrijden, 't „Leve de Prins" don derde en het hield aaner kwam geen einde, terwijl de Prins daar stond, de menigte toewuivende en dankend met den steek. Maar er moest stilte komen. Luitenant Bouwman had, wat van den directeur der koninklijke militaire kapel niet anders te wachten was, militairemeMt zijn troepen rond zich verzameld. Hij beklom het gestoelte thie, hetwelk u ten deel valt, eenigs- zins wordt geïnfluenceerd door uw groot vermogen, ieder, die in de wereld leeft, ook gij zelve, Paula weet welk een gnoote macht er ligt in geld. Niemand, ook de edelst ge zinde messch niet, kan zich tegen woordig geheel aan den invloed ont trekken". Paula had aanvankelijk met een ongeduldig glimlachje op de lippen naar Hanna's woorden geluisterd. Langzamerhand echter veranderde de uitdrukking van haar gelaat. Het ongeduldige lachje verdween en maakte plaats voor een vriendelij ken, teederen glimlach en toen haar gastvrouw eindelijk zweeg boog zij zich tot haar neer om hare wang te kussen. „Gij zijt het grootmoedigste, liefe lijkste schepsel dat ik ken", zei ze. „Meent ge dat ik het niet merk, hoe ge hem reeds veronschuldigt eer nog eene aanklacht gehoord wordt (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1