Geld of Liefde. Draagt Plouvier's Schoenwerk. Vrijda 16 April, Gemeentebestuur* Feuilleton. ÜTnnenland. No. 89. 47e Jaargang, 1909. Van Week tof Week. VLISSINGSCHE COURANT. 0 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks hij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Oproeping van Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen roept bij deze op tot den werke lijken dienstde ondervolgende in deze gemeente wonende verlofgangers van de lichting 1905. Van het korps torpedisten: Van Beers, Wilhelmus Petrus, dag en plaats van opkomst 26 April 1909, BrielleVerbeek, Christiaan, dag en plaats van opkomst 26 April 1909, Brielle. Gelast: de voormelde verlofgangers zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrus ting, alsmede van hun voor vertrek afgeteekenden verlofpas, elk op den voor hen bepaalden datum, voor des namiddags te 4 uur, in bovenvermelde plaatsen van opkomst, rechtstreeks bij hun korps aan te melden en geeft kennisdat, voor het ge val zij door ziekte of andere redenen buiten staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blij ken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven geneeskundig getuig schrift of een ander bewijs of ver klaring ter gemeente-secretarie over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling bij hun korps te vervoegen, teneinde "daarbij in den wapenhandel te worden geoefend, wordende zij, voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 133 der miiitiewet 1901, als de serteur zullen worden behandeld. Vlissingen, 15 April 1909. De Burgemeester voornoemd, VAM DOORN VAN KOUDEKERKE. o Het eenige wat nog ongeveer ont brak aan de finale beëindiging der Oostersche quaestie, was de finan- cieele verhouding tusschen Turkije en Bulgarije. Ook over dit zaakje is men het nu echter eens geworden. Door Ruslands hulp er toe in staat gesteld, betaalt Bulgarije aan de Porte de verlangde honderd vijftig millioen francs, tot schadeloosstelling voor het verlies der spoorlijnen in Oost-Ru- melië en tot afkoop van de schatting, welke van 1886 tot 1908 door Bul garije voor Oost-Rumelië moest wor den betaald, doch naar wij meenen slechts ten deele betaald is. 23.) «Hij is anders tegen vreemdelingen *ver onvriendelijk, bij u gedraagt hij fdt echter, alsof hij u reeds lang fent. Ik weet wel, dat dit niet het ge- Va' kan zijn, want Paula houdt veel en het dier, en daarom is het ook a''jd bij haar. Het heeft haar ook op a hare reizen vergezeld. Hebt gij 0l' gezien, kind", wendde zij zich hare nicht, „dat Fristan zoo on tworpen en aanhankelijk was bij Vri*mdelingen?" "K toch", zei Paula glimlachend, »5°k onder de gasten, die dagelijks '1 Braunbach aan huis kwamen, hij hsh e^n bevoorrechten lieveling. Ik iö dikwijls het "Verwijt moeten oren, dat ik mij mijne sympathiën 0r Fristan liet voorschrijven". Nu Turkije naar buiten in den laatsten tijd zoo gelukkig gepoliti seerd heeft, is het wel jammer dat het er van binnen nu minder goed gaat uitzien, al is het ook begrijpelijk dat na de onbloedige revolutie niet alles steeds van een leien dakje zou gaan. Momenteel gaat het in het her boren rijk vrij rumoerig toe, waartoe de sluipmoord op een liberaal jour nalist, teruggekeerd balling, aanleiding gaf. Hij was de ziel van een der liberale groepen, waarin het oude Comité van Orde en Vooruitgang, in welks boezem al vrij spoedig twist ontstond, zich heeft gesplitst. Deze groep heet de Liberale Unie en onder scheidt zich van het comité vooral hierin, dat zij meer zelfstandigheid aan de onderscheidene deelen des Rijks wil toekennen. Het comité ijvert daarentegen voor een zeer krachtig centraal bewind en verlangt het overwicht van het Turksche ele ment over de andere nationaliteiten. En dan is er nog een derde groep, die der Islamieten, die meer op het godsdienstig overwicht willen letten en de belangen van den Mohamme- daanschen godsdienst bedreigd achten. Het streven der nog altijd over- heerschende partij der Jong-Turken, het comité, naar centraliseering, schijnt ook door Engeland ongaarne te worden gezien. Millioenen mo hammedanen zijn onder Engelsch be stuur en de Engelschen in Indië en Egypte gevoelen den invloed van het herboren Turkije en zien onder de inlanders een sterke nationalistische beweging ontstaan, welke uiteraard gevaarlijk is voor de macht van een overheerscher. Vreemd is het dat Oostenrijk, nu Servië in alles de minste geweest is, zelf zijn leger niet op voet van vrede brengt. Voorloopig gaat nog maar een gedeelte van de reserve naar huis. Heel onaangenaam is het ook, dat men nu in Hongarije toch 't proces tegen de 53 van hoogverraad be schuldigde Servische Kioaten laat doorgaan, ofschoon er geene afdoende bewijzen kunnen worden gevonden. Eindeloos wordt het geding gerekt en telkens leveren de terechtzittingen de ergerlijkste tooneelen op. Tusschen Oostenrijk en Montene gro gaat het intusschen wat beter. Montenegro heeft doen weten, dat het genoegen neemt met de verande ring van art. 29 van het tractaat van Berlijn en ten aanzien van art. 25 zich onderwerpt aan de beslissing der mogendheden. Montenegro geeft met andere woorden, ook het verzet „Ais gij het dezen keer doet, dan heb ik daar niets tegen", zei Kaiser, zich in het gesprek mengend. Ik ben er werkelijk blij om, dat deze on aangename geschiedenis ten minste dit eene goede gevolg heeft gehad, dat gij daardoor in kennis kwaamt met mijnheer Reinhard". „Dat was niet meer noodig, mijn heer Kaiser", antwoordde Paula. ,,Ik zei u reeds, dat mijnheer Reinhard ons gisteren bij een zeer onaange naam voorval ridderlijk te hulp is gekomen". „Dat onaangename voorval hadden wij te danken aan uwe liefhebberij, om zelf voor koetsier te spelen", zei de tante. „ik vraag verschooning, tante, zoo was het toch niet precies. De paar den sprongen door, eer ik nog de teugels in de hand had. Wilt ge er dus iemand een verwijt van maken, dan treft het onzen koetsier, en niet mij. Het had overigens slecht kun nen afloopen, wanneer mijnheer Reinhard onze paarden niet nog bijtijds tot staan had gebracht". Max verzekerde, dat het hem ge noegen deed, zijne buren een dienst TELEFOONNUMMER 10. tegen de inlijving van Bosnië en Herzegowina op. Bij art. 29 werden aan Montenegro bepalingen opgelegd, die de souvereiniteit van dit land over een gedeelte van het toen ver kregen nieuwe grondgebied, ten bate van Oostenrijk beperkten maar thans wordt Montenegro weer volkomen meester op eigen terrein, met deze ééne uitzondering, dat Antivari geen oorlogshaven mag worden. Het is gebleken dat de gisting onder de ambtenaren in de Fransche hoofdstad, zich naar de andere groote steden der republiek uitbreidt, hetgeen het gevaarlijk karakter ervan nog des te meer in het licht stelt. Te Lyon werd een zeer groote mee ting gehouden, ter bespreking van de aanhangige voorstellen tot rege ling van de positie der ambtenaren. Natuurlijk werd de beweging te Parijs hoogelijk geprezen en werden hoog dravende moties aangenomen, waarin veel wordt gezegd over heerschende standen, administratief proletariaat en particuliere industrie, maar te ver- geeis naar een verstandig begrip van de positie en de taak van den ambte naar wordt gezocht. Er zijn er in Frankrijk, die meenen dat de hèele gisting het bedrijf is van groote kinderen, die heel goed weten dat al hun motiën niets te beduiden hebben en de reactionnai- ren, die de regeering tot dwangmaat regelen aanzetten, dat ook heel goed weten en alleen maar hopen dat die dwangmaatregelen eene uitbarsting zullen veroorzaken, die ten slotte het leven der republiek in gevaar brengt. Dit laatste kan heel goed waar wezen en is zelfs zeer waarschijnlijk, maar overigens gelooven wij niet dat de beweging zelve zoo onbeduidend is. De ambtenaren toch gaan voor en ver broederen zich met alle andere revo- lutionnaire elementen, en dan kan men nooit weten wat er van komt. Vastberadenheid, met wijze gematigd heid gepaard zal de regeering zeker moeten toonen om de beweging mees ter te blijven. Van de onderscheidene volksstam men, die het Turksche rijk in Europa vormen en die voorheen in zooverre onafhankelijk waren, dat ze thuis on geveer deden wat ze wilden en van hun vrijheid meermalen een schro melijk misbruik maakten, hebben de Albaneezen in het westen zich steeds het meest geroerd. De zonen van Albanië vormden des Sultans lijfwacht. Maar thans moeten ook deze lieden er aan gelooven om van uit Constan- te hebben kunnen bewijzen, en weder wendde hij zich meer tot de tante dan tot de nicht. Juffrouw Sidonie was door dergelijke attenties van de zijde der jongere mannen uit haren kring niet verwend. De schitterende jonge erfgename was zoo uitsluitend het voorwerp van alle opmerkzaam heid en alle huldiging geweest, dat men de oudere dame des huizes, die, zooals men zeer spoedig merkte, niets anders was dan een geschikt werktuig in de handen der jongere, daarbij geheel had verwaarloosd. Het was niet te ontkennen, dat juffrouw Sidonie onder deze ver- waarloozing dikwijls had geleden en zelfs Paula had zich hieraan vaak geërgerd. Zij voelde wel, dat het grootste deel der schuld haar zelf trof. Maar zij was aan de tyrannie, waaraan zich de geheele huishouding had te onderwerpen, reeds zoo ge woon, dat het haar trots vele moeite niet had mogen gelukken, tegenover hare tante een andere positie in te nemen. Zij was altijd weer vervallen in den gewonen toon, die de oude dame in de oogen van alle bezoe kers eene ondergeschikte plaats moest Abonnemenfs-Aduerientiën op zeer uoordeelige uoorivaarden. tinopel bestuurd te worden en niet langer een soort van staat in den staat te vormen. In de hooglanden hadden de Albaneezen tal van steenen forten aangelegd, om, als 't er eens op aan kwam, hunne onafhankelijk heid te verdedigen en nu worden deze allen verwoest, ondanks den heidhaftigen tegenstand der bevol king. Wanneer de militairen hun werk verricht hebben, zullen ambtenaren komen om het land onder geregeld bestuur te brengen en ook van Al banië een beschaafd, rustig en veilig land te makenwaarmede echter ongetwijfeld nog een lange reeks van jaren zal heengaan. Met Castro, den ex-president van Venezuela, is het een treurige historie. Met het Fransche stoomschip waar mede hij reisde, had hij willen aan leggen in de Engelsche kolonie Tri nidad, om aldaar te landen, maar de Engelsche regeering had gezorgd dat de koloniale autoriteiten voor de eer bedankten. Toen is Castro op Mar tinique aan land gegaan, terwijl zijne vrouw doorreisde naar La Guayra. Hijzelf scheen dat niet aan te durven. Men weet trouwens tot heden het fijne van de zaak nietof hij en Gomez onder één hoed spelen, dan wel of er wat anders achter steekt. In ieder geval staat het vast dat de Engelsche en Amerikaansche regee ringen de zaak niet vertrouwen en dat zij de Fransche hebben weten te bepraten om den ex-president het verblijf op het siangeneiland te ont zeggen, en daar hij weigerde hieraan te gehoorzamen, werd hij ingerekend en is weer naar Frankrijk onderweg, om terecht te staan wegens het niet opvolgen van een bevel om het grondgebied te verlaten. Wanneer Castro niet verkiest voortaan ais rus tig burger in Europa te vertoeven, dan zal men nog last genoeg van hem kunnen hebben. De blijde verwachting. Een der Haagsche medewerkers van de „Tel." seint van gisteren Professor Kouwer verbleef heden ten paleize. Hedenavond vertoefde H. M. de Koningin-Moeder geruimen tijd in het paleis, waar professor Kouwer en dr. Roessingh langdurige bespre kingen hielden. Uit goede bron vernemen wij, dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, in aanmerking genomen de omstandigheden, zeer gunstig is. He- aanwijzen. Reinhard's eerbiedige beleefdheid deed haar hart dus weldadig aan. Zij wist niet, dat zijn aangeboren gevoel van tact dezen keer ondersteund zou worden door den wensch zijne oogen zoo vaak mogelijk naar de kleine hoeksofa te kunnen wenden, en dat zijne woorden natuurlijk zijne oogen volgden. Wanneer hij van plan was geweest, op tante Sidonie eene ver overing te maken, dan had hij niet handiger te werk kunnen gaan. Het gevolg was dan ook, dat, toen Jean de vleugeldeuren van de ontbijtka mer opende de gebiedende blik van de nicht nauwelijks meer noodig was, om juffrouw Sidonie te bewe gen, Max uit te noodigen aan het ontbijt. Zonder aarzelen nam hij aan. En toen Kaiser de oude dame den arm bood, volgde hij het vóórgaande paar met de beide jonge dames in het andere vertrek. Hier bleek het, dat tante Siddy's moeite met het beste gevolg was be kroond. De tafel zag er zoo goed uit, dat Kaiser, die er kennis van had, zijne buurvrouw dankbaar de hand drukte. De oude portwijn ton den nog wandelde H. M., vergezeld van een hofdame, tot drie malen toe in den tuin. De wandelingen waren echter korter dan de vorige dagen. Na de laatste wandeling zag H. M. er zeer vermoeid uit. Om 10 uur hedenavond verliet H. M. de Koningin-Moeder het paleis, even later gevolgd door grootmees teres barones Van Hardenbroek. Doordal het paleis hedenavond meer verlicht was dan gewoonlijk, waren in den vroegen avond telkens groepjes nieuwsgierigen in het Noord einde bijeen. De Haagsche correspondent van de „L. Ct." schrijft In verband met al die wiegen, welke der Koningin ten geschenke werden aangeboden, was 't niet anders dan begrijpelijk, dat de vrouwelijke en ook de mannelijke nieuwsgierigheid zich met de vraag zou bezighouden, welke wieg nu het voorrecht hebben zou om in de Vorstelijke kraamkamer een plaats te verwerven. Welnu, ik ben er in geslaagd om gegevens te verzamelen, die mij in staat stellen antwoord te geven op deze vraag. De eigenlijke speciale Koningswieg zal wezen de oorspronkelijke wieg van Haar, die nu hoopt binnen enkele dagen 't Koninklijk moederschap te verwerven. In diezelfde wieg, waarin onze Koningin werd neergelegd, zal ook de jongste telg van ons Vorsten huis rusten. De Koningin-Moeder, die met de meest moederlijke vreugde in de voorbereidende zorgen van de konink lijke kraamkamer haar grootste deel heeft genomen, ja, wilde en wenschte dat zij uitsluitend daarvoor zorgen mocht, heeft die „oude" wieg van onze geliefde Koningin al geruimen tijd voordat er van eenig geschenk sprake kon wezen, in handen gesteld van de firma Baltus, alhier, die op dracht kreeg voor een volkomen res tauratie. Dat aan die opdracht is voldaan, zoo volkomen en zoo uitnemend, dat de hoogste verlangens van onze Lands- moeder ten beste waren bevredigd, laat zich begrijpen. „En nu die andere wiegen hoor ik u vragen. Monumentaal als ze zijn, zullen ze naar den aard kunnen paradeeren in de speciaal-intieme ontvangsalons van 't Koninklijke paleis. Maar de eigenlijke wieg daarvoor heeft de Koningin-Moeder gezorgd. Vacantiecolonies. Uit het verslag" over 1908 van het „Centraal Genootschap voor Kinder» Herstellings- en Vacantiekolonies" blijkt, dat het aantal leden en be gunstigers ook dit jaar bleef stijgen. Op 31 Dec. 1908 had het Genoot schap 3 stichters (vereenigingen), 38 kelde in kristallen karaffen, en de beefsteaks, die juist frisch van den haard op zilveren schotels werden opgedragen, schenen een graad van volmaaktheid bereikt te hebben, die hem een behagelijk mompelen ont lokte. Max vond zijne plaats tusschen de beide jonge dames, zoodat Handa aan zijne linker, Paula aan zijne rechter zijde zat. Daar de eerste tante Siddy tot buurvrouw had en Kaiser onder het ontbijt nooit veel sprak, rustte op hem vooral de ver plichting, voor het onderhoud der jonge erfgename te zorgen. Moed willig en tintelend van geest, als zij was, hield zij haren buurman onaf gebroken bezig en dwong hem tot eene soort geestesgymnastiek, die hem den ernstigen man, anders ge heel vreemd was. Het scheen, dat zij het er op toelegde, om hem da delijk den eersten dag tot haren slaaf te maken. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1909 | | pagina 1