I Geld of Liefd< 27 April, No. 98. 1909. ni- s? lifflll Gemeentebestuur. Feuilleton. lAK.SS© 47e Jaargang. iverfenHën. herstelt BINNENLAND. Venezuela. Narff wij verne- hoemd tot buiten- pvolmachtigd mi- ?de Staten van fderlandsche Hof. heeft reeds zijn $jen minister vSn overhandigd tnd door de Ko- iiëntie ontvangen. Sultans=paleis alien. EL. Hedenmorgen ;eweervuur en ka- van de hoogten iggen. troepen uit Sa- geweest met het tot 7 uur door, bniki vielen de ka an Yldiz aan, waar tand wordt ge- Ïnd gestoken, en uit Saloniki orde en onder officieren worden gezantschappen m meldt In Yildiz heeft zich en overgegeven, eld en nadat de :rs zich hadden Ihet vuren op. n in het centrum eel dooden geval- rd in stelling ge lde verdedigers van hthuis overmand, rgaven. fsrkiezen, Zo«- S?olluiken in ;ervoor Vlissingen: -traat 8. X Idirect het goede neemt, krijgt J terwijl gij bloot volgende ziek- a. jn. andoening. ntsteking. iza. iekte. iritis, aest, ziekten met een 2^: ,t beginnen. Door - X Idijsiroop te koo it gij al deze Joop is verkrijg- drogisten en bij de bekende 8 Iflacon van 230 van 550 Gram 300 Gram f 3.50. Iflesch, hoe voor- W ver- boek, Ital van gene- idt gratis op I. AKKER, Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 19 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Afsluiting van Wegen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op de mededeeling van Ge deputeerde Staten van Zeeland d.d. 16 April, jl., no. 85, 2de afdeeling, maken bekend dat aan het bestuur van den polder Walcheren vergunning is verleend op 21 Juni a. s. ten behoeve van het uitvoeren van vernieuwings- en her stellingswerken aan kunstwerken, voor het openbaar verkeer met rij- en voer tuigen en vee af te sluiten een ge deelte van den zijtak van den Kou- dekerkschen straatweg (No. 24 ligger Koudekerke) tusschen den Groenen weg II en den Koudekerke—Middel- burgschen straatweg. Vlissingen, den 26 April 1909. Burg. en: Weill, voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. De blijde verwachting. Een der medewerkers van de „Tel." te's Gravenhage meldt dd. 24 April: Waar wij reeds eenige dagen gele den in staat waren te vermelden, dat H. M. de Koningin dagelijks wederom haar gewone werkzaamheden waar nam, is heden een officieele mede deeling zulks komen bevestigen. In derdaad had H. M. sinds den 11 den dezer geen minister meer ontvangen. De minister van oorlog ad interim, de heer Wentholt, was de eerste minister, die gisterochtend een lang durig onderhoud met H. M. had. De minister van buitenlandsche zaken kwam wel ten paleize, bezocht echter niet H. M., maar wel de verschillende hofdignitarissen. Wij kunnen uit zeer goede bron mededeelen, dat H. M. haar gewone dagelijksche bezigheden hervat heeft, op advies van prof. Kouwer, die zulks in het belang achtte van een voort- durenden goeden gezondheidstoe stand. H.M. wijdt het uurtje van elven tot twaalven 's ochtends aan het lezen van verschillende binnenland- sche en buitenlandsche dagbladen. In verband met de talrijke, onjuiste berichten, "die zoowel hier te lande, doch meer speciaal in het buitenland ronde deden over de plechtigheid die na de blijde gebeurtenis zal plaats hebben wij bedoelen het inschrij ven van den prins of de prinses bij den burgerlijken stand, zij mede gedeeld, dat deze ceremonie eerst den na de geboorte, des ochtends het Paleis, in tegenwoordigheid I van de twee getuigen, de ministers IE P£R PAKJE per 3 PAKJES 32.) „Een arm meisje kan, zonder haar felukte schaden gerust een rijken man Wenwant voor haar ligt er niets vernederends in, de ontvangende te Immers, de man is van nature «toe verplicht, voor zijne familie te zorgen". Terwijl hij zoo sprak boog hij W tot haar neer, om haar voorhoofd 'e kussen toen scheidden zij. Eer hij zich ter ruste begaf ging "wc nog eerst naar buiten, om te "en of in de fabriek en in het dorp ?,'es rustig was. Nog eenmaal dacht J'l na over de gebeurtenissen van "eten avond en duidelijker dan ooit °nd het voor zijnen geest, dat hij !ejt innig geliefd meisje niet in den !lng zijner zorgen mocht trekken. «Het zou waanzin zijn, wilde ik van justitie en koloniën, zal geschie den. Prins Hendrik zal dan zijn kind bij den wethouder van den burgerlij ken stand, den heer H. J. de Wilde, doen inschrijvende daarbij tegen woordig zijnde personen zullen in ambtsgewaad verschijnen. Ondanks een opkomende onweers bui maakte H. M. Zaterdagmiddag van half zes tot zes uur een wandeling in den tuin. H. M. de Koningin en de verzorgster van Haar kind. In deze dagen van verwachting, van „blijde verwachting", zooals 't wat afgezaagd heet, doen verhalen en verhaaltjes omtrent de Koninklijke familie opgeld in alle kringen. Eén er van, van hoogst vertrouwbaren mond in deze wilien we even over vertellen. H. M. de Koningin dan had een keuze gedaan uit haar, die als ver zorgsters voor den te verwachten Oranjetelg in aanmerking kwamen en de dame in quaestie de doch ter van een predikant uitgenoo- digd ten paleize te komen tot nadere kennismaking. Op den gestelden tijd, 't was 't uurtje van theedrinken, werd de ver pleegster door H. M. ontvangen en uiteraard onder den indruk, sprak zij de Koninklijke Vrouwe met „Maje steit" aan. Vriendelijk verzocht deze haar echter, waar ze als vrouwen in zoo nauwe relatie moesten komen, liever 't gewone en huiselijker „me vrouw" te gebruiken. Terwijl nu H. M. en haar bezoek ster bij een kop thee allerlei din gen betrefFende de zaak waar 't om ging bespraken, kwam ook de Prins binnen en toen H. M. de verpleeg ster aan hem wilde voorstellen, zag ze dat Z. K. Hoogheideen streep zwart over den neus had. Maar Hendrik, wat heb je een zwarten neus klonk het opeens la chend uit den Koninklijken mond en de Prins haalde kalm zijn zakdoek te voorschijn, ging naar den spiegel en trachtte zijn neus weer '111 nor malen toestand te brengen. En nu wilt u zeker de voor u en uw taak bestemde kamer wel zien, nietwaar? vroeg H. M. na een wijle en zij en de Prins begeleidden de verpleegster naar het vertrek voor het doel bestemd. De verpleegster maakte bescheiden de opmerking dat het wel wat veel ramen had naar haar meening en dus tochtig kon wezen. Waarop de Prins onmiddellijk voorstelde zijn speciaal verblijf af te staan, hij zou dan deze kamer wel nemen. Ten slotte kwam zooals't ook in een burgergezin gaat de gelde lijke belooning ter sprake en uit haar zak betaalde H. M. de zuster een toegeven aan mijne zwakheid het ware een misdaad, een huis op te trekken op zoo'n wankelenden grond. Zou ik haar, die ik min, misschien 11a weinige jaren gebogen zien onder den last der zorgen, die haar aan mijne zijde wachten Beter eene moedige onthouding, dan eene lange ellende Ik zie het in, mij blijft slechts de keus tusschen een ongetrouwd le ven of een rijk huwelijk". HOOFDSTUK XI. De nieuwe machines waren onder militaire bedekking goed en wel in de fabriek aangekomen, maar nog stonden zij ingepakt, zooals zij waren gearriveerd, en voorloopig was er ook geen vooruitzicht, dat men ze aan den ioop kon brengen. Want de strijd, die tusschen de werklieden en den fabrieksheer was uitgebroken was eene nieuwe phasse ingetreden. Men scheen er van overtuigd te zijn, dat de tot dusverre aangewende middelen niet de juiste waren, en dat men naar andere wapenen moest grijpen, wilde men den gehaten Pruis het hoofd doen buigen. Sedert voorschot op de door haar te maken onkosten. Gansch en al onder den indruk van de vriendelijke ontvangsten 'tgezel lige huiselijk leven in het Koninklijk gezin verliet de dame het paleis. De Kamerverkiezingen. Naar „de Stand." mededeelt, be staat de voorslag van accoord van de gedelegeerden der drie partijen rechts over de samenwerking bij de komende stembus hierin: le. dat de partijen rechts zouden laten zitten, wat ziten zulks met inbegrip van Leiden; 2e. dat'de in 1905 verloren districten, indien mogelijk, met ge zamenlijke krachten zouden heroverd worden, en dat in deze districten aller candidaat zou zijn de candidaat van die partij, die in 1905 het district ruimen moest3e. dat in de groote steden, met meerdere districten, de schikking zou worden overgelaten aan de drie Bondsbesturen4e. dat in Friesland, waar r.og afspraken van vroeger nawerkten, de drie partijen zich provinciaal met elkaar verstaan konden 5e. dat in nieuw te verove ren districten, die in 1905 niet aan rechts behoorden, elke partij vrij zou blijven op het stuk van candidatuur. De verloren districten zijn:!, voor de christ. historischen Amsterdam II; en II. voor de anti-revolutionairen Den Haag I, Amsterdam VII en IX, Enkhuizen, Kampen, Gouda, Gorkum en Zierikzee. De roomsch-katholie- ken verloren in 1905 geen enkelen zetel. De deputaten-vergadering der anti- rev. partij heeft aan dezen voorslag haar goedkeuring gehecntde „Std." verwacht dat ook de beide andere partijen de getroffen overeenkomst zullen aanvaarden. „Bleek er later", schrijft zij, „een kink in den kabel van de zijde der beide andere partijen te komen, zoo zijn we er op voorbereid, om binnen vier dagen het roer om te werpen." flboniiemenis-fiduerienfiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. De Deputatenvergadering. De „Standaard" zegt van de depu tatenvergadering onder meer Blijde opgewektheid van aller ge moedsstemming. Van somberheid of beduchtheid geen zweem of spoor. Bezieling sprak uit aller woord, geestdrift uit aller oog. Rustig, maar niet minder ernstig was de geest die heerschte. Geen onvriendelijk woord viel zelfs aan het adres van onze tegenstanders te beluisteren. Van zelfverheffing merkte men niets. In nederig vertrouwen op de hulpe onzes Gods zou men den strijd aanbinden, en voor dien strijd was ten volle aanwezig, wat van elke worsteling de zenuw en kracht uitmaaktVertrou wen in de leiding, eenheid van ge- eenige dagen had men het werk in de fabriek gestaakt. De klok, die de werklieden 's morgens aan den ar beid riep, had tevergeefs geklonken. Niemand had hare roepstem gevolgd. De werkstaking was dus algemeen, en zware verliezen stonden den fa brieksheer te wachten. Het waren treurige en zorgvolle dagen voor Reinhard, de dagen, die op deze gebeurtenissen volgden. Hij had den slag langzaam zien komen, en was toch niet in staat geweest, hem af te weren. De machines, die het hem mogelijk zouden hebben gemaakt de oproerigste lui te ver wijderen en de meer bedaarde en vertrouwde te houden, waren te laat gekomen. Thans, nu zich ook het meer bedaarde gedeelte der werklie den tot openlijk verzet had laten verleiden, lag een dergelijke schei ding niet meer in zijne hand. Hij moest afwachten, of zij misschien door eigen nadenken weer op den rechten weg zouden komen, doch zijne hoop hierop was slechts zwak. Hij wist maar al te goed, dat de ontevredenheid met het loon niets anders was dan een voorwendsel, kozen doelwit, hartelijke broederzin, en de bereidheid tot het brengen van offers. Voor wie zich aan de psychologie de la foule wijdt, is zulk een Depu tatenvergadering een niet genoeg te waardeeren object van waardeering object van waarneming. Ze toont u, hoe er achter het redeneerend, analy seerend en critiseerend verstand toch nog een andere macht in het leven werkt, die menschen saambindt, tot liooger niveau opheft, en tot het oefe nen van ongemeene kracht in staat stelt. De „Rotterdammer" schrijft Het zou natuurlijk te veel ruimte vorderen om alles voor te leggen, wat dr. Kuyper over de antithese sprak. Het was evenwel klaarblijkelijk te bemerken, dat vooral toen „naar het hart van Jeruzalem" werd gesproken, en de liberale pers moge het vreemd vinden, doch de sympathie, die bij dit onderwerp voor de woorden van den spreker zichtbaar was, kwam voort uit de diepe overtuiging dezer honderden mannenbij deze dingen is het leven onzer zieldeze dingen worden door ons ervaren in de practijk onzer Christelijke saamleving. Of er dan in de harten der twee duizend deputaten louter geestdrift en vroolijkheid was Volstrekt niet, we weten wel beter. Dat er schier geen woord aan het kabinet-Heemskerk werd gewijd, nadat onlangs het mi nisterie om zijn kloeke memorie alom werd geprezen, toont, dat de verhou dingen nog niet zijn zooals gewenscht ware. En in de tweede plaats, dat prof. Fabius gemist werd, sprak me nigeen tegen den ander uit met een gevoel van droefheid, en het mag dan ook o.m. betreurd worden, dat prof. Fabius zich, ter wilie van de „coalitie" met zijn eigen medebroederen, niet bij het voorgestelde oude program van actie kon neerleggen. Het mag echter niet worden betwijfeld, dat er over deze twee genoemde feiten alles behalve vreugde in het hart van dr. Kuyper kan geheerscht hebben. Verre van dien. Mogen in de toekomst de harten en hoofden nader tot elkander komen onder inwerking van den Geest des Heeren. Amsterdamsche tijd. In verband met de regeling van den dienst der spoorwegen in Nederland op 1 Mei e.k. naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam zullen alle uurwerken op de stations en halten der Staatsspoorwegmaatschappij, in den nacht van 30 April op 1 Mei e.k. 20 minuten later dan de tijd van Greenwich worden gesteld. Dit zal geschieden op de lijnen waar de dienst vóór 1 uur 's nachts eindigt of waar volledige nachtdienst is, precies te 1 uur 's nachts. De uurwerken, die dan en dat de eigenlijke grond van het verzet lag in de haat tegen de natie, tot welke hij behoorde. Tn de geheele buurt heerschte reeds sedert lang een geest van ontevredenheid en verzet tegen alles wat Duitsch was. De geheele bevolking zij bestond hoofdzakelijk uit fabrieksarbeiders scheen besloten, bij de eerstvol gende gelegenheid in openlijk op roer uit te breken. Het leven en het eigendom van alle Duitschers was in gevaar, en hun toestand werd met iederen dag hachlij ker. Zelfs de moedigste had moeten inzien, dat onder deze omstandigheden de kracht van den enkele geen voldoende be scherming bood. Daarom was door de gezamenlijke Duitsche eigenaars in het Elmsleber- district een adres opgezonden aan de bevoegde autoriteit, waarin deze dringend verzocht om een detache ment soldaten. Het antwoord was toestemmend geweest en men kon dus de aankomst der beloofde man schappen binnenkort verwachten. Maar wat kon er voor dien tijd nog niet gebeuren Dit alles hadden de beide man- 1 uur (Greenwichtijd) aanwijzen, worden op dat tijdstip gesteld op 1 uur 20 minuten. Gastro. Het verblijf van Castro te Parijs zal van korten duur zijn. Hij zal een geneesheer bezoeken en daarna ver trekken naar Spanje. Binnen een dag of tien zal zijn vrouw te Cartagena bij hem zijn en dan zal hij zich in schepen naar Columbia, waar Castro wordt verwacht door generaal Reyes. Castro zou te Maracaïbo aan land gaan, zich met zijn partijgenooten vereenigen en dan naar Caracas trek ken. Hij zou een guerilla-krijg be ginnen teneinde het presidentschap weer in handen te krijgen. Voorbereidend militair onderricht in dranklokalen. Omtrent het geven van voorberei dend militair onderricht in vergun- nings- of verlofslocaliteiten is door den minister van binnenlandsche zaken nader overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van oorlog. Hierbij is gebleken, dat het oedoeldé onderricht slechts dan in vergunning- of verlofflocaliteiten gegeven wordt, wanneer geene andere geschikte loca- liteiten beschikbaar zijn en dat de voorwaarden, door den inspecteur der infanterie vastgesteld voor het geven van onderricht in soortgelijke locali- teiten, het gebruik aldaar van bier of sterken drank door de jongelieden, die aan het onderricht deelnemen, zooveel mogelijk voorkomen. Het ligt daarom zooals eerstge noemde minister aan de Commissa rissen der Koningin in de onderschei dene provinciën heeft medegedeeld, vooralsnog niet in zijne bedoeling er nader bij den minister van oorlog op aan te dringen, om het bedoelde onderricht in die localiteiten te doen staken of afhankelijk te stellen van het verkrijgen van de in art. 10 der Drankwet bedoelde bestemming. Door den minister van oorlog is bepaald, dat dit jaar geen gelden zullen worden verstrekt om prijzen aan te schaffen voor het prijsschieten voor de deelnemers aan de schiet oefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht. Oefeningen bij de Marine. Door de bemanning van het pant serschip „Piet Hein" werd dezer dagen ter reede Nieuwediep een in teressante excercitie gehouden. Verondersteld werd dat het schip door eene aanvaring zoodanig be schadigd was dat het onmiddellijk verlaten moest worden. Op een ge geven sein werden alle sloepen tot gelijk met de verschansing gestreken, nen Max en Kaiser met el kaar besproken, toen zij in het kan toor van de fabriek op en neer wan delden. Het gesprek was ernstig ge weest, doch vreemd genoeg voerde het niet weer tot die schertsend ge maakte doch ernstig gemeende ver wijtingen, waarmee mijnheer Kaiser vroeger dergelijke verhandelingen placht te sluiten. Integendeel, zijn voorhoofd was onbewolkt gebleven tot op liet laatst, en nu hij zijne handschoenen aantrok en zich gereed maakte om heen te gaan, speelde zelfs een glimlach om zijne lippen. „Zoo zal het gaan", zei hij, nog eens staan blijvend, „drie mannen gij, de weer herstelde Jantsen en Kramer zijn werkelijk niet voldoende om huis en fabriek beide in tijd van nood te verdedigen. Het is daarom het verstandigst, het eerste op te ge ven, opdat de krachten niet te veel worden verdeeld. De kostbaarste za ken brengt ge, zooals wij hebben afgesproken in de fabriek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1