Gild of Liefde. Donderdag 29 April. Feuilleton. No. 100. 47e Jaargang. 1909, Van Week tof Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. —O— Te San Stefano, die beroemde plaats waar indertijd de voorloopige vrede gesloten werd na den Bul- gaarschen bevrijdingsoorlog, kwamen de Turksche Kamers in vereenigde vergadering bijeen, onder de hoede van het constitutioneele leger, of dat der Jong-Turksche partij, en naar men zegt zou daar tot afzetting van den Sultan besloten zijnmaar de verdere feiten schijnen daarmede niet in overeenstemming en hoogstwaar schijnlijk is dat daarvan een gevolg, dat de militaire en civiele gezagvoer ders het op dit punt niet eens zijn althans niet eens waren. De mili taire overheden vreesden dat het ver keerd was om den Sultan tot het uiterste te drijven, om de zeer een voudige reden dat hij in zijn paleis aan den voet van den Jildiz-heuvel goed verschanst zat. is deze lezing de juiste, dan hebben de heeren militairen het toch mis ge had, want gevochten moest er worden hetgeen vermoedelijk daarvan een ge volg is geweest, dat de snel opruk kende parlementaire troepen hun marsch vertraagden en dar men, voor bloedvergieten bevreesd, het eerst eens wilde probeeren met het aan- knoopen van onderhandelingen en het verspreiden van proclamaties tot de bevolking der hoofdstad. Dat gaf den Sultan en de reactionnaire ele menten weer moed en zij trachtten zich nog eens aan den nieuwen staat van zaken te onttrekkendoch te vergeefs. Men had het op een akkoord wil len gooien. De leiders van den aan val op het parlement zouden gestraft worden. De bezetting van Constanti- nopel zou worden verplaatst. Daarop zou het leger der Jong-Turken de stad binnenrukken, instaande voor de handhaving van orde en tucht. Van troonsafstand was daarbij echter geen sprake. Van dat akkoord is echter niets gekomen en daarop trok de linkervleugel van het parlementaire leger in de richting van den Bospo rus op, met het versterkte Jildiz- paleis als doel. Het centrum zou Constantinopel bezetten. Al wat aan militaire macht in de stad aanwezig was, werd toen naar Jildiz opontbo den, Vrijdagnacht kon het parlemen taire leger dientengevolge reeds de ledige kazernegebouwen van een bij de hoofdstad gelegen vlek bezetten. Daar werden zij wel aangevallen, maar de aanvallers werden terugge slagen en op den voet gevolgd tot in de hoofdstad, waar nog wel ge vochten is, maar de parlementaire troepen toch spoedig baas waren. De rechtervleugel, ook opgerukt, bezette daarna het spoorwegstation, maar het zwaarste werk was natuur- O—O 34.) «Spreek, LasmanWat hebt ge Hij te zeggen vroeg hij, en zijn 'oon klonk, onder de inwerking van dat gevoel zachter en vriendelijker dan tevoren. „Het is eene goede ge dachte, dat gij gekomen zijt, gij, dien 'k als een mijner vlijtigste en ver- trouwste arbeiders ken en waardeer". „Ik dank u, mijnheer, er voor dat gij dit zegt antwoordde de man diep ademhalend. „Maar mijn .vlijt heeft Hij niets geholpen, mijnheer. Sedert Haanden leid ik een ellendig leven het ontbreekt aan alles, en toch "eb ik, zooals gij zelf zegt, altijd vliitig gearbeid". „Spreek oprecht, Lasmanzei Wax ernstig, doch niet onvriendelijk, «kunt ge uw noodlot werkelijk wij 'eu aan het te lage loon, dat ik zoo- lijk voor den linkervleugel bewaard. Twee kazernes en een tuighuis waren door de troepen van den Sultan sterk •bezetzij vormden een bolwerk voor het paleis. Na een kloekmoedigen tegenstand werden deze sterkten ge nomen en dit was van groot belang, want van daaruit kon men Pera be veiligen, waar de gezantschappen der vreemde mogendheden gevestigd zijn. Een sterke colonne werd nu daarheen gezonden. Toen moest het paleis zelf geno men worden maar daarin waren zes duizend man ondergebrachtmen bereidde zich op een uiterste verde diging voor, maar het liep goed al. Alle heuvelen om het paleis werden sterk bezet en het geschut daarop in stelling gebracht; tegelijkertijd ver schenen de oorlogsvaartuigen om van hun kant mee te werken, en toen schijnt men begrepen te hebben dat er niets meer aan te doen wasmen eindigde dus met zich over te geven. En toen bleek het dat de prinsen en prinsessen gevlucht waren en de Sultan zelf nergens te vinden was. Wij zullen omtrent den persoon van zijne Hoogheid dus nadere berichten die nen af te wachten en wagen ons liever niet aan gissingen, nu wij onzen lezers een zoo getrouw mo gelijk beeld van het gebeurde heb ben gegeven. Ook het lot des Sultans is thans onzekerder dan ooitmaar het komt ons zeer onwaarschijnlijk voor, dat men hem onder de tegenwoordige omstandigheden op den troon zal handhaven. Rusland is nu oficiee! in Perzië tusschenbeide gekomen en heeft dit den mogenheden doen weten. De jongste gebeurtenissen hadden ons daarop voorbereid. De maatregel wordt noodzakelijk genoemd om de vreemdelingen en de niet strijdende bevolking van Tabris te beveiligen voor het gevaar van hongersnood want de bevelhebber der troepen van den Sjah heeft, ondanks den be loofden wapenstilstand, geen aanvoer van levensmiddelen willen toelaten. Waarvoor komen de Russen nu eigenlijk? De constitutioneelen mee- nen dat zij komen om het gezag van den Sjah te herstellen en verzetten zich dan ook tegen de expeditie, wat na tuurlijk zeer weinig baten zal. Wij zijn er innig van overtuigd dat de Russische regeering voor de Per zische constitutie niets hoegenaamd gevoelt, maar ook tamelijk onver schillig is voor het absolute gezag van den heerscher van Perzië, en dat het eenige, ware doei is vasten voet in het land te krijgen. Wij zullen wel zien waar het op uitloopt. Tusschen Oostenrijk en Hongarije als gij beweert, betaal Op deze vraag volgde een oogen- blik van stilzwijgen. De beantwoor ding scheen den man niet gemak kelijk te vallen want een eenvoudig ja zou een spoedig aan te toonen onwaarheid zijn geweest, en tegen het neen verzette zich de wensch bij hem, om uit het onderhoud met Max het grootst mogelijke voordeel te trekken. Terwijl hij nog besluiteloos en aarzelend voor zich zag, nam een zijner makkers, een der brutaalste knapen, het woord. „Een man, die vlijtig werkt", zei hij met heesche, onaangename stem, „moet als het eerlijk in de wereld toegaat, zooveel verdienen, als hij en zijne familie noodig heeft". „Ik heb u niet uitgenoodigd te spreken, Charlin", zei Max scherp. „Wacht tot ge gevraagd wordtDe beurt zal ook aan u komen. Overi gens is „noodig hebben" een zeer betrekkelijk begrip. Waar de man geen drinker, de vrouw geen lieder- rijke leegloopster is en de kinderen behoorlijk worden opgevoed, daar zal altijd zooveel verdiend worden, als voor het leven noodzakelijk is. is het weer eens mis. De samenkomst der Oostenrijksche en Hongaarsche ministers te Weenen, om te beraad slagen over den wensch van Honga rije tot oprichting van een eigen, nationale Bank, is op niets uitgeloo- pen. Men zal nu nog eens aan den koning direct voorstellen om een zelf standige Bank op té richten, met bevoegdheid tot uitgifte van eigen banknoten maar dat zal niets baten en dan zal het kabinet moeten heen gaan, want het had zich verbonden om die zaak door te zetten. Toen in 1907 eindelijk de staats rechtelijke verhouding tusschen de beide deelen der monarchie weer eens geregeld werd, liet men de bank- quaestie blauw blauw, om ze in 1907 definitief te beslissenmaar daar kwam in Hongarije ai heel spoedig verzet tegen. Het verzet groeide tot een beweging aan en alleen de drei gende Oostersche quaestie was oor zaak dat men de zaak liet rusten. De Oostenrijksch Hongaarsche bank te Weenen heeft een hoofdkantoor te Budapest en de meerderheid van het kabinet Wekerle streeft niet naar vol komen afscheiding, maar wel naar een meer zelfstandige inrichting, met een eigen directeur, een eigen raad van beheer en het recht om zelf bank noten uit te geven. Beide instellingen zouden echter in belangrijke punten samenwerken en ieder zou verplicht zijn de banknoten van de andere in betaling aan te nemen. Feitelijk is er dus maar van een gedeeltelijke scheiding sprakemaar ook daarvan wil Oostenrijk niets weten en men zal dus even wijs blij ven als te voren hetgeen niet weg neemt dat de onderlinge verhouding, die toch al zooveel te wenschen over laat, er niet beter door worden zal De Duitsche regeering heeft de quaestie der financieele hervorming weer met kracht ter hand genomen. Prins Bülow ontvangt deputatiën, die hem wijzen op de noodzakelijkheid van onverwijld maatregelen te nemen Zooals wij weten wordt vijf honderd millioen mark vereischtafgezien van 25 millioen, door hoogere bijdragen van de bondsstaten van het Rijk te verkrijgen, moeten die gelden door rechtstreeksche rijksinkomsten wor den opgebracht en wel, indien de belasting op de spoorkaartjes in ver beterden vorm behouden blijft, door middel van 350 millioen aan ver bruiksbelastingen en 100 millioen aan belasting op het bezit. Door de ver bruiksbelastingen zullen sterke dran ken, bier en tabak getroffen worden maar dan is men er nog niet en moet nog zoeken naar andere voorwerpen zoogenaamde aanvullende heffingen, doch waarvoor dan toch nog 80 mil lioen noodig zijn. In het tegengestelde geval echter ge behoeft niet ver naar zulk eene huishouding te zoeken zal de geheele familie in ellende en armoede omkomen, zonder dat men de schuld mag geven aan het ge ringe loon". Hij had op zijne gewone wijze snel, kort en scherp gesproken. Zijn blik, koud en scherp als staal, rustte op het gelaat van den arbeider, dien hij met den naam Charlin had aan gesproken, en die zich onder dezen blik blijkbaar niet op zijn gemak gevoelde. Toch vond hij spoedig zijne gewone onbeschaamdheid te rug, en terwijl de anderen besluite loos voor zfch zagen, trad hij plot seling eenige schreden op Max toe en plaatste zich uitdagend tegenover hem. „Dergelijke beschuldigingen uit te spreken is gemakkelijker, dan ze te bewijzen" begon hij op ruwen toon. Doch een gebiedend „Zwijg thans van zijnen heer en eene krachtige handbeweging van Kramer, die hem in de rij zijner makkers terugdreef, deed hem plotseling verstommen. Zijne uitdagende houding had blijk De belasting op de nalatenschappen zal een gedaantewisseling ondergaan, door alleen instellingen te treffen. Ook hiertegen is al aanstonds oppo sitie gemaakt en de agrariërs willen er niets van weten. Zij hebben voor al bezwaar tegen de belasting in de rechte lijn en tusschen echtgenooten, die ook in het nieuwe stelsel een deel der heffing schijnt uit te maken. Prins Bülow maakt zich echter sterk om er thans zijn plannen met vlag en wimpel door te halen. Het voorbeeld der Fransche amb tenaren heeft aanstekelijk gewerkt op de Duitsche confraters, die ook eens een congres hebben gehouden, waar niet minder dan tien duizend hunner bijeen moeten geweest zijn en waar men ook in vrij forsche taal zijn grieven luchtte. De zaak is niet uit gegaan van den bond der Duitsche ambtenaarsvereenigingenvan wie dan wel weten wij niet. Er is in Duitschland een algemeen plan tot tractementsverhooging ontworpen en nu schijnt men bevreesd te zijn dat daar niets van komen zal, wanneer de hervorming der rijksfinanciën niet mocht doorgaan. Anders dan in Frank rijk, schijnt te Berlijn de loonsver- hooging schering en inslag te zijn geweest der debatten maar de Duit sche ambtenaar, al kan hij zich aan den geest des tijds niet onttrekken, blijft toch ambtenaar en beschouwt zich als een deel van het Staatsge zag, wat hij dan ook inderdaad is. De regeering houdt zich geheel bui ten de zaak en kan dat ook. Voor werkstakingen of andere dergelijke met het wezen van het ambt onver- eenigbare aardigheden, zal dan ook wei geen vrees behoeven te bestaan. De heer Plate bestreed het ontwerp, als berustende op een ongezonden basis, te eenvormig en in strijd met ons zeerecht. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling voortgezet van de in terpellatie van den heer Duymaer van Twist over het Kon. besluit van 26 Maart, betreffende de keuring van voor uitvoer bestemd vee en vleesch. Het keuringstarief van minstens f 15 per etmaal is aangenomen ter dekking van de keuringskosten. De minister merkte op dat door het nadere Kon. besluit van 12 April de mogelijkheid tot dispensatie-ver leening. is geopend. Verder verklaarde hij dat hij geen nadere wijziging van dit besluit kon toezeggen. Het vooraf bepalen van de controle is noodig. Verschillende sprekers uitten de hoop dat de re geering vooral de kleine exportslach terijen ter wille zijn zou. Daarna is aangevangen de behan deling der schepenwet. baar de afkeuring zijner beter ge zinde kameraden gewekt. Want zon der acht te slaan op zijnen toorn, dien hij duidelijk genoeg aan den dag legde, wendde Lasman zich weer bescheiden tot Max. „Gij hebt misschien gelijk, mijn heer", zei hij, „de verdienste is waarschijnlijk groot genoeg voor- eene familie, waar ieder een arbeid gewoon is en alles ordelijk bij el kaar wordt gehouden. Maar men kan toch buiten zijne schuld in ellende geraken. Als schuld „Daar komt ge op het juiste punt, Lasman", v-iel Max hem in de rede. „Ge hebt het aan u zeiven toe te schrijven, dat ge deze bittere erva ring hebt gemaakt. Hadt ge mijnen raad gevolgd, dan was uwe onder steuningskas in een toestand, die het haar mogelijk maakte, u in tijden van ziekte voldoende hulp te ver schaffen. Maar toen ge mijn voorstel verwierpt, dacht ge er niet aan, welke schade ge u zeiven veroorzaaktet. Ge wlldet oppositie tegen mij maken tot eiken prijs, zelfs tot dien van uw eigen welzijn. Dit bewijs van I wantrouwen, dat ge mij door uwe Spoorweg Brouwershaven Burgh. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voor schot voor bovengenoemden spoor weg, verklaarden sommige leden, dat zij gaarne eenige meerdere gegevens zouden ontvangen ter beoordeeling van het nut, dat van de nieuwe ver bindingslijn is te verwachten. Men zou gaarne vernemen hoe groot het zielental is van de dorpen, die door de lijn zullen worden aangedaan. Eenige leden verklaarden met leed wezen te hebben gezien, dat het aan vankelijk plan om de lijn door te trekken tot Burghsluis is opgegeven. Sommige leden meenden te weten, dat de plannen waarvoor thans wordt voorgesteld een renteloos voorschot te verleenen, niet onbelangrijk ver schillen van die waarvoor de Pro vinciale Staten van Zeeland in 1903 een provinciaal subsidie hebben be schikbaar gesteld en waarvoor ook de belanghebbende gemeenten en wa terschappen bijdragen hebben toege zegd. Zij vroegen dienaangaande in lichtingen aan de regeering. Opening en sluiting van telegraaf- en telephoonkantoren na 1 Mei a. s. De directeur generaal der posterijen en" telegraphie maakt in de „Stct." no. 98 bekend, dat in verband met de in voering van den Amsterdamschen tijd als wettelijken tijd, op 1 Mei a. s. de openings- en sluitingstijd stippen van de Rijkskantoren voor den telegraaf- en telephoondienst, met inbegrip van die der locale Rijkste- lephoonnetten, zoowel op werkdagen als op Zon-en feestdagen, als regel, 10 minuten later gesteld zullen wor den. De kantoren met vollen dag dienst., thans opengesteld van 7.30 v.m.8.30 n.m. (Greenwichtijd), zullen derhalve als regel, met ingang van bovengenoemden datum, open gesteld zijn van 8 v. m.—9 n.m. (Am sterdamschen tijd). Militaire berichten. De luit. kolonel W. A. E. Mans- feldt van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, is benoemd tot hoofdofficier van speciale diensten aldaar. De luit. kolonel J. H. N. Bernelot Moens van het 6e reg. inf. fe Breda, vroeger als kapitein te Middelburg in garnizoen, heeft tegen 1 juli pen sioen aangevraagd. Te Teteringen is overleden de ge- pens. luit. kolonel jhr. H. L. A. Bo- wier, die als kapt. bij het 3e reg. inf. te Middelburg in garnizoen is geweest. weigering gaaft, heb ik gemakkelijk kunnen verdragen, want het was van uwen kant zeer onrechtvaardig. Op uw eigen hoofd echter vallen de ge volgen zwaar genoeg. Nu moet ge de schuld dragen ik kan u niet helpen". „Gij moet ons niet zoo wegzenden, mijnheer", sprak thans Jürgot, de tweede der beter gezinde arbeiders. „Wij behooren niet tot hen, die wei nig willen werken, en daarvoor veel loon verlangen. Wij willen geene verkorting van den arbeidstijd. Maar alles wordt duurder." „Dit ondervind ik evengoed als gij Jürgot. „Het zullen ook voor u moeie- lijke tijden zijn, mijnheer, maar voor ons zijn ze zwaarder. „Daarover kan ik beter oordeelen dan gij. Ik betwijfel het, dat iemand van u met even groote zorgen heeft te kampen als ik". „Wij zouden met eene kleine ver hooging van het loon tevreden zijn", vervolgde jürgot. „En ik zeg u, dat ik niet in staat ben, ook maar de geringste verhoo ging toe te staan". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1