Geld ot Liefde. o. 21. Donderdag 22 April. Gemeentebestuur. feuilleton. BINNENLAND. 47e Jaargang, 1909, prijzen •krijgbaar. dam. it. ken volleerd. WALCHEREN. ster-Schelde. Van Week tof Week. U1/» cent, 25 12 OGKENBURG ij dat uwe kinderen in het snijden en >r hun eigen gebruik aatsen, wendt u tot laischooi van Mej. OllDENZAKSTRAAT De leerlingen wor- :n tijde aangenomen, len afzonderlijk aan gschriften van leer- >ucces de school ver- iggen ter inzage van gang in zes weken, ploma. Kost en in- :elige prijs. Vraagt ■amdiensf jyen-MidfilelVrarg 7.v. r 4 40t 5.50f 7.55* 50f 12.?,O* 1.15§ 2.—* 5.—* 5.50§ 6.55* 10.25§ ■an de Kemise. an de Zeilmarkt. an het Badhuis, ia: 5.15J 6.25f 8 40* .30§ 1.15* 2.—2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* ll.lOt erder dan tot de Ke- Zeiimarkt. et Badhuis. inen vertrekkan tot kot Badhuis, 12 "ra, 6.6.20, 6.45, 30, 10.—, 10.20, 10.40, '2.—, 12.30,1.—, 1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, .35. 8.20. nsluis vm. 6.10, 6.30, 15, 9.50, 10.10, 10.30, 50. Nm. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40,.4.10, 4.40, 7.05, 7.25, 8.—, 8.30. •ten vallen des Zondags •damsche tijd. iddethurg—Domburg, g: 6.25, 9.23, 12.18, (Station S.S.) 9.20, 8.15. 7.40, 10.40, 1.35,4.15, :s tot Koudekerks. 1909. b) nm. 3,43 c) en 6,35 dj 5 a) 4,10 cl en 7,05 nm, 2,15 a) en 5,05 a) b) 3,43 en 6.35 d) W uiten na het vertrek var kerken.Neuzen vm.8,5! ar Breekens, BorsseleW naar Breskena, Borsel011 kan de boot van 10,45 dagen van 16 April t°' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 122 al. 2 der Alge mene Verordening van politie brengt ter algemeene kennisdat ut op den avond van den dag vaarop de te verwachten heugelijke ebeurtenis in het Vorstelijk huis zal lebben plaats gehad waarvan loor het luiden van de Koningsklok ,an den St. Jacobstoren aan de in- iezetenen zal worden kennis gegeven 1. geoorloofd zal zijn vuurwerk af e steken uitsluitend op de Boule- tards De Ruyter, Bankert en Evertsen tan des avonds 8 tot 11 uren. Vlissingen, 21 April 1909. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L.B. TELEFOONNUMMER 10. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hun besluit van heden ver gunning is verleend aan J. F, VER- 'MEESCH tot het oprichten en in werking brengen van eene smederij, koper- en blikslagerij in het perceel no. 2 Boterplein, hoek Waaigat, ka dastraal bekend, gemeente Vlissin- n, sectie E no. 571. Vlissingen, 21 April 1909. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, (L.B.) De Secretaris, W1TTEVEEN. Zooals onze lezers weten is het ng-Turksch bewind ten val ge bracht. De „vrijdenkers" en „godloo chenaars" moesten er uit en de heilige wetten van den Koran moesten de bron ook der moderne wetgeving blijven. De beweging is dus eene beweging van de orthodoxe Moham medanen. De Jong-Turken wilden bepaaldelijk de oppermacht van het Turksche element vestigen. Arabieren en Aibaneezen vereenigden zich daarom tegen hen met de christelijke nationaliteiten en er was heel weinig dig om dit vuurtje te stoken, want duizenden overtollige ambtenaren en andere noodelooze of onbetrouwbare dementen waren aan den dijk gezet en zonnen op wraak. De Sultan schijnt daar bijzonder veel genoegen in gehad te hebben geen wonder trouwens. Het was een tuchtelooze militaire Hoop, die de kastanjes uit het vuur baalde en onder den kreet „Lang leve de Sultan" 'naar de Kamer en de ministeries oprukte. De partij der liberale Unie zie ons vorig over- 28.) »En ik heb met het gesprek ook mijn voordeel gedaan. Ik heb mij ®en onderrichten, dat Beethoven Woter is, dan alles wat voor of na J61" geleefd heeft, dat Heynse de tali van den dag is voor alles, wat vrouw heet, dat een zacht hemels blauw «Gij spotter moogt er nog bij- v°egen," viel Marie hem snel in de 'eic, „dat wij beide, Hanna en ik, °P Emnd dezer overeenstemming be ften hebben, goede en trouwe bu- 'en 'e zijn en, zonder ons door uwen W te laten afschrikken, gemeen schappelijk onze lievelingsauteurs en componisten te bestudeeren. Welis waar Weet ik®, voegde zij er met e" boosaardig lachje bij, „dat deze chgheden zeer indruischen tegen zicht heeft nu de regeering over genomen. Buiten Turkije neemt men de zaak niet erg vriendelijk op en het gerucht gaat dat Bulgarije aandringt op de onmiddellijke erkenning van zijne onafhankelijkheid en eene definitieve regeling van de nog altijd met Turkije bestaande moeilijkheden. Trouwens, ook binnenslands is de zaak nog zoo glashelder niet. Het legercorps van Macedonië is aan het nieuwe bewind niet gunstig gezind en de zaak schijnt in een militaire contra-revolutie te verloopen. Zooals men zich zal herinneren zijn de Jong- Turken met de bajonetten der Mace donische legercorpsen op het kussen gebracht. Werkelijk is dan ook nu reeds de voorhoede van een dier legercorpsen naar Constantinopel on derweg. Men had al vrij spoedig twintig duizend man bijeen. Macedo nische Bulgaren sluiten zich daarbij aan en indien deze poging gelukt, indien inderdaad de Jong-Turksche partij het verloren gezag mocht her winnen, dan zal de Sultan ditmaal den dans wel niet ontspringen. Trouwens, een voorloopig bewind, te Saloniki ingesteld, heeft hem reeds vervallen verklaard van den troon en het be wind opgedragen aan zijn broeder Reszad-effendi. (Effendi beteekent heer: wij zouden zeggen: heer Reszad.) Een deputatie der nieuwe regeering is uitgezonden om met het voorloopig comité te spreken en de lieden aan 't verstand te brengen dat de pas herstelde grondwet geenszins in ge vaar is. Helpt dat niet, dan moet er gevochten worden. Het eene bataljon na het ander komt uit Klein-Azië over den Bosporus en de priesters loopen het vuur uit hun sloffen om op de verbeelding der dweepzieke menigte te werken. Erger is het, dat de gisting werkt als suiker, in een brandend vuur ge worpen, op den haat tusschen Mo hammedanen en Christenen. Die haat sluimert nooit en men is dan ook in Klein-Azië maar weer aan het moor den gegaan. De Aibaneezen werpen zich ook op de christenen en in oud- Servië wordt door deze heeren ook al geplunderd, zoodat troepen gezon den moesten worden naar de grens. Ook in Constantinopel wordt geplun derd en verwoest, natuurlijk ten koste der vele gevluchte Jong-Turken. 't Is zeker zeer jammer dat deze gebeurtenissen in het buitenland een ongunstigen indruk maken maar het kan bezwaarlijk anders. Op Kreta werden dadelijk betoogingen in anti- Turkschen geest gehouden en de vereeniging met Griekenland was op de lippen aller christenen. Men ver beidt daar nog steeds de goedkeuring der mogendheden op het besluit der nationale vergadering betreffende de uwe begrippen van de bestemming der vrouw, doch ik hoop, dat ge ons niet hinderend in den weg zult treden, daar het op een klein beetje meer of minder onnutte ballast in een zoo ongemotiveerd bestaan, als wij de eer hebben er op na te hou den, niet zal aankomen". „Ge hebt een verduiveld goed ge heugen, juffrouw Marie". „Ik hoop, u daarvan nog dikwijls te overtuigen, waarde heer. Ik heb eene kleine bloemlezing gemaakt van de merkwaardigste en liefelijkste uwer uitspraken, en het zal mij een zeer bijzonder genoegen zijn, ze aan het donker der vergetelheid te ont trekken. Gij zult eens zien, wat eene dankbare leerlinge ge aan me hebt". „Gij zijt heden zeer wreed, juf frouw Marie. Ik had niet gedacht, dat uw hart zoo onverbiddellijk zou zijn. „Een Engelsche chronometer, mijn heer Kaiser, heeft heelemaal geen hart. In zijn binnenste beweegt zich slechts een slinger met regelmatige tiktak. Maar daar valt mij in, dat ik gevaar loop, den roem mijner stiptheid te verliezen, wanneer ik flbonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. inlijving, die door Griekenland nog niet is aanvaard, omdat men zich daar geheel wilde houden aan de besluiten der genoemde hooge oomesmaar ais Turkije ten slotte weerloos mocht worden, dan zal het zaakje wei gauw bekeken wezen. Wij moeten bij deze aangelegenheid voor ditmaal wat lang stilstaan, omdat zij inderdaad van het alleruiterste gewicht iswant niet alleen dat Muzelmannen en Armeniërs elkaar hier en daar zoo'n beetje uitmoorden, maar te Adana zijn Amerikaansche zendelingen vermoord en is de consul van Groot-Brittanje gewond. Duitsche onderdannen hebben om hulp geseind en de Turksche troepen, in plaats van de orde te handhaven, doen dapper mee. Dat wordt een gevaarlijk zaakje. Engelsche, Fransche, Duitsche en Italiaansche oorlogsschepen zijn reeds onderweg. tj; Aangenaam is het te vernemen dat het protocol tot herstel der goede betrekkingen tusschen ons land en Venezuela is geteekend. De wederzijdsche gezantschappen zullen nu worden hersteld en men zal trachten een verdrag van handel- en scheepvaart te sluiten, welks bepa lingen in het vervolg moeilijkheden kunnen voorkomen. Zooals de zaken nu staan, zijn de Venezolaansche staatslieden van meening dat de rol van Cipriano Castro is uitgespeeld en dat van hem niets meer te vreezen iseen vrome wensch, waarbij men zich natuurlijk in het belang der goede verstandhouding van harte gaarne aansluit. De hervorming der financiën van het Duitsche rijk schijnt van onder op te moeten komen. Het is altijd goed wanneer het volk zich met der gelijke quaesties gaat bemoeien en in Duitschland ergert men zich gru welijk aan de gebleken onmacht van den Rijksdag. Op groote vergaderin gen worden de vraagstukken bespro ken en met klem de noodzakelijkheid betoogd der helasting op de groote nalatenschappen en erfstellingen. De Pruisische groote grondbezitters en andere conservatieven, die de voor keur geven aan het laten betalen door het volk, krijgen er geducht van langs. De vraag, waar de vijf honderd millioen mark van daan moeten ko men, die het Rijk jaarlijks te kort komt en het langzamerhand onder den schuldenlast doen bezwijken, is echter nog verre van opgelost. Uit Perzië vernamen wij in den laatsten tijd betrekkelijkweinignieuws. Het blijkt echter dat de verdedigers van Tabris nog steeds voor de con stitutie vechten, ofschoon hunne po- trog langer wacht met de thee. Ik heb buiten onder de linden de tafel laten gereed maken zullen wij gaan Zij nam glimlachend zijne aange boden arm, en deed hem daardoor hare wreedheid vergeten. Met een gevoel van welbehagen voerde hij haar door den tuinhet andere paar volgde. Op Hanna's gelaat had ge durende dit gesprek een zonnig lachje gezweefd, en allerlei gedachten be wogen zich in haar hoofdje. Zou het mogelijk zijn, zou haar oom werkelijk ernstig belang stellen in zijn aardige, beminnenswaardige buurvrouw, dezelfde oom, wiens korte, lang niet malsche brieven eer deden denken aan een vrouwenhater, aan een ouden brombeer Toen men eindelijk onder de lin den had plaats genomen, was in het westen de zon reeds verdwenen. Maar de weerschijn van haar gloed kleurde de witte wolkjes, die daar boven in het donkerblauw zweefden, met een rozig licht. Op de hoogste twijg van een olmboom zong een vogeltje zijn avondlied, en hoog bo ven de aarde vlogen nog eenige sitie langzamerhand wel minder be nijdenswaard wordt. Er moet honger geleden worden en de bevolking ver langt zeer naar Russische tusschen- komst, omdat het einde anders zou kunnen wezen eene algemeene slach ting van weeriooze uitgehongerden, door de troepen van den Sjah. Deze schijnt vast besloten, te handelen in den geest van Don Frederik de To ledo, die voor elke Alkmaarsche keel het mes scherp had, maar er niet al te veel genoegen van heeft gehad. In Russische bladen wordt de toe stand der benarde plaats als zeer ernstig voorgesteld, maar dat kan een aanloopje wezen om in noordelijk Perzië door te dringen en als Tabris in de macht der Russen geraakt, dan kunnen de inwoners hun constitutio- neele aspiraties ook wel opdoeken. De Russische interventie is eigenlijk al begonnen, maar op een eigenaar dige manierpoeslief, kleine afdee- lingen troepen komen over de Cas- pische zee. Van Resjit uit, een plaats die sinds lang den Sjah niet meer eerde, trekken de kozakken naar Te heran op. Twee Russische kanoneer booten zijn aangekomen voor een Perzische haven aan de genoemde zee en van uit het Transcaspische trekt een detachement over de gren zen der provincie Chorassan. Dat gebeurt niet om Tabris of de constitutie te redden. De Russische regeering gevoelt niets voor de con stitutie en de Engelsche gevoelt er op die plaats ook niets voor. Het voorspel der verdeeling van den Per- zischen buit is aangevangen. Enge land begint nu ook, op de zuidelijke kustlijn, aan de Perzische golf na tuurlijk, handelend op te treden. Een Britsche kruiser heeft een afdeeling mariniers aan land gezet te Boezjer, de havenplaats, waarvan onlangs werd gemeld dat zij tot de constitu- tioneeie partij was overgegaan maar de zwervende volksstammen uit den omtrek wisten, onder voorgeven van zich te willen verbroederen met de lieden in de stad, daarin te komen en sloegen aan het plunderen. En geland had nu een prachtig voor wendsel om voor de veiligheid van zijne onderdanen te zorgen en heeft er een handig gebruik van gemaakt. Het overige zal wel volgen. Nederland-Venezuela. Op 19 dezer is door den minister van buitenlandsche zaken, en den heer dr. J. de Paul, gevolmachtigde der Vereenigde Staten van Venezuela, een protocol geteekend, waarvan de ver taling luidt als volgtDe regeering van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden en de regeering der Ver eenigde Staten van Venezuela, bezield zwaluwen, als konden zij geen af scheid nemen van zooveel glans en schoonheid, als wilden zij de vreugde van den zonnigen dag genieten tot op het laatste oogenblik. Hanna's leven was tot dusver zoo kalm en eentonig geweest, zij had zoo weinig gezellige vreugde leeren kennen, dat alles, wat haar hier werd geboden, voor haar een nieuw, ongekend genot was. Marie's vroo- lijke luim stak ook haar aan. Menig schertsend woord vloog over en weer, en ofschoon ook somwijlen Hanna's oogen zich verborgen onder de donkere wimpers, daar zij zich onder -den ernstigen, veelzeggenden blik, die op haar rustte, zorgde Ma rie er toch voor, dat het onderhoud niet sleepte. Toen men eindelijk van tafel ging opstaan, was de laatste flikkering van het daglicht verdwenen, en bo ven de hoornen was de maan opge komen, die haar zilveren licht uit goot over de zacht sluimerende aarde. Kaiser, die geen vriend was van avondkoelte en dauw, maande tot den terugtocht, en Max, die hoop te, Hanna nog eenmaal te hooren met den oprechten wensch om in de toekomst nieuwe moeilijkheden, als die, welke in den loop van het vorige jaar tusschen de beide landen zijn ontstaan, te voorkomen en een duur- zamen grondslag te ieggen voor eene goede verstandhouding, overwegende, dat beide regeeringen zich voldaan verklaren met de ophelderingen, van weerskanten gegeven over de gebeur tenissen, die hare goede betrekkingen hebben verstoord, overwegende, dat de belangen van beide landen mede brengen de onverwijlde sluiting van een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, alsmede van een con sulaire conventie, die de noodzakelijke waarborgen aanbieden voor eenen reëelen handel tusschen de Nederland- sche koloniën in de Antillen en het Venezolaansche vasteland, overwe gende, dat het voorafgaand herstel van de diplomatieke betrekkingen, te dien einde wenschelijk is, zijn omtrent het navolgende overeengekomen De diplomatieke betrekkingen, tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Venezuela zullen worden hersteld van den dag af der onderteekening van dit proto col en de beide regeeringen zullen hare respectievelijke gezantschappen te Caracas en te 's Gravenhage kun nen instellen de Nederlandsche re geering zal voortgaan het protocol van 20 Augustus 1894 in acht te nemen. De Venezolaansche regeering ver bindt zich 1 e. om tot het tot stand ko men van een handelsverdrag en een consulaire conventie tusschen de twee staten op geen enkele wijze in de wetten en voorschriften, thans gel dende in de republiek Venezuela, wijziging te brengen ten nadeele der Nederlandsche onderdanen, of van den handel en de scheepvaart van Nederland en zijne koloniën2e om terstond uit eigen beweging tot de Nederlandsche koloniën en de Antillen uit te strekken, alle concessies, welke in het vervolg aan Engeland ten bate van het eiland Trinidad of aan eenige andere mogendheid ten bate van eenig ander eiland in de Antillen zullen worden verleend met name betref fende de additioneele rechten, welke thans door de Venezolaansche repu bliek worden geheven, krachtens de wet van Juni 1881 in werking getre den den 3den Mei 1882. De Venezolaansche regeering ver bindt zich om binnen de 3 maanden, volgende op de onderteekening van het onderhavige protocol aan de Ne derlandsche regeering te betalen als vergoeding vastgesteld, in gemeen overleg voor de schade, veroorzaakt door de neming der Nederlandsche schepen „Estela", „Penelope", „Ju- sticia", „Carmita', en „Marion" de somma van bs. 20.000 (twintig dui zend bolivares). Ten blijke, dat zij zingen, ondersteunde zijn wensch, om naar huis te keeren. Ik zou u gaarne eens om raad vragen, juffrouw Marie", zei Kaiser, toen men weer in de zacht verlichte zaal was gekomen, „ge moet weten, dat ik mij door niemarfd zoo gaarne laat raden als juist door u. Ge zeidet mij, dat de kleine veel muzikale aan leg bezit, niet waar Ik houd het daarom voor mijn plicht, haar de gelegenheid tot ont wikkeling van dat talent niet te ont houden omdat zij thans langen tijd bij mij zal blijven, moet zij eene piano hebben. Wat dunkt u Erard of Bechstein „Mijnheer Kaiser, ik moet mij ten hoogste verwonderen over uwe in consequentie". „Verwonder u zooveel ge wilt, maar antwoord mijErard of Bech stein „Ik weet het niet beide soorten geiden voor even goed". „Ik heb mij nu eenmaal in 't hoofd gezet, dat gij daarover moet beslis sen". „Vraag uwe nicht, mijnheer Kaiser." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1