Geld of Liefde. 4 Mei, Dinsdag' Gemeentebestuur. binnenlandT Feuilleton. No. 104 47e Jaargang. 1909, VLISS1NGSC Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 3? der Drankwet; doen te weten, dat bij hen is inge komen een verzoek van JACOB HU- SER alhier, om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank, in perceel Noordzee straat no. 9 dat vanaf heden, gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 3 Mei 1909. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Prinses Juliana. Hare Koninklijke Hoogheid Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Prin ses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz., enz., enz., is, zoo als in ons vorig nummer onder „Laatste Berichten" is medegedeeld, in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven. Uit deze namen blijkt, dat de jeug dige Prinses is genoemd naar Hare beide grootmoeders Hare Majesteit de Koningin-Moeder en Hare Ko ninklijke Hoogheid de Groothertogin Marie van Mecklenburg en naar Hare Moeder. Het is de bedoeling van het Ko ninklijk Ouderenpaar geweest om, door daaraan den naam Louise toe te voegen, de nagedachtenis te eeren van Louise de Coligny, de echtgenoote van Willem den Zwij ger terwijl de Prinses den roepnaam Juliana zal dragen ter eere der nage dachtenis van de zoo hoogstaande en uitnemende moeder der stamvaders van de beide takken van het Huis van Oranje-Nassau: gravin Juliana van Nassau, geboren gravin van Stol berg. Juliana van Stolberg werd den 15en Febr. 1506 geboren. Zij was de doch ter van graaf Bothos van Stolberg en Wernigerode en zijn Gemalin Anna, onderscheidde zich reeds als jong meisje door haar zacht en edel ge moed en rijk begaafden geest. Zij huwde, na haar eersten echtgenoot, Philipp van Hanau, in 1529 door den dood verloren te hebben, op 20 Sep tember 1531 met Willem-graaf van Nassau, Catzenelbogen, Vianden en Dietz. Uit dit huwelijk sproten vijf zoons, Willem, de later beroemd geworden Prins Willem I van Oranje, Jan de 0—0 38.) „Bovendien verbinden solide be langen vaster en duurzamer, dan neiging, liefde en sympathie of hoe 3' die dingen verder mogen heeten". Hier ontstond een kleine pauze in het gesprek. Kaiser schonk zich zijn laatste glas wijn in. Toen hij het uitdronk, zag hij naar zijne nicht en bemerkte, dat hare oogen op hem gericht waren. Misschien was het de uitwerking van dezen blik, die hem weder deed bijdraaien. „Ik ben volstrekt niet de man, die deze gevoelens wegredeneeren °f zelfs veroordeelen wil", zei hij. Maar heden ten dage komt een man et zelden toe, het voorwerp zijner aanbidding te huwen, en als hij het doet, dan komt hij dikwijls te laat '°t het inzicht, dat geld voor een gelukkig huwelijk noodzakelijker is TELEFOONNUMMER 10. Oude, de stamvader der Friesche stadhouders uit het geslacht Nassau, Lodewijk, Adolf en Hendrik, welke laatste drie allen in den strijd tegen Spanje op het slagveld het leven lieten. Gravin Juliana oefende op de vor ming van het karakter harer kinde ren grooten invloed. Zij ging Hun voor in vromen zin en zorgde voor Hun verstandelijke ontwikkeling. In Juni 1580 overleed zij. Haar stoffelijk overschot werd in de Stadskerk te Dillenburg, naast dat van Haar reeds overleden Gemaal, Willem van Nas sau, bijgezet. Louise de Coligny was een doch ter van den bekenden Franschen ad miraal Gaspard de Chatillon, graaf de Coligny, die éen der eerste slacht offers was van de gruwelen in den beruchten Bartholomeusnacht, den nacht van 24 op 25 Augustus 1572, onder de Hugenoten aangericht. Zij werd den 25sten September 1555 ge boren en trad reeds op 16-jarigen leeftijd in het huwelijk met Charles de Teligny. Daar zij Hugenote was, nam ze tijdens de vervolging, tegen Hare geloofsgenooten ingesteld, de wijk naar Zwitserland. Den llen April 1583 huwde zij te Delft met Prins Willem van Oranje, wiens vierde echtgenoote zij was en schonk het jaar daarop het leven aan een zoon, Prins Frederik Hendrik, die na den dood van Prins Maurits, zijn halfbroeder, stadhouder van deze gewesten werd. In hetzelfde jaar echter werd haar Gemaal, de „vader des vaderlands", door Balthazar Gerards vermoord, en nu woonde ze met haar vaderloos kind eerst eenigen tijd te Vlissingen, daarna eenige jaren in Frankrijk. In 1608 keerde zij naar deNederlandsche gewesten terug, waar Prins Maurits sedert den dood van Willem 1 het bewind voerde. De akte van geboorte van de jong geboren Prinses is als volgt opge maakt Heden den eersten Mei negentien honderd en negen heeft Zijne Ko ninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enzoó- voorts, enzoovoorts, oud 33 jaren, aan mij Hubertus De Wilde, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Wet houder, Ambtenaar van den Burger lijken Stand der Gemeente 's Gra- venhage, te kennen gegeven en ver klaard, in tegenwoordighdid van Meester Antonius Petrus Laurentius Nelissen, oud zeven en vijftig jaren, Ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, minister van Justitie dan liefde". Hij had zijn ontbijt geëindigd en stond op. „Daar hoor ik het rijtuig komen", zei Kaiser. „Vaarwel, kind Babbel een weinig met vrouw Horig, als de tijd u te lang valt, en laat u wat goed het diner bereiden, want ik zal waarschijnlijk in de stad eten". Hij knikte haar toe en ging heen. Eenige minuten later hoorde zij hem wegrijden, en langzaam en mat ging zij de trap op en trad hare kamer binnen. Weer stond zij aan het venster, hoorde naar het ruischen van den wind en het kletteren van den regen. Wat zou zij thans be ginnen Zij haalde een hand werkje te voorschijn en begon er aan te werken. Spoedig echter zon ken de handen in den schoot; zij leunde achterover in den stoel en gaf zich over aan hare gedachten. Was het werkelijk zoo, als haar oom had gezegd En wanneer dit het geval was wanneer slechts onvrouwelijke koenheid de overwin ning wegdroeg zou zij ooit den moed hebben, om op deze wijze naar de liefde van een man te din gen Een donkere blos bedekte en van Jonkheer Meester Reneke De Marees van Swinderen, oud acht en veertig jaren, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, minister van buitenlandsche zaken, beiden wo nende te 's Hage, dat het kind aan ons voorgesteld wordende en hetwelk is van het vrouwelijk geslacht, geboren is in het Koninklijk Paleis, gelegen in het Noordeinde, nummer acht en zestig, binnen 's Gravenhage, op Vrijdag, den dertigsten April des jaars Negentienhonderd en negen, des voormiddags ten 6.50 ure, mitsgaders dat hetzelve kind, genaamd Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, eene dochter is van Hem, Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Ros tock en Stargard, enzoovoorts, enzoo voorts, en van Zijne Koninklijke Ge- malinne Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoovoorts,enzoovoorts, beiden resideerende te 's Gravenhage. Ik Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente 's Gravenhage heb daarvan ten Paleize bovenbe doeld deze akte opgemaakt, die door Zijne Koninklijke Hoogheid, de beide getuigen en mij na voorlezing is on derteekend. Bij de aangifte Zaterdagmorgen ten Paleize der geboorte van Prinses Juliana werd door Z. K. H. den Prins gebruik gemaakt van dezelfde gouden penhouder, die door L M. en Z. K. H. ter onderteekening van de huwe lijks-acte op Donderdag 7 Februari 1901 werd gebezigd. H. M. de Ko ningin-Moeder heeft bij gelegenheid der geboorte van haar kleinkind Prinses Juliana, tal van gelukwen- schen van autoriteiten, gemeenteraden en andere colleges uit alle deelen des lands ontvangen. Het aloude nationale gebruik, om bij de geboorte van een kind in het gezin de familie op beschuit met muisjes te tracteeren, is ook ten hove gevolgd, leder, die aan het Paleis verbonden of er in betrekking is, kreeg een zakje muisjes cadeau, ver pakt in een omhulsel, dat voor fees telijke gelegenheden wordt gebezigd en dat met een oranjelintje dicht gestrikt was. De traditioneele ronde beschuiten waren er bij. Wij zijn thans in de gelegenheid officieel tegen te kunnen spreken, dat. de keizer van Duitschland zou zijn aangezocht om als peetoom van de jonge Prinses Juliana op te treden, zegt de „Tel.". Jhr. Van Geen was zoo welwillend aan het blad te ver- hare wangen bij deze gedachte. Nooit, nooit 1 Geene echte vrouw, die dit zou kunnen doen, en geen echte man, die daarin behagen vond Ook hij moest zich daardoor eerder afgestooten dan aangetrokken gevoe len. Maar Paula was rijk, en solide belangen binden vaster aan elkaar dan liefde zoo had haar oom ge zegd. En zij zelve bezat niets, hee- lemaal niets op de wereld. Als een koninkrijk haar eigendom was ge weest, zij had het hem hem al leen willen geven. Zij stond snel op en streek met de hand over de oogen. Neen, zoo ging het niet. Aan zulke gedachten mocht zij niet toegeven. Dat was een jammerlijke, ellendige zwakheid 1 Had dan de grauwe regendag en de werkeloosheid der laatste dagen haar zoo ter neergedrukt, dat al haar trotsch, al haar moed daarbij verlo ren was gegaan Hoe kon zij zich zoo vergeten Was het zoo ver met haar gekomen, dat zij naar rijk dom verlangde, om zich daarmee de liefde van een man te kunnen koopen „Neen", zei ze, terwijl zij vastbe- I raden ging opstaan, „neen, het is Abonnemenis-Aduertenfiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. zekeren, dat tot: peetoom en peettante zullen worden gekozen alleen familie leden. Van andere zijde deed men opmerken, dat waarschijnlijk Prins Hendrik's oudste halfbroeder en de hertogin van Albany, Koningin Em ma's zuster, peetoom en peettante zullen worden. Het Koninklijk Echtpaar heeft reeds te voren bepaald, dat het doopfeest, behalve de kerkplechtigheid, zooveel mogelijk een intiem karakter zal dragen. Over den grooten feestdag van Vrijdag wordt nog een niet onaardige gebeurtenis medegedeeld. Tegen zeven uur reeds kwam professor Kouwer Vrijdagavond, als naar gewoonte, in restaurant „Central" te 's Gravenhage dineeren. Het was er zóó druk, dat de „prof" slechts met moeite een klein tafeltje midden in de zaal kon be zetten. Terwijl de kellner de tafel in orde bracht, werden eenige aanwe zigen gewaar, dat de groote man present was. Daarvan werd, staande op een tafel, kond gedaan. Toen volgde een spontane hulde. Voor professor's tafel werd door eenige honderden met wijn- of champagneflesch gedefileerd en fanfares weerklonken. Uiterlijk heelemaal niet ontroerd, was de „prof" opgestaan, en, bij ge brek aan iets beters, had hij een zout vaatje opgenomen, om met iederen defileerenden voorbijganger op het welzijn van Koningin en Prinses te klinken. Men begrijpt, hoe groot toen de vroolijkheid werd. Niet alleen het bedienend perso neel van het Rijkstelegraafkantoor te 's-Gravenhage, maar ook de tele- phonisten, werkzaam bij den gemeen telijken telephoondienst, hebben in deze dagen blijk gegeven van bui tengewone ijver en toewijding in de ernstige en moeilijke uren, die thans achter ons liggen. Wie Woensdag in de avonduren dan wel Vrijdagmor gen tusschen 7 en 11 uur in de seinzaal van het telephoongebouw in de Hofstraat de telephonisten had gade geslagen, zou verbaasd geweest zijn over de snelheid en acuratesse waarmede de duizenden aangevraag de verbindingen tot stand werden gebracht. Zulke oogenblikken als in die dagen zijn voorgekomen, zijn bij den gemeentelijken telephoondienst nog niet beleefd. Een bewijs van de enorme drukte moge te putten zijn uit het feit dat Woensdag jl. nage noeg 51,000 gesprekken werden ge voerd, waarvan een aanmerkelijk aantal in de avonduren en Vrijdag morgen ongeveer 29,000 gesprekken in de vier uren volgende op het be kend worden der geboorte van de Prinses. heel goed, zooals het is. Ik ben jong en gezond en heb vrijwat ge leerd. Oom moet zijne'toestemming geven, dat ik onderwijzeres word. Arbeid van den vroegen morgen tot den laten avond dat is het, wat mij ontbreekt. Moed, Hanna, moed Wie het leven dapper aanpakt, wordt er mee klaar". Een kwartier later zat zij voor hare schrijftafel, ijverig bezig met het ontwerpen van een uitvoerig stu dieplan. Zij wilde den tijd tot aan den herfst, wanneer zij hoopte ge plaatst te worden, nog goed besteden. En dan zou zij van hier weggaan, dacht zij zoo mogelijk zoo ver weg, dat er niet vaak tijding tot haar drong van hetgeen in en om Eimsleben plaats vond. HOOFDSTUK XIII. De voormiddaguren waren verstre ken Hanna had ze reeds over eenkomstig haar plan gebruikt. Met wangen, die van ijver gloeiden, zat zij zoo verdiept in de vertaling van een moeilijk Engelsch gedicht, dat zij niet hoorde hoe beneden een rijtuig stilhield en kort daarna iemand met vluggen tred de trap opklom. Eerst Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot minister van staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeekjid der Tweede Kamer. Verder zijn bevorderd tot Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer en jhr. mr. J. Röeli, voorzitter van de Tweede Kamer en tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice-president van den Raad van State. Vrije Liberalen. De vergadering van den Bond van Vrije Liberalen Zaterdag te Utrecht gehouden, werd druk bezocht. Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter, mr. Tijdeman, de heuglijke gebeurtenis in het Vor stenhuis en sprak ten slotte den heil- wensch uit, dat de Koningin spoedig geheel hersteld moge zijn en de jonge telg moge groeien en bloeien Nederland ten zegen (daverend ap plaus). Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer F. j. W. Drion, bleek, dat de bond in het afgeloopen jaar in bloei toenam. Thans zijn er 18 afdeelingen tegen 8 in het vorige jaar en nog op verschillende plaatsen zijn afdeelingen in wording. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de commissie van ad vies tot vaststelling van de ontwerp- verklaring. Het eerste punt luidde herziening van de grondwet. Een grondwetsherziening uitsluitend of in hoofdzaak ten doel hebbende de in voering van algemeen kiesrecht mo gelijk te maken begeeren wij niet. Gewenscht achten wij een herziening van wijdere strekking, die beoogt aan de Eerste Kamer, op andere wijze dan de Tweede gekozen, een groote ren invloed op de wetgeving, dan haar thans toekomt, te verzekeren, en die evenredige vertegenwoordiging alsmede het kiesrecht van vrouwen mogelijk maakt. Daarbij kan dan te vens de mogelijkheid worden geopend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, in den zin van ons beginselprogram. Na levendige discussie werd dit punt goedgekeurd. Feestuitgaven. Bij Van Holkema Warendorf te Amsterdam verschijnt dezer dagen een boekwerk: „De Geboorteklok", door Corn. J. Gimpel, geschiedenis van geboortefeesten in het Huis vanOranje, met tal van historieprenten, afbeeldin gen van gedenkpenningen, van de huldeblijken aan de Koningin enz. Van dit boek verschijnt ook een ver kleinde, goedkoope uitgaaf. het zachte openen der deur schrikte haar op. Maar toen zij zich snel wilde omkeeren, legden zich twee warme, zachte handen op hare oogen, en eene veranderde stem vroeg, wie wel de gast was. „Zijt gij het, lieve Marie? Hoe vriendelijk, dat ge gekomen zijt!" riep Hanna. „Jammer genoeg is het niet de lieve Marie, maar toch iemand, die de complimenten van haar brengt", zei Paula, terwijl zij de handen van Hanna's oogen nam, maar daarvoor haren arm om den hals van het jonge meisje legde en haar gelaat met kussen bedekte. „Zal Paula minder vriendelijk ver welkomd worden In het eerste oogenblik ontwaakte in Hanna's hart een licht verzet tegen deze stormachtige liefkoozing, in het volgende schaamde zij zich echter over dit gevoel, en het dapper be strijdend, toonde zij haren gast een vroolijk en vriendelijk gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1