t 1 1 Gij hebt eene t verkoudheid. Burgerlijke Stand, Laatste Berichten. UEMIÏ, - HÉhf I 8 I i I Altijd Je Pudding! AJ. POLAK hoogste getij. In het midden der stad zijn huizen ingestort. De aardschokken zijn op ver schillende plaatsen in Portugal waar genomen. Een vrij groot aantal huizen dreigt in te storten. Er zijn eenige branden ontstaande bevolking is door schrik bevangen. Men meent dat er geen slachtoffers te betreuren vallen. De Koning heeft zich naar de plaatsen, waar de aarbeving gewoed heeft, begeven. Naar verluidt heeft een brand aanzienlijke schade be rokkend op een der zeven heuvels. Een groot aantal kerken is gescheurd, maar geen enkel huis ingestort, in de Kamer der pairs, die juist vergaderde, ontstond een hevige paniek. Om 20 minuten voor zessen is een lichte aardschok te Madrid waarge nomen. Telegrammen uit Cordova, Sévilla en Badajoz maken melding van aard schokken. Overal heerscht er een paniek. In den nacht van 21 op 22 April werden volgens een particulier tele gram uit Rome aan den „Matin" drie boosdoeners in den tuin van 't Vati- caan in hechtenis genomen. Toen de gendarmen hunne gewone ronde de den, hoorden zij plotseling een onge woon geluid en op hun roepen geen gehoor krijgende, liepen zij vooruit, waarop zij plotseling drie kerels ach ter de boomen vandaan zagen komen. De gendarmen grepen hen aan, fouil leerden hen en vonden allerlei inbre kerswerktuigen. Een ladder, tegen een muur geplaatst, duidde bovendien voldoende aan, met welke bedoelin gen de heeren zich in den tuin be vonden. Gedurende den nacht werden zij opgeborgen in het wachthuis van het Vaticaan en 's ochtends naar het com missariaat op het St. Pietersplein ge bracht. Tijdens het verhoor sprong een der boeven uit het raam, kwam te recht op een zonnescherm van een café en viel toen op den grond zonder zich te hebben bezeerd. Toen op de vlucht. Maar het ongeluk achterhaalde hem snel. Hij ontmoette nl. bij toeval een der pauselijke gendarmen, deze herkende hem, greep hem in zijn kraag en bracht hem naar het politiebureau terug. In een suikerfabriek te Baesrode bij Gent, is gtsteren een ketel gespron gen. Er werden een 10 tal personen gedood en bovendien verschillende andere personen gewond. Donderdag om 10 uur werd men in het noord-oosten van Parijs een dichte, zwarte wolk gewaar, die tegen de heldere blauwe lucht en de helle zonneschijn scherp afstak. Eerst wist niemand eene verklaring van het ver schijnsel te geven, doch ten slotte werd bekend, dat een petroleumma- gazijn van den Noordooster spoorweg in de vlakte van St. Denis gelegen, in brand was geraakt. Acht a negen duizend tonnen petroleum en benzine zijn in de magazijnen bij St. Denis opgeborgen. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid be kend, men vermoedt echter, dat door vonken uit een locomotief de met olie doorweekte bodem in brand is geraakt en de vlammen zich van hier uit spoedig naar de magazijnen voort plantten. Binnen korten tijd stonden verscheidene gebouwen in vlammen, terwijl voortdurend petroleumvaten met een hevigen knal barstten. De politie, de brandweer en de in de stations aanwezige werklieden deden wat ze konden om het vuur meester te worden, doch de dichte rook be lemmerde hen zeer. Eerst toen een compagnie infanterie uit St. Denis en een korps Parijsche politieagenten te hulp kwam, slaagde men er in, het vuur te stuiten. Gelukkig staan de magazijnen vrij wel geïsoleerd. Van deze was echter geen enkel meer te redden, doch wel gelukte het de stationsgebouwen te behouden. De geheele vlakte van St. Denis, die zich over een gebied van bijna 50,000 meter omtrek uit strekt, stond in volle vlam. Duizenden toeschouwers kwamen uit den omtrek om het schouwspel gade te slaan. Wonder boven wonder is geen enkel menschenleven te betreuren, slechts een arbeider, die van een dak sprong, brak den arm. Te 5 uur's avonds was men het vuur geheel meester. De Attorney-general (procureur- generaal) van den Staat Kansas. V. S. uit welken staat een niet gering per centage der specifiek „Amerikaansche" berichten komen heeft beslist dat een vrouw ook na haar huwelijk haar meisjesnaam zal mogen blijven voe ren. De naamsverandering, argumen teerde de Attorney-general was een gewoonte en traditie, doch bezat geen wettelijk recht. De voorstanders van gelijk recht voor vrouwen en mannen hebben déze be slissing, meldt een bericht uit New- York, met groote instemming ontvan gen. Een dezer, mej. Mary Coleman, advocate van beroep, zal binnenkort in het huwelijk treden met een ze keren Hardenbrock en dan onmiddel lijk van het door den attorney-gene- raal toegestane recht gebruik maken. Zij zal echter haar man toestaan zijn naam te behouden. De nogal delicate vraag hoe het met hare eventueele kinderen zal moeten gaan, of die den naam van vader of moeder zullen moeten dragen, schijnt noch voor den attorney-general noch ook voor mej. Coleman punt van ernstige overweging te hebben uit gemaakt. Het bericht uit NewYork Iaat deze, toch niet zoo geheel onbelang rijke, kwestie althans buiten beschou wing. Roosevelt is te Mombassa op een feestmaal onthaald. De waarne mende gouverneur van Engelsch Oost- Afrika las een telegram voor van koning Eduard, waarin hij Roosevelt weikom heette in EngelschOost-Afrika en hem veel genoegen toewenschte. Roosevelt prees in zijn antwoord de Engelschen voor hun gave om onbe schaafde streken der aarde te bescha ven. Hij sprak ook van de noodza kelijkheid om niet uit het moederland teveel de koloniën te bedillen. Men weet ginds veel dingen beter dan in het moederland. Hoe weinig weten b.v. de Amerikanen van de Philip- pijnen. Ook Selous, de groote leeu wenjager, die Roosevelt op zijn jach ten zal vergezellen, toostte, en sprak den wensch uit, dat Roosevelt een „entente" tusschen Duitschland en Engeland zou weten te bewerken. Voor Roosevelt naar Kapiti vertrok seinde hij aan koning Eduard om dien voor zijn groet te danken. Ingezonden Sakken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur Wij leven nu eenmaal in den tijd van voorzorgen. Voorzorg tegen de gevolgen van ongelukken en ziekte, van ouderdom, invaliditeit, werkloos heid. Voorzorg tegen corpulentie en magerheid, ja zelfs tegen arm en rijk worden. En dat is goed ook. Voor komen is gemakkelijker dan genezen. Zoo dacht ik, toen ik gisteravond een auto zag snorren over onzen heer lijken zeeboulevard, en ik vraag me af, „wie durft daarvoor de verantwoor delijkheid op zich nemen Stel u voor de gevolgen van een klein defect aan de machine bij de kromming van den dijk bij de sluis. De gevolgen zijn niet te overzien. Een wandelaar is ook daar niet meer veilig. Of is hét al niet onaangenaam genoeg daar telkens opgeschrikt te worden door fietsers, kunstrijders somtijds Bedoeling van dit schrijven, M. de R., is de betrokken autoriteiten te wij zen op het groote gevaar, dat een op den Zeeboulevard rijdende auto voor wandelaars, vooral voor kinderen op levert. Ik hoop dat men den put niet zal gaan dempen als 't kalf verdronken is. U beleefd dankend voor de plaat sing teekent, Een Vlissinger. Bijschrift bij het portret onzer beminde Koningin. Het Vaderland heeft al zijn hoop Op U gesteld, o Vrouwe Het Volk, aan U verknocht, blijft U Tot in den dood getrouwe. Het leeft met U. En heeft met U De schoonste Koningsdroome. Groot is de dag, waarop die droom Tot zijn vervulling kome. Het Vaderland heeft al zijn hoop Daarop gesteld, o Vrouwe Dat God U steun en Zegen bied' En voor ons Volk behouwe. X. BUITENLAND. 1"URKi]E. Weder scheen het zeker dat de Sultan zou afstand doen en weder meldt een telegram, dat de be velhebbers te Konstantinopel en Salo- niki den Sultan op den troon willen handhaven. Het blijft waar dat de Sultan nog talrijke aanhangers heeft en wellicht is het een voorzichtige tactiek van de zijde van de troepen om geweld te voorkomen. Misschien hoort men onverwachts van een ge vangenneming van Abdoel-Hamid. Reeds spreekt de correspondent van den „Matin" van San Stefano als van het Versailles van Turkije. Al is de houding van den Sultan even wankelend als indertijd van Louis XVI, de loop van zaken is thans nog niet geheel te vergelijken met de Fransche omwenteling, maar het gaat er naar toe. Zoo vinden wij een telegram, dat de minister van Buitenlandsche Zaken in de Nationale Vergadering heeft tegengesproken het gerucht dat de Sultan zich tot Oosten rijk heeft gewend met voorstellen. Men ziet het element landsverraad is reeds voorhanden voor de vijanden van Abdel-Hainid. Het gerucht komt hierop neer De ,,Sevet-i-Unoen" deelde mede dat de Sultan zou hebben voorge steld aan markies Palavicine, den Oostenrijkschen gezant, in ruil voor de Oostenrijksche bescherming Mace donië te laten veroveren door de troepen van Frans Jozef. De gezant meldde dit voorstel naar Weenen maar de Turksche regeering vernam niets hierover van en liet bij het Oostenrijksch ministerie inlich tingen vragen. Hier erkende men de juistheid ervan. In het leger veroor zaakte dit bericht heftige verontwaar diging en deed den haat der troepen tegen den Sultan ten top stijgen. Als werkelijk het bericht juist is, en mogelijk is liet ondanks de offi- cieele tegenspraak, dan is de positie van den Sultan tegenover binnen-en buitenland niet benijdenswaardig. En wellicht is het gelukkig voor hem dat er sprake is van hersenstoring, althans het geduld en de lankmoe digheid van het volk niet reeds te zeer op de proef zijn gesteld. De „Frankf. Ztg." ontvangt nog een telegram uit Konstantinopel, mel dende dat de fetwa van den Sjeik gereed is en Zaterdag zal afgekondigd worden, tegelijk met de troonsbestij ging van Resjad' Effendi. De berichtgever van den „Matin" is nog niet zoo ver en meldt dat het parlement zich zou bezighouden met de vraag of Resjad Effendi, de ver moedelijke troonsopvolger, naar San Stefano moet worden gevoerd vóór den afstand van den Sultan, of dat het leger naar Konstantinopel zal aanrukken voordat die maatregel is genomen. Ook hieruit ziet men dus hoe voorzichtig men is. De gebeurte nissen die elkaar zoo snel opvolgen, dragen er niet toe bij de rustige stemming te wekken, die het best onheil en bloedvergieten kan voorkomen. Overal heerscht blijkbaar angst en wantrouwen. Men hoort van vele prinsen en prinsessen, die reeds gevlucht zijn, o.a. prins Boerhanedin, die in het paleis van een zijner zusters werd opgenomen en van daar op een schip moet zijn ontkomen. Prins Se- lim, de oudste zoon, is bij zijn vader. Als toekomstig Sjeik ul Islam wordt genoemd de Mufti van Mitrowitza. Te Saloniki is een gerecht uit mi litairen en burgers samengesteld, om de tot nu toe gearresteerde reaction- nairen te vonnissen. DUITSCHLAND. De Duitsche con servatieven schijnen nog geenszins voor het denkbeeld eener erfdeelbe lasting gewonnen, al werd dit aan vankelijk gemeend. De conservatieve fractie hield nl. gisteren na afloop van de vergadering der financieele commissie uit den Rijksdag, een on derlinge bijeenkomst, waarop de hou ding tegenover de erfdeelbelasting werd besproken. In de couloirs van den Rijksdag werd verteld, dat tien leden der conservatieve fractie de erfdeelbelasting aannemelijk verklaar den. Intusschen publiceerde de con servatieve Kreuzzeitung gisterenavond een door de afgevaardigden Roesicke en graaf Westarp uitgewerkt voor stel, dat volgens een besluit van de conservatieve fractie bij de financi eele commissie zal worden ingediend. Volgens dit voorstel zal in plaats van de erfdeelbelasting (Erbanfallsteuer) een belasting komen op de,waarde vermeerdering van onroerende goe deren en effecten. Dit nieuwe voor stel is tot in de kleinste bijzonder heden uitgewerkt en toegelicht. OOSTENRIJK-HONGAR1JE. In de audiëntie, die graaf Andrassy Woens dag bij den keizer had, is nog geen beslissing genomen. Graaf Julius An drassy heeft slechts een overzicht ge geven over den toestand, en zijn meeningen uiteengezet over de mo gelijkheid van de oplossing der crisis. Van verschillende zijden worden po gingen gedaan, om ten minste iets voor Hongarije te verkrijgen. Op den kroonprins wordt gewerkt, opdat hij er in zal toestemmen, Hongarije ten minste voor het uiterlijk de kenfee- kengen te geven van een onafhan- kalij ken staat, waarop Hongarije krachtens de overeenkomst wettige aanspraken heeft. Maar verder wil niemand gaan. Het toestaan van het gebruik der Hongaarsche taal in het Hongaarsche leger als diensttaal, wordt in Oostenrijk door de meer derheid ongewenscht geacht, wijl in die regimenten slechts een klein ge deelte Hongaarsch verstaan, de meeste recruten deel uitmaken van de an dere nationaliteiten, die den Hon- gaarschen lappendeken samenstel len. De tegenstand wordt meer van politieke dan van militaire zijde aan gestookt. In Hongarije echter ziet men in de invoering van de Hongaarsche taal als verplichte diensttaal, in plaats van het thans bestaande gebruik van het Duitsch, een middel tot Magyarisee- ring der verschillende volksstammen en men was onvoorzichtig genoeg, dit in een gesprek met den keizer te doen uitkomen, te doen dienen als argument. Dit deed de deur dicht. Want in Oostenrijk vreest men niets meer, dan de Hongaarsche pogingen om de nationaliteiten in Hongarije te Magya- riseeren tenzij dan het toestaan van concessies, die allicht er toe zullen leiden, dat Kroaten, Tsjechen, Polen, Siavaniërs en andere volks stammen met dezelfde eischen zullen komen. De vrede hangt er dus voor het oogenblik uitsluitend van af, of een Hongaarsch kabinet mogelijk is, dat met concessies genoegen neemt, die uitsluitend de vaandels en emblemata betreffen, als men ten minste in Weenen op dit punt wil toegeven, wat nog zeer onwaarschijnlijk is. Een ernstige en langdurige crisis zal dan niet te vermijden zijn. Een kleine hoop wordt in Hon- gaarschekringen nog gekoesterd, na melijk, dat Juiou Andrassy die veel invloed op den keizer heeft dezen zal weten te bewegen een nieuw pro gram van overeenstemming tusschen de kroon en de leden der tegenwoor dige Hongaarsche regeering goed te keuze, Dan kan de crisis allicht nog een poos worden uitgesteld. Maar dit is niet meer dan uitstel. Op den duur zullen de Hongaarsche eischen toch door Oostenrijk moeten worden behandeld en beslist. En van die be slissing hangt ten laatste de quaestie van samenhang der beide groote dee- len van de Dualistische Monarchie af. van 20—24 April. ONDERTROUW D: J. W. Schoonman, jm. 29 j. en M. G. Baljé, jd. 23 j. J. C. Dommisse, jm. 27 j. en M. J. C. Baljé, jd. 27 j. j. Prins, jm. 25 j. en N. Dekker, jd. 25 j. A. C. van der Leek, jm. 25 j. en J. Maas, jd. 30 j. J. J.A. J. van Dalen, jm. 25 j. en C.J. Wal ler, jd. 25 j. L. de Nooijer, jm. 21 j. en G. van Eenennaam, jd. 20 j. G. J. P. A. Thomson, gesch. 40 j. en C. Boddaert, jd. 29 j. J. Dorleijn, jm. 29 j. en P. M. Marijs, jd. 27 j. C. J. Prince, jm. 28 j. en M. Lie- vense, jd. 20 j. J. van Leeuwen, jm. 22 j. en P. Pieterse,- jd. 23 j. GETROUWD: C. F. Decrop, jm. 22 j. en H. M. Puis, jd. 20 j. J. van Rosendaal, jm. 24 j. en A. M. J. Willems, jd. 19 j. A. Zurhaar, jm. 20 j. en L. W. J. Rozenberg, jd. 18 j. A. Krijnen, gesch. 46 j. en J. Hol, jd. 40 j. BEVALLEN: H. Glazer, geb. van der Sluis, d. J. de Nooijer, geb. Meulmeester d. N. j. van den Bergen, geb. Rekkers, d. T. Schrijver, geb. Polderman, d. P. van Wouwe, geb. van Beveren, z. W. Vermeulen, geb. van den Berg, z. L.J. Timmerman, geb. Pepers, z. W. de Ruijsscher, geb. de Bruijne, z. J. de Ridder, geb. Maas, z. A. E. Kortenbout, geb. Lommers, z. OVERLEDEN: J. I. Zoete, z8 m. Per telegraaf. De blijde verwachting. 's GRAVENHAGE. Van betrouw bare zijde vernemen wij dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik een beslissing hebben genomen omtrent den naam dien de(n) te ver wachten Prins of Prinses zai dragen en in verband daarmede omtrent de peten. De gedachte die daarbij voor gezeten heeft is deze geweest dat in de eerste plaats historische namen uit het Huis van Oranje zuilen her leven en daarnevens slechts de aller naaste bloedverwanten. H. M. de Koningin heeft heden de sedert eenigen tijd gestaakte confe renties met ministers, bestuurshoof den, hervat en ten 9 uur voormiddag den minister van marine, waarnemend minister van oorlog, in audiëntie ontvangen. Nederland en Venezuela. 's GRAVENHAGE. Nad? wij verne men is dr. Paul benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister der Vereenigde Staten van Venezuela bij het Nederlandsche Hof. De nieuwe gezant heeft reeds zijn geloofsbrieven aan den minister van buitenlandsche zaken overhandigd en wordt hedenavond door de Ko ningin-Moeder in audiëntie ontvangen. Het Turksche Sultans=paleis aangevallen. KONSTANTINOPEL, Hedenmorgen 5 uur werd hevig geweervuur en ka nongebulder gehoord van de hoogten die om het paleis liggen. De Jong-Turksche troepen uit Sa loniki zijn slaags geweest met het garnizoen van Yildiz. Het vuren duurde tot 7 uur door. De troepen uit Saloniki vielen de ka zerne ten zuiden van Yldiz aan, waar hardnekkig weerstand wordt ge boden. De stad is in brand gestoken. Onder de troepen uit Saloniki heerscht uitstekende orde en onder aanvoering van de officieren worden de buitenlandsche gezantschappen beschermd. Een later telegram meldt Het garnizoen van Yildiz heeft zich aan de Jong-Turken overgegeven. De rust is hersteld en nadat de laatste tegenstanders zich hadden overgegeven hield het vuren op. Bij de gevechten in het centrum van de stad zijn veel dooden geval len. Een kanon werd in stelling ge bracht en werden de verdedigers van het laatste wachthuis overmand, waarna zij zich overgaven. tevolj Advert©nfiin. —O— Lovert en herstelt J-aloU'dën, Markiezen, Zou- «chermen en Rolluiken in hout en etaa! Vertegenwoordiger voor Viissingen J. WISSE, Marinestraat 8. S Als gij niet direct het goede geneesmiddel neemt, krijgt gij bronchitis, terwijl gij bloot staat één der volgende ziek- ■0 ten te krijgen Tering. Asthma. Keelpijn. Pleuris. Longaandoening. Longontsteking. Influenza. Borstziekte. Groep. Diphteritis. Kinkhoest, daar al deze ziekten met een gewonen hoest beginnen. Door nog heden Abdijsiroop te koo- pen, voorkomt gij al deze ziekten. De Abdijsiroop is verkrijg baar bij alle drogisten en Apothekers en bij de bekende verkoopers. Prijs per flacon van 230 Gram fl.van 550 Gram f2.van 1000 Gram f3.50. Hoe grooter flesch, hoe voor- deeliger dus. K K x n 0 Een fraai boek, ver meldende tal van gene zingen, zendt gratis op aanvrage L. 1. AKKER, Rotterdam. H Fc&hï PcR PAKJE 20ceht per 5 pakjes

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 6