/erken, Geld of Liefde. ESTE. Zaterdag Mei. ike JONGEN Gemeentebestuur, Etn blijde stond. Feuilleton. No. 102. 47e Jaargang. 1909. 3ZEH CITROEN. J N AD INE. I :1e overschot aan de deel de Vereeni- en als winst |be Havendienst. Jf walcherenT" 8-15- BINNENLAND. „ambriseeringen, s. worden voordeelig RDE EN ALS SAUS ODINCE.N PER PAKJE TERDAM. *ge naar Amerika ich te vervoegen bij DE JONGE «S Co. \.-Lijn,Palingstraat 28. n de Coöp. Vereen. I5" afd. Kruideniers- S. 100 M aen bij den Agent 100 ramdienst lïIngen-HBaiellowgT.v. ïes: 4 40| 5.50f 7.55* 1.50+ 12.80* 1.15§ 2.-* 15§ 5.—* 5.50§ 6.55* 10.25§ van de Remise, van de Zeilmarkt. van het Badhuis. ubs 5.15| 6.25f 8 40* J12.30S 1.15* 2.2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* 5* ll,10f verder dan tot de Re de Zeilmarkt. het Badhuis. romen vertrekken tot m Bet Badhuis. vm. 6.6.20, 6.45, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12.—, 12.30,1.—, 1.30*, k 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.35, 8.20. «ensluia: vm. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 1.50. Nm. 12.10, 12.45, k 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 7.05, 7,25, 8.—, 8.30. arten vallen des Zondags |rdamsche tijd. liidelburg— Domburg. |rg: 6.25, 9.23, 12.18, Rn(Station S.S.) 9.20, 7.40, 10.40, 1.36, 4.15, tot Koudakarke. VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Sluitingsuur van tapperijen. De Burgemeester van VHssingen gelet op art. 150 der Alg. Veror dening van Politie maakt bekend dat ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis der geboorte van eene Prinses van Oranje het sluitingsuur der tapperijen op heden door hem is bepaald op 2 uur des nachts. Vlissingen, 30 April 1909. De burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. ja, een blijde ure is voor Nederland aangebroken. Alom gevoelt het volk behoefte om zijn vreugde te uiten, zijn dank te doen hooren, zijn hoop en verwachting uit te drukken, en ook wij deelen van harte in die stemming en willen er gaarne piting aan geven. Allereerst en allermeest is dat een gevoel van persoonlijken aard. Wij hebben, nu ongeveer negen en twintig jaar geleden, met groote vreugde de geboorte onzer geëerbiedigde Vorstin begroet; wij hebben haar liefgehad, Neeriands hope, van hare prilste jeugd af, wij hebben met haar meegeleefd, haar gevolgd in hare ontwikkeling van kind tot vrouw, gedeeld in hare vreugde en smart. Wij hebben met haar meegevoeld, in die gewichtige stonde, toen haar de koningskroon op de slapen werd gedruktnog meer hebben wij in haar geluk gedeeld, toen haar een nog schooner kroon geschonken werd de schoonste kroon der vrouw, die zooveel hoop doet geboren worden, zoovele verwachtin gen opwekt. Wij hebben gedeeld in de smart over ondervonden teleur stelling, toen. die verwachting niet werd vervuld. Maar wij blevenhopen en verwach ten en thans is het gezegend oogen- Mik aangebroken, waarin de Voor zienigheid aan de geliefde Vorstin den zegen schonk, die de rijkste zegen is die van het moederschap. Men moet zelve moeder zijn, om dat in vollen' omvang te gevoelen; maar ons verheugen in oprechte blijd schap, dat kunnen en willen wij toch uilen. Wij kunnen meevoelen wanneer san dé armste vrouw eener achter- TELEFOONNUMMEIl 10. 36.) Het scheen, als wilden de drie brutale knapen zich tegen dit bevel '■'Wzetten. Kramer opende echter de deur, en toen daarachter Jantsen's stevige gestalte zichtbaar werd, be sloten zij tot den aftocht. Op de binnenplaats bleven zij nog eenmaal slaan, om onder heftige dreigende gebaren een onderhoud met elkaar te hebben, waaraan Lasman en Jür- pt niet deel namen. Slechts aarze- knd gaven zij eindeiijk gehoor aan Kramer's herhaalde üitnoodiging, om de fabrieksplaats te verlaten. »lk zou gaarne weten, Kramer", zei Max, toen de opzichter na eeni- §en tijd weer in het kantoor kwam, ,,lloe Lasman zoo in 't ongeluk is geraakt. Is het alleen de ziekte zij- vrouw, die de huishouding zoo buurt het geluk ten deel valt, dat elke rechtgeaarde moeder als het hoogste beschouwt. En zouden wij het dan niet kunnen, ais dat naamloos geluk, na zeer lang verbeiden, geschonken wordt aan, de eerste persoon in den lande Onze blijdschap is dus in de aller eerste plaats een echt menschelijk gevoel. Wij stellen ons onze geliefde Vorstin steeds in de allereerste plaats voor als vrouw in de ware beteekenis van het woord, en, al kan we merkten het reeds op alleen de vrouw waarachtig gevoelen, wat er in deze oogenblikken moet omgaan in het harte van haar, die wij als vrouw en vorstin liefhebben, innig: is onzer aller verheuging over de vervuiling der zoo vurig gekoesterde wenschen. En ons menschelijk gevoel dringt ons tot meer. Wat moet ook die Va der gevoelen, die mede hoop heeft gevoed en teleurstelling ondervonden. Zijne vreugde moet daaraan nu geë venaard zijn, eene vreugde die wij hem zoo van ganscher harte gunnen, omdat hem nu ook in de hoogere be teekenis van het woord het genot van het huiselijk en familieleven geschon ken is en de blijde gebeurtenis steeds inniger de hechte band zal doen wor den, die hem aan onze geliefde Vor stin verbindt: aan. haar die nu ook eene Koninginne-moeder geworden is. En dit woord brengt ons Van zelve tot die andere Vorstin-moeder, die de laatste levensjaren van onzen koning verhelderde, Neeriands ho'pe vervulde en met de trouwste, de allerliefderijk- ste zorg zoovele jaren heeft gewaakt voor het pand haar toevertrouwd. Nooit heeft een volk dieper hoogach ting gevoeld en oprechter vereering geschonken aan eene Vorstin, ais Ne derland aan onze Koningin-moeder. Op de verhevene vervulling harer moedertaak, is thans andermaal een kroon gezet, een kroon harer waar dig en waarvan wij innig wenschen. dat zij den avond haars levens de allergelükkigste periode van dat laven moge doen worden. Wij zijn in de eerste plaats menschen, maar wij zijn ook burgers van den Staat en wat meer zegt, overtuigde voorstan ders van den constitutioneelen regee- ringsvorm. In dier» regeeringsvorm, die achteruit heeft gebracht „Zoo»is het. Ik had gehoopt, mijn heer, dat ge hem eene toelage hadt kunnen geven de arme jongen verdient het". „Ge weet, dat ik dit niet kon want wat voor den een recht is, is het ook voor den ander. Maar eene ondersteuning wil ik hem doen ge worden. Ik zal daar met Marie over spreken zij heeft meer verstand van zulke zaken; En als ik deze crisis mocht doorstaan, dan Kramer, zullen wij maatregelen nemen, dat zulke toestanden verder niet meer kunnen voorkomen. Ik heb plannen in het hoofd, aan wier uitvoering ik met alle kracht wil werken. Ik hoop, dat mijne arbeiders mij dan ook reeds in zoo verre hebben leeren kennen, dat zij gewillig mijne raad gevingen volgen, HOOFDSTUK XII. Het was op dienzelfden morgen, maar eenige uren vroeger, dat Hanna in de villa Kaiser aan het venster van hare kamer stond, en in ge dachten verzonken naar buiten keek. De voorspelling van haren oom was flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. zich uit de feiten der geschiedenis na tuurlijk heeft ontwikkeld, zien wij nog steeds de meeste en de beste waar borgen voor de regelmatige orde van zaken in den Staat en voor de ern stigste behartiging der ware volksbe langen. Oranje staat boven de partijen en de partijen scharen zich om Oranje, al keeren ze zich tegen eikaar. En nu is elke versterking van den band, die Nederland aan Oranje verbindt, een waarborg te meer voor het be houd van den bestaanden regeerings vorm, een waarborg voor orde, rust,' natuurlijke ontwikkeling der staats- en maatschappelijke instellingen, en zeer zeker ook voor den in- en uit- wendigen vrede. Het is wel een ontzaglijk groot voorrecht voor een volk, wanneer het zich in oogenblikken als dit, nagenoeg eenparig kan verblijden. Het is een verheven schouwspel, alien, ieder op zijne eigene wijze, te zien instemmen met het alom heerschende vreugdebetoon. Alles jubelt en juicht en alles stemt in met den danktoon, die opwelt uit de moederziel allen stemmen in met het gebed, uit het moederhart ten hemel opgezonden, voor het behoud van den kleinen schat, die God aan Neerland schonk. Hoe anders was dat in vroegere eeuwen,toen de partijschappen nog zoo fei woeddentoen de geboorte van een Prins of Prinses uit het Huis van Oran je, tot den scherpsten strijd,den bitter- sten haat aanleiding gaftoen de vreugdegeluiden door vijandelijke kre ten werden overstemd. Toen was de eenheid van Nederland en Oranje nog ver van verzekerd. Voor latere tijden was het weggelegd, dien band volkomen te doen worden en voor altijd te vereenigen wat historisch saam was opgegroeid. En ook onze verhouding tot den Prins-Gemaal zal winnen bij de heuglijke ^gebeurtenis. De flinke man, die al onze hoogachting bezit en zich met de borst op de behartiging onzer belangen toelegt, verdient het, door ons op hoogen prijs te worden ge steld. Wij houden van hem om haar die haar lot aan het zijne verbond, wij houden van hem om zijn zelfs wil. Geluk, driewerf geluk aan allen Laat er blijdschap zijn aiom en echte feestvreugde, als er, met een variant op het oude, bekende lied uit bewaarheidhet schoone weer der laatste weken was veranderd. Een koude wind joeg grauwe wolken, waaruit van tijd tot tijd een fijne motregen neerdaalde, voor zich uit en schudde de toppen der linden, dié in. een Jhalvèn kring het grpote grasperk voor het huis omgaven. Hij boog de slanke stamrozen, den trots van hun eigenaar, en bracht zelfs den kleinen vijver in beweging, wiens oppervlak anders onder de breede bladeren van verschillende waterplanten zoo kalm en glad was als een spiegel. Het waren dagen, zoo somber en onvriendelijk, dat zij eer deden denken aan den herfst dan aan het laatst van den zomer. Wat Hanna stilleren ernstiger had gemaakt was niet alleen het treurige weer. Zij was eerst sedert kort in het huis van haren oom, en tóch had zij in dezen tijd meer geleefd en meer gevoeld, dan in haar vroe ger leven. Het was haar, als wan delde zij vroeger slechts in den slaap, als was zij thans pas ont waakt, pas begonnen te leven. En toch was reeds een koude wind ge gaan over dit irisch ontloken ziele- de historie,, met volle borst wordt aangeheven Al is 't Prinsesje nog zoo klein, Toch zal ze ons lief vorstinnetje zijn HOEZEE! Middelbaar Onderwijs. In de Tweede Kamer had gisteren de eindstemming plaats overliet wets ontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het middel baar onderwijs, enkele redactiewijzi gingen werden zonder debat goed gekeurd. Het wetsontwerp werd daarna aan genomen met 48 tegen 27 stemmen. Tegen de heeren Roessingh, Lief- tink, Van Styrum, Nolting, Van' Fo- reest, Eland, Verhey, Hejsdingen, Van den Bergh (Rott.), Schaper, Van Kol, Van Doorn, Troelstra, Tydeman, Mar- chant, Smeenge, Hugenholtz, Van Gijn, Ketelaar, Limburg, Treub, Dru- cker, Van Deventer, Smidt en Reyne. Rechts alie leden vóór, benevens de heeren Jannink, Plate, IJzerman, Blooker, Dolk, Patijn, Leiy, Bos en de voorzitter. Prins Hendrik en het Roode Kruis. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft, als voorzitter van het hoofdcomité der Vereeniging „het Nederlandsche Roode Kruis", naar de „Tel." meldt', een circulaire verzonden, met het doel, den eersten stoot te geven tot een nationale daad, bestaande in een oproep tot alle rangen en standen der maatschappij, om „Het Roode Kruis" financieel te steunen. In dit verband beschouwd, is het zeer zeker geen toevallige coïncidentie, dat de circulaire van den Prins juist in deze dagen verschijnt, nu de blijde verwachting aanstaande was. „Door H. M. de Koningin benoemd tot voorzitter van het hoofdcomité der vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" aldus vangt de cir culaire aan „acht ik het mijn ern- stigen plicht, tot den bloei van dit lichaam mede te werken en hetzelve eene eervolle plaats te helpen verze keren, onder de zuster-vereenigingen der staten, welke mede toetraden tot de conventie van Genève". Dan wordt er op gewezen, dat, ofschoon oorspronkelijk uitgesteld met het uitsluitend doel, hulp te ver- leenen aan zieke en gewonde krijgs lieden, in tijd van oorlog, zich Van de oprichting af bij het Roode Kruis steeds het streven geopenbaard heeft, „om ook in tijden van vrede hulp te brengen waar zulks noodig mocht blijken en bij rampen en epidemieën actief op te treden". „In dezen vre- leven. Eenige gezegden van haren oom, in verband gebracht met het geen zij dien avond bij de Reinhards had beleefd en gezien, hadden haar tot nadenken gebracht. Hoe had zij zich kunnen inbeelden, dat deze ernstige man, wiens zaken zoo inge wikkeld en wijd vertakt, wiens ge dachten met zoo oneindig gewichti ger dingen bezig waren, haar het onbeduidend meisje meer dan een vluchtig welgevallen zou schenken! Kon dat, wat zij voor liefde had ge houden, niet eene zeer gewone, niets beteekende galanterie zijn? Had zij niet opgemerkt, dat ook Paula zich had kunnen verheugen in zijne atten tie, en had haar oom haar niet glim lachend verhaald, dat hij de zorg voor zijne pupil spoedig in andere handen hoopte neer te leggen En zij had zulke dwaze gedachten ge koesterd gedachten, die, naar zij hoopte niemand vermoedde, die zij zich zelve nauwelijksdurfde bekennen. Zulke gedachten hielden haar ook bezig, nu zij aan het venster harer woonkamer stond, en in den regen- achtigen morgen naar buiten zag. Het landschap was als in een grijzen desarbeid ziet het hoofdcomité tevens de beste voorbereiding voor de taak, welke de vereeniging in tijd van oor log wacht". Vervolgens wordt er aan herinnerd, dat bij Kon. besluit van 2 April 1909 no. 74, het H. M. de Koningin be haagde, aan het verzoek van het hoofdcomité Hare hooge goedkeuring te hechten en te bepalen, dat het doel der vereeniging „het Nederlandsche Roode Kruis" zou zijn: „het verlee- nen van huip aan zieke of gewonde personen, behoorende tot de legers of de vloten van oorlogvoerende mo gendheden mede te werken tot le niging van den nood bij rampen in binnen- of buitenland en dat de ver eeniging om de vervulling van haar taak mogelijk te maken, zich in vre destijd zou kunnen wijden aan maat schappelijk werk. Van nu aan zal het Nederlandsche Roode Kruis zijn vredesarbeid dus krachtig en volgens een vast plan kunnen aanvatten. Maar aldus eindigt de circulaire om hare roeping in vrede en oorlog te kunnen vervullen, heeft de vereeniging geld noodig, meer geld dan waarover zij tot nog toe kon beschikken. Daarom doet zij een beroep op alle Nederlanders en vraagt zij, dat een ieder zijn penninska offere, om haar het volbrengen van hare taak mogelijk te maken." Nog mist men in deze circulaire eenige aanwijzing, waar zijn finan- cieele bijdragen te deponeeren, doch het plan, spontaan door Z. K. H. openbaar gemaakt, za! nu stellig door het hoofdcomité, onder voorlichting van den Prins, weldra nader uitge werkt worden of op eigen initiatief zullen de plaatselijke vereenigingen de zaak ter hand nemen, of in de hoofdsteden zal de burgemeester kunnen voorgaan, om tot stichting van een regelingscomité te komen. De 36e algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal worden gehouden te Utrecht op 2 September a. s. De jeugd is wat mans tegenwoor digSterke staaltjes kan men daar riu en dan van hooren en lezen. Verbeeld u, dat de lieve schooljeugd in het Fransche plaatsje Sepremies dezer dagen het werk heeft gestaakt, omdat de meester, naar hun oordeel, te oud was geworden. Of te oud niet zoozeer de man is pas vijftig jaar maar te stijf, niet rap en lenig genoeg meer, om de lieve klei nen in de gymnastiek en verschil lende openluchtspelen te onderwijzen. sluier gehuld niets liet zich hooren dan het ruischen der boomen in den wind en het eentonig geluid van de neervaliende regendroppels. Eene diepe treurigheid maakte zich mees ter van het jonge meisje. Het scheen haar, ais was het voor haar liggend leven arm aan zonneschijn, gelijk de dag daar buiten, ais loonde het de moeite niet, het te doorleven. Daarbij had zij niemand, bij wien zij troost kon zoeken niemand, van wien zij mocht veronderstellen, dat hij eene innige deelneming voor haar gevoelde. De weemoed dreigde haar te over meesteren, doch zij verzette zich ?r dapper tegen. Vastberaden trad zij terug van het venster zij wilde werken, zich bezig houden. Zij ge voelde, dat arbeid de beste trooster is voor bekommerde harten. Doch wien bracht haar arbeid nu Als zij een mensch had, voor wien zij zorgen kon, voor wien zij onont beerlijk was! (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1