Geld of Liefde. Jaterdag «7 April. No. 90. 1909, ^binnenland. Feuilleton. Gemeenteraad. 47e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De blijde verwachting. Men meldt aan de „Tel," Baron Guillaume, minister-resident van België te 's Gravenhage, deken van 't corps diplomatique, heeft Woensdagmiddag 'n diner gegeven, waarbij tal van diplomaten aanzaten en ook de minister van buitenland- sche zaken, de heer De Marees van Swinderen, en de gezanten van Frank rijk en Duitschland. Besloten werd, dat, zoodra het nieuws van de geboorte bekend is, alle gezantschappen gedurende 24 uur de vlag zullen uitsteken. De vertegenwoordigers der vreemde mogendheden zullen hun opwachting maken aan het paleis en aan hunne regeeringen het nieuws der geboorte mededeelen. Ook werd besloten, dat de gezantschapshotels zullen deel nemen aan de illuminatie, die tien dagennadegeboortezal plaats hebben. De Haagsche correspondent van dat blad schrijft Gisteren wandelde, zooals ik reeds in het kort heb medegedeeld, H. M. de Koningin wederom eenige malen in den tuin van het Koninklijk Paleis. Eerst om 12, vervolgens om 2, ein delijk nog eens om 5 uur. De eerste wandeling duurde ruim een half uur, de beide andere elk een kwartier. H. M. ziet er inderdaad uitstekend uit, en telkens liep Zij onophoudelijk en opgewekt met de Haar vergezellende hofdame te praten. In vluggen pas wandelt Zij geregeld een aantal malen den geheelen tuin om, vriendelijk den schildwacht groetend, die bij Haar voorbijkomen het geweer presenteert. Op een oogenblik kwam, het was werkelijk aardig het te zien, Prins Hendrik uit het Paleis, en toonde Haar een krantenbericht, waarover Zij een vijftal minuten druk bleven staan spreken. In den loop van den morgen bracht ook dr. Roessingh een bezoek. Hofberichten. H. M. de Koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Huisorde van Oranjemr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-minister van justitie, lid van den Raad van State, en dr. A. Langfeld, minister van justitie en Staatsraad te Schwerin i/M. Subsidie aan Middelbare Scholen. Door het hoofdbestuur van „Volks onderwijs" is, in verband met de be handeling van het wetsvoorstel tot wijziging en aanvulling van de Wet tot regeling van het Middelbaar On derwijs in de Tweede Kamer, een adres aan de Tweede Kamer toege zonden, waarin het te kennen geeft dat het met belangstelling heeft 24.) Door hare schertsende plagerijen klonk telkens weer zoo'n warme, dadelijke deelneming, dat Max geen "jan moest geweest zijn, indien hij zich hierdoor niet eveneens had laten verwarmen. Kaiser blikte van tijd tot tijd met een listig fonkelen zijner grijze oogen "aar hunne zijde, en dat herinnerde Max aan het gesprek, dat zij pas gisteren hadden gevoerd, en dat hij °P zoo weinig ceremonïeele wijze dad afgebroken. Wel kon hij liet geen oogenblik vergeten, dat de jeugdige erfgename volstrekt niet be hoorde tot die vrouwen, welke tot dusverre gevaarlijk konden worden v°or zijne rustwel lag in de drieste oprechtheid, waarmee zij hem haar Welgevallen toonde, eene zekere kennis genomen van het amende ment, door het lid der Tweede Ka mer, dr. Roessingh, op art. 45bis 8 van het Wetsvoorstel ingediend, dat dit amendement beoogende bij zondere H. B. scholen, die van Rijks wege subsidie genieten, toegankelijk te maken voor alle kinderen, die voor dat onderwijs in de termen val len voor de ingezetenen van ge meenten, waar geen Openbare H. B. Scholen bestaan, in een behoefte voorziet, te meer, daar de toekenning van subsidie aan Bijzondere H. B. Scholen de oprichting van Openbare zal tegenhouden, dat het bestuur mede kennis geno men heeft van een amendement van meer beperkte strekking, ingediend door de heeren De Beaufort, Tyde- man en Verhey, dat zich bepaalt tot het openstellen van de gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen voor alle leerlingen in gemeenten, waar geen Openbare H. B. Scholen gevestigd zijn, zonder dat daarbij de bepaling van kracht is, dat de onderwijzers zich onthouden van iets te leeren, te doen of te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden, redenen, waarom het de Kamer eerbiedig verzoekt, het amendement van dr. Roessingh aan te nemen en, zoo daartegen onoverkomelijke be zwaren mochten bestaan, een bepa ling, als door de heeren De Beau fort c. s. is voorgesteld, in de Wet op te nemen. Stadhuis en postkantoor te Rotterdam. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingekomen een voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het doen van stappen tot verkrijging van een onteigeningswet van alle perceelen, gelegen ten zuiden van den Doelen, begrensd door de Coolvest, 't ge dempte Deelwater, 't Haagsche Veer en de Raamstraat, om daar te stich ten een nieuw stadhuis, met het front naar de Coolvest; een onteigeningswet van alle perceelen, gelegen aan het hieraan zuidelijk aansluitend blok, begrensd door de Coolvest, Raam straat, Zandstraat en Hofstraat, ten einde mogelijk te maken het bouwen naast het stadhuis van een nieuw post- en telegraafkantoorhiervan tot dat doel aan 't rijk 5500 vierk. M. af te staan in ruil voor het tegen woordige post- en telegraafkantoor het Coolvestwater te dempen en een onteigeningswet voor eenige huizen aan de Hoogstraat, noord- en zuidzijde en Middensteiger, teneinde over dien grond en dien, waarop tegenwoordig het stadhuis staat, een nieuwen bree- den verkeersweg aan te leggen tus- schen de Botersloot en Middensteiger. zelfbewuste van het goed gevolg overtuigde souvereiniteit, die zijne mannelijken trots beleedigde en hem toescheen inbreuk te maken op zijn recht, om zeir te kiezen, in plaats van gekozen te worden. Maar alles aan haar was zoo natuurlijk en on gekunsteld uit hare oogen schit terde hem zoo'n rijkdom van levens lust tegen, dat hij zich bijna onwil lekeurig aan de betoovering harer persoonlijkheid overgaf. Van zijne linker buurvrouw kon hij onder deze omstandigheden slechts weinig noti tie nemen. Maar hij betrapte er zich eenige keeren op, dat, terwijl hij met Paula sprak, zijn eer scherp luisterde naar de woorden, die Hanna tot tante Sidonie richtte. De zilverreine klank van haar lach de zachte aanraking van hare hand, wanneer zij hem het een of ander over reikte, deed hem goed en wekte bij hem een gevoel van verhoogde le venskracht. Na het ontbijt nam hij spoedig af scheid, nadat hij vooraf de mede- deeling had ontvangen, dat de mis dadiger was gevonden en gevangen genomen. Paula's afscheid van hem Bescherming van dieren. In eene vergadering van het hoofd bestuur der Ned. Ver. tot bescherming van dieren werd besloten op ver schillende tentoonstellingen van trek honden hier te lande prijzen uit te loven voor de beste bespanningen. Tevens werd een crediet verleend voor het doen vervaardigen van een hondenkar om die als model-kar op zulke tentoonstellingen te exposeeren. Tot verschillende gemeentebesturen werden vertoogen gericht, naar aan leiding van klachten nopens vee-, meer bepaald kalverenvervoer. Voor de propaganda onder de schooljeugd werden wederom vlug schriften verstrekt aan de afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Onderwijzers-propaganda-ciub. Afge vaardigden werden benoemd voor de samenkomst ter bespreking van maatregelen om inzonderheid bij de jeugd liefde tot de dieren op te wekken. flbonnemei-its-fiduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens b e d r i e g e 1 ij k e bankbreuk: P. D. v. G., 43 jaar, voerman te St. jansteen, thans gedetineerd te Mid delburg, tot 6 maanden gevangenis- straf met mindering der preventieve hechtenis mishandeling: G. E. I., 21 jaar, arbeider, geboren en wonende te Sas van Gent, thans in garnizoen te Vlissingen, tot 6 weken gevange nisstraf; R. Th. v. H., 36 jaar, ar beider te St. Jan Steen, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenisJ. C. H., 23 jaar, arbeider, te Aardenburg, tot 2 maanden gevangenisstraf diefstal: L. M. B., 22 jaar, huisvrouw van D. v. H., zonder be roep, wonende te Westdorpe tot 14 dagen gevangenisstraf opzettelijke belemmering va n een handeling onder nomen door een ambtenaar belast met het opsporen van strafbare feiten: L. A. B., 21 jaar, landbouwersknecht te Oostburg, tot f 20 boete subs 20 da gen hechtenis mishandeling van een dier: M. P. v. E., 22 jaar, koop man te Axel, tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis strooperij met een vaar tuig gepleegd: J. d. R., 41 jaar, schipper te Veere, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis huisvredebreuk: j. J., 20 jaar, varensgezel te Vlissingen, tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis vrijgesproken: C. d. R., 18 jaar, werkman, te Koewacht, beklaagd van opzettelijke aanranding van eer en goeden naam. Heden werd ter terechtzitting was niet minder hartelijk dan haar welkomstgroet. Nog van het bordes af wenkte zij hem glimlachend een groet toe, toen zijn licht open rijtuig den straatweg langs rolde. Hanna's afscheid daarentegen had slechts be staan in eene buiging uit de verte. Doch toen hij zich aan de deur nog eenmaal had omgekeerd en naar haar had gezien, toen was hem zoo'n vriendelijk lachje, en een zoo zachte, schuchtere blik ten deel gevallen, dat hij zeer voldaan het huis had verlaten. IX. Op den zonnigen dag was een zachte, schoone avond gevolgd. Daar buiten lag de warme zonneschijn nog op de toppen der kastanje- en noteboomen, die tusschen den tuin en de hooge fabrieksmuren een dicht boschje vormden. Maar in den re- geimatigen overhoek van de fabrieks plaats heerschte reeds de scheme ring, en donkere schaduwen lagen er op de zwarte, stoffige steenen. Nog donkerder was het in het ruime vertrek, dat de fabrieksheer zich als kantoor had ingericht en dat, gelijk- der arrondissements rechtbank te Middelburg met gesloten deuren be handeld de zaak tegen A. N. 35 jaar, muzikant, gedomicilieerd te Bergen- op-Zoom, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. Beklaagde stond terecht ter zake dat hij op den 25 Maart 1909 te Terneuzen ontuchtige handelingen heeft gepleegd met een 15-jarigen ontoerekenbaren knaap. Het O. M. eischte tegen beklaagde eene gevangenisstraf van 6 maanden. De aan den beklaagde toegevoegde verdediger mr. L. van Andel eischte, als zijnde volgens zijne meening het feit niét wettig bewezen, vrijspraak van zijne cliënt. Nog werd behandeld de zaak tegen J. F. K., agent van den Provincialen stoombootdienst te Neuzen, die door den kantonrechter aldaar wegens jachtovertreding was veroordeeld tot twee geldboeten van f 10 subsidiair 4 dagen hechtenis. In deze zaak waren 3 getuigen a charge en twee a décharge gedag vaard. Het O. M. meende dat het ten laste gelegde niet bewezen was, en eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak van be klaagde. De verdediger, mr. P. Dieleman, sloot zich bij dit requisitoir aan. Voor het gerechtshof te 's Gra venhage werd gisteren behandeld de zaak tegen den tandarts H. te's Gra venhage door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf wegens het bekende zedenmis drijf. Bij den aanvang van de behande ling der zaak deelde de president mede, dat het hof op een schrifte lijk verzoek van den verdediger, mr. L. W. van Gigch, advocaat te Am sterdam, om de behandeling dezer zaak te doen plaats hebben met open deuren, in raadkamer afwijzend heeft beschikt. Een nader verzoek van den verdediger, om althans requisitoir en pleidooi in openbare zitting te doen plaats hebben, kon niet wor den ingewilligd. De deuren werden vervolgens gesloten. De advocaat-generaal heeft acht jaar gevangenisstraf gevorderd. Het Hof te 's Gravenhage heeft in hooger beroep den heer C. S., uitgever van het „Rott. Nbld.", we gens smaadschrift tegen mr. Slob tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld, en verder tot betaling eener schade vergoeding van f 150. Zitting van Vrijdag 16 April, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. vloers in een der fabrieksgebouwen gelegen, van de binnenplaats uit langs eene tamelijk hooge stoep te bereiken was. Het vertrek was een voudig, gelijk alles wat tot Rein- hard's bezitting behoorde. Een les senaar bij een der vensters, eene breede tafel bij het andere, boeken, op boorden aan den wand geplaatst, en op den achtergrond eene met leer overtrokken sofa, groot en gemakke lijk genoeg, om er ook den nacht op te kunnen doorbrengen, vormden het geheele ameublement, in deze kamer had Max reeds menigen nacht vertoefd en van uur tot uur eene ronde om de gebouwen gemaakt, steeds in de vrees, dat een roode gloed aan de vensters der weverij of eene flikkerende vlam op de dak vorst van het magazijn aan zijne zorgen met éen slag een einde zou maken, en hem dwingen, zich als overwonnene terug te trekken van de kampplaats, die hij tot dusverre zoo moedig had verdedigd. Buiten had de fabrieksklok juist het teeken gegeven, dat de dagtaak was geëindigd, en uit de verschil lende afdeelingen stroomden de Tegenwoordig alle leden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goed gekeurd. Mededeeling wordt gedaan dat door den Commissaris der Koningin aan den burgemeester van 17 tot 30 dezer verlof is verleend. Verder wordt medegedeeld dat in gekomen is een dankbetuiging van de Kon. Scherpschutters-vereeniging „Vlissingen" voor de door den raad toegekende subsidie voor den te houden nationalen schietwedstrijd en van A. Landman voor het aan hem toegekende pensioen. De commissie voor de Zeemans- en Visschersbe'urs had een schrijven ingezonden, waarin wordt kennis ge geven, dat de korting op de pensi oenen, toegepast overeenkomstig art. 19 der verordening over het 4e kwartaal 1908 55 pet. bedragende, door de commissie over het ie kwar taal dezes jaars is moeten bepaald worden op 60 pet. wegens het toe nemend aantal trekkenden uit het fonds. Nog wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Sta ten van verschillende raadsbesluiten. Overgelegd werd het jaarverslag over 1908, dat zal worden gedrukt en aan de leden worden gezonden. De Vereeniging Zeevaartschool heeft een adres ingezonden, waarin wordt medegedeeld dat door een vergissing van de met dit werk be laste werklieden de mast naast de De Ruyterschool, te ver Noordwest- waarts is geplaatst; dat dientenge volge de groote ra 50 centimeter steekt buiten de schutting, die het eigendom der vereeniging begrenst dat het verplaatsen naar het oor spronkelijk bedoelde punt zeer kost baar zou zijn redenen waarom de vereeniging zich tot Burg. en Weth. wendt met het verzoek om aan haar te willen schenken een strook gronds van 75 centimeter breedte, ten Noordwesten van het terrein, reeds aan de ver eeniging geschonken, dus ter diepte van 16 Meter, of, indien schenking niet mogelijk is, aan adressanten mede te deelen voor welk bedrag de vereeniging „Zeevaartschool" dat stuk grond in koop zou kunnen ver krijgen. Dit verzoek werd gesteld in han den van B. en W. om advies. De Vereeniging Zeevaartschool had nog ingezonden de rekening en het verslag over 1908. De rekening sluit in ontvang en uitgaaf op f 13834.90 met een nadeelig' saldo van f 330.90. Overgelegd werd de 155e rekening van het fonds der Zeemans- en Visschersbeurs over het jaar 1908, be dragende in ontvang en uitgaaf werklieden naar de groote poort. Het viel niet te ontkennen, dat de menigte heden rumoeriger en opge wondener naar buiten drong, dan ooit te voren. De gevangenneming van hen, die men van het vernielen der machines verdacht, had blijk baar verbitterd en tevens verrast. Men had gehoopt, dat Max, ge dachtig aan de anonyme dreigbrie ven, dezen maatregel niet had durven nemen. Nu echter had men zich er van moeten overtuigen, dat de slag, dien men tegen hem had gericht, zwaar was teruggevallen op het hoofd der schuldigen. Nog waren weliswaar de gevolgen dezer gebeur tenissen niet te overzien. Max wist niet, of hij hopen mocht, dat de lui de oogen thans waren geopend over de onwettigheid van hun doen, dan wel of zij zich, opgestookt door eenige kwaadwilligen, tot verdere gewelddadigheden zouden laten ver leiden. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1