Geld of Liefde. Draagt s Schoenwerk. Vrijdag 30 April. No. 101 1900. Feuilleton. 47e Jaargang. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, r TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. De blijde verwachting. Den heelen dag is 't in den Haag gisteren buitengewoon kalm geweest. Voor het Paleis zelfs minder belang stellenden dan op de vorige dagen. Op de bank zitten slechts enkele menschen, als zaten ze uit te rusten van een wandeling en kneuterig te genieten van het blije ientezonnetje. Hier en daar hangt een vlag met oranjewimpel, die reeds bij voorbaat is uitgestoken. Ook om de kanonnen in het Ma lieveld slechts weinig wachtenden, 't Leek alsof men in den Haag zelf nog niet vermoedde dat de ure zoo nabij was. Tegen half zes werd 't wat leven diger om 't paleis, ook bij de ka nonnen stond een heele haag van fietsers, dienstplichtige en vrijwillige depecherijders. Maar tegen tienen werd het druk ker in de stad, in de straten, die naar het paleis voeren, bewoog zich een dichte menigte, welke vader- landsche liederen zong. Om het paleis verdrong zich nu een dichte menschenmassa, welke door de politie op grooten afstand van het paleis werd gehouden. Rijtuigen en wagens mochten pas- seeren maar werden door de politie aangezegd stapvoets te rijden. Kwam een wagen uit een der be lendende straten wat hard aanratelen, dan klonk uit de menschenmassa, die zich stil in een wijden kring om het paleis verdrong, een algemeen gesis, zoodat onmiddellijk de voerman zijn paard stapvoets deed rijden en de wagen geruischloos voortrolde als ging hij op luchtbanden. Haagsche kooplui drongen zich tusschen de menschen en verkoch ten op oranjekussens insignes en co- cardes. De grenadiers en ook sommige militairen van andere wapens pronk ten reeds in de straten in groot tenue. Een grappenmaker moet in de ka zernes aangekondigd hebben, dat er een prins geboren was. Ook in vele ander plaatsen van ons land schijnt het aan valsche geruchten niet ontbroken te hebben. Zoo werd te Rotterdam in den middag op het drukste uur uit het Beursgebouw de vlag ontplooid, wat tot een groote expansie van geest drift aanleiding gaf, doch kort daar op, toen er een contrabericht kwam van het eerste, weer ingehaald. Het sterkst is echter wel wat in Groningen gisteravond is geschied. Groningen heeft de primeur gehad van de Oranjefeestviering. Gisteravond om halfnegen werd door het „Nieuws blad van het Noorden" een bulletin 35.) «Onze eisch is niet onbilijk, mijn- lieer", zei Lasman. «Op dit oogenblik toch 1 Gij moet er bij u zeiven van overtuigd zijn, bet ik in een tijd, waarin alle zaken |egen den grond liggen, waarin mijne '"komsten geringer zijn dan ooit te 'oren, mijne uitgaven niet kan ver groten. Ik herhaal het, gij verlangt te's onmogelijks van mij". «De tijden zullen weer beter wor den". «Wij willen dit afwachten. Dan za' er altijd nog gelegenheid zijn, om uw verlangen in overweging te nemen". «In mijn huis is ziekte en ellende, mijnheer. Moet ik zonder hulp te- mgkeeren «Het spijt mij van u, Lasman, het verspreid, dat er een Prinses zou zijn geboren. Onmiddellijk na dit heugelijke be richt, was er een enorme menschen massa op de been, die op luidruch-_ tige wijze uiting gaf aan zijn vreugde over deze gebeurtenis. Alles tooide zich met Oranje. Vlaggen kwamen uit. De illuminaties, zelfs die bij den heer Scholten, lid van de Eerste Ka mer, werden ontstoken. De opwin ding was groot. Op de Groote Markt werden rondedansen gemaakt en de anders koudbloedige Groningers trok ken in lange rijen door de straten, enkele groepen met harmonica's voorop, tot een tegenbericht van de „Provinciale Groninger" de feest vreugde kwam vergallen. De illuminaties werden gedoofd de vlaggen werden ingehaald. Maar het valk bleef den geheelen avond doorjoelen e# tot laat weergalmden va- derlandsche liederen door de straten. In de Harmonie waar voor een volle zaal een gewone muziek uitvoe ring werd gegeven, bracht het be richt een geweldige opschudding. On middellijk zette de muziek de volks liederen in, die door allen staande werden meegezongen. Toen het contrabericht kwam, was de teleurstelling daar zeer groot. De studenten hebben ondanks de tegen spraak het feest voortgezet en reden jubelend, met Oranje getooid, door de stad. Deputatenhulde. De „N. Ct." schrijft De deputaten krijgen een verma ning van de „Standaard", omdat zij behalve aan de Koningin een huide- telev'am aan minister Heemskerk hebben gezonden. Aan een minister-president toch „zendt men een telegram niet als vertegenwoordiger van het bewind, maar als bevriende mogendheid". Dat had aan den maaltijd kunnen gebeu ren, waar men niet officieel maar als broeders bijeen was. Toen iemand het midden in de vergadering plot seling voorstelde en de voorzitter de ineorrectie niet herstelde, kon men wel niet anders dan de vergadering haar gang laten gaan. Maar het moet niet meer voorkomen. „In 1907 heeft niemand er ook maar aan gedacht, om een telegram te zenden aan mi nister De Meester". Als wij ons niet vergissenis er ook een Deputatenvergadering ge houden in 1905, op den 13den April. Als wij ons niet vergissenzijn toen door de vergadering huidetele grammen gezonden aan de Koningin en aan den minister Kuyper. Als wij spijt mij oprecht. Dat juist gij het zijt, die onder de gevolgen van uw dwaas besluit hebt te lijden doet mij van harte leed. Ik herhaal thans, wat ik toen reeds zeiVerschaft u voor zulke gevallen hulp, gebouwd op wederzijdsche deelneming Van mij kunt gij niet verlangen, dat ik ter wille van dit eene geval, het loon van mijne arbeiders verhoog". Na deze woorden heerschte er eenige oogenblikken een diep stil zwijgen in de kamer. De arbeiders zagen somber en bedrukt naar den grond, en schenen besluiteloos, wat verder te beginnen. Max was aan een der vensters getreden en zag naar buiten. Daar liet zich weer Charlin's heesche stem hooren „Ge moogt u wel tweemaal be denken, eer ge ons met dit bescheid laat gaan. De tijden zijn voorbij, waarin de heeren ongestraft de ar beiders durfden verdrukken. Thans helpen wij ons zelf. Wanneer men in het Wildunger district door mid del van een kogel de fabrikanten toegeeflijker heeft gemaakt, dan kan dat hier ook gebeuren, en wanneer men begonnen is met de machines ons niet vergissen.... volgde daarop een terechtwijzing in de „Standaard" niet. De Deputaten zijn dus in 1907 in consequent geweest, thans niet. Het is jammer voor minister Heemskerk, wien de vreugde over het telegram nu een weinig vergald moet zijn, dat ze toen geen hulde brachten aan mi nister De Meester. Maar misschien hebben ze het eenvouding vergeten, doordat hetgeen verkiezingsjaar was. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Maart werd in de rijkspostspaarbank ingelegd f 6.049.825,92 en f 6.002.866,53 terug- betaald, w. o. f 17.882,35 wegens aan koop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat of certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f 430.077,99 aan af schrijving ten behoeve van inschrij vingen op Staatsschuldboekjes, zoodat meer werd ingelegd dan terugbetaald f 46.959,39. Aan het einde der maand Febr. 1909 was, ten name van de ver schillende inleggers, ingeschreven f 150,075,132.22'/iaan rente over 1908 f8.632.192,22; onverhaalbaar gebleken, met verantwoorde inlagen en betalingen aan niet rechthebben den f 17.896,85, zoodat het saldo te goed op spaarbankboekjes op lilt. Maart 1.1. bedroeg f 153.772.180.685. Nominaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende bbligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 20300.00 tot uit. Feb. was aangekocht voor een bedrag van f3.626.300,00 te zamen f3.646,600,00; waarvoor in totaal van de betrekke lijke spaarbankboekjes is afgeschre ven f3.319.844,41. Ingeschreven op Staatsschuldboek jes, nominaal f472.450.00; afgeschre ven van Staatsschuldboekjes, nomi naal f 133.750.00; meer in- dan af geschreven, nominaal f 358.700.00 op uit. Febr. 1. k was ingeschreven voor een bedrag van f 7.387.750,00, te zamen f 7.546.450,00 op uit. Maart 1909 bezat de rijkspostspaarbank; aan inschrijving op het Grootboek der 3 pet. Nationale schuld, nominaal f36.330.050,00; aan certificaten van dito inschrijving nominaal f 93.000,00; totaal f36.423.050,00. In den loop der maand zijn afge geven 11618 nieuwe spaarbankboek jes, alsmede 438 Staatsschuldboekjes, te vernielen, dan zie ik niet in, waarom men niet met de fabrieken zou ein digen. Neem u in acht, mijnheer Max ReinhardGe kunt een zeer stil en zeer geduldig man zijn, eer ge er om denkt". Hij had nog maar pas geëindigd, toen Kramer's stevige gestalte zich tusschen hem en zijnen heer schoof en Kramer's ijzeren vuist vast zijn schouder omklemde. Max wenkte hem echter terug. „Gij hebt gehoord", zei hij toen, zich tot de andere arbeiders wendend, „welke bedreigingen uw makker te gen tfiij heeft uitgestooten. Gij zult mij als getuige tegen hem dienen. En nu wil ik nog een laatste woord tot u sprekenWanneer ge u niet door boosaardige inblazingen de oogen hadt laten verblinden, dan hadt ge reeds moeten inzien, dat ik niet behoor tot de werkgevers,'wier eenig doel het is, rijk te worden, zij het ook ten koste van hunne arbei ders. Gij hadt moeten inzien, dat ik het uiterste deed, wat in mijne macht stond, toen ik trots de slapheid der zaak de fabriek toch op de gewone wijze liet doorwerken, en eerst aan en afbetaald 5925 spaarbankboekjes, alsmede 101 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in omloop 1.425.756 spaarbank- en 10722 Staatsschuldboekjes. Onze marine. Met 1 April jl. is voor de Kon. Marine in werking getreden een re geling betreffende afstand van bezol diging. Daaruit blijkt o. a. het vol gende Het personeel der Zeemacht kan, bij bestemming naar het buitenland of geplaatst zijnde aan boord van schepen buitenslands, een gedeelte zijner inkomsten afstaan. Lichtmatro zen en jongens hebben die bevoegd heid niet. De minister van marine heeft de bevoegdheid om, indien bij zondere redenen daartoe aanleiding geven, eene reeds gemaakte of in uit zicht gestelde delegatie buiten wer king te stellen of niet te doen ingaan. Het afgestaan gedeelte mag bedragen voor de officieren, hoofdmachinisten, machinisten en adspirant-machinisten het door hen verlangd bedrag onder dien verstande, dat hunne rekening bij het eindigen van het kwartaal geen nadeelig saldo aangeeftvoor alle overigen: Vs. 1 '2 of Vs der soldij. Aan den commandant is overgela ten om bij een nadeelig saldo van de rekening de gevraagde delegatie te weigeren, of eene bestaande in te trekken of te verminderen. De delegatie wordt door het depar tement van marine per postwissel betaald in de eerste maand van het kwartaal, volgende op dat, waarover gedelegeerd wordt. Het bedrag der delegatie wordt tot dekking der kosten, verbonden aan het overmaken daarvan aan de gede legeerden voor eiken schepeling ver hoogd met oploopende kortingen van 27s ct. tot 25 cent voor bedragen van f 1 tot en met f 75 en voorts 5 cent voor elke som van f 25 of ge deelte daarvan boven f 75 tot en met f500. Boven f500 komt voor elke som van f 100 of een gedeelte van f 100 tien cent bij. Nagelaten betrekkingen van in Ned.- Indië gevallen militairen. De veertiende algemeene vergade ring van. het Nationaal Fonds tot on dersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Nederl.-Indië gevallen militairen, werd te Amsterdam gehou den. Op een negental aanvragen om ondersteuning werd gunstig beschikt wijders werd een reeds toegekende onderstand verhoogd. Daartegenover vermindering der arbeidskracht dacht, toen ik bij een deel mijner arbeiders kwaadwilligheid en verzet ontmoette. Ik ken de raddraaiers onder u zeer goed, en deze zullen bij mij nooit weer werk vinden, zelfs wanneer zij mij nog wilden verzoeken. Zij zullen hunne woningen ruimen, om plaats te maken voor betere werklieden. Maar even goed ken ik ook mijne bruikbare en vlijtige arbeiders", en hij wendde zich bij deze woorden naar de zijde, waar Lasman en Jür- got stonden, „en hun kunt ge in mijnen naam beloven, dat het ge beurde vergeten zal zijn, wanneer zij onmiddellijk tot hun plicht willen terugkeeren. Verdere beloften kan en wil ik op dit oogenblik niet geven. Maar wanneer ge bedenkt, dat ik u billijk en rechtvaardig behandel, thans nu de last van den slappen tijd zwaar op mij drukt, dan, dunkt mij, moest ge van mij ook verwach ten, dat ik in betere tijden nog be ter voor u zorgen zal". „En met deze onbepaalde beloften hoopt ge ons af te schepen vroeg een van Chartin's makkers honend. „U heb ik niets beloofd", ant- stond, dat 7 van de vroeger toege kende onderstanden vrij vielen. De geldelijke gevolgen van een en ander warendat de vaste uitgaven ver meerderden voor 8 onderstanden met f 818 's jaars, doch verminderden voor 7 onderstanden met f 766, totaal ver meerdering dus f 52 's jaars dat één uitgave voor ééns van f 60 moest worden geboektdat de vaste uitga ven ten laste van het N. N.-fonds voor één gebeneficieerde met f 104 per jaar werden vermeerderd Blijkens de rekening en verant woording van den penningmeester bedroeg het kapitaal van de vereeni- ging op 31 Dec. 1908 f 421.098.155. De interest daarvan heeft beloopen f 14,949.233, terwijl de ondersteunin gen hebben bedragen f 15.255,43, zoodat voor 't eerst de ondersteunin gen niet uit de renten alleen, doch gedeeltelijk uit de van jaar tot jaar afnemende contributiën gekweten moesten worden. De onkosten bedroegen f 593.41. Hoewel de geldelijke toestand van de vereeniging niet verontrustend is, geven bovenstaande cijfers aan het bestuur toch aanleiding met den meesten ernst op versterking der middelen van de vereeniging indachtig te blijven. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot redacteur bij het departement van landbouw, nijverheid en handel, Ph. J. Ketner, thans redacteur bij de „Nieuwe Courant", te 's Gravenhage en is daarbij bepaald, dat de benoemde den rang van hoofdcommies zal innemen. Vlissingen, 29 April. De blijde verwachting. Gisterenmiddag ongeveer 12 uur werd ons uit 's Gravenhage geseind dat de eerste symptonen van de be valling aanwezig waren. Wij voldeden aan het bij het tele gram gevoegde verzoek deze mede- deeling niet te publiceeren, doch stelden enkele autoriteiten, o.a. den burgemeester, met de ontvangst van dit telegram in kennis. Het spreekt vanzelf dat dit ver trouwelijk draadbericht ons een waar schuwing was dat wij op ons qui- vive moesten zijn om, zoodra het heugelijke nieuws ons mocht berei ken, dit, het reeds zoo lang met on geduld wachtende publiek, ten spoe digste bekend te kunnen maken. Tegen half zes, nadat wij voort durend maar in hoopvolle verwach ting hadden verkeerd op de ontvangst van verdere telegrammen, bereikte ons werkelijk een nadere tijding, welke wij nog onder onze „Laatste Berichten" in ons vorig nummer kon den opnemen. woordde Max bedaard. „Gij drieën behoort niet meer tot mijne arbei ders. Met u en uwe gelijken heb ik niets meer uit te staan". „Oho, dat zullen wij eens zien. Ge hebt u geweldig verrekend, wan neer ge meent, dat wij ons stil zul len houden en rustig toezien wan neer men ons met voeten treedt. En als ge bij het voorgenomen ontslag der arbeider op uwe nieuwe machines rekent, dan moogt ge goed voor zichtig zijn. Wanneer men ze een maal onschadelijk heeft gemaakt, dan kan men het ook voor den tweeden keer doen". „Het zal u thans moeilijker vallen, want ze zijn reeds op de plaats hunner bestemming en dus gemak kelijker te verdedigen. Overigens waarschuw ik u. Samenrotting verstoring van de maatschappelijke orde en rooverijen worden door de wet zwaar gestraft. E11 nu gaatIk heb u verder niets te zeggen". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1