0.85 0.95 ,lmT ling, Zalm en Elft. ft AARDAPPELEN. Ie Randen NIEST. Lost en Inwoning 1.10 p. H.L sfe Boter. BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws. uere soorten. Ir Schilder. 160. InrwERPEN. L. verhooging. Ontvangen iSEIN (Bels.) er fhans! II PAPIEREN, ii. -»■ NINGSWEG. adres bij r. JANSSEN, 44. hier en daar gehaaid, een vrouw. (eggen wil, meneer, op mijn woord van eer tr als bij jou. •aden of te smeeren, n ander soort begeeren. 476 cent per 5 ons. H. LOOIS. it. or een Heer, voor plm. de maand. 40, Bureau „Vlissing- ivraagd een net igmeisje Jamykade 12. zoo afbeulen aan 3e wasch kan doen fijnste Blouses, geen nazien, geen verkocht. Ischen bij te wonen nsdag van 2—4 en aal dezer machines GcOKKÏKC! s SORR® vn d van Maandag 26 April 1909, No. 97. Brieven uitdeflofsfad. O XV. Nog altijd althans op 't oogen- blik dat ik dit schrijf geen prinsje (of zou 't een prinsesje zijn en toch hebben we pas met zoo'n bui tengewonen zwier „Prinsendag" ge vierd Maar 't was voor „den groo- ten prins". Al verscheidene jaren heeft nu Prins Hendrik in ons land zijn jaardag gevierd, maar met zooveel opgewekt heid als ditmaal, op zijn 33en ge boortedag, heeft Den Haag dat feest nog nooit meegefuifd. Behalve de Oranje-kleurige stemming, waarin we tegenwoordig doorloopend verkeeren vanwege de „blijde verwachting", is die geestdrift vooral te danken aan het feit, dat de Prins op dezen ver jaardag in de Residentie was, wat andere jaren niet het geval was. En ook het mooie voorjaarsweer werkte zeer mee om de gemoederen op het peil der vreugde te brengen. De lente geeft alevel toch zooiets „ick en weet niet wat" in 's menscben bloed, zoo iets alsof niet alleen aan de boomen en struiken, maar ook binnen-in ons groene knopjes vol jong leven be ginnen door te breken, en als je dan nog in zulk een hoog opgevoerde Oranje-spanning verkeert, dan heb je maar een jarigen Prins noodig om van ganscher harte los te jubelen. Wat zag ons Haagje er in den iustigen zonneschijn heerlijk uit op dezen dag Er was, om 't zoo maai eens heel oorspronkelijk uit te druk ken, schier geen oud vrouwtje aan haar spinnewiel of aan haar breikous gebleven; alles, jong en oud, recht en krom, rijk en arm, mooi en leelijk, alles was op de vlakte en vulde onze hoofdstraten en pleinen met een echt feestelijk-gestemde menigte, die in de beste stemming voortwandelde onder de wapperende vlaggen en versierin gen die allerwegen in bijzonder groo- ten getale waren aangebracht, al had men 't hier en daar noodig gevonden de Mecklenburgsche vlag op 'r kop te hangen ('n kniesoor die er op let De muziekkorpsen, die onder vader- Iandsche en andere opwekkende ko per- en houtklanken rondtrokken, von den 'natuurlijk een reuzenbelangstel- ling en de café's maakten goede zaken, want feestviering doei de va- derlandsche kelen nu eenmaal droog worden en in de diverse koffiehuizen (zooals men die gelegenheden met komische eenzijdigheid pleegt te noe- mee) was het dan ook een drukkie van zich-lavenden, die niet onderdeed voor 't gewoel van de nog niet- öf reeds-gelaafden buiten in den zonne schijn. En niet in den zonneschijn alléén 1 Want toen de groote lamp zoo zoetjes aan begon uit te gaan en eindelijk 't heelemaal begaf, toen werd de prettige drukte er niet minder op Duizenden bij duizenden trokken in vroolijke stoeten naar 't Voorhout, Plein, Buitenhof, Groenmarkt, om de illuminaties te zien en de muziek te hooren. Dat was en bleef een koste lijke drukte en de feestelijke verlich ting, zoo schilderachtig in 't Voorhout aangebracht, zoo fier aan de verschil lende ministerie-gebouwen, was als een waardige voortzetting, op de be scheiden schaal van 't menschelijk vermogen, van den stralenden zonne luister van dien dag. En behalve die vroolijk-gestemde duizenden, die in den frisschen avond ta hartje ophaalden, waren er nog 200 ontelbaar vele anderen die bin nen vier muren 's Prinsen verjaardag derden. In de eerste plaats natuurlijk net ernstiger deel van 't Haagsche jnenschdoin, dat in de verschillende Jerken aan Gode dank bracht voor nezen dag. Maar ook 't wuftere, en is misschien niet het kleinste Ivan gezegd Haagsch menschdom, vond beschuttende daken. Het Haag sche Comité voor Volksfeesten had gezorgd dat niet minder dan 17,000 feitjes met derzelver stoffelijke- om hulsel een plaatsje binnen vier muren V'nden kon, onverschillig of men i°.°ë °f laag op de maatschappelijke Oder staat. Door niet al te zinledige 11 toch feestelijke dingen, zooals 'üziek en zang en snarenspel, mits- Wers tooneel- en bioscoop-voorstel en, voordrachten en wat dies rar zij, verhief men den doorsnêe- a?enaar boven de geestelijke ge- ragens van [het hi-ha-ho en derge- I® «volkskunst". In 't Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was 't stampvol, geen plaatsje onbezet en al de „geachte aanwezigen", van wie er al licht menig een op 't punt van 't edele tooneel- spel niet verwend was, genoten met dankbare aandacht van de heerlijk heden, die de dilettantenclub „Haag", met al den moed die aan dilettanten eigen pleegt te wezen, ten toon spreidden in hun opvoering van „De Sabijnsche Maagdenroof". Dat men tusschen de keuze van dit stuk en de reden van het feest geen ver band moet zoeken, spreekt vanzelf. Aan die „reden" werd recht gedaan door een kranige speech, waarmee een welbespraakte meneer den avond inleidde en waarin deze feestrede naar met de noodige sjeu den Prins in de lucht stak, in figuurlijken zin natuurlijk letterlijk zou het, met't oogop 's Prinsen „gewichtigheid" ath- letenwerk en zelfs met 'toog op Zijn afwezigheid toovenaarswerk geweest zijn. Hoewel de geachte aanwezigen op commando van den welbespraak- ten heer zeer luidruchtig jubelden, zullen ze toch wel blij geweest zijn, toen eindelijk de maagdeurooverij be gon. Toen 't klaar was kregen de dilettant-maagden als schadevergoe ding voor 't dilettant-rooven fraaie bloemetjes, die ze gebruikelijkerwijze „ten volle verdiend" hadden en waarbij ze dan ook rumoerig werden toegejuicht. Och ja, dat gaat zoo. En zooals 'thier ging, zoo ging 't onge veer overal, met eenige variatie. In den „Dierentuin", waar de dier lijkheid miniem pleegt te wezen, ook al een dilettantengezelschap, dat niet minder dan drie stukjes opvoerde, zeker omdat alle goede dingen „uit drieën" bestaan en dus omgekeerd ook alle „uit drieën" bestaande din gen maar goed moeten heeten. Verder nog allerlei vermakelijks en heerlijks en lolligs en moois, b. v. in het „feestgebouw" in de Willem straat, in 't Bondsgebouw van den R, K. Volksbond, waar men zich te buiten ging aan gymnastiek (wat ook al niet symboliek bedoeld was, en „klucht" (als voren, met nadruk). Dan in de „Kunstkring" het leven op een beddelaken, oftewel de bioscoop, mitsgaders voordrachtenin „Dili- gentia"Abraham deWinter.de eeuwige komiek, en andere beroemdheden. In het Apollo-theater een blijspel van Bouwmeester's ensemble, met en be- vens dc onvermijdelijke bioscoop en een niet onvermijdelijke maar erg in den smaak vallende soubrette, die de zaal (althans degenen die erin zaten) door haar talenten en verdere be koorlijkheden in extase en zelfs tot 't meebrullen van Oranjeliederen wist te brengen. Dat was (ik bedoel de Oranjeliederen, niet de soubrette) dus wél heel erg toepasselijk, hoewel min der aethetisch, daar een meezingende zaal nu eenmaal niet tot de meest verheven kunstuitingen behoort. Enfin dat is bijzaak, totaal bijzaak. Hoofd zaak is de „stemming", en de stem ming was uitstekend, was perfekt, was zoo Oranje-achtig als de stem ming van de Hagenaars maar wezen kan. Dat de stemming van alle in strumenten, die op dezen overgete- lijken avond tot het feestrumoer het hunne zoo uitbundig mogelijk heb ben bijgedragen, even perfekt was, durf ik niet beweren, want alles wat blazen, fluiten, trommelen, strijken of hameren kan, dat werkte thans mee om het geheel van de artistieke fuiftaart te overgieten met een be dwelmende en overvloedige saus van meer of minder muzikale muziek, die iemand ten slotte hooren en zien deed vergaan en daardoor buitenge woon veel bijdroeg tot het feestelijk karakter van 's Prinsen verjaardag. Hoe jammer toch, dat Prins Hen drik maar één maal 33 kan worden. Jammer vooral voor Z. K. H. zelf! Van de Koningin kreeg de Prins op zijn 33en jaardag een magnifiek rijpaard, maar nog geen Oranje spruit, waarop gansch de natie zoo ingespannen wacht. Ik hoor, dat de Koningin nog dagelijks in den tuin van het paleis wandelt, met vluggen tred en tamelijk lang en zonder dat het Haar zeer schijnt te vermoeien. H. M. moet er ook goed uitzien ge lukkig. Laatst moeten sommigen, die voor het paleis stonden te gapen, ge zien hebben hoe de Koningin Haar Moeder zelf uitliet, tot dicht bij de buitendeur, en door de glazen deuren moet duidelijk te zien zijn geweest hoe hartelijk de beide Vorstinnen, Moeder en Dochter, elkander kusten. Dat Koningin Emma elk oogenbiik in 't paleis bij de Koningin is.is bekend. Die gapende menschen voor het paleis telkens komen er kijken alsof er iets bijzonders te zien zou zijn hebben kunnen waarnemen dat de nieuwe standaard van de Ko ningin op 't paleis geheschen is. 't Ig een vierkante vlag, Oranje, in 't midden groot blauwe kruis (Nassau) met het nieuwe Kon. wapenin de vier Oranje-vakken jachthoorns van azuur met zilver. De nieuwe onderscheidingsvlag van den Prins is langwerpig, blauw (Mecklenburg), met kruis van Oranje en Kon. wapen. In de vier blauwe vakken twee leeuwen en twee grif fioenen van goud. Ook de Koningin-Moeder heeft een nieuwe onderscheidingsvlag. Lang werpig, Oranje, kruis van Nassau- blauw met medaillon van Oranje, waarin Kon. wapen en in de vier Oranje-vakken weer de jachthoorns. Als mijn lezers nu soms de nieuwe vlaggen zien, weten zeer althans ge noeg van om uit te maken welke ze voor hebben. Dat heeft, ook voor een niet Hagenaar, zijn nut. Lepelaar. Vlissinjjern, 24 April. Electrische tram VlissingenMiddelburg. Naar wij met zekerheid vernemen zijn de voorwaarden, waarop door het rijk concessie wordt verleend voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram van Vlissingen naar Middelburg, thans door beide partijen geteekend, nl. den minister van waterstaat en de stoomtram- maatschappij Vlissingen—Middelburg. Het is nu maar te hopen dat spoedig kan worden overgegaan tot de uitvoering van de werken in ver band met deze electrische exploitatie, waarnaar reeds zoo lang door velen met verlangen is uitgezien. Wij vernemen dat nog dit jaar door het gemeentebestuur uitvoering zal worden gegeven aan het voornemen om een gedeelte van de gedempte Bellamykade met plantsoen te be planten. Evenwel kan hiervoor voor- loopig slechts de zijde van de Bier kade in aanmerking komen, daar het zand aan den kant van de voormalige Bellamykade nog te veel zout bevat en daar de jonge struiken en bloemen waarschijnlijk nog niet vvelig zouden tieren. Verder kunnen wij mededeelen dat in verband met de op deze kaden aan te leggen bestrating, ook de Bier en Bellamykaden een goede verbete ring zullen ondergaan. De keibestra ting zal daar nl, worden vervangen door klinkerbestrating. Naast deze klinkerpaden zai aan weerszijden het plantsoen worden aangelegd en zal in het midden een straatweg worden gemaakt van 15 Meter, waarvan we derom aan weerszijden 5 Meter klin- kerbestrating, en in het middenge deelte een rijweg van 5 Meter welke van scoriae bricks wordt gemaakt. Het blijkt hieruit voldoende dat dit stadsgedeelte veel in waarde zal vermeerderen en het een geliefkoosde plaats voor wandelaars zal worden. Wij waren gisterenavond in de gelegenheid de teekeningen te zien, vervaardigd door de leerlingen van de Burgeravondschool en de Avond school voor Handwerkslieden., Verschillende autoriteiten merkten wij op, die eveneens aan de uitnoo- diging hadden voldaan. Met belangstelling werd door allen de groote collectie teekeningen in oogenschouw genomen, waarbij weder ten duidelijkste bleek dat de leerlin gen onder de degelijke leiding van de leeraren, trachten zich zooveel mogelijk te bekwamen in het teeken- onderwijs, waarvan zij in hun volgend leven de vruchten kunnen plukken. Het geëxposeerde ook slechts in het kort te bespreken ligt niet in onze bedoelinghet zou trouwens een onbegonnen werk zijn omdat de collectie daarvoor veel te uiteenloo pend en vooral veel te groot is. Zoo wel op bouwkundig als machinegebied is bijzonder veel te zien en wij zijn er zeker van dat vaklieden gaarne zich aan een nauwkeurige bezichtiging van de hen het meest aantrekkende teekeningen zullen zetten. Bovendien wordt door de leeraren de gewenschte toelichting gegeven, zoodat het be zoek aan de tentoonstelling in elk opzicht vruchtdragend kan zijn. Hedenavond van 8 tot 10 uur is de gelegenheid opengesteld om een kijkje te gaan nemen en wij verwach ten wel dat velen hiervan gebruik zullen maken. De zandzuiger welke hier de kaden gedempt heeft, is overgebracht naar het Marinedok. Dit dok zal worden leeggepompt en zal daar een onder zoek worden ingesteld, in verband staande met door de Kon. Maatsch. „de Schelde" uit te voeren belang rijke werkzaamheden. Wij vernemen dat dit leegpompen ten doel heeft te onderzoeken in hoeveel tijd het dok kan worden leeggepompt en welke lekkages in de sluizen zijn. Een en ander staat hiermede in verband om na te gaan of dit dok eventueel geschikt zou zijn om voor droogdok bestemd te worden. Bij het leegpompen is gebleken dat de sluis op sommige plaatsen nog al lek schijnt te zijn, waarom een zeil voor de sluisdeur is aange bracht om te beletten dat het uitge- pompte water uit het kanaal weder in het dok zou kunnen terugvloeien. Gisterenavond werd in het Con certgebouw eene soirée musicale ge geven van de dansclub „T. O. V. I. D. O." Erkend moet worden, dat op mu zikaal gebied van zeer veel degelijks kon worden genoten. Ais sopraansoliste trad op mej. Toos Reynders van Delft. De liederen, die deze dame ten beste gaf waren zonder uitzondering mooi en werden zeer verdienstelijk gezongen en voor gedragen het zachte, zeer buigzame en goed geschoolde geluid klonk lief in de zaal; de soliste werd dan ook luide toegejuicht. Even bescheiden, maar zich even eens kenmerkend door degelijkheid, trad in dezen kring op de heer Ary van der Vlies als violist. Ook deze had veel succes en met reden, want wat hij gaf te hooren, bewees, dat hij 't. in 't meesterschap over zijn in strument al een goed eind heeft ge stuurd, terwijl zijn spel zeer zuiver is. De zeer moeilijke taak van accom- pagnatrice gedurende den geheelen avond werd glansrijk vervuld door mej. j. Louis. Met bovengenoemd drietal heeft de club een waarlijk echt muzikale soirée doen geven, dank zij de goede krachten. Aan de dames werden na afwerking van het program prachtige bouq.uetten aangeboden, welke huldebetuiging, waarbij alle aanwezenden zich krach tig aansloten, in alle opzichten wel was verdiend. De Commissaris der Koningin in onze provincie heeft bepaald dat het jaarlijksch onderzoek van de verlof gangers der militie te land in 1909 alhier zai plaats hebben op Maandag 14 Juni te 10 uur 's voarmiddags voor Oost- en West-Souburg en Ritthem en te 1 uur 's namiddags voor Vlis singen. Hedenmorgen ongeveer 8 uur ont stond in het café van K. in de St. Jacobstraat alhier een begin van brand. Door spoedig toegeschoten hulp mocht men er in slagen den brand door middel van een minimax in den beginne te blusschen. In verband met dezen brand ver trok, naar men ons uit Middelburg meldt, hedenmiddag per tram van 1.15 de justitie van daar naar hier, tot het instellen van een ouderzoek omdat het vermoeden van opzettelijke brandstichting bestaat. Het Engelschc stoomschip „Ossian" is gisterenavond hier aangekoman van Cardiff met een lading steenkolen voor de firma F. Wibaut Zoon en de Russische driemastschoener „Janow" welke voor dezelfde firma een lading kolen heeft gelost is van hier naar Antwerpen vertrokken. Hedenmorgen waren nabij de Roode brug twee kinderen van den heer B. aan het spelen op de gedempte Pot- tekade. Zij vielen in een put waarin nog veel water stond, zoodat zij in levensgevaar verkeerden. De kinderen werden door de 2 gebroeders Schroe- vers gered en naar huis gebracht. Gisterenavond zijn hier aan wal ge bracht 2 stowaways van het Duitsche stoomschip „Lowenburg", van Ant werpen naar Buenos-Ayres bestemd. Zij zijn over de grenzen gezet. De „Stct." no. 95 bevat de statuten van de coöperatieve boerenleenbank te Koudekerke. Bij den internationalen tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door de verceniging „Bonus Eventus" te Breda is dc vierde prijs, zilveren eere-pen- ning en f 25 toegekend aan de tooneel- vereeniging „Onderling Kunstgenot" te Goes met „Janus Tulp". KERK- EH SCHOOLNJEUWS. Oer. Kerken. Bedankt voor het be roep te Hoek ds. A. Schippers te Maasdijk. Evang. Luth. Kerk. Zondag 9 Mei hoopt de heer H. Snijder, beroepen predikant bij de Evang. Luth. Kerk te Groede, zijn intrede te doen na voor af bevestigd te zijn door prof. dr. J. W. Pont van Amsterdam. Omtrent de aanvaring tusschen de stoomschepen „Adonis" en ,Mo- rawitz", is het volgend ontleend aan de scheepsverklaring afgelegd door den kapitein van het Hongaarsche stoomschip „Morawitz", voor den kantonrechter van het 3e kanton te Rotterdam Nadat wij te Odessa en Kustendje hadden geladen vertrokken wij den 3en April naar Rotterdam. Op den 17en zagen wij het vuur van Ushant. Wij stoomden door het Engelsche Kanaal. Te middernacht was de horizont mistig en vermin derden wij onze vaart en gaven bij tnsschenpoozen van 2 minuten sig nalen met de stoomfluit. Bij het op komen der zon klaarde het wat op en stoomden wij naar schatting naar Dungeness, volgens de in het jour naal vermelde kompaskoersen. Op den negentienden tegen 7 uur des morgens werd de mist dikker en weikten wij met de machine met vei minderde kracht en lieten wij de stoomfluit met regelmatige tnsschen poozen werken. Ten negen uur dertig minuten, terwijl wij koers hadden O.N.O., hoorden wij een stoomfluit, naar wij ineenden, vooruit, signaal gevende bij tusschenpoozen van circa 2 mi nuten. Blijkbaar naderde ons deze en stopten wij onze machine en eensklaps zagen wij uit den dikken mist het lichaam van een stoomschip opduiken aan stuurboordszijde voor uit met haar boeg circa Noord koer sende. Zij gaf een korten stoot op de fluit, waarop wij antwoordden met twee korte stooten. Wij legden ons roer hard naar links en werkten met de machine met volle kracht vooruit; terzelfer tijd gaf het andere stoomschip drie stooten op de stoom fluit en eenige oogenblikken daarna liep zij hevig op onze stuurboord zijde voor de groote mast. De eerste stuurman las „Adonis" op het andere stoomschip en verdween dit stoom schip dadelijk daarna in den mist. Wij stopten toen onze machine en peilden de pompen en intusschen kreeg ons schip zware slagzijde over stuurboord en bevonden wij twaalf voet water in den stuurboordskim en 7 voet in den bakboordskim (in no. 5 kim). De andere kimmen bleven droog, doch intusschen steeg het water snel in bovengenoemden kim tot 17 voet aan stuurboord en 10 voet aan bakboordzijde. Nadat het gat, ontstaan door de aanvaring zoo goed mogelijk was gestopt vervolgden wij onze reis we der met langzaam werkende machine. Eerst waren wij voornemens naar Dover te stoomen, doch toen het water in het schip verminderde stoomden wij naar Rotterdam door. De pompen werkten zonder ophou den. Toen ons schip overviel, viel een gedeelte van den deklast over boord. Des namiddags 2 ure 40 mi nuten namen wij bij den Nieuwen Waterweg den loods aan boord en liepen naar binnen en kwamen wij behouden aan, doch vreezen wij belangrijke schade aan de lading. De „Tel." vernam van een der familieleden van schipper Dinkla, die ailes, wat hij had in de golven zag verdwijnen, nog over boord wilde springen, naar zijn schip, om te hel pen en te redden, waar ieder zag, dat mets meer te helpen of te redden was de man die door drie man moest worden tegengehouden en Dinsdag nog steeds in een toestand verkeer de, die aan razernij grensde, naar het krankzinnigengesticht te Franeker is overgebracht. Omtrent de treurige zaak van een brievenbesteller, te Amsterdam, die zich Donderdag aan diefstal van 2 brieven heeft schuldig gemaakt, wordt nog het volgende gemeld Donderdagmiddag tusschen halfeen en een uur was de aangehoudene aan liet brieven sorteeren, toen de hoofd commies plotseling zag, dat hij een tweetal brieven in zijn zak stak. On middellijk gebood hij den brievenbe steller hem naar den directeur te volgen, waar de brieven voor den dag kwamen. Door eenige ontboden po litieagenten werd hij naar het dichtst bijzijnd politiebureau overgebracht en daar proces-verbaal van zijn beken tenis opgemaakt. Gisterenmorgen zijn de geadresseerden gehoord. De brie ven bleken waardelooze monsters te bevatten. De schuldige is voor den officier geleid. De man is gehuwd en vader van een kind. Aardbevingen. Een hevige aardbeving om 5 uur gisteren avond, te Lissabon deed de ver schikte bevolking de straat op snelleiT De zee te Espinho is gisterennacht 10 meter verder gekomen dan bij het

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 5