Geld of Liefd Zaterdag 24 April, No. 96. 1909. Feuilleton. 47e Jaargang, BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De blijde verwachting. Een der Haagsche medewerkers van de „Tel." meldt d.d. 22 April Niettegenstaande vele onware en uit de lucht gegrepen geruchten, die heden in Den Haag de ronde deden, waartoe nota-bene Hollandsche col lega's medewerkten en aldus diverse buitenlandsche collega's onnoodig ge- enerveerd werden, kunnen wij mede- deelen, dat de Donderdag ten paleize zeer rustig werd doorgebracht. H. M. wandelde tot driemaal toe in den Prinsesse-tuin, telkens ongeveer 20 minuten. De Koningin blijft er zeer welvarend uitzien, en leek bovendien zeer opgewekt. H. M. verricht iederen dag hare gewone werkzaamheden. De Koningin-Moeder kwam gisteren avond niet ten paieize. Door verschillende hier ter stede vertoevende buitenlandsche speciale verslaggevers is hedenavond tot de Haagsche journalistenvereeniging een protest gericht over het algeheel gemis aan officieele berichten. Vanwege het Hof worden mededee- lingen aan het correspondentie-bureau verstrekt, die echter de buitenland sche bijzondere correspondenten niet bereiken. Deputaten-vergadering. In de gisteren in „Tivoli" te Utrecht gehouden deputaten-vergadering der anti-revolutionaire partij hield dr. Kuyper voor de stampvoile zaal een daverend toegejuichte rede. Deze rede was getiteld „Wij Calvinisten". Hij wierp daarin een terugblik op de laatste acht jarenjaren, die eerst eene periode van verrassende machts ontwikkeling, maar straks door tegen slag in 1905 ëen tijdperk van harde teleurstelling en pijnlijke ontreddering hebben gebracht. Dit laatste lag niet hieraan, dat te hoog door ons was gemikt. Geaasd op bewind had de anti-rev. partij nooit. Alleen wijl plicht gebood, was in 1888 en 1901, en ook nu weer, het bewind aanvaard. Maar de storm, die in 1905 opstak, was niet te ont zeilen. Links kreeg 2 zetels meer. De ongerechtigde zegepraal der liberalisten in 1905 heeft hunne in zinking verhaast en ons te nauwer aaneengesloten. Reeds op zich zelf had de tegen partij, door de wijze waarop zij in 1905 den stembusstrijd voerde, zich zedelijk geknakt. Zooals het toen on der hen toeging, zoo voert geen po litieke partij, die zichzelven eert, den strijd om de macht. Alleen 1853, toen de jacht op Thorbecke ging, liet de heugenis van zulk een bittere felheid. Alle politieke schroom was ter zijde gezetgeschandvlekt keerde de over winnaar in zijn tente weer. En daarom 30.) Het jonge meisje had zich over een tafeltje met boeken en plaatwer ken gebogen. Hij had naast haar ge staan, met de oogen de beweging der slanke vingers volgend, die snel- lêr dan een kunstkenner het zou heb ben veroorloofd de bladen van een album omsloegen. Van de hand was zijn blik opgeklommen tot het lieflijk gelaat. Daar had zij plotseling vol en groot den blik tot hem opgesla gen en op de plaat in hare hand gewezen. «Ehrenbreitstein zij had niet verder kunnen spreken een donkere gloed had hare wangen bedekt, toen z'i zijne oogen en het waren de welsprekendste, die hij ooit had ge zien met eene niet te miskennen uitdrukking van bewondering op zich TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenis-flduerfenfiën op zeer ooordeelige uoortvaarden. kon het niet anders, of hij had een kuil gegraven voor zichzelf. Tot het einde van 1907 bieef het vorige kabinet aan en bracht de over genomen wet op het Arbeidscontract in veilige havenmaar voor het overige tobde het. Er tintelde geen krachter vonkte geen gloed in. Vooral de Provinciale verkiezingen van 1907 braken de zenuw van de kracht van het vorige kabinet. Of spreker het voor uitgemaakt houdt, dat rechts ditmaal althans meester op het stembusterrein zal blijven. Geenszins. Vóór de slag geslagen is, roemt wie God vreest, nooit.Zelfs wil spreker aannemen, dat de libe ralen nogmaals winnen. Wat hebben zij dan nog? Wat anders is dan denkbaar, dan dat juist die tweede zegepraal bij de stembus hunne po litieke inzinking eerst recht zal vol tooien. Uitvoerig behandelde spreker de coalitie en daarbij ook de antithese. Hoe meer ge voor het bestaan van die antithese het oog sluit, hoe meer ge uwe coalitie verzwakt. Maar dan ook omgekeerd Hoe scherper ge die antithese in het oog vat, hoe vaster uwe coalitie staan za!. Er is geen sprake van een stellen of uitvinden van die antithese. Onaf hankelijk van wat eenig staatsman of welke groep ook onder het volk orakelde, bestaat die antithese, die de grondtegenstelling in ons leven vormt. Die antithese zeide spreker is het cement van de coalitie. Het slot van spreker's rede han delde over Calvijn. „Laat het" aldus besloot hij „in de historie mogen geboekt wor den, dat in het gedenkjaar van Calvijn wij Calvinisten in Nederland een moed en eene volharding ontplooid hebben zooals ons zelfs in onze beste jaren nog nimmer van onzen God gegeven was." Ais leden van liet Centraal Comité werden herbenoemdde heeren dr. A. Kuyper te 's Gravenhage, dr. J. Havia te Steenwijk en J. H. de Waal Maletijt te Utrecht. In de verschillende vacatures werden als leden gekozen de heeren prof. dr. H. Visscher te Utrecht, mr. A. A. de Veer te Mid- Middelburg, prof. mr. A. Anema te Amsterdam, jhr. S. van Citters te 's Gravenhage, L. H. Duymaer van Twist te 's Gravenhage, H. Pollema te Sneek en prof. mr. P. A. Diepen horst te Amsterdam. Dr. Kuyper werd weder tot voor zitter benoemd. Het concept-program van actie gezinshoofdenkiesrecht,ver plichte verzekering, herziening van het tarief van invoerrechten, meer dere gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs, werd vastgesteld. Een voorstel betreffende coalitie met gericht zag. „Ja, Ehrenbreitstein had hij gezegd, zich diep tot haar nederbuigend. „Voor mij zijn aan dezen naam herinneringen verbonden, die mij altijd onvergetelijk zullen zijn. Hoe ontelbare malen heb ik te ruggedacht aan den dag, die ons elkaar deed ontmoetenHoe dikwijls heb ik gewenscht, u terug te zien En toen ik u heden aantrof en mijne stille hoop, in u de nicht van mijnen buurman te mogen begroeten, ver vuld zag hoe gelukkig gevoelde ik mij toen bij de gedachte, u weken, misschien maanden lang in mijne na bijheid te hebben Zeg mij, Hanna, of dit vooruitzicht ook u verheugt, of ook gij nog dien dag op den Rijn gedenkt Hij had zacht gesproken en met eene stem, wier innerlijke ontroering men kon hooren. Zij had niet kun nen antwoorden, wat hare lippen verzwegen, had hij in hare oogen gelezen. Hoe het gekomen was, wist zij niet, maar hare hand had in de zijne gerust. Hij had vast gehouden, als wilde hij ze niet weer loslaten. Het was, als voelde zij nog den kus, dien hij daarop had gedrukt, en toen Christelijk-Historischen en Roomsch- Kafholieken werd door de vergadering aangenomen. Aan H. M. de Koningin en minis ter Heemskerk werden telegrammen gezonden. Vrije Liberalen. Verschenen is thans een ontwerp- verklaring van den Bond van Vrije Liberalen. De verklaring luidt: De Bond van Vrije Liberalen spreekt met het oog op de aanstaande ver kiezingen zijn oordeel uit over de hierna te noemen onderwerpen van politiek beleid I. Herziening van de Grondwet. Eene grondwetsherziening, uitsluitend of in hoofdzaak ten doel hebbende de invoering van algemeen kiesrecht mogelijk te maken, begeeren wij niet. Gewenscht achten wij eene herziening van wijdere strekking, die beoogt, aan de Eerste Kamer, op andere wijze dan de Tweedegekozen, een grooteren invloed op de wetgeving, dan haar thans toekomt te verzekeren, en die evenredige vertegenwoordiging, als mede het kiesrecht voor vrouwen mogelijk maakt. Daarbij kan dan te vens de mogelijkheid worden geopend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, in den zin van ons beginsel-program. II. Herziening van de ongevallen wet. Herziening van de ongevallenwet is noodig om de bestaande regeling van hare aan den dag gekomen ge breken te zuiveren. Door een doel matiger organisatie zullen de lasten, die de tegenwoordige regeling legt op de schatkist en op allen, die bij de nijverheid betrokken zijn, minder drukkend moeten worden gemaakt. In meerdere mate moet worden ge streefd naar voorkoming van onge vallen door het belang der werkge vers daarbij te vergrooten. De aansprakelijkheid van het be drijf voor de geldelijke gevolgen van ongevallen moet ook voor de overige takken van volkswelvaart wettelijk worden vastgesteld. lil. Ziekteverzekering. Eene regeling van het ziekteverzekeringwezen zal zich bij de herziening der ongeval lenverzekering hebben aan te sluiten, ten einde te voorzien in de ongeval len-behandeling gedurende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten gericht zijn op de bevorde ring van aigemeene vrijwillige deel neming van minvermogenden in zie kenfondsen, die belangeloos gehouden, door den staat gesteund worden en onder diens toezicht staan. VI. Zorg voor den ouden dag. Voor ziening in de nooden van den ouden dag worde bevorderd door een stel sel van vrijwillige verzekering met steun van staatswege. Als overgangsmaatregel zullen aan hij zich nog dieper tot haar had neergebogen, had Marie haren naam geroepen, en zij waren opgeschrikt als uit eenen schoonen droom. „Ja" zei Kaiser, „Duitsche volks liederen Dat is weer zoo'n punt van overeenstemming tusschen u en Hanna, waarvan ik nog vergat te spreken. Doch wanneer wij nog een paar zullen hooren, dan moet het spoedig geschieden het wordt tijd, dat we u van uwe gasten be vrijden". Zijn humeur was blijkbaar niet beter geworden, en zijn gelaat toonde weer den verdrietigen trek, die Marie reeds zoo vaak bij hem had waarge nomen. Zij begreep, dat zij iets moest doen om hem te verzoenen. „Bevrijden?" zei ze hoofdschud dend. „Zou het mij werkelijk zoo weinig gelukt zijn, u te toonen, hoe blij ik ben met het bezoek van u en Hanna „Het begin kan goed geweest zijn, het einde schijnt echter te zullen worden, als gewoonlijk niet tot te rugkomen uitlokkend". „Als ge zoo vriendelijk wilt zijn het u te herinneren, dan zult ge vin- onvermogenden boven een te bepalen leeftijd uitkeeringen kunnen gedaan worden zonder storting hunnerzijds. V. Herziening der armenwet. Eene herziene armenwet, die meer verband brengt tusschen de uitoefening der armenzorg door particuliere, kerke lijke en overheidsinstellingen, moet bovenbedoelde sociale voorzieningen aanvullen. VI. Kosten der sociale maatregelen. De staatsuitgaven voor de sociale maatregelen zullen grootendeels door nieuwe belastingheffing moeten wor den gedekt. Het beginsel van be lasting naar draagkracht zal daarbij in het oog gehouden moeten worden. Een zoodanige verhooging van het tarief van invoerrechten als ons vrij handelsstelsel in gevaar zou brengen, moet worden afgewezen. Vil. Rechtswezen. Invoering van administratieve rechtspraak en her ziening van het burgerlijk procesrecht zijn noodig, om aan ieder de deugde lijke middelen tot handhaving van zijn recfit te verschaffen. Met de in voering der militaire straf- en tucht wetten mag niet langer worden ge wacht. VIII. Onderwijs. Nieuwe eischen van Staatssubsidie aan het bijzonder lager onderwijs moeten, in afwachting van de gevolgen der lager-onderwijs- wet 1905, niet ingewilligd worden. Wijziging der Ongevallenwet. Bij het afdeeiingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van artikel 31 der On gevallenwet, werden de bezwaren tegen verschillende partieele veran deringen herhaald. Hoewel bij de thans voorgestelde wijziging van art. 31 in het stelsel der wet betreffende de indeeling der bedrijven geen prin- cipieele verandering wordt gebracht, meende men echter, dat bij een her ziening der geheele wet de vraag ter sprake zal moeten komen of het niet noodig is aan het bestuur der Rijks verzekeringsbank meer macht te geven ten aanzien van die indeeling. Naar het gevoelen van verscheidene leden behoort die vraag in bevestigen den zin beantwoord te worden. An dere leden konden zich echter met die beschouwingen niet vereenigen. Opnieuw werd verder geklaagd over het uitblijven der Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp tot dek king van het tekort der Rijksver zekeringsbank. Men achtte het verklaarbaar, dat ten aanzien van het bedrijf van laden en lossen van schepen voor Rotter dam een hoogere gevarenklasse be hoort te gelden dan voor andere plaatsen. Maar men kon zich niet vereenigen met de veel wijdere strek den, dat ik nooit aanleiding heb ge geven tot tweespalt". „ja, dat deedt ge toch. Ge hebt mij systematisch gekrenkt en geër gerd gij hebt mij steeds een be daarde, koele beleefdheid getoond, nimmer een spoor van hartelijkheid". „Beste mijnheer Kaiser" ee* chro nometer „Loop naar den duivel met uw chronometer. Is uw geheugen dan zoo ingericht, dat het alleen ruimte heeft voor woorden, die ik nooit ernstig heb bedoeld „Neen", zei Marie met meer ernst dan tevoren, „het bewaart ook goede woorden en trouwe vriendendiensten. En laat mij u daarom zeggen, dat ge op mijne dankbaarheid en vriend schap steeds kunt bouwen Daar begint Max eindelijk ook met wat minder stormachtige muziek het schijnt, dat er eindelijk harmonie zal komen in zijne schelle dissonanten. Ach ons lievelingslied, Hannaich hatt' Dich kaum geseh'n". Max was langzamerhand overge gaan in de roerende melodie van dit volkslied en begeleidde verder Hantia's gezang, in de nabijheid ge king van het ontwerp om alle be drijven, welke volgens de door de Rijksverzekeringsbank verkregen uit komsten op verschillende plaatsen aanmerkelijk verschil in gevaar op leveren, verschillend in te deelen. Men meende dat de door den minis ter in uitzicht gestelde aigemeene territoriale indeeling geen aanbeveling verdient, en vertrouwde dat de minis ter bij nadere overweging zou inzien", dat van indeeiing van bedrijven op grond van het plaatselijk gevaar ■alleen sprake mag zijn, indien de oorzaak van het groote gevaar ge legen is in de omstandigheden, dat het bedrijf, in een plaats op andere meer gevaar brengende, wijze wordt uitgeoefend dan eiders. De Drankwet. Op de vraag van den heer Van Doorn of de regeering voornemens is een wetsvoorstel aanhangig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 der Drankwet of dat zij meent, dat het nut dezer bepaling opweegt tegen het ongerief, dat die bepaling voor het reizend publiek zal teweegbren gen, heeft de minister van binnenl. zaken geantwoord, dat de regeering niet voornemens is een wetsvoorstel aanhangig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 van de Drank wet, wijl tot reactie tegen de tot stand gekomen wettelijke regeling in deze geene aanleiding bestaat. Staatspensionneering. Door het hoofdbestuur van den Bond voor staatspensionneering, is aan den minister van binnenlandsche za ken het verzoek gericht, om bij de a. s. volkstelling ook de volgende vragen te stellen: le. Zijt ge reeds gepensionneerd met een bedrag van f 5 per week of meer 2e. Indien gij niet gepensionneerd zijt, hebt gij dan uit vermogen een inkomen van f 5 per week of meer (Deze beide vra gen alleen te beantwoorden door per sonen boven 65 jaar.) 3e. Hebt gij uit den aard uwer betrekking op 65 of 70jarigen leeftijd of vroeger recht op een pensioen van f 5 per week of meer? 4e. Indien gij recht hebt op een pensioen, lager dan f 5 per week, hoeveel bedraagt -dit Herstellingsoord N. O. G. Aan het verslag van het Herstel lingsoord voor onderwijzers over het exploitatiejaar 1908 is het volgende ontleend: Terwijl van het stichtings jaar af het aantal patiënten geregeld steeg, valt thans een daling te con- stateeren. Het gebouw werd vergroot, zoodat geen enkele patient behoefde afgewezen te worden. Omtrent de resultaten wordt medegedeeld, dat van 118 patiënten, 11 te kort bleven hoord, maakte hare stem een nog dieperen indruk op hem. Ieder toon klonk zilverreiniedere klank was wonderbaar lieflijk. Maar hij dwong zich, orh de zangeres niet aan te zien. Toen de laatste woorden van het lied „Du hast das Herze mein So ganz genommen ein Es zittert in Deiner Hand Thii ihm klein Leid waren weggestorven, ging hij snel opstaan van de piano en trad op het bordes. Ook voor Hanna's" zon nige vreugde had zich als het ware eene donkere schaduw uitgebreid. Zij luisterde slechts met een half oor, toen Marie om eene spoedige her haling van hef bezoek verzocht en haren oom beloofde, zelve ook eens binnen kort ten zijnenl te komen. Toen het rijtuig werd aangekondigd en Hanna's hoed en shawl waren gebracht, kwam Marie haar warm in stoppen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1