Geld ot Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. ring-Maatschappij 5 Mei, Feuilleton. No. 104 47e Jaargang. 1909. Is BLAAUW, C. A. VAN DER EIIK. tram dienst M WALCHEREN. L8- [sche Havendienst. Woensdag- BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. tegen transpireeren der voeten en voch tige handen. 60 ct. per doos. iaar bij \T, Oude Markt 2. TERDAM. ige naar Amerika ich te vervoegen bij DE JONGE <S Co. A.-Lijn,Palingstraat 28. JELBURG. eiken VRIJDAG van i iamykade 30, VU s- D E N T I A". 2d te AMSTERDAM. Kon. goedgekeurd in appelijk kap. f 100.000, :rve. - J. L. ELDERS. piegelruiten, Spiegels, i enz., tegen het geval ontstaan door onvoor- waadwilligheid, straat egen lage premiën. :ent voor Zeeland, at 44. issingea-Mid.&el'burgv.v. HGEN 4 40f 5.50f 7.55* 11.50+ 12.30* 1.15§ 2.-* 4.15§ 5.—* 5.50§ 6.55* i0§ 10.25§ en van de Remise, en van de Zeilmarkt. en van het Badhuis. jBUKG5.15J 6.25f 8 40* 12.30§ 1.15* 2.—2.45* 5.—5.50* 6.55§ 7.50* ),25* ll,10t et verder dan tot de Re- ii de Zeilmarkt. ir het Badhuis, treinen, vertrekkan tot van liet Badhuis. sterdamsche tijd. Middelburg- Domimrg. burg: 6.25, 9.23, 12.18, gen: (Station S.S.) 9.20, .'35, 8.15. irg: 7.40, 10.40, 1.35,4.15, echts tot Koudekerks. agen vin. 6.6.20, 6.45, 50, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, 4m. 12.—, 12.30,1.-, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.20, 7.40, 8.20. iuitensluis vm. 6.10, 6.30, 30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.3 11.50. Nm. 12.10, 12.45, 1.50*, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 5, 6.50 7.10, 7 30, 8.—, 8.30- tarten vallen des Zondags ui tegen transpireeren der voeten en voch tige handen. 60 ct. per doos. rijgbaar bij Aagje Dekenstraat. VLISS1NGSCH prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Vo*r eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De geboorte der Prinses. Het officieele bulletin van heden morgen luidt, naar men ons uit 's-Gravenhage seint „De toestand van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana blijft voortdurend gunstig." Ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis zijn een nieuw soort for maatzegels verschenen met oranje stempelafdruk in den bovenhoek, waarop de letters en het Nederlandsch wapen in wit relief afsteken. Boven het Nederlandsch wapen staan de woordenzegelrecht met opcenten aan weerszijden van het wapen staat de nominale waarde van het zegel vermeld en onder het wapen 's Gr. 1909. De uitvoering van het stempel is bijzonder fraai. Blijkens het water merk in het papier is het nieuwe zegelstempel aangebracht op zegel papier van het jaar 1908. Werd Zondag in alle R.-K. kerken van Nederland na de Hoogmis de lofzang „Te Deum" gezongen om God te danken voor de geboorte van prinses Juliana, in de hoofdkerk der residentie, de St. Jacobus, geschiedde zulks in tegenwoordigheid der katho lieke autoriteiten, die meest allen in ambtsgewaad waren verschenen, in het priesterkoor zaten daar bijeen: mgr. Giovanni, zaakgelastigde van den H. Stoel, eenige andere leden van het corps diplomatique, de ge neraals Du Monceau en Van de Poll, leden der Hofhouding, de ministers Kolkman, Regout en Nelissen, de secretaris-generaal van het Arbitrage hof, baron Michiels van Verduynen, leden van de Staten-Generaal, van den Raad van State, van de Reken kamer, van de rechterlijke macht, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad voorts officieren en vertegenwoordigers van katholieke vereenigingen. Eenige officieren namen tegenover deze genoodigden de hon neurs waar. De hoogmis, bijgewoond door een overvolle kerk, werd opgedragen door den deken, den heer P. A. Wijtenburg, geadsisteerd door de kapelaans der parochie. Het hoofd altaar was getooid met vlaggen in de nationale kleuren. Behalve de gebruikelijke gezangen en het „Te Deum", welke lofzang door de geestelijkheid werd aangeheven, voerde het gemengde zangkoor ook uit het „Alleluja" van Handel en Giesens' Domine Salvem fac Reginam Nostram". Na de plechtige godsdienst oefening fantaseerde de organist op de volksliederen. Naar het „Hbld." verneemt heerscht in bevoegde kringen de stellige mee- 39.) „Men wilde u naar beneden roe pen, maar ik liet het niet toe", ver volgde Paula. „Ik wilde u verras sen, hartje. Dit is dus uw ver blijf Hoe aardig Het nestje is het vogeltje waardig dat er in woont". Zij zag lachend en nieuwsgierig rondom zich 'en liet toen haar oog bewonderend rusten op de bewoon ster, die de pen had neergelegd en langzaam was opgestaan. „Als ik werkelijk de jonker Paul was, dien moeder natuur zoo schan delijk in mij heeft verknoeid, dan wist ik wel, om welke jonge dame ik aanzoek deed," vervolgde zij na eene poos, langzaam de kamer op en neer gaande, waarbij de lange sleep van haar zwaar zijden kleed achter baar ruirchfe. „Maar ik vrees, dat TELEFOONNUMMER 10. ning, dat het Koninklijk Echtpaar met de Kroonprinses Juliana nog dit jaar, en wel in de maand September, Am sterdam zullen bezoeken. Bond van R. kath. kiesverenigingen. De Alg. Bond van r. k. kiesver- eenigingen heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering bij acclamatie onveranderd het voorge stelde program van actie voor de Kamerverkiezingen aangenomen, lui dende „De alg. bond van r. k. kiesver- eenigingenin Nederland, overwegende dat het, met het oog op de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, noodig is een kort program van.actie vast te stellen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van het zittend ministerie en verklaart zich voor „lo. Doorvoering der sociale ver zekering en, in verband daarmede, 2o. herziening der tarieven van in- en uitvoer, waardoor de voorwaarden van voortbrenging binnen eigen gren zen zooveel mogelijk gelijk worden gemaakt met die van het buitenland 3o. regeling der administratieve rechtspraak, ook met het oog op de sociale wetgeving4o. verdere ge lijkmaking van openbaar en bijzon der onderwijs 5o. invoering van ge zinshoofdenkiesrecht met evenredige vertegenwoordiging." Op de vergadering werd medege deeld, dat het bestuur had onderhan deld met de A. R. en de c.h. partijen, en dat men overeengekomen was ten opzichte van de volgende punten lo. Geen wijziging in districten, waar een lid van rechts zit. 2o. In distric ten, waar verliezen zijn geleden in 1905, komt de fractie, die verloor, het eerst in aanmerking. 8o. Groote steden maken de kwesties onderling uit. In Friesland wordt de kwestie onderling uitgemaakt. Ook omtrent linksche districten is geen bepaling vastgesteld. Aan deze punten hechtte de ver gadering bij acclamatie hare goed keuring. Tot bestuurslid werd voor de pro vincie Zeeland herkozen de heer J. Vroome te Middelburg en tot plaats vervanger de heer J. C. Houbaer alhier. J. P. Heije-stichting. In de laatste weken is bij het hoofdbestuur der Jan Pieter Heije- stichting behalve een gift van f 1000 en eene inschrijving van f 10,000 nog tal van kleine bijdragen voor eens ge mij een korf hadt gegeven ik ware te laat gekomen niet waar „Te laat niet maar';—". „Maar ik zou niet naar uwen smaak zijn geweest, ik begrijp u. Uw genre is meer een hooge, statige held, dan een aardige, vroolijke jon gen. En voor u, hartje, is dat ook juist zooals het behoort; want ge weet immerswo sich das Spröde mit dem Zarten „Ge komt juist van Marie Rein- hard vroeg Hanna, aan het ge sprek eene andere richting gevend. „Ja, lievelingEn wien meent ge, dat ik weggaande aantrof in de voorkamer, eveneens met het plan haar te bezoeken Wien andere dan uw waarden oom. Hij was bij den broeder geweest, terwijl ik mijn be zoek bracht aan de zuster. Hij was zoo beleefd, mij in mijn rijtuig te helpen. Ik heb hem moeten beloven, mij over u in uwe eenzaamheid te ontfermen. Wat zegt ge daarop, Han na, dat ik van plan ben, heden bij u te blijven Zal ik u niet lastig val len „Hoe kunt ge dat vragen, lieve Paula Dat was eene goede ge- ontvangen, tot een bedrag van ruim f 1500. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten is Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", on der bevel van den kapitein ter zee W. J. Cohen Stuart, 2 dezer van Santa Cruz de Teneriffe, en is Hr. M. pantserschip „Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee H. T. Hoven, 3 dezer van Nieuwediep ver trokken, ter aanvaarding van den oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan. Geen alkoholische dranken aan kinderen. Vanwege het gemeentebestuur te Rotterdam zullen onder de ouders der leerlingen van de openbare lagere scholen 15000 ouderskaarten worden verspreid, uitgegeven door den Volks bond tegen drankmisbruik, op grond van het bericht eener commissie uit den Volksbond en uit alle Neder- landsche Onderwijzersbonden, welke kaart een waarschuwing bevat legen 't verstrekken van alkoholische dran ken aan kinderen. Door dezan maat regel geeft de gemeente Rotterdam een voorbeeld, waarvan eenkracht kan uitgaan, die aan de geheele bewe ging tegen drankmisbruik ten goede komt. Kunstmest brengt welvaart. O, wat zijn de toestanden op het platteland,in verschillende streken van ons vaderland, in eenige jaren ver anderd Hoezeer is de welvaart er toegenomen of juisterdeze is gekomen, waar ze vroeger niet was te vinden en hoe is het landbouw bedrijf er ontwikkeld Hoe komt dat In de eerste en voornaamste plaats door den kunstmest. De boeren hadden land genoeg, meer dan genoeg, bouwland en vaak ook grasland. Maar dat land was vruchtbaar en mest hadden zij niet, niet voldoende althans, om overal wat te brengen. Gedeeltelijk bleef de grond liggen, gedeeltelijk werd die schraaltjes be mest. 't Was altoos sukkelen. En zoo was en blééf het armoede. Armoede op het land, in de oogstschuur, in den stal, armoede in huis. Toen kwam de kunstmest. Als een gave des He mels. Men begreep ze niet, vertrouwde ze niet, wilde ze eerst niet aanvaarden. Maar men leerde ze kennen, en waar- deeren, steeds méér en méér, en ten slotte loofde men haar. flbonnements-flduertenfiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. dachte van mijn oom". „En ik voorspel, dat wij vandaag nog meer bezoek zullen krijgen. Ik mag den naam niet noemen, maar ik zie aan uw blozen, dat ge hem raadt". Hanna wendde zich af, om Paula's kostbaren zijden doek, dien deze achteloos had afgeworpen, netjes sa men te vouwen. „Hoe is Marie Reinhard u beval len vroeg zij. „Hoe anders dan goed, meer dan goed „O Hanna, dat is een meisje, waarop eene koningsfamilie trotsch kon zijn. Eene volslagene dame, zoo edel, zoo gratieus, zoo lieflijk. Eene schoonzuster, die men met trots overal kan presenteeren, niet waar, lieveling Zij was glimlachend en met schit terende oogen voor Hanna blijven staan. „En toch zijn er menschen, kind, domme bekrompene menschen, die eene verbinding met deze familie voor eene mesalliance verklaren. Doch zij zullen zich leeren buigen. Zij zullen nog eenmaal deemoedig De kunstmest bracht vruchtbaar heid waar vroeger één halmpje groeide, daar groeiden er nu twee, groot en zwaar. De mestkar kwam waar ze vroeger nooit gezien was, en overal ontwaakte nieuw leven. Dat leven was vruchtbaarheid, was voed sel voor mensch en dier. De voorraadschuren vroeger nauw gevuld, moesten zich uitzetten. En zij werden voigetast met zelfverbouwde producten. De aankoop werd minder wat men vroeger duur moest inkoo- pen, teelde men zelf. En het vee voer er wél bij, het kreeg meer en beter voeder. Geen beest raakte in 't voor jaar, uitgeput na een winter van ge brek, meer „aan 't schot". De boer zag met welgevallen naar zijn dieren. Zij gaven hem meer melken ook beteren mest. En dat bracht hem geld aan. Dat geld moest besteed worden voor vele dingen, vroeger door ar moede verwaarloosd, of waaraan vroeger niet kon worden gedacht, ook ter aflossing van schulden. Maar voor een deel der winst werd kunst mest gekocht, in grootere hoeveel heid dan eerst. Men leerde dien kunst mest ook beter gebruiken, voordee- liger, nog winstgevender. En de akkers brachten producten voort, voorheen niet gezien. 't Werd een lust om te boeren, voor den boer een lust om te leven. Hij kreeg schik in zijn bedrijf. Hij zag zijn oogsten gestadig toenemen, zijn veestapel kon hij uitbreiden, de melk productie werd belangrijk grooter. Vee, melk en zuivel werden ook van betere kwaliteit. Zoo is dan welvaart gekomen, waar vroeger armoede heerschte. En' waar deze nóg is, ook déar kan het anders worden. Als men 't vooroordeel Iaat varen. Breekt men den ouden sleur. Het nieuwe dankbaar aanvaardt. Goede voorlichting niet versmaadt. Dan wordt het overal, zooals hierboven is geschetst, zooals het reeds op veie plaatsen is. Zij de tijd niet verre meer, dat voor alle bedrijven geldt Veel kunstmest veel voeder Vee! voeder veel vee Veel vee veel melk Veel melk veel geld Bemesting op Kleigrond. Eenige weken geleden hebben we met warmte aanbevolen het werkje „Bemesting op Zandgrond" door pas toor Roes, uitgave van den Boeren bond te D.eurne. We hebben 't ge noemd 't voor den eenvoudigen land bouwer meest geschikte en bovendien om hare gunst smeeken". „Hij is een trotsch man, Paula. Het zal hem niet gemakkelijk vallen, lid te worden van eene familie, die hem met tegenzin opneemt. „O, ik misken dat niet, mijn lie veling. En om de waarheid te zeg gen, juist hij" en zij wees in de richting der fabriek „is degene, wien te winnen mij de meeste' moeite zal kosten. Men kan geen tien woorden met hem spreken, zon der te merken, dat de grondslag van zijn karakter juist niet van fluweel is. Maar ik wil hem temmen, Hanna, ik zal hem mak maken. Wel voelt mijn trots zich dikwijls beleedigd, als hij mij met scherpen blik meet, met dien blik, waarin ik duidelijk lees Mejuffrouw, gij zijt in vele opzich ten volstrekt niet naar mijne smaak gij zijt nu juist niet degene „O, hoe kunt ge zoo spreken PaulaGe vergist u ge vergist u zeker". „Neen, kleine wijsheid, ik vergis mij niet. Maar ik laat mij niet zoo gemakkelijk afschrikken. Ik zeg tot mij zelveHij is het waard, dat ge moeite om hem doet, .al ware het een bij uitstek praktisch boek ever bemesting, volgens de nieuwere be mestingsleer. Eén ding konden we slechts betreuren, dat n.l. de arbeid van den schrijver slechts bestemd v/as voor den zandboer. Dit bezwaar is thans opgeheven. De heer Roes heeft zijn boek uitge breid en omgewerkt en het thans onder bovenvermelden titel doen ver schijnen. Een lijvig boekdeel van circa 600 blz. wordt nu den kleibe- woner aangeboden voor den spotprijs van 30 ets. fr. p. p. Een gelijk succes durven we hiervan voorspellen als van de vorige uitgave, waarvan in een paar jaar tijds eenige tienduizen den exemplaren zijn verkocht. Uit eenige aanhalingen moge blij ken, hoe dit werkje tot voorlichting en nut kan zijn aan hen, die hun klei-akker of -tuin volgens de mo derne bemestingswijze willen be mesten. „in nog niet oude klei is kalk steeds, kali zeer dikwijls in voldoende hoeveelheid aanwezig om flinke oogsten voort te brengen. Daarente gen komen phosphorzuur en stikstof bijna altijd in te kleine hoeveelheden voor. Dit laatste is in nog meerdere mate het geval met oude kleigronden. Deze zijn ook vaak te arm aan kalk en kali. Tengevolge van hun gering kalkgehalte zijn deze gronden vaak stug, stijf en gesloten, zoodat ze moeilijk te bewerken zijn, het water slecht doorlaten en de planten er in den zomer vrij spoedig door de droogte lijden. Tevens kunnen som- ,iiug«: meststoffen, met name zwavel zure ammoniak en superphosphaat niet tot hun volle uitwerking komen.' Op sommige van die oude kleigron den wil zelfs de roode klaver niet goed meer voort." „De zavelgronden, d. w. z. de lichte kleigronden zijn van nature steeds armer aan kalk, phosphor zuur, kali en stikstof dan de meer zware. Phosphorzuur en stikstof be vatten ze bijna altijd in te kleine hoeveelheid. Of het kalk- of kali gehalte voldoende is, hangt ook voor hen af van hun ouderdom en hun klei-gehalte. in 't algemeen mag men zeggen, dat lichte kleigronden, die reeds geruimen tijd in cultuur zijn, te weinig kalk en kali bevatten." Op vele kleigronden blijkt de aanwending van een kali-houdende meststof voordeel op te leveren. Dat kan ons niet verwonderen als we bedenken, dat de eischen, die aan den kali-voorraad der klei-gronden gesteld worden in de laatste jaren, zeer sterk omhoog gedreven zijn, door de zeer intensieve en zich steeds meer uitbreidende cultuur van aard appelen, suikerbieten en mangels, welke gewassen, althans de eerste twee, voor een groot deel de boer- ook tweemaal zeven jaren, zooals Jakob om Rachel. Hoe trotsch ben ik op hem hij is geschapen voor familiehoofd. Ik zou hem niet an ders willen hebben, den prachtigen man ik wil hem winnen, ik wil hem dwingen, mij lief te hebben. Wat een leven zal dat worden, vereenigd met deze heerlijken mensch." „Zeg mij eens, Paula", vroeg Hanna, op wie deze hartstochtelijke woorden bijna verdoovend werkten, „zeg mij, hoe het komt, dat gij zoo geheel anders zijt als andere vrou wen Wat geeft u dit trotsche, ze kere vertrouwen, dat mij zelve zoo vreemd is, zóó vreeijid, dat ik tever geefs moeite doe, om het te begrij pen Ligt het verschil daarin, dat gij eene rijke erfdochter zjjt, dat ge u bewust zijt te gebieden over de machtigste aller factoren, die de we reld en de menschen beweegt het geld (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1