Geld of Liefde. BLOOKER'S Draagt Plouvier's Schoenwerk. ng Maatschappij Vcseenigltig j(«lp" Woensdag 21 April. Feuilleton. DAALDERS CACAO. e Havendienst. M WALCHEREN. No. 93. 47e Jaargang. 1909. BINNENLAND. VAN DEN HAK OP DEN TAK. NGSCHE ■o it der ALGEMEENE 'an AANDEELHOU- ;r, zijn betaalbaar de No. 22 met f 110, .AATSCHAPPII, van C. WIBAUT Co. N RANZOW Co. ULTZER EN VAN nsterdam. Ie obligaties No. 8, welke per 1 Juli a.s. etf 1000» mits resp. ;oupons 29, 29, 29 enoemde kantoren. April 1909. DE DIRECTEUR. -0— en belang inziet ♦gave van naam mrsplein 11 is winst wordt den verdeeld. vm. 6.6.20, 6.45, 3.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12—, 12.30,1.—, 1.30* i, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.35, 8.20. rasluis vm. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, .50. Nm. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 7.05, 7.25, 8.—, 8.30. rter: vallen des Zondags rdamaohe tijd. Ei idelt urg— L omb org. rg: 6.25, 9.23, 12.18, n(Station S.S.) 9.20, 8 15 7.40, 10.40, 1.35, 4.15, lts tot Koudekerke. ramdienst singen-Mid&erkmrg v.v. 3EN 4 40f 5.50) .7.55* 1.50t 12.30* 1.15§ 2.-* ,15§ 5.—* 5.50§ 6.55* l§ 10.25§ van de Remise, van de Zeilmarkt. van het Badhuis. tuEGe.löf 6.25t 8.40* 12.30§ 1.15* 2.2.45* 5.50* 6.55§ 7.50* 25* ll,10t v verder dan tot de Jd»e" de Zeilmarkt. het Badhuis, breinen, vertrekken- to an h.et Badhuis. jster-Scheide. er 1809. b) nm. 3,43 c) en 6,35 dj 1,35 a) 4,10 c) en 7,0a nrn. 2,15 a) 2.0 a) b) 3,43 en 6.35 d) V tinuten na bet vertrek v nskerke n.Neuzen vm.8,5! aar Breekens, BorBBelee® Breekens, Borsele" er kan de boot van k dagen van 16 Apr1' VL1SS1 NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Verjaardag van den Prins. De parade ter eere van den Prins gisteren in de Maliebaan gehouden, ontleende de bijzondere beteekenis aan de uitreiking van het ridderkruis 3e kl. der Militaire Willemsorde aan den kapitein der infanterie van het Indisch leger F. Darlangen en van de eeresabel aan den le luitenant der int. E. J. Geldrop mede van dat leger, beiden met verlof in Europa. Generaal Van Ermel Scherer, gouverneur der residentie, deelde in zijn toespraak bij de plechtigheid mede dat de Prins der Nederlanden voornemens was geweest bij deze parade tegenwoordig te zijn, doch door de bijzondere om standigheden waarin H. M. verkeert, verhinderd te zijn. Dit blijk van be langstelling, zeide de generaal, zou den gedecoreerden zeker dubbel aangenaam zijn. Na de gebruikelijke plechtigheden richtte de generaal het woord tot den troep, prees de krijgsmansdeugden van het dappere Indische leger en sprak het vertrouwen uit dat, mocht ooit ons vaderland uit de thans heer- schende rust worden opgeschrikt, ons leger voor Koningin en Vaderland dezelfde deugden zou toonen te be zitten als het Indische en evenveel moed, beleid en trouw zou toonen tegenover den belager onzer onafhan kelijkheid. Met geestdrift hief de troep een „leve de Koninginleve de Prinsaan. De mooie Aprilavond had duizen den op de been gebracht, die feeste lijk gestemd de straten der residentie vulden. De groote laan van het Voorhout met haar lichtende omlijsting van vetpotjes trok dichte drommen van kijkers. Ook de illuminaties voor de openbare gebouwen trokken zeer de aandacht. In een groot aantal feestgebouwen en kerken had het Haagsche comité voor volksfeesten aan ongeveer 17,000 genoodigden een genotvollen avond bezorgd, waarbij evenals vorige jaren het „elck wat wils" was betracht. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen opende de gep. kapitein R. H. Driessen, vice-voorzitter van het comité, het feest met een luid toege juichte geestdriftige toespraak, waarin hij wees op de steeds groeiende populariteit van den Prins en den burgemeester (die in den loop van den avond ook aan andere feestvoor- stellingen nog een bezoek bracht) welkom heette. Her was den ganschen avond, vooral in het centrum van de stad, zoo vol als nog op weinig nationale feest dagen te voren. 0—0 27.) Zie toe, Max, wat ge doetDat kan een huwelijk worden, waarin mannentrots en mannen waarde, moed en zelfachting verloren gaan." Hij had intusschen eene kleine Poort in den tuinmuur bereikt, die hij met een sleutel snel opende. Diep ademend trad hij van den stof- hgen weg in den schaduwrijken, koe len tuin. Hier omgaven hem welda dige stilte en frischheid. Onder eene groep breedgetakte linden noodigden sierlijke tuinmeubelen tot rusten uit, en eenige op een tafel verspreide voorwerpen toonden aan, dat men j|eze plaats kort geleden had ge bruikt een lichte stroohoed met blauwe banden, een werkkistje met kleine, sierlijke gereedschappen, daar naast een dier fraaie handwerkjes, GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS Abonnements-Aduerfentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. (Adv.) De Juni-Stembus. De minister van binneniandsche zaken, overwegende, dat op Dinsdag 1 Juni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeft heeft bepaald, dat in de kiesdistric ten waarin het rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stem ming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 11 Juni e. k. en de her stemming, zoo noodig, op Woensdag 23 Juni d. a. v. Zuid-Bevelandsche waterleiding. Per extra-trein kwamen gisteren te Bergen-op-Zoom aan ongeveer 200 belangstellenden, onder wie een ver tegenwoordiger van den minister van binneniandsche zaken, de Commissa ris der Koningin, leden der Staten, alle burgemeesters van Beveland, be halve Kattendijke; tal van ingenieurs, raadsleden enz. Men vereenigde zich in „Thalia", waar jhr. Lewe van Nijenstein, burgemeester van 's Heer- Arendskerke, als voorzitter van het comité voor het totstandbrengen van een drinkwaterleiding voor Zuid-Be veland, allen hartelijk welkom heette. Spr. drukte de plaatselijke besturen speciaal op het hart, de eerstdaags te verwachten plannen ernstig te over wegen en na te gaan of zij de draag kracht der gemeenten niet zullen over schrijden. Na een lunch begaf het gezelschap zich per extra-train naar Ossendrecht, alwaar de eerste werk zaamheden zijn verricht. Onder lei ding van dr. Weyerman is het werk voorbereid. De firma Francke te Bremen nam de risico dezer werk zaamheden op zich. Het gekochte terrein te Ossendrecht beslaat 14 bij wier aanblik men onwillekeurig moet denken aan de geduldige, kleine vingers, die zich daarmee hebben bezig gehouden. Toen hij zich over dit kleine kunstwerk van parelmoer, staal en zijde neerboog, stroomde hem uit de werkdoos een fijne geur van viooltjes tegen. Plotseling richtte hij zich op. Zachte tonen waren, door den avondwind gedragen, tot hem doorgedrongen. Een schoone stem zong een lied, welks ernstige, zachte melodie zijn oor aangenaam streelde. Nog bevond hij zich te ver van het huis, om de woorden te kunnen verstaan of de zangeres te herkennen. Maar hoe nader hij kwam des te rijker en heerlijker stroomden de tonen hem tegenin de stilte van den avond werkten zij op hem met eene kracht, die hem van in wendige ontroering deed beven. Thans herkende hij het „Ave Maria" van Schubert, en toen hij luisterend onder de vensters der zaal bleef, staan, vernam hij ook duidelijk de woorden Wir schlafen ruhig bis zum Morgen, Op Menschen noen so grausam sind H. A. Onder leiding van den hoofd ingenieur dier firma Vaupel is het werk uitgevoerd met medewerking der ingenieurs Nabel en Noorman. Het bestuur bestaat uit de heeren jhr. Lewe van Neijenstein, voorzitter, en J. Elenbaas, secretaris, benevens dr. Weyerman, de iuit.-kolonel der genie Onnen te Utrecht, Penninck te Amsterdam en Havelaar te Haarlem. Met de controle werd belast de heer Bossert te Bergen-op-Zoom. Stuurlieden-examens. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoeld in de Schippers wet (Sts. bi. 1907, no. 244) zal, aan vangende 11 Mei, zitting houden te 's Gravenhage. De aanvrage om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzitter der commissie, Van Galen straat 21, 's Gravenhage, bereikt heb ben vóór 1 Mei. In deze aanvragen moeten worden vermeld De vaart en de rang waarvoor men examen wenscht af te leggen indien men in dezelfde zitting een aanvul lingsexamen wenscht af te leggen, voor welken rang dit gewenscht wordtindien men reeds in het bezit is van diploma's voor dezelfde vaart waarvoor men examen wenscht af te leggen, opgave van den rang waar voor het laatstverworven diploma geldt en de dagteekening van dit di ploma, en indien men wenscht alleen een aanvullingsexamen af te leggen, dezelfde opgaven als boven betreffende het diploma, dat hierop aanspraak geeft. Bij de aanvragen moeten worden gevoegd eenig authentiek geboorte bewijs en de bewijzen dat men den vereischten tijd heeft gevaren en dienst gedaan. De verklaringen van de aangewe zen deskundigen betreffende het on derzoek van oogen en ooren kunnen bij de aanvragen worden gevoegd of op het examen medegebracht. Zij mogen niet ouder zijn dan twee jaar. De candidaat moet den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt. Voor het geneeskundig onderzoek kunnen de candidaten zich wenden tot den volgenden deskundige te Vlissingen voor oogen en ooren den heer W. A. de Looze, zittinglo kaal op den Peperdijk, alle werkda gen van 1012 uur. Nadere bijzonderheden, ook die betreffende de bewijzen welke de candidaat moet overleggen, zijn ver meid in de „St. Ct." No. 91. O Jungfrau, hör' derjungfrau Sorgen, O Mutter, hör' dein betemd Kind Het was eene wonderzoete stem, die deze woorden zong; zij voerde hem het beeld voor oogen van het schoone meisje, dat hij heden had weergezien en waaraan hij sedert de eerste ontmoeting vaker had gedacht, dan hij zich zelf wilde bekennen. De zangeres daar binnen kon even goed de schitterende jonge erfgename zijn die hij vandaag had ieeren kennen, maar bij den toon dezer stem was er niets, dat hem aan haar herin nerde. Hij was er van overtuigd, dat niet zij maar Hanna de zangeres was, dat zij Hanna daar binnen bij zijne zus ter zou aantreffen. De onuitspreke lijke lieflijkheid van den toon was zoo in overeenstemming met de har monie harer geheele verschijning dat hij hieraan volstrekt niet twijfelde. Hij bleef buiten, tot het lied was geëindigd. Toen hoorde hij, hoe de zangeres van de piano ging opstaan en Marie haar bedankte. En toen hi; vlug de trappen opklom, kwamen beide meisjes, arm in arm, hem bo Niet altoos brengt het geld geluk. Dat zien wij dagelijks, en telkens blijkt ook, dat het sterke beenen zijn, die de weelde kunnen dragen. Zekere Craig in de Vereenigde Staten, die jaren lang als bedelaar rond zwierf, werd eenige dagen geleden plotseling rijk. Hij erfde een aanzien lijk vermogen van zijn moeder. Toen hij de eerste uitbetaling onge veer f 12000 ontving, noodigde hij een aantal collega's uit tot een feestmaal, waar zij in hun lompen moesten verschijnen. Het diner werd gegeven in het voornaamste hotel van Colorado Springs, aan tafels vol zilverwerk en bloemen. Een geheele week lang gaf Craig zulke feestmalen, die in dolle zweigerijen ontaardden, maar vóór zijn geld op was, stierf de man aan delirium. Die arme drommel was dus blijk baar met zijn geld verlegen. Zoo zijn er meer. Een rijke mijnheer te Weenen had ook meer last dan lust van zijn schatten. Hij had zijn kapitaal van 160.000 kronen in papieren vastge legd en het rente-bedrag daarvan jaarlijks in zijn beschrijvingsbiljet aangegeven. Hij werd echter voort durend hooger aangeslagen en had steeds eindeiooze verklaringen af te leggen om de te hooge belasting aan zijn werkelijk inkomen te doen be antwoorden. Dit begon den man te verdrieten van dien plaag wou hij bevrijd zijn. Dit jaar gaf hij aan de belasting-commissie de verrassende verklaring, dat hij in het geheel geen inkomen meer had. Deze tee- kens geven de uitdrukking weer, welke te lezen stond op de gezichten der ongeloovig-verbaasde heeren. Toch sprak de man de waarheid hij was geworden een rijk man zonder inkomen. Wat had de slimmerd na melijk gedaan „Ik was dat eeuwige geharrewar met dat belasting betalen moe", zoo verklaarde hij, „en daarom heb ik besloten mijn kapitaal „op te maken". Ik heb ai mijn papieren verkocht en de opbrengst zal voor mijn verder leven juist voldoende zijn". Toen men hem niet gelooven wilde, haalde hij verder uit zijn borstzak een portefeulle te voorschijn, waarin zich 160 bankbiljetten van 1000 kronen bevonden. Geen wonder, dat men te Weenen vol verwachting is, hoe dit zaakje zal afloopen. Belasting betalen blijft voor vele menschen een onaangename zaak. In dit opzicht zijn de rijke bedelaars het gelukkigste er aan toe. ven op het bordes tegen. Mijnheer Kaiser volgde haar. X. „Ha daar zijt ge dus eindelijk", zei Kaiser, terwijl hij Reinhard har telijk de hand drukte. „Gij kunt het, wat stiptheid betreft, niet halen bij uwe gelukkige zuster. Wij heb ben langer dan een half uur op u moeten wachten." „Plicht gaat boven genoegen, zoo als ge weet. Ik wilde het sluiten der fabriek afwachten." „Er is toch niets voorgevallen „Volstrekt nietsIk zie, gij hebt mijne zuster de vreugde bereid, mejuffrouw Kaiser bij haar te bren gen". „Ja I" zei Marie vroolijk, „ook weet ik reeds, dat ik u niet meer aan el kaar behoef voor te stellen, daar de kennismaking al buiten mij is aan geknoopt". Max boog en reikte Hanna groe tend de hand. Toen hij, voor haar staande, zijn oog op haar liet rus ten, toen werkte haar geheele ver schijning de blik, waarmee zij tot hem opzag, de glimlach van haren Of er zoodanigen zijn Dat moet men wel aannemen, als men leest, wat er zooal geschreven staat in het weekblad der heeren bedelaars te Parijs. Ge denkt, dat ik scherts Heusch niet. Die heeren daar hebben werkelijk een „vakvereeniging" met een wekelijks verschijnend orgaan. Daarin staan allerlei mededeelingen, voor den beroepsgenoot van waarde. Tevens, dat spreekt van zelf, adver- tentiën. Meermalen ziet men daarin „een zaak" ter overname aangeboden, wanneer de gelukkige bedelaar „bin nen" is. In het redactioneele gedeelte vindt men aanwijzingen, welke voor de heeren van waarde kunnen zijn, beschouwingen over de ongelijke ver deeling der aardsche goederen en vooral ook locale bijzonderheden. Hieronder volgen een paar proefjes van annonces Ter overname aangeboden: „Een welbeklante bedelaarswijk voor een opbrengst van 120 francs in de week wordt ingestaan." Gevraagd „Een blinde die wat op de fluit kan spelen, om voor rekening van den steiler dezer advertentie uit bedelen te gaan." Gezocht wordt „Een lamme voor een bezochte badplaatsgegadigden, die den rechterarm missen, genieten de voor keur." T e koop „Een goed gedresseerde bedelaars hond." Dat bedelaarsblad is zeker wel een der meest praktische vakbladen, en, naar het heet, moet het ook goed worden geredigeerd. De redacteur bedelaar schijnt dus beter ontwikkeld te zijn dan de President eener ver- eeniging in ons land, die dezer dagen aan een zijner medebestuurs leden de correspondentie deed toe komen. M. H. 22 fer 1909. Volger afschaap op donder avond biijf of niet en of het ook Lochem Corant of niet en of wij met 7 st bij elkaar Kom of niet daar moet nu doorgaan zoo schoden als morglijk is gaat het heen en Laat daar uw is over diepen ik weet daar niets van en waar wij bij elkaar kom bij Boch om 6 nuder of niet. Na groete, (volgt handteekening). Voor dezen briefschrijver zou zeker een beetje herhalingsonderwijs nog niet kwaad zijn. 's Mans bedoeling is wel een beetje duister. Zeer duide lijk was ook niet't antwoord, dat twee abonné's van een blad in de „Nieuwe Wereld" ontvingen op een vraag, die zij ter beantwoording in de „Vragen- bus" hadden ingezonden. Toch had de redactie de vragen zeer juist be- mond en de zachte lieflijke beweging van het schoone hoofd, met eene sympathieke macht op hem, die hem het bloed snel naar het hart dreef. Hij gaf zich geen rekenschap, waarin deze betoovering bestond, Dit echter gevoelde hij, dat het niet alleen lag in de schoonheid van het meisje, maar dat alles aan haar de eischen van zijnen smaak bevredigde. „Ik wou, dat ge er bij geweest waart, Reinhard, toen deze beide jonge dames elkander over en weer een weinig aan den tand voelden", zei Kaiser iachend. „Zij hebben zich beide goede diplomaten getoond, Eerst was het een zacht polsen, ver bonden met een voorzichtig zwijgen over eigene meening. Toen werd men warmer, en kwam meer onver bloemd met zijne eigene beschou wingen te voorschijn. En ten slotte was het een juichend samenstemmen ik zeg u, de schoonste harmonie, mijn jongen alles kwam overeen. Ieder woord van de eene vond weer klank in den boezem der andere. (Wordt vervolgd). b

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1